Historisch Genootschap „Oud-Westfriesland" Donderdag 8 Augustus 1940 Tweede blad Raad van Wieringerwaard Uit Alkmaar Beleedigende brieven geschreven BRAND door HOOIBROEI BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Een bont gezelschap, waaronder de dames goed vertegenwoordigd waren, had plaats genomen in de zaal van het Parkhotel te Hoorn, toen de heer G. Nobel de algemeene vergadering op den loden Westfriezendag opende. Hij heette de aanwezigen, die bij een zijn door hun liefde tot ons schoone ge west, hartelijk welkom. Voor onze levenshouding is het van groot gewicht, hoe wij de dingen zien en daarbij is uit de geschiedenis, d.i. de ontwikkeling der dingen, veel leering te puttten. Vaak wordt deze geschiedenis te weinig bestu deerd en wordt te veel geoordeeld naar het oogenblik. Het geschiedkundig inzicht ech ter verdiept ons en geeft ons oordeel meer waarde voor onszelf en voor anderen. De schoonheid, die overal is, treft men in looge mate aan in ons gewest. Het komt. er slechts op aan zich daarvoor open te stel len, wil men zich tenslotte gelukkig gevoe len. De keuze of we dit zullen doen of niet is geheel aan onszelf. Zoeken wij deze schoonheid echter, dan zullen wij onszelf en de anderen, waar we mee samenleven, een onschatbaren dienst bewijzen. Hiermee is de taak aangewezen, welke het Historisch Genootschap, dat zich ten doel stelt de ge schiedenis van ons gewest in eere te hou den en de schoonheid er van te bewaren heeft te vervullen. Een taak, die elk der aanwezigen kan helpen bevorderen. Nadat de notulen zijn goedgekeurd, doet de heer Wortel eenigc medcdeelingen, waar uit blijkt dat het aantal leden op 1 Juli 1940 bedroeg 439, terwijl 9 beschermers werden geteld. Een en ander beteekent een vermin dering van 6 leden en 2 beschermers, ver geleken bij 1 Juli 1939. De voorzitter herdenkt in dit verband degenen, die zijn heengegaan. Hij deelt voorts mede, dat een viertal bronzen gedenkplaten zullen worden geplaatst voor de heeren Dr .J. C. van Balen Blanken, Jb. de Jong, K. Ruijteman en P. Schuurman. Er zal wederom een wedstrijd worden ge organiseerd voor tooneelauteurs. Er werd actie gevoerd tot behoud van een tweetal molens, terwijl een enquête zal wor den ingesteld omtrent het St. Maartensfeest De belangstelling voor het jaarboek blijf zeer groot. De aftredende bestuursleden, de heeren Kerkmcyer, Nobel en Portegijs worden bij acclamatie herkozen, tot lid van het Claes Barendtsfonds wordt, benoemd de secretaris de beer Wortel. In verband met het feit, dat hij f>0 jaar heeft gewoond op dezelfde plaats waar Claes Barendts te Hauwert heeft, ge leefd, vestigt de heer Kay de aandacht op 'het feit, dat er van dezen Claes Barendts, die zoo dikwijls van plagiaat is beschuldigd, verschillende boeken bestaan, die blijkbaar eigen werk zijn. De heer Galis brengt vervolgens verslag uit. \oor de Commissie voor Landelijk Schoon, die echter tengevolge van mobilisatie, win terkoude en andere ongemakken geen enkele maal heeft kunnen vergaderen. Bij wijze van vergoeding geeft. spr. ver schillende bijzonderheden betreffende het vroegere Klooster te W. Blokker, waar men had gehoopt verschillende opgravingen te kunnen doen. Tot nu toe zijn deze pogingen echter mislukt. In verband hiermede deelt de heer Kerk- rneyer mede, dat men te Leiden groot belang atclt in aanwijzingen, die kunnen voeren tot eventucele opgravingen en hij houdt zich voor soortgelijke aanwijzingen ten zeerste aanbevolen. De aftredende leden der Commissie voor Landelijk schoon, de heeren Galis en Kerk- meyer, werden bij acclamatie herkozen. Nadat een aantal boeken zijn verloot, wordt vastgesteld, dat het komend jaar de algemeene vergadering in de Rijp zal wor den gehouden. Bij de rondvraag worden door enkele aan wijzingen inlichtingen gevraagd omtrent tal van interessante merkwaardigheden, die ter bezichtiging worden geëtaleerd, o.a. een serie fraaie blauwe tegels. Ook de oude volksdansen komen ter sprake. Men meent, hier te moeten redden, wat te redden valt. Namens de redactie wordt door een der re dactieleden de medewerking verzocht bij de samenstelling van de bundel. Te juist 12 uur sluit de voorzitter de vergadering. In den namiddag hield de heer M. J. Dorhout een lezing over „De histori sche ontwikkeling van West-Friesland", waarna een rondwandeling door Hoorn volgde. Ook hield mej. C. Ruyterman een aantal Westfriesche voordrachten. SCHAGEN SCHAGENCOMB.RAADHUISELFTAL. Gisteravond ontving een combinatie van Schagen het. Raadhuiselftal uit Den Helder. Onmiddellijk na den aftrap neemt het Raadhuiselftal het initiatief en uit den eer sten aanval volgt reeds een doelpunt (01). Het duurt nu lang voor de volgende goal komt. De partijen wegen vrij goed tegen el kaar op. Voor beide doelen komen gevaar lijke momenten. Eenige oogenblikken voor de rust. weet. Dekker uit een scrimmage voor het Raadhuisdoel den gelijkmaker te sco ren (11) en met dezen stand komt de rust. Na de rust is Schagen geregeld in de meerderheid, hetgeen tot uitdrukking komt, als 15 minuten voor het einde De Vries het tweede doelpunt voor Schagen maakt uit een voorzet van v. d. Pijl. Eenige mooie aanvallen loopen op niets uit, Eenige oogenblikken voor het einde maakt de Vries de derde goal voor Schagen. (31) en stelt hiermede de overwinning voor Schagen veilig. En met dezen stand kwam dan weer het einde van dezen aardigen, spannenden wed strijd. 'T WAS ANDERS. Uit nadere informaties kregen wij den in druk, dat de heer uit Den Helder, die Don derdag j.1. uit Royal werd verwijderd tegen zijn zin in een politiek gesprek betrokken werd. Hieruit zijn vele gemelde onaange naamheden voortgekomen. THEATER ROYAL. KOZAKKENBLOED. Theater Royal vertoont, deze week de sen- sationeele film: „Kozakkenbloed", een film vol spanning van begin tot eind. Mike Balan is een ex-Kozak, die in Ame rika een misdadig leven leidt. Na twintig jaar gescheiden te zijn geweest, komt zijn vrouw weer eens opdagen en vertelt hem, dat. zij hun zoon, Johnny niet langer de baas kan blijven en dat hij nu maar voor hem moet zorgen. Johnny komt bij zijn vader in wonen en na eenigen tijd worden zij dikke vrienden. Op zekeren avond wordt Mike gearres teerd-en tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld. Johnny laat zich nu inschrijven als cadet aan dc militaire academie, ten einde zijn vader bij de ontvluchting behulp zaam te zijn. Op de vlucht wordt. Mike in het nauw gedreven en hij werpt zich van een liooge rots te pletter, den dood boven'het ver lies van zijn vrijheid verkiezend. Johnny gaat nu naar West Point, om daar tot officier te worden opgeleid. De spanning in deze film is zeer groot. Een avonturenfilm van het beste soort. HAVENVERKEER OVER DE MAAND JULI Gedui'ende de maand Juli werd de haven te Schagen bezocht door 44 schepen, waar van: 1, 153 ton, met tarwe; 7, 2977 ton, met lijn koeken; 5, 1614 ton, met steenen; 2, 94 ton, met meel, 2, 132 ton, met steenkool; 14, 442 ton, met stukgoed, 4, 136 ton, met vee; 2, 111 ton, met buizen; 2, 376 ton, met grint; 1, 30 ton, met hout; 1, 45 ton, met tegels; 1, 340 ton, keislag; 1, 50 ton, met ijzer; 1, 34 ton, met bloempotten. Onbillijkheden bij de evacuatie der Helderschen. waarder bevolking gedaan om over vele bezwaren heen te stappen. Hierna werden de notulen gelezen, welke werden goedgekeurd. Mededeelingen. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente opzichter bereid was, voor zoover zijn tijd dit toeliet, om de schoorsteenschouw op zich te nemen. Hoofdpijn en Kiespijn Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. STAND DER WERLOOSHEID Op Zaterdag 3 Augustus stonden 10 werk- loozen ingeschreven, waarvan 2 in de steun regeling; 6 werkloozen maken een waciit- weck door, terwijl 2 werkloozen uit huu bondskas trekken. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING Op Zaterdag 3 Augustus stonden 31 per sonen als werkzoekende, waarvan 1 zetter- drukker, 1 hulpvakarbeider, 3 grondwer kers, 4 timmerlieden, l arbeider-chauffeur, 1 lijnwerker-monteur. 1 chauffeur-monteur. 1 kapper, 5 losse arbeiders, 11 landarbeiders, 1 paardenknecht en 1 kleine koopman inge schreven. In de overeenkomstige week in 1939 be droeg dit aantal eveneens 31 en in 1938 17. BOUWVERGUNNING Aan den heer .T. C. Huiberts Oudedijk is door Burgemeester en Wethouders verguu- ning verleend tot het bouwen van een boer derij. STEUN AAN VLUCHTELINGEN Aan vluchtelingen uit Den Helder die in deze gemeente zijn ondergebracht, wordt wekelijks plm. 150.aan steun uitge keerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina Regina, dochter v. Johannes Cornelis van Loon en van Naatje Schong (woonplaats Den Helder); Alida Elisabeth, dochter van Arie Kapitein en van Anna Margaretha, Kruit; Petrus, zoon van Johannes Cornelis Huiberts en van Petronella Roskam; Elisabeth Ebeltje, dochter van Aric Goedhart en van Clasina Johanna Dekker; Agnes Louisa, dochter v. Simon Anthonius Knuwer en van Louisa Anna Maria Brantjes. Ondertrouwd: Willem Rommelaar, oud 26 jaren, schoenfabrikant, wonende te En schede en Maria Ina Timmerman, oud 20 jaren, zonder beroep, wonende te Schagen. Overleden. Elisabeth de Jongh, oud -73 jaren, weduwe van Pieter Meurs; Aaltje Glas, oud 60 jaren, echtgcnoote van Wol- therus Spierdijk. POLITIE Gevonden: een dames-regenkapje, een heerenhorloge, een blauwe regenjas, een re serveband van een auto en een speldje. Verloren: een kindermanteltje, een zwem pak met handdoek, twee stamkaarten, een broche, een portemonnaie, een regenjas, een portefeuille, een teddy-beer cn een bank- BERGEN's HARMONIE CONCERTEERT. Een avond van vroolijke marsch- muziek. Begunstigd door schitterend weer gaf Bergen's Harmonie gisteravond onder lei ding van den heer P. Pranger ..haar vijfde luinconcert in dit seizoen. Er stónd voor de zen avond louter marschmuziek op het pro gramma. Nu moge dit genre, evenals de dansmuziek, in het algemeen een nederige plaats in de muziekliteratuur innemen, om dat,, zooals de musicoloog J. Worp het uit drukte, de muziek hier niet om zich zelve is, maar ten doel heeft door sterk uitkomen de rhytmische accenten de gelijktijdige be weging Ie regelen, toch bleek er groote be langstelling voor dit avondje van vierkwarts maat te bestaan. Niemand zal zich bekla gen over z'n bezoek aan don muziektuin: het gebodene viel zeer in den smaak en het pu blick gaf door een na elk nummer herhaald applaus op ondubbelzinnige wijze blijk van zijn waardcering. werd echter reeds van het Rijk terugont vangen. Ingekomen stukken. De voorzitter deelde mede, dat de navol gende stukken waren ingekomen: a. goedk Ged. Staten wijziging begrafe nisrechten; b. goedk. Ged. Staten begrooting 1940; c. mededeeling art. 16 Fin. Verhoudings- besluit (vaststelling bedrag fin. verhouding tusschen Rijk en Gemeente); d. verslag commissie van toezicht Lager Onderwijs. Spr. deelde mede, dat het aantal leer lingen van de O.L.-school thans op peil is. Herverzekering gemeentegebouwen Medegedeeld werd, dat, in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden, herver zekering van gemeentegebouwen dringend noodzakelijk is gebleken. De zekerheid van uitkeering bij brand is, bij thans loopende verzekeringen, zeer twijfelachtig, omdat de meeste verzekeringsmaatschappijen geïnte resseerd zijn bij buitenlandsche maatschap pijen der belligercntcn. De voorzitter lichtte toe, dat door de Ver. van Ned. Gemeenten was geadviseerd col lectief met andere gemeenten bij Ned. Maatschappijen een verzekering aan te gaan. B. en W. hebben besloten in principe het advies van de Ver. van Ned. Gem. te vol gen. De heer Visser vroeg zich af, hoe e.a. na afloop der oorlog zou zijn. De heer v d. Kolk was bang, dat wanneer door de Ver. van Ned. Gem. aan alle ge meenten gevraagd moest worden, of zij bereid waren in principe mede te werken aan de collectieve verzekering, de zaak te lang zou duren. De voorzitter dacht, dat de Ver. Ned. Ge meenten alles wel goed onder oogen heeft gehad. De Raad ging met de regeling, welke door B. en W. werd voorgesteld, accoord. Gratificatie Rijksveldwachter. B. en W. stelden voor den Rijksveldwach ter, i.v.m. het vele bijzondere werk, dat door hem verricht was, een gratificatie toe te kennen van 50. De voorzitter lichtte toe, dat deze grati ficatie alleen als een bewijs van erkente- Een maand gevangenisstraf geëischt. Een inwoonster van Alkmaar ontving in November van het vorige jaar tot haar on aangename verrassing een anoniemen brief, waarin zij werd belasterd en belcedigd. De inhoud bood betrekkelijk weinig houvast en de belecdigde Alkmaarsche liad er geen no tie van, wie de laffe en onvriendelijke schrijver of schrijfster was. Maar een paar dagen later bezorgde de post een tweede epistel, zoo mogelijk nog onvriendelijker dan het eerste. Toen ging haar een licht op. Zij spoedde zich naar het politiebureau en dien de een klacht in tegen een harer „vriendin nen". Deze bezwoer bij hoog cn laag vol maakt onschuldig te zijn. Wel liet zij door schemeren, dat zij wel eenig vermoeden bad, wie de schrijfster dan wel was. Tenslotte na lang heen en weer praten wees zij haar eigen schoonzuster als vermoedelijke daderes aan. Beide vrouwen kregen een uitnoodiging om schriftproeven af te leggen en Dr.J. P. L. Hulst uit Leiden trad als schriftdeskundige op. Inderdaad vertoonde het schrift van de vriendin van de geadresseerde zeer veel punten van overeenkomst met dat van de geïncrimineerde brieven en bovendien kwa men in beide schrifturen dezelfde taal en stijlfouten voor. Maar ook bet schrift van de schoonzuster leek wat op dat van de belee- digende brieven. Maar Dr. Hulst twijfelde geen oogenblik. Met stelligheid wees hij de vriendin als de schrijfster aan. Daar kwam nog bij, dat beleedigingen haar niet vreemd waren. Zij is n.1. reeds vier maal voor der gelijke delicten veroordeeld. De rechtbank te Alkmaar stelde zich dan ook op het stand punt, dat de vrouw zwaar gestraft diende te worden en ditmaal niet kon worden volstaan met een boete. Zij hoorde zich veroordeelen tot een maand gevangenisstraf. Van dit vonnis ging zij in hooger beroep en ook voor het Amsterdamsche gerechts hof hield zij vol, dat zij onschuldig was en dat haar schoonzuster er wel meer van zou weten. De procureur-generaal requireerüe gisteren bevestiging van het vonnis en verd.'s ver- oodeeling tot een maand gevangenisstraf. De verdediger, Mr. W. M. Pronk, achtte het niet uitgesloten, dat iemand het handschrift van zijn cliënte had nagemaakt. Primair drong pl. op vrijspraak aan, subs. verzocht hij het Hof een boete op te leggen. Arrest 13 Augustus. LANGENDl JE GEEN STRAATVERLICHTING EN TOCII BETALEN. Vanwege de verduisteringsvoorschriften wordt vanzelf ook hier de straat niet ver licht. De Langendijker gemeenten, en we meenen ook St. Pancras, hebben echter een contract afgesloten met het P.E.N., waarbij bepaald is, dat de gemeentten aan het P.E.N. per straatlantaarn f '10.per jaar betalen. Dat maakt per jaar een belangrijk bedrag, maar men krijgt er al sedert maanden niets voor. Nu is f 10.zeker wel geen hooge prijs, doch de bedoeling zal toch wel ge weest zijn, dat de .verlichting gedurende vastgestelde uren geschiedde. Men deelde ons mee dat er betaald wordt, alsof de straatlantaarns op de gewone wijze branden.. De betrokken gemeenten zijn alle arm (de economische omstandigheden heb ben haar stempel zwaar op de financiën gedrukt), zoodat het zeer zeker billijk zou zijn dat met de omstandigheid, dat geen stroom voor het bovengenoemde doel wordt geleverd, rekenning zou worden gehouden. Dat zij op het eind van het jaar met een reductie mogen worden verrast! Iijklieid moet worden opgevat; zij is zeer zeker geen belooning voor het vele werk, dat door den Rijksveldwachter werd ver richt. De Raad keurdt de toekenning der gra tificatie goed. Enkele extra-uitgaven, ook al verband houdende met den bijzonderen toestand, moesten extra worden geraamd. Ook moest een post worden uitgetrokken voor de nieuwe cellen. De Raad keurde de suppl. begrooting goed. Aanbieding gemeenterekening 1939. De voorzitter deelde mede, dat de reke ning uiteindelijk meeviel. Er bleek een batig saldo te zijn van 4260.—. De rekening begon met een saldo van 4100.15.00.— kon worden gereser veerd. Door den Raad werden 2 commissies, één voor het nazien van de gemeenterekening, één voor het nazien van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, benoemd. Rondvraag. De heer Koster bracht dank aan den burgemeester, voor het vele werk, dat door hem in de laatste dagen was verricht. De burgemeester was van 's morgens tot 's avonds in touw; nimmer was hem eenig werk te veel. Spr. bracht, namens de geheele gemeente, dank aan den burgemeester. De burgemeester dankte den heer Koster voor zijn hartelijke woorden. De heer Koster kwam nog terug op de evacuatie; spr. was van oordeel, dat. de „vrijwillige" evacuatie in vele gevallen voordeeliger was dan de „verplichte". On billijkheden zijn geconstateerd. De voorzitter stelde voor, dat B. en W. de zaak nog eens nader onder de loupe zouden nemen. Overwogen kan worden, dat door de „vrijwilligers" wordt bijgedragen aan de „verplichten". Een commissie kan de zaak het beste onderzoeken. De Baad kon zich met dit voorstel ver eenigen. Met den wensch, dat de volgende raads vergadering onder gunstiger omstandig heden dan thans gehouden zou kunnen worden, sloot de voorzitter de vergadering. Kapitale boerderij verwoest Gisternacht om kwart voor twaalf ont stond tengevolge, van liooibroei brand in de groote hooischuur, behoorende bij de boerderij van den heer P. J. de Keijzer aan de oude Kampsche weg te Maasland. Wel dra sloegen de vlammen naar. buiten en in korten tijd was de op eenigen afstand staanden hooiberg ook aangetast. Na een half uur was de geheele hooischuur een prooi der vlammen. Het vuur had zich toon ook meester gemaakt van den stal, waar tegen het woonhuis is aangebouwd. Deze stal heeft slechts geringe schade be komen en het woonhuis is gespaard geble ven. Wel ging een tegenovergelegen wa genschuur verloren. De auto en de wagen, welke hier in stonden gestald, kon men bijtijds in veiligheid brengen. Bij de pogingen om een overeind geble ven muur van dc uitgebrande hooischuur omver te halen, kwam deze muur plotse ling naar voren. Verscheidene personen werden door stukken steen getroffen. Slechts een zoon van den landbouwer Keij zer liep lichte verwondingen op. De brandweer van Maasland, die het vuur bestreed kon om half twee met de nablussching beginnen. De brandweer van de Lier, die mede was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. Door den stroom meegesleurd. Gisteravond ongeveer 9 uur is aan het strand te Scheveningen ter hoogte van dien vuurtoren de 17-jarige M. K. tijdens 't zwemmen verdronken. De jongen was bij een golfbreker in zee gegaan en is vermoe delijk door den sterken stroom meege sleurd. Het lijk is nog niet aangespoeld. Een vriend van hem, de 17-jarige N. IL, die zich ook te >vater had begeven, kwam eveneens in levensgevaar te verkeeren doch kon gered worden door drie burgers. Hij bekwam geen letsel en kon op eigen gelegenheid huiswaarts gaan. ANNA PAULOWNA BREEZAND „ER IS EEN GRAFJE GEDOLVEN ZE NEMEN DE PETJES AF". „Neen", besloten de juffrouwen en mees ters, „z'n eigen klassegenootjes zijn nog veel te klein om mee te gaan naar het kerkhof als Jantje naar z'n grafje gedragen wordt. En de grooten, uit de hoogste klas och, 't zijn ook nog maar. zulke kleine moaschjes en ze'hebben toch al zooveel leed en onheil rond om zich gezien- en zooveel schokkends be leefd. Ook zij moeten deze droeve gebeurte nis maar niet van zoo dichtbij meemaken! Maar toen in de klassen Jantje, die door een ongeluk het leven verloor, herdacht werd, wilden ze tocli wel heel graag allen met de juffrouwen en meesters hun offer tje brengen liefst uit eigen spaarpot, had meester gezegd, dan is 't echt van jullie om een mooien krans te koopen, en laatsten groet van de heele school. Zoo zouden dan alleen het hoofd der school en de juffrouw van z'n klas persoon lijk en uit aller naam Jantje een laaste vaarwel zeggen. En het schoolleven evenals liet groote- menschenleven vol tegenstellingen gaat z'n gang. Werken, leeren, maar ook schoolzwemmen! Dertig vroolijke bengels stappen op de fiets om naar het zwembad te gaan. Twee aan twee rijden ze, een heele sliert. Meester achteraan, maar soms ook wel eens naar voren spurtend als de voorsten dc jonge beenen te rap draaien, waanloor dc rij dreigt uit te rekken. „Rechts houden richting aangeven op de hoeken groote bocht naar links en klei ne naar rechts", zegt meester. En dat doen ze. Voor de rest: leve de pret! Zingen, la chen, gekheid maken! Een paar hebben pech, maar dat bederft de stemming niet. Het kar retje even bij een huis gezet. Dat wordt op den terugweg wel weer opgepikt. Nu maar meerijden bij een ander, achterop. En met nog meer pret gaan ze verder. Tot... meester een begrafenisstoet ziet aan.' komen. Dat zal Jantje zijn! En hoe onver wacht en plotseling ook alles gebeurt, ze be grijpen den meester dadelijk, als die vlug langs rijdt en een paar woorden zegt. Ook de onbevattenlijksten snanpen 't nu direct. Tn een wip zijn ze van de fietsen, stellen zich langs den weg, staan doodstil en groeten hun kleine makker, die daar langs hen gaat in den zwarten wagen, die ook hun krans meevoert... Op een wenk van meester stappen ze weer op. Stil nog. „Het groote" heeft hen even. gegrepen een moment uit hun schoolle ven dat ze misschien nooit meer vergeten. Als ze, rustig verder rijdend, soms een en kel woord tegen elkaar zeggen, doen ze het bijna fluisterend. Is dat hetzelfde jolige troep je van daar straks? Stilletjes blijven ze. ongewoon rustig. Tot dat ze in 't zwembad zijn en tusschen andere jeugdige en pretmakende hadertjes. Dan her neemt het kinderleven z'n rechten! WIEPINGEN POLITIE. Gevonden: Een luxe hondentuigje. Inlichtingen gemeentebode. NIEUWE N1EDOPP ONGEVAL. Het zoontje van den heer C. G. alhier had het ongeluk in dc Malerij Dc Toekomst on der een stapel volle zakken te geraken, met het noodlottig gevolg, dat hij vermoedelijk een beentje heeft gebroken. Dr. de Boer ad viseerde overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar. De gemeenteraad van Wieringerwaard kwam voor het eerst na langen tijd weer in vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester D. Kaan Kzn, Secretaris dhr. W. J. Los. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opende de vergadering met een korte toespraak. Wat de gevolgen van den oorlog plaatse lijk betreft: geen enkele dienstplichtige is gesneuveld; slechts één soldaat werd, ten gevolge van een granaatscherf, gewond. Hij is thans echter weer herstellende Ook materieel is Wieringerwaard, tot nog toe gespaard gebleven. Spr. bracht hartelijk dank aan allen, die bij deze bijzondere omstandigheden hebben medegewerkt; een persoonlijk woord van dank vooral aan het Dagel. bestuur, het se cretarie-personeel en rijks- en gemeente politie voor hun taak bij de evacuatie der Scherpenzeelers enz. Thans is er evacuatie uit Den Hel der. Ruim 400 man zijn reeds in Wieringerwaard ondergebracht. De onderbrenging van de Helderschen bracht heel veel bezwaren en moei lijkheden. Velen meenden, en mee nen ook nu soms nog, dat er geen verplichte evacuatie uit Den Helder heeft plaats gevonden; dit is echter, op zekere hoogte, juist wel het ge val. Verschillende personen namen reeds vrijwillig Helderschen bij zich op cn ontvingen veelal een grootere schadeloosstelling als bij de ver plichte evacuatie, hetgeen tot on billijkheden aanleiding geeft, om dat de vastgestelde evacuatie ver goeding zeer laag is. Spr. besefte, dat zeer veel moeilijkheden nog overwonnen zullen moeten worden; er wordt echter een beroep op de Wieringer- Zlekte gemeenteveldwachter. In de drukke periode werd de geniieeniteveld wachter ernstig ziek; zooveel mogelijk werd de taak overgenomen door den Rijksveld wachter. Ook was er dringend gebrek aan een 2e kooistekcr door de ziekte van den veld wachter; hierin werd voorzien door aan stelling van den heer Schermer. Medegedeeld werd verder, dat in het jaar 1940 vele extra uitgaven moesten worden gedaan in verband met bijzondere omstan digheden.. er werden schuilkelders ge bouwd voor rekening van de gemeente, extra uitgaven gedaan voor den luchtbe schermingsdienst, enz. Ook op de gemeentesecretarie kwam, i.v.m. evacuatie, distributie en andere, met den tijd in verband staande bijzonderheden, veel extra-werk, zoodat moest worden overge gaan tot uitbreiding van de secretarie bezetting. Eerst werd de heer Keuris, voorheen amb tenaar te Barsingerhorn, aangesteld tot 2e ambtenaar ter secretarie, die echter na kor ten tijd benoemd werd tot distributie ambtenaar in de gemeente Wicringermeer In zijn plaats werd aangesteld de heer R. Baarda uit Den Helder. De voorzitter lichtte toe, dat Wieringer waard, t.o.v. de distributiedienst, een agent schap uitmaakt, waarvoor de le ambtenaar ter secretarie, de heer Schellinger, tot agent werd aangesteld. De heer Baarda is nog geheel ondeskun dig op het gebied van de gemeente-admini stratie, i.v.m. het vele werk, dat thans ech ter door hem gedaan moet worden, kan hij niet geheel en al als volontair worden be schouwd; een kleine wekelijksche toelage is daarom billijk. De raad kon zich met voornoemde rege ling vereenigen. De evacuatie kostte 4937.—; 3175.—

Schager Courant | 1940 | | pagina 5