Staatsraad Wohltatover Zuid-Oost Europa Japan en Fransch Indo - China Wie niet werkt, zal ook niet eten Het verlengde handelsaccoord DE STRIJD IN LIBYE ENGELAND in spanning De Engelsche voorraden aan levensmiddelen Ernstig ongeluk in Italiaansche fabriek Engelsch vandalisme op een oorlogskerkhof Engeland moet nog zware slagen opvangen Staatsraad Wohltat, de door talrijke in ternationale onderhandelingen bekende Duitsche economische deskundige, publi ceert in de ,.Berliner Zeitung" een belang wekkend artikel over den invloed van'de nationaal-socialistische economische poli tiek op Zuidoost Europa. Hij constateert, dat door de ontwikkeling in de jaren 1938 en 1939 reeds een Groot-Duitsche economi sche ruimte in het leven is geroepen, waar in de nieuw toegetreden gebieden zich in betrekkelijk korten tijd op den hoogeren Duitsche levensstandaard zullen instellen. De ontwikkeling der economie in het protectoraat Bohemen en Moravië en in het gouvernement van generaal Polen zal, naar Wohltat veraer uiteenzet, geleid wor den in harmonie met de behoeften van Groot Duitschland. Samenvatting en ver sterking van de Duitsche kernlanden van Europa zal ook tot een verderen opgang van bet economische verkeer met Zuidoost- Europa leiden. In dit verband wijst Wohltat er op, dat de economische betrekkingen van Duitschland met Griekenland en Turkije, die aan den rand van de Donauruimte liggen, steeds een gelijke positie hadden als die der an- dere zuidoostelijke landen en dat de tegen woordige politieke positie dier twee landen er geen illusies over kan wekken, dat zij in hun economische ontwikkeling vooral zijn aangewezen op den afzet naar Duitsch land. Ton aanzien van de toekomstige ontwik keling in de Zuidoost-Europecsche landen merkt de schrijver van het artikel op, dat zij in de eerste plaats door een voor een langen termijn ontworpen economische lei ding van staatswege beinvloed zal worden. Bijzonder interessant is, wat Wohltat zegt over de economische gevolgen van den oorlog. De oorlog zal de beslissing brengen in de vraag of Europa van een aan den westelijken rand van het vasteland gele gen Engelsch-Fransch economisch blok uit zal worden georganiseerd, dan wel op den natuurlijken grondslag der samenwerking van de Europeesche Groot-Duitsche econo mische ruimte. De Zuidoost-Europeesche landen zullen tot deze ontwikkeling moe ten bijdragen, door een wetgeving en een bestuur, die landbouw, mijnbouw, industrie en verkeerswezen leiden in overeenstem ming met de opgevoerde behoefte en het toenemende goederenverkeer. Waneer der gelijke voorwaarden in het leven worden geroepen, zouden ook gemeenschappelijke regelingen ter hand kunnen worden geno men voor de economische crisis, de schul den tusschen de staten en de deviezenvoor- zlening in alle hier in aanmerking komen de landen. In een Groot-Europeesch econo misch gebied zullen ook de douanekwesties op doeltreffende wijze vereenvoudigd en tenslotte de valuta's geconsolideerd kun nen worden. Nog steeds veel goederen roor Tsjang-Kai-Sjek. Stafofficieren van het Japansche leger in Zuid China hebben volgens de Tokio Asahi Sjimboen rapport uitgebracht over het re sultaat van een inspectie van Fransch Indo- China. Nog steeds zijn groote hoeveelheden voor Tsjang-Kai-Sjek bestemde materialen in Indo-China aanwezig. Men veinst thans vriendschapsgevoelens voor Japan, maar Indo-China kan met een tijdelijk veinzen van vriendschap niet zijn voor Tsjoenking vriendschappelijke houding in het verleden nitwisschen. De inboorlingen zijn voor het meerendeel niet op de hoogte van de neder laag van Frankrijk. Hun antipathie tegen de Franschen schijnt diep te zijn geworteld. Een rede van president Tiso. In een rede voor het bestuur van de door Hlinka opgerichte Slowaaksche volkspartij, heeft staatspresident dr. Tiso, als partijvoor zitter, gewezen op de beteekenis van de volks partij van Hlinka in den strijd om de natio nale en sociale waarden van het Slowaak sche volk. De partij van Hlinka, zoo zeide Tiso, heeft het nationalisme uit de sfeer van de romantiek tot de harde werkelijkheid van het leven gebracht en zoo na zwaren strijd in Tsjechoslowakije de dagen van October en Maart voorbereid. Zooals wij tot dusver nationalisten waren, zijn wij ook socialisten geweest. Wij zullen dit ook in de toekomst zijn, omdat wij een socialen Slowaakschen staat met wegneming van alle klasseverscbillen willen opbouwen. Wij willen het woorden van de schrift vervul len: „Een arbeider is zijn loon waard"' en ons houden aan het woord van dezelfde schrift: „Wie niet werkt, zal ook niet eten". In den zin van het voorbeeld der H. schrift zullen wij den afgod, het gouden kalf, verbrijzelen. Niemand zal het daarom verrassen, dat wij in dezen geest met nieu we aansporingen komen, die volledig in overeenkomst zijn met opzen ouden christe- lijk-socialen geest. Zoo zal bij ons bijv. een gezonde verdceling van de winst, van het in handel en industrie belegde kapitaal wor den ingevoerd. Voor den bezitter van het kapitaal zal de onderneming in de toekomst hoogstens tien procent winst opleve ren. Voorts zullen wij alle productieve krach ten aan het werk zetten en de noodige maat regelen nemen om de werkloosheid volledig uit den weg te ruimen en passende loonen te kunnen invoeren. Vooral echter staan wij voor de historische taak van de ariseering. Bereidwilligheid tot medewerking en offers, dat is de beteekenis van het Slowaaksche nationaal-socialisme, aldus besloot Dr. Tiso. tusschen Amerika en Rusland Tusschen den Russischen volkscommis saris voor den Buitenlandschen handel Mikojan en den zaakgelastigden der Ver- eenigde Staten te Moskou, Waltcr Thorston zijn de stukken uitgewisseld over de ver lenging van het geldende handelsaccoord tusschen de Sovjet-Unie en de Vcrecnigde Staten met een jaar tot 6 Augustus 1941. Het handelsverdrag behelst, in tegenstel ling tot het afgeloopen accoord een voor waardelijke clausule, op grond waarvan de Sovjetregeering op het oogeriblik weigert tc garandeeren, dat Amerikaansche goederen ter waarde van veertig millioen dollar wer kelijk worden afgenomen. Zouden bv. de Ver. Staten den uitvoer van die goederen, die de Sovjet-Unie wil koopen, verbieden of bemoeilijken, dan behoudt zich de Sov jetregeering voor, haar behoeften aan Ame rikaansche goederen naar goeddunken te beperken. In het verleden heeft de Sovjet regeering herhaaldelijk geprotesteerd tegen het Amerikaansche uitvoerverbod van ma chinerieën, dat volgens de Amerikaansche uiteenzetting werd uitgevaardigd, omdat de Vereenigde Staten deze machinerieën voor de eigen bewapening dringend noodig had den. AUTOBUS MET VOLKENBONDSAMBTE- NAREN VERONGELUKT. Uit Grenoble wordt gemeld, dat in de na bijheid van de stad Grenoble, een autobus verongelukt is, die ongeveer veertig ambte naren van den Volkenhond vervoerde. De in zittenden, leden van de economische en finan cieele afdeeling van den Volkenbond, die naar de Vereenigde Staten wilden vertrek ken, waren op weg naar Lissabon, vanwaar de inscheping naar Amerika zou plaats heb ben. Twintig personen werden licht en drie anderen ernstig gewond. Verschillende woonhuizen in de Seilerstrasse te Hannover zijn door Engelsche bommen getroffen en beschadigd Groot Engelsch vliegtuig neer geschoten. De bijzondere correspondent van Stefani meldt, dat Italiaansche bommenwerpers de havenwerken en vliegvelden van den vijand te Sollum aan de Egyptische Middèlland- sche Zeekust met hommen hebben aange vallen. Ook andere luchtbascs werden met succes bestookt. Een Italiaansch jachtvlieg tuig had een gevecht met een viermotorig Engelsch Junterland toestel, dat na een hardnekkigon strijd kon worden neergescho ten en in zee viel. De uit acht personen be staande Engelsche bemanning werd door een Italiaansch oorlogsschip gered en gevan gen genomen. In een artikel over de stemming in En geland, schrijft de New York Times, dat in iedere uit Engeland komende brief in een of anderen vorm de zorg tot uiting komt over hetgeen de dag van morgen zal brengen. Dit, zoo merkt het blad Hierbij op, toont de vrecselijke spanning, waarin het Engelsclie volk leeft. Reeds voor den afzonderlijken incnsch bestaat er niets vreesdij kers dan on zekerheid. Wanneer echter deze onzekerheid een volk van 45 millioenen zielen betreft, dan kan men zich de stemming van een dergelijk volk voorstellen, dat iederen mor gen opstaat met de vraag, of deze 'dag de dag der verschrikking zal zijn. BEGRAFENIS VAN GESNEUVELDE ENGELSCHE MATROZEN IN GIBRALTAR. In Gibraltar zijn gisteren een hooge mi litaire marine-officier en twee matrozen van de Engelsche porlogsmarine begraven. De oorlogsschepen losten eeresalvo's. De openbare gebouwen in Gibraltar hadden de vlag halfstok geheschen. De Engelsche autoriteiten dcelen niet mede tot welke eenheden de dooden hebben be hoord. Aangenomen wordt, dat de slachtof fers hebben behoord tot de bemanning van het slagschip Resolution. De militaire commandant van Gibraltar heeft gelast, dat alle café's en hotels om 9.40 uur des avonds moeten sluiten. Met betrekking tot de Londensche berich ten over straffen op het verspillen van le vensmiddelen schrijft de New York Daily News: De verordening is het eerste resultaat van de „snuffelaars" van Duff Cooper, die on der de scherpste critiek van de pers met hun werk voortgaan. Berichten uit Londen heb ben onlangs aangetoond, dat de Engelsche voorraden aan levensmiddelen veel geringer zijn dan de regeering toegeeft. De vooruit zichten op een aanvulling zijn met het oog op de verscherpte blokkade van Engeland niet rooskleurig. De minister van scheep vaart Ronald Cross heeft bovendien tocgege ven, dat al de tonnage gebruikt wordt voor munitie en vervanging van materiaal en dat er slechts weinig voor den invoer van levens middelen overblijft. Lieden, die braakliggen de gronden niet in cultuur brengen, worden gerechtelijk vervolgd en hotelvoorraden wor den gedistribueerd. Ook de Engelsche groen- tenoogst zal in geen opzicht den invoer van vredestijd nabijkomen. 5 Dooden bij een ontploffing in een ijzergieterij. In een machinefabriek te Triest heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dat 5 doo den en 1 zwaargewonde heeft geëischt. In de gieterij ontplofte het veiligheidsventiel van een smeltoven, zoodat het witgloeiende, vloeibare ruwe ijzer uit den oven spatte en vijf der in de nabijheid werkende arbeiders zoo zwaar verwondde, dat zij kort daarop overleden. De toestand van het zesde slacht offer is hopeloos. ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN MEXICO. De Mexicaansche kamer heeft een wet aangenomen op de invoering van den algemeenen dienstplicht. De in het regeeringsontwerp vastgestelde straffen tegen hen die zich aan den dienst willen onttrekken, worden verzacht. Ook de invoering van de miiltaire opleiding aan staatsscholen werd goedgekeurd. Eenigon tijd geleden heeft een Duitsch officier een bezoek gebracht aan het Duit sche militaire kerkhof te St. Laurent- Blangy (departement Pas-de-Calais), alwaar zich het graf bevond van den in den we reldoorlog gevallen broeder van een soldaat zijner compagnie. Naar thans van militaire zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, stelde de bezoeker toen vast, dat een ge motoriseerde Engelsche batterij, die het kerkhof als artilleriestelling en de hoornen als camouflage tegen vliegers had mis bruikt, honderden graven en grafkruisen te pletter had gereden. Vastgesteld is, c)at de 28Ge batterij van het 72e regiment veld artillerie dit op haar geweten heeft. De eerste Lord dor Britsche admirauitdt Alexander, heeft in een rede voor leden der oprlogsmarine, als zijnmeening uitgesproken, dat de verdedigingsplannen van Groot-Brit- tannië rekening houden met elke mogelijke wijze van aanval. Voorts wees hij er op, dat Engeland waar schijnlijk nog zware slagen moet opvangen, zwaar op de proef zal worden gesteld eh dat zich gebeurtenissen van bedenkelijken aard zullen voordoen. Daarom moet Engeland voortdurend waken voor zijn. veiligheid. HERBOUW VAN VERNIELDE FABRIEKEN IN ENGELAND Grecnwood heeft gisteren in het Lager huis verklaard, dat de regeering maatrege len getroffen heeft voor den herbouw van door bommen vernielde fabrieken. Ook zijn maatregelen genomen, om den uitvoer van belangrijke producten in het belang der oorlogsproductie nog meer te beperken. HITTEGOLF IN SPANJE De hittegolf in Spanje heeft Dinsdag haar hoogtepunt bereikt te Cordoba met 42 gra den. Ook te Cacetercs, Sevilla, Jaen en Gra- nada werd meer dan 40 graden warmte in de schaduw waargenomen. De Nederlandsche Unie heeft Dinsdagavond te 's Gravenhage haar eerste openbare vergadering gehouden. In de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen was geen plaatsje onbezet Toilet maken gedurende den veldtocht Regen water kan uitstekende diensten bewijzen

Schager Courant | 1940 | | pagina 7