Krachtiger acties vao den middenstand D. JOHGEJAHS JUBILEERT Alkmaarsche Kaasmarkt doch zonde r kaas ie Alkmaar. Zaterdag 10 Augustus 1940 Tweede blad Hoe druk het in de jachthaven van de Loosdrechtsche plassen was bij het begin van het tweede gedeelte der Hollandweek, aan welke zeilwedstrijden meer dan 140 vaartuigen deelnemen (Foto Pax-Holland) De Do 215 is het nieuwste Duitsche gevechtsvliegtuig, dat speciaal geconstrueerd is voor verre verkenningsvluchten en bombardementen (Foto Weltbild) Wij Nederlanders zijn betrekke lijk onverstoorbaar. Wanneer er dingen zijn, die ons hinderen, doch waarvan we weten, dat we er niets aan kunnen veranderen, dragen we ze schijnbaar onbewogen. Toch ge- looven we, dat er dezen morgen aan de kaasmarkt velen zijn geweest, wie het huilen nader stond dan het lachen. Want de eeuwenoude Alk maarsche kaasmarkt, die op zich zelf een traditie Is van het Noord- Hollandsche volk, werd gehouden zonder kaas. Wanneer we ten min ste de vier of vijf stapeltjes boeren kaas uitschakelen. Wel was het ge- heele kaasdragersapparaat aanwe zig, doch het was er slechts ojn te paradeeren. Want werk was er niet. Een groot aantal vreemdelingen was toch .nog naar Alkmaar gekomen. We hadden het gevoel of al deze menschen ter begrafenis gingen en de laatste eer bewezen aan een instelling, die ontijdig was bezweken. On tijdig, omdat de gebeurtenissen van de laat ste jaren ten duidelijkste hebben bewezen, dat ze nog altijd levenskrachtig en gezond was. (Zitting van Vrijdog 9 Augustus). Bergen. Laat geen licht naar buiten uitstralen! Schwarz musz alles seint J. den B., wien ten laste was gelegd, dat hij in den nacht van 14 op 15 Juli de ver duisteringsvoorschriften niet voldoende had opgevolgd, en die deswege in de vorige zit ting f25 subs. 25 dagen legen zich hoorde feischen, werd heden door den Kantonrechter f veroordeeld tot een boete van f25.of 10 dagen. Schagen. ROEKELOOS GEREDEN. J. K., die niet verschenen was, werd ten laste gelegd, dat hij op 26 Juni, 's nam. half vijf, in de bocht bij de Laan en Stille Laan aan den verkeerden kant van den boom had gereden en daardoor oorzaak was geweest van een aanrijding. Get. G. K., die aan den goeden kant reed, werd het slachtoffer en had aan dokter, kleermaker en plaatsvervan ger resp. f3.—, f2.— en f9.— moeten beta len. Get, J. de B., die in de buurt werkte, en door de botsing opschrikte, verklaarde dat verd. niet om den boom was heengereden, zooals verplicht was. De ambtenaar van het.-O.M. eischte voor dit roekelooze rijden f 10 of 8 dagen, met toewij zing van de civiele vordering tot het volle dige bedrag van f 14. De Kantonrechter veroordeelde verd. tol f 10 of 5 d. en toewijzing van de civ. vor dering groot f 14. Broek op Langen dij k. MOTORRIJTUIG GEPLAATST BIJ EEN HOEK. Verd. J. B., had zich te verantwoorden over het op 30 Juni plaatsen van zijn auto binnen S meter van een hoek. Verd. erken de het feit, doch verontschuldigde .zich met de opmerking, dat het te Broek op Langen- dijk niet al zijn wegjes zoo moeilijk was. De Ambt. van het O. M.„ Mr. C. A. de Groot, wilde rekening houden met de lastige om standigheden en vroeg f3.of 3 d. De kantonrechter maakte er f 1.of 1 dag van. Schoort. OP HET PAARD, MAAR NIET OP DE FIETS ER ACHTER! p. B., had op 3 Juni, zittende op zijn rij wiel op den Heercnweg, een paard aan den teugel geleid en zoo de veilingheid van het verkeer in gevaar gebracht. Verd. gaf het ten laste gelegde toe, maar zijns inziens kon het niet anders: per auto mocht het paard niet vervoerd worden, en er bij loopen ging toch ook niet over een lan gen afstand. Er op eaan zitten, meende de Ambtenaar. Maai- hoe kom ik dan terug, vroeg verd. De Ambtenaar vond deze methode toch te gevaarlijk en eischte f 28.of 8 dg. Mr. Boerrigter maakte er f4 of 2 d. van. Zflpe. BETER GEEN' LICHT. DAN VfLOP LICHT. Van 7 op 8 Juni peddelde verd. G. H. P. met helder brandende voorlamp op den open baren weg te Zijpe. De Ambt. van het O. M. vond dit een zeer ernstig feit, en meende, dat het nog beter was met gedoofde lampen te rijden dan niet vol licht. Eisch f 10 of 8 dagen. De Kantonrechter veroordeelde tot f 5.of 3 dagen. Bergen. GEVAARLIJK EN ROEKELOOS. Verd. B. J. S. was ten laste gelegd, dat hij op 2 Augustus, 's nam. 4.40, op een gedeelte van den Bergérweg, dat voor rij wiel verkeer Gelukkig bleken de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur nog vrij hoopvol gestemd en bleek bij hen alle vertrouwen te bestaan, dat alles toch nog weet in orde zou komen. Ook zagen we tot ons genoegen, dat een deputatie van de Crisis Zuivel- centrale aanwezig was. waarmee de heeren zich later druk onderhielden. Ze zullen niet hebben nagelaten te wijzen op het groote belang van Alkmaar, dat aan de instand houding der markt is verbonden en waar we verder meenen, dat de nieuwe geestes- stroomingen een ruime plaats pleegt toe te kennen aan overlevering en folklore, wil len ook wij de hoop niet laten varen, dat het straks toch nog meevalt. Overigens meenen we hier de aandacht te mogen vestigen op het feit, dat aan de instandhouding van de kaasmarkt ook een specifiek Noord-Hollandsch boerenbelang is verbonden. De kwestie is namelijk, dat de Alkmaarsche kaasmarkt dc plaats is, waar de prijs werd bepaald voor hel. origi- neele Noord-Hollandsche produkt, dat nog altijd niet ten onrechte wordt beschouwd als de eerste kwaliteit onder de Edammer 40 -h Indien de kaasmarkt uitgeschakeld mocht blijven, zal het toch in ieder geval noodzakelijk zijn afzonderlijke prijzen te bepalen voor de verschillende kwaliteiten. Geschiedt dit niet. dan beteekent dit, dat het beste Noord-Hollandschc product zou worden gelijkgeschakeld met het doorsnee- product uit Friesland of met dat der groo te fabrieken. Als gevolg daarvan zouden de bereiders er van voorloopig in liet nadeel zijn, terwijl het op den duur zeer waar schijnlijk zou voeren tot het einde van de typische Noord-Hoilandsche kwaliteit. Dit laatste zou beteekenen een verlies voor ons zuivelbereidend gewest in het algemeen. Buiten de reeds vermelde boerenstapëlt jes was er geen aanvoer. Wel werden verschil lende partijen per auto aangevoerd en in de gereedliggende schuiten der verschillen de kaasfirma's overgeladen. Een en ander op voorschrift van de Zuivelcentrale. I)e kaasdragers moesten daarbij werkloos toe zien, want over de waag liep deze kaas uit den aard der zaak niet. Het w-as een trieste en troostelooze Vrij dag en we hopen.van harte, dat marktdagen als deze niet meer zullen voorkomen. gesloten was, zich had laten voortsleepen door een vrachtauto. De Ambtenaar wees hem op de gevaren, die zulk gedoe ook voor anderen oplevert, en achtte het een zeer ernstig feit. Eisch: f8.— of 8 dagen voor 't rijden op verboden wegge deelte en f 15.of 10 dagen voor het zich mee laten trekken door een aulo. De Kan tonrechter, vonnis wijzende, veroordeelde verd. tot f3—, subs. f2.— voor 't rijden en f6— of 3 d. voor 't zich laten voorttrekken. Wieriiipen De slechte postbestelling bespro ken. Liever een eigen clistribu* tiekring. De winkels vroeger dicht? Naar een onderlinge mo- lestverzekering. Vergadering van.de Middenstandsvereeni- ging te Wieringen op Donderdag S Augustus in Concordia te Hippolytushoef Te ruim 8 uur-opent de voorzitter de heer C. J. Bosker deze vergadering nadat zij ruim een jaar niet bij elkaar geweest is. Alle aan wezigen worden hartelijk welkom gehce- ten. De reden dat deze vergadering zoo n lan gen tijd niet bijeen geweest is, ligt ook groo- tendeéls in de oorlogsomstandigheden. In zijn inleidend woord brengt voorzitter allereerst in herinnering.ons Wicringer Micl denstandsinstiiuut, dat het eerste cursus jaar een overschot boekte, doch welk over schot om verschillende redenen door het tweede cursusjaar weer verbruikt is. En om de begrooting nu dit komende cursusjaar po sitief te houden, noodigt spr. allen uit. om hun.kinderen zooveel mogelijk v. deze plaat selijke gelegenheid te laten profiteeren. Er zal dit jaar een groot aantal cursisten noo- dig zijn om dit instituut in stand te hou den, en het Middenstandsdiploma is in de huidige tijd van niet te onderschatten betee ken is. De postbestelling. Vervolgens brengt spr. de postbestelling te berde. De laatste tijd komt de ochtendpost bestelling om ongeveer 12 uur. Ondanks dat het kantoor Den Helder eerst later dan nor maal opengaat, ging de post toch via Den Helder. Daardoor onstond veel vertraging. Vorige week heeft het Bestuur zich in ver binding gesteld met Haarlem en sinds j.I. Woensdag komt de post nu via Station Anna Paulowna en. komt hier om tegen 9 uur. Dan zijn er klachten door de Middenstands vereeniging en een tweetal grossiers gezon den. naar de Commissaris der provincie, be treffende het verkrijgen van een eigen Dis tributiekring op Wieringen. - Tot heden zijn wij hier een onderdeel van de kring Wieringermeer, terwijl wij hier toch met ongeveer vijf maal zooveel midden standers zitten. Het is vooral in deze tijd met zijn vele distributie bescheiden, ont zettend hinderlijk en tijdroovend, wanneer wij steeds op uitslag van de Wieringermeer moeten wachten. Ook voor het hoofd van hel agentschap, den heer Kaayk is het verve lend steeds niet eigenmachtig te kunnen ban delen. „Wij hopen dus, dat aan ons adres voldoende aandacht zal worden geschon ken." Nu worden door den secretaris, den heer C. Duynker, de notulen der vorige vergade ring voorgelezen. Zij worden onder dank zegging aanvaard. Ingekomen stukken. Als eerste ingekomen stuk wordt voorge lezen een schrijven van de Kon. Ned. Mid- denstandsbank, betreffende de reductiebon nen op boter. De winkelier moet deze inwisselen hij de distributiediénst., waarvoor hij een waarde bon ontvangt. Deze kan hij dan weer inwis selen bij de Ned. Middenstandsbank. Men zou dan moeten naar Schagen, Den Hel der of Anna Paulowna. Zoo mogelijk kan door onze plaatselijke middenstandsvereeni- ging een vertrouwensman aangesteld wor den voor deze inwisseling. Dit voorkomt moeite, kosten en tijdverlies. Vergadering besluit om den heer Kaayk te verzoeken, deze vertrouwensman te zijn. Aan de beurt is nu de komende winkel sluiting. Wanneer over eenige weken de tijd een uur verzet wordt, en er geen straatver lichting in de lange donkere avonden zal zijn, is goede verduistering een absolute noodzaak. Men zal dan weinig koopers krij gen in de avonduren. Daarom stelt het Be stuur voor om in Augustus om 8 uur te sluiten en 's Zaterdags om 10 uur, in Sept. zijn deze tijden 7 en 9 uur en voor Oct. 6 en 8 uOr. De vergadering besluit nu om als sluitings tijden aan te nemen tot 9 Oct. door de week 8 uur en 's Zaterdags 9 uur. Na 9 Oct. worden als sluitingstijden be paald: Werkdagen om 6, uur en 's Zaterdags om 7 uur. Veel wordt hier nog over gesproken en ve len kunnen zich bier niet mee vereenigen en willen nog vroeger sluiten. De heer D. Minnes echter zegt: „Wij moe ten reëel blijven tegenover onze klanten. Wij moeten niet zeggen de klant moet zóó. Néén, wij als middenstanders moeten ons regelen naar de klanten. Want wij zitten er voor onze klanten." Hei Bestuur wil dit nu in de eerste raads vergadering in behandeling laten nemen, op dat er een genieenteverordering van gemaakt zal worden voor de duur van de oorlogstoe stand. De kappers moeten nog even hierover gevraagd worden, opdat er voor hen eventu eel een aparte alinea in opgenomen wordt. Molestvorzekering Als volgend agendapunt zien wij vermeld: bespreking-molestverzekerïng. Dit soort ver zekering bestaat al jaren. Hot is een Coöp. in stelling van het Centraal Beheer en bij het C. Beh. is al jaren hiervoor een reserve fonds gevormd. Doch bij liet intreden der oorlogstoestand kon men niet meer toetre den. Dit alles beeft de volle aandacht van het Bestuur, doch hoe staan onze leden er tegen over. Voorzitter breekt nu een lans met vele voorbeelden en verduidelijkingen een lans voo- aansluiting bij een molestverzekering, daar -wij hier tocli met tamelijk veel men schen in een Komdorp samen wonen. Hoe kunnen wij ons dan verzekeren? In de Wieringermeer heeft men zelf de han den aan de ploeg geslagen en een Onder linge in het leven geroepen. Kunnen wij hier op Wieringen nu geen eigen Onder linge vormen? Wij zullen dan een zekere premie moeten heffen. In principe zou het Bestuur dan voor willen stellen bij toetre ding een inleggeld te betalen van 1% van het verzekerde bedrag tot vorming van een reservefonds. Dit zou dan in tweeën ge ïncasseerd kunnen worden. De vereeniging kan dan uit deze reservekas een voorschot verleenen. Wanneer een der leden zou wor den getroffen. Maximum wil men gaan tot een uitkeering van Ö5°/o, en minder wan neer de kas niet toereikend is. Later wan neer het niet toereikend is, kan elk 'der le den nog aangesproken worden tot beta ling van 3°/o hoven zijn inleggeld. Het kan iemand dus nooit meer kosten dan maxi mum 4% van zijn verzekerd bedrag. Ver- scheidenen vragen zich af, of later die 3% er wel is Dat zal de tijd leeren. I-Iet bestuur had nu graag een voorloo- pige aanzegging van toetreden om de plan nen nader te kunnen uitwerken en dit zelfde bij de andere, vereenigingen te berde te laten brengen, opdat men hier gezamen lijk iets kan bereiken. Het grootste deel der aanwezigen treedt toe. IJ.an volgt bespreking middenstandsoffer. Besloten wordt met lijsten rond te gaan en de gelden af te dragen aan de ver. die ge troffen middenstanders helpt. Bij de rondvraag verzocht de heer de Vries om strenger toezicht (zitten op de raamposten e.d.). Er zal met het gemeente bestuur gesproken worden over het plaat sen van banken. Hierna volgt sluiting. St. Maartensbrug DE DIRECTEUR VAN EENSGEZINDHEID Op 15 Augustus zal de heer D. Jongejans te Sint Maartensbrug den dag herdenken dat hij 25 jaar geleden het beheer van de Coöperatieve Zuivelfabriek „de Eensgezind heid" aanvaardde. Nadat de jubilaris in 1908 eindexamen had gedaan aan de Rijkslandbouwwinter- scliool te Schagen was hij 2 jaar werkzaam aan de zuivelfabriek te Giesscn-Nieuwkerk. Begonnen aldaar als volontair, was hij bij zijn vertrek reeds opgeklommen tot assis tent. Van 1910—'12 was de heer Jongejans als bedrijfsleider werkzaam in Duitschland, eerst te Gendrieh (Rijnland), daarna te Molm in Sleeswijk-Holstein. Teruggekeerd in Holland werd de Rijkszui- velschool te Bolsward bezocht, w aar in 1914 eindexamen werd gedaan. Reeds in April 1914, nog vóór het behalen van het diplo ma, werd de jubilaris benoemd tot assis tent aan de Zuivelfabriek te Delfstrahuizen, waar bij bleef tot zijn benoeming als di recteur van „Eensgezindheid" te St. Maar tensbrug in 1915. Naast het beheer van de fabriek is ook de verkoop van de producten aan den heer Jongejans opgedragen, wat steeds tot ge noegen van koopers en verkoöpers ge schiedt. Als lid van de Bouwcommissie, keur meester van de Boterkeuringen van den Bond, bestuurslid van de Coöp. Stremsel- fabriek, enz. worden tevens de meer alge meens zuivelbeiangen door hem gediend. De groote deskundigheid, gepaard aan een practische kijk op het gebied van de zuivelbereiding had tot gevolg dat „de Eensgezindheid" zich voortdurend uitbreid de. Het kwantum melk is dan ook in de 25 jaar van zijn beheer verdrievoudigd en bedraagt thans ongeveer 9.000.000 kg. Het gevolg van den gestadigen groei was dat in 1931 werd besloten tot het afbreken van de oude en het bouwen van een geheel nieuwe fabriek, terwijl eenige. jaren daar vóór reeds een nieuw pakhuis niet •pekel- lokaal was gebouwd. Aan den jubilaris was toen de oplossing van het moeilijke vraagstuk, hoe tusschen sloopersliamer en heimachine het bedrijf gaande te houden. Op waarlijk schitterende wijze is hem dit gelukt, al stond hij soms voor bijna onoplosbare problemen. Op 7 Aug. 1932, bij hei in bedrijf stellen, kon de heer. Jongejans echter de schare van genoodigden met trots de mooie, schit terend ingerichte nieuwe fabriek toonen. De eenvoud en gemoedelijkheid van den directeur zijn mede oorzaak, dat steeds met bestuur en personeel in de beste harmonie wordt samengewerkt. Wij wensehen den heer Jongejans van harte geluk met zijn zilveren jubileum en hopen dat hij nog vele jaren aan „de Eens gezindheid" als directeur vei'bonden mag zijn tot voldoening van zich zelf en tot voorspoed van de fabriek. K. Winkel. WIERINGEN HARDLEERSCH. Dat ook hier vele burgers zeer hardleersch zijn, bewees de rijwielplaatjes-contróle van gistermorgen. De belastingcommiezen wisten weer menige "boete te incasseeren van die genen, die hun plaatje niet zichtbaar droe gen. POLITIE. Gevonden een kiuderschoentje, een sleutel tje aan een dun ringetje en een heeren gar- berdin.ejas. Inlichtingen genieentebode. BURGERLIJKE STAND 5 Augustus 1940. Geboren: Geen. Ondertrouwd: Geen. - Gehuwd: P. Joosten met S. Lont. Overleden: A. de Vries, oud 46 jaar, echt genote van A. Kaan. NIEUWE ZAAK. Aan P. Bok, alhier, is ingevolge de Vesti gingswet vergunning verleend tot het vesti gen van een schoenherstellers- en maat- sclïoenmakersbedrijf in perceel Hofstraat 45 te Den Oever. INLEVERING MILITAIRE GOEDEREN. Gelijk bekend zullen alle dienstplichtigen der onderscheidene lichtingen hun militaire uitrustingen inleveren. Voorzoover deze gemeente betreft zal.de ze inlevering plaats vinden te Den Helder op 22 en 23 Augustus a.s.. OPENING JACHT. 14 Augustus a.s. opent de #Mit op alle soorten eenden, behalve bergeenden en ein- de^eenden, op ganzen, watersnippen en meer koeten, die op goudplevieren op 1 September Deze jacht sluit op 31 December 1940. Fazanten (hanen en hennen), houtsnippen, korhanen, korhennen en hazen mogen wor den geschoten met ingang van 1 October 1040, patrijzen m. i. v. 1 September, voor al dit wild eveneenssluitend op 31 December 1940. BARS1NGERHORN Morgen, de dag waarop anders de jaar- lijksche kermis plaats vond, zal ditmaal, georganiseerd door de harddraverijvereeni- ging, een concoürs-hippique worden gehou den. Nu deze dag op een Zondag is vast gesteld, belooft het een. groot succes te worden, want reeils thans is er een flinke aangifte, tepvijl de aarigifte pas Zaterdag sluit. Voor de verschillende rubrieken als éénspannen, tweespannen warm- en koud- bloed voor landbouwwagens en hitbespan ningen en bovenal voor het nummer ring steken bestaat uit wijderen kring belang stelling. Het feit, dat het paard den 1 aal- sten tijd meer en meer op den voorgrond is getreden, zal daaraan zeker niet vreemd zijn. Voor liefhebbers van deze hippische sport staat een mooie dag te wachten. KOLHORN. GESLAAGD. Voor het A gedeelte van het hoofdaclg- examen, slaagde onze plaatsgenoot, de heer K. Kwantes. ANNA PAULOWNA DE POLDERLASTEN Worden in de toekomst toch de polderlasten door het Hoog heemraadschap geïnd. In de laatst gehouden Poldervergadering werd het voorstel van het Dagelijksch Be stuur, om de inning van de Polderlasten aan het Hoogheemraadschap op te dragen, door de Hoofdingelanden verworpen. Daar mee was deze zaak van de baan. Althans, dat scheen zoo, maar zoo is het niet. Er is, dunkt ons, zelfs groote kans, dat het voor stel van het Dag. Bestuur toch tot uitvoe ring komt. W'at toch is het geval. Gedeputeerde Staten van N.-Hol- land zullen aan de vergade'ring van Provinciale Staten een voorstel doen om het Algemeen Waterschapsre glement van Noord-Holland zoo danig te wijzigen, dat Ged. Staten de bevoegdheid krijgen om de in ning van lasten voor een water schap aan een ander waterschap op te dragen. De gang van zaken wordt nu als volgt: Alle ingelanden der polders worden op de hoogte gesteld van het voornemen van Ged. Staten en kunnen daartegen bij het eigen Polderbestuur bezwaren inbrengen. Dit bestuur moet deze bezwaren ter ken nis van Ged. Staten brengen en er z'n oor deel over uitspreken. De practijk zal wel zijn, dat van het inbrengen van bezwaren niet veel terecht komt. Het bestuur van on zen polder is het natuurlijk, gelet op z'n eigen voorstel, met Ged. Staten eens, want het opdragen aan „een ander waterschap" beoogt ongetwijfeld hetzelfde en zal neer komen op het laten innen der lasten door het Hoogheemraadschap. De tegenkanting zal dus hier. zoo ver moeden we, niet groot zijn of geheel weg blijven en als. niet van elders steekhouden de en overwegende bezwaren komen, (wat we evenmin verwachten) is er dus alle kans, dat het voorstel van Ged. Staten het haalt. Zoo zal dan waarschijnlijk liet Dag. Be stuur van den polder natuurlijk zonder het er extra op toegelegd te hebben ach teraf toch „zijn zin krijgen" en het verwor pen voorstel, de inning dpr polderlasten aan het Hoogheemraadschap op te dragen, toch tot uitvoering moeten worden ge bracht.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5