Groote luchtslag Een nieuwe aanwijzing Mark DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER boven het Kanaal „Zwijgcampagne" te Birmingham als Europeesche hoofdmunt Verduisteren Speel niet met gevonden projectielen! BONNEN die deze week gelden Laan. Schapren. Tel. 444 (2 lijnen). KènjretaJ 224A MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940. 84e Jaargang. No. 11262. Uitgavr der N.V. Uitg.-Mif. „"Hollands Noorderkwartier" HAVENWERKEN VAN PORT LAND GEBOMBARDEERD. Een Duitsche luchtaanval, onder nomen tegen de Britsche oorlogsha ven Portland (aan de Zuidkust van Engeland) heeft zich in den loop van den Zondag tot een grooten luchtslag ontwikkeld, welke zich weldra tot het geheele Kanaal-gebied uitbreidde Bij dezen slag tijdens afzonderlijke aanvallen op Britsche konvooien, die ongeveer op hetzelfde tijdstip be stookt werden, hebben de Duitsche vliegers in totaal 89 Engelsche vlieg tuigen neergeschoten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht vat de resultaten van de ze gevechten als volgt samen: „Bij den succesvollen aanval op Portland zijn de tankinstallatiés en de havenwerken in brand gebombar deerd en zijn 57 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Daarenboven hebben onze vlieg tuigformaties nog successen behaald bij een aanval op een konvooi ten Oosten van Harwich. Drie koopvaar dijschepen, in totaal circa 17.000 ton, werden tot zinken gebracht, een tor- pedejager en drie koopvaardijsche pen werdn door voltreffers zwaar be schadigd. Bij deze gelegenheid scho ten onze jacht- en torpedoformaties 17 vijandelijke vliegtuigen neer. Op een ander punt werden acht vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers bovendien nog een aanval op versper ringsballons. Van de achttien ver sperringsballons werden er acht ver nietigd. Hierbij werden zeven Brit sche jachtvliegtuigen neergeschoten. De totale verliezen van den tegen stander bedragen dientengevolge vandaag 89 vliegtuigen, tegenover zeventien verliezen aan onze zijde". DE AANVAL DER STUKA'S. De aanval op Portland werd, naar het D.N.B. meldt, ingezet door een aantal Duit sche bommenwerpers en Stuka's, die mpt succes de kaden en havenwerken van deze Britsche oorlosghaven bombardeerden. De aanvallen richtten zich o.m. op de herstel lingswerkplaatsen van de Britsche staats- werf, op tankinstallatiés, alsmede op de kustbattei'ijen daar ter plaatse. In de tankinstallaties en op den dam, die die eenige verbinding vormt lusschen het vasteland en het schiereiland, waarop de tankinstallaties zich bevinden, werden groo te branden waargenomen. Voorts consta teerde men hevige explosies in de ketel- en machineloodsen in de haven. De in de haven liggende schepen werden bijna alle totaal .vernietigd. Van de luchtdoelbatterijen, die probeerden om de Duitsche vliegtuigen te verdrijven, moesten weldra verscheidene het vuren sta ken. Moer Britsche dan Duitsche vlieg tuigen. Een voorloopig communiqué van het Duit- !che opperbevel meldde in den loop van den dag, dat de Britsche formaties van jacht vliegtuigen tijdens de gevechten met de be geleidende Duitsche jacht- en gevechtstoe- itellen numeriek verre in de meerderheid waren. Terwijl de luchtgevechten bij Portland zich lot een slag ontwikkelden, die zich over het Reheele Kanaal-gebied tot aan Dover uit strekte. stegen, zoo meldt D.N.B.opnieuw Duitsche jachteskaders op ten einde de ver kregen superioriteit in de lucht boven het Kanaal te behouden. Van de door de Duitsche jacht- en gevechts toestellen neergehaalde 75 Engelsche vlieg tuigen heeft een enkel Duitsch jachteskader, bestaande uit Messerschmitt-jachttoestellen, er 22 neergeschoten en zelf slechts twee toestellen verloren. Een ander Duitsch ge vechtseskader heeft zestien vliegtuigen neer geschoten. Vele kleine schepen stelden pogingen in het werk om de bemanningen van de neer schoten Britsche vliegtuigen te redden. Geweldige beau den. Omtrent de uitwerking van den bomaan val op Portland deelen ooggetuigen mede, dat de kademuren zijn ingestort. Wrakst uk- i ken van schepen steken nog boven water uit I terwijl er voorts nog enkele brandende sche pen. die reeds slagzijde vertoonen, gezien werden. De landingssteigers bij Castletown vertoo nen enorme granaattrechters. Een gedeelte van de opslagplaatsen is ingestort, terwijl andere loodsen in brand staan. In den loop van den avond zijn Duitsche Verkenningsvliegtuigen naar Portland gevlei 89 Britsche vliegtuigen verloren KONVOOI BESTOOKT gen om de uitwerking van de bomaanvallen officieel vast te stellen. Door dit onderzoek werden de berichten, die per radio door de gevechtstoestellen en Stuka's waren over gebracht, bevestigd. Een vuurgloed van ge weldige branden in de petrolcumöpslagplaat sen en havenwerken werd door de vliegers waargenomen. Vele schepen vernietigd. Bij de afzonderlijke operaties boven het Ka naai, die onafhankelijk van den grooten luchtslag werden gevoerd, zijn bij Dover ze- vensperringsballons en vijf jachtvliegtuigen van het Spitfire-type neergeschoten. Bij Bristol werden twee Bristol Blenheim- en bij Canterbury twee. Spitfire jachttoestel- len door Duitsche jacht- en gevechtstoestel len neergeschoten. Voorts werd een nieuwe aanval op een groot konvooi in het Kanaal uitgevoerd. Ze ventig koopvaardijschepen, die door veertien oorlogsschepen werden vergezeld, werden door enkele formaties Stuka's en hommen- werpers aangevallen. Deze Duitsche aanval aldus D.N.B., zou echter, in vergelijking met dien op Portland, met naar verhouding ge ringe strijdkrachten zijn uitgevoerd, daar het hier slechts een bijzondere opdracht voor de Duitsche luchtstrijdkrachten gold. Het konvooi, dat in Zuidwesttelijkc rich ting voer, werd op 20 kilometer ten Noord westen van Margafe, bezuiden Harwich,. aan gevallen. Draadiooze berichten van de ge vechtsvliegtuigen deelden mede, dat op ver scheidene oorlogsschepen treffers werden waargenomen. Engele schepen bicven met slagzij de liggen. Een koopvaardijschepen van 8000 ton werd in brand gezet door een hom van het zwaar ste en twee bommen, van middelmatig ka liber. Het schip zonk terstond daarna. Een ander schip van gelijke grootte bleef bran dende liggen en maakte slagzijde. Behalve de van de landzijde te hulp komen de Spitfire-jachttoestellen vlogen twee afdee lingen Hurricane-jagers ter bescherming van het konvooi mede. Voor zoover tot. nu toe kon worden vastgesteld, zijn hij deze actie 17 Britsche vliegtuigen, o.a. vijf Spitfire-toe- stellen, een Hurricane- en twee Bristol-BTen heimgeveohtstoe steil en door de Duitschers neergeschoten. De bemanningen van de eerste afdeeling Duitsche gevechtstoestellen, welke in den loop van den avond op haar basis terugkeer de, rapporteerden, dat de afdeeling geen ver liezen had geledén. Voor deze week is officieel in Birmingham last gegeven tot het in acht nemen van een „zwijgcampagne". Bij deze gelegenheid zal de bevolking aanschouwelijkworden* gemaakt hoe belangrijk het is om zich te hoeden voor „zorgelooze uitlatingeh". Behalve sprekers zullen vier militaire kapellen in deze zwijg- week te Birmingham optreden. De verdwijning van jobanna de Nigtere Zorgvuldig onderzoek bij Moerdijkbrug Hoewel het reeds langen tijd geleden is, dat Nederalnd werd opgeschrikt door de opzienbarende verdwijning van de toen ne gentienjarige Johanna de Nigtere, heeft de politie het opsporingswerk blijkbaar nog niet gestaakt. Men al zich herinneren, dat het meisje op een Zaterdagmiddag in November van het vorige jaar uitging naar een nieuwe betrekking, welke haar door de Gemeen telijke Arbeidsbeurs te Amsterdam was aanbevolen. Het was een perceel aan den Singel, waar zij zich zich 's middags te kwart voor.vijf moest vervoegen. Van het oogenblik af, waarop Jobanna de Nigtere wegging van haar moeder entante, die haar tot het Spui wegbrachten, heeft men nimmer meer iets van het meisje verno men. Bij het eerste onderzoek, dat 's Maandag middags werd ingesteld, bleek spoedig, dat het opgegeven adres, waar het meisje zich moest aandienen, vals.ch was geweest, zoo dat men direct vermoedde, dat Johanna, die als zeer oppassend bekend stond en zelden of nooit alleen uitging, was ont voerd. Maanden en maanden heeft de po litie van het bureau Marnixstraat, onder leiding van commissaris W. H. Schröder, de mobiele brigade van dc Amsterdamsche centrale recherche, de kinderpolitie, letter lijk alles gedaan wat in haar vermogen lag, ten einde licht te brengén in deze duistere zaak. Het onderzoek strekte zich tot vrij wel alle deelen in Nederland uit en ook tot verschillende plaatsen ver buiten onze landsgrenzen, tot Frankrijk, België en zelfs tot Zuid-Amerika. Al deze pogingen, door een klein legertje van rechercheurs, lever den helaas geen succes op. Duiker in actie. Naard wij thans uit Moerdijk -vernemen, heeft men daar dezer dagen een grondig onderzoek ingesteld. De Amsterdamsche politie had n.1. een mededeeling gekregen, dat, het meisje zou zijn vermoord en in het Hollandsch Diep onder de Moerdijkbrug ge worpen. Men gaf zelfs met vrij groote zeker heid een plaats aan, n.1. dicht bij den ze venden pijler van de brug, gerekend van den Noordelijken oever. De politie, die tot nog toe geen enkele aanwijzing verworpen heeft, wilde ook de ze tnédedeeling nauwkeurig onderzoeken. Zoo beeft een duiker tweemaal een onder zoek in het diepe water'ingesteld. Voor dit werk was toestemming noodig van de Duit s.che autoriteiten, die haar medewerking ten volle verleen en. Twee Amsterdamsche re- chëurcheurs van het bureau Marnixstraat marechausee en rijksveldwacht, alsmede Duitsche politie-ambtenaen waren ter plaat se aanwezig toen de duiker van v.d. Tak's Berging Mij. te Vlaardingen zich van een politieboot iiet zakken. Geruim-en tijd heeft De versperringen, welke de Duitsche troepen bij hun opmarsch door Frankrijk ontmoetten, worden thans opgeruimd. Een betonnen hin dernis bij een der groote rivierovergangen wordt onder handen genomen. (Foto Weltbild) de duiker de plaats bij den zevenden pijler van de brugafgezocht, doch hij heeft niets gevonden. Een spoor gevonden? Eenige dagen later werd nogmaals op dezelfde plaats gezocht en ook nu weer ging de duiker naar den bodem van de rivier, waar hij opnieuw een minutieus onderzoek instelde. Het eenige, wat de man boven- bracht. was een wollen of katoenen draad, die op den bodem lag. Hoewel men aan dezen draad weinig waarde schenkt, zal de politie toch nog nagaan, of deze mogelijk afkomstig zou kunnen zijn van de klee ding van het meije, dat op den dag van haar verdwijning een blauw wollen gebreid mantelpak droeg. Uitbreiding verrekenings- verkeet via Duischland Eenige dagen geleden werd het betalings verkeer met België hersteld door het instel len van een clearingverkeer via Berlijn. Het verordeningenblad no. 18 van Zater dag j.1. bevat thans een soortgelijke regeling voor het betalingsverkeer tusschen ons land en twee neutrale landen n.m.1. Zweden en Zwitserland. Op de jongste persconferentie werd van Duitsche zijde betoogd, dat deze regelin gen de eerste toepassing beteekenen van de principe van de economische opbouw van Continentaal Europa, neergelegd in de on langs gehouden rede van Rijksminister Dr. Wal t er Funk. Volgens deze rede zal de Rijksmark, die aldus een overheerschencle positie in ons werelddeel zal gaan krijgen, nu moeten worden vrijgemaakt van zijn belemmerin gen in de vorm van de uitgifte van ver schillende soorten Rijksmarken als: effec tenmarken, spermarken, toeristenmarken, geschenkenmarken, Ascimarken etc. Tenslotte zal dit systeem er toe leiden, dat over geheel het vasteland van Europa een vastlegging komt van de ónderlinge. waardeverhouding der munteenheden, van de prijzen der goederen, ja zelfs van de voorraden. Deze, het geheele continent omvattende plannen brengen als het ware Europa als een gesloten economische eenheid tegen over andere werelddeelen, doch schakelt daarmede allerminst de handel met die continenten uit. Daar echter zelfs geen „Groszraum" als de Duitschers hier bezig zijn te scheppen zonder invoer kan van uit andere economi sche ruimten zal ook bij dit systeem aan het goud als verrekeningsfactor ongetwij feld een zekere, zij het meer bescheiden, plaats in het internationaal verrekenings- verkeer blijven toebedeeld. DE ANTI-JOODSCHE CAMPAGNE IN ROEMENIë. De anti-Joodsche' campagne in Roemenië wordt volgens Reuter intensiever. Twaalf Journalisten zijn gearresteerd op het motief, dat zij tendentieuze berichten heb ben verspreid. Vanavond gaat de verduistering in om 9.11 uur en duurt tot morgenochtend 6.19 uur Patronen in een vuurtje ge worpen. In de omgeving van Spakenburg hadden gisteren eenige jongens ledige patroon hul zen gevonden en medegenomen. Tusschen deze ledige hulzen bleek echter nog een scherpe patroon te zitten. Dit is het 8-jarig zoontje van den heer R. M. noodlottig ge worden. Toen de knapen even later een vuurtje ging stoken, werden de gevonden voor werpen daarin geworpen Plotseling ont plofte een patroon, de kogel trof het knaap je in de zijde en veroorzaakte daar een ta melijk diepe vlecschwond Een ijlings ont boden arts moest dc woncle hechten. Was de kogel eenige centimeters dieper gegaan, dan zou de jonge doodelijk getroffen zijn. OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 1: (nieuwe broodbonboekjes) geldig van 12 Augustus tot en met 18 Augustus (niet-gebruikte tot en met 22 Au gustus), rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet gebruikte bonnen 91 tot en met 100 van het oude bomboekje nog geldig tot en met 15 Augustus. Bons 01 tot en met 04 (boter- kaart). Op eiken bon y2 pond bo ter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 01 en 02 (vetkaar!)Op el- ken bon een V2 pond margarine of gesmolten vet of boter van 29 Juli tot en met -23 Augustus. Bons 03 en 04 (vetkaart): eiken bon Y2 pond boter met 10 cent re ductie per V2 pond, van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bon 14. Naar keuze V* pond rijst, rijstemeel of rijstebloem. Bon 27: Naar keuze Vu pond ha vermout, havervlokken, gort of grutten. Bon 40: Naar keuze pond tar wemeel, tarwebloem, boekweitmeel roggebloem, roggemeel of zelfrij zend bakmeel tot en met 6 Sept. Bon 53: y2 pond koffie of y2 ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 66: 1 kilo suiker tot en met 31 Augustus Bon 105: Naar keuze 1 ons maï zena, griesmeel of puddingpoeder tot en met 11 September. Tegen afgifte van twee der boven genoemde bonnen kan men, zoo lang de voorraad strekt een pakje maizena, wegende 225 gram, ver krijgen. Tevens kan men voor bon „105" twee pakjes puddingpoeder verkrijgen, lek bevattende ten hoogste 50 gram zetmeel of wel drie pakjes, elk bevattende ten hoogste 33 gram zetmeel. Deze bon geeft ook recht op een pakje pudding- sauspoeder, ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi cel li of spaghetti tot en met 11 September. Petroleunuegel Periode 5: Geldig voor 2 liter petroleum tot en met S September (alleen voor diegenen, die daartoe vergunning hebben.) Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren kopen 20% van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Bon 1 (hondenbroodkaart) r gel dig t.m. 31 Augustus, recht geven de voor de groepen 1. 2, 3, 4, 5 en 6 op resp. 12 Kg.. 12 Kg., 10 Kg., 6 Kg., 5 Kg. en 3 Kg. hondenbrood. Bon 1 (kattenbroodkaart)geldig t.m. 31 Augustus, rechtgevende op 1 y2 Kg. kattenbrood.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1