veilingen GROENTEN Langen dijker UIT SCHOORL Vliegenierszosen worden vliegenier v.nsdag 13 Augustus 1940 Nog altijd drukte al vermindert aanvoer vroege aardappelen toch nog belangrijke aanvoer hiervan en van andere poducten geen werkloosheid in den tuinbouw groot verschil met vorige jaar begin Augustus toen bijna alle aard appels gerooid op 1 oogenblik geen export lagere prijzen Eigenheimers zijn vrijgegeven Schoische muizen om den mini mumprijs Eigenheimers daar be langrijk beneden tomaten bren gen ongeveer minimumprijs op bijna geen wortelen meer groo- te aanvoer roode kool ruim f 3. veel beter dan verleden jaar redelijke prijs voor bloemkool bij geringe aanvoer aanmerkelijk lagere prijzen voor gele kool witte kool zelfde prijs f 2 of iets meer meer slaboonen, maar wei nig snijboonen afwisselende prij zen voor de laatste slaboonen stationnair zilveruien als altijd goedkoop zeer lage prijs voor drielingen gele uien bevredigend dalende druivenprijs weinig animo voor bieten aanvoer van luinboonen en augurken. Onze veilingen zijn niet eenzijdig ingesteld op den aanvoer van slechts enkele producten De weken, die nu achter ons liggen stonden ongetwijfeld in het teeken van de vroege aardappelen, doch tegelijker tijd verschenen voor en na ook andere artikelen en nu de aanvoer van vroege aardappelen wat op den achtergrond begint le treden (hoewel er nog heel wat wordt aangevoerd), komen daar voor een keur van andere tuinbouwproduc ten in de plaats, die de drukte aan onze vei lingen nog steeds levendig houden. Als men daarbij nog in aanmerking neemt, dat bchal ve groenten ook nog heel wat landbouwpro (Inden zijn verbouwd, gevolg van de nog al tijd voordurende tccltheperking op tuinbouw gebied, dan is het te begrijpen, dat onze tuin houwers voortdurend de handen vol werk hebben. Dit is ook wel af le leiden uit het feit, dat er in het tuinbouwbedrijf zoo goed als geen werkloosheid hcerscht, wat ook voor een deel moet worden toegeschreven aan de betere finahcieele resultaten van de bedrij ven. Wat de vroege aardappelencam pagne betreft, deze is nog hcelcmaal niet afgeloopen. Dit is een groot ver schil met het vorige jaar, toen in de overeenkomstige week maar zeer wei nig aardappelen meer werden aan gevoerd, omdat ze vóór Augustus bijna alle waren gerooid. Toen werden aan beide veilingen slechts 40 spoorwagens aangeboden, nu bedroeg die hoeveelheid nog rond 190 spoorwagens. Met het plaatsen dezer groote massa, groot voor den tijd van het jaar, gaat het echter alles behalve vlug. De export van dit product staat geheel stil: naar Duitschland wordt niet uitgevoerd en ook naar België, waar de laatste weken nog wat kon worden afgezet, kon niets meer worden geëxporteerd. De grove Schotsche Muizen behoeven daar om niet meer te worden geveild: met het la ten regïstreeren kan worden volstaan. De fijnere sorteeringen moeten echter wel worden aangeboden, doch ook deze kunnen niet al- Je aan den man worden gebracht. Dit vindt voor een groot deel zijn oorzaak in de omstan digheid, dat de Eigenheimers, zoowel wat prijs als aanvoer betreft, zijn vrijgegeven. Dc animo voor de Schotten nam dus af en in aanmerking genomen de ruimere teelt cn het groote beschot wordt het aanbod door dc vraag overtroffen, wat een prijsdaling tot gevolg heeft gehad. Gewone Schotsche muizen noteerden deze weck 1' 3.70 tot ruim f 4.De minimumprijs ervan is f 3.70. Dc meeste werden voor f 3.70 f 3.00 verkocht. De verkochte bonken brach ten niet meer dan den minimumprijs op. Voor drielingen werd van 2-20 tot f2.80 be taald met voor enkele partijen iets minder dan dc laagste of iets meer dan de hoogst genoemde notcering al naar gelang van de kwaliteit. Voor Eigenheimers werd van f 2.30—f 3 in doorsnee betaald, blauwe Eigenheimers kwamen daar vaak 20—40 cent boven; zoo nu cn dan was dit met Eigenheimers liet geval. Sortcering en kwaliteit waren daarbij de doorslaggevende factoren. Kriel bracht i 1.60—1.80 op. Voor de drie beste sorteeringen tomaten was de minimumprijs van f 12.voor deze week vastgesteld. Verreweg het grootste deel van den aanvoer, die alweer geringer was dan dc vorige week, werd die mini mumprijs besteed; enkele, partijtjes déden 1 of 2 dubbeltjes meer. C.C. werd voor f 8.50 verkocht. In ieder geval is dit nog ruim het dubbele van wat bet vorige jaar in dezelfde Weck werd besteed. Met den aanvoer van wortelen loopt bet op zijn eind. Slechts zeer kleine partijtjes boswortelen kwamen aan de Broeker vei ling en brachten, van f 44.40 op, een niet hoogen prijs al zoo. Doode kool werd weer in groot ere hoe veelheden aangevoerd, meer dan 50 spoor- i wagons. De sorteering van 3 K.G. en op mocht voor.f'2 worden verkocht, de kleinere voor f 3.—. Er zijn nog enkele partijtjes voor f 4 of iets meer verhandeld, doch ove rigens brachten de lichte f 33.30 op, ter wijl de zwaardere voor f 2 tot i 2.20 wer- Groot verschil met vorig jaar den verkocht. Intussclien vormen deze prij zen nog een gunstige uitzondering met die van verleden jaar, toen de verkochte f 1. tot f 1.50 opbrachten, terwijl er toon veel onverkocht bleef. Bloemkoolaanvoer bad uitsluitend aan de veiling te Noordsehar- woude plaats. De middenprijs la» bij de f-10. Voor de mooiste werd f 11.60 besteed. Blijkbaar was de vraag naar gele kool niet meer in overeenstemming met liet aan bod. De prijzen, althans liepen vrij sterk te rug en naderden weer bedenkelijk den voor dit product vast ges telden minimumpijs van f 3. In de eestc helft de week bleven de pij- zen nog ongeveer op dezelfde boogie van de vorige week. Aanvankelijk toch werd nog f 4.20—6.50 betaald, doch later trad de scherpe daling in. Grooter was het aanbod van witte kool. De prijzen bleven op betzelfde niveau van de vorige week: f 22.20, een wel niet hoo- ge prijs, doch gezien het gewicht en de vrij goede teelt, zal de financieele uitkomst niet tegenvallen. Hoewel de aanvoer van snijboonen aan de Broeker veiling iels toenam, bleef hij töch gering. De prijzen, voor dit artikel be steed, liepen nogal uiteen in verhand met de kwaliteit. In het begin der weck werd f 20.S0 betaald, later f 9.5011.80 en op het laatst lagen de noteeringen tusschcn f 12.10 en f 19.60. Belangrijk was het aanbod van slaboonen, vooral te Noordscharwoude nam dit sterk toe. De kwaliteit is over 't geheel zeer goed. De bestede prijzen liepen maar weinig uil een. De noteeringen lagen tusschcn f 9.40 en f 12.40. wat ongeveer 60 hooger is dan verleden jaar. Aan heide veilingen kwamen zoowel gele als zilvcruien. Zilveruien waren als bijna altijd goedkoop: f 0.801.20. Met de drielin gen ging het echter slecht. Meestal werd er niet meer dan f 1—1.50 voor betaald. De nepprijzen weken zeer weinig van die der vorige week af; zei agen tusschcn' f S cn f 9.20. Voor gele uien werd een redelijke' prijs betaald, n.1. f 5 tot f 6.20, voor drielin gen f 4.30 tot ruim f 5 en voor nep onge veer-f 4. Frankenthalers, de bekende druivensoort, deden aanvankelijk f 3144.90. Later wer den zé verkocht voor ruim f 35.Dc export van dit artikel blijkt wat te sta-gneeren. Bieten blijken nog niet erg gezocht, gezien de bestede prijzen. Ze brachten f 2—2.40 op; er zijn er ook nog voor f 11.70 ver kocht. Er kwamen weer weinig tuinboonen. Er werd f 4.10 tot f 4.40 voor betaald. Aanvoer van augurken behoort tot de uitzonderin gen. Deze week werden ze aangeboden en verkocht voor f 14— voor B, f 7.50 voor C en f 5.50 voor D. „HET NOORDHOLLANDSCH LANDSCHAP- VERGADERT IN HET „OUDE RAAD HUISJE" De Stichting „Het Noordhollandscli Land schap" hield Zaterdagmorgen haar vierde vergadering in het „Oude Raadhuisje", daar toe welwillend afgestaan door dc eigenaresse de vereeniging Hendrick de Keyscr. De voorzitter, de heer IL de Bordes, heette de aanwezigen welkom en wendde zich daar bij in 't bijzonder tot Baron van Fridagh, den burgemeester van deze mooie, aantrekkelij ke gemeente. Het verheugde spr. te kunnen mededeelen, dat de arbeid voor de natuur bescherming ook in deze tijden ongestoord kon Avorden voortgezet. Met zekeren trots wees hij er op, dat het ruim 17 iia. groote bosch, „Wildrijk" in de gem. Zijpe door aan koop het eigendom is geworden van dc Stichting; een groote vvensch is daarmee in vervulling gegaan, met deze eersteling in Noordholland. Tenslotte herdacht de voorzitter nog een viertal bestuursleden, die het tijdelijke niet het eeuwige hadden verwisseld, te weten de heer Ir. J. G. Bijl, Mr. J. A. van Sonsbeek, Jhr. H. van Forlest en J. van Oldenborgh. De Stichting zal hen, aldus de voorzitter, in dankbaarheid blijven gedenken. Na de mededeeling van een heele rij be richten van verhindering, die waren ingeko men, las de secr. Mr. H. Westermann, de no tulen van cle vorige vergadering, die onder dankzegging onveranderd werden vastge steld. Jaarverslag. De lezing van het interessante, uitvoerige jaarverslag nam geruimen tijd in beslag en gaf een duidelijk overzicht van liet vele werk dat op zeer verschillend terrein was verricht in liet afgeloopen jaar. Dc Stichting had o.m. haar aandacht besteed aan „Afgraving van duinen", „Ontginningen, dempingen, terrei nen door ontginning bedreigd", „Bebouwings quastics", „Vraagstukken niet de wegen sa menhangend", „Vuilberging", „Verschillen de terreinen,.landgoederen en hosschen". Den secretaris werd niet een hartelijk applaus dank gezegd voor zijn verslag. Uit liet verlag van den Penningmeester, den heer Mr. W. C. van Hcuven, bleek, dat per 31 Dcc. 1939 liet saldo f 738.65 bedroeg. Bestuursverkiezing. De aan de beurt van aftreden zijnde leden, de heeren W. F. Allan, J. Drijver, Mr. A. F. Kamp, Mr. H. J. J. Scholtens, MivG. P. Has pels, J. C. Mensing, mr. P. G. Tienhoven cn mr. II. Westerniafi werden alle bij acclama tie herkozen. Verder ging dc vergadering ac- coord niet het voorstel van liet Dagelijksch bestuur om 't bestuur uit te breiden met. de heeren II. W. C. Croockewit, te Amsterdam, dr. J. Heimans te Amsterdam en notaris H. J. v. Veen te Scliagcrbruj* Tot, leden van hol Dagelijksch Bestuur werden aangewezen de heeren Mr. Van Ileu ven en mr. Westerkainp, resp. .penningmees ter cn secretaris. Tot. leden van dc fininciecle commissie werden gekozen de lieer J. Drijver, Mr. van Hattum en mr. M. K. Honig. Tot plaatsver vangend lid werd geko&n de heer Baron van Fridagh. Tegen liet vcrleenen van dc gevraagde vol machten door het Dagcl. Bestuur met betrek king tot eventuecle aankoopeii van terrei nen, waarhij dc koopsom dc f 10.000 niet te boven gaat, bestond geen bezwaar bij dc vergadering. Bij het laatste puilt van de agenda, een soort rondvraag, brachten meerdere leden nog verschillende punten naar voren. Baron van Fridagh wees er op, dat er noe steeds een liiaat is in het rijwielpad van Schoorl naar Bergen, dat een rijwielpad „door" de duinen iets moois zou zijn en dat voor Schoorl liet vuilnisvraagstuk nog steeds een vaagstuk was, waarvan moeilijk een op lossing te vinden was. Dr. Ir. Bakkert Schut, inspecteur van do Volkshuisvesting te Haarlem, wijst op de nog onvoldoende regeling van lintbebou wing. Als alle heeren hun hart hebben uitge stort. sluit de voorzitter dc vergadering. 's Namiddags wordt onder leiding van den Houtvester van het Staalshoschbelieer, den heer G. Gcrbanda een excursie ondernomen naar de duinen. BARSINGERHORN Op hun reis naar de Ostmark bezochten de leiders en leidsters der Nederland- sche jeugd een der oude kasteelen aan de Zon, waar zij de onvergelijkelijke ver gezichten bewonderden. Foto Pax Holland. GROOT SUCCES VOOR DEN HARD DRAVERIJ-VEREEN. „BARSINGERHORN". Veel animo en prima materiaal! Jammer dat het weer, vooral 's morgens, bepaald slecht was te noemen. Anders zou de belangstelling voor den traditioncelen paardensportdag, op den kennis-Zondag zeer zeker nog veel grooter zijn geweest. Er was in alle rubrieken behoorlijke deel name. In het concours-eenspannen kwamen 13 deelnemers uit: le prijs P. Langedijk, Venhuizen met „Prospect"; 2e prijs C. Blan- kendaal, Bergen met „Uhlaan"; 3e prijs K. Reijine Klz.. Barsingerhorn met „Larecla Eerv. verm.: Mevr. Muys, Heiloo met „Oka". idem Jb. Reijne, Barsingerhorn met „Ura- nie". Een rubriek niet beste paarden, waar van vooral Prospect ging als een klok. Ringsteken. Hier waren 43 deelnemers ingeschreven', waarvan een enkele verstek liet gaan. Uit slag: le prijs A. Bakker Jz., 2c prijs R. Slik, 3e prijs K. de Wit, 4e prijs D. Spaans. Voor het schoonst geheel was no. 1, C. Muys, Heiloo met „Oka". Tweede werd C. Mooij, St. Maarten. Jammer, dat het paard van Pijper in deze rubriek kreupelde. Concours Tweespannen (koudbloed) Zes deelnemers, waarbij drie tweespan nen van prima klasse: le prijs Adr. Spaans. Kolhorn met „Elvira" cn „Clara van Oude Molen"; 2e prijs P. Kistemaker, Kolhorn met „Festa" en „Elsa van Volhouden"; 3e prijs P. N. Spaans. Barsingerhorn bet „Julia" en „Irene"; 4e prijs Jac. Koopnians, Barsinger horn met „Johanna" en „Jaapie". Concours Hitten. Zes deelnemers in deze klas, waarin „Ire ne" van D. Spaans, Barsingerhorn, onbe dreigd dc eerste prijs won. Wat 'n actie en 'n houding, 't Is werkelijk een schatjc. Tweede werd G. Ham, Burghorn, met de 3-jarige „Ella". Wat eenvoudiger, maar een beste hit, zoowel in type als in gang. De zelfde eigenaar kreeg ook de prijs voor het schoonst geheel. 3e prijs Kees Spaans, Bar singerhorn, met „Loesje"; 4e prijs Jan Ivooij, Barsingerhorn, met „Flits". Wc hebben de rubriek hitten nog nooit zoo goed. gezien als dit jaar. Concours Tweespannen (Warmbloed). Drie twee-spannen kwamen uit in deze rubriek en ze waren alle van beste klasse. Wat is liet tocli een prachtig gezicht, vooral voor dc boerenwagen. Mooier nog als voor de moderne „platte wagen". le prijs K. Reijne Klz., Barsingerhorn met „Loreda" en Wusca"; 2e prijs C. Muys, Hei loo, met „Zoka" en „Oka" dochter cn moe der; 3e prijs Jb. Reijne Klz., Barsingerhorn met „Urani" en „Froziena". Na afloop reikte de voorzitter, de heer J. Schenk Az.. in cafc „Het Fortuin" de prij zen uit, waarbij hij tevens ieder dank bracht aan hen, die. in welken vorm of hoe danigheid dan ook, zijn medewerking aan dit concours hadden -verleend. Deze paardensport dag is dan ook zeer goed geslaagd. En de inschrijvingen in de diverse rubrieken, zoowel qualitatief als wel quantaticf, bewijzen dat deze. we mogen langzamerhand wel zeggen, geijkte dag, nog steeds in belangrijkheid uitgroeit. HEER-HUGOWAARD VARKENSPEST. Ook Zaterdag werden weder een tiental varkens van .den veehouder Groen aan het Noordeind naar het abattoir te Alkmaar vervoerd. EINDELIJK! Naar wij vernemen is na lange onderhan delingen thans ook tusschen dc provincie Noord hol land en den heer C. Kraakman overeenstemming, verkregen omtrent de over dracht van het door hem bewoonde huis aan den Westdijk, nabij de Zuidscharwou- der polder. Vrij zeker is, dat ook deze wo ning gaat verdwijnen. LANGEN DIJK Op een heerlijken zomerdag aan den wandel in de prachtige omgeving van Mattighorn. De Nederlandsche jeugd in de Ostmark amuseert zich uitstekend. Foto Pax Holland. HOE ZAL HET POTER-SEIZOEN VERLOOPEN? De oogst van goedgekeurde pootaardappe- len zal in dit seizoen aanmerkelijk geringer zijn dan vorige jaren. Hoe groot dc oogst, in totaal zal zijn is nog niet te zeggen. De ver wachtingen zijn dat dit jaar niet zooveel po ters onverkocht zullen blijven als andere jaren. Er zal wel heel wat meer goedgekeurd pootgocd in ons eigen land gebruikt worden, wordt verwacht en gehoopt, want het: is wel gebleken, dat de resultaten met goedgekeurd pootgocd boter zijn dan die met ongekeurde poters. Het zal van verschillende omstandigheden afhangen, of de afnemers, welke dc Neder landsche poterhandclaren in vorige jaren hadden, thans ook bediend zullen kunnen worden. Onze grootste afnemer van goedgekeurd pootgoed was in 1938/1939 België, welk land, met inbegrip van Luxemburg 72.079.355 kg. afnam Als tweed staat op het lijstje Frank rijk, met 01.406.234 kg Italië en Duitschland hebben gedurende het vorige seizoen bijna evenveel goedge keurde poters van ons betrokken. Italië nam 7.768.275 kg af en Duitschland 7.596.415 kg Nu de importmogelijkheid van Italië door de verhooging van het contingent voor goedge keurde pootaardappelen met ongeveer 5 mil- lioen kg. is toegenomen, mag gehoopt wor den, dat ook Nederland hierin zijn aandeel zal kunnen leveren. Gezien de gunstige ont wikkeling van het handelsverkeer met Duitschland is een toename van den export van pootaardappelen naar dit land ook zeer zeker te verwachten. De Zuid-Amerikaansche staten, welke nu wel niet in aanmerking zullen komen, na men gedurende het vorige seizoen ruim 200 spoorwagons af blijkens de gegevens, welke wij ontleenen aan het speciale pootaardap- pelnummcr van 't Centr. Orgaan van verle den jaar. De pootaardappelverbouwers zien dan ook met belangstelling dc verdere ontwikkeling van den poterhandel tegemoet. 1 IN ITALIË KWEEKT MEN PILOTEN- GENERATIES. Rome, Aug. 1940 In Italië worden de zoons van vliegeniers in bijzondere instituten opgevoed, met het oogmerk hen eveneens voor liet beroep van vliegenier op te leiden. Op deze wijze hoopt men mettertijd pilofengcneralies te kwee ken. In twee groote Italiaanschc instituten, in Loreto aan de Adriatisclie Zee cn in het Noordoosten in Gorizia zijn thans de zoons van cle Italiaanschc helden der lucht, zoo wel de weezen, als de zoons van nog in leven zijnde vliegers, bijeengebracht om er op een bijzondere wijze te worden gevormd. Bij feestelijke gelegenheden van het „blau we wapen" zag men dikwijls knapen in uniform, die voor het Palazzo Vonezia dc wacht betrokken of hun aandeel hadden in de parade voor den Duee in het „paaso- roma.no" Dat waren de vliegenierszonen, die de traditie hunner vaderen voortzetten. Ongeveer negen jaar geleden liet de Ducc in Gorizia het instituut „Uniberto Madda- lena" oprichten. Het draagt zorg voor de lichamelijke en sportieve, voor de geeste lijke, zoowel als de moreelc en godsdien stige opvoeding der jongens. Ook loeren zij hier een en ander van verschillende am bachten. Een tweede instituut van deze soort, werd opgericht in Loreto: deze school staat onder hel rechtstreeksche patronaat van den Duce. Hier worden niet alleen jon gens opgenomen, maar ook dochters van vliegers, die hier van haar vierde tot haar achttiende jaar, wanneer de vorming als voltooid wordt beschouwd, verblijf houden. Daarna zet het instituut van Gorizia de op voeding van de jongens nog verder voort. De toekomstige vliegers geeft men hier be halve een geestelijke ook een militaire op leiding. Zij mogen van hun zeventiende jaar reeds „sterretjes" op dc uniform dra gen, waardoor de vlieger zich van de an dere wapens onderscheidt. Is ook hier dc vorming voltooid, dan gaan de jongens, in wier leven van jongs af het „blauwe wa pen" de hoofdrol heeft gespeeld, naar de vlicgeniersschool of de academie in. Caser- ta. Ongeveer vijf zesde deel van de leerlin gen wordt piloot. De kinderen tot tien jaar toe, zoowel jon gens als meisjes, worden verzorgd door spe ciale „zusters", die uit een kloosterorde komen, maar hier een andere uniform dra gen. De scholieren van het Instituut te Gorizia staan onder toezicht van officieren van het luchtwapen. Het instituut, dat zoo modern mogelijk is ingericht Jieeft behalve recreatieterreinen voor de pupillen, ook nog een vacantieoord in Monguclfo in de pro vincie Bozen. NOORD-SCHARWOUDE HENGELWEDSTRIJD Zondagmorgen hield dc TIengelclub „Ont spanning" haar derde wedstrijdin dit sei zoen, langs de kade van het Blcekmccr. Er werd echter door slechts 9 leden deelgeno men. Deze lieten zich echter niet onbetuigd cn wisten dan ook 148 stuks te vangen. Do uitslag was als volgt: le prijs Jb. Bulloopcr met 27 stuks cn wis* selinedaille Deze is nu definitief eigenaar geworden van de wisselmedaille daar liij hem drie maal achtereen wist te winnen). 2ep rijs D. v. Sevcnter. 18 stuks; m. grootste baars 25 cm.; 3e prijs A. Timmerman. 24 st.; 4e pr. S. Kuiper, 2 st.; 5e pr. S. Worms- becher 20 st.; 6e pr S. Dekker, 15 st.; 7e pr. S. de Rijke, 11 st.; Se pr. J. Peetoom 7 st.; De troostprijs was voor den jeugdigen gast J. Keppel Jz., die een fraai jongensboek kreeg.. De prijzen werden door den voorzitter St. de Rijke met een toepasselijk woord uit gereikt. Zondag 25 Aug. wordt een Ilcngclwcd- strijd voor de jeugd uitgeschreven door bo vengenoemde vereeniging. Hieraan kunnen jongens deelnemen van 1015 jaar. WIERINGERWAARD VOOR EEN GOED DOEL. Evenals vorige paren kunnen oude rijwiel plaatjes weer ingeleverd worden bij de hee ren G. J. Oonk (v.h. J. Bakker) cn W. Peere boom. Men dient hiermee een goede zaak ter bestrijding der T.b.c.-bestrijding.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5