Het kraakt ie het Or. Bonus gehuldigd Vuilverwijderingsproblemen en onze land- en tuinbouw Britsche oorlogshaven zwaar beschadigd De gevechten in Britsch - Somaliland Geen malaise op de huwelijksmarkt De reorganisatie van de Ned. vakvereenigingen Duitsch legerbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is medegedeeld, hebben afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen den elfden Augustus de oorlogshaven Portland aangevallen. Belang rijke havenwerken, de pier, het droogdok en een laadbrug werden vernield. In olie opslagplaatsen brak brand uit. Twee koop vaardijschepen en een torpedojager kregen zware treffers. Ih de naburige haven Wey- mouth gelukte het, een koopvaardijschip van 3.000 brt. r.t. tot zinken te brengen. Voor de monding van de Theems was een Britsch convooi het doelwit van Duitsche luchtaanvallen. Daarbij werden drie koop vaardijschepen van tezamen ongeveer 17.000 b.r.t tot zinken gebracht," en twee torpedojagers en vier andere koopvaardij schepen door voltreffers zwaar beschadigd. In den loop der aanvallen ontwikkelden zich hevige en succesvolle luchtgevechten, waarin de Duitsche jagers en gevechts vliegtuigen den vijand zware verliezen toe brachten. f In den nacht' van 11 op 12 Augustus on dernam de luchtmacht aanvallen op vlieg tuigfabrieken te Fillon en Crewe, de haven werken van Cardiff en Bristol, alsmede op de groote "olie-opslagplaatsen van Avon- mouth. Op verscheidene plaatsen bombar deerde zij luchtdoelbatterijen. Het. leggen van luchtmijnen voor Britsche havens werd volgens de plannen voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen hebben des nachts in Noord- en Wcst-Duitschland zon der noemenswaardige gevolgen niet-mili- taire doelen-gebombardeerd. Brandbommen, welke op een woonwijk van een West-Duit- schc stad waren geworpen, werden door het onmiddellijk ingrijpen van den veilig heids- en hulpdienst onschadelijk gemaakt. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren: Bij luchtgevechten 90 vliegtuigen en 8 versperringsballons, bovendien door lucht doelgeschut 3 vliegtuigen. Daarentegen worden 21 Duitsche vliegtuigen vermist. Een onderzeeboot heeft een.bewapend vij andelijk koopvaardijschip van middelmatige grootte, dat in een krachtig beschermd con vooi voer, tot zinken gebracht. Een bijzondere correspondent van het agentschap Stefani meldt in teressante bijzonderheden over de ge vechten van Dcbel, Namaraput en Lomaiana, die na de inmenging van Engelsch-Mojala de drie belangrijk ste wapenfeiten aan het front van Kcnya zijn geweest. In de avondschemering van den 30stcn Juni, aldus meldt de correspondent, ver schenen tweeduizend Engelschen, die voor zien waren van vrachtauto's en geschut bij de waterplaatsen van Debel, waar de Hali- aansche troepen verdeeld stonden opgesteld. Plotseling vielen de Engelschen zeer hevig aan. De Italiaansche Askari's. die veel er varing in liet oorlogvoeren hebben, wier pen onmiddellijk verdedigingsstellingcn op. Na hot vallen van den nacht werd de strijd gestaakt, doch bij het aanbreken van den dag werd de aanval nog heviger dan den vorigen avond. De Engelschen probeerden een overwinning tot iederen prijs te beha len, teneinde hun prestige te vergrootcn. Ondanks aangevoerde versterkingen, geluk te het hun echter niet dc Italiaansche ver dedigers omver tc loopen, die na een ge vecht van twee uur de Engelschen met de bajonet wisten terug te werpen en tot den tegenaanval overgingen. Door de geweldige kracht van den tegenaanval trokken de Engelschen in wilde vlucht naar bun vrachtauto's terug, waarbij zij talrijke dooden en ongeveer tweehonderd .gewonden medenamen. Bovendien bleven echter 61 gesneuvelde Engelschen, waaronder drie of ficieren op het slagveld achter. Dc nacht beschermde dan den „stategischcn terug tocht" van den vijand, die achtervolgd werd. Op 2 Augustus viel een gemotoriseerde colonne bestaande uit vijfhonderd man in heemsche troepen, onder leiding van zeven officieren, voorzien van talrijke automati sche wapens den Italiaanschen post Xamar- put aan. Onder de aanvallers bevonden zich ook talrijke vluchtelingen, die destijds uil Abessinic waren geëmigreerd. Dezen werd door de trouwe „Dubats" (inheemsche sol daten! een warme ontvangst bereid. Na een zeer hevig gevecht, dat zeven uur duurde, moesten de aanvallers zeer snel lanes dc oevers van het Rudolf-meer terugtrekken. Den volgenden dag vond een nieuwen en laatstcn aanval van de Engelschen plaats •bij Loimaiana. Wederom viel de vijand eerst niet buitengewone hevigheid aan. De inheemsche bevolking echter steunde de Ita liaansche inboorlingen, teneinde den Engel schen vlug eens en voor altiid de lust lo' aanvallen te benemen. De F.ngelsche sol daten werd door dc trouwe onderdanen van het Italiaansche imperium van alle kant -*1 bedreigd, teruggeworpen en over een af stand van meer dan vijftig kilometer lol aan de uitloopers van den Labor-berg ach tervolgd. Zoo mislukte, naar Stefani tenslotte op merkt. de actie der F.neeDchon. dip bun reeds bij het eerste treffen met dé zosrevie rende Italiaansche wapens verloren gegaan prestige wilden herstellen. De Duitsche pers en de luchtslag van Zondag De Duitsche bladen maken onder groote opschriften als „de fierste overwinning van het Duitsche luchtwapen", „89 vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten", melding van de Duitsche successen van Zondag. De „Montag" schrijft, dat de gebeurtenissen van Zondag wederom de volledige superiori teit van bet Duitsche luchtwapen hebben bewezen. Ieder luchtgevecht bevestigt, aldus het blad, dat dc Kngolsche convooicn- onop houdelijk het slachtoffer zijn van dc Duit sche bommenwerpers. Iedere aanval in liet kader der voorge rechten bevestigd, dat Duitsche duikbooten en de Duitsche motortorpedobooten met een tactische superioriteit kunnen opcreeren. De groote prestaties, die gisteren geleverd zijn, echter vormen een leerijk voorbeeld voor de Duitsche strijdmethode. Stuk voor stuk wordt de Kngelsche verdediging in de lucht, worden dc installaties voor de verde diging tegen Duitsche vliegtuigen op den grond, de havens, de steunpunten voor de convooien en de verdedigingsinstallaties van het leger kapotgeslagen. Dagelijks wordt de voorziening van Engeland met grond stoffen die voor clen oorlog belangrijk zijn, en levensmiddelen verder ingekrompen. Italië verontwaardigd De moord op den Albaneeschen patriot. Naar aanleiding van den .politieken moord aan de Gricksch—-Albancesche grens wordt van bevoegde Italiaansche zijde verklaard, dat deze moord zoowel in Italië als in Al banië-een golf van verontwaardiging heeft veroorzaakt. Behalve het door Stefani uitge geven communiqué kan niets gezegd wor den. Er kan echter op gewezen worden, dat aan de Al-baneeschGrieksche grens een gespannen toestand hcerscht, die reeds in vroegere tijden tot betreurenswaardige inci denten aanleiding liecft gegeven. Tji dit ver band wordt gewezen op het incident van 1923. dat leidde tot: de bezetting van Korfoc door Italië. Het huidige incident heeft in Italië geen opwinding veroorzaakt. Italië zal zijn kalmte niet verliezen. Dc vijandelij ke propaganda heeft een bericht dc wereld ingezonden, volgens hetwelk aan dc Noord- Albaneesche grens ernstige incidenten zijn voorgevallen, waarbij Italiaansche officie- en, die trachtten de bevolking te kalmoe-- ren, door dc Albaneezcn doodgeschoten zou den zijn. Deze geruchten zijn. naar van be voegde Italiaansche zijde wordt verklaard, geheel verzonnen. Zondagmiddag is in -de Koninklijke Opera te Brussel de bekende leider der Vlamingen, dr. Bonns, gehuldigd. Reeds lang voor het begin waren alle plaatsen bezet. Behalve do Vlamingen namen ook vele Duitscheis, als mede leden van de drie weermachtsonder- deelcn aan de feestelijkheden deel. Van Vlaamsche zijde waren talrijke bekende per sooniijkheden verschenen. Van Duitsche zijde waren aan wezig verlegen woodigers van den mili tairen bevelhebber, van don chef van het militaire* bestuur, van de Duitsche ambas sade en .va» de buitcnlandschc organisatie van de N.S.D.A.P. Bij zijn binnenkomst werd dr. Borms stormachtig begroet. Nadat cenige muziek ten gehoore was gebracht, richtte als eerste spreker, de Vlaamsche professor dr. Spe- OORLOG OF GEEN OORLOG, TROUWEN DOEN WE Vroeger was de Meimaand toptijd voor huwelijkssluitingen, doch in de laatste jaren wachten velen tot de vacantieperiode om hun huwelijk met wat vrijen tijd te beginnen. Ook nu blijkt deze gewoonte nog onverminderd. De afdeeling huwelij ken van onzen Rotterdamschen bur gerlijken stand verwerkt weer ge regeld een kleine 150 gevallen per week. Ditmaal tegen de verwach ting in, want verleden najaar heb ben de oorlog en de uitkeering aan de echtgcnootcn van gehuwde mi litairen een hausse in huwelijken gebracht, die een enkele week het jaarlijksch gemiddelde meer dan verdubbelde! Men dacht, zegt het Rott. Nwsbl., toen bij den Burgerlijken Stand, dat de bruiden en bruigoms op een gegeven moment toch wel voor een poosje zouden zijn uitverkocht. Met als gevolg een scherpe daling van de wekelijksche huwelijkscijfers. Maar de voorraad trouwlustigen is tot aan den dag van vandaag onverwacht groot gebleken. Zóó groot zelfs, datschijnbaar méér men- schcn trouwen dan er geboren zijn! Immers, theoretisch bekeken, moet het aantal huwelijken per jaar beneden de helft, van het gemiddelde geboortecijfer blijven van een 20 a 25 jaar geleden, want zelfs als alle toon geborenen waren blijven leven, dan blijft daarvan toch een zeker percentage vrijgezel. Deze laatsten leveren in bepaalde tijden, mèt de gcscheidcnen, het overschot in een bepaald jaar. Het schijnt, dat juist deze oorlogsperiode den trouwlust ook in de oudere generaties om verschillende redenen prikkelt. Bij een bezoek, dat we in verband met dit huwe lijksprobleem aan onzen hoofdambtenaar voor den Burgerlijken Stand brachten, las hij uit een stapel acton, die zoo juist frisch en vèrsch op zijn tafel werden gelegd, een aantal cijfers voor, die het bewijs leverden, dat oen belangrijk percentage huwelijken nog boven de 40 en zelfs boven de 50 jaar wordt gesloten. Hoe onder hoe duurder. Ook nog ouderen trouwen vaak, maar leeftijden van 60 en 70 jaar zijn betrekke lijk schaarsch. Ook die beneden 20 jaar zijn niet meer zoo talrijk en komen het meest voor in de groep kostelooze huwelijken. Hoe duurder het huwelijk, hoe oudermeestal minstens één der partijen. Doch in den be teren middenstand komt men voor de trou wende paren tegenwoordig gemiddeld al gauw tot een gczamcnlijkcn leeftijd van 60 jaar of daarboven. Uiteraard zit er in het. op liet eerste ge zicht vrij dorre, huwelijksacten-materiaal' heel veel, dat bij een rustige bestudeering verrassend interessante sociologische ver; schijnselcn aan het licht zou brengen. Im mers, zoodra men in die acton begint te bladeren, rijzen de meest verschillende vra gen. Waarom b.v trouwt, een man van te gen de zestig na twee echtscheidingen voor den derden keer een meisje van vijf en twintig? Dat geeft immers waarschijnlijk weer een echtscheiding? Maar dit is toch niet het soort vragen, dat blijvend interesseert. Veel interessanter ten slotte dan zoo'n onbezonnen huwelijk, zijn, maatschappelijk bekeken, de huwelij ken tussclien ouderen en ouden van dagen, waarbij allerlei factoren een rol spelen, die men soms wel vermoeden, doch daarom nog niet vaststellen kan. Het trou\\;en van zoo veel oudere paren juist in dezen onzekeren tijd hangt vermoedelijk samen met den grooten angst voor het alleen-zijn, welke angst dus evengoed maatschappelijk als psychologische oorzaken kan hebben. leers, het woord tot de activisten van 1940. Hij begroette hen als oprechte en onver schrokken strijders. In grove trekken gaf hij een beeld van de Belgische politiek, die naar buiten neutraal beweerde te zijn doch in werkelijkheid als handlanger van de geallieerden optrad en in het beslissende oogenblik liet, Vlaamsche volk nog gemee- ner dan in 1914 heeft bedrogen. Het is thans dc plicht van het Vlaamsche volk, zijn een heid on offervaardigheid te bewijzen, opdat het met 'net behoud van de grootst moge lijke individueclc en volksche vrijheid en onafhankelijkheid de functie van voorvech ter van Germaansche cultuur tegen het Westen kan worden toevertrouwd. Als twee de spreker nam Lagrou het woord, die een overzicht gaf van den strijd van dr. Borms. NATIONAAL FRONT NEEMT NIEUW GEBOUW IN GEBRUIK. „De Vesting" in gebruik genomen. De afdeeling Utrecht en omstreken van het Nationaal Front is, naar wij vernemen, door het dagelijks groeiend ledental, voor de noodzakelijkheid geplaatst om voor haar werkzaamheden een vast middelpunt te kiezen. Dij middelpunt zal worden gevestigd in het pand Minrcbroederstraat 11. De ope ningsplechtigheid zal Woensdag a.s. door den leider van Nationaal Front. Arnold Meijer, worden verricht. De afdeeling Utrecht verkrijgt door dit huis. genaamd „de Vesting", de beschik king over een noodzakelijke vergaderruim te, terwijl tevens gelegenheid bestaat voor het onderbrengen van dc agentschappen voor het Ncdcrlandsche Dagblad en het weekblad „De W-eg". In een gisteren te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg een uiteenzetting gegeven van de maatregelen, welke tot nu toe zijn genomen en welke nog dienen te worden genomen betreffende de reorganisatie van de vakvereenigingen. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van het werk van het N.V.V. dat door het zelfbestuur der velschillende vakbonden niet tot een organischen opbouw kon ko men,, zeide 'spr., dat bij dc controle der fi nanciën werd geconstateerd, dat bet N.V.V. en een aantal van dc hierbij aangesloten vak bonden het voorbeeld van de vroegere Ne- derlandsche regeering hadden gevolgd en be langrijke bedragen, totaal vijf millioen naar het buitenland hadden gebracht. De leiding van het N.V.V. zoo ging spr. verder bediende zich voor het verslepen van deze vex*mogens naar het buitenland van een bankinstelling, die door haar zelf tot dit doel was opgericht en die naar bui ten door eenige bestuurders van het N.V.V. werd vertegenwoordigd. Deze gelden werden voor een deel gedeponeerd ten nante van leidende personen van het N.V.V. of op een anderen naam gelegd en aan deze het uit sluitend beschikkingsrecht over deze gelden toegekend. Er zijn dus zonder de toestem ming der leden gelden in het buitenland belegd, voor een groot deel in Engelsclic oorlogslecningen. Men weet derhalve niet, wanneer deze gelden weer. ter beschikking van den Ncderlandschen arbeider zullen ko men. Al behoeft dat ook niet met een volko- EEN KERNGEZONDE ECHT HOL- LANDSCHE INDUSTRIE IN MOEI LIJKE DAGEN. Voorloopig kan men nog teren op krachtreserves uit het ver leden. Gcruinien tijd geleden, het was kort na de capitulatie, berichtten v.e het een en an der betreffende de toestand in het hloem- bolleubedrijf. Op dat oogenblik leek de toe stand der kweekers vrij bemoedigend, ter wijl die der exporteurs betrekkelijk somber mocht worden genoemd. Sedert dien zijn cenige maanden verloopen. In deze tijd is veel ver anderd en er schijnt niet de minste twijfel aan tc bestaan of dc pers pectieven hebben zich in liet, bloem- bollenbedrijf al heel grondig gewij zigd. Wel zijn de vorderingen der ex porteurs in het buitenland grooten- deels nog geblokkeerd, zoodat zich stellig groote. moeilijkheden voor doen, deze categorie van onderin- mors heeft echter liet groote voor deel. dat hun eigenlijke campagne in Mei nog niet was begonnen'. Als gevolg daarvan hadden ze slechts een kleine kern van vaste arbeiders in hun dienst, zondat. zo niet voor de noodzakelijk staan om een groot personeelaan te houden. Nu dient nvn hij een on ander te be denken, dal firma's die zich ut-"luit end be yitr bn,'-'--, »-"t d n ev»ort n'"l. of ternail wernond v;'cunntf. Praetiscli kan worden gezegd; dat allé groote exporteurs tevens kweeker zijn, zoodat de voor- en nadeelen dor beide categorieën tot op zekere hoogte voor de meesten zijn doorcengcwcven. Zooals we destijds reeds meedeelden zag liet er voor de kweekers destijds vrij roos kleurig uit. Begin Mei zijn de betalingster mijnen geweest en de kweekers een vak, dat wel op zichzelf wordt uitgeoefend hadden voorloopig althans niet te -maken met financiecle zorgen. Intusschen zijn het niet alleen dc geld middelen, die het geheele verloop van zaken bepalen. Het begin was goed. Of dit echter ook van het einde zou kunnen worden ge zegd, hield o.a. nauw verhand met de prij zen, die voor het te velde staande gewas zouden kunnen worden gemaakt. Met deze prijzen nu ziet het er op het oogenblik vrij bedroevend uit. De prijs toch wordt voor een goed deel bepaald door de exportmogelijkheden en dat er aan deze laatste nog al het een ander hapert, behoeft wel nauwelijks betoog. liet cenige. wat in dit opzicht'tot opge wektheid' stenklc, was het. bericht, dat naar Duitschland zou kunnen worden geëxpor teerd voor een bedrag van 8 millioen mark. Naar men ons meedeelde, beteckent dit een twec-en-een-half maal zoo groot bedrag als het vorige jaar naar dit land werd geëx porteerd. Evenwel, daarvoor ïpóet een vier maal zoo groot kwantum worden geleverd, zoodat hieruit alleen-reeds volgt, dat de prijs lager zal moeten zijn. Bovendien is deze export bestemd voor Gróot-Duitsch- land, zoodat daaronder tevens; valt de ex port naar landen als Polen. Tsjechië, Oos tenrijk. die voorheen afzonderlijk betrok ken. De normale, export van Nederland werd ons becijferd op ongeveer 40 millioen gul den. Het gedeelte, dat in Duitschland kan worden afgezet maakt daarvan slechts ecu betrekkelijk gering percentage uit en onher rneneljik komt men tot de vraag, wat met dc overige bollen zal moeten geschieden. Als afnemers komen in aanmerking Zwe den. dat den invoer tot op 50% heeft ge- eontingente.erd. Zwitserland, waarmee de handel op het oogenblik zeer groote bezwa ren oplevert cn verder Noorwegen en De nemarken. Waaromtrent echter nog weinig te »eggèn valt. De groote afnemer, do Ver- eenigde Staten, is onbereikbaar Men -heeft bet onmogelijke genroheerd om dit pro bleem nn te 1 ns«.-en doch zonder resultaat r'"n zoo doet zirh hot verschijnsel voor. da' vmorfkaansrhe imnorteurs. d'" niet zoo heel 'ang geleden oen priis van 8 20 per 1000 stuks ten eenen male ongemotiveerd acht ten, thans 50 betalen voor afwijkende kwaliteiten, eenvoudig omdat er een ge weldige schaarsch te bestaat aan bloembol len in het land der onbeperkte mogelijk heden. Ten slotte is als afnemer nog wel eens genoemd Rusland, doch voorloopig be schouwt men in de vakkringen deze gelui den slechts als toekomstmuziek. Ziedaar in korte trekken de mogelijkhe den weergegeven. En zoo staan we voor het feit, dat, terwijl elders de bloembollen opgeld doen, de Neclerlandsclie kweekers, niettegenstaande het feit, dat ze dit jaar slechts 50% hebben mogen verbouwen en dc opbrengst van de tulpen bijvoorbeeld in even redigheid buitengewoon laag is ge weest, vreezen voor onverkoopbaar heid van een zeer groot deel van het gewas. We behoeven hier niet aan toe te voegen, dat ze de toekomst met angsten en vree zen tegemoet zien en zoo werd ons ver zekerd hun heele hoop bouwen op het overnemen der overtollige bollen door het surplusfonds. Geschiedt dit niet, dan zou dit het einde beteekenen van onze bloem- bollenkweekerij. We zullen moeten afwachten. Misschien valt alles nog wat mee. Iloe het echter ook zij. 'onze Noderlandsclie bollcnkweekers zit ten zwaar in de zorgen. De exporteurs en de grootere kweekers vooral zijn in staat het nog ecnigen tijd vol te houden, gezien Ie geblokkeerde vorderingen in het buiten land echter is dc toestand voor hen dubbel moeilijk. En mo.n begrijpt deze moeilijkhe den te beter, wanneer men een bezoek brengt aan hun groote loodsen en schuren, wnnr nn .het oogenblik reeds groote bedrij vigheid behoorde te heerschen en waar de partijen gereed behoorden te worden ge maakt. voor den export In plaats daarvan gaapt aan alle zijden de' leegte. Stil cn uitgestorven liggen de lokalen. Zal deze rasechte Hollandsche industrie de bezwaren van onzen tijd te boven ko men? We hopen het. Maar er zal veel beleid toe noodig zijn! men verlies dezer gelden te worden gere kend, toch zijn op deze wijze aan den Nc derlandschen arbeider millioenen onttrok ken, die voor de verzorging van zijn sociale be::'-i n hadden kunnen worden gebruikt Straffe samenvatting van orga nisatie noodzakelijk. Het was allecrcerst noodzakelijk, aldus de heer Woudenberg, maatregelen ic nemen, die naast een reorganisatie der centrale in de eerste plaats straffe samenvatting dor organisatie van de vakbonden zoowel van de plaatselijke bestuurderbonden be oogd. Daardoor is voor de toekomst een or ganische samenwerking van de centrale met de vakorganisaties gewaarborgd. Dij dezen maatregel kan worden geconstateerd dat het allergrootste deel der oude bestuur ders reeds verklaard heeft ook ónder de nieuwe leiding in positieven zin aan do nieuwe ordening van het sociale leven mo de tc werken. I)e in de centra nieuw op gerichte afdeelingen zullen ook voor de vakhonden cn de plaatselijke bestuurders- honden de richting en den inhoud der toe komstige maatregelen bepalen. Waarbij hot vanzelf spreekt dat in de vraagstukken, die slechts betrekking hebben op een be paalden tak van liet bedrijfsleven, zooals de regeling van loontarieven, aan de be treffende vakbond als voorheen liet werk zal worden overgelaten. De centrale wordt echter door het feit, dat zij in het vervolg ook door de bestuurdershonden en va kor-] ganisa.tïes van alle gegevens omtrent be langrijke vraagstukken wordt voorzien, in staat gesteld voor het vervolg sterker dan tot dusver invloed uit te oefenen op de ont wikkeling der sociale politiek tegenover de sociale zorgen van den staat. Uitbreiding van de maatrege len op het gebied der volks gezondheid. Als een zeer belangrijk doel ligt liet ver der in het voornemen, uitbreiding te geven aan de maatregelen op het gebied der volksgezondheid, die zich tot dusver be perkten tot de tuberculosebestrijding. Deze maatregelen zullen zoo energiek mogelijk worden doorgevoerd. In het economische leven moet de mensch op den voorgrond staan, ongeacht de taak, die hij verricht. Zijn arbeidskracht is niet slechts z ij n kostbaarste bezit, maar ook het belangrijkste kapitaal in het economi sche leven. Het bedrijfsleven zoo besloot spr. is geen doel in zich zelf, doch een middel ter verzekering van redelijke levensvoorwaar den voor allen. Dit mag bij dc nieuwe or dening van het sociale cn economische le ven niet over het hoofd worden gezien. and-» heer» m iaat® der® ont-w» een ver- Prof. I-Iudig, hooglceraar aan de land! bouwhoogcschool te Wagcningen. de hcei Pool, bedrijfsleider van de vui laf voormaal schappij in Drente en de directeur N.V „Grontmij", grondverbeterings- en om- ginningsmaatschappij te Zwolle hebben een rapport samengesteld betreffende het werken van stadsvuil tot kunstmest gens een speciale methode, welke in Dene marken, reeds in de practijk op meerdere plaatsen uitvoering gevonden heeft cn ge- leid heeft tot de constructie van een ma chine, die op zeer eenvoudige en rationecle wijze het stadsvuil verwerkt tot compost. De ontwerper van het apparaat is van de fundamenteel juiste gedachte uitgegaan, dat een bezwaar van het composteoren is de ongelijkmatigheid van het stadsvuil, wel ke bestaan uit een heterogeen mengsel van asch. papier, keukenafval, 'mark!afval, fa- brieksafval, straatveegsel, enz., die naast el kaar in nesten voorkomen. De ontwerper heeft nu een snelle com pos- toering bereikt a 11 een door dc men- ging van het vuil in een daarvoor gecon strueerde roteerende silo. Bij deze voormen ging onder toetreding van lucht wordt de massa gegist, waarna op oen transportband de grootste stukken worden uitgesorteerd. Tn een tweede mengrotor van speciale con structie wordt de massa daarna fijn ge maakt en onderwijl gezeefd, zoodat alles wat fijn kan, ook fijn wordt, zich intens mengt cn wordt afgevoerd als een zwart, frisch riekend product, rijp voor verdere compostage en ook direct kan worden af geleverd. In Denemarken wordt bet product als broeimest gretig door den tuin bouw afgenomen. Proeven om het product direct te compostecren zijn nog niet genomen, hoewel voldoen de bekend is. dat gebroeide mest een goede meststof is. Door (lit procédé zijn veel voordcelen ver kregen: Eenvoudige verwerking, mecha nisch en in continu-bedrijf uit te voeren. De fabricage van deze compost vcreischt geen opslagplaatsen. De kosten van ver werking zijn geringer dan die voor de ver branding, dank zij de eenvoudige, weinig sl ij ('ba re apparatuur cn de geringe bcnoo- digde fabrieksruimte. De fabrieksruimte is heel gering. De land bouw verkrijgt een mooi rul en zacht pro duct zonder scherven, met een aardachtige lichtzure reuk, waaruit alle rollingsloffen, ontstaan door eenzijdige gisting in de nes ten van het versche vuil geheel zijn ver dwenen. Mgn heeft een continu-hedrijf met zekere nfname.cn constante leveringsmogoliikhe- don onafhankelijk van de weersgesteldheid. Volgens dit procédé wordt een grootere hoeveelheid compost uit het versche vuil gemaakt (hooger uitleveringspercentage). Met komt bovengenoemde lieeren voor, dat met dit systeem de moeilijkheden, die tot nu toe bestonden, zijn opgelost. Immers de gemeente kan nu zelf. kleinere gemeenten in combinaties, bun stadsvuil verwerken door een installatie te bouwen die zich aan bun aanvoer aanpast. Dp vraag of dit procédé wordt toegepast, kan bevestigend worden beantwoord. In De nemarken, Noorwegen en Engeland zijn installaties in bedrijf.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6