Brandstoffe n-distributie Luchtstrijd woedt onverminderd voort DAGBLAD VOOR HOLLANDSS NOORDERKWARTIER De moord op den Albaneeschen patriot Alle verbruikers worden geregistreerd Dc nieuwe benzine-toewijzing LBANIË De vliegramp bij Canberra Verduisteren 9.08 uur Gisteren 96 Engelsche vliegtuigen neergeschoten Laan, Schagen, Tel- 444 (2 lijnen). WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940. Kengetal 224A 84e Jaargang. No. 11264. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Het verbruik voor verschillende groepen vastgelegd 's-Gravenhage, 13 Aug. Ten einde een distributie van vaste brandstoffen voor te bereiden, is het noodzakelijk gebleken de brandstof - fenverbruikers te registreeren en voor verschillende groepen van Ver- brpikers het brandstoffenverbruik vast te leggen. Daartoe worden de verbruikers in de volgende groepen onderschei don. Groep a. Woningen van particuliere personen. Groep b. Openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden), ziekenhuizen, sanartoria, rijks-, gemeente- en provinciale kantoren, gestichten, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, centrale keukens, apothe ken, wacht- en behandelingskamers van art sen e. d. Groep c. Warehuizen, winkels, hotels, pensions (ook kamerverhuurder), restau rants. café's, particuliere kantoren, lesruim ten, in particuliere huizen. Groep d. Gebouwen voor publieke ver makelijkheden, vereenigings- of vergaderlo kalen en niet behoorende tot de groepen a, b en c. Groep e. Kleinindustrie met een jaar verbruik van vaste brandstoffen van minder ian 240 ton en niet behoorende tot de groe ien a, b, c en d. Voor iedere groep is een afzonder lijk formulier vastgesteld. Deze formulieren zullen door de distributiediensten verkrijgbaar wor den gesteld. Plaatselijk wordt be kend gemaakt wanneer en op welke wijze het publiek deze formulieren zal ontvangen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de formulieren alleen be trekking hebben op de volgende vas te brandstoffen: steenkolen, steen koolbriketten, cokes, bruikolen, bruin koolbriketten, tyirf en petroleumco- kes. Het verbruik van de overige soorten vaste brandstoffen, zooals houtskool, houtskoolbriketten, dient derhalve niet te worden opgegeven. Er zal in enkele gevallen twijfel over be- fctaan. welk formulier moet worden ingevuld, in verband waarmede hier eenige toelich ting op de indeeling volgt. Onder groep a. worden begrepen woningen van particuliere personen. Slechts de bezit ters van een distributiestamkaart, voorzien van de gestempelde aanduiding „hoofd" dienen deze formulieren in te vullen. Wan neer deze personen echter in een hotel, een pension of op kamers wonen, dan dient dit formulier niet te worden ingevuld en zal de hotel-, pensionhouder of kamerverhuur der voor de door hemzelf bewoonde ver trekken, welke niet op formulier c. mogen worden opgegeven, een formulier a. indie nen. Wat voor hotel-, pensionhouders of kamer verhuurders geldt, is eveneens van toepas sing op al degenen, die voor hun bedrijf of beroep in hun particuliere woning over een of meer vertrekken moeten beschikken en voor deze vertrekken uitsluitend vast bandstoffen gebruiken ten behoeve van ruimte- of waterverwarming, zooals b.v. artsen, leeraren, enz. Het kantoor aan huis behoort hier eveneens toe. Uit, de omschrijving van de groepen b. en c. blijkt voldoende welke van-de formulie ren men. benevens fomulier a. moet inle veren. Wat betreft de groepen b., c. en d. kan worden verwezen naar de omschrijving de zer proepen en naar hetgeen in de toelich ting op groep a. nader is vermeld. De groep e. omvat de kleinindustrie. waar onder worden begrepen alle bedrijven' met een brandstoffenverbruik van minder dan 240 ton per jaar. welke niet behooren tot de groepen b., c. en d. Voorzoover de door deze bedrijven benxV- te ruimte een geheel vormt met een parti culiere woning en daarvoor uitsluitend vas te brandstoffen worden verbruikt ten be hoeve van ruimte- of waterverwarming be- hooen zij tot groep c. Industieën met een jaarverbruik van 240 ton vaste brandstoffen of meer dienen rechtstreeks bij het Rijkskolenbureau. Car- negielaan 12 te 's Gravenhage, te worden ingeschreven. De plaatselijke distributiediensten ver strekken verder alle gewenschte inlichtin gen. BOSCHRRANDEN IN CALIFORNIë. De wouden van Zuid-Californië. die ten gevolge van de aanhoudende hitie geheel zijn uitgedroogd, worden thans door om vangrijke boschbranden geteisterd. Tever geefs pogen 2500 mannen van den arbeids dienst, boschwachters en burgers deze branden te bestrijden. De grootste brand woedt op 30 K.M. van Santa Barbara in het Nationale Park, Los Padres. waar reeds 8000 morgen bosch, alsmede talrijke zomer huizen zijn verwoest. Eenvoudiger wijze van aanvragen De Secretarissen-Generaal, wnd. hoofden van de departementen van handel, nijver heid en scheepvaart en van waterstaat ma ken het volgende bekend: De derde distributieperiode van motor brandstof, als bedoeld in de motorbrand- stofbeschiking 1940 no. 1, zal loopen van 1 September tot en met 30 September 1940. Belanghebbenden wordt erop gewezen, dat met ingang van 1 September 1940 de voor de maand Augustus 1940 afgegeven be stelbonnen en vergunningen met coupons niet mee.r geldig zijn voor het betrekken of verbruiken van motoi'brandstof. Evenmin zijn dan geldig de voor Augus tus door de Rijksinspecteurs van het ver keer afgegeven vervoei'svergünningen en voorruitdrielioeken. Houders van een vergunning tot het ge bruik van een motorrijtuig, die meenen na 31 Augustus a.s. voor een verlenging in aanmerking te komen, kunnen deze aan vrage op een vereenvoudigde wijze indie nen.'Bij de plaatselijke distributiekantoren zijn tot dat doel reeds van heden, Woens dag 14 Augustus a.s. af, briefkaartformulie ren gratis verkrijgbaar, die, volledig inge vuld en onderteckend, uiterlijk 17 Augus tus a.s. in het bezit van den rijksinspecteur in het betreffende district moeten zijn om voor behandeling voor 1 September 1940 in aanmerking te komen. Bedoelde kaart-formulieren zijn verkrijg baar in de. 4 verschillende categorieën, n.1.: a. (roode kleur) voor beroepsgoederen- vervoer, b.(blauwe kleur) voor vervoer van eigen goederen, c. (gele kleur) voor personenvervoer (uit gezonderd autobussen), d. (witte kleur) voor vervoer, niet on der ac genoemd. Voor ieder motorrijtuig, waarvoor men verlenging van een vergunning of vernieuw de toewijzing van motorbrandstof verzoekt, moet een afzonderlijke kaart worden inge vuld, van dezelfde kleur als de thans in het bezit zijnde vergunning. De bovenomschreven regeling geldt uit sluitend voor verlengingen. Voor nieuwe aanvragen moeten nog de bestaande uit voerige formulieren worden ingevuld, die mede bij de plaatselijke distributiekantoren gratis verkrijgbaar zijn. U den nacht ven Haandag op Dinsdag hebben Engelsche bommenwerpers eenige woonwijken van Amsterdam bestookt - Een woonhuis aao de Da Costakade, dat vernield werd (Foto Pax-HoHend) Vliegtuig verongelukte vlak bij het vliegveld. De drie 1'iooge Australische persoon lijkheden, die bij het vliegongeluk nabij Canberra in Australië, om het leven zijn gekomen, bevonden zich naar.te Londen verluidt, op weg naar een kabinetszitting in Canber- re. Het vliegtuig is in de nabijheid van het vliegveld van Canberra neergestort. Het is volkomen uitge brand. De verongelukten zijn de Australische mi nister van luchtvaart, de minister van lands verdediging, de president van den uitvoeren den raad, de chef van den genei-alen slaf, diens adjudant, een secretaris en vier le den der bemanning. In aansluiting op het bericht van de En gelsche radio wijckle dc Britsche minister voor de dominions eenige woorden aan de nagedachtenis van de om het leven gekome- nen. Hij wees er daarbij op. dat het verlies van deze leidende persoonlijkheden voor de Britsche defensie een zwaar verlies bctee- kent. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6 22 uur De Amerikaansche troepen in China Nanking-regeeriug eischt hun te rugtocht. De onder Japansche invloed staande re geering van Nanking beeft den eisch gesteld, clat ook de Amerikaansche troepen uit China worden teruggetrokken. Hun aanwezigheid te Shanghai is even onwettig als de aanwe zigheid van de Engelsche troepenafdeelin- gcn. Deze eisch van Nanking heeft opzien gebaard, daar deze uitgaat boven de tot dus ver bekende Japansche wcnschen, die slechts het terugtrekken van de troepen van de oor- logvoei'ende mogendheden beoogden. ITALIAANSCH BLAD BESCHULDIGT DE GRIEKSCHE REGEERING ZICH DOOR EEN LANGE EN KRONKELIGE NOTA VAN HAAR SCHULD SCHOON TE WASSCHEN. In vervolg op het bericht elders in dit nummer over het bovenstaande verneemt D.N.B. nog uit Rome: Onder het opschrift „Gerechtigheid voor Albanië, vergeefsche poging van Griekenland om den moord op den patriot Daut Hoggia te rechtvaar digen" verklaart de Giornale d'Italia: De regcering te Athene probeert zich door een lange en kronkelige nota van haar schuld schoon te wasschen. Daut Hoggia, zoo betoogt het semi- officieel orgaan, is een ware patriot en werd door alle fiere Albaneesche stammen geëerd. Jarenlang heeft hij met gevaar voor zijn leven aan alle nationale vrijheids- en onafhankelijkheidsbewegingen deelgenomen. De jeug dige sluipmoordenaars zijn twee Grieksche en geen Albaneesche nomaden, Sinds geruimen tijd is van hen bekend, dat zij door de Grieksche politie be taald worden. Het, Atheensche persbureau kan het zich besparen er op te wijzen, dat de Grieksche regeering de onafhankelijkheid van Albanië en zijn grenzen eerbiedigt. Italië beeft lallooze bewijzen in handen, welke van het tegendeel blijk geven. Sinds de eerste dagen van de Tuiiaansche deel neming aan den oorlog heeft Griekenland zijn ontbindende actie aan de grens van Albanië verscherpt. Van het begin af heeft het zich, door zijn ge bied en zijn kust bereid te stellen, terbeschikking van het Britsche opper bevel gesteld. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft in een van zijn redevoeringen helder en duidelijk gezegd, dat de grenzen van Albanië én de verdediging daarvan een heiligen plicht vor men voor Italië. Ifi dit beslissende uur van de Europeesche geschiedenis kunnen dergplijke laakbare fouten als Griekenland zich veroorloofd, niet ge duld worden; Mislukte aanval op Aalborg NUCHTERE AMERIKAANSCHE CRITIEK OP DE BRITSCHE BERICHTGEVING Het Duitsche luchtwapen zetten gisteren 13 Augustus zijn aanvallen op havenwerken, vliegvelden, schepen, versperringsballons en luchtdoelstellingen voort. In Wallsend, Hartlepool, Bourmouth en Plymouth wer den havenwerken en kaden, in Exeter en Bristol fabrieken der wapenindustrie, in Killingham groote tanks met bommen be stookt. Op de vliegvelden van East-Churg, Detling, Farnborough en Odiham wierpen onze gevechtsvliegtuigen talrijke bommen en vernielden zij hangars en schuilplaat sen, petroleumopslagplaatsen en werven. Daarbij werden dertig vliegtuigen op den grond vernield. In het Kanaal en aan de monding van de Theems maakten Duitsche vliegtuigen jacht op Britsche schepen, die poogden on der dekking van de kust ongemerkt uit' te varen. Daarbij brachten de Duitschers twee koopvaardijschepen van elk 15.000 brt. en twee patrouillevaartuigen tot zinken. Duitsche jagers vernietigen vijftig vijande lijke vliegtuigen. Evenals op de vorige dagen bij Dover, zoo namen de Duitsche vliegtuigen giste ren de versperringsballons bij Folkestone als doel en schoten er twaalf neer. Bij Aal- borg in Denemarken hoopten Britsche bom menwerpers een goedkoopen prestigewinst te boeken door te probecren een onbe schermde stad te bombardeeren. Alvorens zij hun bommen konden uitwerpen, wer den alle zestien toestellen door Duitsche jagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. De totale verliezen van den vijand op Dinsdag bedragen 96 vliegtuigen, terwijl slechts 24 Duitsche vliegtuigen verloren zijn gegaan. In den tijd van 11 tot 13 Augus tus hebben de Engelschen daarmede 281, de Duitschers daarentegen slechts 69 toe stellen verloren De gevechtsmethode. Steeds weer vliegen nieuwe af deelingen Duitsche gevechtstoestellen en Stuka's op de kust aan. De Duitsche eskaders bommenwerpers die in gesloten formaties naderen, worden bijna zonder uitzondering begeleid door Messer schmitt-tocstellen, die ze moeten bescher men. Deze Messerschmits vliegen in groote kringen om de bommenwerpers, maken iedere belemmering door den vijand onmo gelijk en slaan bressen in den vijandelijken afweermuur. Men heeft tot dusver nog geen enkele maal waargenomen, dat een Duitsche formatie bommenwerpers vóór het bereiken van het doel door de Engelschen tot den terugkeer .werd gedwongen. De aanvalslust der Engelsche jachtvliegers en in het bijzonder van de bemanning der Spitfire-machines is sinds gisteren belang rijk verminderd. Na de Britsche luchtaanvallen op Nedcr- landsche militaire hospitalen en ziekenhui zen worden thans, nieuwe bomaanvallen op Duitsche hospitalen, ziekenhuizen en kerk hoven gemeld. Zoo zijn in den afgeloopen nacht verscheidene Engelsche hommen naast een marinehospitaal in Noord-Duitschland gevallen. Gelukkig werden slechts eenige broeikassen vernield, overigens werd geen schade aangex-icht. Voox-ts hebben Engelsche vliegers brandbommen op een ziekenhuis in West-Duitschland geworpen. Ook -hier mis ten de bommen haar doel. Alleen een lijken huis vatte vlam en brandde uit. Zoowel het mai'inehospitaal als het ziekenhuis was vol gens de voox'schriften herkenbaar door een rood kruis op een wit vlak, van verre zioht- haar. Tenslotte heeft de Britsche luchtmacht nog een aanval op het kerkhof van een klei ne gemeente in Noord-Duitschland gedaan. Hier werden een aantal graven door de bom men volkomen vernield. De aanvallen op Aalborg. Zooals hiex-boven gemeld, hebben gister ochtend Engelsche vliegtuigen een aanval gedaan op de Deensche stad Aalborg, waar bij 12 aanvallende machines door het Duit sche luchtafweergeschut en door jagers wer den neergeschoten. Korten tijd na dozen eer sten Engelschen aanval nadei'den voor de tweede maal Engelsche aanvallers de stad Aalborg. Deze tweede aanval wei'd gedaan door 11 vliegtuigen, waarvan er 5 werden neei'geschotcn. Daarmee zijn vande 32 vlieg tuigen, die heden gepoogd hebben Aalborg aan te vallen, er 16 neergeschoten. Naar uit Aalborg verder nog wordt verno men. hebben aan dc luchtgevechten van he den boven Aalborg van Duitsche zijde slechts 8 Messerschmitt-jagei's deelgenomen. De strijd, in welks vexdoop van de. 32 aanval lende Biitsche bommenwerpers er door de Duitsche jagers en door het luchtdoelgeschut 16 werden neex-geschoten, bewijst onweei'- legbaar de meerdei'heid van de Duitsche Messerschmitts en de groote prestaties der Duitsche piloten. Het Deensche telcgraafagentschap deelt nog mede, dat bij de Engelsche luchtaan vallen op Aalborg eenige Denen gewond zijn. Een der zwaax-gewonden is gistermiddag bezweken. Verder zijn door een paar bom- men, die op een veld in de nabijheid van de stad vielen, eenige paarden en koeien gedood Overigens is geexi schade aangericht. Amerikaansche pers over de Duitsche aanvallen Met toenemende spanning volgt de Ame rikaansche openbare nxeening te gevechten in het Engelsche luchtruim. In breede kx-ingen begint men zich af te vragen, waar om Engeland den ernst van den toestand voor het publiek px-obeert te verbei-gen. De militaire medewerker van de New York Post twijfelt aan de juistheid der En gelsche opgaven en veklaax't: Zelfs wan neer men de Britsche cijfers voor honderd procent wil aannemen, zoii altijd nog be wezen zijn, dat het Duitsche luchtwapen een' voor Engeland onbehaaglijk, succes na streeft. Thans vex-toonen de Britsche com muniqués eenige opvallende leemten. Zoo bevatten zij niets van de schade op de ha- vemvei'ken van Portland, hoewel het vrij duidelijk is. dat bij een aanval van 200 vliegtuigen, welke acht uren duurde, toch eenige schade moet zijn aangericht. Wat de Engelsche pers zegt. De Engelsche bladen rcageeren op de Duitsche luchtaanvallen met uitlatingen als „begin van den grooten slag van Engeland" De bladen probeeren de vrees en do angsti ge, stemming, die ondcre het publiek heer- schen. te doen verdwijnen Bijna ieder dag blad vei-klaart, dat het Duitsche offensief (hans is begonnen. De Duitschers probeex*- den de Engelsche sleutelposities te verlam men, voor de „eigenlijke invasie" begint. De „Daily Mail" is van meening, dat de slagen van de beide luchtvloten wel eens beslissend zonden kunnen kunnen zijn voor den afloop van den ooi-log. De ..Daily Ex- px*ess'"%schriift, dat de toekomst van iederen Engelschman thans op den drempel van Engeland wordt uitgevochten.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1