Stuka's boven Londen Op zoek naar den president van Frankrijk De groote beslissing nadert DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Doorbraak bij Southampton Berlijn tijdens den luchtslag Verduisteren Laan. Schaden. Tel 444 (2 lijngn). Kengetal 224A VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940. 84e Jaargang. No. 11266. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" VERWOEDE LUCHTGEVECHTEN BOVEN ZUIDWEST ENGELAND De Duitsche luchtactie heeit gisteren geleid tot een doorbraak bij de Theems. Duitsche vlieg tuigen vlogen over Londen. Boven, geheel Zuidwest Engeland zijn de luchtgevechten voortgezet. Er zijn aanval len'geweest op militaire installaties bij Shcerness, Chatham, Rochester, Tilbury, in het graafschap Kent op het vliegveld Lymp- ne, op vliegvelden bij Dover en Aberdcen, de haven van Newcastle, fabrieken van Vickers-Armstrong enz. Het zwaartepunt van de Duitsche doorbraak schijnt hoven Southampton te liggen. Tal van bombarde-, ments- en jachtvliegtuigen, ver over de hon derd, zijn tusschen Portland en Portsmouth in Engeland doorgedrongen en hebben hun bommen op het gebied ten Noorden van ge noemde steden neergeworpen. Deze 'aanval schijnt de krachtigste van gisteren geweest te zijn. Op verschillende plaatsen aan dc kust zijn branden waargenomen en ontplof fingen gehóórd. Op .het oogenblik valt nog niet te overzien, waar verder nog bommen zijn geworpen. Een deel der Duitsche bom menwerpers is naar het Noorden in de richting van Bristol doorgevlogen. Ook bij Dover zijn, naar het D.N.B. ver neemt, opnieuw luchtgevechten geleverd. Terwijl Duitsche Stuka's het vliegveld Hawkinge ten Westen van Dover aanvie len, vond een hevig gevecht tusschen Mes- Berschmittoéstellen en Spitfirc-macliines plaats. De aanval der Engclsche jagers op de Duitsche vliegtuigen was hevig, doch zij konden den aanval der Stuka's op liet vliegveld niet beletten. De Duitsche machi nes lieten zich onverstoorbaar uit de wol ken vallen en voerden haar opdracht uit. Zij plaatsten tal van treffers. Eenige lood sen staan in brand. De Engelschen verlo ren 11 jachtvliegtuigen, waaronder 7 Spit- fires. Twee Duitsche duikbommenwerpers van het type Junkcrs-87 zijn nog niet op hun basis teruggekeerd. Verder zijn doelwitten in het graafschap Kent aangevallen. In Schotland hebben de Duitsche machines eveneens de militaire doelwitten bestookt. Vroeg in den middag deden 35 Dornier- bommen werpers aanvallen op militaire in stallaties te New Castle. De haven was een der belangrijkste doelwitten. Op de wapen-fabrieken van Vickcrs-Arm- strong te Hepburn is een regen van bom men neergedaald. Verscheidene vliegvelden, loodsen en han gars in het graafschap Northumberland hebben veel van de Duitsche bommen te lijden gehad; eenige staan in brand. Op vele plaatsen in Midden-Engeland hebben zich hevige ontploffingen voorge daan en zijn branden uitgebroken. Het Engelschc luchtdoelgeschut bereikte gedurende de Duitsche bomaanvallen geen enkele resultaat. Alle Duitsche toestellen hebben ongehinderd hun opdracht kunnen volbrengen. Luchtoorlog beslissend? De Amèrikaansche -vliegt uigconstructeur Scversky schrijft iu een artikel' voor United Press: „Als Engeland den luchtoorlog verliest, heeft het den oorlog verloren. Engeland kan door luchtbombardementen op de knieën ge dwongen worden. Daarom heeft ook de kwes tie van het afstaan van vijftig Amèrikaan sche torpedoboot jagers aan Engeland geen enkele beteeken is. Engeland gelijkt nu op een belegerde vesting, welker verdedigers door de onophoudelijke aanvallen van een meerderwaardigen vijand uitgeput raken, wanneer door slecht weer niet een pauze in treedt. De Engelschen loopen gevaar hun voorraden uit te putten en door de inspan ning lichamelijk cn geestelijk tc bezwijken. Duitschiand bezit een grootsche luchtmacht. Grieksch oorlogsschip getorpedeerd De Grieksche kruiser-mijnenlegger „Hel le" -is, volgens U. P., toen zij in de haven van Tinos lag, door een niet geïdentificeer de duikboot getorpedeerd. (Het eiland Ti nos, een van de Cycladen, ligt tien Zuiden van het grootste eiland van deze goep, An- dos. Red). Een onderofficier van de toe- manning werd gedood, twee andere opva renden werden gewond. De onderzeeër lanceerde nog twee torpe do's, die de havenkade te Tinos troffen cn ecu groot aantal kinderen, dat zich daar bevond, doodden. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Het D.N.B. meldt nog uit Athene dat men tevergeefs gepoogd heeft den zwaar beschadigden kruiser aan den grond te zet ten. Na ©cn ontploffing van de ketelinstal latie zonk de bodem, Negenentwintig opva renden werden gedood. Ook eenige burgers kregen bij pogingen, het scliip op het strand te zetten, verwondingen. Het gebeurde heeft in Griekenland zeer groa*e ontsteltenis en opwinding veroorzaakt (Dc „Helle", oorspronkelijk een kruiser van 2100 ton, werd in 1913 in de Vercenigde Staten voor Cliineesche rekening gebouwd, aldus het Hsbl. ITet jaar daarop werd-de bodem door Griekenland aangekocht. In de jaren 1926-'2S werd de „Helle" verbouwd tot mij non legger. De bodem kon 110 mijnen vervoeren en had een normale bemanning van 230 kop pen. Kanongebulder in het Skagerrak Een treffen op zee? United Press meldt aan zijn bladen dat de inwoners van het ten Noorden vanaf Go- tenburg gelegen plaatsje Lysckil Verklaren, dat zij Woensdagavond om halfacht kanon vuur uit zee hebben gehoord. Het betreft hier blijkbaar een zeegevecht, dat, in de na bijheid van de Deenschë kust iïi het Skager rak heeft plaats gevonden. Gedurende dc laatste dagen heeft men in Noordelijke en Zuidelijke richting een druk verkeer ter zee waargenomen. Beursscbandaal te Londen Verhooging spoortarieven tevo ren bekend. Naar de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda" meldt heeft de ver hooging van de spoorwegtarieven, welke op 1 Oct. van kracht wordt, cn groot beursschan daal onthuld. Zeven uur voor de verhooging officieel bekend werd, is een geweldige haus se in spoonvegaandeelen begonnen. De „Daily Herald" beweert, dat de spoor wegmaatschappijen op de een of andere ma nier belanghebbende kringgen over de voor genomen maatregelen van den staat op de hoogte hebben gesteld, zoodat deze, tijdig op de beurs hadden kunnen speculeeren. Van onzen V.P.B.-correspondent uit Berlijn) De landkaarten van Groot-Brittannië, die hier te Berlijn achter vele winkelruiten han gen, trekken in deze dagen bijzondere be langstelling. De winkeliers geven met roodc speldenknoppen de steden aan, die gebom bardeerd zijn, en men moet zeggen, dat de plaatsen in Zuid-Engel and nog nauwelijks leesbaar zijn, daar zij schuil gaan achter vele tientallen roode knoppen. Na de op windende dagen van den veldtocht iti Frank rijk was er een stemming ontstaan van rus tig afwachten, maar op het oogenblik wor den de middagedities met het nieuwe legcr- bericht den verkoopers weer uil de handen gegrist. De groote luchtslag vormt het ge sprek van den dag. En algemeen ziet 'men er het voorteeken in, van den beslissenden eindstrijd, Men lacht om de pogingen van Churchill om de verhouding der Engelschc en Duitsche verliescijfers om te lcceren. Men stelt met voldoening vast, dat zelfs die bui- tenlandsche bladen in de Vercenigde Staten en in Zwitserland b.v., die tot dusver aan de Britsche berichten dc voorkeur gaven, thans aan de Duitsche legerberichten de voor naamste plaats inruimen. Men ziet hier heel 1 goed in, dat dit geen gevolg is van een plot selinge liefde voor Duitschiand, doch dat de bladen die eerst uit Polen, vervolgens uit Noorwegen en Frankrijk slechts Britsche successen wisten te melden, alles op gezag van het Britsch ministerie van voorlichting ten opzichte van de mededeclingen van deze zijde langzamerhand sceptisch geworden zijn. Veelbeteekenend in dit verband noemt men het feit, dat president Roosevelt een marinemissie, onder leiding van admiraal Gaghormley naar Londen gestuurd heeft, om de waarheid omtrent den gang dei- krijgsverrichtingen vast te stellen. Alle krachten van de Duitsche luchtmacht op den strijd gecon centreerd. In tusschen gaat de strijd onverpoosd ver der. Woensdag zijn er minder vliegtuigen opgestegen dan de vorige dagen, doch dit was een gevolg van het slechte weer en de ze vliegtuigen zijn er niettemin in geslaagd 22 jachtvliegtuigen van den vijand neer te schieten. Een bericht uit Stockholm, volgens hetwelk Lord Beaverbrook den piloten de jachtvliegtuigen verboden zou hebben zich met Duitsche j ach (vliegers in gevecht tc be geven, wordt hier met belangstelling verno men. Hoe volledig alle krachten van de luchtmacht op het oogenblik op den grooten strijd geconcentreerd zijn, blijkt wel uit hel feit, dat bij de overhandiging van de maar schalkstaven aan de op 19 Juli benoemde generaal-veldmaarschalken, welke plechtig heid gisteren in de werkkamer van den Fuehrer heeft plaats gehad, drie veldmaar schalken van het luchtwapen niet aanwezig waren. Dat men den strijd thans weer een ernstiger karakter toekent, spreekt voorts uit het feit, dat tc Berlijn het dansverbod, dat na de overwinning in Frankrijk was op geheven, gisteren weer is ingegaan. Tot de neutralen worden door de toonaan gevende bladen hier ernstige waarschuwin gen gericht, om eindelijk de teekenen des tijds te verstaan. Met name, wat het Brit sche Navicert-systeem betreft, wijst, men er op, dat neutrale schepen, die naviccrt aan nemen, volgens het volkenrecht als vijandi ge of met den vijand heulende schepen be handeld kunnen worden, en de Zwitsersche pers wordt gewaarschuwd dal zij beter dan kritiek op- de Duitsche houding tegenover Frankrijk uit te oefenen, haar neutrale hou ding zou bewijzen door een krachtig protest tegen het overvliegen der Britsche vliegtui gen van Zwitsersch gebied. HAAGSCHE BABY OVERGEGEVEN De Haagsche baby is thans aan de familie Steinmetz, aan welke de president van de Haagsche rechtbank het kind heeft toegewe zen, overgegeven, aldus de Tel. Het was, zooals te begrijpen is, een tragisch moment voor de familie v. d. W., toen gis termiddag de „sterke arm" zich aan haar woning vervoegde, om het kind ingevolge deze uitspraak naar de familie Steinmetz over te brengen. Deze delicate taak was toe vertrouwd aan een inspecteur der Haagsche politie, die, vergezeld van twee rechercheurs der Kinderpolitie, zich aan de woning ver voegde, om den kleine op te eischen. Hoewel er in de familie Van der W. be grijpelijkerwijs zeer groote spanning heersch te, begreep men thans, dat het het verstan digste was zich in het onvermijdelijke te schikken Welk een roerende tafereelen zich bij het afscheid hebben voorgedaan, laat zich licht begrijpen. Vanavond gaat de verduistering in om 9.04 uur en duurt tot morgenochtend 6 25 uur Met grooten tact hebben de politiemannen de hun opgedragen taak uitgevoerd en den kleine per auto naar. de woning aan de Gou verneurlaan overgebracht. Het echtpaar Steinmetz ontving den klei ne vol blijdschap, in tegenwoordigheid van talrijke familieleden, terwijl de huiskamer gevuld was met bloemen. Dit geschiedde om streeks 5 uur, onder groote belangstelling van de buurtbewoners, die natuurlijk vol wa ren van deze gebeurtenis. Provisie voor den winter. - Da inmaak van boonen is in vollen gang en in de fabrieken van den Langendijk heerscht de jaarlijks weerkeerende drukte (Foto Pax- Holland) Droef avontuur van Engelsche afgezanten. Mandel deed een noodsprong. De achtergrond van het bezoek van den Britschen minister van voorlichting Duff Cooper en van den Engelschen generaal Gort aan Rabat na de vlucht van Daladier en Mandei naar Casablanca wordt thans door nadere inlichtingen opgehelderd, wel ke de correspondent van de Temps te Tanger naar Vichy heeft overgebracht. Terstond na zijn aankomst in Marokko, meldt de correspondent, begaf Mandel zich naar Rabat, waar hij zich met de autoritei ten in verbinding stelde. Hij beweerde daar opdracht tc hebben van de oude Fransche regeering een nieuw kabinet te vormen en aan de zijde van Engeland den strijd voort te zetten. Daarop keerde Mandel, die dc regeering te Londen reeds van zijn aankomst in Marokko in kennis had gesteld, naar Casablanca terug, teneinde zijn bevelen door 'n Fransch persbureau te laten verspreiden. Hij droeg een secretaresse op een proclama tie te schrijven, waarin hij aankondigde dat hij het bewind aanvaardde cn daaraan toe voegde, dat hij terstond in contact zou tre den met dc vertegenwoordigers der Engel- sche regeering. Mandel verlangde, dat deze pro clamatie terstond in zijn tegenwoor digheid telegrafisch zou worden verzonden. De secretaresse verklaar de echter dat zij zonder ruggespraak met den Directeur van het persbu reau tc Rabat niets zou ondernemen. Zij gaf de proclamatie van Mandel telefonisch naar Rabat door, waar zij op deze wijze ook ter oore van den resident-generaal kwam. Toen Man del met zijn plannen in Rabat was aangekomen, verschenen er ambte naren van de veiligheidspolitie, die hem verzochten op de Massiglia te rug te keeren. Zoodra hij aan boord was, kreeg de kapitein van het schip bevel zeewaarts te varen en'voorloo- pig lang de kust te kruisen. Niet verwacht. Den dag daarop landde hij Rabat een wa tervliegtuig, waarmee Duff Cooper en gene raal Gort op verlangen van Mandel naar Marokko gevlogen waren. Duff Cooper en generaal Gort waren "Verrast, dat zij niet verwacht werden. Toen hun aankomst ech ter bekend werd. zond dc resident-generaal een vertegenwoordiger om hen te ontvan gen. Zij brachten den avond in een hotel door en wachtten vergeefs op den Franschen „President". Toen de beide agenten van de Engelschc regeering ten slotte het hotel wil den verlaten om zich naar het Engclsche consulaat te begeven, probeerde een ambte naar van de Fransche veiligheidspolitie hen daarin te verhinderen. Ten slotte werd de resident-generaal op dc hoogte gesteld, die door een vertegenwoordiger zich wegens dit voorval bij Duff Cooper en generaal Gort liet verontschuldigen. De betrokken ambte naar informeerde tevens naar het doel der reis van den Engelschen minister en den ge neraal, waarop volgens mededeeling van den Temps-correspondent de volgende dia loog ontstond: „Wij willen met het hoofd van de Fran sche regeering spreken". „Ja, maar de maarschalk bevindt zich in Bordeaux, in Clermontferrand of in Vichy, in geen geval echter in Marokko". „Het betreft niet maarschalk Pétain. Het betreft president Mandei". „De heer Mandel bevindt zich niet in het land. Overigens heeft hij geen regeerings- functic. Het moet een vergissing zijn, hee- ren". Na deze inlichting, zoo besluit de corres pondent, zijn Duff Cooper en generaal Gort terstond weer naar Engeland teruggekeerd. Nieuwe belastingen in Engeland Het Engelsche Lagerhuis heeft het finan- cieele wetsontwerp, dat de voorstellen van het jongste aanvullende budget bevestigt, in derde lezing aangenomen. De minister van financiën, Kingsley Wood, verklaarde, dat nieuwe belastingen klaarblijkelijk on vermijdelijk zijn. Wanneer zij zullen komen, hang) hoofdzakelijk van het resultaat der inschrijving op de rcgeeringsleeningcn af. De nieuwe omzetbelasting zal. naar de mi nister hoopte, begin October kunnen worden ingevoerd. MARCEL DEAT WAARSCHUWT TEGEN ILLUSIES. Marcel Deat keert zich in het Fransche ar beidersblad de „Oeuvre" tegen de illusies van die Franschen, die thans nog op een Engelsche overwinning hopen en wel, naar Deat ironisch opmerkt, met dezelfde juist heid van oordeel, waardoor zij vroeger op het bondgenootschap niet Rusland en op den Poolschen tegenstand hebben vertrouwd. Ik van mijn kant geloof, zoo verklaart Deat, dat Engeland vernietigd wordt en dat het Brit sche rijk tenonder zal gaan.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1