Erdal Het zilveren jubileum De frappante voordeelen van het omweiden nwD doet schoenen langer meegaan van den heer Jongejans Huiduitslag, leuk, Eczeem Predikbeurten Vrijdag 16 Augustus ^40 Tweede blad WAAROM HET MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON EXCURSIES ORGANI SEERT NAAR DEN LANDBOUW VOORLICHTINGSDIENST. IN IEDERE GEMEENTE EEN VOOR BEELDBEDRIJF Degene, die zegt. dat er geen wonderen meer gebeuren in deze wereld, weet er niets van. Hij loopt. er zelf aan voorbij zonder ze te zien. dat is alles. Sedert jaar en dag, schrijft onze, Alfemaar- Seho correspondent, heb ik het uitzicht op een boerenbedrijf. liet is veel ouder dan ik zelf en dus' was het er lang en breed, toen ik er, zoo te zeggen, naast kwam wonen. Maar dcnlct U. dat ik er in den loop der jaren cenige verandering aan heb ontdekt? Geen sprake van. En toch kwam ik vandaag tot de ontdekking, dat zich op dit bedrijf iels heeft voltrokken, wat in zekeren zin als een wonder mag worden aangemerkt. Hot eigenaardige is, dat ik heel naar Hciloo moest om het le gaan hooren. De heer Couwenhoven hield daar als amb tenaar van de landbouwvoorlichting een in leiding voor oen aantal veehouders uit Caslricum en was zoo vriendelijk mij een uitnoodiging te zenden, ten einde eens te komen hooren. hoe deze dienst in onze omgevin funclionneerde. Hij besprak daar voornamelijk de voor deelen van het omweidingsssteem en bij deed dit aan de hand van de practische re sultaten, op een proefbedrijf behaald. Dit was groot juist precies 8.57 H.A. en ■vvas, tot- de proef werd begonnen, verdeeld in 5 perccelen. Om te komen tot een behoorlijk omwei- di nes bedrijf werd dit aantal echter veel te gering geacht en zoo werd het land door middel van hekken van prikkeldraad ver deeld in 12 ongeveer gelijke deelen. Er werd zwaar bemest, zoodat de kosten hier voor opliepen van in totaal f 113.tot f 367.20. De post arbeidsloppcn nam aan zienlijk toe in verhand met bet meerdere -werk, zoodat daarvoor moest worden uitge trokken f 165.meer dan het voorafgaan de jaar. De onkosten van hot maken der hekken werden omgeslagen over twee jaar. zoodat voor het loopende werd berekend f 40.Zoo brachten rlc veranderingen kos ten mee ad f 132.die de exploitatie van het loopende jaar extra belastten. Als voordcelen stonden daartegen over dc volgende. Eenerzijds doordat 3.stuks melk vee meer konden worden gehouden, anderzijds doordat het geregeld om weiden de mclkgift por dier Ver hoogt,. liep del melkproductie op van 35.208 L. over het geheel© voor afgaande jaar tot 49.541 L. geduren de het proefjaar. Omgerekend tegen 5 cent per L.. een prijs, die door de aanwezige veehouders niet te hoog werd geacht geeft dit een meer opbrengst aan mclkgcld van f 711. Daarnaast werd als gevolg van een intensievere voorteelt op het aange kochte voer een bedrag uitgespaard ad f 244.—. Samengerekend komt men zoo doende tot een voordeel van f 523. of ongeveer f 10.per week! De heer Couwenhoven rekende ons voor, hoe. wanneer overal tot het omweidings- systeem werd overgegaan, de zuivelproduc- tie van ons land belangrijk kon worden ver hoogd, hetgeen aanzienlijke voordeel en voor don hoer met zich mee zou brengen, terwijl daarnaast het aantal werklooze boerenar beiders zeker met 20.000 a 25.000 zou kun nen worden verkleind. Wellicht is het interessant in verband met een en ander even te vertellen, wat de eigenlijke grond is tot deze excursie, van welke er eenigc door de gemeente Castri- cum zelf zijn georganiseerd. Eenigen tijd geleden dan geschiedde het, dat in Caslricum eon boer zich wendde tot dc gemeentelijke instelling van Maatschap pelijk Hulpbetoon, omdat hij mede door ziekte in moeilijkheden was geaakt en geen Uit.wég meer zag. Men zat met het geval, wilde wel een voorschotje ver'leencn, doch vreesde niet ten onrechte, dat liet bedrijf dit geld nimmer zou kunnen terugleveren, zoodat het als verloren zou zijn te beschou wen. Onder die omstandigheden werd dc hulp ingeroepen van de landbouwvoorlichting dip aandrong op een grootcr voorschol! Dit leek onaanvaardbaar, maar de heer Cou wenhoven gaf de plechtige verklaring, dat het voorschot dan wel terug zou komen. Er werd nog wat heen en weer gehandeld over liet bedrag, ten slotte echter kwam het M.H. met oen bedrag, dat als voldoende mocht worden beschouwd om het bedrijf behoor lijk op poolen te zetten. En ziel! De preofneming slaagde hoven verwachting! Het uitgelegde geld bleek goed geld te zijn geweest, de betreffende onderneming mocht zich spoedig verheugen in een opvallende bloei, dc hoer was voor eens en voor al uit zijn zorgen. Zoozeer, dat thans van gemeentewege de landbouwers worden aangespoord om nota te nemen van datgene, wat de landbouw- voot lichting hen kan doen weten. Zoo zijn deze excursies georganiseerd, vermoedelijk in de gedachte, dat voorkomen beter i| dan genezen. Intusschen was de inleiding, di© werd gehouden, \oorloopig nog slechts theorie. Men wil ook zien! Welnu, daartoe bestond de gelegenheid. En zoo liepen we even later door de afge bakende perceelen van het proefbedrijf. „Hij verdrinkt in het gras", voegde een der ex- cursisten ons toe en een ander meende, dat best te zien was, dat er goed kunstmest gestrooid was. Maar het water! Daarmee zou het hier wel moeilijker zijn, dan bij hem thuis, zoo meende een derde. Intusschen bleek dat ook nog niet zoo zeker. Het jaar te voren had men eerst op een diepte van 1.25 M. vochtige grond gevonden. Dat was wel een hoog gelegen deel, maar het gras stond er niet minder goed dan elders. Dat het vee onrustig zou zijn op de klei ne weidjes, bleek niet het geval. Men kpn zich er ten volle van overtuigen. En liet zetten van het hooi op ruiters gaf niet meer werk dan het zetten op hoopen. Dat argumenteerde de boer zelf op over tuigende wijze. Het was trouwens een ge noegen deze boer aan het woord te hooren. Uit ieder woord bleek, dat hij niet slechts wist heer en meester te zijn op een plaats die in. naam als proef boerderij werd aange merkt, maar ook op een. waarvan de gelde lijke resultaten overeenkomstig waren. Hij had pleizier aan zijn bedrijf, dat bleek uit alles en niets is een betere graadmeter voor de finanticelen gang van zaken. „Maar het was een goot veschil of men pachter was of eigen boer", zoo meende een der cxcursisten. Echter onze boer bleek zelf zelf ook te pachten en aan de hand van de tegenwoordige pachtwet ontgingen FA. TONNEMA kanten van KING KING-VRIENDEN! Zendt 35 cent per Tonnema Cie., 16115). Direct na nieuwe King-Atlas CIE., SNEEK. Fabri- pepermunt en andere kwaliteitsartikelen giro of postwissel aan Sneek (gironummer ontvangst wordt U de franco toegezonden. aan den pachter de voordeelen niet van een goed en economisch bedrijf. Zoo werden st»k voor stuk alle bezwaren weerlegd. Trouwens, men had de resultaten voor bogen. Wij voor ons zijn eens te meer overtuigd van het feit, dat de landbouwvoorlichting een weidaad aan onzen boerenstand kan verrichten zoo de boeren er slechts een rijik gebruik van maken. Anderzijds is de gedachte, welke de heer Couwenhoven zoo ijverig propageert en die neerkomt op: „In iedere gemeente een voorbeeldbedrijf", al leszins waard om te worden ge- en ver. boord. Want niets werkt zoo overtuigend als het zien met eigen oogen. Hoe meer daartoe de gelegenheid wordt geboden, hoe meer resultaten men in het algemeen mag verwachten. St Maartensbrug „Ik voel me nog kiplekker" ZEER DRUK BEZOCHTE RECEPTIE IN CAFE KOSSEN Precies als natuurboter: Niet te vervangen In de keurig aangekleede groote zaal van café Kossem hebben zéér velen den heer Jongejans, den „zilveren" directeur van Eensgezindheid hun opwachting gemaakt en hem hartelijk geluk gewenscht met zijn blij jubileum. Het toch niet kleine tooncel was geheel met bloemen bedekt, toen te gen twee uur (je receptie begon. Al vrij spoedig waren de lange tafels druk bezet wolkte de rook van een fcestsigaar naar boven en hief men -het glas om de gezond heid van den populairen jubilaris en zijn familie te drinken. En nog steeds droegen de bloemisten hun fleurige geurige waar de zaal binnen. De bloemenmanden liepen in de tientallen, wij kunnen ze niet alle noe men. Natuurlijk was er een bloemenhulde van het bestuur, een fraaie mand begonia's en clematis, door de firma Kruit geleverd, er waren manden van andere fabrieken, van collega's, van de Zuivelbank, van de vele, vele vrienden, zelfs van Corrie, het dienstmeisje. Maar het is niet alleen bij bloemen gebleven, er waren tal van stof felijke blijken van waardecring. Zelfs hadden de afnemers in Bel gië, waar de fabriek al jaren blanke commissie en middelbare kaas naai toe zendt, ongeveer een heel ame- blement gezonden! Wij spraken den heer Jongejans nog even voor den aanvang der receptie. „Hoe voelt U zich", was de gebruikelijke vraag. „Kiplekker hoor", zei de jubilaris. „Kop er voor, al hebben we veel meegemaakt". En toen kwamen de bezoekers al weer en werd de heer Jongejans naar de feest zaal geloodst. Vele prominenten uit de zuivel en landbouwwereld kwamen de fami lie Jongejans de hand drukken en ook het bestuur gelukwen- schen. Geen formecle gelukwensch, want het is overbekend dat het be stuur het met zijn directeur wel zeer goed heeft getroffen en de voort durende bloei voor een groot deel zijn werk is. Onder de aanwezigen merkten wij op: de hecren Ir. Kranen, secretaris van den Bond van Coop. Zuivelfabrieken; Dokter, directeur van de Zuivelbank; Architect P. de Boer; Jochem Blaauboer, v. d. Meer, dir. Excelsior, Heerhugowaard; Veldslra, dir. Aurora, Opmeer, H. K. Koster, Zuster Kuilman en vele anderen. Velen waren vergezeld van hun dames. Stapels kaartjes brieven en telegrammen, werden binnenge bracht en,... zei mevr. Jongejans, we hebben thuis ook al een mand vol! Het woord aan den voorzitter. De heer Wit, voorzitter der fabriek huldig de in een vlotte speech de kwaliteiten van den directeur, die er in slaagde het aantal kilo's verwerkte melk te verdrievoudigen en het aantal leden van 80 op bijna 200 te bren gen. Het bedrijf is kern gezond en is de strop veroorzaakt door de aansluiting bij de Coöp. De heer Jongejans, Directeur van „Eensgezindheid." Exportvereeniging geheel te boven. Namens de leden bood voorzitter een centrale ver warming aan voor de directeurswoning en wcnschte tenslotte den directeur en zijn echtgenoote nog jaren een goede gezond- hied, een veeljarige werkzaamheid tot nut van de leden en tot bloei van de fabriek. Eivol was het, toen ook het gemeentebestuur, ver tegenwoordigd dooi' de heeren burgemeester Mr. IJreebaart en de Boer, gemeentesecreta ris kwam feliciteeren. Intusschen hadden meerdere sprekers zich aangemeld. De eerste was de heer Dokter die namens de Coöp. Zuivelbank sprak en de vele deug den noemde die den heer Jongejans sieren. Er is eon twee-eenheid; men kan zich de eensgezindheid niet denken, zonder Jonge- jan, en Jongejans niet zonder de Eensgezind beid: 't Is als met natuurboter: de heer Jon gejans is niet te vervangen! Namens het gemeentebestuur sprak de burgemeester mr. Breebaart, die zich begrijpen kon, dat de heer Jongejans een goed directeur was, omdat de directeur als vooraanstaand burger van Zijne getoond had het openhaar belang te willen dienen, door zitting te nemen in dc vluchtelingen- comité's. Hoewel 't daar steeds boterde liet directeur Jongejans zich de kaas niet van het. brood eten en vulde met zyn practische kijk, die lol snelle beslissingen leidde, hn' werk der ambtenaren voortreffelijk aan. SCHAGCN AANGEBODEN DIENSTEN....! Naar wij vernemen hebben de Heldersche voetbalvereenigingen H.R.C. en „Helder" het aanbod van de v.v. Schagen om dezen winter van zijn terrein gebruik te maken, niet aanvaard. In Don Helder spelen of hee- lemaal niet spelen is de leus. THEATER ROYAL. Theater Royal brengt deze week twee schitterende films. Als eerSte film wordt gedraaid het meesterstuk van den grooten regisseur Frank Lloyd „DE HEKS VAN SALEM". met in de hoofdrollen Claudette Colbert en Fred Mc. Murray. In 1692 wordt de geloovige bevolking van het stadje Salem opgeschrikt door berichten uit den omtrek, volgens welke kinderen be hekst worden. Ann Goode, de dochter van een ouderling krijgt een boekje met beschrijvingen over hekserij in handen en zij komt op de nood lottige gedachte zich als behekst voor te doen. Dokter John Hardiay verklaart dat het kind niets mankeert, doch de bevolking trekt zich van dat oordeel niet aan. Ann wijst een negerin als de heks aan en deze bekent schuld, teneinde aan de strop te ontkomen. De negerin wijst nu tal van vrouwen aan. die medeplichtig zouden zijn. Onder deze vrouwen bevindt zich ook Barbara Clark, een jong levenslustig meisje, dat het eenigr malen voor de beschuldigden heeft opgeno men. Ilaar geliefde Roger Coverman, een vogelvrij verklaarde, verneemt dat en gaat op weg nafcr Salem. Ilij wordt echter gevan gengenomen en Barbara wordt voor het ge recht gedaagd. De terechstelling schijnt onontkoom baar, doch een nieuwe gouverneur kon digt amnestie af en Robert komt in vrijheid. Dokter John weet Ann Goode eindelijk een bekentenis af te dwingen en zoo koeren de kansen. Barbara komt aan de hand van den dokter uit de gevangenis en wordt buiten opgewacht doo- Roger. Als tweede hoofdfilm vortoont Theater Royal „BOOLOO", een spannende jungle-film. Robert Roger trekt de wildernis van Malakka in. teneinde het bestaan van den witten tijger te bewijzen en zoo de verhalen van zijn vader waar te maken. Na lang zoeken vindt hij de witte tijger, doch als hii door ziin radio mededeelt dat de witte tijger ontdekt is. wordt het kamp door Sakai's overvallen. Robert weet te ontkomen. Hij bevrijdt een meisje, dat go- offc f' worden aan den witten tii«rer doch hierbij wordt zijn schouder door den speer opengehaald Hij wordt door de Sakai's gevangen genomen doch de soldaten bevrij den hem weer. Nu trekt hij met de huid van den wit ten tiiger naar huis toe en redt zoo* de eer van zijn vader. Zonals U ziet, is het deze week weer een schitterend programma. HARENKARSPEL VERKOOPING TE TUITJENHORN Woensdagavond had in het koffiehuis van den heer J. Kaandorp te Tuitjenhorn ten overstaan van Notaris F. J. M. Pinxter te Schoor 1 dam een verkooping plaats van wei- en bouwland, liggende nabij 't Rijpje, gem. .St. Maarten, behoorende tot de nala tenschap van Mevr. de wed. S. Stoop geb. Visser. 1. Weiland, gen. „Hooge Akker", N.W. deel, groot ongev. 19.95 A of 8% Snees. Koo- per C. Kruit te Dirkshom voor 63.— per snees. 2. Bouwland, gen. „Hooge Akker", N.O. deel, groot ongev. 37.78 A of 15% snees (vol gens meeting echter 17% snees). Kooper C. Kruit te Dirkshorn voor 61.per snees. 3. Bouwland, gen. „Hooge Akker", Z.O. deel, groot ongev. 29.16 A of 12% snees (vol gens meeting echter 13% snees). Kooper K. Stammes tc Heerhugowaard voor 67.p. snees. 4. Bouwland, gen. „Lange Akker" groot 79.90 A of 33% snees. Kooper P. van Trie nen te Purmerend voor 62.per snees. Bovengenoemde perceelen gecombineerd werden gemijnd door Jan Zomerdijk te Eenigenburg voor 4398. 5. Bouwland, gen. „Rondvenne", N.O. deel, groot ongeveer 60.10 A of 25% snees. Kooper Jan Zomerdijk te Eenigenburg voor 66.— per snees. 6. Bouwland, gen. „Rondvenne", 2e deel vapaf het N.O., groot ongeveer 67.70 A. of 28% snees. Kooper P. van Trienen te Pur- merend 7. Bouwland, gen. „Rondvenne", 3e deel vanaf het N.O., groot ongeveer 44.70 A of 18% snees. Kooper K. Wester te Kalverdijk voor 70 per snees. 8. Bouwland, gen. „Rondvenne"; het Z.O. deel, groot ongev. 50.40 A. of 21% snees. Kooper P. van Trienen te Purmerend voor 75.— per snees. 9. Bouwland, gen. „Rondvenne", het Z.O. deel. groot ongev. 32.20 A. of 13% snees. Kooper Jb. Ruiter te Spierdijk voor 75.— per snees. Het geheel was groot 4.21.9 H.A., en heeft opgebracht 12063.75. Op dezelfde tijd en plaats had dc ver kooping plaats van 3 perceelen bouwland liegende in de Gem. Warmenhuizen, groot 54.20 A behoorende tot de nalatenschap van den heer K. Tesselaar te Warmenhuizen. 1. Bouwland, gen. „De Droomer", groot Ook namens de vereeniging bracht spr. zijn gelukwenschen over. Namens den hond van zuivelfabrieken fe liciteerde de heer Jochem Blaauboer, voor zitter van dien bond. Nog menig hartelijk woord werd daarna gesproken. Toen wij de receptie verlieten, hadden 140 personen het felicitatïeregister geteekend en nóg was de stroom niet afge- loonen. Vermelden wij nog. dat door den hospes Ko-sen en zijn dames de receptie voortref felijk werd verzorgd. Ook 's avonds feest Ook 's avonds is feest gevierd, toen meer in intieme» kring. Het was voor de familie Jongejans een schoone dag! tr~o .hon verereert Krabben verergert de kwaal en maakt U ontoonbaar. Be strijdt de oorzaak van uw ondragelijke lasi en folterende leuk. Neem D.D.D.. hel recept van D,r D. Dennis. Reeds oe eerste druppels doen de ondragelijke Jeuk bedaren. D.D D. dringt diep in de poriën dooi en doodt de ziekte kiemen, zoodat de huid zich kan her stellen. Flacons ft 16 ceu* f. 1.50 en f. 2.50 btj Apoth. en Drog. tegeh huidabhdoekihgeh 19 A. of 8 snees. Kooper J. Breebaart te Winkel voor 44— per snees. 2. Bouwland, gen. „De Droomer", groot 15.50 A. of 6% snees. Kooper J. Breebaart te Winkel voor 40.— per snees. 3. Bouwland, gen. „Poépev. eid", groot 19.70 A. of 8% snees. Kooper H. Tiebie te Kalverdijk voor 32.— per snees. Totale opbrengst 876.—. ALKMAAR DE BINNENSCHIPPERIJ. Wel opleving; maar cijfers ont breken. Oogcnschijnlijk is er bij de binnensehip- perij sprake van opleving, nu de benzine- schaarschte het vervoer per as tot een mi nimum heeft teruggebracht. Echter, hoe groot deze opleving is. valt moeilijk te zeg gen, omdat statistische cijfers ontbreken. Verder is de vloot verkleind als gevolg van verschillende requisities. of vorderingen, die hebben plaats gehad. Daarnaast staan we voor het feit. dat voorheen alleen de parti culiere of wildevaartschepen zich aan de beurs meldden. Ten einde echter do gclveelo beschikbare ruimte zoo goed mogelijk te be nutten, moeten thans ook de eigen-hamlel- schippers en de^vastc-relatieschippers zich aan deze beurs melden, hetgeen bcteëkent, dat de vergelijkbaarheid der cijfers weer wordt bemoeilijkt. Het autovervoer zelf is nooit geregistreerd geweest en ook daarbij is dus een voor- of achteruitgang thans niet in cijfers uit te drukken Het autovervoer is stellig niet zoo sterk beperkt, als vele schippers wonschelijk ach ten. Zoo vernamen we. dat de groenten- schippers van den Lanpcndijk nog steen en been klagen over de concurrentie, welke zij ondervinden van de auto. Vast. schijnt te staan, dat de bcurtvaart- schipperij een opleving ondervindt. De bode diensten zijn sterk beperkt, verschillende bedrijven hebben de beschikking over hun trailers verloren en de goederen, die hier door vrijkomen worden thans als regel door de beurtvaart behandeld. Zoo blijft er dus nog veel uiterst vaag in deze aangelegenheid. Na verloop van lijd zal eerst blijken, in hoeverre sprake is van een opleving over de gansche linie in een ty pisch Ncderlandsch bedrijf, dat der binnen- schipperij. ZONDAG 18 AUGUSTUS. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur. de heer A. Kalis. Wieringerwaard, vm. 10.30 uur, üs. Vorst man. Doop. Aangifte pastorie W.W. Dirkshorn, voorm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Nieuwe Niedorp. geen samenkomst. Winkel, geen samenkomst. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug Anna Paulowna, nam. 3 uur, Ds. Vorstman, Eenigenburg, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. St. Maartcnsbug. voorm. 10.30 uur, de heer H. Smit Sz. te Enkhuizen. Petten .geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Oud karspel, voorm. 10.30 uur, Ds. P. Prins van Wijngaarden. Alkmaar (Kapclkerk), voorm. 10 uur, Ds. Nell. Veenhuizen. nam. 2.30 uur. Ds. Nell. Oude Niedorp, 's av. S uur, Ds. Nell. Aartswoud. 's av. 8 uur, Ds. H. Kreb. Opmeer, 's av. 8 uur, Ds. Rijkx. Groet, zie Schoort. Schoort, voorm. 10.30 uur. Ds. Boeke. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Riemen. Barsingerhorn. nam. 2.30 uur. Ds. v. Biemen Obdarn. 's av. 8 uur. Ds. Baudet. Zuidscharwoude. voorm. 10.30 uur, dc heer C A. Korndörffer. Valkkoog, voorm. 10.30 uur. Ds. Enklaar. Callaivtsoog, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Wïcheri Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp (in de Ned. Herv. Kerk)' voorm. 10.30 uur, intrede Ds. P. J. Smidts. Hippolvtushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. A. Mulder, van Aardenburg. Geref. Kerk, Schagen, vooirn. 10 uur, Cand. W. P. Kra mer, hulpprediker. Nam. 6 uur. Cand. Kramer. Kolhorn. voorm. 10 uur. Ds. Visch. Nam. 3 uur, Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, de heer J. C. Goebel, van Amsterdam. Brcezand, voorm. 10 uur. de heer Boon. Nam, 7 uur, de heer Boon. Sloot dorp, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Poll. Wieringerwerf. voorm. 10.15 uur, Cand Bredschneyder Midderwneer, nam. 2.30 uur, Ds. v. d. Poll. Middenmeer. 's av. 7.45 uur, Jeugdkring. Wieringerwerf. Zaterdag 24 Aug.. nam. 3 u., Huwelijksinzegening. Schagerbrug, C.J.M.V., geen bijeenkomst wegens zomervacantie. Schagerbrug. voorm. 10.30 uur en 's av. 7.30 uur, de heer v. Zetten, van Zeist. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. F. D. Emous, van Amsterdam.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5