Voor den Zaterdagavond Brabantsche ouders sa 't HOEKJE 5 ,,p naait! De Rfjpf van Dré uriei Lof van Ruigen Weg en Wildrijk Loofbosch in den Noordkop Ulvenhout, 15 Augustus 1940. Amico, Oogstmaand. Wit staan de rype korenvel den. Pèèrs bloeit de hei, van ender tot ender. Zoo wijd ge zien kunt glorieert den buiten in de rijpe kleuren van den voldragen zomer. Lijk vuur, zoo vlamt den blommentrossel van den gladiool in de zon. De struische dahlia siert deus tij mee den bontsten, fluweelen pracht van den goudgeelsten chromaat tot 't bloeddonkerst rood, van den blanksten albast tot de diepten van den glanzenden Augustus nacht. Al drukker gaan de herfstvlamkes branden in 't donker zomerloof van d'eiken- dreef; ja, dikkels al werlt 't gele blad naar de èèrde, waar 't komend tfl al ritselt in de ruigten. ,De veugelen zingen nie meer. Maar nou worden de lochten gesierd mee de kapellen, daar weemlend deur de zon; flierend, dan send, vlinderend deur de gouwen ruimte, van blom naar blom. Ja! Soort zoekt soort! Daar danst de paauwoog, gekleurd en ge- teekend zóó schoon, of de vlerkskes „ge maakt" zijn uit de welriekende viool. Daar fliert de koninginnepage en ge zou gelooven, dat Onzenlievenheer 'm schiep als orchidee, maar die uit Zijn handen waaide, veur Hij 'm op den blomsteel had. En gunder, over de witte ranken van den bloeienden klimop, daar vonken de bieën in haren zonnedans; ze zijn uit, op den lesten honing van 't zomertij. 't Zoemt van glazenmakers, die mee de trillende goudvliesvleugels soms te balan- ceeren staan op 'n zonnestraal. Ja, 't is 'n schoon tij, deus van Oogst, nou den Zomer, rijpenswit, tot de voi-ending van allen wasdom is gekomen; nou heel den buiten is opengebloeid tot den lesten knop, lijk éénen blakenden blommentuil. Allee, 't weer is nie „datte". De boonen- sturmen vlagen over de velden in rauschend geweld. Ze zwiepen deur 't geboomt, dat de wegels bezaaid liggen mee 't dooie hout. Ze jagen deur de ruimten, dat de veugels daar stille staan. Slissen deur de graanakkers mee 'n lawijt, dat wij in den veurnacht dikkels gespannen liggen te luisteren of 't misschien 'n gietbui is, die daar over de oogstvelden ruischt. Onderwijl slaan dan de zwaargebol- sterde noten uit den notenlèèr mee 'nen dro gen smak teugen de blinden, teugen de deur. of op 't pannedak, dat wij daar in de bed stee, er van verschieten. Ah! 't zyn rumoerige nachten, deus van Augustus, als de Westers langs den wolken hemel spoken. En loeiend blaffen deur de bosschen! Ge ligt dan stillekes-gespannen te staren in den zwarten wemel, luisterend naar den nacht, zooiank tot oewen geest is onderge- wemeld, oewen kop is volgesuisd mee d«» sturmwind, oew leste gedachte by den oogst die daar ruischt, ruischt, ruischt onder val lende sterren; onder 't manelicht, dat soms. langs z-lveren wolkenranden, over 't golven de koren glanst. Zoo gaat den boer ter ruste: z'n leste ge dachte bij den akker, waar den oogst wordt deurgewaaid! Neeë, 't weer is nie „date"! Maar schoon blijf 't tij. Mee zijnen bonten bloei, mee zijnen witten oogst, mee zijn glanzende spooknach- ten vol razend gerucht. De anderen mergen als enkel nog 'nen wa- terkleurigen lichtschamp langs den hemel schiet, waarin de Westers altij jagen achter den wolkendrift, dan trekt 't volk al de velden in, die nog schemeren in den prillen dag. Veul zon is weer nie te verwachten. De loch ten zijn dicht. Goei weer veur den zwaren ar beid van den oogst, die rap binnen mot! De messen worden gewet. Fel klinkt 't ijzeren gehamer deur den stillen buiten, waar zoo sjuust niks anders was, dan 't geritsel in 't koren. Den Eeker, mee z'n scherpe, vlugge oogskes, dunne losse polsen en aangeboren handighèid is in 't scherpwetten 'nen primus. In weinig- of-gin tijd slaat ie de snee vlem: z'nen hamer roffelt locht over 't staal, of ie er over danst Dus den Dré legt zijn zeis bjj den Eeker, rent naar de Mark, waar ie efkes drijven mot op de windrimpels, die daar plooien in den ruste- loozen waterspiegel. Maar na tien minuten slaan .we de eerste halmen af en stug zonder nraat, mee den wind onder den hollen kiel, maaien we 't koren plat. De trossels zijn dik. Zwaren korrel! Den oogst valt goed uit. Hah! Daar brikt de locht. Den mergen gaat open! Dat zonneke kunnen we gebruiken. „Da's goeie," heur ik den Eeker zeggen. „Als 't maar droog binnenkomt." gift den Dré ten antwoord. En 't doet me deugd den goeien zurg van deus mannekes te speuren onder den arbeid. Ja, r 'nen goeien oogst is van veul belang van 't jaar...! Ook de kleinmannen zijn be zield mee dieën zurg. 'k Zie den Eeker veur den derden keer 'n korenblom oprapen. ,,'t zond," mompelt ie: „schoon blomkes toch!" Dré n hoort 't ook. 'k Zie 'm d'oogen wat toeknijpen. Hy peinst. Hy heeft 't! „Eeker!" „Ja?" „Veur we gaan schoven ee?" „Ja?" Dan ziet den Dré mij aan. En zegt: „dan zullen we 'nen vollen erm van de dikste en geelste aren zamelen, 'n deel klaprozen en 'nen vracht koren blommen!" Dan mee 'nen plazierigen lach: „daarvan maken we 'nen veldboekee. dien ge mee twee armen om vamen mot, ik vraag 'n koperen melkkan aan Trui en... Hy laat ons raaien! Wy zwijgen en luisteren. den auto uit als 'nen praalwagen van den Oogst! „Gek mokt ie oe," foeterde Truin onge meend, als de baaskes den erf af waren. En in de verte hoorden we den toeter van den „oogstwagen", die daverde deur den Zomer- mergen. Allee, 'k gaai 'r 'ns afscheien. 't Was 'nen drukken dag en mergen is 't weer vroeg de velden in. Veu1 groeten van Trui, Oré III, den Eeker, en als alty gin horke minder van oewen t.a.v. 'DRÉ. „En... dieën akkerpracht, jandome, dien zet ik aan de deur veur onzen winkel in stad! De klanten motten 't ruuken, 't voelen, 't zien, 't hóóren uit de rammelende aren: als ze in onzen winkel koopen, dan koopen ze zóó uit 't veld! Van den boer eigens!" Nog zwegen wij, den Eeker en ik. Zagen lachend naar den enthousiasten Dré, die z'n zeis in d'hoogte stak den beenen gespreid in den akker plantte en zoo, meer de waaiende haren, opgesteld teugen 'nen gouwen achter grond van 't zonbeschenen koren, onder den jagenden wolkenhemel, waarin waterblaauwe leegten waren opengewaaid, daar stond lijk 'n levend beeld ter eere van den Oogst! En efkes docht ik: dat moest den Vic zien...! Den Eeker gichelde. Wat is ie soms toch „oud", vergeleken bij Dré III. En toch, wat al zijnen doen-en-laten. „Dré I „Dré III?" „Ge kekt zoo seerjeus...? Nie accoord??" „Zekers! Zekers!" Hy smeet de zeis neer. Groot stonden z'n oogen, vol gedachten. I)&t heeft ie van z'n vader, mijnen zeun den schilder, die oogen- blikken van inspiratie. In zóo'n oogenblik ontwierp Dré III toch ook de „Brabantsche Groentencentrale" Ge wit nog wel, amico, veur 'n paar maanden gelejen, toen ie daar... onderstenboven, op z'n handen, teugen den versch gewitten muur in onze woonkamer stond! Vlak na den Paaschschoonmaak! Zoo dat ie al rap 'n mep en den witkwast van Trui te grazen had, om z'n „zwarte pooten van m'nen helderen muur te witten." Ik zeg: hij smeet de zeis neer, keek mee groote droomoogen efkes diep in m'n ziel en riep: „idioot als ik ben! Eénen boekee?? Twee!! Aan weerszijden den winkel! Eekèrr! Noteer! Twee reuzenboekee's van koren, klaprozen, korenbloemen, twee kope ren melkkannen. Schrijf op Wijers *n vracht koren, 'n vracht blommen die ge nie torsen kunt. Daarvan mokt oew moeder kleine veldboekee' s: Heel de week geven we de winkelklanten, by èlken aankoop, 'n veldboe ketje cadeau! Dat vinden stadsche men- schen ommers zoo schoon opa?! Ik knikte. „En gij Eeker, ge schildert 'n bord mee 't woord: „Oogstfeest". Thuis motten de klanten nog denken aan onzen winkel. Om de „Brabantsche Groentencentrale". Thuis mot ten ze onzen akker ruuken, ons bedrijf op z'n schoonst zien! Oogst!" Toen maakte-n-ie 'nen zwerhduik, plensde mee z'n lenige lijf in den koren weelde, hij... vrat der oogst! Dook er in onder! Dol was deazen jongen prachtboer van den oogst! En lij!, ie gezeed had, gebeurde. Den huis wierd overènd gezet. Den Eeker moest op n' glanzend wit carton mee sneldroogend lakverf 't woord „Oogstfeest" schrijven. Eigens gong den Dré de melkkannen poet sen. De korengarven wierden gelajen. Be dolven onder bloemen en graanbussels ree VOOR DE Draagt geen masker voor wie U lief is Lucie Greshof keek uit het raam en zuchtte nerveus. Daar kwam haar man wéér thuis met dat kind Peters uit de tennisclub. Natuurlijk, er stak niets achter dat het dag licht niet mocht zien, daarvoor ging het veel te openlijk, en daarvoor kende ze Ted, haar man te goed. Toch hinderde het haar, dat veel vuldige contact tusschen haar man en zoo'n jong meisje, terwijl zij, Lucie, thuis zat en verstelde, waschte en streek in een moedige poging om de eindjes aan elkaar te knoopen en er toch niet al te shabby uit te zien. „Dag!" hoorde Lucie Nel Peter's jonge stem roepen, „komen jullie vanavond nog?" Ted's antwoord verstond Lucie niet meer. Ze liep naar haar slaapkamer en keek in den spiegel. Ja, ze werd erg grijs, maar voor een goede verfbehandeling bij een goeden kapper was geen geld, en op een koopje geverfd haar vond ze leelyker dan grijzend haar. Ze mocht zich ook wel weer eens manicuren, daar was ze zelf er? handig in. Zy dacht aan de psychologische stukjes die ze nu en dan las in een blad, en waaruit ze de wijsheid haalde: „als ik nu verstandig wil zijn moet ik me netjes opknappen en probeeren om vriéndelyl., belangstellend en innemend te zijn. Vooral geen jaloezie toonen." Zij maakte zich inderdaad netjes, maar de gewen e stemming 'iet zich niet forceeren. Zij zat aan tafel tegenover Ted met zulke sombere oogen en met zoo'n scherpe zenuw trek om haar mond, dat zelfs de goedmoedige Ted het opmerkte en eindelijk vroeg: „is er iets, Luus?" Ze flapte het er ineens uit, fel en vijandig: „fietst dat kind van Peters eigenlijk eiken dag met je mee?" Ted keek verbluft en zei toen: „eiken dag? Nou, dat weet ik niet eens, de laatste week geloof ik wel. 't Is wel een aardig ding." Lucie's zelfbeheersching verdween heele- maal. Ze huilde opeens, een toomelooze en harts- stochtelijke tranenvloed die niet te" remmen was. Daartusschen door kwam hapererd haai woorden: „een aardig ding! Precies! Een aar dig ding dat geld en tijd neeft om zich behoor lijk te verzorgen, dat geen zorg om geld heeft en tien jaar jonger is dan ik. Een kunst voor haar om in jouw oogen aantrekkelijker te zijn dan ik, en om eindjes met jou om te fietsen terwijl ik hier thuis mij aftob met de wasch en al dat lamme verstelwerk!" Ted had mes en vork neergelegd, en stond op. Waarmede de ouders de school o.a. van dienst konden zijn Voor vele ouders breekt de dag langzamer hand weer aan, dat ze hun kind naar de school zullen zenden. Dit afstaan van het kind aan de school is, laten wij het eerlijk bekennen, voor heel veel moeders een weinig prettige ervaring, vooral wanneer het het eerste of het eenige kind geldt. Zes jaar heeft men het kind onder zijn hoede gehad en van uur tot uur kunnen gadeslaan en nu breekt het moment aan, dat het kind vijf uren per dag onder de leiding en hoede van vreemden komt. Voor moeders, die reeds hun kinderen op driejarigen leeftijd naar een kleuterschool konden sturen, is de over gang van dit onderwijs naar het lager onder wijs niet zoo groot. Zoo'n eersten schooldag biedt talkenjare weer de aardigste tafereeltjes. Hier zie je een jongen, die met trots alleen naar school is gekomen, daar een kleuter, die het maar aan de hand van een ouder broertje deed en weer verder eentje, die al huilende aan de hand van zijn moeder als het ware meege sleept is naar het gebouw, waarin het nu zijn volgende kinderjaren zal moeten doorbren gen voor een gedeelte van den dag. De onderwijzeres uit het eerste leerjaar ontvangt de kinderen en heeft het druk. Moeders willen nog even wat praten, allerlei opmerkingen over Jantje en Pietje worden gemaakt en de juffrouw is bly als de bel gaat en de ouders naar huis en de kinderen naar binnen gaan. Wat mij telkens opviel is wel dit: er is bij de ouders en vooral bij de moeders een zekere angst, dat de juffrouw niet voldoen de rekenin-j zal rouden met de karakter trekken van het kind. Men kan het voort durend maar weer opvangen op zoo'n eersten schooldag: „Ja. juffrouw, hij is erg driftig hoor, maar als je hem maar even laat uit tuilen, zakt het wel." „Ja, juffrouw, ziet u, hij moet nog al eens naar de W.C. Misschien durft hij het u niet te vragen. Wilt u het hem zelf maar af en toe vragen?" Ik heb meermalen bij mezelf overlegd; wanneer de ouders nutoch eens een week van te voren bijv. gingen praten met de "juffrouw op het platteland kan dit ge makkelijk, daar de aangifte voor school niet zoo groot is en haar eens van verschil lende dingen op de hoogte brachten, wat zou dat het werk voor de onderwijzeres kunnen verlichten. En wat zou het ook van groote beteekenis zijn voor het verdere verloop der schooljaren van het kind. In grootere plaat sen zou het wel aan te bevelen zyn, dat den ouders geruimen tijd tevoren een lijstje ter hand gesteld werd om enkele bijzonderheden van het kind in te vullen. Ik denk bijv. aan deze dingen: Naam Geboortedatum Is het kind linkshandig? Waar heeft het kind veel belangstelling voor? Is het gauw vermoeid? Na welke bezige heden Heeft het last van lichamelijke gebreken' Welke? Enz. Me dunkt, niemand beter dan de ouders is in staat een dergelijk lijstje in te vullen, De moeder vooral heeft uitstekend gelegen heid haar kind te observeeren en haar ge gevens zouden voor de school van het groot ste belang zijn. Zoo dikwijls komt men eerst weken na dien achter dergelijke dingen en dan kan het gebeuren, dat reeds verschil lende fouten gemaakt werden, welke nu wel niet dadelijk ernstige gevolgen behoeven te hebben, maar toch wel van veel belang kun nen zijn voor het .erdere verloop van de gebeurtenissen in school. Ik denk bijv. aan het geval van een jon getje, dat vaak naar de W.C. moest, maar het niet durfde te vragen. Na het eerste gelukje schaamde het kind zich zoo erg, dat het bijna niet meer naar school te krijgen was. Had de onderwijzeres een en ander ge weten. zij zou, stellig dit ongelukje hebben kunnen voorkomen. En zoo zrjn er meer ge vallen in de schoolpractijk, waarbij de in lichtingen der ouders van het grootste be lang zijn. OVEEKA. Hij legde voorzichtig een hand op Lucie's schokkende schouders en zei verslagen: „Maar liefste Dat oude in lang niet gebruikte woordje uit hun verlovingstijd, ontwapende haar woede en haar wantrouwen. Ted vervolgde rustig: „ik geef niets om dat meisje, als ik maar had kunnen vermoeden, dat jij je zooiets onschuldigs als dit samen naar huis fietsen aantrok, had ik het niet ge daan. Ik zal het nu ook zeker niet meer doen." „Heusch niet?" vroeg Lucie gretig, haar betraand gezicht opheffend. „Waarachtig niet", antwoordde Ted en ver volgde met een wat goedmoedig plagende glimlach: ,Zeg Vrouwtje?" „Ja? „Dit vooral maakt, dat ik wèl geloof, je nog veel om my geeft." dat „Ja natuurlijk, malle jongen." „Zie je, daar heb ik den laatsten tijd erg weinig van gemerkt. Ik weet wel, dat je zor gen hebt en ik bewonder het zooals je met zoo weinig geld alles nog in orde houdt. Maar je was wel doorloopend erg snauwerig tegen mij, en erg aan het brommen over mijn asch morsen en onnoodig veel werk veroorzaken, weet je wèl En dat animeert niet erg om gauw thuis te komen. Lucis trok zijn hoofd naar zich toe. „Wij zijn allebei dwazen" zei ze opgewekt, „we gaan het alles héél anders doen". Iedereen behoeft ons eigen ik niet te ken nen, noch onze gevoelens en gedachten. Maar weest Uzelf tegenover degene, die U het liefst is, dat maakt het leven eenvoudiger en wanner. Nadruk verboden Dr. Jos. de Cock, Uit de natuur door J. K. S. Eerst de Ruige Weg. Na vele lichtlooze, grijze dagen is het haantje van den toren eindelijk door het Noorden heengekomen. De vroolijke Noord ooster heeft al na een enkelen dag alle grijze wolkendweilen opgeruimd en de zomerzon olaat goud te tintelen over de groene landen. Nu a les eens <n den steek laten! De banden van de fiets hard pompen, de trouwe prisma omhangen en notitieblok en potloodstompje jrijpen. Al gapw gonzen de banden weer het o de, vertrouwde lied over den weg. Langs de bloeiende bermei. van zomer- ditken en wegen gaat het, die geel zien van pastinaakscbermen en boterbloem-kopjes, wit van duizendblad en peen en rood van klaver. Tusschen geel-golvende korenlanden door. Tot we ons doel van dezen middag hebben bereikt. De Ruige Weg. Ons boschbezit. We zijn in den Noordkop stiefmoederlijk bedeeld met bosch, vooral met loofbosch; dat zal niemand betwisten. De verzuchting van Jan P. Strijbosch, over „die beruchte boorn- looze streek benoorden Schagen" is echter hoewel n'et geheel ongegrond, toch zeker schromelijk overdreven! Platweg boomloos is onze Noordkop zeer zeker niet! Hebben we ir de „Donkere Duinjn" bij Den Helder sede-t enkele jaren niet een heel mooi na tuurpark. representatie-oord van groote be teekenis, dat echter geen bosch in den waren zin des woerds mag heeten, maar niettemin "s naaldhout-aanplant zeer zeker zijn be koring heeft. Liggen hier en daar verspreid niet nog kleine, maar voor den natuurlief hebber juiSv zoo belangwekkende bosch complexjes? Hebben we niet de „Ruige weg" met inbegrip van het „Annanas", is daar niet nog het „Wildrijk"? Hoe te bezien? Zoo'n bosch is vanzelfsprekend op ver schillende manieren te bekijken. We willen ons echter nimmer op het standpunt stellen van den doorsnee-inensch, die in een bosch een 'erzameling boomen ziet waaronder je op plezierig-veerende moskussens vrij com fortabel kunt picniccen, met of zonder schreeuwende kotJ ergramofoon, daarbij min of meer gehinder. door spinnen in je nek, wespen in je thermos met thee, bloeddorstige mieren op je boterhammetje en allerlei gon- z d, stekend, bytena, zuigend gedoe op doorgaans ongewenschte plaatsen. Met tot daverend slot een overl aaste, zeer oneervolle aftocht net achterk tin,< van een collectie sardienblikjes, boterhammen-papiertjes en palingvellen. Lxct is bekend, da* de planten in de natuur niet zo< maar willekeurig docr elkaar groeien, maar in vaste gezelschappen, in gemeenschappen van zeer bepaalde samen stelling, die je overal kunt tegenkomen waar hun optreden door de standplaatsfactoren geooiioofd is en die gekenmerkt zijn door de epaalde combinatie van karaktersoorten en mm of meer trouwe begeleiders. Zoo zijn ook verschillende loofbosch-gezelschappen te onderscheiden. Eiken en berken. Probeeren we nu eens onzen Ru'gen Weg zoo te bekijken Dp bovengroei bestaat vooral uit ruw- schorsige zomereiken met grappige groene eikeltjes. Op hui. eerbiedwaardige stronken groeien mossen. Opvallend veel het aardige, lichtgroene knopjesmos, dat niet zoo vree- selijk algemeen is en dat ik reeds in menig uurtje trachtte 'je fotografeereD, tot dusver nog zonder veel resultaat. Ook veel donker groen hangend klauwtjesmos, een familielid van dat in de duinen Maai tusschen de eiken staan er de witstammig-bebladerde ruwe berken, met hun sierlyke, dunne twijgen. igtr groeit het felle oranjerood van de lijsterbessen en ontdekken we de ingesneden bladeren van de stekelige meidoorns, die nog zoo kort geleden hun geurende, blanke bloe sem pracht droegen. Kamperfoelie rankt omhoog m bloeit met zoet-aromatisch-geu- rende, bleekgele en uitermate sierlyke kelk- bloemen. Boven de bossen sierlijae cikvarens, die er heel veel groeit, en waartusschen ook de veervormige bladen van mannetjes varen wuiven, weven de kruispinnen hun vangnet- nen, die het ons uiterst lastig mrken om verder door te dringen. Maar we zetten door. Een langp. c tmug zit zich te toiletteeren op een rose bloem van de scherpdoornigt stok ramen, die al vol groote, groene en nog wrang-zure vruchten zitten. Insectenvrien den zouden hun hart hier op kunnen halen! Opeens staan we aan den rand van het boschje en zien uit over de groene, wijde landen, waar het zwart-witte vee graast en de bonte scholekters lawaaien, waar kieviten roepen. De landen, die tot den einder liggen, tot daar. waar d» Schoorlsche duinen blauw- wazig liggen. Verweg roept een koekoek eentonig z'n naam. Conclusie. En laten we nu eens even praten. Wat soortensamenstelling betreft kunnen we on zen Ruigen Weg nog het beste onder de thans beschreven boschtypen rangschikken onder de z.g. eiken-berkenbosch (het Quer- ceto-Retulelum typicum).- Dit bosch groeide van nature veel op de vrij droge, hoogeonvruchtbare diluviale zand gronden. De erin optredende planten kunnen dan ook een arme, vrij zure grond verdragen. In den Ruigen Weg hebben we echter nog een soortenarm voorbeeld De eike-berkebosschen van Gooi, Veluwe, Nd. Brabant. Achterhoek en Salland zijn veel soorten rijker. Vooral in het najaar zijn deze bosschen mooi. De gou den trossen van de guldenroede en de feloranje lijsterbessen gloeien dan tusschen kleurentin- telend herfstloof en tusschen de ruischende, roodgouden adelaarsvarens trekken de vuur- roode, witgevlekte vliegenzwammen hun hek senkringen in het gouden gevallen berkenblad. In den Ruigen Weg zien we de karakte ristieke planten optreden als berk en eikvaren, lijsterbes en kamperfoelie, en daarnaast nog verschillende typische mossen en grassen. - Onze hei onnatuurlijk Heel vroeger heeft het eike-berkebósch veel grooter stukken van ons vaderland bedekt. Onze voorvaderen hadden echter brandstof noodig. Welnu, hout was er in overvloed; ze kapten het. Hout hadden ze noodig voor hui zenbouw, wegenaanleg, schepenbouw. En had er één een akkertje noodig, hij stak het bosch in brand en bekommerde er zich weinig om ol er een slordige honderd hectare te veel af brandde. Er was genoeg. De logische volgorde, de natuurlijke suc cessie der planten gezelschappen was hierdooi verstoord. De mensch gaf de hei gelegenheid het terrein te veroveren, welke snelgroeiende plant het veld wel wist te behouden omdat d mensch de hei met schapen bevolkte, die stel selmatig elk groen scheutje oppeuzelden. Het zoo eigenaardige beeld van de golvende paarse hei is dus onder menschelijken invloed ontstaan! Laat men de hei echter met rust, dan s al gauw jonge berken en eikc op, berken vooral, en langzaam maar zeker herovert het eike-berkebosch het terrein. Op meerdert plaatsen in ons land bv. op de Veluwe, is de» belangwekkende strijd gade te slaan. Moest niet de stichting het Gooische natuurreservaat dat zich ten doel stelde een brok oude hei tl bewaren, schapen de hei opsturen omdat anders die typische oude hei heel aardig eike berkebosch was geworden? Tevens een bewjjl dat de stichting geen echte oude hei bezit want die begroeit nimmer meer het bosch door weer andere oorzaken. Alsof dit alles nog niet genoeg was werdet de heidevelden in de 18e en 19e eeuw over groote uitgestrektheden beplant met dennen die slechts Oostelijk van de F.lbe Inheemse! zijn, aldu: van onzp toch al onnatuurlijke hei develden nog onnatuurlijker denne-parkffl makend!... Kostelijk bezit Dan worstelen we terug door de dichte eiken opslag en belanden weer bij .den wej ooren, oogen. neus, alles vol spinrag. De Ruige Weg is nog een kostelijk bezit al merken we op menige plaats helaas spore» op van vandalisme van de zijde van de jeugd die dit brokje natuur misbruikt om er roover- tje te spelen en vuurtje te stoken. Liefhebb* rijen waar op zich ze!f niets tegen is. maa: waar toch naar onze meening wel andert minstens even geschikte plaatsen voor zyn tl vinden. We beseffen nog lang niet voldoende, we ieder brokje natuur in het algemeen, mtf het weinige boschbezit In den Noordkop het bijzonder tot het uiterste tegen schennefr de handen moeten beschermen. Lukt het dj hand te leggen op een buitengemeen fra^ stukje natuur, dan is dat terecht een aanlö" ding om verheugd te zijn.

Schager Courant | 1940 | | pagina 10