Oetorpedeeringvanden Griekschen kruiser Men luistere niet naar verboden zenders ildteliiiii der Nog geen te Sjanghai Toestand in Somaliland ernstig voor de Engelsclien overeenstemming Zwitsersch protest te Londen Voortdurende aanvallen op Engeland De rijksmiddelen in Juli Kruideniersorganisaties één Engelschen werden aangetrokken door de lucht Officieele valuta-koersen Puf- en nestbesluit japanners eischen de geheele Engelsche concessie op Uit een gisteren uitgegeven communiqué voor «.te pers over. de. gehouden vergade ring van de verdedigingscommissie voor liet opnieuw toewijzen der verdedigingssectoren in Sjanghai blijkt, dat tengevolge van diep gaande meeningsvcrschilleti geen overeen stemming kon worden bereikt. De Engel sehen en Amerikanen hebben een resolutie aangenomen, waarin wordt voorgesteld den Engelsehen sector tusschcn de westelijke grens van de ïiéderz'etting en de spoorweg aan de Japanners over te dragen en door' de Amerikanen don sector-in het centrum van de stad, met inbegrip van den strook, die zich uitstrekt tot. over 'den' noordelijken oever van de S.oetsjaubeek, te laten bezet ten. De Italianen onthielden zich van stem ming, terwijl de Japanneezon tegen stem den en zich het recht voorbehielden een ander plan in te dienen. Volgons Japansclie berichten is het voor de Japanneezon onmogelijk, de genoemde strook, ilie in het westen grenst aan den Japansclion verdedigingssector aan de Ame rikanen over te dragen. De woordvoerder van de Japansclie ma rine heeft verklaard, dat Japan voor zich het recht opeisclit van de verdediging en de controle over de geheele internationale nederzetting van Sjanghai. Het is derhalve .logisch, zoo zeide hij, wanneer de com mandant van de Japansclie strijdkrachten op de gisteren gehouden bijeenkomst van de verdedigingscommissie van Sjanghai prin cipieel den cisch stelde van overneming van den gehcelen Engelsclien verdedigings- scctor. De woordvoerder wees in dit verband op de omstandigheid, dat de internationale nederzetting de basis is voor de activiteit van. personen, die met Tsjoengking sym- pathisceren en die sedert het begin van dit jaar niet minder dan 34 daden van terreur hebben gepleegd. De gemeenteraad van de internationale nederzetting te Sjanghai heeft zich bereid verklaard, de Japansclie tegenvoorstellen te overwegen. De optimistische berichten welke spraken van liet tot stand komen eencr regeling, ivclke een verdceling der Engelsche conces sie tusschcn Amerika en Japan betfcekende worden dus niet bevestigd. Tokio schijnt er alles op te zetten om de zeer belangrijke Engelsche concessie in handen te krijgen. „DAILY HERALD" WAAR SCHUWT VOOR ONDERSCHAT TING VAN DEN VIJAND. SPAARZAME BERICHTEN. I,ouden, 1G Aug. (D.N.B.). In wel ingelichte kringen te Londen, aldus meldt Reuter, acht men den toe stand in Somaliland thans „aanzien lijk ernstiger". Het heeft er allen schijn van, dat de Britsche strijd krachten zich- tot op Berbera zullen moeten terugtrekken. Met het oog op den toestand, die thans voor Enge land in Afrika bestaat, is de moge lijkheid van het zenden van verster kingen naar Britsch Somaliland zeer beperkt. De operaties duren welis waar voort, doch de berichten daar over- worden steeds spaarzamer. De „Daily Herald" protesteert tegen het onderschatten van de nederlagen in Somali land. Eerst heeft men gezegd, dat een op- marsch langs den kustweg onmogelijk was. Nu wordt geconstateerd, dat de ltaliaanschc colonnes sneller voorwaarts zijn gedrongen dan werd verwacht. Dit is eigenaardig, aldus de „Daily He rald", want de Engelschen moeten de toe standen. waarin de wegen in Somaliland verkeeren, toch wel het beste kennen. De fout den vijand te onderschatten, bedroog ons, aldus het blad, in Noorwegen en mis leidde ons in Vlaanderen. Wij mogen daar door onze strategie in Afrika en op andere plaatsen niet laten vertroebelen. De „Daily Herald" hoopt, dat de foutieve berekeningen omtrent den kustweg in Somaliland het laat ste symptoom van de oude zwakheid onder de militaire deskundigen is geweest. BERN, 1G AUg. (D.X.B.). Naar bet Zwit- sersche telegraafagentschap officieel mede deelt, heeft de Zwitsersclic gezant te Londen opdracht gekregen, dc Engelsche regeering opmerkzaam te maken op de wederom door Engelsche- vliegers gepleegde schending van de Zwitsersche souvereiniteit in de lucht in de nachten van 13 op 14 cn van 15 op 1G Augustus. Met het oog op de bij een vroe gere gelegenheid door de Engelsche regee ring gegeven verzekering, is, zoo vervolgt dc officieeto Zwitsersche mededeeling, aan den Zwitserschen gezant opdracht gegeven, tegen zulke schending van Zwitsersche ge bied te protesteeren. Hij zal erop moeten aandringen, dat strenge maatregelen wor den genomen om herhalingen te voorkomen. Duitsch weermachtbericht Berlijn, 1G Augustus (D.X.B.) Het opperbevel der weermacht maakt hekend: Het Duitsche luchtwapen zette zijn aan vallen op zeehavens, gebouwen der wapen industrie, vliegvelden en ballonvcrspemn- gep op 15 Augustus en in den nacht van 15 op 16 Augustus verder voort. De havenin stallaties van Portland, Scarborough, Brid- lington en Middleboröugh, de vliegtuig, en motorfabrieken in Birmingham cn Brough bij Huil, alsmede hangars en schuilplaatsen op verscheidene vliegvelden in Zuid-, Zuid oost- cn Midden-Engcland werden zwaar beschadigd. Hierbij kwam het 'tot hevige luchtgevechten, in liet verloop waarvan ma joor Galland zijn twintigste overwinning in dc lucht behaalde. Verscheidene Britsche havens werden met mijnen versperd. De nachtelijke aanvallen van Britsche vliegtuigen in West-Duitschland richtten geen noemenswaardige schade aan. De totale verliezen van den vijand be droegen op 15 Augustus minstens 143 vlieg tuigen, waarvan er 106 in luchtgevechten cn de rest op den bcgancn grond werden vernield of door dc luchtdoelartillerie werd neergeschoten. Bovendien gelukte het 21 versperringsballons neer te schieten. 32 Duitsche vliegtuigen keerden niet te rug. Dc Duitsche zcenooddienst wist echter négen Duitsche' eii een Britsche vlieger in het Kanaal le redden. Een duikboot bracht twee bewapende koop- vaardijboofen met een gezamenl ijken inhoud •van 14.000 b.r.t. to zinken. Eenige mijnen vegers schoten van tien aanvallende vijan delijke Spitfire-vliegtuigen er vier naar be neden. Ifaliaansch weermachtbericht Vijandelijke vliegtuigen neergehaa'd Ergens in Italië, 16 ug. (Stefani). Het G8ste Italiaansclie wcermachtsbericht luidt als volgt: In Britsch jSomaliland zijn onze aanvals- operaties nog in volle ontwikkeling. Een vijandelijk vliegtuig is boven Zeila bran dend neergeschoten. Twee vijandelijke luchtaanvallen op het vliegveld van Colbol- cia cn van Massaocah hebben oribeteeken- de schade aangericht. Onder de landgcnoo- tcn en inboorlingen zijn vier dooden cn twaalf gewonden gevallen. Tijdens een on zer luchtacties tegen Vaijr zijn twee vijan delijke vliegtuigen op den bcgancn grond vernield. Een Engelsch jachtvliegtuig is tij dens een luchtgevecht neergeschoten. Onze formaties bommenwerpers, die door jacht vliegtuigen begeleid werden, hebben .het vliegveld Hal Far op Malta gebombardeerd en de doelen geraakt, tengevolge waar van branden ontstonden. Vijandelijke ja gers, die blijk gaven, onze formaties te wil len aanvallen, trokken zich terug. Een vij andelijk vliegtuig is neergeschoten. Al onze toesteilen zijn op hun basis teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen den spoorweg van Fuca naar Marsa Ma- troeh gebombardeerd. In de vroege ochtenduren hebben uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtui gen opnieuw een aanval gedaan op plaat sen in Noord-Italië en daar hommen uitge worpen. Enkele hiervan, die terecht zijn gekomen ojj de boerendorpen Merate en Olgiate, hebben twee dooden cn vijf ge wonden geëischt. De materieele schade is van geen bcteekenis. Een vijandelijk vlieg tuig is door het luchtdoelgeschut omlaag geschoten en bij Ceresole d'Alba neerge stort: van de uit vijf leden bestaande be manning is een deel om het leven geko men en een deel krijgsgevangen gemaakt. De Italiaansche actie in de Mid- dellandsche Zee. Hardnekkige vervolging der Britsche vloot. De speciale correspondent van Stefani meldt: Terwijl de llaliaansche luchtstrijd krachten in het midden der Middellandsche Zee voortgaan met het bestoken der verde- digingsinstallaties op het eiland Malta, hebben de Italiaansche luchtstrijdkrachten in het Oosten der Middellandsche Zee haar actie tegen belangrijke vijandelijke sckccps- doelcn versterkt. Door bet voortdurend ma ken van verkenningsvluchten in bet Ooste lijk deel van de Middellandsche Zee werden belangrijke scheepsdoelen waargenomen, die onmiddellijk door formaties Italiaan sche boininenwerpcis met schitterend suc ces werden aangevallen. Ook in de Roode Zee hebben formaties Italiaansche vliegtuigen verscheidene scheepsdoelen aangevallen en succesvol ge bombardeerd. Lichte vijandelijke zeestrijd- krachten werden in bun schuilplaatsen ontdekt en onmiddellijk gebombardeerd, waarbij tonnen ontploffingsmiddelen wer den uitgeworjien. Naar aanleiding van de torpedce- ring van den Griekschen kruiser „Iielli" verklaart men in verant woordelijke Romeinsche kringen, dat het na de tondentieusc insina ties van de Britsche pers, die ook door een Arnerikaansch blad gepubli ceerd zijn, gemakkelijk is, de. per verse en laffe manoeuvre te'recon strueer en, die wederom op touw is gezet door hen, die er belang hij hebben, alles te, doen om den brand te steken in het kruidvat van den Balkan. De torpedeering van de „Ilelli" is een nieuw bewijs van het cynisme, waarmede de Engelsche kliek onder leiding van Churehill den oorlog voert. De pogingen, andere volken ertoe te brengen, zich voor Engeland op te offeren, zijn mislukt en de overwinningen van de wapens der as heb ben de plannen, die beoogden, de onrecht vaardigheden van Versailles voor altijd voort te laten bestaan, verijdeld. Daarom neemt Engeland zijn toevlucht tot alle mid delen, zelf de» wanhopigste, in de hoop het vuur aan te wakkeren en. den internatio nalen toestand te verergeren. Londen heeft zich overigens gehaast, te verklaren, dat zich in de nabijheid van de haven Timos geen enkele Britsche duikboot, rbevond en dat daarentegen wel Italiaansche duikboo- ten in dat gebied warén. Dit vormt het be wijs, dat de Britsclic admiraliteit getracht heeft, een voorsprong te krijgen, teneinde de verdenkingen, die na liet precedent van het mailschip ..,*Mhenia" licht., ten .nadecle •van Engeland*'zouden lamnch'rijzen, af te wenden. In zeven maanden ruim 13 mil- lioen onder de raming. De Rijksmiddelen brachten in Juli f 38 millioen op togen f 50.02 millioen in Juli '39 en f37.54 millioen als 1/12 der raming. In de eerste geven maanden van 1940 bedroegen de totale ontvangsten f 249.68 millioen (v. i. f274.02 mi!Hóen) bij f2G2.79 millioen als 7/12 der raming. Wat de kohierbclasting betreft over eind Juli in totaal f<85.20 millioen op kohier gebracht tegen f94.02 millioen eind Juli 1939. STRENGE STRAFFEN IN DUITSCHLAND OPGELEGD. Van Duitsche zijde wijst men er nog eens op, aan wélke strenge straffen men zich blootstelt, als men luistert naar verboden radiozenders. In Duitschland zijn enkele re cente gevallen aan tc wijzen, waarbij de over treders van het verbod zich zware straffen zagen toebedeeld. Zoo werden door de bij zondere rechtbank te Klagenfurt vier inwo ners van die stad veroordeeld, een tot drie jaren, zijn echgcnoole tot 15 maanden en twee anderen tot twee jaren tuchthuisstraf. In het vonnis wordt o.m. overwogen., dat deze personen „gezellige avondjes" hadden gehouden met het doel om naar buitenland- sche zenders te luisteren, in het bijzonder naar de Duitsche nieuwsberichten van Lon den. Iemand uit Dortmund is veroordeeld tot drie jaren tuchthuisstraf cn drie jaren eer verlies, daar hij regelmatig naar buitenland schc zenders luisterde en het gehoorde ver spreidde. Dezelfde straf zag zich iemand door de bijzondere rechtbank te Essen ojigc- legd, daar bij in een vrijgezellen woning in oiadbacli op een gemeenschappelijke kamer, meermalen zijn tocslel oj) buitenlandsche zenders had afgestemd en hiermede voort ging ondanks de. protesten van de overige inwoners van het huis. Tot dezelfde straf werd iemand veroor deeld, die 'zelf een zeven-lamps toestel had gebouwd om naar buitenlandsclic zenders te luisteren. Deze man antwoordde op de waarschuwingen van zijn familieleden, dat hij in zijn eigen huis dc haas was. I-Iet is echter duidelijk, dat men tijdens dc oorlog niet mëer baas in eigen huis is, doch dat men zich te joegen heeft naar de wet ten. Ook dc Nederlandsche verordening betref fende het luisteren naar radiozenders be- 'drcigt, zooals hekend is, de overtreders met zeer zware straffen. Men neme dus een voor beeld aan bovengenoemde gevallen cn stem me alleen af oj) die zenders, waarvan het be luisteren is toegelaten. Naar een fusie. De algomeeno drang naar meer eenheid heeft ook de hier te lande bestaande krui- deniersorganisatics doen besluiten tot meer dere samenwerking te geraken. Er bestaan momenteel hier te lande vijf organisaties van zelfstandige kuideniers. te weten drie neutrale organisaties, met name dc Neder landsche K rui d én ié rsbon dFebowiko en de landelijke bond van kruideniers, voorts de Nederlandsche R.K. kruideniersbond en de Christelijke bond van kruideniers. Donderdag 15 Augustus zijn de besturen van deze organisaties met uitzondering van don lande!ijken bond van kruideniers in vergadering bijeen geweest te Utrecht, waarhij in principe is besloten, dat een nieuw bedrijfsorgaan voor- de zelfstandige kruideniers zal worden opseicht, hetwelk flus een coördinatie bedoelt te zijn van vier organisuties. Aangezien hot krui den iershedrijf in ver band met de levensmiddelen voo rzi ening een zeer belangrijke bedrijfstak vormt, heeft men zich op bot standpunt gesteld, dat dit nieuwe bedrijfsorgaan 1 October a.s. zijn werkzaamheden zal moeten kunnen aanvangen. Leeuwenaandeel der productie buiten- landsch bezit (Van onzen V.P.B.-Correspondcnt) Boekarest, Augustus 1940. Nu het tijdperk van den strijd van Fransche en Engelsche zijde om de Roemeensclie petroleum is afgeslo ten lijkt het ons in hooge mate in teressant, een overzicht te geven van de ontwikkeling van de Roe meensclie petroleumindustrie sedert het begin dezer eeuw. De Roemeensclie petroleumindustrie le vert thans per jaar meer dan 6 mill. ton van deze onmisbare vloeistof en haar neven producten. Dit is meer dan b.v. het geheele Duitsche rijk in 1938 verbruikte. De voor raad, dien de Roemeensclie bodem bevat, is nog lang niet uitgeput, want naar ra ming bedraagt deze nog 180 millioen ton, waarbij dient te worden opgemerkt, dat deze. raming aan den lagen kant is. Deze petroleumrijkdom bleef tot het be gin dezer eeuw bij"na geheel onaangeroerd. Toen begon de exploitatie, dank zij Duitsch kapitaal en Duitsche arbeidskrachten. In 1903 nam de Deutsche Bank de maatschap pij „Steaua Romana" over, welke toen reeds 8 jaar bestond, doch geen rol van bcteekenis speelde. Zij werd weldra opge werkt tot de eerste onderneming des lands. Vervolgens verscheen dc, Diskonto-Gesell- schaft ten toonecle. die zich bij dc verschil lende maatschappijen interesseerde cn de ze tenslotte vereenigde in de „Concordia". Dc Dresdner Bank en de Sehaffhausen- sclie Bankverein namen financieel deel aan de „Regatul Roman", zoodat in het geheel 92 millioen lei Duitsch kapitaal in Roe meensclie olie waren belegd. Zoo was de stand van zaken in 1907. Voorts vermelden wij nog de „Rakys". een familiebezit, dat later onder Belgisch beheer kwam en werd herdoopt in „Entreprise de forage foraky - s.a. Beige"'. Deze Rakys waren, tusschcn twee haakjes, Duitsche ingenieurs. Engeland komt op de petroleum lucht af. In dien tijd betrok de Duitsche markt nog slechts 8 a 9 procent van haar petroleum uit Roemenië. Kort daarop verschenen de Engelschen in 1910. Zij hadden reeds vroe ger blijk gegeven van hun belangstelling cn zich van het bezit van enkele peroleum- velclcn verzekerd, dóch deze ternauwernood geëxploiteerd. De Roemeensclie petroleum interesseerde hen slechts matig, daar zij deze vloeistof elders goedkooper konden krijgen. Doch toen de Roemeensclie petro leumindustrie in belangrijkheid toenam, werden zij wakker. In 1010 werd door de „Royal Dut eb Shell" de „Astra Romana" opgericht. Deze vereenigde een groot deel van hei vroegere Britsche bezit, kocht nieu we velden aan cn was bij het begin van den wereldoorlog even groot als de Duitsch- Roemecnsche ..Steaua Romana". Tegelijker tijd doken dc Franschen, Belgen.en Ameri kanen op doch achter dezen stond de „Standard Oil Cv". Voortaan zouden Rockcfcller en Deterding hun strijd om de wereldmacht-„petroleum" ook in Roemenië voeren. Reeds in 1908 had de Roemeensclie re- gecring een contingenteerïngswet moeten uitvaardigen voor de binnenlandsche markt van petroleum en haar nevenproducten ten einde het drukken van den prijs door de „Standard Oil" tegen te gaan. Toen de wereldoorlog was afgelooiien. werden de bodemschatten tot eigendom van den staat verklaard. Het winstaandeel van den staat werd verhoogd en als voorwaarde gesteld -lat de buitenlandsche maatschappijen moes ten worden veranderd in Roemeensche. Dit was oen klein kunstje. Voor het uiterlijk word aan dezen eiscli voldaan, doch in den grond werd er niets veranderd. De Engelsche invloed neemt toe. Integendeel: 'dc Engelsche invloed nam hand over hand toe. In 193S produceerden de buitenlandsche maatschappijen 5.650 mil lioen ton, bij een totale productie van 6.600 millioen ton. d.w.z. niet minder dan 85 pet. Daarvan produceerden de Engelsch- Neder landsche maatschappijen 2.4 millioen ton en de Fransch-Belgische 1.55 millioen ton. Na den oorlog werd Duitschland als belangheb bende bij de Roemeensclie petroleum uitge schakeld. Zijn aandeel werd verdeeld tus sclien Frankrijk en Engeland. Thans zijn de grootste maatschappijen de Engelsch-Nederlandsche „Astra Romana", die in 1938 1.460.000 ton produceerde. Ver volgens komt de „Romana Americana" niet 900.000 ton, dan de „Concordia" (Bclgisch- Fransch) met 865-000 ton. de „Streaua Ro mana"' (thans EngelschFransch-Roe- meensch) niet 710.000 ton cn de „Unirea" (Engelsch) mei 670,000 Ion (alles in 1938). De andere maatschappijen, waaronder ook de Roemeensche, blijven ver daarbij achter. Naar Duitschland, Oostenrijk en Bohemen gingen in 1936 1.6 millioen ton Roemeen sche petroleum. Desfiids bedroeg de Roe meensche productie 8.7 millioen ton. Tn de daarop volgende iaren daalde de uitvoer naar genoemde «♦bieden met 600.000 ton. Op het eind van 1939 werd het Duitsche rijk een contingent van 1.5 millioen ton per iaar toegezegd. Hoewel dc zich in vijande lijk bezit bevinde maatschappijen- weigerden aan deze leveringen deel te nemen, gelukte het ook zonder medewerking van die zijde, om deze hoeveelheid te leveren. Later greep de Roemeensche re«eering in en dwong bc- deolde maatschenniien om te leveren De Roe rncen«rhe petroleum wordt thans deels via don Donau, deels nor spoor naar Duitsch land getransporteerd, Amsferdamsche effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND V.K. L.K. 100 1940 I 4 98% 981/16 *60 1940 I 4 98% 100 1940 II 4 89 7/16 89% 100 1940 II (m.b.) 98% 981/16 500 1940 II 4 98% 98% 500 1940 II (m.b.) 98% 100 1936 3 100 1937 3 77% 77 7/16 500 1937 78 77% 100 (3%) 193S 3 Sl% 81 15/16 500 (3%) 1939 3 82 81 15/16 OOST-INDIë. 100 1937 3 73% 500 1937 3 75% 76 100 1937a 3 73% 500 1937A 3 73% 74% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. Alkmaar '37 3% 85% A'dam '37 I 3% 793% 81 Arnhem '37 I 3% S3% 's Grav. '37 I 3% N.-IIoll. '38 3 N.-HoU. '38 II (3%) 3 79 R'dam '37 I, III 3% 76 76 Z.-Holland 1937 3 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. 85-80 803%-77y; Calvé Delft c. v. A. 66% 67W Ccntr. Suiker Mij. 145 Fokker g: A. 182 195 Lever Bros en Unilever c.v.A. 81% 81 Nod. Ford 318 325 Philips G.B.v.A. 155-158 155%-159 Philipsp rei. A. 123 122 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtschc Pctr. g. A.- 169 171% Dordtsclic Pctr. 190 Kon. Pctr. 190-185 191-189 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 173-176176%-17914 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 330-328 336-341% Javascho Cultuur 208 210 N.I.S.U. 197 200 Ver. Vorstenl. Cult. 81 S5 TABAKSONDERNEMINGEN. Dcli Batavia Mij. 119-123 124%-128 Dell Mij. c. v. A. 173%-1S0182%-185 Senembah 134-136 lil%-116 „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal. wnd. hoofd van het departe ment van financiën is toegestaan". AANDF.ELENl Ned. Scheepvaart Unie 121gb-125 gl. v. Gelder's Papier fah: eew ad. 130! Anaconda Copper C.V.A. 18% gl.l Betlilehëm Steel C.V. gew. a.d. 6015/11 Republic Steel C.V. g. aand. 15% gb.-16% gi Curtiss Wright C.V.A. 6 15/lfl Shell Union C.V. gcw. and. 814 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.S8 3/16-1.88 9/16 75.28—75.43 30.11—30.17 3.81— 3.82 44.81—44.90 42.84-42.92 1.86%—1.90% 30.08—30.20 44.76-44 94 42.80—42.96 Behoudens ontheffing verbod voor verhandelen en afleveren. Verschenen, is een besluit van den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij het verhan delen of doen verhandelen, met inbegrip van het afleveren en doen afleveren, van puf en nest verboden wordt. Dit verbod geldt niet indien en voor zoover daarvan door het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd ontheffing is verleend en de daarbij door dit bureau te stellen voor waarden zijn nagekomen. Deze voorwaar den kunnen o.m. betrekking hebben op dc plaatsen van aanvoer, op de hoeveelheid af te leveren puf of nest, op de prijzen, welke bij de aflevering in acht moeten worden ge nomen, alsmede op de wijze van aflevering Het besluit treedt in werking met ingang van 12 Augustus 1940 en is geldig tot 1 Sep tember 1941. Onder „puf" wordt in dit be sluit verstaan onvolwaardige plat- of rond- visch, afkomstig uit de Noordzee, alsmede garnalen, met uitzondering van consumptie garnalen. Onder „nest" wordt verstaan on volwaardige plat- of rondvisch, afkomstig uit IJsselmeer en het niet afgesloten ge deelte van de Zuiderzee. Tegen tram gereden en gedood Donderdagmiddag omstreeks lialf zes is de 52jarige aannemer G.C.L.M.B., wonende aan de Hoefstraat te Leiden, die op zijn fiets aan den linkerkant van de Breestraat reed, in bot sing gekomen met een uit de tegenoverge stelde richting komende tram. B. sloeg niet zijn hoofd door de voorruit en werd zoo ern stig gewond, dat hij in den loop van de nacht in het Academisch ziekenhuis aan dc gevolgen is overleden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2