Dr. E. Hoekstra's Bij de geëvacueerden Géén Nederland „renteniers" in Vooral! in Heerhugowaard Bloedzuiverende Gezondheidspillen De Alkmaarsche kaasmarkt Weinig woorden, die veel zeggen Zaterdag 17 Augustus 1940 Tweede blad De komende winter: het groote probleem voor 1500 vluchtelin gen. ZAL DE TOESTAND BINNENKORT ON HOUDBAAR ZIJN? Nu de herfst nadert, beslaat er on der de geëvacueerden te Heerhugo waard een begrijpelijke onrust. Im mers, velen zijn noodgedwongen ge huisvest in een soms geïmproviseerd zomerverblijf. Als de koude dagen komen zal men daaruit moeten. Maar wat dan? Wij hebben daar uit „wat dan" eens een onderzoek inge steld en spraken menschon, die in 1 dat vraagstuk medé moeten helpen oplossen. De eerste, tot wicri wij ons wenden was, bij ifwezigheid van den burgemeester van Heerhugowaard. de heer B. J. F. Sutman Meyer, de gemeente-secretaris, de heer van Men had hier een ernstige klacht: on danks liet feit dat er 1500 circulaires in zee gegaan zijn, blijft de aanmelding ha peren. Weliswaar staat thans het meeren- deel ingeschreven, maar er is nog een an der deel dat meent dat het niet noodig is dat men zich opgeeft. De gevolgen zijn dat deze lieden administratief niet bestaan met alle misère daaraan verbonden voor hen zelf. Er komen hier natuurlijk klachten bin nen over de behuizing en gezien de wer kelijkheid kan dat ook niet anders. Het is niet ideaal en er blijft dikwijls veel te wen- schen over. Om een voorbeeld te geven: in totaal telt Heerhugowaard 1200 woongelegenheden. Hiervan valt de helft al af, die niet voor opname van vluchtelingen in aanmerking komt. Resteeren 600 woningen. De bevol king van Heerhugowaard telt 5317 personen waarbij thans komen 1500 vluchtelingen. Een eenvoudig rekensommetje, hoe men dus thans bepakt en bezakt in de huizen opgepropt zit. Veldwachter Bleyendaal. Wij spreken hierna veldwachter Bleyen daal. die sedert den tijd dat de 1500 Niau- wediepers hier arriveerden, min of meer als vader van allen is opgetreden. Vertel hem geen kwaad van de evacué's, want zij heb ben hem hoegenaamd geen last bezorgd! Velen klagen nog steeds over de huns in ziens te geringe vergoeding van 3.50 per week. Veel is het inderdaad niet. vooral niet als men eters in de kost heeft die er niet tegen- opzien 6 of 8 boterhammen te verwerkenEenmaal is het zelfs voor gekomen, dat een vluchteling, die ,18 a 19 boterhammen mee wilde hebben naar zijn werk, en hierover meeningsverschil kreeg KENT U Deze pillen bestrijden de ongemakken ont staan door onzuiver bloed, herstellen on voldoende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 55 ct, 90 ct. ot f 1.56 per doos met gebruiks aanwijzing. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winke liers, welke drogist-artikelen verkoopen. met z'n hospita, zich officieel met een adres tot den burgemeester wendde ten einde bij deze zijn beklag te doen... Overi gens betrof dit slechts een uitzondering. Hoe gaat het met het onderwijs? Tenslotte spraken wij het hoofd van de openbare lagere school te Heerhugowaard, den heer Post. Op onze vraag of hem reeds iets bekend was omtrent den komenden cur sus en of bij dezen cursus ook Heldersche kinderen zullen worden opgenomen, deelde deze ons mede dat de O.L. sohool 93 leer lingen telt. Maximaal 20 kinderen zou men hoven dit aantal nog kunnen plaatsen. Evenwel, aldus de heer Post, alleen dan, in dien men deze officieel toegewezen krijgt. Met belangstelling ziet, men echter in' Heer Hugowaard uit naar de besluiten van de on derwijs-instanties. ER ZAL HERBOUWD MOETEN WORDEN, ANDERS GEEN RE- GEERINGSSTEUN VOOR GE TROFFEN GEBIEDEN. Dc kleine onderlinge maatschappijen riskante ondernemingen DE MEENING VAN EEN VERZEKERINGS- DESKUNDIGE. (Van onzen eigen verslaggever) De zaak zou eenvoudiger zijn, wanneer bij elke Engelschc bom, die een niet-militair ob ject vernielt een zak goud naar beneden werd geworpen. Nu staat de burger, die het teven araf brengt, bij de puinhoopen van zijn dierbaar bezit en moet maar weer zien, hoe hij weer een dak boven zijn hoofd krijgt. Het is een goede karaktertrek van ons volk, dat het gaarne eens anders nood lenigt en zoo is het alleszins begrijpelijk, dat men in te waardeeren burgerzin, byeenkomt, om samen het risico te dragen voor de oorlogs gevolgen voor de burgerbevolking. Het is een andere - we willen niet zeggen minder goede, maar liever minder practi- sche karaktertrek van ons volk, dat wij ons daarbij gaarne in engere beslotenheid terug trekken. In eigen kring, in eigen strcok, in eigen gemeente, als het kon in eigen familie. Men kiest graag zijn eigen voormannen, meent dan wellicht een betere controle te hebben, zelf meer zeggenschap te houden, kortom, men houdt graag, zooals dat in den volksmond heet „een vinger in de pap." Ook in ons gebied is men gekomen tot dc oprichting van onderlinge verzekeringen van Molestrisico. Men zal zich daarbij wel éérst tot den Procureur-Generaal gewend hebben om toestemming daartoe, op voor schrift van de Duitsche Overheid. Tot zoover zal de zaak wel in orde zijn. Maar, heeft men zich ook afge vraagd of men met een betrekkelijk klein aantal deelnemers en dus een verzekerd kapitaal van enkele mil- lioenen het niet geringe risico wel voldoende kan dekken? Heeft men wel eens aan Rotter- den. Geschiedt dit niet, dan voorzien we ook voor de toekomst een behoor lijke aanvoer aan de markt. De gis>- ter bestede prijzen althans lijken ons voor vele producenten aanlokke lijk! En zoo het tot distributiemaatregelen komt, zijn we nieuwsgierig, op welke wijze men er in zal slagen daarbij dc Alkmaarsche kaas markt in te schakelen. Na wat we hier en daar omtrent deze aangelegenheid vernamen lijken ons de. kansen voor de markt weer aanmerkelijk te zijn gestegen en hebben wc alle vertrouwen, dat deze merkwaardige in stelling. die gister weer een massa publiek wist te trekken, voor Alkmaar behouden zal hl ij "en. ANNA PA ULOWNA f GESLAAGDE UITVOERING IN VEERBURG Mooie avond voor de vluchtelingen. „Hart en deur ging open; het huis werd eens zoo groot," dichtte de lieer C. D. Rezel- man in zijn „Vluchtelingcnlicd", dat Dondei; dagavond door een viertal dames op de uit voering ten bate van de Heldersche vluchte lingen werd gezongen en waarin zoo goed werd uitgebeeld, met welk een hartelijk me deleven zij hier ontvangen werden. „Moge", zoo zei de heer Jonker, die in z'n openings woord eveneens aan de Poldcrsche bereid willigheid tot helpen herinnerde, „deze ken nismaking ook tot meer waardeering voor elkaar, tot een heter begrip tusschen stad en platteland leiden, want daaraan heeft in 't verleden- nog wel eens iets ontbroken." Het publiek, Helderscben en Polderscbcn kwam wat druppclgewijs, maar vulde ten slotte met een 250 man toch aardig de zaal. Ook Burgemeester Mijnlieff toonde door z'n aanwezigheid bij den aanvang, zijn belang stelling. maar was verhinderd den geheelcn avond bij te wonen; wethouder Keuris liet zich verontschuldigen. Na het uitgebreid verslag van de uitvoe ring in Schagen behoeven we over bet zin gen van het koor niet uit te weiden. De lief hebbers van mannenzang dien we hier anders nooit lioorcn genoten zeker van dc gezongen nummers, welke, door een keu ze uit de werken van verschillende componis ten, in karakter nog al uiteenliepen. Vooral ook om de wijze van uitvoering, kon ons „Nimmer Nacht" van Andricsscn het meest hekoren en natuurlijk oogstte dc „Humoris tische zangersmarsch" weer zooveel succes, dat gebisseerd moest worden. Van de afwisseling noemden we reeds het „Vluchtelingcnlicd" van don heer C. D. Ro- zclman. Toen de heer Jonker hem voor z'n gedicht dank bracht, klapten Polderschcn en Helderschen om 't hardst, om deze waardce- rende woorden te onderstrepen en te bewij zen, dat dc gedachten, die in het vers ver tolkt waren, hij allen weerklank hadden ge vonden. Een paar leuke voordrachten van mei. Oost- dijk. zang van de dames Houtlosser, OostdSjk en Rozelman en bet optreden van den lieer P. Schuts, waarbij bet goede accompagnee- ren van mej. Vermeer niet vergeten mag wor den. vulden verder den avond. En dan Mr. X., die zoo maar inviel voor de dames, die ons „Tien minuten in Weenen" zouden brengen, maar door omstandigheden daar van moesten afzien. Mr. X., een Limburger, die een paar maanden in den Polder vertoeft en hem in dien korten tijd heeft leeren „ken nen, waardeeren én liefhebhen", vulde met groot.gemak de gemiste ..tien minuten" en boeide het publiek met aardige goochel kunstjes en door z'n fantasie en handig heid, waarmee hij van een paar willekeuri dam gedacht? Stel, dat verschillen de buurten ieder voor zich een on derlinge verzekering maatschappij hadden opgericht, wat zou er van de uitkeering terecht zijn gekomen? Het platteland is de stad niet, zal men zeggen, de objecten liggen verder uit el kaar, de trefkans is kleiner. Dc vergelijking zou opgaan, wanneer de Engclsche hom- aanvallen niet veelvuldigcr op het platte land dan op de stad gericht waren. Het plat teland is geheel onbeschermd, en over het algemeen is de eerste hulp om erger te voor komen niet. zoo gauw hij dc« hand. Hier en daar op liet platteland is de schade, zeer aanzienlijk. Is het niet beter om het risico over zooveel mogelijk menschen te verdee len? Zou eigenlijk één groote onder linge verzekering waarin alle Neder landers betrokken waren, zelfs wel t voldoende zijn? Vragen, waarop wij geen pertinent antwoord durfden te geven. Wij hebben' ze daarom in het belang onzer lezers, die immers aDen zoo nauw hij deze zaken zijn betrokken aan een vèrzekeringsdeskundigc voor gelegd. Een onzer redacteuren had een onderhoud met den heer Mr. Hage, Directeur van de Coöp. Bc- drijfsvereeniging „Centraal Beheer", te Amsterdam, waarhij -is aangeslo ten de in 1917 ongerichte vereeni- ging „Molestrisico" welke o.fn. omvat Molest verzekering van roerende en onroerende goederen tegen oorlogs schade. Het interview dat gebeurt wel meer werd om nu eens een gróót woord te gebruiken tot een bespre king op veel broeder basis, dan wij ons hadden voorgesteld Het is een ontzaglijk nrobleem. dat der oorlogs schaderegeling, zei Mr. Hage. Het risico ligt overal. Want. aldus vervolgde hij, men weet niet waar het risico ligt en daarom alleen moet men heginnen met groote groepen te vormen die dat risico samen dragen. Het is zeker niet ongevaarlijk zich in ziin dcenemers nlaatselijk te henerken. al ziin er streken die misschien, wat de schade betreft, er iets gunstiger voorstaan. Maar over het alge ge krassen een leuke teekening wist te ma ken. Ook de amateursband. waarvan Henny v. d. Water de leiding had en de heer Sinke nog een gitaarsolo ten beste gaf. had een flink aandeel in het slagen van dezen avond Een gezellig bal vormde het slot Z1JPE SCHAGERBRUG VERHEUGDE KINDEREN, TELEUR- GESTELDE MOEDERS Toen na het.bombardement van Den Hel der op 26 Juni j.1. verschillende inwoners uit Den. Helder alhier* tijdelijk onderdak vonden, werd in de o.l. school alhier een speciale „Heldersche" klas gevormd, met een 50-tal Heldersche kinderen, hetgeen mogelijk was door het spontane aanbod van een Heldersche onderwijzer om les te geven en de medewerking van het Gemeen tebestuur van Zijpe. Algemeen had men de gedachte, dat deze toestand ook na de vacant,ie zou voortdu ren. We vernemen echter, dat thans geen onderwijzer uit Den Helder meer beschik baar is en dat do Heldersche kinderen, die zich gisteren, toen de school weer begon, aanmelden, weer naar huis zijn gezonden. Voor de moeders een leelijke tegenvaller! W1ERINGERWAARD BENOEMD. De heer J. Polman, brievenbesteller alhier, is met ingang van een nog nader te bepalen datum (vermoede lijk 15 September) benoemd als kan toorhouder bij de P.T.T. te 't Zand (N.-H.) De datum kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld, daar het huis, dat door hem is gehuurd, nog als kantoor moet worden ingericht. Hoewel wij den heer Polman deze pro motie van harte gunnen, vinden we 't aan den anderen kant toch jammer, dat we hem als brievenbesteller moeten missen. Polman was steeds dezelfde en was altijd bereid het publiek ter wille te zijn. Wij hopen dan ook, dat hij in zijn nieunwè functie datgene zal vindon, wat hij er van verwacht. Het ga hem goed! EEN BRIEF UIT MUNCHEN Een jongen Nederlander, die zich bij de Standarte „Westland" in München bevindt, schrijft zijn Moeder uit München de vol gende brief: München, 18 Juli 1940. Lieve Moeder, Eventjes .een levensteeken. Conrrie en ik maken liet beiden best. Hard werken, maar prettig. We liggen samen op een kamer. Leuk hè? En hoe is het met jullie? Wal jammer zeg ^an Wim en Mia. Enfin vol gende keer heter. We wisten niet wat. we hoorden, dat er nu al post voor ons was. Een echte leuke verrassing was dat hoor! Hoe is het. met Hansje? Doe hem de groe ten en zeg hem maar. dat ik goed zal den ken aan de auto, die ik hem heb beloofd. meen... kijkt U eens naar de vele kleine dor pen in Zuidbolland die geleden hebben, neem Assendelft, Wieringen, Castricum... De Wieringermeer waar de huizen op regelmatige afstand van elkaar liggen,.kan de zooeven genoemde uit zondering zijn, maar... dan zou ik er de dorpskernen zeker niet bijnemen. Het waait doorgaans stevig in het nieuwe land, voel water is er niet, het is meer gebeurd dat een heel Noordhollandsch dorp in vlammen op ging. Binnenwijzend bijvoorbeeld. F.n Bot terdam heeft ziin ramn niet te danken aan het bombardement zelf op 14 Mei. maar aan dc overslaande branden op 15 Mei. Groot en klein, hij elkaar, over het geheele land verdeeld, dat is de methode, de eenig logische om het risico te verdeelen. De groo teren moeten we hebben, omdat hun hoogere stortingen de uitkeeringen aan de kleineren ten goede komen, de kleineren, omdat zij met hun allen het hoogere risico van de grooteren mee helpen dragen. Dan moet men verder bedenken, dat er heel wat verzekerd kapitaal moet zijn, om de uitkeeringen ten volle te kunnen doen. Vier millioen, zooals ik hier in Uw verslag over een der opgerichte verdokerincm tegen 3 is nog maar f 120.000 beschik baar kapitaal om uit te keer en. Veel bouw je daar niet voor cn de- schade, vooral als de oogst in dc schuren zit, kan zeer aan zienlijk blijken. Als U rekent dat de nieuwe vereeniging Molestrisico in principe besloot niet eerder te beginnen dan dat 200 millioen verzekerd kapitaal was toege- ■/errd. dan ziet TT wel eenig verschil Ook in 1017 met de oude vereeniging Molestrisico zijn we met 200 millioen begonnen, we hebben irr die jaren wel wat ervaring ge kregen ziet U... Maar, en zóó kreeg ons interview een onverwachte wending, men kan hierover lang praten en kort praten, er is veel wat van de houding van onze regeering afhangt. Het zal niet zoo lang meer duren, of het Neder- landsche volk zal weten waar het aan toe is. Wat U nu wel in de krant kunt zetten is, dat de reqeering er niets maar dan ook n»-*»s voor voelt om „renteniers" te helpen en „ren teniers" te kweeken. Het zou alweer eenvoudig zijn, wanneer de staat voor iederen burger die schade had geleden een bedrag uit de schatkist voorkome men: verstopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz door grondige zuivering van bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Een weldaad voor het oiganisme! Flacon I 1.0S. Dubbele flacon f 1.75 bij apotheker» en vakdfogislen. We weten nog steeds niet wanneer we hier weggaan en ook niet waarheen. Maar dat zal niet lang meer duren denk ik. Het is erg gezellig hier. Op het oogenblik hebben we een uurtje vrij. De één zit te lezcifc de ander te schrijven en onderwijl zorgen weer een paar anderen- voor toe passelijke muziek. We zijn nog niet in de stad geweest, maar van de anderen hoor den we dat het daar prachtig was. Dat is het trouwens overal. Als je bij ons uit het raam kijkt, zie je dc besneeuwde toppen van het hooggebergte. Vooral als de zon er op schijnt. En 's morgens als de zon op komt. We staan hier n.l. om 5 uur op. Toch wel fijn, dan heb je zoo'n heerlijke lange dag. 's Avonds om 10 uur gaan we naar bed. Foto's kan ik niet sturen, want dat mogen wij niet. We moeten natuurlijk voor zichtig zijn met spionnage. De vijand loert overal. Maar we mogen ze wel maken. Ik ben tenminste blij, dat ik wat filmen heb meegenomen. Nu hoef ik ze hier niet te koopen, zie je. Jullie hebben er geen idee van, hoe prachtig hier alles in Duitschland is. Allemaal tevreden '■menschen. Iedereen werk en de mogelijkheid om een huis te krijgen. En eeji blindelings vertrouwen in de Führer Adolf Hitier. Jc moet hier op het oogenblik zijn, om te kunnen beseffen, wat deze man voor zijn volk gedaan beeft. Dan besef je pas, hoe wij in Holland zijn voorge logen. Het is natuurlijk voor ons Hollanders in het begin wat moeilijk ons aan te pas sen bij dc ijzeren discipline die bier hecrscht Maar dat kan niet anders en als je daar een maal aan gewend bent wil je zelf niet meer anders. Ieder, die bier écn kijkje neemt, kan niet anders dan tot de conclusie komen, dat dc heele wereld zal moeten buigen voor dit volk met zijn ongeëvenaarde Führer. Niet door het geweld, maar door de ongelooflijke energie en door een uiterste eerlijkheid en het juiste inzien van de feiten zooals ze zijn Je kunt dit alles aan iedereen zeggen en erbij zeggen dat hiervan geen woord gelo gen is. Het Hollandschc volk zal veel moeten leeren en "t zal niet makkelijk zijn. maar uiteindelijk zal het. den dag met dankbaar heid herinneren, dat dc Duitschers binnen trokken. Elk nieuw idee of regime kost of fers. Dat heeft het ons ook gekost. Maar de ze kunnen mijns inziens niet te zwaar zijn. Nu Moeke ik eindig weer. Als je weer een brief van mij krijgt, schrijf ik je weer verder over het land hier. Niet alleen het goede, maar alles wat waar is. Mei hartelijke groeten en een stevige om helzing ook voor Hans, JAN Jonge Nederlandsche mannen, van den leeftijd 1725 Jaar die zich hier voor interesseeren, kunnen schrif telijke en mondelijke inlichtingen krijgen doorloopend: Kerkstraat 46, Centrum en bovendien op 19, 20 en 21 Augustus, van 812 en 1420 uur, Stadhouderskade 40, A'dam (Z) pakte en zei: asjeblieft en ga je gang maar. Dan zou men inderdaad renteniers kwee ken, en renteniers kunnen we voorloopig niet gebruiken. Neen, zegt de regeering. er moet gebouwd worden, en... op de plaats waar is vernield. Dat zal voor heel veel menschen bezwaar opleveren, zoodat men in het algemeen op staatshulp niet al te vee! moet 'rekenen cn eventpeel in veel gevallen op zijn uit keering. van een tijdig gesloten molest ver zekering zijn nieuwe toekomst moet houwen Ik zei aldus, vervolgde de heer Hage. dat het voor velen moeilijk zal zijn zich aan de regeeringsvoorschriften te houden. Gaat U eens na! Een winkelier in Rotterdam ver liest zijn nand en daarmee zijn debiet. Zul len, als hij over een half jaar. oen jaar', want 't plan van ophouw voor Rotterdam wordt voorloopig niet uitgeveord zijn klan ten terugkomen als hij op de zelfde plaats een winkel opzet? Ons eigen kanton in Rofc- terdam ligt aan den grond. Op herbouw wachten kan ik niet, dus koon ik in een ander stadsgedeelte een heerenhuis cn ves tig daar het bijkantoor. Eventueele regec- ringshulp verspeel ik er mep. maar het economische leven wacht daar niet op. dus kan ik er ook niet op wachten. Hoe zal het in Den Helder zijn? Wie kent de toe komst van Den Helder? Er i= natuurlijk alle reden voor optismisme, hel zal ook misschien wel terecht komen. Maar... vele middenstanders, de kleinere vooral, kun nen dat allemaal niet afwachten, zij zetten ergens anders wat op. of gaafi uit hun vak. Degenen, wier huis verwoest is, zullen dat zeker niet meer opbouwen, als ze elders zich een andere bestaansmogelijkheid heb ben veroverd. Tot zoover de heer Mr. Hage. die zijn oordeel niet gaf als Directeur van een „con- curreercnde" Maatschappij, maar als des kundige. die in zijn praktijk veel heeft ge zien, veel geleerd cn zijn volksgenoot on ongaarne in den doolhof van het verzeke ringswezen ziet verdwalen. Het komt ons voor, dat een bijna vijf-en- twintia-jarigp ervaring telt. en het argument dat niet eerder begonnen werd. dan met 200 millioen verzekerd kapitaal heeft ons in onze overtuiging, in het begin van ons artikel genoemd, gesterkt. Neon. voorloopig kunnen we de dorps- of kringverzekeringmaatschnpniien wel waar deeren. en wij hopen er alle goeds van. .t Kan goed afloopen. maar 't kan ook een groote strop worden. Enthousiaste nropaeandistcn kunnen wij er nog niet voor zijn. den Wildenberg. Nadat deze als vermoede lijk getal van het aantal in Heerhugowaard aanwezige Heldersche vluchtelingen het cij fer p {.inoemd had, wees hij er op dat men inderdaad ernstig met het feit rekening moet houden, dat een groot deel der evacue's niet zal kunnen overwinteren. Binnenkort evenwel zal de kool-oogst in de boeten moeten worden opgeslagen cn zijn diegenen, die in deze schuren thans huis vesting vinden, verplicht te vertrekken. Voor al diegenen, die zich hier thans heb ben gevestigd, geldt het parool: tracht een ander onderkomen te vinden en keer zoo mogelijk naar Den Helder terug. Op onze vraag hoe zich de bevolking aan haar tijdelijke woonplaats had aangepast zeide de heer v. d. Wildenberg, dat dit niets te wenschen overlaat. Gaarne zouden wij zien, aldus onze zegs man, dat U er nog eens bij dc bevolking op aandrong dat zij inzake de registratie wat meerdere medewerking betoonde. Ook inza ke de distributie slabakt men nog al eens, en dat doorgaans ten eigen nadeel e. Niet veel sportliefhebbers. Teleurstellend was het volgende; enkele weken geleden nam het ge meentebestuur het besluit de Helder sche bevolking gratis te laten profi- teeren van 't uitstekend geoutilleer- i de sportterrein. Een oproep werd ge I plaatst, maar de belangstelling bleek f onder het O-.puilt te zijn. Slechts 2 dame's meldden zich... De heer v. d. Wildenberg besloot met er op te wijzen dat het zoowel voor de Helder êche als de Heerhugowaarders het. meest wenschelijk is dat de eersten zoo spoedig mo gelijk weer naar hun bakermat kunnen te- rugkeeren. Dit heeft, uiteraard niets te ma ken met gastvrijheid! Op het evacuatie-bureau Er was gister weer kaas aan dc markt. De aanyoer bedroeg rond 40.000 kg., vrijwel het /verwachte kwantum. Gelijk men weet was voor deze week door de regeering- 50% der productie opgevraagd, terwijl de resteerende 50% beschikbaar was voor den vrijen handel Voor dit vrije gedeelte bestond een goede vraag, gelijk uit de bestede prijzen ten dui delijkste bleek. Als hoogste noteering kwam aan het hord f 45.—. terwijl de gang voor goede kaas'ongeveer f 42.bedroeg. Over het algemeen maakte men zich wei nig bezorgd over de vraag of deze gang van zaken de kaasmarkt schade zou kunnen doen. Men ging uit van de redeneering, dat dc regeering het door haar gcwcnschte kwan turn tegen den officieel vastgcstolden prijs van f 58-50 per 100 kg. had gekregen en dat do consument blijkbaar bereid was de veel hoogere prijs van f 45.per 50 lvg. te beta. len. Niet ten onrechte werd uitgegaan van de veronderstelling, dat men van overheidswe ge tegen dc heden bestede prijzen geen be zwaren zou hebben, aangezien het gemakke lijk genoeg was geweest deze gang van zaken te verhinderen. Indien Zuivelcentrale b.v. had bekend gemaakt, dat zij tegen regec- ringsprijs van de gevorderde kaas aan den handel beschikbaar zou stellen, dan had de noteering nimmer de hoogte van vandaag kunnen bereiken. De toestand is nu zoo, dat voor de consumptie slechts een betrekkelijk klein deel van dc productie beschikbaar komt. De rest gaat aan de regeering en hoe over deze kaas zal worden beschikt, is niets, waaromtrent niemand iets kan zeggen. Men weet niet oJ ze ter beschikking van de bin- nenlandsche consumptie zal worden gesteld, danwel of ze zal worden aangewezen voor export. De regecringskaas staat daardoor feitelijk geheel buiten de markt en dat hij deze sterk verminderde beschikbare voor raad de prijzen snel stijgen is weinig ver wonderlijk. Intusschen verwacht men algemeen, dat spoedig distributiemaafrogelen te verwachten zijn, waarna de toe stand stellig overzichtelijker zal wor

Schager Courant | 1940 | | pagina 5