Teltfoieerii RADIO NIPPER EN PELLE GOUD ie Rotterdam HET GAAT STEEDS BETER Het lokkende PROGRAMMA I Met koortsachtigen ijver werkt men aan het herstel van het telefoonnet. sw" Rotterdam, 16 Augi^tus. (Van ónzen Correspondent) Een stad zonder telefoon is een auto zonder wielenMenig za kenman, om nog maar niet van par ticulieren te' spreken, is thans tot de conclusie gekomen, dat hij nooit voldoende waardeering getoond heeft voor dat kleine apparaat in zijn kantoor, dat telefoon heet. Hij l>eeft misschien wel 100.000 maal naar den haak gegrepen zonder ook maar een keer te bedenken lioevele gemakken er aan het bezit van een telefoon verhonden zijn... En koevele bedrijven zijn er niet, die zonder telefoon ten doode zijn opgeschreven. Toen Rotterdam na den 14en Mei geen behoorlijk telefoonnet meer had, ja toen eerst besefte men wat hot bezit van een telefoon eigenlijk bet.eekcnt. Sedert dien dag behooren alle telefoonnummers in de 10, 20 cn 50.000 tot het verleden. De geheele linker Maasoever was telefonisch onbereik baar geworden. Met geen enkel kantoor in de binnenstad voor zoover het nog over eind was blijven staan kon telefonisch contact worden gevonden. Geen wonder, dat vele zakenlieden en particulieren met de handen in het haar zaten. Wie voor den Hen Mei een mededceling bad te doen aan een tiental zakenrelaties, binnen een half uur waren ze allen inge licht, onverschillig of zij in Kralingcn, in Spangen, te Schiedam of te Hïllegersberg woonachtig waren. Gedurende de eerste weken na den Hen Mei moest er uren wor den gefietst om met maar één relatie con tact te krijgen. Dc Rotterdammers weten nu. wat het be- tcckcnt: Een stad zonder telefoon. Hoe is liet op het oogenblik gesteld met het tele- foneeren in de Maasstad? Het gaat steeds beter. Er behoeft min der te worden gefietst en geloopcn, dank zij liet énorm werk dat Ir. Boom. de directeur van den Telefoondienst cn zijn staf gedu rende de laatste maanden heeft verzet. Zij zijn er in betrekkélijken korten tijd in ge slaagd Vah.de 14000 véiMirókch verbindin gen er 7000 te herstellen. Dit waren de num mers in de 10, 20 en 50 duizend, die men op andere centrales heeft moeten, over schakelen, die buiten het centrum liggen. De drie hoofdcentrales in het, gebouw aan den Boterslnot zijn op den 14en Mei ver nield. Daarbij kwamen alle nummers in de 10. 20 cn 50.000 te vervallen. Men is on middellijk met den wederopbouw van den telefoondienst begonnen en maakte daarbij gebruik van de contrales in andere stads- doelen. De reserves van deze centrales wer den tot de laatste korrel productief ge maakt. Zoo werd b.v. de geheele linker Maasoever, aangesloten op de centrale in liet Zuidelijk stadsdeel. Tevens werden daarop aangesloten de panden die in de buurt van de Blaak en de Boompjes wa ren blijven staan. Het Oostelijk stadsdeel werd verbonden met de centrale aan de Vlaggemanskadc. Thans wordt er hard ge- FEUILLETON Naar hel Engelsch van: OTTWELL DAVIS HOOFDSTUK XVII. De diamanten vlinder. Maar het is toch niet aan te nemen, zei Vilfrid.zoo onverschillig mogelijk, dat het dezelfde hand was. je zoudt er toch geen eed op kunnen doen? Misschien niet, maar toch kan ik de overtuiging niet van me afzetten, dat het dezelfde hand was, ofschoon de arm verbor gen was in een zwarte mouw met een witte manchet. Maar je kunt je voorstellen hoe dat gezicht me van streek bracht, .-"k trachtte dühter bij te komen, maar op hetzelfde oogenblik was er een pauze in de zaal en kwamen een heeleboel menschen de koffie kamer binnen, zoodat ik mijn onderzoek moest opgeven. Maar ik ben bang, Wilfrid. Ik zou zoo graag willen dat jy zou zien uit te vinden of er iemand hier is die met mijn beschrijving overeenkomt. Wilfrid mompelde dat hij het doen zou, overtuigd dat hij niet ver zou behoeven te zoeken Op dit oogenblik werd boven een geschui fel van voeten hoorbaar; de voorstelling was afgeloopen. Niet lang daarna was het too- neel herschapen in een smaakvolle eetzaal, waar de kellners bezig waren den gasten hun plaatsen aan te wijzen. Wil je met mij soupeeren? vroeg Wil frid. Tenminste als je geen andere af spraak hebt. Beatrice aarzelde geen oogenbilk, integen deel, ze was blij Wilfrid bij zich te hebben. Bijna alle gasten hadden al plaats gevonden op het tooneel. Er stond een menigte tafeltjes, smaakvol met bloemen versierd en met een Wallacompaboo roept. d. „Kunnen wy hier niet aan land gezet worden, kapi tein Knark?" „Kinderen, je weet gewoon niet, wat je zegt!" 2. „Je maakt je er blijkbaar een geheel verkeerde voor stelling van, hoe het in een negerdorp toegaat!" Bericht van thuis. 1. „Hier is een telegram voor jullie aangekomen, Nipper en Pelle, waarin staat, dat jullie naar het Consulaat in Kaapstad moeten gaan. Daar krijg je dan wel scheepsgelegenheid naar huis. Ik vind het jammer, jongens, want dan heb ik jullie niet meer om heen te spelen." 2. „Welterusten, kinderen, slaap maar goed, hoor!" werkt aan de uitbreiding van deze cen trale, want er dreigt stagnatie te ontstaan doordat de centrales in het Noorden en in het Westen uitgeput raken. Men zal voor deze uitbreiding materialen gebruiken, die men uit de puinhopen aan de Botersloot heeft kunpen redden. Voorts heeft men materialen ih Zweden besteld, die reeds onderweg zijn. Nieuwe centrale op oude plaats. Het is geenszins de bedoeling de nieuwe centrale voor goed te decentraliöeeren. In tegendeel. Het nieuwe telefoonkantoor zal verrijzen waar het oude heeft gestaan. Ver scheidene onderdeden van het oude ge- houw, o.a het betonskelet en een gedeelte van de kantoorruimte kunnen hij den her bouw worden gebruikt Binnenkort zal een gedfeeltc van het kantoor, dat thans wordt gerestaureerd weer in gebruik worden ge nomen. Het gebouw in de Vlaggcnstraat, dat thans tijdelijk wordt gebruikt, komt dan weer vrij cn kan gebruikt worden voor de uit breiding van dé centrale. Het zal zeker nog wel ccnige jaren duren eer het nieuwe kantoor aan ile Botersloot zal zijn herrezen Eerst dan zullen de num mers in' tle 10, 20 en 50.000 weer gebruikt kunnen worden. Zoolang behoeven de 7000 abonnee's, die thans geen aansluiting meer hebben, echter niet te wachten. Want de heer Boom zit er achterheen. Het telefoonboek Het telefoonboek, dat de zakenman zoo nonchalant tusschon stapels papieren op zijn schrijfbureau kan laten slingeren, ver dient eigenliik een eereplaats in de hoeken kast. Het is het bock, dat het meest wordt geraadpleegd en het minst wordt gewaar deerd Maar de Rotterdammers heseffen mi ook het nut van een deugdelijke telefoon gids De altijd zoo betrouwbare cn uitge breide Rotterdamsche telefoongids heeft thans zijn waarde verloren. Met verlangen ziet men het verschijnen van de nieuwe gids tegemoet. Weliswaar hebben particu lieren nood-telefoongidsen het licht doen zien, maar met alle respect voor het initia tief, betrouwbaar en volledig kunnen deze hoeken ten eencnmale niet zijn. Juist de firma die men zoekt staat er dikwijls niet in. Dit is o.m. ook de reden dat zeer velen 9.3. moeten draaien om naar het nummer van een abonne te informeeren. Tclefonceren te Rotterdam is een ergenis voor velen. De heer A wil spreken met de firma B Co. Hij slaat het telefoonboek open en leest: B Co, Wijnhaven, tel. 10.200. Een nummer dus dat vervallen is! Negen drie draaien... In gesprek. Na een kwartier alsmaar gedraaid te hebben anders is oen ander weer voor verneemt hij, dat het nieuwp nummer 75000 is. Nu het nieu we nummer gedraaid. In gesprek. Tu, tu, tu, tu, tu. Weer in gesprek. Na een half uur eindelijk aansluiting. Hot heeft dus precies drie kwartier geduurd eer hel gesprek tot stand kwam. En dan moet men haast heb- hen De reden is, dat de firma B. Co. vroeger 8 lijnen tot haar beschikking had en liet thans met twee of drie moet doen. Geen wonder, dat zij, die dikwijls tclefo- neere'n zich ook dikwijls ergeren. En dan hebben wij het nog niet eens gehad over de mogelijkheid, dat dc ahonné, die men zoekt lot de 7000 behoort, die nog geen aan sluiting hebben...; Dan maar gebruik gemaakt van de fiets. Neen een stad kan niet zonder een be hoorlijk telefoonnet. ZONDAG 1* AUGUSTUS 1940. Jaarsveld, 414,4 m. 8.00 NCRV. 12.00 VARA. 6.00 NCRV. 7.00 VPRO. 8.00—10.30 VARA. 8.0 j Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing. Meditatie. 8—5 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.55 Gramofoonmuziek. 9.30 Orgelconcert. 10.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.20 Evangeiisch-Luthersche Kerkdienst. 12.00 VARA-orkest 12.45 Berichten ANP. 1.00 „Heeft de Nederlandsche Arbeiders Sportbond een toeKomst?" lezing. 1.3 5 VAR A-orkest. 2.00 Letterkundig overzicht. 2 De Ranxblefs. 2.5A Tuinbouwpraatje. 3.15 Esmeralda en solist. 3.45 Jello en orgel. 4.30 Voor de kiydoren. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Wekelijksche gedachtenuitwisseling (ANP). 5.30 Le Golfbrekers. 5.40 Reportage. 6.00 Wijdingswoord. 7.00 ftudiodienst. 8.00 Belichten ANP. 8.15 Cabaretprogramma. 9.15 Rac lotoongel. 9.30 VARA-orkest en solist. 10.15 berichten ANP, 9luiting. Kootwijk, 1875 m. AVRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek (Om 8.00 Ber. ANP). 9.00 Leden van het Omroeporkest en de Ne derlandsche Bachvereeniging en solisten (opn.). 10.0C Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Sylvestre-trio. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Belichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste (opn.). I.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Belichten (Duitsch). 2.15 Verkorte operette ..Boccaccio" (opn.). 3.15 Belichten (Engelsch). 3.30 Omroeporkest, solisten, gramofoonmuziek 5.15 Wekelijksche gedachtenuitwisseling (ANP). 5.30 Pianosoli. 5.15 Orgelspel. 6 15 Berichten (Engelsch). 6.30 Twillight Serenaders (opn.), 7.08 Cyclus „De afbéeldingen op onze zomer- postzegels". 7.28 AVRO-Amusementsorkest, koor en so listen (opn.). 8.00 Belichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. S.30 Belichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek met toelichting. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 1V3010.45 Berirhten (Engelsch) en sluiting. II.15—11.30;- 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berich ten (Engelsch). .'MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940. Jaarsveld, 414,4 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Belichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest. 12.45 Belichten ANP, gramofoonmuziek. 1.15 tCRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-Melodisten en solist (4.304.45 Gramofoonmuziek) 5.15 Berichten ANP. 5.C0 Rococo-octet. 6.00 Gramofoonmuziek. rose-omkapt lampje er op. Aan den kant van het podium ontdekte Wilfrid onder een loge een tafeltje, dat nog niet bezet was en bracht er zyn souperdame heen. Dit is een buitenkansje zei hij, laten we hopen dat we het alleen mogen houden, om gezellig te kunnen praten. Een kellner kwam en Wilfrid gaf zijn orders. Een oogenblik later kwamen twee laatkomers op hun tafeltje af. De ee^ie was een slanke vrouw in wie Wilfrid een bekende actrice herkende, de ander was niemand an ders dan de kleine gele man in avondcos- tuum! Alle kleur week uit Beatrice's ge zicht, wanhopig greep ze Wilfrid's arm. Ze komen hierheen, fluisterde ze, Wat moeten we doen? Kalm blijven, zei Wilfrid kort. We kunnen de plaatsen niet weigeren. Dus is dit de man die je daar net bedoelde. Hij ziet er onschadelijk genoeg uit. Wees niet kinder achtig, Beatrice. Doe alsof er niets bijzon ders is. Het meisje kreeg haar zelfbeheersching terug. Ze glimlachte toen de knappe actrice bij haar tafeltje kwam. Ik geloof, wij kennen elkaar, zei deze. Door bemiddeling van vrienden van mij was ik in de gelegenheid uw schitterende buitenplaats Maldon Grange te zien. U is miss Galloway, nietwaar? U is miss Marcombe, zei Beatrice een beetje terughoudend. Ik herken u nu ook. Zoo is het lachte de actrice. Mag ik u even voorstellen mijn vriend Mr. Uzali. Mr. Uzali noemt zich een opperhoofd uit Borneo of zoo iets. maar hoe hij zijn plichten daar moet vervullen, terwijl hij zes maanden van het jaar hier is, is mij een raadsel. Maar gelukkig zijn dat mijn zaken niet. Uzali boog met de gemakkelijkheid van een man van de wereld, nadat Wilfrid zich had voorgesteld. Beatrice moest zichzelf békennen dat ze aangetrokken werd door de wijze van jptreden Van den Maleier. U moet weten, dat ik in dit land op gevoed- ben, zei hij in vlekkeloos Engelsch. Mijn eigen land is helaas nog wat ach terlijk en ongelukkig en mijn vader was een verlicht man. Daarom stuurde hij riiij ook in Engeland naar kostschool en universiteit. Zonder twijfel koesterde de arme man de illusie dat ik nog eens in mijn eigen waardig heid zou terugkeeren. Maar die tijd is voor goed voorbij. Tot haar eigen verbazing voerde Beatrice na tien minuten een prettig, opgewekt ge sprek met den vreemdeling. Ze merkte van tijd tot tijd dat ;n donkere oogen op den hanger gericht waren dien zij om haar hals droeg. Het was 'een diamanten sieraad, in den vorm van een nachtvlinder uitgevoerd in donker émaille; de vleugel was in diaman ten gevat. De tweede vleugel ontbrak. Bewondert u mijn vlinder? vroeg Beatrice. Iets anders zoir onmogelijk zijn, ant woordde Uzali ernstig. Het is een zeld zaam werkstuk. Dergelijke dingen interes-^ seeren mij. Ik heb er een speciale studie van gemaakt. Misschien bent u op. de hoogte van de geschiedenis van dezen nachtvlinder. Weet u waa. hij vandaan komt, Neen, het eenige waf ik er van weet, is dat ik hem van mijn oom gekregen heb. Uzali's oogen schitterden, maar hij sloeg ze dadelijk weer neer en scheen met grooten ernst zijn bord te bestudeeren. U bent wel erg gelukkig met het bezit van zulk een oom, zei hij, Ik ben benieuwd of ik het genoegen gehad heb hem te kennen. Dat zou best mogelijk kunnen zijn. antwoordde Beatrice openhartig, want al haar vrees was van haar afgevallen, heel veel menschen kennen mijn oom. Het is Mr. Samuel Flower, de bekende reeder. Uzali zei 'niets. Maar het ontging Wilfrid niet, dat zijn gezicht even kleurde en. er een sombere glans in zijn oogen kwam. De naam komt mij bek.nd voor, zei Uzali, maar er zijn zooveel menschen die ik ken. Maar is het nooit by u opgekomen uw oom naar de gesclredenis van den han ger te vragen? Wat zou u zeggen als ik u de ontbrekende helft van het sieraad kon toofcen Beatrice keek hem verbaasd en geïnteres seerd aan. Wat vreemd! zei ze, maar u houdt me natuurlijk voer den mal! Uzali haalde een klein groen pakje uit zijn binnenzak, daaruit ontvouwde hij een stukje zeemleer. Toen dit geopend werd, werd er een klein voorwerp zichtbaar, een gegra veerde diamant in den vorm van een vlinder vleugel. Er zijn veel vreemde dingen by ons in het land, zei hij met een zonderlingen glim lach. We hebben priesters en geleerde mannen, wier kennis van geheime, groote krachten alles wat men in het Westen weet verre te boven gaat. Niet dat ik zelf over dergelijke krachten beschik! Me ar u zult voldaan zijn, als ik u bewijs, dat dit het ontbrekende gedeelte is van uw hanger. Mr. Mercer zal scheidsrechter zijn; we zullen de beslissing aan hem overlaten. Misschien hebt u er geen bezwaar tegen, uw hanger een oogenblik af te doen. Beatrice had geen bezwaar. Ze was heel 6.15 Musiquetle en soliste. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Be chten. 7.20 Voor de jeugd. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-orkest KRO-Melodisten en solisten, 9.15 Gramofoonmuziek. 9.35 Radiotooneel. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.1c Berichten ANP. Kootwük, 1875 m. N CRV-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. S.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing. Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Trio Beute-Zepparoni-Hemerik en gra mofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. I.00 Cymbaal-sextet en gramofoonmuziek.'" 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Cymbaal-sextet. 3.15 Berichten (Engelsch)'. 3.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten). 7.30 Reportage of muziek. 8,00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek (9.159.30 Berichtöl Engelsch). 10.00 Ber chten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch) en sluiting, II.15—11.30- 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Benei- ten (Engelsch).- opgewonden, maar al haar vreemde angst w'.s verdwenen. Met bevende vingers maakti zij den hanger los van het dunne gouden ket tinkje en legde het sieraad op het hla.nl» tafellaken. WLfrid nam den vlinder op et voegde beide stukken samen. Hij zag dat zt nauwkeurig aan elkaar pasten. Geen twijfel aan, zei hy. Deze twa stukken moeten 'én geheel gevormd hebbet Maar wien hoort het nu? Mr. Uzali eischtt nu het geheele stuk op of geeft u uw helfl aan miss Galloway? Ik. was eigenlijk geen van beiden va: plan, zei hij nuchter. Maar nu zou ik mis Galoway willen vragen mij haar gedeelte tt willen toevertrouwen; dan zal ik het sieraai weer tot één gehpel laten maken en ik zal het haar dan geheel hersteld terugzenda Alleen zou ik als wederdienst willen verzoe ker dat miss Galloway aan haar oom zal vragen hoe deze nachtvlinder in zijn bezit gekomen is. Misschien weet u het al, glimlacM Beatrice. Maar Uzali liet zich niet vangen. Ik bezit totaal geen occulte macht, ant woordde hij ontwijkend, maar ik zei daan ne dat er wijze mannen in mijn land zijn, dit haar wel bezitten Misschien wilt u nu zot goed zijn mij uw gedeelte van den hanger tt geven. U zult hem over enkele dagen terug hebben in zijn oorspronkelijke schoonheid. Beatrice aarzelde. Maar waarom zou ze lid niet doen? Het verzoek was gedaan ip ees ftianier die het volste vertroiiwen inboezemde. Het zou een schitterend kleinood worden efl de vlinder had haar altijd sterk aangetrokken Ze gaf haar stuk met een glimlach aai Uzali. Het is buitengewoon aardig van u, zei ze, ik ga op uw voorstel in. Geef u mij nu uw adres, dan kan ik mijn deel van de overeenkomst nakomen. Mis Marcombe, bent- u klaar; ik denk dat de vol gende dans voor ons is. De Maleier was verdwenen, voordat Bea trice nog iets zeggen kon. Haar opgewonden heid zakte weg. Ze keek naar Wilfred met onrustigen blik. Had ze verkeerd gedaan? Laat het aan de Voorzienigheid over, zd Wilfrid als in nntwoord op haar onuitgespro ken gedachten. De Indiër meent het niet kwaad. Wordt vcrvolqd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 6