Berbera, „Het Wildrijk" Amerika eischt het onmogelijke sleutelstelling aan de kust van Somaliland 400.000 Kilo koffie in beslag genomen Lof van het natuurmonument Een welbewaard natuurparadijs Engelsche bom onschadelijk gemaakt Officieeïc valuta-koersen Groote aanval op Aden in voorbereiding Duitsche visie op het voorgeno men kindertransport uit Enge land. Niettegenstaande de Duitsche regee ring reeds in het geval van het Ame- rikaansche troepentransportschip American Legion voor de vaart door het militaire operatiegebied rond Engeland gewaarschuwd en alle ver antwoordelijkheid van de hand ge wezen heeft en niettegenstaande in- tusschen de totale blokkade van En geland door Duitschland is afgekon digd, heeft de Amerikaansche Se naat eenstemmig een reeds door het Huis van Afgevaardigden goedge keurde wet aangenomen, die met wijziging van de Amerikaansche neu- traliteitswet Amerikaansche sche pen toestaat, kinderen uit de oor logsgebieden te vervoeren. De voor waarde hiervoor moet volgens de nieuwe wet de garandeering van een vrijgeleide door oorlogvoerende mo gendheden zijn. De Duitsche rijksregeering, zoo wordt naar aanleiding hiervan van bevoegde Duitsche zijde verklaard, heeft reeds in het geval van de American Legion er op gewezen, dat het zeegebied rond Engeland met mijnen bezaaid is. Ook is hierop gewezen in de nota, waar in Duitschland dc neutrale regceringen in kennis stelde van de totale blokkade der Britsche eilanden en waarschuwde voor het varen in het gevaarlijke gebied. Wanneer de nieuwe Amerikaansche wet desondanks spreekt van waarborging van een vrijgeleide en hiervan het vervoer van kinderen door Amerikaansche schepen af hankelijk wil maken, dat ontbeert deze voor waarde lederen feitelijken grondslag. Want geen oorlogvoerende mogendheid kan een garantie voor het varen door met mijnen be zaaide oorlogsgebieden geven. Onder deze omstandigheden kan aan de Amerikaansche wet, tot het uitvaardigen waarvan ongetwijfeld mcnschlievende over wegingen gevoerd hebben, geen reëele be- tcekenis worden toegekend. Dit moet met het oog op alle eventueele pogingen, de practi- sche onuitvoerbaarheid van de wet te wijten aan de weigering van een Duitsche garan tie, reeds thans ondubbelzinnig worden vast gesteld. Juist de menschelijke gezichtspunten zijn het, die het voor ecu verantwoordelijke staats- en oorlogsleiding onmogelijk maken, een garantie op zich te nemen voor het va ren door met mijnen bezaaide gebieden. Het zonder meer toezeggen van een uit den aard der zaak ondoeltreffende garantie zou een misdaad zijn jegens de te vervoeren kinde ren, waaraan de Duitsche regeering zich nooit schuldig zal maken. Nadat de Ameri kaansche neutialiteilswet, ten voordeele van de betrekkingen tusschen Duitschland en de Ycrecnigde Staten, het voorkomen van in cidenten, die de mogelijkheid van een con flict in zich bergen, uitgeschakeld heeft, kan het niet in het belang der beide landen zijn, door een verkeerd begrepen humaniteit we der de mogelijkheid van incidenten te schep pen. Duitschland kan er niet aan meedoen, de kinderen van een oorlogvoerende partij aan een extra gevaar in het oorlogsgebied bloot te stellen. ADEN PER VLIEGTUIG IN DRIE KWARTIER TE BEREIKEN, v De weg naar den Indischen Oceaan door de Italianen ontsloten. (Van onzen V.P.B.-correspondent). Nu de Italiaansclie strijdkrachten er in zijn geslaagd, de haven van Ber- bera te veroveren, is Somaliland practisch gesproken geheel in Itali aansclie handen. Uit dit artikel-zal blijken, welk een zware slag daar door aan de Engclschen is toege bracht.. Menigeen zal zich wellicht hebben afge vraagd, waarom Italië alle krachten heeft ingespannen, om dit woeste, door de Afri- kaansche zon verbrande land, dat uit weinig anders dan steppen en woestijnen bestaat, in handen te krijgen en dat nog wel in het slechtste, d.w.z. het heetste jaargetijde. Een blik op de kaart is voldoende om dc verklaring te-vinden. Engeland nam in 1SS4. na den bouw van het Suczkanaal, deze kust in bezit ten koste van Egypte, om des te beter de route door de Roode Zee, den weg naar Indic, te kunnen beveiligen. Reeds voordat het Suczkanaal er was, hadden dc Engclschen zich genesteld in Pe- rim en in Aden; het bezit van die havens Zeila en Berbera aan de Tegenovergelegen kust versterkte in aanzienlijke mate de strategische positie van Aden. De grenzen met het Fransche Dzjiboeti werden in 1S87 vastgesteld, die met het Italiaansclie Soma liland eerst in 1891. Voordat de spoorweg van Dzjiboeti naar Addis Abbeba was aangelegd hadden de ha vens in Britsch Somaliland, vooral Zeila, nog een zekere betcekenis als tapelplaatsen voor dc goederen, door karavanen van hetAbcs- sijnsche hooggebergte aangebracht. Thans zijn zij alleen nog van belang voor het plaat sclijke goederenverkeer. De handel is voor namelijk in handen van de Arabieren, in dén laatsten tijd ook van Indiërs. Van groot militair belang voor Italië. Thans, nu de beslissende slag in Afrika Is geslagen, springt ook het belang in het oogi dat Italië heeft bij het bezit van dit gebied vooral van de kuSt. Den westelijken uit gang van de Middellandsche Zee hebben de Italianen zoo goed als afgesloten. Voor En- gelsche oorlogsschepen is het zoo goed als onmogelijk, heden ten dage nog ongehin derd van Alexandrie naar Gibraltar en van daar in den Atlantischen Oceaan te komen. Ook in het oostelijke bekken van de Middel landsche Zee wordt de toestand hoe langer hoe onhoudbaarder voor de Engelschen, ge zien het groote gevaar, dat de petroleum eta- blisementen te Haifa door de Italianen wor den verwoest. DE TACTIEK. Nu schijnt de taktiek der Italianen er op te zijn gericht, om een eventueelen aftocht van de Engelschen door de Roode Zee zoo veel mogelijk te verhinderen. Van Erithrea uit kunnen zij aan de westzijde de Bab-el- Mandeb beheérschen. Van Zeila en Berbera uit is dit thans ook het geval van dc Oost zijde. Daarbij verlieze men niet uit het oog, dat de kust tegenover Aden slechts 150 ki lometer, nauwelijks drie kwartier per vlieg tuig van dit belangrijke Engelsche steunpunt is verwijderd. Dit is wel liet grootste voordeel, dat dc Italianen hebben behaald door hun overwin ning, die natuurlijk zeer vergemakkelijkt is door het feit, dat de Engelsehen hadden ge rekend op den steun der Fransohen van Dzjiboeti uit, dien zij thans hebben moeten ontberen. IMPORTEUR DACHT EEN ZOET WINSTJE TE MAKEN Bij 'een Amsterdamschen importeur heeft de politie gistermiddag, wegens overtreding van de Prijsopdrijvingswet, een groote par tij ongebrande koffie van ongeveer 400.000 kg in beslag genomen. Op 5.522 balen on gebrande koffieboonen van allerlei soorten opgeslagen in drie groote pakhuizen van deri importeur, ligt thans beslag, in afwach ting van de gerechtelijke maatregelen, die tegen den importeur zullen worden g» no men, omdat hij een veel hoogeren prijs be rekende dan geoorloofd is.. Een dezer 'dagen..werd, volgens de Tel. ontdekt, dat een bekend Amsterdamsch importeur buiten zijn boekje was gegaan •en partijen ongebrande koffie voor veel hoogere prijzen dan geoorloofd was aan grossiers en winkeliers verkocht. Onge brande koffie, die in Februari van dit jaar nog slechts 18 20 cent per pond kostte en later verkocht mocht worden voor 24 cent per pond, bracht hij plotseling voor 34% cent per pond in den handel. Koffie, die voor 29 cent pér pond aan den grossier of winkelier mócht worden afgeleverd, ver hoogde de importeur tot 381/2 cent, terwijl hij den prijs van een andere" soort van 30 cent op 36 cent per pond bracht. Bij deze prijzen moet men bedenken, dat. de koffie in ongebranden toestand door den impor teur werd geléverd, zoodat de winkelier ook nog het brandloon te betalen had en ook de vermindering aan gewicht van ca. 20 pCt. voor zijn rekening moest nemen. De prijs, waarvoor de winkelier ten slotte zijn gébrandde koffieboonen in den winkel kreeg." bedroeg, met nog verschillende an dere laisten, ongeveer 60 a 65 cent per pond. Een halt toegeroepen. De rechercheurs Blonk, Van Schaik en Brink stelden een uitgebreid onderzoek in co, i\adat zij de feiten hadden vastgesteld, traden zij6 in overleg meL dë 'M'eelccntralö' in 's-Gravenhagtivelke instantie eveneens constateerde, daj;. de prijzen ongeoorloofd hoog waren. Hier diende te worden inge grepen, te meer/waar verschillende afne mers van koffie zich herhaaldelijk hadden beklaagd over de hooge prijzen, die door den importeur waren berekend. De substi tuut-officier van Justitie, mr. Dyserinck, achtte voldoendetermen aanwezig op de geheel© partij; koffie beslag te leggen, het geen gistermiddag gebeurde in de drie pak huizen van den importeur, tegen wien pro ces-verbaal is opgemaakt. Heen langs den Ruigen Weg door J. K. S. Langs den Ruigen V/eg fietsen we. De eiken geuren in de zon en de sierlijke berketwijgen worden door den zomerwind bewogen. Krekels fiedelen jolig in de hooge, bloeiende grassen en witjes fladderen boven frjnwazig fioringras. Om de wuivende, bruine duinriet-pluimen dwarrelen blauwtjes. Havikskruid en herfst- leeuwentand bloeien met goudgeelstralende bloemhoofdjes. Bruinfluweelen Atalanta's rus ten klapwiekend op zotetgeurende trossen van het geel walstroo Opvallend veel lijkt de begroeiing van deze wegbermen op die van vele plaatsen in onze duinen. Die indruk wordt nog versterkt door 't grijswollig hazepootje, dat aan de klavers verwant is, wat op het eerste gezicht vreemd aandoet. En ook de brem die donltergroen- stijve klant, wier zwarte zaadpeulen met hoor bare knalletjes openspringen, en niet te ver geten de gele dotten rolklaver, die we als kinderen „schoen-en-muiltjes" noemden om hur. grappigen bloemvorm. Zelfs de zandzegge ontbreekt niet, de plant, die in de barnende etuifketels in het duin met zijn eindelooze wortelstokken daarover je zoo'n heerlijke tuimeling kunt maken het beweeglijke zand tracht vast te leggen. Vuurroode lieve-heersbeestjes krieuwelden rond op de groote, witte schermen van het duizendblad en contrasteeren daar zoo luister rijk mee, dat het een kleurenfoto waard zou zijn! Over kleurenfoto's gesproken! Als ik het over kleurenfoto's heb, moet ik altijd weer denken aan het laaiend enthou siasme van m'n vriend Jaap, amateur-kleurén- fotograaf in hart en nieren, toen ik hem, nu alweer eenige jaren geleden, om Pinkster, de geheimen van „het Wildrijk" liet zien. Er was toen nog geen sprake van de bedreiging met kappen en ontginnen tot weiland, waaromtrent in den aanvang van dit jaar de alarmeerende berichten binnen kwamen. En de onlangs ge volg' e aankoop als natuurmonument was dus vanzelfsprekend evenmin in de pen. We konden het heiligdom alleen dank zjj voorspraak be treden, Een heerlijke fietstocht onder bolle lentewolken door de Fettensche duinen langs het werkspoortje hadden we al achter den rug. Uit natte duinvalleitjes vlogen eenden op suizende wieken over en staart wippende; tapuitjes zaten op de donkere basaltblokken. Om de duintoppen vlogen de pas teruggekeerde b-uine wulpen in trage vlucht en joelden en jodelden hun melodieuze lentegeluid. Toen we om het huisje, dat aan den rand van het bosch staat, heenliepen, werd ons opengedaan door 'n vriendelijk oud vrouwtje, een kraakhelder kanten mutsje op het zilver witte haar. Natuurlijk moesten we eerst even een praatje maken Het huisje is een gedeelte van het kasteel, dat hier eens heeft gestaan. Als we onder één van de lanen zouden graven, zouden we al heel gauw op steen stuiten. Daar zit onder den grond nog de heele oprijlaan van het kasteel. Het huisje zelf zou dan ook ver halen kunnen doen. Hebben in zijn kelder niet eens deserteurs overnacht? Dat was in den FranschDuitschen oorlog. Nu blyft de melk er heerlij', koel in! Vol ontzag keken we naar de treden van de keldertrap, waar dikke pollen muurmos met dichte kapselwouden op groeiden. Tusschen de steenen bloeide straatgras. Maar Jaap, de fotograaf, stond al van onge duld te trappelen, hetgeen begrijpelijk was na de verhalen, waarmee hij gevoerd was. Ver halen over alle heerlijkheden van „het Wild rijk". En lachend om zijn ongeduld ging de gebruinde Fries als gids met ons mee het bosch in. Pinkster in het „Wildrijk". In de lichtgroen overwaasde boomen zongen tuinfluiter en fitis om het hardst, vinken sloe gen dat 't een lust was en de spotvogel brab belden aan één stuk door z'n onzin-liedje. Een koekoek riep akelig-eentonig z'n naam. On willekeurig keken we naar de lucht. Maar hij zou geen gelijk krijgen, evenmin als de regen wulpen, die trillerend de Noord ingingen! En juist toen we de eerste aanduiding van de lenteglorie van het Wildrijk ontdekten, hoor den we ook deonvergelijkelijke zang van den koning-zanger, nachtegaal, door het groen schallen. Maar veel aandacht schonken we er niet eens aan, want wat onze oogen aan schouwden was veel en veel belangrijker! Tusschen de geweldige bossen ruischende stekelvarens, die iets donkerder kleurden onder het heel lichte groen van de uitloopende boo men, langs de door eikvarens en omgevallen, begroeide takken omhuifde slooten en langs de mosbegroeide paden, overal, waar we ook naar, keken, overal, de bloei van de wilde hyacinth- jes! Bij honderden en duizenden, ja, bij millioenen wel! Als een onafzienbare zee onder het lichtgroen van de boomen, die botten en botten en naar den zomer groeiden, 'n Lichtblauw meer. Met allerlei schakeeringen van donker en licht. Maar aldoor lichtblauw, soms iets rose aan loopend. En ook op de open plaatsen. Waar de zonnestralen, schuin-invallend, den bloeienden boschbodem konden bereiken. Daar was het nog ééns zoo luisterrijk, Stralend en kleurig festijn! 'n Symphoni'e in lichtblauw en lichtgroen om nooit te vergeten. We keken onze oogen eraan uit, we genoten hardop, we, nu ja, we likten onze lippen erbij af. Vooral Jaap, die van puur enthousiasme op m-'n teenen stond te trappen en in minder dan geen tijd z'n heele film verschoten had. Ondanks de minder gunstige weersomstandig heden, want windstil en zonnig weer wa3 het niet bepaald. Oude menschen in het dorpje vertelden ons, dat de hyacinthjes er geweest zijn zoolang zij zich konden heugen. Als kinderen pulkten ze ze al bij handen vol. En ieder jaar komen er meer! Natuurmonument. Zoóals wellicht bekend is het aan de nog jonge stichting „Het Noordhollandsch Land schap" gelukt de hand te leggen op dit 17 H.A. groote loofbosch. De koopsom, die de eigenaren Bentincks uit Overijssel, voor het perceel vroegen, ten bedrage van 22.000, werd voor een aanzienlijk deel bijeengebracht in kleine bedragen door natuurvrienden. Dat „het Wildrijk" deze actie wel waard is, is wellicht uit het voorgaande reeds gebleken. Méér dan waard. Maar ook als we later in het jaar het bosch ingaan, de lanen door, komen we steeds meer tot de slotsom, dat „het Wildrijk" de gedane moeite meer dan waard is. Eksters en gaaien spektakelen in de boomen. Een-houtduif klept met veel misbaar weg, bij onze nadering. Een winterkoninkje steekt on vervaard z'n knetterend-vinnige liedjes af en op 'n verborgen plekje preludeert een rood borstje een fijn-glazen liedje. De nachtegaal, die in de hoogopschietende brandnetel-wirwar een ideale nestgelegenheid heeft, zwijgt in dezen tijd van het jaar. Het schijnt, dat ook de wielewaal, wiens melodieuze roep we hier enkele malen beluisteren konden, tot broeden is gekomen. De zeldzaam-mooie, goudgeel en zwarte,. bijna tropisch gekleurde vogel is hier HEEL AMSTERDAM-WEST DREUNDE In den nacht van Maandag op Dinsdag van de vorige week was op een huis op het Paramaribopulein te Amsterdam een bom uit een Engelsch vliegtuig neergekomen, welke door het dak heendrong tot in de woonkamer aan de voorzijde van het huis. doch niet tot ontploffing kwam. Men vrees de, hier te doen te hebben met een tijdbom, maar nu reeds eenigen tijd verstreken is, hadden de Duitsche autoriteiten besloten, dit projectiel tot ontploffing te brengen. Hier toe was aangewezen de Oberfeuerwerkcr Blumberg van de FeldluftzeuggrUppe. Voor het werk aanving, werd de omge ving ontruimd en moest de buurt de ramen openzetten, daar die anders onder de lucht druk zouden bezwijken. De opzet bij het tot ontploffing brengen was het projectiel, dat een gewicht van 120 kilogram heeft, uit de voorkamer op te ta kelen en door middel van een kabel, welke dwars over het plein gespannen was, over te brengen naar een kuil, dien men midden in het plantsoen gegraven had. Hierin zou dan de bom onschadelijk gemaakt worden met gebruikmaking van een electrische ont steking. Om de bom in de huiskamer werden twee ijzeren ringen geschoven, terwijl tevens een springlading aan het projectiel bevestigd werd. Daarop werd het over een houten plan kier naar huiten getrokken. Omstreeks acht uur was het werk zoo ver gevorderd, dat men het projectiel boven de kuil in het plantsoen had gebracht. Voorzichtig werd het daarin neergelaten, zóó dat' de richting van de explosie naar boven moest gaan, Om deze kuil waren, ten einde schade door scherven en splinters te voorkomen, tot op anderhalven meter zandzakken opgestapeld. Een geweldige explosie. Door een geweldige explosie werd Amsterdam West kort na achten in opschudding gebracht. In het plantsoen was geen kuil omring door zandzakken meer te bespeuren. Door den geweldigen luchtdruk waren de zandzakken in alle richtingen verspreid. Zelfs tot in de tweede verdieping van omlig gende huizen. Graszoden werden smeulend in de dakgoot aangetrof fen. Schade aan de gevels van de huizen is dank zij den uitgebreiden uitgebreiden voorbereidenden werk zaamheden niet toegebracht. Wel waren vrijwel alle ruiten versplin terd, terwijl vele dakpannen van hun plaats waren gerukt. Slechts een enkel raamkozijn was ontzet en aan het interieur van de omringen de woningen was om zoo te zeggen geen schade aangericht. Mocht het projectiel bij het neervallen tot ontploffing gekomen zijn, dan zou het aan tal •■■slachtoffers onder de iftwofiers Van deze buurt en de materieel© schade niet te over zien zijn geweest, •- Duizend spoorwagons vernield Dc Petit Parisien bevat bijzonderheden over de 14 dagen geleden ontstane ontplof fing'van een munitietrein bij Miramas. Ruim duizend wagons werden daarbij ver nield. Tal van locomotieven zijn onbruik baar geworden. De vaten benzine die in de nabijheid waren opgeslagen zijn een prooi der vlammen geworden. Voorraden natrium salpeter zijn eveneens vernietigd. Verschei dene fabrieken zijn door achter elkaar vol gende exposics in de asch gelegd of zwaar gehavend. In het stadje is nauwelijks een huis te vinden, dat niet onder de ramp ge leden heeft. Inmiddels kon op het traject Lyon-Marseille het normale treinverkeer reeds weer hervat worden. zeker op z'n plaats! Ook het gekraagde rood- staartje is er meer dan eens gezien! De plantengroei. De bovengroei van het bosch uestaat uit soorten, die de conclusie wettigen, dat we hier met een eiken-berken bosch te doen hebben, maar dan een zeei onzuiver. Waarschijnlijk is het Zuidelijk deel gegroeid op een complex heel lage duintjes, die in de voormalige strandvlakte aanwezig waren. „Het Wildrijk" is veel soor- tenrijker dan de Ruige Weg. Behalve eiken, berken en lijsterbessen, die daar ook voorkwa men, noteeren we hier ook es en els, linde en beuk, terwijl naast abeel en wilg, ook kurkiep en esdoorn optreden. Hun oude stronken zijn bedekt met allerlei mossoorten. Dikke pollen sterremos, 'n echt schaduw- en vochtminnend boschmos, waarvan de bladcellen met het bloote oog te zien zijn. Ook heel veel fijn lad dermos, 'n mosje met uitermate sierlijke blad- vorm, dat ook veel op de paden groeit. Verder donkergroen glanzende kussens gaffeltandmos allerhande prachtige rimpelmossen, haakmos en klauwtjesmos, slaapmossen en ontelbare korstmossen De donkergroene kamperfoelie rankt omhoog tusschen de rijpende bramen en allerlei bloei ende planten brengen kleur en geur in den verderen ondergroei. De gele sterretjes van tormentil met het blauw van de eereprijsjes, het fijn-witte gesterrel van walstroo naast paarse lipbloemen van hondsdraf, de groote rose-roode bloemen van robertskruid met de eenvoudige witte bloemen boven de al blozen de vruchtjes der wilde aardbeitjes en de don kerblauwe hondsviooltjes, 't is een kleurig- fleurig gedoe, waarboven de vele insecten in den kostelijken Augustusnoen brommen en gonzen. Zweefvliegen die op gazen wiek te drijven schijnen op de schuin invallende zon- nebundels, log-brommènde hommels die de kamperfoelie-bekers afzoeken naar zoet en schitter-glinsterende libellen met een heirleger klein-wriemelend stippeltuig. Tot den ondergroei van het bosch dient voorts gerekend te worden een aantal reeds uitgebloeide planten, zooals het lelietje van dalen en het speenkruid. Nabetrachtlging. Slechts enkele heerlijkheden van het „Wlid- rijk" wilde ik opsommen. Het stemt tot groote vreugde, dat dit alles Amsferdamscbe effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND V.K. L.K. 100 1940 I 4 98% 98 K©0 1940 I 4 97% m 100 1940 II 4 98 9/16 897/16 100 1940 II (m.b.) 98% v 500 1940 II 4 00" 8 8915/16 500 1940 II (m.b.) 98 100 1936 3 88% 100 1937 3 70% 76U 500 1937 78% 7S13/16 100 (3%) 1938 3 81 81% 500 (3%) 1939 3 82 OOST-lNDlë. 100 1937 3 74% W. 500 1937 3 74} 100 1937a 3 72% 72? 500 1937A 3 73% 74 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. Alkmaar '37 3% A'dam '37 I 3% 80 Arnhem '37 I 3% S3 's Grav. '37 I 3% 83 N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I, TÏI 3% 77 Z.-Holland 1937 3 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. 74%-76% 78%-76i( Calvé Delft c. v. A. 60% 60} Centr. Suiker Mij. 145 115}} Fokker g. A. 208 Lever Bros en Unilever c.v.A, 78% 76',} Ned. Ford 335 330 Philips G.B.v.A. 152-147 147%-144% Philipsp ref. A. 117 119 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtschè Petr. g. A. 175% 177} Kon. Petr. 196%-193 199%-197} RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 182%-180 183%-181}J SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 343-340 341-3» Javasche Cultuur 205 208 N.I.S.U. 197 197}} Ver. Vorsten!. Cult 88% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 129-131 132-131 Deli Mij. c. v. A. 189-188 192-1» Senembah 156-154 151-141 „Koersen van nog niet tot de officieel» noteering toegelaten fondsen, waarvan dl publicatie bij besluit van den wnd. secrete ris-generaal. wnd. hoofd van het departe ment van financiën is toegestaan", AANDEELEN: Ned. Scheepvaart Unie 123gb-12 v. Gelder's Papier fab. eew ad. Anaconda Copper C.V.A. 19gb-l P.rthlehem Stee] C.V. gew, a.d. Rep. Steel C.V. g. aand. 15 9/l6gb-153/ Curtiss Wright C.V.A. 6S Shell Union C.V. gew. and. 8%gb.- VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.883/16-1.889/16 75.2875.43 30.11-30.17 3.81— 3.8 44.81—44.90 42.84-42.92 1.S6%—1.90% 30.08-30.20 44.76-44.94 42.80—42.96 BRITSCH SOMALILAND KAN ALS SPRINGPLANK GEBRUIKT WORDEN. In betrouwbare kringen te Rome, aldus meldt United Press, is men van meening, dat een algemeen® Italiaansche aanval op Aden onmidi* dellijk zal beginnen, zoodra de nood zakelijke organisatie hiervoor ge reed is. De aanval zou, naar men voorspelt, met een groot opgezet bombardement van de militaire ver dedigingswerken en havens worden ingeleid, Nu Britsch Somaliland bezet is, hebbel de Italanen de beschikking over een „spriU plank", welke breed genoeg is voor een as- val op Aden. Van goed ingelichte Italiaansche ziji» wordt verder verklaard, dat de offensieven tegen den Britschen Soedan, Kenya «i waarschijnlijk ook tegen Suez bespoedig zullen worden. Koeler weer zou de militair» operaties in Egypte cn den Soedan begunstl gen. In betrouwbare Romeinsche kringen wordt verteld, dat de Italianen weinig moet!» hebben gehad den tegenstand van de Engel* sche achterhoede in Somaliland te breken, nadat, de verdedigingslinies doorbroken 'vS' ren, aldus United Press. en nog meer dan ik kon noemen! voor- goed in goede handen, veilig bewaard ia e' blijft. Het ia te hopen, dat nog menige koste* lijke natuur-ontdekking in dit natuurmonument gedaan mag worden en dat het voordeel v» de jarenlange afgeslotenheid door een onver standige en onbeperkte openstelling niet ver loren ga. Maar we kunnen dit alles met een genrf hart overlaten aan ..het Noordhollanded Landschap"!

Schager Courant | 1940 | | pagina 2