Engelsche pers bepleit Engelsch parlement 14 dagen op reces Heeft Steinmetz bewezen, dat het zijn kind is 1 Hof zal 2 September uitspraak doen Gibraltar zwaar getroffen Officieele valuta-koersen ALS DE SNOEKBAARS VISSCHERS IN VOL- LENHOVE THUIS KO MEN, GELDT DE EERSTE ZORG VOOR HET SPECIAAL VOOR DEZE VANGST GEBE ZIGDE NET. (Foto Pax-Holland) Vervangsmiddelen voor plant* aardige kruiden noodig. Dienst* weigeraars worden niet ont slagen.— BERLIJN, 22 Aug. (D.N.B.). De „Deut sche Allgemeine Zeitung" schrijft: Het is in psychologisch opzicht belang wekkend, dat de Engelsche pers sedert het «begin der Duitsche luchtaanvallen de trom begint te roeren voor een wijziging der Britsche oorlogstactiek. Het blad consta teert, dat zich van het Engelsche volk een steeds grootere neerslachtigheid meester maakt. Om het sombere vooruitzicht op een toekomst zonder uitweg te verhelderen, moet de „Daily Mail" thans de groote luchtoffensieven beloven, waaraan overi gens wanneer Engeland het nog beleeft, pas in Mei kan worden gedacht. De „Berliner Lokal-Anzeiger" vergelijkt de rede van Churchill met de radiotoe spraak van den Britschen minister van Luchtvaart, Sinclair, en betoogt, dat Sin clair aan de wellicht door Churchill opge wekte hoop den bodem heeft ingeslagen door te verklaren, dat pas een klein on derdeel van de Duitsche bombardements- vloot boven Engeland verschenen is. Sin clair moest ook de verwachtingen, welke Churchill ten aanzien van de Verecnigde Staten had wakker geroepen, temperen door de medeeeling, dat Engeland alleen tegenover de verbonden legers van Duitsch- land en Italië staat. Van Amerika krijgt Engeland moreele en stoffelijke hulp, doch vechten moet het alleen. Het Britsche ministerie van gezondheid heeft er. aldus het D.N.B. voorts, op aan gedrongen, dat de ziekenhuizen en andere grootverbruikers gedurende de zomermaan den geen geconserveerde groente gebrui ken, daar deze een kostbare reserve voor den tijd van nood beteekenl. Naar de „Times" betoogt, moeten voor de plantaardige kruiden, die tot dusver in hoofdzaak uit Europeesche landen werden betrokken, dringend vervangsmiddelen worden gevonden. Dit probleem wordt op het oogenblik door den Engclschen minis ter van gezondheid nauwkeurig onder zocht. Er zijn onderhandelingen geopend met kweekers om de beschikking te krij- gen over vervangingsmiddelen uit eigen Engelsche kweek. De poloterreinen van Ranelagh, die, aldus het D.N.B., tot de meest geliefde plaatsen van bijeenkomst der Londensche „society" behoorden, zijn, naar de bladen melden, ver anderd in volkstuintjes, omdat men meer grond productief voor den verbouw wil ma ken. De bladen betreuren het verdwijnen dezer terreinen levendig. In een vergadering van den gemeen teraad van Sheffield is, naar uit een bericht in een provinciaal blad blijkt, korten tijd geleden gesproken over de vraag, of alle dienstweigeraars uit den gemeentedienst zullen wor den ontslagen. Het vooastel is ver: worpen. Bij deze gelegenheid deelde de secretaris van het gemeentebe stuur mede, dat alleen bij de ge- gemeentelijke diensten van Sheffield 355 dienstweigeraars Werkzaam zijn. Hiervan zijn 17 onderwijskrachten. Uit een bericht van de „Daily Mail" blijkt, dat in het graafschap Suffolk 50 dienstwei geraars op een boerderij te werk zullen wor den gesteld voor het verrichten van land arbeid. Dnitsche luchtmacht actief. Het frontbericht van het D.N.B. van Don derdag deelt o.m. mede: De Duitsche luchtaanvallen van gisteren waren gericht op strategische doelwitten aan de Zuidkust van Engeland en ook vooral weer op midden-Engcland. Te Bourncmouth en Brighton zijn met succes wapen- en an dere fabrieken aangevallen, evenals werven en havenwerken te Soutlmmpton en in het bijzonder te Bridlington. Aan de Oostkust is een koopvaardijschip, dat in een convooi voer, door bomtreffers zwaar beschadigd. In de nabijheid van Londen zijn in den nacht van 21 op 22 Augustus wederom vliegtuig fabrieken gebombardeerd. In verscheidene plaatsen ten Zuidoosten van Birmingham brachten de aanvallen, die de Duitsche gevechtsvliegers ondernamen op de bewapeningscentra van midden-Engcland, goede resultaten. Zoo zijn in de fabrieksstad Coventry de Standard-motorfabrieken door bommen ernstig beschadigd. Op het uitge breide fabrieksterrein heeft men met zeker heid groote branden en zware ontploffingen waargenomen. In het naburige Leamington hebben de bommenwerpers ook het vliegveld niet gespaard. Verscheidene ter verdediging opstijgende en op de startbaan staande Brit sche vliegtuigen werden door bommen ver nield. Op het vliegveld Manby in de nabij heid van Grimsby aan de Humber zijn even eens verscheidene vliegtuigen op den grond vernield, schuilplaatsen getroffen en een mu- nitiebergplaats lot ontploffing gebracht. In den afgeloopcn nacht vlogen vijandelij ke vliegtuigen Duitsrh gebied binnen zonder schade van betcekenis aan te richten. AI-. leen in het bezette gebied hebben bommen op de binnenstad van Gent slachtoffers on der de burgerbevolking gemaakt en vernie lingen aan woonhuizen veroorzaakt. Engelsche parlement op reces Na een rede van den Engelschen minister van Binnenlandschc Zaken, sir John Ander son, waarin deze de vrijlating heeft aange kondigd ver bepaalde burger-geïnterneerden is het Engelsche parlement voor veertien da gen verdaagd. In een commentaar op het begin van de parlementaire vacantie schrijft Reuter dat Chamberlain zich in goe den welstand bevindt en den wensch koestert, zijn werkzaamheden te her vatten. Op het oogenblik aldus Reuter geeft niets aanleiding ver andering in de regeering te verwach ten. Mijnen rondom Engeland. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt het mijnengevaar in de Britsche wa teren dreigende afmetingen aan. In het Ka naal van Bristol worden de laatste dagen mijnenvegers gezien die pogen de mijnen, welke door Duitsche vliegtuigen zijn gelegd op te vissollen. Deze Engelsche schepen doen tevens dienst als loodsbooten voor handels schepen, die hier zeer langzaam moeten va ren en die vaak langen tijd stil liggen tot de mijnenvegers vrij zijn om hun geleide aan te bieden. Gezien werd, hoe een mijnenveger op een mijn liep. zwaar beschadigd werd en na eenigeh tijd zonk. Het mijnengevaar in het Kanaal van Bristol, gevoegd bij de ern stige verwoesting van de havenwerken in de meeste havens aan deze wateren door het Duitsche luehtwapen. bcteckent een levens gevaarlijke aantasting van de voorziening van Engeland met grondstoffen en levens middelen. De interneeringen in Engeland. Naar bet D.N.B. meldt, heeft de Engel sche minister van binnenlandschc zaken, John Andcrson gister in het Lagerhuis zeer heftige kritiek moeten aanhooren over de Engelsche interneeringsmaat regel en. De mi nister heeft daarbij moeten toegeven, dat zich bij de interneeringen, hoogst befreurens waardige voorvallen hebben voorgedaan. De voedselvoorziening in Engeland Hof Bri tsche ministerie van voedsel voor ziening beeft gisteren alle eigenaars van eethuizen -opgedragen het ministerie onmid dellijk mee te doelen welke hoeveelheden in bun keukens zouden kunnen worden bereid. De betwiste baby EISCHENDE PARTIJ MEENT VAN NIET EN VERZOEKT HET KINDJE AAN FAMILIE VAN DER WINDEN TE HERGEVEN. De in verband met den bomaanslag in dr Bethlehem-Kliniek te 's-Gravenliage ontstane procedure tusscben twee families om het be zit van een baby is gisteren voor het Ge rechtshof voortgezet. Het betrof hier het hoo ger beroep tegen het vonnis van tien presi dent der Haagsche rechtbank, verleden week gewezen, waarbij de baby, die vertoefde ter huize van de familie Van der Winden, werd toegewezen aan de familie Steinmetz. De eerstgenoemde familie ging in hooger be roep van dit vonnis en reeds gisteren kwam de zaak voor op de rol van de vacantiekamer van het Hof. Mr, ir. Smalhout, als eischende party, con cludeerde voor eischer en mr. S. van Over concludeerde voor antwoord namens de ge daagde. Hierop bepaalde het Hof, dat de pleidooien onmidtlellijk zouden worden gehouden. Mr. Smalhout besprak o.m. den toestand zooals die was na den bominslag en hetgeen onmiddellijk na den inslag gebeurde. Hij wees er daarbij op, dat het echtpaar Stein- ftietz eerst uit den kelder van de Eerste Ne- derlandsche een verkeerd kind (e-en meisje) had meegenomen, hoewèl toch niet licht vaardig te werk was gegaan. Te vermelden is ook, dat mevr. Van der Winden, in.tegen stelling van hptgeen de tegenpartij beweert, geen oogenblik haar bezinning is kwijtge raakt en nauwkeurig relaas kon geven van hetgeen was geschied. Bewijsconstructie. Mr. Smalhout besprak o.m. de bewijscon structie. De vraag waarom de gehccle procedure draait is dus deze: „Heeft Steinemtz bewezen, dat de babv die mevr. Van den Winden in perceel Prinsesse- grachf na in ontvangst genomen heeft, zijn kind is?": De president neemt dit aan. Maar dan moet toch wel eerst vaststaan, dat het kind je Steinmetz ooit in dit perceel is aangeko men. De stelling, dat de president zulks aan nam op grond van een verklaring van één zuster (Herenia) die zegt. dat. het kindje leek op het kindje Steinmetz en dat ze daar aan niet twijfelt en van een achttienjarig meisje, dat ze het kindje als bet kindje Stein metz herkende, zal vermoedelijk vrij houd klinken en toch is het zoo. Deze beslissing in dit geschil wekt te meer bevreemding als men nog in aanmerking neemt, dat deze herkenning is geschied na dat de getuigen den pas geboren baby in drie weken niet hadden gezien en dat die baby zoo weinig persoonlijks had en meer bepaaldelijk geen enkel objectief kenteeken. dat de eigen ouders, na een practisch onmid dellijk weerzien, zich in de identiteit heb ben vergist. Maar volmaakt onhoudbaar wordt een dergelijke beslissing als men nog daarbij aangaat, dat de president, om tot die be slissing te komen nog bovendien: le. de ver klaring van zuster Herenia sterker weer geeft dan ze luidt; 2e. de feiten, zooals die door Steinmetz zelf gesteld en door twee getuigen bevestigd zijn, ter zijde stelt. en daarentegen andere met deze niet te rij men feitelijk aannemelijk acht; 3e. verkla ringen van getuigen, die volkomen begrij pelijk zeggen na drie weken een pasgeboren bahv n i e t te herkennen, in het nadeel van Van der Winden laat strekken; ie. met re denen omkleede verklaringen van getui gen, die de babv wel als het kindje Van dér Winden hebben berkend. terzijde stelt: 5e. door getuigen wel waargenomen en ob jectieve kenmerken als niet bestaande aan neemt. omdat andere getuigen verklaren, dat hun ditzelfde kenteeken niet is opge vallen. of dit niet hebben gezien; fie. het in de gewichfskromme gelegen bewijs uit schakelt. omdat dit niet tijdie aan de te- genmartii ie overgelegd en omdat de waarde ervan niet zonder deskundige voorlichting zou ziin te beoordeelen. Al deze punten nader toelichtend, kwam Uit Tanger, Algeciras en la Linea zijn te Rome thans nadere bijzonderheden ontvan gen over het bombardement van Gibraltar. De eerste luchtaanval werd Woensdag ge daan kort voor middernacht. De slagen der bomontploffingen werden duidelijk in het te genoverliggende Tangergebied en in Algeci ras gehoord. Na een onderbreking van een half uur viijg, spoedig na middernacht, een tweede zware bonaanval aan. Geruimen tijd werden de vestingwerken en de haven van Gibraltar met. bommen van zwaar kaliber gestookt. Groote branden, die den gehcelen nacht. tot. de volgende ochtend duurden, ga ven aan, welke uitwerking de beide bomaan vallen hadden gehad. Ooggetuigen uit Tan ger en Algeciras melden, dat de munitie- op slagplaatsen en de vestingsvverken van Gi braltar ditmaal zeer ernstig zijn getroffen. De Engelsche kustbslterijen zijn reeds bij den eersten aanval, ten gevolge van zware bomtreffers, buiten gevecht gesteld De in druk bestaat, dat een deel van het boofdmu- niticarsenaal door de bommen volledig is verwost. Amerikanen melden, dat het geliee- le rotsmassief van Gibraltar den indruk beeft gemaakt van een vuurspuwend en vul kaan. Hoog opstijgende vlammen waren overal zichtbaar. Klaarblijkelijk zijn bet lan ge afstandkustgeschut, alsook de proviand gebouwen getroffen. pleiter tot de conclusie dat Steinmetz geen schijn of schaduw van bewijs heeft gele verd. Ware er nu sprake geweest van een levenloos voorwerp, clan is het materiaal zoo, dat men óp zijn min:®*, eonomon den af loop van de zaak zoo twijfeleachtig had moeten vinden, dat voor een wijziging in den hestaanden toestand geen aanleiding aanwezig was. Nu het een zuigeling be treft. geldt de regpl: in twijfel onthoudt u, des tc sterker. Reeds om zuiver mensche- lijke motieven had men den toestand moe ten laten zoo hij was en ook de belangen van het kind ciséhtcn dit. Mevrouw Stein metz dacht alleen aan zichzelf en geen oogenblik aan het welzijn van liet kind. dat zich bij een voedende moeder bevond, terwijl zij zelf bet voedsel niet kan ver schaffen, waaraan bet gewoon is. Deze laat ste argumenten hadden ongetwijfeld meer kracht voor bet vonnis van den president. Doch als het vonnis op zichzelf onjuist is, moge het Hof niet om redenen van uti liteit namelijk om een opnieuw ingrijpen in den bestaancien toestand te. vermijden bet vonnis handhaven, doch 't hergeve dan het kindje aan Van der Winden. Geen twijfel. Hierna pleitte mr. S. van Oven. Hij merk te naar aanleiding van het slot van mr. Snialhouts pleidooi op. dat pl. hel onjuist achtte, dat mevr. Steinmetz gebrek aan moederlijk gevoel was verweten. Men kan zich levendig indenken, dat mevrouw Steinmetz. die het kind dag en nacht had gemist, het na het vonnis van den presi dent, het ook opeischte. Aan mevrouw Van der Winden is dubbel leed veroorzaakt, omdat zij niet is ingegaan op bet voorstel yun een, inspecteur van politie om liet kind in dc kliniek te laten, hangende het ge ding. Pleiter is ervan overtuigd, dat, wan neer er in het gemoed van den president ook maar een oogenblik twijfel ware gere zen. hij niet do afgifte van het kind zou hebben bevolen. In eerste instantie is een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld, tot in alle finesses Ook pleiter gaf een uiteen zetting van den. toestand van het perceel na den bominslag omdat hij meende, dat feiten zijn meegedeeld, die een bepaalde suggestie zouden kunnen in het leven roe pen. Aan de hand van den toestand op dc zalen concludeerde pleiter, dat het kinder lijkje, dat later gevonden werd dat was van het kind van mevr. Van der Winden. De president, mr Cost Budde: lagen er op de bovenzaal geen kinderen? Mr. Van Oven: er lagen wel kinderen, maar er is niet gebleken, dat er daarvan beneden zijn terecht gekomen. Pleiter zei- rle overtuigd te zijn, dat de verpleegsters, die positieve verklaringen hebben afgelegd, dit niet zouden hebebn gedaan, wanneer zij het kind niet zeer stellig herkend zouden hebben als dat van de familie Steinmetz. Door de tegenpartij is wel beweerd, dat me vrouw Van der Winden volkomen kalm was, maar uit verschillende getuigenverklaringen blijktj dat zij volkomen in de war was, het geen ook begrijpelijk is. Maar daarmede is tevens gezegd, dat haar bekenning, van haar kind in den schuilkelder van Prinscssegracht ba ewinig waarde beeft. Die beweerde her kenning is bet cenige dat bet kind bindt aan dc familie Van der Winden Mevr. Steinmetz beeft baar kind door het raam aangegeven. Mevr. Van der Winden heeft zich niet over tuigd, of haar kind gered was, maar hielp mede, andere kinderen te. redden. Pleiter geloofde, dat het vonnis van den president volkomen juist is gewezen en be sloot daarmee zijn betoog. Hierna verklaarde de heer Steinmetz nog, dat het kind ook nu de natuurlijke voeding ontvangt. Na re- en clupbliek bepaalde het Hof de uitspraak op Maandag 2 September. Zware straf tegen kookploeg geëischt NATIONAAL FRONTER DOOR KAMERADEN GEWROKEN. De vacantiekamer te Maastricht •behan delde gisteren een overval door eenigc personen, gepleegd in den middag van 24 Juni j.1. te Maastricht op mr. H. G. Rand bonnet, ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht. Toen de heer Rambonnet op dien dag per fiets door de stille Zwingelput reed. werd hij door een man van zijn rijwiel ge- stootcn en door dcnzelfden persoon met een wapenstok op het hoofd geslagen. Er kwamen drie personen, eveneens bewapend, uit een stilstaande auto van de overzijde van de straat aanloopen. Een van de drie. zekere A. A. H. uit Maastricht, had. volgens verklaring van den getroffene en van een marechaussee, die toevallig passeerde, even eens den ambtenaar met een wapenstok ge slagen en in den hals geraakt. Verdachte ontkende geslagen te hebben. Amsferdamscke effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND V.K. L.K. 100 1940 I 4 98 98 *no 1940 I 4 98 Va 98 100 1940 II 4 89 7/16 89% 100 1940 11 (m.b.) 98 98 500 1940 11 4 89 15/16 8915/16 500 1940 II (m.b.) 9sy« 98% 100 1936 3 100 1937 3 76% 77%' 500 1937 7K 13/16 78% 100 (3V2) 1938 3 81 Va 81V» 500 (3i/2) 1939 3 82 81% )OST-lNDIë. 100 1937 3 733,4 74% 500 1937 3 7iy2 75% 100 1937a 3 723/4 74 500 1937A 3 74 74% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. Alkmaar '37 3Vfs 85% A'dam '37 I 3V-> 79% Arnhem '37 I 3%. 83 kt 's Grav. '37 I 3V2 S4% N.-Holl. '38 3 79VZ R'dam '37 I. III 31/2 Z.-Holland 1937 3 77 AANDEELEN. INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN. A.K.U. 78%-76i/2 77%-76% Calvé Delft c. v. A. GO1/?. 59 Centr. Suiker Mij. 14."% 1H Fokker g. A. 203 198 Lever Bros en Unilever c.v.A 76^ 76 Ned. Ford 330 325 Philips G.B.v.A. 147y2-liiVo 145y2-147% Philipsp ref. A. 119 119% PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsehc Pétr. g. A. 177V2 180% Kon. Petr. 1993%-197y2 199-201 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 1S31A-18UA 1S3%-185 SUIKER ONDERNEMINGEN. H.V.A. 341-340 544-346 Javasche Cultuur 20S 207% N.I.S.U. 197!/2 197% Ver. Vorstenl. Cult. 88yi TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 132-134 133-131 Deli Mij. c. v. A. 192-190 192-194 Senembah 151-149 148 „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal. wnd. hoofd van het departe ment van financiën is toegestaan". AANDF.EI.EN: Ned. Scheepvaart Unie 124%gb-126%gï v. Gelder's Papier fab. eew ad. 124 Anaconda Copper C.V.A. 1915/16 Rethlehem Steel C.V. gew. a.d. 62% Rep, Steel C.V. g. aand. 15%gb.-16%s' Curtiss Wright C.V.A. 69/1 Shell Union C.V. gew. and. 8 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16-1.889/16 75.28-75.43 30.11—30.17 3.81- 3.82 44.81—44.90 42.84—42.92 1.861/2—l.BOV* 30.08—30.20 44.76—44 94 42.80—42.96 Wel was hij bij den aanval aanwezig ge weest. Hij bad ook een wapenstok bij zich; Toen de marechaussee aankwam, vluchtten de vier mannen naar de auto. Verdachte H. was echter gestruikeld, zoodat dc mare chaussee hem in arrest kon stellen. Bij de behandeling van de zaak voor rechtbank werd bevestigd, hetgeen reeds bij het vooronderozek aan het licht was gekomen, dat bet hier ging om een wraak- neming van kameraden van een Nationaal Front-lid, dat eenige dagen tevoren was aangehouden en op bevel van mr. Ram bonnet zijn uniform had moeten afleggen. Mr. Fabius, die zich zeer afkeurend uitliet over bet optreden van de vier mannen, vroeg anderhalf iaar gevangenisstraf we gens poging tot zware mishandeling. Mr. Vrijens vroeg clementie. Het verzoek tót onmiddellijke invrijheidsstelling werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 5 September. Rijkscommissaris bezoekt Ph ilipsfabriek en Belangstelling voor sociale voor zieningen. Rijkscommissaris Seyss ïnquart, vergezeld van commissaris-generaal Schmidt en minis ter Fishboeck, beeft gisteren een bezoek ge bracht aan Eindhoven ter bezichtiging van de Philipsfabrieken. In Eindhoven begroette de rijkscommissa ris Reichsorganisationsleiter Dr. Ley, die, vergezeld van Oberfehlsleiter Marrnbacb, n bezichtigingsreis door Nederland maakt. Te vens waren onder meer ter begroeting aan wezig kcnteradmb-aal Feimer en de ge volmachtigde van den rijkscommissaris voor Noordhrabant. Krelrieitor Ritterbusch. Bij aankomst or> hit hoofdkantoor werden de Duitsche antori'e'ten door ir. F. J. Philips directeur der Philiprfebrlcken, welkom ge* heeten. Tijdens een rondrit do^r den Pbilipswo- ningbouw worden ook eenigo arbeiderswo ningen bezichtigd, waarbij 4c iiwe yrien blijk eaven van hun hela^qstcllinif voor de sociale voorzieningen v»n het Pm* lipsbedrijf.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2