Boekhandel Trapman N.V. - Schagen Boelhuis 10 koeien Aardappelen De Schager harddraverij gaat door tlCv c/CmlUftv Nóg voorraad j Nóg voorraad j Geen vuurwerk Maandag 26 Augustus a.s. kleeding naar maat De Schager markt IUTTERS in kool-en-uien-land Groote bontdiefstal opgehelderd Vereeniging bloeit; veel animo voor de paardensport. CAFÉHOUDERS PEETOOM, VAN ERP EN IGESZ IN GUNSTIGER POSITIE. TRADITIE OF BILLIJKHEID? De voorzitter van de Harddraverij vereeni ging „West-friesland", de heer A. C. Rogge veen, kon gisteravond slechts een matig aan tal leden het welkom toeroepen,, bij den aan vang der vergadering, die in café Raven werd gehouden. Alvorens voorzitter tot de behandeling dei- agenda overgaat, wil hij enkele woorden wij den aan de nagedachtenis van wijlen den heer A. Zijdewind, ons eerelid, die in het afgeloopen jaar van ons is heengegaan. De heer Zijdewind, u allen hebt hem gekend, heeft als bestuurslid en als penningmeester zeer veel in het belang onzer vereeniging ge daan. Ik'heb het voorrecht gehad, zegt voor zitter, hem van zeer nabij te mogen kennen, zijn persoonlijkheid kenmerkte zich door een aangeboren eenvoud, rust en bescheidenheid, doch daaronder school de groote liefde voor onze vereeniging. Met groote waardeering gedenken wij de reeks van jaren, welke de heer Zijdewind aan de belangen van onze vereeniging heeft, gewijd en de zakelijke wij ze waarop hij zijn functie vervulde. Zijn na gedachtenis als mensch en als bestuurslid zal door ons allen in hooge eere worden ge houden. De secretaris, de heer R. Brugman, leest de notulen, welke onveranderd worden goedge keurd. Dê gemeente zal weer een subsidie ver strekken van f100.van mevr. Zijdewind is ingekomen een dankschrijven voor betoon de belangstelling b'ij het overlijden van haar man. Jaarverslag. Het 56e jaarverslag vangt aan met de her innering aan den heer Zijdewind, wiens werk in het verslag met eerbied wordt her dacht. Het afgetreden bestuurslid J. H. Schene wordt dank gebracht voor zijn harde werken voor de vereeniging en ter herinne ring daaraan leest de secretaris, de heer R. Brugman, nogmaals de rede van den voor zitter voor, bij het afscheid van den lieer Schene, die inmiddels tot eerelid is benoemd. Het ledental bleef op peil, de finantieele positie is niet gewijzigd, de belangstelling voor de paardensport is onverflauwd. De laatstgehouden draverijen waren een suc ces, Het verslag eindigt met dank aan leden en donateurs voor hun finantieelen steun en de bestuursleden voor de samenwerking. Moge onze vereeniging zich spoedig ontwik kelen in een wereld van voorspoed en vrede, besluit de heer Brugman. (Instemming.) Rekening. De rekening 1939 wordt nagezien en in keu rige orde bevonden door de heeren Van der Hoven en Schenk (B'horn). Het saldo be draagt f287.86, er is aanmerkelijke vooruit gang in de financieele middelen. De heeren A. C. Roggeveen en C. Rogge veen (beiden herkiesbaar) worden met alge- meene stemmen herkozen. De a.s. draverijen. Het bestuur was aanvankelijk huiverig 2 draverijen te houden, gezien de stand der finantiën. De heeren J. Schenk, (Schagen) en G. Boontjes werkten echter 't deficit der kas weg, waarvoor voorzitter hun hartelijk dank brengt. Het bestuur stelt voor, wederom twee dra verijen te houden. Het vuurwerk kan gezien de omstandigheden niet doorgaan. Gehouden zullen worden handicapdraverijen voor Ned. paarden, die op de korte baan (uitgezonderd de 800 M\) geen hooger prijs dan f 100 in eens hebben gewonnen, groote prijzendraverijen open voor alle geregistreerde paarden. Rondvraag. De heer v. d. Hoven wijst er op, dat 's morgens vroeg thans niet gewerkt kan worden, daar geen licht mag worden aan gestoken. Men zal t deze zaak onder oogen zien. Getracht' zal worden, tijdig klaar te zijn 's middags. De heer v. Erp vraagt of de afsluiting van Berkhouwer tot Igesz kan worden op geheven. Voorzitter vindt het juist een vruchtbaar gedeelte, men kan er de draverij goed zien. De heer v. Erp blijft bezwaar houden, zijn zakelijke belangen komen in gedrang, al jaren. Penningmeester Wissekerke kan zich in denken. dat de heeren v. Erp, Peetoom en Igesz bezwaren hebben, maar als de toe gang vrij is, zal het daar storm loopen. Het zal de vereeniging te veel kosten. Spr. wil echter gaarne overleg plegen, het touw zal zoo gauw mogelijk worden weggeno men. De heer Niestadt vindt het een aardig compromis, maar niet ideaal tegenover de bezoekers. Sommigen zullen dan een gul den hebben geofferd en even later is het vrij! De heer Schenk (Barsingerhorn) meent dat men de echte liefhebbers de gelegen heid ontneemt de mooiste plaatsen te be zetten. Er zijn vrije plaatsen genoeg, hier moet het algemeen belang den doorslag geven. Een voorstel-Xiestadt om een dubbele af sluiting te maken met vrij passaat langs de café's acht men ook geen juiste oplos sing. De heer v. Erp heeft slechte ondervin ding opgedaan van het onderling overleg. In de laatste vijftig minuten moet het too- neelsluk voor hem spelen, hij heeft steeds toegegeven in het zoogenaamd algemeen belang, maar er is een grens! Spr. meent niet dat er zooveel animo voor de plaatsen is als de heer Schenk denkt. Voorzitter wijst op andere gemeenten, waar bijna alles is afgezet. De heer G. Boontjes, zou alles willen af zetten en anders het eene jaar de Hoog- zijde, het andere jaar de Laagzijde vrij spellen. Gaat dat ook niet. dan zou spr. lager enfrée willen heffen. Voorzitter zegt, dat het gemeente-subsi die verplicht, plaatsen gratis te geven. De bookmakers hebben hun vaste plaats (waar men 't minst zien kati!), die zullen niet ergens anders willen staan.- De heer Wissekerke wil het samen met den heer v. Erp op den dag zelf uitmaken. De heer v. Erp heeft dan zelfmedezeg genschap. De heer v. Erp: Ik stel geen prijs op medezeggenschap. U hoeft aan mij niet zoo zwaar te tillen, maar wij .hebben daar nu genoeg consideratie gebruikt. Het voorstel Niestadt wordt nog eens bekeken, en het bestuur stelt dan toch maar voor, om twee lijnen te spannen, een gedeelte vrij voor de café's Peetoom, van Erp en Igesz en een gereserveerd gedeelte. Men gaat hiermee accoord. De heer v. Erp vraagt of hef bestuur be reid is prijsuitreiking en verloting ook eens in andere zaken te houden dan bij de heeren C. Boontjes en G. Boontjes. Het is tenslotte gemeenschapsgeld, dat zoo'n dag inkomt en dat moet rechtvaardig worden verdeeld. Voorzitter wijst op de traditie van jaren her, de menschen rekenen hier eenmaal mee; steeds was de verloting in de Gouden Engel en het café C. Boontjes is clublo kaal. Voorzitter zal de zaak echter in het bestuur bespreken. De heer Schenk (Barsingerhorn) zegt dat de vereeniging niet alleen een Schager ver eeniging is, men moet geen versnippering in de hand werken. De heer v. Erp voelt er niet voor om een volgende vergadering af te wachten. Het is toch een rechtvaardige zaak, men moet geen argumenten zoeken, die geen steek houden Invloed op het bezoek zal een andere zaal niet. hebben, ook is 't geen motief, dat 't al veertig jaar zoo is, er zijn meer dingen die veertig jaar zoo waren, die nu ineens an ders worden. De heer v. Erp stelt voor loterij en prijsuit reiking bij» toerbeurt te regelen. De heer Brugman zegt dat 't toch alleen bij leden zou moeten gebeuren. Zijn alle ca fé's wel geschikt, die zich zullen aanmelden als lid, aileen om de loting of prijsuitreiking te krijgen? De heer v. Erp: Jonker in de Neustasse is niet zoo geschikt! (gelach) De heer Niestadt stelt voor de zaak in handen van liet bestuur te laten. De heer Jb. de Veer meent dat alleen de thans gébruikte lokalen voor het doel ge schikt zijn al is de zienswijze van den heer v. Erp niet onbillijk. De heer Jn. Schenk (Schagen) geeft in overweging, eerst de geschikte lokaliteiten uit te zoeken en daar een voorstel van te maken. De heer C. Roggeveen steunt de ge dachte van den heer Schenk. De heer Wissekerke vreest ruzie met 15 kasteleins, als andere 5 er worden uitgepikt, 't Is geen baantje voor het bestuur om dat op te knappen. De heer v. d. Hoven wil stemmen op brief jes. Geroep: Niks hoor, 't gaat over zaken, dat zou niet reglementair zijn! Het voorstel v. Erp wordt na nog eenige discussie met tien tegen 4 stemmen verwor pen. Er zijn 6 blanco stemmen. Hierna sluiting. (Wegens sterfgeval.) Notaris ENGELMANN te Den Helder, zal op des voormiddags tien uur (nieuwe tijd) op het land, in huur geweest bij wijlen den heer J. Zwagerman en gelegeL nabij fort Westoever aan den Rijksstraatweg te DEN HELDER om contant geld, publiek verkoopen: (waarvan 5 drachtig), 1 pink (drachtig), houten Koe stal met pannen gedekt, kei met wagen, vier klampen best gewonnen hooi, waarvan 2 klampen op het land aanwezig, 1 o:h. land v.d. heer Langhorst en 1 klamp op het land van den heer Moorman aan de Dog gersvaart nabij den heer Schip per, hooischudder, harkmachi- ne, mestwagen, platte wagen, iertank, stuit mest, kruiwagen en diverse landbouwwerktui gen, partij brandhout. Te bezichtigen dagelijks. Nadere inlichtingen geeft ge noemde Notaris. Gevraagd: Een ZIT- en SLAAPKAMER, voor man en vrouw en een meisje van 8 jaar, niet gebruik van keuken. Brieven OUD- KERK, Magnusstraat 131' C, Schagen. Modelkleermakerij thans Houtweg 22 - Alkmaar Onze bekende Wij kunnen U nog een keurcollectie stoffen eerste klas aanbieden voor afwerking en onberispelijke en bezoeken U zonder prijsverhooging pasvorm door geheel Noord-Holland Te koop gevraagd droog zieke, kriel- en afwijkende in ieder kwanium P. KALIS, Gravendw.str. 3 Den Helder Te koop: Goed onderh. KONIJNENHOKKEN, keuze uil zes, bij B. J. KAAN, Lotweg 30, Anna Paulowna. Te koop of te huur gevr.: EEN DROGISTERIJ, Brieven met opgaaf van prijs onder no. 455 Bur. van dit. blad Biedt zich aan: Flinke SCHIPPERSKNECHT, leeftijd 18 jaar. Brieven letter W40 Bur. van dit blad. Te koop een goedgekeurde l/Ljarige STIER, van goede afstamming, zeer ge schikt om aan te houden. G. BAKKER, Zijpersluis. Te koop: Best BELG. HENGST VEULEN, van prima afstamming. K. J. KAAN, Anna Paulowna. Gevraagd door Echtpaar z. k, ZIT-SLAAPKAMER, of zit- en slaapkamer, met ge bruik van keuken, per 1 Sept, Brieven WAGENER, Nie, Beetskade 471, Alkmaar. Gevraagd: Een DAGMEISJE, hij J. DE VEER, Schagerweg, B 18, Middenmeer. Gevraagd, voor direct een FLINKE DIENSTBODE, voor dag en nacht, netjes kun» nende werken en van g. g. H. BAARVELD, Oosterterp- weg L 35, Wieringenverf. NOTEERING VETTE KOEIEN IETS LAGER. Groote aanvoer. Veel vette koeien aangevoerd op onze markt van 22 Aug. jl. 120 stuks in 't getal. Er waren mooie beesten aangevoerd, zware koeien. Door de groote aanvoer was de handel wel iets trekkend. Wij konden niet hooger noteeren dan pl.m. 49 ets., dus iets minder bij de vorige week. Hoogste nolee- ring kwam op naam van den verkooper den heer H. Overweere, Winkel aan den be kende Mandel, Haarlem voor de prijs van f360. Prijs schommelende. De noteering van kalfkoeien was goed, handel zelf goed, hoogste noteering 320. Wal een prijs. Iets kalmer was de handel in geldekoeien hoogste noteering 210. De handel in pin ken was matig hooger dan f 145 konden wij niet noteeren. De handel in graskalven was zeer matig, hoogste noteering 85, toch hooge prijs. In nuchtere kalven was de handel zeer traag, duur zooals de laatste weken. In schapen was de handel weer reusachtig als volgt: Jonge vette schapen tot 45 per stuk, verkocht de heer J. Schoorl, Ecnigcnburg, van de koopman J. van Wieringen, Alkmaar. Oude vette scha pen, dus2-jarige tot 55. waren prijzen met een iuxen handel. Magere schapen tot 30, handel goed. Lammeren voor de slacht tot 24 verkocht P. Stammes, Scha- gerwaard een koppel juist van 24 stuks. Lammeren voor 't leven 16. In paarden wei nig handel Handel in biggen enz. geen handel, oorzaak ziekte en te kort voer. Kippen en konijnen bij 't oude. WIE NIET DAGELIJKS „OP EN NEER" GAAT ,ZIT OP DEN AK KER IN DE BOONEN. Evenals andere plaatsen in onze omgeving, heeft ook de Langendijk een flink aantal personen uit Den Helder opgenomen. Het zijn geen officieel-geëvacueerdcn; men is vrijwillig de stad uitgetrokken, om veiliger oorden op te zoeken. Ongeveer een 500-tal personen heeft hiervoor den Langendijk uit gekozen. Zooals gezegd, het zijn allemaal menschen, die geen officieele wijkplaats hebben aangewezen gekregen. De meesten bekostigen hun levensonderhoud dan ook zelf. Het zijn er maar enkelen, die ten laste der gemeenschap komen. Een groot deel der mannen heeft nog zijn dagclijk- sche bezigheden in .Den Helder en gaat el- ken dag heen en weer. Vroeg uit de veeren. 's Morgens vroeg reeds ziet men de mannen naar den vroegsten trein gaan, welke om ongeveer half 7 Heerhugowaard en Noordscharwoude passeert. Er zijn er ook, die niet zoo vroeg op hun plaats moeten zijn; die gaan een trein later. Sinds eeni- gen tijd reist een aantal I-Ielderschen niet meer per trein, maar per autobus. Eiken dag worden zij met oen tweetal bussen uit Den Helder, gehaald en gebracht, 's Nachts staan de bussen op den Waarddijk, bij de Malerij „De Goede Verwachting". De chauffeurs kampeeren daar iederen nacht en zijn dus meteen ook geëvacueerd. Hoe lang deze toestand nog bestaan blijft, is moeilijk te zeggen. Er wordt uit Den Helder van overheidswege wel aandrang uitgeoefend, dat de bewoners naar Den Helder terugkeeren, maar verscheidene blij ven veel liever aan den Langendijk. daar zij de schrik nog flink te pakken hebben. Er zijn er onder, die hier een huisje ge huurd hebben, gepensionneerden die er niet over denken, om weer tem? te gaan. Maar ook worden er verscheidene gezin nen geherbergd in koolboeten en bij die gevallen kon de aandrang om te vertrek ken straks wel eens van den anderen kant kunnen komen. Het is nog niet zoover, dat de kool in de schuren moet worden ge bracht, maar als het straks zoover komt, dat de woongelegcnheden verwarmd zul len moeten worden, zullen zich bij velen moeilijkheden voordoen. Ook de Langcn- diijkers, die hun eigen woongelegenheid hebben verhuurd en zelf tijdeliik de minder comfortabele „boet" als verblijfplaats heb ben gekozen, zullen straks, wel weer in hun eigen woning terug willen. Wat de bezigheden der Langendijker Hel- derschen betreft, hierboven schreven wij reeds, dat de meesten hun betrekking of zaak in Den Helder hebben. In de. boonen! Zij. die niets omhanden hebben, maken zich op verschillende manieren verdien stelijk Sommigen gaan met een tuinder mee naar 't land, om lichte werkjes te doen. Den laatsten tijd zagen wij bij een tuinder een heele ploeg jongelui, die medegingen naar den akker om boonen te plukken voor een zakcentje tijdens de vacantie. Nu de conservenfabrieken druk bezig zijn met het inleggen van boonen, hebben ook ver scheidene Helderschen de opwindende, maar niet royaal beloonde bezigheid van het boonen afhalen opgevat. De - Nieuwodicprs zijn dus al aardig in geburgerd in de Langendijker gemeenten. Ook ten aanzien van de verhouding tus- schcn overheid en „vluchtelingen" ontvin gen wij goede berichten. Men verleent van beide zijden alle mogelijke medewerking. Hoewel de verstandhouding tussehen gast heeren en gasten heel goed is. hopen allen, dat zij spoedig weer in volle veilig heid naar hun woonplaats kunnen terug1- keer'en! Een 19-jarige jongeman van dl fabriek bleek de dader te zijn, Begin Februari van dit jaar kwam men in een confectiefabriek te Am sterdam tot de ontdekking dat een groote hoeveelheid zilvervossen en petit gris uit het bedrijf ontvreemd waren en dat daarmede een bedrag van ongeveer f 1200 gemoeid ging. Direct volgde aangifte bij de poltie en als gevolg daarvan werd kort daarop een ongeveer 40-jarige man aangehouden. Nadat deze eenigen tijd in voorarrest had doorgebracht werd hij echter weer vrijgelaten. Dezer dagen heeft nu de politie we eenige arrestaties verricht. Er werden dri vrouwen aangehouden, onder de verde king van heling van de gestolen waar. Tw harer bekenden reeds spoedig. Zij verkla den de meening te zijn toegedaan, dat dii door haar gekochte goederen van een partij smokkelwaar afkomstig waren. Ook de dep do vrouw bekende schuld. Nadat proces verbaal was opgeniakat werden zij op vrije voeten gesteld. Gistermiddags zijn rechercheurs van het politiebureau aan de Marnixstraat er in ge- slaagd de hand te leggen op den werkelij- ken dader, een 19-jarige jongeman, die als bediende in de confectiefabriek werkzaam was. In de maanden December 1939 en Ja- nuari 1940 had hij bij stukjes en beetjes het niet-afgewerkte bont weggenomen. Do 40 jarige man, die reeds eerder aangehouden was. had hem volgens zijn verklaringen daartoe aangezet. Ook deze is thans weden om in hechtenis genomen. ZUPl BURGERLIJKE STAND Ingeschreven van 16 tm 21 Augustus 1940 Geboren: Cornelis Willem, zoon van Wil lem Johannes Kranenburg en Cornelia Ca- tharina Lobregt; Josephina Gerda, dochtei van Klaas Kooij en Helena Trijntje vao Kooten.; Theodorus, zoon van Petrus Zu en Grietje Leijen. Getrouwd: Gerardus Jacobus Pannekee 48 jaïen, smid en Cornelia Gorter, 36 ja ren, beiden alhier. 'T ZAND. VERGADERING D.V.V. Woensdagavond vergaderde de tooneel club D.V.V. ten huize van den heer Kreij ger. De voorzitter sprak zijn vreugde over de goede opkomst; alle leden op ééi na waren aanwezig. De heer Jn. v. d. Oord werd gekozen tot secretaris inplaats vai Mej. G. Boontjes, die aftrad. De eersli avond, bestemd voor rollezen werd bepaali op 4 September a.s. Hierna sluiting. VERD U ISTERI NGS PAPIER

Schager Courant | 1940 | | pagina 4