Dr. H. Colijn op tournéo Noodwinkels te Middelburg De angst dat we te kort komen Besparing op bouwmaterialen Eischen inperken Vrouw aangerand Avontuurlijke jongens Dc nieuwe competitie- indeeling in bet Westen Britsche industrie met bommen bestookt Japansche marine-attaché over de Duitsche oorlogvoering Vrijdag 23 Augustus 1940 Tweede blad „Ik verkoop nog meer dan vroeger," zei de Juffrouw in den populairen banketbakkers winkel, in antwoord op de vraag, of.de men schen het snoepen nog niet afgeleerd hadden en zij voegde eraan toe: „Ieder is tegenwoor dig bang, dat-ie tekort komt, en daarom ne men ze allemaal voor cïe veiligheid een beet je meer." Deze peiling van de lieerschende mentali teit is nog zoo gek niet. De menschen weten, dat er minder is dan vroeger, op allerlei ge- ibied. üe voorraden van goederen uit overzee iciie gewesten b.v. werden niet aangevuld. Het verbruik ging door; en waar afgaat, en niet bijkomt, dat mindert. Nu trachten velen *00Veel mogelijk uit der. voorraad voor hun gezin te reserveeren. We hebben het dezer dagen weer aan de kaas gezien, waarvan de prijs gestadig omhoogklom. Dan komen de beperkende bepalingen. Geen hecle kazen te gelijk meer. Hoogstenseen pond tegelijk. Aan de prijsstijging wordt tegelijk de kop in gedrukt. Sommige dames mopperen. Maar is deze maatregel niet het. onvermijdelijk gevolg van de vrees van velen, dat zij tekort zullen ko men? Als er niet een zekere categorie menschen bestond, die voortdurend in angst voor de toe komst leeft en koopt, wat er te koop.is, zou er heel wat meer voor ons allen overblijven, de distributie zou niet noodig zijn en met z'n allen zouden we minder zorgen hebben. Maar nu deze categorie er is, wordt distributie van alle levensbehoeften een door de billijkheid geboden eisch, waardoor voorkomen wordt, dat de een alles heeft en bijgevolg de ander niets. Heeft U wel eens opgemerkt dat de angst om tekort te komen, tot de merkwaardigste reacties leidt? Het idee alleen al, dat het brood minder voedingswaarde zou hebben dan vroeger wat deskundigen op goede gronden hebben ontkend doet menschen die eertijds honger leden uit angst voor toe nemend verlies van de slanke lijn, thans eten als jonge wolven. De bezorgdheid voor de lijn heeft plaats gemaakt voor de vrees, in minder goede conditie te komen en het is toch al zoo'n enerveerende tijd! Aanvul ling van het broodrantsoen halen zij in den banketbakkerswinkel. Wat vroeger absoluut taboe was vooral geen zoetigheid, dat zet zoo aan! Wordt thans een dwingende noodzakelijkheid geacht. Men heeft een gel dig excuus om te snoepen. In den vorigen oorlog kregen we immers ook chocolade op de bon. Ja maar wacht eens even: toen stonden we er met de voeding een tikje anders voor dan nu. Het brood was veel minder van kwa liteit en voedingswaarde; er waren te weinig ardappelen, om maar iets te noemen. Nee, e zijn er nu voel beter aan toe, tot dusver. et is eel plezerig een. paar heerlijke gebak- és tc verschalken, maar het excuus deugt liet. We zijn bang dat we tekort komen, doch voor die vrees is geen enkele reden. Wel komt het gevaar van verlies van de slanke lijn meer en meer dreigend opzetten, met al le gevolgen daarvan, als daar zijn: minder gemakkelijk bewegen, spoedig moe worden van het loopen, en... te nauwe kleeren. Dit laatste schept een nieuw probleem: hoe kom ik toe met m'n punten van de tcxtielkaart? De angst, dat we tekort komen, is een over bodige zorg, die echter een bron kan worden van werkelijke moeilijkheden. Laten we toch bet leven, niet geco/npliceerder maken dan het al is! (Uit het „Vaderland") De leider der Anti-Rev. partij, dr H. Co- lijn zal Donderdagmiddag 29 Augustus a.s. op het Be Quick-terrein aan den Heereweg te Groningen als spreker optreden in een massale meeting die vanwege het Prov. co mité der A.R. partij zal worden georgani seerd. In verband met deze meeting zullen dien dag zoowel voor den aanvang als na den afloop in de prov. Groningen in alle richtingen extra-treinen rijden. Dr. Colijn zal het woord voeren over: Nederlands toekomst. Vrijdagmiddag 30Aug. zal dr Colijn te Assen optreden voor het Prov. comité van A.R. kiesvereenigingen in Drente. Daartoe zal op het Nieuwe Marktterrein een tent worden geplaatst, die aan 5000 personen plaats zal bieden. Dinsdag 3 September spreekt dr Colijn in Zeeland. Gepoogd zal -worden hem zoowel te Middelburg als te Goes te laten spre ken. Zeer waarschijnlijk zal naast dr. Co lijn in de Zeeuwsche bijeenkomsten ook een Chr. Historische spreker optreden, ge lijk dit Woensdag 28 Aug. op het IJsclub- terrein te Leeuwarden eveneens het geval zal zijn. „Vad." Steen inplaats van hout. Be perking van de wapening in het beton. Goedkeuring voor bouwwerken, zal door den regeeringscommissaris voor den we deropbouw in het vervolg alleen worden verleend indien als. algemeene richtlijnen, hij de plannen is gestreefd naar een zoo gering mogelijk gebruik van hout, ijzer en staal. Waar hout kan worden vervangen door steen of beton, dient dat tc geschieden en gewapend beton dient zoo\eel mogelijk te worden vervangen door metselwerk of on gewapend beton. De gewapend-beton-ko- lommen mogen niet meer dan 3% wape ning bevatten. Ook voor paalfundeering moet het hout vervangen worden. Hier wordt gewapend beton aanbevolen. Hout en staal moeten ook zooveel mo gelijk worden vermeden bij de constructie van kelder, balklagen, vloeren, plafonds en kappen en goten. Terreinafscheidingen, balkonhekken en dergelijke mogen niet van liout of staal worden vervaardigd. Een Friesch woordenboek Het Nederlandsche perkantoor te Berlijn meldt: In het instituut voor land- en volkeren- kuilde aan de universiteit van Kiel wordt de uitgave voorbereid van een omvangrijk Friesch woordenboek. Naar voorloopige ra mingen omvat het archief van dit woor denboek 250.000 biljetten met gegevens. Het woordenboek zal ook streektalen be vatten en in acht taalgebieden worden in gedeeld. Het geheel wordt aangevuld met folkloristische aanteekeningen. Bezoek van den burgemeester De noodwinkels in Middelburg zijn thans nagenoeg voltooid en sommige zijn reeds in gebruik genomen. Zeeuwsche boerinnen komen belangstellend de etalages bewonderen (Foto Pax-Holland) missaris voor den wederopbouw, ir. Ringers wiens stuwende kracht en snelle beslissin gen, wars van alle ambtenarij, mede de nood zakelijke voorwaarden hebben geschapen om het werk vlot te laten verloopen. Door zijn bemiddeling heeft de gemeente de benoodigde bouwkosten van 68.000 gulden kunnen leenen. Spr. bracht vervolgens dank aan allen, die aan den opbouw van deze wo ningen hebben meegewerkt en wees er op, dat de grootste dank van Middelburg uit gaat, naar bet gehccle Nederlandsche volk. Er is veel geld aan Middelburg ter beschik king gesteld. Middelburg moet het geld goed besteden, goede rentmeester zijn van bet geld, door belastingbetalers opgebracht. Men moet zorgen, dat Middelburg, architectonisch het kleinood van Nederland, ook in de toe komst weer het kleinood van Nederland wordt. Velen geven daaraan reeds hun beste krachten en spr. mag wel vermelden, dat ook de nieuwe provinciale gevolmachtigde van den rijkscommissaris, lierr Münzer bij her haling spontaan zijn steun heeft toegezegd. Middelburg kan zijn dankbaarheid toonen door bij te dragen aan den geestelijken we deropbouw van Nederland. Gisterochtend heeft de burgemeester van Middelburg vergezeld van autoriteiten en vertegenwoordigers van den middenstand een bezoek gebracht aan de thans gereed zijnde noodwinkels. Bij alle winkels heeft de burgemeester van zijn belangstelling blijk gegeven en in het laatste gebouw, een thee salon, heeft hij het woord gevoerd en er op gewezen, dat in ruim zes weken 52 gemeen telijke noodwinkels w.o. enkele dubbele, en twaalf particuliere noodwinkels, zoo goed als gereed zijn gekomen. Er is zoowel door de bouwers als door de overheidsinstanties zeer snel gewerkt. Spr. bracht dank aan den regeeringscom- Burgemeester krijgt zijn zin niet De raad der gemeente Diemen heeft be sloten tot aankoop van 2500 m2 grond om daarop een burgemeesterswoning te bou wen.' De raad overwoog daarbij, dat bin nen de gemeente geen passende woning voor den burgemeester beschikbaar is, dat de belangen der gemeente eischen, dat de burgemeester zijn woonplaats binnen de gemeente heeft en dat, niettegenstaande den slechten toestand der gemeente-financiën deze uitgaven als absoluut noodzakelijk ge rechtvaardigd zijn. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland keurden dit besluit niet goed en achtten onder de betreffende omstandigheden het bouwen van een ambstwoning niet verant woord. De raad kwam hierna in beroep en de secretaris-generaal van binnenlandsche zaken heeft thans dit beroep ongegrond ver klaard. Daarbij heeft hij o.m. overwogen, dat de vorige burgemeester van Diemen wel in die gemeente heeft géwoond, waaruit volgt, dat in Diemen een voor een burge meester passende woning niet ontbrak. De tegenwoordige burgemeester heeft deze wo ning slechts hierom niet willen betrekken, omdat liij bijzondere eischen stelt. Derge lijke persoonlijke verlangens mogen echter goen reden zijn om de gemeente te bezwa ren met een voor Diemen onder de gege ven omstandigheden te groote uitgave. Door het kordate optreden van een Duitsch militair is de Utrechtsche politie er in ge slaagd, een goede vangst te doen. Op den Vleulenschen weg klonk Woensdag avond laat plotseling geroep om hulp, af komstig van een jonge vrouw, die op de zen zeer donkeren weg werd aangerand. Een Duitsch militair, die een eindje verder liep, snelde op de hulpkreten toe en zag, hoe de aanrander zich uit de voeten trachtte te ma ken. Na een korte achtervolging wist de mi litair hem echter te grijpen, waarna hij hem overbracht naar het. politiebureau. Hier bleek, dat de aanrander een 17-jarige jonge man was, die reeds eerder met de politie in aanraking was gekomen wegens een zeden misdrijf. Hij werd toen veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Twee minderjarige Amersfoortsche jon gens van 15 en 17 jaar, die een avontuurlij ken geest toonden te bezitten, zijn te Nis- pen (N.Br.) aangehouden. Het tweetal had den afstand van Amersfoort naar Nispen ge deeltelijk per auto, gedeeltelijk te voet afge legd. De knapen, die samen een bedrag van twee gulden bezaten, vertelden aan de po litie, dat zij de grens over wilden zien te komen, om in het buitenland avonturen te beleven. De jongens zijn onder politiegeleide op transport gesteld naar Amersfoort, waar hun ouders reeds eenige dagen in groote on gerustheid verkeerden. UoMat, Hoewel de besprekingen over de nieuwe competitie-indeeling van den Nederland- schen Voetbalbond nog steeds gaande zijn, kunnen wij toch reeds overgaan tot de be kendmaking van de indeeling van de wes telijke elftallen, deze luidt als volgt: Afdeeling 1. Ie klasse. Hermes-D.V.S., D.W.S., Stormvogels, D.F. C.. Feyenoord, 't Gooi, K.F.C., Sparta, A.D.O., D.H.C. 2e klasse A. A.F.C., Alcmaria Victrix, Alkmaarsche Boys, D.W.V., H.R.C., O S.V., West-Frisia, W.F.C., Zeeburgia, V.V.Z. 2e klasse B. E.D.O., Hercules, IT.F.C., Hilversum, H.V. C., De Kennemers, R.C.H., De Spartaan, Velox, Volendam. Afdeeling 2. Ie klasse. Ajax, Blauw Wit, C.V.V., D.O.S., H.B.S., Haarlem, R.F.C., V.U.C., V.S.V., Xerxes. 2e klasse A. B.M.T., Emma, H.V.V., Martinit, Quick (IL), Sliedrecht, Unitas, U.V.V., Vios, Nep tunes, Spartaan (Rotterdam). 2e klasse B. Excelsior, Flukx, Gouda, De Hollandiaan, O.D.S., Overmaas, S.V.V., U.V.S., V.D.L., Vriendschaar, H.B.G. BOUWWERKEN beneden f 500 - vrij De regeeringscommissaris voor den weder opbouw heeft, een schrijven gezonden aan al le gemeentebesturen, waarin hij er aan her innert, dat bij het besluit wederopbouw 1 is vastgesteld, dat voor de uitvoering van alle bouwwerken op het gebied van den water bouw, sp.oorbouw, wegenbouw, burgerlijken bouw en utiliteitsbouw zijn goedkeuring ver' eischt is. De regeeringscommissaris bepaalt bij dezen, dat voor wat betreft werken, waarvan de kos ten in totaal minder dan f 500.beloopen, stilzwijgend aangenomen mag worden, dat zijn goedkeuring is verkregen. Voor het uit voeren van dergelijke kleine werken behoeft déze goedkeuring dus niet meer te worden aangevraagd. De regeeringscommissaris neemt aan, dat er van dc zijde der gemeentebesturen op zal worden toegezien, dat van deze regeling geen misbruik wordt gemaakt, door groote werken bij gedeelten uit te voeren e.d. Duitsch weermaebtberiebf Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het verloop der gewapende luchtver- kenning boven het Britsche eiland werden op 21 Augustus talrijke industrieele fabrie ken en spoorweginstallaties, alsmede 15 vliegvelden met goed succes aangevallen. Bomtreffers konden waargenomen worden in de industrieele fabrieken van Skcgness, Great Yarmouth. Witncy, Covcntry, Bour- nemoutb, alsmede in de haveninstallaties van Bridlington. Op de werven van Southampton werd o.a. een schip, dat in het. dok lag, getroffen. Bij een aanval op een convooï aan de Oostkust van Engeland gelukte het, een koopvaardijschip door bomtreffers zwaar te beschadigen. In den nacht van 21 op 22 Augustus door den -vijand in Noord-Duitschland neerge worpen bommen veroorzaakten slechts ge ringe schade. Dc vijand verloor gisteren 7 vliegtuigen. 6 eigen vliegtuigen worden ver mist. Ifaliaansch weermaebtberiebf Weermachtsbcricht no. *"75 van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Een van onze luchtafdeelingen hoeft de militaire doelen van Gibraltar gebombar deerd. Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd In het oostelijk deel van de Middellandsche Zee heeft een van onze torpedojagers een duikboot tot zinken gebracht en heeft een van onze duik booten een torpedojager in den grond geboord. Een vijandelijke vlootafdeeling bestaande uit kruisers is in het oostelijk bekken van de Middellandsche Zee door onze luchtaf deelingen achterhaald en aan een hevig bombardement onderworpen. Twee kruisers blijken verscheidene malen getroffen te zijn. Onze vliegtuigen zijn op hun punten van uitgang teruggekeerd. In Oost-Afrika is een Engelsch vliegtuig door onze Dubats te Co- cacia (Kcnya) neergehaald. Fransche straatnamen verdwijnen in Straatsburg Naar de „Frankfurter Zeilung" meldt, zijn in Straatsburg de volgende namen van pleinen gewijzigd: de Place de la Répu- blique wordt Bismarckplatz; de Place Kle- ber wordt Karl Roos platz en de Place Broglin wordt Adolf Hitlerplatz. Het blad meldt verder, dat van de be volking van Straatsburg tot 19 Augustus 50.000 personen of 23.800 gezinnen, die de stad bij het uitbreken van den oorlog moes ten verlaten, zijn teruggekeerd. Wielrennen EEN DUBBELE ITALIAANSCHE OVER WINNING TE AUGSBURG. Opnieuw bonden gisteren de beste weg renners van Duitschland en Italië met elkan der den strijd aan en wel in de ronde van Augsburg. Deze ontmoeting, welke algemeen beschouwd wordt als een revanche voor de ronde van Wangen, leverde thans een dub bele overwinning op voor de Italiaansche gasten. De eerste drie plaatsen werden n.1 bezet door den winnaar van den wegwed strijd MünchenMilaan, Morigi, den over winnaar van Wangen, Fontii, en Ortelli. Daarop volgden de eerste Duitschers, waar onder de Duitsche kampioen Kittsfeiner. In het tweede deel van het 96 K.M. lange par cours zag Morigi kans zich alleen met een kleine voorsprong aan den kop ie stellen. Later gelukte hot Ortelli, luid aangemoedigd door de ruim 5000 bezoekers langs dit 12 K.M. lange circuit, zich eveneens naar voren te werken en tegelijk met den winnaar aan het eindpunt te komen. In de kopgroep had den de Duitsche renners KessTer en Kittstei- ner het lang niet gemakkelijk, daar Fondi hen in vrijwel alle sprinten de baas was. Schoepflin en Saager raakten een ronde ach ter. Van de verschillende individueele ren ners bleek evenals in- Wangen de Augsbur- ger Linder wederom een van de besten. Hij eindigde op de achtste plaats. De uitslagen luiden: Individueelen: 1. Morigi (Italië), 2 uur 36 min. 31 sec.; 2. Fondi; 3. Ortelli; 4. Kitt- steiner, (Duitschland); 5. Kessler, op een ronde; 6. Schoepflin; 7. Giacometti; 8. Linden Landenklassement: 1. Italië (Morgi, Fondi, Ortelli); 2. Duitschland (Kittsteiner, Kessler, Schoepflin). Russische tegenspraak De.in enkele buitenlandsche persorganen verschenen berichten over onderhandelin gen tusschcn de Sovjet Unie, Turkije en Griekenland met het doel om tot een bond genootschap te geraken, worden door het agentschap Tass als 'geheel en al verzon nen genoemd. Eogclsch-Amerikaansch militair bondgenootschap De vroegere marine-attaché van de Ja- pansche ambassade te Den Haag, Maeda, heeft na zijn terugkeer te Tokio aan de pers verklaringen afgelegd inzake de Duit sche oorlogvoering, waarin hij o.a. zeide te moeten betwijfelen of Engeland aan de Duitsche bomaanvallen lang tegenstand kan bieden. Niemand kan meer ontkennen, zoo zeide bij, dat het overwegende, voordeel aan Duitsche zijde ligt. Maeda schreef de Duit sche kracht o.a. toe aan den voorbeeldt gen geest pn de discipline der Duitsche solda ten. Hij uitte zijn bewondering over dc snelheid waarmede Duitschland zijn uit muntende strijdkrachten heeft opgeleid. Geen rookende meisjesstudenten Het Nederlandsche perskantoor te Ber lijn meldt: De Rijksleidster der nationaalsocialisti- sche meisjes-studenten, Dr. Anna Kottcn- hoff heeft een oproep tot de meisjes-stu denten gericht, waarin dezen verplicht worden om gedurende den oorlog althans in de universiteit, het rooken te latere I-laar wordt verzocht ook thuis het rooken althans te vei-mindercn. In tegenwoordigheid van den Japansche minister van buitenlandsche zaken Matsoeo- ka hebben zich heden zestien verschillende Japansche zuidzee-organisaties in een ge meenschappelijke vergadering aaneengeslo ten tot de „Japansche vereeniging der Zuid zee-organisaties". De nieuwe organisatie zal vooral tot taak hebben een nauwe samenwer king te bewerkstelligen met de regeering tot steun van haar politiek in de Stille Zuid zee. Minister Matsoeoka wees er in een toe spraak op, dat het Zuidzeegebied wegens het feit, dat verscheiden Europeesche landen en Amerika, er belang hij hebben, voor Japan van bijzondere heteekenis is. De „Associated Press" rpeldt uit Londen, dat Engeland volgens niet-officieele maar welingelichte kringen naar een recht- streeksch militaire bondgenootschap met de Vercenigde Staten streeft. De besprekingen tusschen Canada en de Ver. Staten over een militaire gemeenschap zijn hiervan het be gin geweest. Volgens een nietgenoemden zegsman zou het bondgenootschap de ge meenschappelijke verdediging van Canada en de andere Engelsche bezittingen op bet westelijke halfrond behelzen en den grond slag leggen voor een „gemeenschappelijke diplomatie der beide landen in hét Verre Oosten na afloop van den Europeeschen oor log". Japan waakzaam. De overeenkomst tusschen Engeland en "de Vereeuigde Staten is niet in overeenstem ming met den geest van het viermogendhe- denverdrag en zal groote veranderingen in den status quo in den Racific tengevolge heb ben, aldus beoordeelt de „Kokoemin Sjim- boen" de overdracht van Engelsch over- zeesch gebied aan de Verecnigde Staten. Dit blad waarschuwt vervolgens ervoor, dat Ja pan na de ontvangst van de officieele be vestiging van de verklaring van Churchill moeilijk kan volharden in een stilzwijgen en een houding van niet geinteresseerd zijn kan handhaven. Het zal gedwongen zijn, teneinde het uitbreiden van den oorlog naar den Stil len Oceaan te voorkomen, de krachtigste maatregelen te nemen, daar Engeland en Amerika ondanks herhaalde verzekeringen, dat zij den status quo in den Stillen Oceaan willen handhaven, door de nieuwe maatre gelen klaarblijkelijk onrust willen zaaien. De „Kokoemin Sjimboen" schrijft tenslotte, dat in geheel Japan de eischen naar een grondige bestudeering van de Japansche bui tenlandsche politiek steeds dringerder en tal rijker worden. Het blad hoopt, dat het kabi- net-Konoje zoo spoedig- mogelijk met dit feit rekening zal houden. De Finsch-Russische grensbesprekingen Bij de grensbesprekingen tusschen Finland en de Sovjetunie hebben de Sovjets een ge bied van acht kilometer lengte en twee kilo meter breedte aan Finland teruggegeven. De gemeente Nautjae'rvik krijgt daardoor veer tig huizen terug. In officieele kringen te Helsinki verklaart men, dat alle kwesties der grensbakeniug in wederzijdsche tege moetkoming geregeld worden. Britsch Indië eischt vrijheid Reuter meldt uit Wardha. (Indië), dat het uitvoerend comité van het Indische' Congres een motie heeft, aangenomen, waar in het Britsche aanbod om Indië wellicht na den oorlog de onafhankelijkheid terug te geven, wordt afgewezen. In de motie komt tot uitdrukking, dat het Britsche aanbod een hinderpaal voor de ontwikke ling van een vrij en eensgezind Indië vormt. De motie roept het Indische volk op om de houding van 'de Britsche regeering door openbare betoogingen en andere mid delen te veroordeelen. Antisemietische betoogingen in Jeruzalem Voor het gebouw van het Joodsche dag blad „Palestina Post" zijn door de Arabi sche bevolking hevige antisemietische en anti-Engelsche protestdemonstraties ge houden. Aanleiding hiertoe- was een door de „Pa lestina Post" opengestelde inschrijving ten gunste van de Royal Airforce. Een japansche vereeniging der Zuidzee-organisaties

Schager Courant | 1940 | | pagina 5