Voedseltoestand van België en Frankrijk niet nijpend Vrees «oor Engélschen inval in Ierland Dc Duitscher op zijo eigen land Stadsvuil wordt benut Amerikaaasche Senator aan den schandpaal De Amerikaansche steunpunten WANNEER DE NOODZAKELIJKE DISTRIBUTIEMAATREGEN IN OVEREENSTEMMING MET DE VOORRADEN WORDEN GENOMEN, KAN GEEN SPRAKE ZIJN VAN EEN OP HANDEN ZIJNDEN HON GERSNOOD. Beschouwing van Duitsche zijde Berlijn, 22 Aug. (D.N.B.): De tegenwoordige toestand van ver val in den Franschen landbouw is niet alleen een gevolg van den oor log, maar ook in minstens even ster ke mate een gevolg van de verre gaande verwaarloozing van de land bouwproductie in Frankrijk geduren de de laatste jaren. Deze feiten wor den gereleveerd in een bericht dat van deskundige zijde is toegezonden aan het D.N.B. en waarin de toestand van den Belgischen en Franschen landbouw aan een beschouwing wordt onderworpen De geringe benutting van den Franschen bodem, de groote stukken land die braak lig gen en het achterblijven van de opbrengst per hectare bij die van Duitschland, alhoe wel het Fransche bouwland over het alge meen vruchtbaarder is dan het Duitsche, en andere fouten van het verleden, wreken zich thans. In het bericht wordt gewezen op den ach teruitgang van den aanbouw van graan, die in doorsnee over de jaren 1935 tot 1938, ver geleken bij 1913, voor tarwe en haver acht tien procent en voor rogge zelfs 44 be droeg. De oorlog droeg er vooral in de Noord-Fransche provincie toe bij, dat groo te gebieden niet werden bebouwd en dat in het afgeloopen jaar tal van te velde staande gewassen niet werden geoogst en braak ble ven liggen. Teneinde de moeilijkheden van den tegenwoordigen toestand goed te be grijpen, dient men te beseflen, dat tengevolge van de houding van de re geering van Frankrijk, ongeveer acht millioen Franschen zich niet in hun woonplaats bevinden en daardoor niet op de plaats waar hun arbeids kracht noodig is. Onder deze afwezig heid lijden in de allereerste plaats wederom de Noordelijke provincies, waar, in normale tijden, niet minder dan veertig procent van de gehee- le Fransche landbouwbevolking werkzaam is. Bijzonder doet zich het gemis voelen aan 'dierlijke en motorische werkkrachten en voorts van alle transportmiddelen; voorts ten deele van electrischen stroom. Ten einde den oogst binnen te halen, werd een groot aantal gevangenen derwaarts ge zonden. Waar dit nog niet voldoende was en de verder voorhanden arbeidskrachten niet geschikt waren, namen de Duitsche bezet tingstroepen deel aan den oogst. Ten gevol ge van al deze maatregelen zal de oogst van broodgraan waarschijnlijk voldoende zijn voor de behoefte van Frankrijk. In zeer groo te mate zijn door de Duitsche militaire au toriteiten bindtouw en benzine beschikbaar gesteld, waaraan bijna overal gebrek was. Het Fransche graanbureau heeft zijn werkzaamheden hervat. Deze en andere or ganisaties werken echter nog gebrekkig; zoo is er in het bijzonder nog geen organisatie voor den afzet der landbouwproducten. Voor aardappelen, vetten en suiker moet, onder gebruikmaking van leveringen uit België tot distributie worden overgegaan. Voor de vleesehproductie is het van beslissend be lang, dat de veestapel in hét bezette gebied sterk is achteruitgegaan. De verhoudingen in België, met zijn groote bevolkingsdichtheid zijn ongeveer gelijk. Er dienden hier echter door de Duitsche mili taire autoriteiten niet dergelijke ingrijpende maatregelen te worden genomen als in Noord-Frankrijk, daar de Belgische hoeren in staat waren zelf den oogst binnen te halen De broodgraan productie van België is in de eerste plaats verzekerd door een verbod op het gebruik van rogge voor veevoeder, dat tot dusver voor 90 pCt. als zoodanig werd ^gebruikt. Reeds dezen herfst zullen op last 'van de Duitsche autoriteiten maatregelen worden genomen ter uitbreiding van den ver bouw van graan. Alles bijeengenomen kan daarom de voedseltoestand van België en Frank rijk niet als nijpend worden geken merkt, wanneer de noodzakelijke distributiemaatregelen in overeen stemming met de voorraden worden genomen. Hoewel bij den tegenwoordigen toestand tal van moeilijkheden te overwinnen zijn, kan toch in geen geval voor België en Frank rijk van een op handen zijnden of zelfs al uitgebroken .hongersnood" wói'den gespro ken. zooals den laatsten tijd dikwijls van En gelsche zijde is beweerd. DE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK Do bevolking der Zuidelijke de partementen is bijna verdubbeld De „Petit Dauphinois" meldt uit Clermont- Ferrand belangwekkende bijzonderheden over de verdeeling der stroomen vluchtelin gen, die zich in de dagen van het Duitsche offensief naar het Westen en Zuiden van Frankrijk hebben begeven. De voornaamste stroom van vluchtelingen is getrokken naar het Fransche centrale bergmassief en de Py reneeën. De acht departementen aldaar hebben al leen 1.4 millioen Fransche vluchtelingen en honderdduizenden Belgen, Nederlanders en Luxemburgers moeten opnemen. De bevol king van deze centrale vluchtzone is dien tengevolge van twee tot bijna 4 millioen menschen gestegen. In het zuidelijke en in het aan de Pyreneeën gelegen vluchtgebied met vijf departementen is de bevolking door 500.000 vluchtelingen met een kwart geste gen. In een der groote Duitsche locomotievenfabrieken. Minutieus zuiver wordt een kolos op zijn onderstel Sep'aatst^^ Poolsche arbeldsvrijwilligers slechts een tijdelijke oplossing. (Van een V.P.B.-medewerker). De naaste medewerker van den Duitschen rijksboerenleider Behrens, heeft verklaard, dat het gebruik van Poolsche arbeidskrach ten in den landbouw slechts een tijdelijke oplossing vormt. De arbeid van de werkers op het land is tezamen met die van den boer een levensbron van het volk en daar om moet hun beroep in het Duitsche volk voldoende bezet blijven. De wil tot landar beid moet worden aangekweekt en verschil lende middelen zullen worden aangewend om jonge menschen op het land te houden. De veeteelt worde op hooger peil gebracht en den jongen menschen worde inzicht in het landbouwbedrijf in zijn geheel en in de mogelijkheden tot verdere ontwikkeling ge boden. Sinds het Duitsche gebied zich zoo aan zienlijk heeft uitgebreid, zal er voor alle landarbeiders een mogelijkheid bestaan om zich als boeren te vestigen. Tot zoover de Duitsche functionaris. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat volgens een mededceling van het Rijksmi nisterie van arbeid op het oogenblïk 1,1 tot 1,2 millioen buitenlandsche arbeidskrachten in den Duitschen landbouw werkzaam zijn. De meeste Poolsche krijgsgevangenen zijn inmiddels reeds in vrijheid gesteld, zoodat ook zij tot dit getal van vrijwillige buiten landsche arbeidskrachten behooren. De Hongaarsch-Roemeensche onderhandelingen Succes niet waarschijnlijk. De woordvoerder van het Hongaarsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gisteravond de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers ontvangen. Hij ver klaarde, dat het standpunt van Roemenië in de kwestie van de Hongaarsch-Roemeen sche regeling naar Hongaarsche meening geen grondslag voor een accoord biedt. Hongarije heeft inzake de grensafbakening een concreet voorstel aan Roemenië ge daan, doch van Roemeensche zijde is geen enkel voorstel tot het vaststellen van een grens ingediend. Daarom hebben de ver dere besprekingen volgens de opvatting van Hongarije slechts dan zin, wanneer eerst de heide delegaties het eens kunnen worden over een gemeenschappelijke ba sis voor de besprekingen, waarbij het pri maire de gebiedsafstand is. Een bevolkingsruil kan echter slechts als secondair element een correctie van de. gemeenschappelijk vast te stellen grenslijn beteekenen. In politieke kringen te Boedapest beoor deelt men op grond van deze meer dan of ficieuze verklaring de kansen op succes van de verdere Hongaarsch-Roemeensche besprekingen te Turnu-Severin zeer scep tisch. Een der meest onvermoeide pleitbezorgers van het Witte Huis in het congres, senator Claude Pepper (Florida) wien het met de Amerikaansche hulpverleening aan Enge land niet snel genoeg gaat, is Woensdag avond door eenige honderden vrouwen, die haar ontstemming over zijn oorlogsdrijverij wilden luchten, in getrouwe nabootsing voor het senaatsgebouw opgehangen. Nadat de pop, die Pepper voorstelde, reeds eenigen tijd aan den paal had gebengeld, kwamen poli tie-agentên, die haar lossneden. Een delega tie der vrouwen begaf zich daarop naar den senator, die naar aanleiding van haar pro test zonder blikken of blozen verklaarde, dat de Vereenigde Staten er naar streven, den oorlog te vermijden. Het was voor het eerst in deze eeuw, dat in congreslid te Washington in het open haar „werd opgehangen". Wat men zooal in het stadsvuil aantreft Eenolifantstand en twee ouder- wetsche granaten werden gevonden in de collectie vuilnis, welke per speciale treinen van Den Haag naar Drente wordt gebracht (Foto Pax-Holland) Te Wyster in Drente wordt het Haagsche stadsvuil tot vruchtbare compost verwerkt. Het ijzer, dat in groote hoeveelheden in de bonte verzameling wordt aangetroffen, wordt zorgvuldig verzameld en per schip naar betere bestemming gebracht (Foto Pax-Holland) In de Iersche hoofdstad Dublin heerscht, naar de New-Yorksche bladen melden, een toenemende nervositeit, daar men den laatsten tijd steeds meer vreest voor bezet ting van het land door Engeland. In poli tieke kringen te Dublin, aldus genoemde bladen, venvacht men ingeval van een En- gelsche invasie een openlijke opstand. Neutrale schepen in Britsche convooien Beeders zetten het leven van hun zeelieden op onverant woordelijke wijze op het spel. De Duitsche marine doet voortdurend on danks hun bewapening met stijgend suc ces aanvallen op Engelsche koopvaardij schepen en richt haar actie vooral tegen Engelsche konvooien. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat wanneer in deze konvooien ondanks alle waarschuwingeij steeds z.g. neutrale schepen worden aan getroffen, de betrokken reederijen, afge zien van het verlies aan tonnage, daarme de vooral het leven van hun zeelieden op onverantwoordelijke wijze op het spel zet ten. Duitschland heeft herhaaldelijk de reederijen der neutrale landen voor het aanvaarden van een Engelschen konvooi- brief gewaarschuwd en uitdrukkelijk ver klaard, dat het hierin een ontoelaatbare ondersteuning .vand en vijand moet zien De leider van de Argentijnsche delegatie ter conferentie van Havanna, Leopold Mello heeft er tegenover journalisten opnieuw op gewezen, dat Argentinië aanspraken doel gelden op de Malvinen. Met het oog op de Engelsche voornemens tot het afstaan van steunpunten aan de Vereenigde Staten ver klaarde Mello, dat Argentinië er te Havanne op heeft gestaan, dat de Malvinen dienen te worden beschouwd als Argentijnsch en niet als Engelsch gezit. Bij voorbaat dient dus vastgesteld, dat deze eilanden bij de bespre kingen over de toekomst van de Europee- sche bezittingen in Amerika niet kunnen worden betrokken. 1 De vrouwelijke stadsjeugd, die in de Wieringermeer bij het landbouwwerk is komen helpen, maakte al spoedig kennis met de geheimen van dit vak. Zelfs de tractor werd beproefd (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 8