ZEEP op den BON Tien dooden Treffen bij Kreta? te Rotterdam "TE"°A0!'*U0mwDAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Met ingang van 31 Augustus De verkoop tot zoolang stopgezet Egypte's keus bepaalt zijn lot 19 gewonden OP BERGEN Kabelballon ontploft Verduisteren 8.47 uur BOMMEN OP GENT Laan. Schaecn, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224ft. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hofland* Koorderiwartier" !«4 VAN 31 AUG.—25. SEPTEMBER 1120 GRAMHUISHOUDZEEP of 2 X 75 GRAM TOILETZEEP OF 200 GRAM ZACHTE ZEEP, OF 250 GRAM ZEEP- POEDER OF 600 GRAM WASCH POEDER. Extra rantsoen voor kinderen, artsen en zieken De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat op Zaterdag 31 Augustus a.s. een begin zal worden gemaakt met'de distributie van zeep in dier voege, dat uitsluitend op bon mag worden, verkocht. Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributieperiode de winkeliers over voldoende voorraden zullen beschik ken, is het noodzakelijk den ver koop en de aflevering aan het pu bliek van huishoudzeep, zachte zeep, toiletzeep, vloeibare zeep, zeeppoe der, zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen, waschpoeder, medi cinale zeep, scheerzeep en scheer- crêmc stop te zetten met ingang van Zaterdag 24 Augustus tot en met Vrij dag 30 Augustus a.s. Voor de eerste distributieperiode, welke loopt van Zaterdag 31 Au gustus tot en met Dinsdag 24 Sep tember a.s., zal een nader aan te wij zen bon van het algemeen distributie bonboekje, naar keuze van den ver bruiker, recht geven op het koopen van 120 gram huishoudzeep of 2 keer 75 gram toiletzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Waar de ver pakking dit toelaat, kan de verbrui ker desgewenscht gedeelten van bo venstaande hoeveelheden in combina tie op een bon koopen. Extra rantsoenen voor jonge kinderen. Kinderen, die op 1 September 1940 den leeftijd van 2 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor twee extra rant soenen zeep per distributieperiode. Kinderen boven de 2 jaar, die op 1 Sep tember 1940 den leeftijd van 8 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor een extra rantsoen per distributie periode. Ter verkrijging hiervan dient men zich op nader vast te stellen dagen te wenden tot den plaatselijken distri butiedienst on der overlegging van de distributiestamkaart .van" het desbetreffende kind. 1 Practiseerende artsen, tandartsen en vee artsen komen in aanmerking voor een ex tra rantsoen zeep van 200 procent. Zieken en in het algemeen zij, die op ge controleerd medisch advies extra rantsoe nen zeep behoeven, kunnen een verzoek daartoe richten tot de plaatselijke distri- butiediensten. Voorts is het de bedoeling een regeling te treffen voor het beschikbaar stellen van extra zeeprantsoenen ten behoeve van hen, die als gevolg van hun werkzaamheden blootgesteld zijn aan bijzondere verontrei niging van lichaam of kleeding. Uitvoerige mecledeelingcn over deze regeling zullen binnenkort in de pers gepubliceerd worden. Geen zeep voor schoonhouden gebouwen. Voor het schoonhouden van gebouwen wordt geen zeep beschikbaar gesteld. In ver band hiermede wordt er op gewezen, dat schuurpoeder en andere reinigingsmiddelen buiten deze distributie vallen en dat deze ar tikelen dus zonder bon gekocht kunnen wor den. Ziekenhuizen en sanatoria, waar het ge bruik van zeep om hygiënische redenen on vermijdelijk is, zullen op een desbetreffend verzoek, in te dienen bij de plaatselijke dis tributiediensten, toewijzingen ontvangen. Evenzoo zullen hotels, restaurants e.cl.. waar regelmatig warme maaltijden worden verstrekt, voor het wasschen van het linnen goed, een toewijzing zeep ontvangen. De waschbaas moet ook een bon netje! Wasscherijen zullen voor gezinswasch bon nen van de betrokken gezinnen in ontvangst nemen en wel een bon per acht kilogram droog waschgoed. Op een bon zal de wassebe rij 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. Voor de reiniging van het linnengoed van hotels, café's, ziekenhuizen, sanatoria e.d., zullen de wasscherijen toewijzingen, die aan deze instellingen zijn verstrekt, in ontvangst nemen. Kappers. Dames- zoowel als heerenkappers krij gen toewijzingen voor de scheerzeep en vloeibare shampoo, welke zij behoeven voor het scheren en wasschen van het haar hun ner klanten, welke toewijzingen afhanke lijk zijn gesteld van het aantal leden van het bedienend personeel, waartoe ook de patroon gerekend wordt. Zij dienen zich te vervoegen bij de plaatselijke distributie diensten, waarbij de distributicstamkaarten van den patroon en het bedienend perso neel moet-en worden overgelegd, alsmede de loonlijsten van dat personeel. Ton aanzien van haarwaschmiddelen zij opgemerkt, dat Shampoo in poedervorm buiten de distributie valt. - Scheerzeep. Met betrekking tot scheerzeep is een afzonderlijke regeling getroffen. Op nader aan te wijzen bonnen zal aan mannelijke personen, die op 5 Augustus j.1. den leeftijd van 15 jaar hadden bereikt 50 gram scheer zeep dan wel, zoolang de voorraad strekt, een tube of een not scheercrênie per vier maanden ter beschikking worden gesteld. Bij den handel aanwezige voor raden. Tot een nader te bepalen datum kunnen de bij den handel aanwezige voorraden zeep van de oude samenstelling, met. uitzonde ring evenwel van toiletzeep en medicinale zeep. alsmede die zeepsoorten, welke in de toekomst niet meer zullen worden aange maakt. alsnog op bon verkocht worden. Per bon zal mogen worden betrokken 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. De toiletzeep van oude samenstelling mag uitsluitend verkocht worden tegen inleve ring van speciale bonnen voor toiletzeep, welke uitsluitend zullen worden uitgereikt ten behoeve van kinderen', zieken, artsen, tandartsen en veeartsen. Ook de medicinale zeep mag uitsluitend verkocht worden aan hen, die hiervoor spe-- ciale bonnen kunnen inleveren. Deze spe ciale bonnen zullen door de plaatselijke distributiediensten alleen aan die personen uitgereikt worden, die aan deze zeep op me dische gronden behoefte hebben en een ge controleerd medisch advies kunnen over leggen. ITALIË WACHT AF. Naar aanleiding van de door Radio- Londen verspreide berichten, vol gens welke Egypte zich op zou ma ken om zijn leger aan de zijde van de Britsche troepen tegen Italië te doen strijden, verklaart men in be voegde Romeinsche kringen, dat in dien zulks waar zou blijken te zijn, Italië in dit opzicht niet onverschil lig zou kunnen blijven. De houding van Italië ten aanzien van Egypte is reeds bepaald. Italië wil niet Egypte aanvallen, doch alleen de Britsche troepen, die zich op Egyptisch grond gebied bevinden. Italië begrijpt zeer goed, dat, als Egypte niet aan het despotisch geweld van Engeland had toegegeven, zijn houding tegenover Italië geheel anders zou zijn. Doch als Egypte met Engelancf gemeene zaak zou willen maken en tot actie tegen Italië over zou willen gaan, zou dit den toestand fceheêl ver anderen en zou Italië op de juiste wijze antwoorden. Bommen op Nederland Geen Italiaansch ultimatum Over de verhouding ItaliëGriekenland meldt U- P., nog uit Athene dat de koning 's nachts om kwart over 2 verschillende le den der regeering bijeen heft laten komen voor een vergadering, die ruim een halfuur duurde. Hierbij waren aanwezig, de premier, de chef van den gcneralcn staf en de minis ters van Oorlog. Marine en Luchtvaart. In goedingelichte kringen verluidt, dat de ze zitting is gehouden naar aanleiding van berichten over nieuwe Italiaansche troe penconcentraties aan de Griëksch-Albanee- solic grens. Volgens onbevestigde geruchten, die den vorigen nacht Athene bereikten, kruisten op het oogcnblik zoowel Britsche als Italiaan sche oorlogsschepen voor het eiland Kreta. Voorts verluidt, dal de Grieksche minister van Binnenlandschc Zaken van den politie chef van het eiland Cerigotto, dat ongeveer dertig KM. van Kreta ligt, bericht ontvan gen, dat er tusschen vliegtuigen en Britsche oorlogsschepen gevechten zijn geleverd. Zij zouden in het bericht wordt van een bui tengewoon hevig bombardement gesproken Donderdagmiddag tusschen 1 en. 3 uur hebben plaatsgevonden. Geen ultimatum. De geruchten, dat Italië aan Griekenland een soort ultimatum zou hebben gezonden, waarin geëischt werd, dat het de Engel- scho garantie zou opzeggen, worden door politieke kringen te Rome volkomen onge grond genoemd. Verder wordt over de berichten, die mel ding maken van een bezetting van Kreta en Korfoe door Engeland, verklaard, dat niets van dien aard bekend is. Bij deze geruchten beeft men klaarblijkelijk te ma ken met een nieuwe Engelsciie manoeuvre welke echter Italië niet onrustig kan ma ken. Natuurlijk zal Italië, zooals ook reeds in verband met liet fot zinken brengen van den kruiser Helli in het licht werd gesteld, niet werkloos toezien hij een bezet ting van Grieksche eilanden, door Engeland. Trotzky's lijk naar de Vereenigde Staten? Begrafenis in Mexico was slechts symbolisch. De begrafenis van Trotzky op een kerk hof in de stad Mexico had, naar thans be kend wordt, een zuiver symbolische betee- kenis. Na de plechtigheid werd de kist nl. naar de rouwkamer teruggebracht. Het is nog niet hokend, waar het stoffelijk over schot definitief zal worden ter aarde be steld. Men neemt echter aan, dat het lijk naar de Vereenigde Staten zal worden ver voerd. Het A.N.P. meldt: Gistermorgen omstreeks kwart óver tien heeft een Engelsch toestel een tiental bommen laten vallen op denSchulpweg in het zuidelijk deel van Rotterdam. Burgerarbeiders waren daar be zig met het bouwen van huizen en de bommen zijn op korten afstand van deze huizen ontploft. Van de arbeiders werden er tien op slag gedood, terwijl negentien werklieden gewond werden, van wie eenige ernstig. De schade aan de huizen is gering, aange zien de bommen in de weilanden er achter op den weg en naast de huizen''terechtkwa men. Een boerderij aan den Charloischen- dijk no. 711 werd cïoor bomscherven en den luchtdruk beschadigd. Het dak werd gedeel telijk vernield, alle ruiten 'werden verbrij zeld. Van de tien bommen zijn er vier niet ont ploft. Twee daarvan liggen in de onmiddel lijke omgeving van de boerderij; zoodat de ze door de bewoners ontruimd moest wor den. Ook de twee andere „blindgangers" zijn onder bewaking gesteld. MIJNEN IN ZEELAND ONTPLOFT Andere mijnen wachten op de- montage. Donderdag zijn in Kapelle twee mijnen aangespoeld en tot ontploffing gekomen. Een ervan ontplofte bij het zoogenaamde ijzeren torentje, waar veel schade werd aangericht aan de lichtwachtershuisjes onder aan den dijk, terwijl aan den noordkant van het dorp verscheidene ruiten het moesten ontgelden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De andere mijn explodeerde meer naar het Noorden, maar richtte geen schade aan. Op j het oogénblik liggen nog andere mijnen voor I Westkapelle. Door het slechte weer is het I niet mogelijk ze te demon teeren» Weinig schade Gisteren omstreeks twaalf uur verscheen een Engelsch vliegtuig boven Bergen. Vijf bommen werden uitgeworpen. Drie hiervan kwamen niet tot ontploffing, zoodat het waarschijnlijk tijdbommen zijn. De materieele schade is zeer gering. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door den bliksem getroffen? Gisteren werd te Woerden een Engelsche kabelballon waargenomen, drijvende in de richting van Utrecht, dus van 'West naar Oost. Toen de ballon boven Harmeien was gekomen, sloegen er plotseling vlammen •uit, waarna een ontploffing wérd gehoord. In den nacht van Woensdag op Don derdag is een boerderij in West er - Iand door Engelsche bommen ern stig beschadigd. Hierboven een fo to van de gehavende boerderij. (Foto Pax-Holland.) Waarschijnlijk is de ballon door den blik sem getroffen, daar juist een hevig onweer woedde. OP HENGELO Zes slachtoffers. Gisternacht tegen 4 uur hebben En gelsche vliegtuigen boven Hengelo een tiental brysantbommen en een groot aantal brandbommen uitge worpen. Van de 10 brysantbommen zijn waarschijnlijk enkele niet ont ploft. Door dezen aanval zijn zes doo den te betreuren. Vier van de familie Nijhoff, wonende aan den Oelerweg» Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.38 uur Ruime schenking voor den wederopbouw Mooie geste van fabrikanten van boü wma tcrialen. Ten behoeve van den wederopbouw van Nederland, heeft de Stichting Gresbuizencon- ventie den regecringscommissaris voor den wederopbouw gratis de levering van 30 ton gresbuizen aangeboden. Een soortgelijk aanbod bereikte den regee- ringscommissaris van de Nederlandsche Dak pannen-Conventie, welke voor hetzelfde doel 100.000 dakpannen beschikbaar stelde. De regeeringscommissaris heeft deze schenkingen met groote erkentelijkheid aan vaard en zal t.z.t. een beslissing nemen over de bestemming van de materialen. De Amerikanen moeten oefenen Grondige opleiding in den wa penhandel vereischt. President Roosevelt heeft zich op de pers conferentie uitgesproken tegen het uitstel van de militaire dienstplicht tot het volgend jaar. Hij wees er op. dat het leger nog 800.000 rnan noodig heeft, om de moderne legereen- heden te kunnen organiseeren en oefenen. De jongste manoeuvres hebben getoond, dat de ieden der nationale garde lichamelijk niet voldoende zijn geoefend en marschen van 25 km. als een te groote inspanning beschouwen, terwijl legers in Europa dage lijks 50 km. kunnen marchceren. Voor het begin van het volgend jaar zal ook een deel der gemechaniseerde uitrusting gereed zijn om te worden afgeleverd en dan zal men weliswaar de uitrusting hebben, maar er zullen niet genoeg manschappen ter beschik king staan. Een modern leger eischt een intensievere technische oefening. Werkloosheid aan het Suezkanaal De Suezkanalamaatschappij heeft de loo- nen en salarissen van haar arbeiders en em- ployé's met 10 tot 20 gekort Tegelijkertijd is een aantal arbeiders en- employé's ontsla gen, terwijl de anderen slechts een halve maand kunnen werken. Te Port Said is het tot werklozenrclletjes gekomen. De scheep vaart ligt geheel stil en het aantal werk- loozen neemt van dag tot dag toe. De di strictsgouverneur van de Kanaalzone, tot wien de werkloozen zich hadden gewend, voor ondersteuning heeft daar zijn eigen' budget geheel in beslag is genomen door uitgaven voor de bewapening en voor werk zaamheden in de Kanaalzone van de on dernemers der scheepvaartmaatschappijen en bedrijven in de Kanaalzone geëischt hun nerzijds een hulpcomité te vormen voor de ondersteuning dezer werkloozen. Een projectiel na een half uur geëxplodeerd. 23 gewonden. BRUSSEL. 23 Aug. (D.N.B.) Naar thans bekend wordt, hebben de Engelschen, nadat zij Zondag reeds verscheidene bommen bo ven Brussel hadden uitgeworpen, waardoor 7 personen werden gedood en ruim 20 ge wond, Woensdagmiddag een luchtaanval ondernomen op de burgerbevolking van Gent. Een Engelsche vliegtuig kwam plot seling uit de wolken te voorschijn en liet twee bommen vallen, waarna het terstond weer verdween. Beide bommen kwamen in het centrum der stad neer, zonder direct te ontploffen. Een half uur later ontplofte plot seling een dezer bommen, terwijl talrijke vreedzame voorbijgangers in de nabijheid waren. Drie-en-twintig personen werden gewond, verscheidene hunner zwaar. On der de gewonden bevonden zich twee vrou wen en drie kinderen. Men vreest. dat eenigen der zwaargewonden het er niet le vend zullen afbrengen. Drie huizen werden beschadigd. nl. vader, moeder en twee zoons. Mej. Maas, eveneens wonende aan den Oelerweg en de heer Nijland, wonende aan de Agalhastraat. Vier woningen aan den Oelerweg zijn to taal vernield en in den omtrek zijn naar schatting 60 a 80 huizen min of meer beschadigd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1