Engelands Noord-Nederland- Vlaanderco boemingsricbt van dm Rijkscommissaris kolenpositie i Reimeensch-BDlgaarsche Geld- en Goederen inzamelingen Algemeen vorderingsbesluit 1940 Nederlandsche geslachtsnamen Goede vangst van de politie Malta dpnieuw bestookt Niet voor het raam bij luchtgevaar Geen Poemeensch Hongaarsche DR. BORMS VERTELT ZIJN ERVARINGEN. Zaterdagavond vergaderde de stichting KoordNederlandVlaanderen. Na opening door den voorzitter, vertelde Willem de Mcyer, de bekende bezieler der Vlaamscho zangfeesten van de schrikkelijke ervaringen, die de Vlaamsche geïnterneerden gehad had den, toen zij weggesleept werden naar het zuiden van Frankrijk en van hun troostlied: „Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief Met dit lied, mede gezongen door Wiesken Aerts, werd de avond geopend. Menig lied volgde, zoowel van de beide Vlaamsche kunstenaars, als van de gansehe vergadering in combinatie met hen. Het werd een recht Zuid-Ncderlandsch zangfeest, inmiddels door de Noord-Nederlanders van iharte meegeleefd. Bij 't binnenkomen van den grootcn Vlaamschen schrijver, Dr. Au gust Borms. voor kort op zeer wondere wijze Hit dtf Fransche gevangenschap behouden huiswaarts gekeerd, werd staande het strijd lied: „Wij zijn bereid", met groot enthousias me aangestemd. Dr. Borms vertelde hoe de Fransche ge- Vangenschap hem dichter bij den dood had gebracht dan de doodstraf, die 21 jaar ge leden tegen hem werd uitgesproken. Op 10 Mei te Merxem gevangen genomen, werd hij 15 Mei met vele anderen in een beestenwa gen geladen te Vorst bij Brussel, waar de gevangenen 6 dagen en 7 nachten in opge sloten bleven, de eerste 2 dagen geheel zon der eten. Een van de gevangenen werd krankzinnig. Een tweede werd neergeschoten Een derde bezweek door den ondraaglij- ken dorst aan mond- en klauwzeer. Op elk station werd het volk opgeruid. In den nacht van 18 op 19 Mei te Saumur sprong een 12-tal dronken soldaten in den wagen en greep speciaal Dr. Borms aan. De tien jaren celstraf maakte dezen op al les verdacht. Het liep echter nog goed af. Hetzelfde tooneel herhaalde zich te Tours, waar soldaten hem speciaal mishandelden en hem alles ontroofden, ook zijn bril weg wierpen. Ook de atmosfeer in den dichtge spijkerde» wagen was ondraaglijk maar het meest schrikkelijk was de dorst, zes nach ten en zeven dagen lang. Dinsdag 22 Mei arriveerde het transport te Orléans, waar allen zeer ruw uitgeladen werden en onder liet gehuil der bevolking en mishandelin gen naar het concentratiekamp werdén ge bracht, waar de barakkon voorheelden van vuiligheid waren en de soldaten iederen dag uitmuntten in tal van mishandelingen. Onder een menigte van beleedigingcn werd Dr .Borms hier genoopt de ontzettend ver vuilde barakken te reinigen. In de barak ken kregen verscheidene gevangenen door het zeer vuile milieu de schurft. Toen de groote Fransche nederlagen plaats vonden, koelden de soldaten hun woede des te ster ker op de gevangenen. Te Abbeville zijn 22 gevangenen, onder wie Joris van Severen, vermoord. Van het kamp te Orléans werden in die dagen Dr. Borms en een 24-tal anderen in de militaire gevangenis opgesloten. Hier vonden geen mishandelingen plaats. De oorzaak hiervan was. dat deze Fran sche cipiers geen Walen gesproken hadden. Want de Walen ruiden overal de Franschcn op en veroorzaakten ook de dood van Joris van Severen. Spreker verklaart, dat de Wa len de naam volksgenooten niet verdienen (sterk applaus). Van Orléans werd het trans port naar St. Cipricn bij de Pyreneën ge bracht. Het kamp van St. Ciprien heet een hel en is het. De eerste *week waren er in lïfet kamp, dat 3000 menschen bevatte. 8 doo- den en de Fransche leiding vond dat heel normaal. Geneesmiddelen waren cr niet. Er heerschte buikloop. Er werd honger geleden. Het water was spaarzaam en zeer vuil. Ein delijk, toen de wapenstilstand kwam, werd het iels zachter en ten slotte de bevrijding. De heer Karei Watcrnaux. secretaris van 'de stichting N oord-N e derl and-V l aan dere n huldigde vervolgens dr. Borms. Hij bracht in herinnering hoe 21 jaren geleden over dr. Borms als Vlaming de doodstraf werd uitge sproken, later in celstraf veranderd en hoe ten slotte na lien jaren de Vlaamsche stem men de gevangenispoorten open ra meiden. Tien jaren celstraf legt een stempel van martelaarschap. Den lOen Mei 1910 begon een tweede martelaarschap, korter van duur, feller van aard. En sterker nog zal thans de geest van we deropstanding in Zuid en Noord Dietsch doen gevoelen en Dietsch doen handelen, samen met Dr. Borms in een strijd voor de herecniging van noord en zuid. Met het zingen van de Vlaamsche Leeuw •werd de vergadering besloten. Het Zaterdag verschenen verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied. Hierin wordt bepaald: Artikel 1: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied benoemt, stelt aan en ontslaat de volgende ambtenarenen ande re functionarissen: 1. de secretarissen-generaal van de de partementen van algemeen bestuur; 2. den vice-president en de leden van don Raad van State; 3. den president, de vice-president en de raadshceren van den Hoogen Raad der Ne derlanden, alsmede den procureur-generaal en de advocaten-generaal bij genoemd col lege; 4. de presidenten der gerechtshoven, alsmede den procureur-generaal bij ge noemd college; 5.den inspecteur der rijksveldwacht en den inspecteur der Nederlandsche Mare chaussee: 6. de hoofdcommissarissen van politie; 7. De Commissarissen der provinciën; 8. de burgemeesters van de hoofdsteden der provinciën en van de gemeenten met me>er dan 50.000 inwoners; den president der Nederlandsche Bank; 10. den president der directie van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen; 11. den inspecteur-generaal van het loodswezen; 12. de directeuren van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen, alsmede van de Rijkswerf; 13. den commandant van den Nederland- schen onbouwdienst. Artikel 2. 1. Voor zoover overigens het benoemen, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionarissen voorbeen tot de taak van den Koning behoorde, geschiedt dit door den secretaris-generaal van het betreffende departement van algemeen be stuur. Voor zoover tot het henogmen. aan stellen of ontslaan van ambtenaren of an dere functionarissen andere Nederlandsche autoriteiten, instanties of lichamen bevoegd zijn. blijft deze bevoegdheid onverminderd bestaan. 2. het. bepaalde in lid 1. geldt ook voor het benoemen en ontslaan van den voorzit ter en de leden van besturen, examen-com missies en. commissies van onderzoek, als mede van alle andere soorten van commis sies. raden van advies, bijstand en anders zins. zoolang de Rijkscommissaris niet he- naalt. dat zij hun werkzaamheden neer leggen. Artikel 3. De Rijkscommissaris behoudt zich het recht voor om de in artikel 2 genoemde personen in bepaalde gevallen zelf te be noemen. aan te stellen of te ontslaan. Slechts indien toestemming van den procureur-generaal is verkre gen. Openbare geld- en goedereninzamelingen in den ruimen zin des woords, mogen vol gens een verordening van den rijkscommissa ris voortaan slechts worden gehouden met toestemming van den procureur-generaal, of, indien de inzameling in het ressort van meer dan een gerechtshof wordt gehouden, van het departement van politie. De toestemming kan afhankelijk gesteld worden van de vervulling van voorwaarden, Van inzameling is ook sprake, wanneer, onder mededceling, dat de opbrengst (ont vangst, winst) geheel of ten deele in het al gemeen belang of voor liefdadige doeleinden aangewend zal worden; een prestatie in geld of goederen wordt gevraagd, waartegenover óf in het geheel geen tegenprestatie staat of slechts een dusdanige waarvan de waarde in geenerlei verhouding tot het gepresteerde staat, de toetreding to een vereenigmg of de on dersteuning (bevordering) van een vereeni gmg of stichting wordt verzocht, indien uit het verzoek daartoe op te maken is, .dat het den verzoeker uitsluitend te doen is om de aan de toetreding of de ondersteuning (be vordering) verbonden prestaties in geld of goederen, goederen verkocht, of bijeenkomsten op het gebied van kunst, sport of anderszins "°- houden worden. loterijen of kansspelen, (ausspielungen) gehouden worden. De Haarlemsc^e Orkestvereniging moet blijven B. en W. stellen verhoogde sub sidie voor. De reeds lang bestaande financiëele moei lijkheden van de Haarlemsche Orkest Ver- eeniging, welke sinds geruimen tijd oorzaak waren, dat het orkest zijn werkzaamheden moest beperken tot zeven maanden per jaar. hebben onder de tegenwoordige omstandig heden nog ernstiger vormen aangenomen. De toestand is thans zoo. daf er voor verde re exploitatie geen voldoende financiëele grondslag aanwezig is.. B. en W. van Haarlem deolon thans den raad mede. dat zij zich moeilijk vertrouwd kunnen maken met de gedachte, dat de oud ste instelling van dezen aard in het land zou moeten verdwijnen. Zij stellen daarom den Raad voor het aan de H.O.V. voor 1940 reeds verleende subsidie van f 15000.te verhoogen met f 10.000.—. Het voorstel zal in de raadsvergadering van Woensdag a.s. behandeld worden. Fabrieksaardappelen voor voedselgebruik Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt het volgende mede: Het ligt in de bedoeling, een gedeelte der anders voor industrieele verwerking be stemde aardappelen zoo noodig voor de voe ding der bevolking te bestemmen of in ieder geval voor dit doel te reserveeren. Hiervoor zullen worden bestemd in de eerste plaats een gedeelte van de gecl-vlee- zige aardappelen. Deze aardappelen worden ook in andere jaren dikwijls voor consump- tiedoeleindbn verkocht. Verbouwers, die in het bezit zijn van een uitpoot- of maal vergunning voor fabrieks aardappelen, en die een gedeelte van deze aardappelen voor consumptiedoeleinden wcnschen te reserveeren, dienen, als zij wil len profiteeren van het nader te noemen sorteer- en bcwaarloon, daarvan zoo spoe dig mogelijk een opgave te doen aan de Ne derlandsche aardappelmeelcentrale te Veen- dam, op een bij deze centrale aan te vragen formulier. In een Zaterdag uitgevaardigd besluit van de Secretarissen-Generaal van de departe menten van handel, nijverheid en scheep vaart, van landbouw en visscherij, van jus titie. van binnenlandsche zaken, van onder wijs, kunsten en wetenschappen, van finan ciën, van waterstaat en van sociale zaken worden de genoemde Secretarissen-Gene raal, ieder voor de onder zijn departement ressortecrende aangelegenheden bevoegd verklaard om, indien 'zulks naar het oor deel van den betrokken Secretaris-Generaal in overeenstemming is met het algemeen belang, zonder eenige formaliteit, met in achtneming van de regelen, hij het besluit gesteld, de terbeschikkingstelling van goc deren, hetzij aan den staat, hetzij aan een anderen persoon of ander lichaam, te vor deren of te doen vorderen. Een dergelijke vordering geschiedt niet dan in overeen stemming met den Secretaris-Generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart Alle goederen behalve zee schepen vallen onder dit besluit. De vorderingen geschieden op schriftelij ke last, onderteekend door dengene, die de vordering doet en wordt, indien zij niet aan den betrokken persoon rechtstreeks kan worden gedaan, aan den burgemeester der gemeente gericht. Dengene die een goed ter beschikking heeft gesteld ontvangt daarvan terstond schriftelijk bewijs Een vordering kan strek ken tot terbeschikking stelling in eigendom en gebruik De in bezitneming kan zoo noo dig met behulp van den sterken arm ge schieden. De rechthebbenden ontvangen schade loosstelling volgens vaste regelen, gesteld door de genoemde Secretarissen-Generaal. Indien overeenstemming met den belang hebbende wordt bereikt, wordt terstond be taling gedaan. Indien geen overeenstem ming is bereikt kan de belanghebbende zijn vordering aan den betrokken Secretaris- Generaal toezenden. Speciale commissiën zullen uitspraak doen in gevallen, waarin de Secretaris-Generaal het bedrag der scha deloosstelling beslist. Veelzeggende uitgangen. Wat beteekenen de Friesche uitgangen ma, stra, da en ga achter namen als Roukema, Eisma, Zijlstr^, Dijkstra, Rauwerda, Eng- werda, Bijlenga, Wiebenga? vraagt een lezer van liet Vad. Het blad antwoordt: Heel veel Nederlandsche geslachtsnamen, zijn z.g. patronymica, d.w.z. ze zijn gevormd door middel van een achtervoegsel, dat „zoon van" beteekent, of dat alleen maar een twee den naamval aanduidt. Zulk een uitgang is het Friesche ma dat man („hoorige"), zoon, kleinzoon, nakomeling, e.d. kan beteekenen. Rouke is een Friesche mansvoornaam en Roukema beteekent dus zoon van Rouke. Een dergelijke uitgang is ing (in sommige streken, vooral in Twente en de graafschap Zutfen, uitgesproken en geschreven -ink; in het Friesch -inga of -enga). Reesink is met dit achtervoegsel gevormd van den oud-Ger- inaanschen mansnaam Rese en beteekent dus zoon van Rese, Wiebenga beteekent zoon van Wiebe (Wybo). Soms is achter den oor spronkelijken mansnaam eerst een verklei ningsuitgang geplaatst; dit is b.v. het geval bij den naam Tenkink, afgeleid van Tenco, wat een verkleinwoord is voor Tenno. Bij namen als Rauwerda is de uitgang niet -da, maar -a Deze uitgang duidt in het Friesch den tweede naamval aan, in dit ge val van den plaatsnaam Rauwert, Rauwerda beteekent dus „van Rauwert" („die van Rau wert komt"). Ook de uitgang -stra wordt op dezezelfde wijze gebruikt om van een plaats naam of algemeen aardrijkskundigen naam een bevoegelijk naamwoord en zoodoende een persoonsnaam te maken. Van woorden als dijk en zijl sluis) werden aldus ge vormd Dijkstra en Zijlstra (vergelijk Van Dijk en Van der Sluis). Verdere bijzonderheden kan men vinden in „De Nederlandsche Geslachtsnamen" van Johan Winkler. OLIESTOOKINRICHTINGEN EN BRAND- STOFDISTRIBUTE. In verband met de omstandigheid, dat. vele eigenaren van niet olie gestookte centrale verwarmings- of andere ketels voorloopig de nog in hun bezit zijnde voorraden olie zullen kunnen gebruiken en dat bedrijven (b.v. bak kers) nog voor een gedeelc hunner brandstof behoefte olie-toewijzingen ontvangen, is de vraag gerezen, of door hen een der formu lieren a. lot en met e. voor het verkrijgen van vaste brandstoffen dient te worden in gevuld. Dit moet inderdaad geschieden, doch in alle gevallen dient op liet formulier te wor den vermeld, dat voorloopig nog Hetzij ge heel hetzij gedeeltelijk met olie zal worden gestookt. De betreffende formulieren zijn verkrijg baar gesteld bij de plaatselijke distributie- diensten. ln een der hoofdstedelijke zweminrich tingen heeft de politie een 18-iarigen jon gen, die geld uit een der badhokjes weg nam, op heeterdaad betrapt. Het geldbedrag, dat de dief in de cabine aantrof, was welis waar niet zoo groot, doch de jongeman wordt er ernstig van verdacht zich ook elders aan diefstal in zwembaden te hebben schuldig gemaakt. Naar men weet heeft men reeds lang in de Amsterdamsche zwembaden grootcn hin der van oneerlijkheid en tot dusver was ver geefs naar den mogelijken dader gezocht. Een nauwgezette controle heeft het thans de politie mogelijk gemaakt de hand te leg gen op een persoon, die sportlievend Am sterdam op zoo ernstige wijze benadeelde. Italiaansch weermachtbericht Het 79e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Een onzer formaties vliegtuigen bombar deerde de basis Hal Far op Malta. Tien Brit- sche jagers, die reeds in de lucht waren, trachtten de actie te verminderen, doch zij werden onmiddellijk door onze beschermen- de jagers aangevallen. Er volgde een ver woed gevecht, in den loop waarvan vigr Brit- sche en een Italiaansch vliegtuig werden neergeschoten. In Noord-Afrika zijn twee Britsche torpe- jagers, die in den nacht de haven Barbia be gonnen te beschieten, door onze onmiddellijk ingrijpende bommenwerpers aangevallen en op de vlucht gejaagd. Door onze formaties zijn voorts luchtaanvallen ondernomen op vijandelijke gemotoriseerde strijdkrachten tusschen Sidi Barrani en de grens van Cv- renaika, waarbij drie pantserauto's vernield werden, terwijl al onze vliegtuigen zijn terug gekeerd. Bij een vijandelijken aanval op To- broek werden vijf soldaten gewond, terwijl zeer geringe schade aan materiaal werd aan gericht. Bij een alsnog ingesteld onderzoek is ge bleken, dat bh den vijandelijken aanval op Tobroek, waarvan in het weermachtsbericht van 20 Augustus melding is gemaakt, twee vijandelijke vliegtuigen door het afweerge schut der marine zijn neergehaald. In Oost- Afrika hebben onze vliegtuigformaties de vliegveld van Garissa en Waijer (Kenya) i.. vijandelijke stellingen te Daga en River Post (beneden Soedan) gebombardeerd. In den af- geloopen nacht zijn vijandelijke vliegtuigen verschenen hoven Piemont en Lombardije. Deze vliegtuigen kwamen telkens uit Zwit serland. Zij werden door onze jachtvliegtui gen op de vlucht verdreven, nadat zij drie bommen nabij Anione (Borgosesia) en drie bij Alexandria hadden laten vallen. Als ge volg waarvan in een boerderij een begin van brand ontstond. Te Mariano Comense vielen onder de bevolking twee dooden, terwijl lichte schade werd aangericht aan woonhui zen. Tegelijk met de bommen werden de ge bruikelijke strooibiljetten uitgeworpen. In Amsterdam-Noord moest Zaterdagmid dag bet afweergeschut in werking treden, hetgeen tengevolge had. dat op enkele plaat sen lichte projectielen neerkwamen. Een de zer onplofte in de Leeuwerikstraat op het plaveisel, waarbij twee voor het raam kij kende personen door scherven werden ge raakt, zoodat zij zich moesten laten verbin den. Dc verwondingen bleken van lichten aard te zijn. Een tweede projectiel kwam in een perceel aan de Kanariestraat (waarvan de bewoners niet thuis waren) tot explosie en richtte daar eenige beschadiging aan het meubilair aan. Men zij nogmaals gewaarschuwd om bij luchtgevaar niet op straat te vertoeven en niet voor het raam te gaan kijken. Alle uitvoer afgesneden door de Duitscbe blokkade Productie bereikt nauwelijks het cijfer van vóór den oorlog. Alle uitvoer afgesneden door de Duitsche blokkade. (Van onzen V.P.B.-correspondent) In reederskringen te Lissabon houdt men rekening met het feit, dat de Duitsche blokkade o.a. tot gevolg zal hebben, dat de uitvoer van Engel- sche kolen, die in de laatste maan den toch reeds veel te wenschen overliet, thans geheel onmogelijk zal worden. Dit vestigt de aandacht op. de berichten, die de Engclsche propagandisten nog kort geleden ten aanzien van den toestand in het En- gelsche kolenbedrijf verspreidde en waarin de situatie veel te rooskleurig werd afgeschilderd. Men heeft zich van Engclsche zijde in den loop van de laatste maanden veel moeite gegeven om in het buitenland geruchten te verspreiden volgens welke in het Vereenigde Koninkrijk grootsche plannen in voorberei ding waren om de productie van de Engel- sche kolenmijnen te bevorderen, ook met het oog op de toenemende vraag uit het bui tenland. Men gaf er hoog van op. dat ten gevolge van het verloren gaan van Frankrijk als afnemer de aldus vrijgekomen groote -hoe veelheden kolen naar Spanje en Portugal zouden worden uitgevoerd, evenals naar Zuid-Amcrika. Alle aanvragen uit het bui tenland, beweerde men. zouden onmiddellijk kunnen worden uitgevoerd, dank zij de enorme voorraden, welke nog dagelijks in omvang toenamen en die Engeland zelf niet noodig had. Dat men den toestand even wol veel te gunstig heeft afgeschilderd, blijkt uit een aantal feiten, die inmiddels bekend zijn ge worden. Deze toonen onomstootelijk aan, dat de Engelsche kolenmijnen en -handel vol strekt niet meer in staat zijn, om kolen aan het buitenland te leveren afgezien nog van de omstandigheid, dat door de Duitsche blokkade een eind is gemaakt aan alle ver schepingen. Gebrek aan mijnhout belemmert den mijnbouw. Uit de jaarverslagen van tal van mijn- bouwmaatschappijen is duidelijk gebleken, dat hun bedrijven achteruitgaan en dat het in de afgeloopen maanden zelfs onder de gunstigste omstandigheden niet mogelijk is geweest, boven de productie van vóór den oorlog te komen. Dit spruit o.a. in niet geringe mate voort uit de omstandigheid, dat er nijpend gebrek heerscht aan mijn- hout, een onontbeerlijk hulpmiddel. Zooals men weet. kwam dit materiaal vroeger in enorme hoeveelheden uit Scandinavië, dc Baltische staten en Rusland. Nu deze bron is verstopt, moet bet worden aangebracht uit Canada. De prijzen van dit Canadeesche mijnhout zijn echter veel hooger, evenals de transportkosten, terwijl uit den aard van de zaak de aanvoer slechts voor een klein deel kan tegemoet komen aan de voortdurende vraag. Bovendien komt uit de verslagen van de ijzer verwerkende industrieën vast te staan, dat deze aanmerkelijk meer kolen ver bruiken dan vroeger, ten gevolge van het feit., dat zij thau» zoo goed als uitsluitend voor de bewapeningsindustrie werken; doch ook voor deze zoo gewichtigen tak van industrie gaat de levering van vol doende kolen met de grootste moeilijkheden gepaard. In geen geval is het de ijzerindu strie mogelijk geweest, groote kolenvoorra- den aan tê leggen, wat met het oog op den voor de deur spaanden winter veel zorg baart. De wil ig maar de macht ontbreekt. Uit bet voorgaande blijkt meer dan vol doende het propagandistische karakter van de verspreide geruchten, wat het binnenland betreft. Doch ook in het buitenland ont breken de bewijzen daarvoor niet. Zoo is in de kringen van Portugeesche reeders de klacht algemeen, dat er in Engeland reeds vóór de Duitsche blokkade bijna geen kolen te krijgen waren. Het is voorgekomen, dat Portugeesche schepen een volle maand moesten wachten in Cardiff, voordat zij met een lading kolen konden vertrekken, omdat er niet voldoende voorraad was. Ook in Zuid-Amerika heeft men zich geen illusies gemaakt over de Engelsche toezeg gingen, want slechts korten tijd te voren had den Engelsche officieele instanties met den meesten nadruk verklaard, dat levering van kolen aan de Zuid-Amerikaansche staten ten eenenmale uitgesloten waren, daar dé in En geland sterk toegenomen behoefte aan kolen geen uitvoer gedoogde. Bovendien bleek de onmogelijkheid van uitvoer, daar Engeland geen schepen beschikbaar kan stellen voor zulke verre reizen. Het beste bewijs daarvoor is, dat het zelfs niet eens voldoende schepen heeft, oin de goederen, die het in Zuid-Ame rika heeft gekocht, te komen halen. Thans is het bovendien onmogelijk gewor den, om de kolen uit Engeland naar Zuid- Amerika te transporteeren met behulp van schepen onder de vlag van het betreffende land, daar deze onherroepelijk zouden val len als slachtoffer van de Duitsche blokkade. Zelfs als Engeland kolen bezat, die aan het buitenland konden worden aangeboden, be staat er dus geen mogelijkheid op, om ze te leveren, Onderhandelingen afgebroken Zaterdag om 14 uur 10 verlieten de beide delegaties aan het paleis tc Turnu Severin, waar de conferentie werd gehouden over de gebiedsafstand van Roemenië aan Hon garije. Zij deelden mede, dat de onderhan delingen zijn afgebroken. Het is niet moge lijk geweest een grondslag te vinden voor een overeenstemming tusschen de Hon gaarsche en Roemeensche standpunten. Het officieele communiqai Zaterdagavond om 22 uur 10 heeft dl chef van den persdient van het Hongaai^ sche ministerie van Buitenlandsclie Zaken den journalisten het volgende officieele communiqué voorgelezen uit naam van de beide delegaties: „Nadat de leiders der beidei delegaties persoonlijk rapport hadden uitgebracht aan hunne resp regeeringen over den loop der onderhandelingen, hebben dc Hongaarsche en Roemeensche delegaties een derde ver gadering gehouden op 24 Augustus om 10 uur 30. Minister llory las een memoran dum voor van de Koninklijke Hongaarsche regeering, ter bestudeering waarvan de vergadering voor twee en een half uur werd geschorst. Nadat de vergadering heropend was antwoordde minister Valer Pop op het memorandum, dat in den loop van den och tend was voorgelegd door de Hongaarsche delegatie. Gezien het feit, dat men geen grondslag voor besprekingen heeft kunnen vinden, werden de besprekingen op verzoek van den leider der Hongaarsche delegatie voor gesloten verklaard Het vooruitzicht bestaat echter, dat de besprekingen in zeer korten tijd hervat zullen worden." De Hongaarsche delegatie is Zaterdag avond naar Boedapest vei-trokken. Zij zou hebben voorgesteld Woensdag a.s. de be sprekingen voort te zetten en voorts het denkbeeld hebben geopperd de eerstvolgen de besprekingen in Szegedin te houden op Hongaarsch gebied. Roemeensch optimisme. In officieele Roemeensche kringen beoor deelt men den stand van zaken optimis tisch en verwacht men ondanks alle moei lijkheden dat de ondei-handelingen zullen worden hervat. 'é'l >a ln De zuidelijke Dobroedsja zal etappen worden ontruimd. Naar van betrouwbare zijde te Boekarest verluidt, is tusschen Roe menië en Bulgarije bij de onderhan delingen te Krajowa overeenstem- ming bereikt over den termijn voor de ontruiming van de zuidelijke Do- bx-oedsja. Het einde van den termijn is volgens dit bericht vastgesteld op 10 October. De technische commissie der beide dele gaties hebben haar arbeid ook gisteren ver volgd. In welingelichte kringen verluidt, dat Roemenië de zuidelijke Dobroedsja iu étappen zal ontruimen en dat het slot te Baltsjik aan de Zwarte Zee, particulier be zit van den Roemeenschen koning, waar schijnlijk een Roemeensche enclave in Bul garije zal blijven. Te Silistra aan den Donau zou Roemenië een vrijhaven krijgen. Verder zal Bulgarije belangrijke faciliteiten toe staan voor het Roemeensche transitoverkeer langs de straatweg Boekarcst-Constanza, die door de zuidelijke Dobroedsja leidt. Roe menië echter zal zich verbinden binnen ze keren termijn een directen weg over Roe meensch gebied aan te leggen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2