ie Volkshoogeschoo veilingen Bouwboer en Veeboer De restaufitiewerkzaim- heden een de Eroote Kerk in vollen gang heeft een Sinterklaas noodig VU Alkmaar GROENTEN Langen dijker Dinsdag 27 Augustus 1940 Tweede blad Voor het stichten van een school te Bergen Het Volkshoogeschoolwerk heeft thans de wind in de zeilen. WAT DE VOORZITTER VAN DE HOORDHOLLANDSCHE COMMIS SIE ER VAN DENKT. (Van onzen eigen verslaggever). De Volkshoogeschool, of liever ge zegd de commissie tot oprichting van een Volkshoogeschool in Noord holland heeft een Sinterklaas noo dig! Twee, drie of tien Sinterklazen mag óók. Het zal dezen keer geen illusie bederven, als de goed-heilig- mannen elkaar tegenkomen. Als ze zorgen, dat er een bedrag van vijf- en-twintigduizend gulden in het schoentje van den penningmeester komt, opdat men een school in Noordholland kan vestigen. Liefst te Bergen! A. VISSER, voorzitter van de commissie tot oprtohting van oen Volkshoogeschool in Noord-Holland. Als men zoo eens met den heer A. Visser, voorzitter van dc Noordhollandsche Com missie, die daar midden in de Berger bos- schen zomer en winter de Hoogeschool der Natuur om zich heen heeft, gaat keuvelen, krijgt men wel den indruk, dat de Volks hoogeschool de primeur heeft gehad van de concentratie, de samenwerking, de aaneen sluiting en alle verdere schoone zaken dezer dagen meer. Want reeds larenl ang heeft de Volks hoogeschool richtlijnen voor deze aaneenslui ting gegeven, de cursussen te Bakkeveen en Markelo stonden open voor uiterst-links en uiterst-rechts. Er was slechts één doel: de samenwerking van alle groepen van de be volking daadwerkelijk in haar cursussen tot stand te brengen. De tiende Mei, en daarvoor reeds de mo bilisatie. heeft stagnatie gebracht in de groote plannen, waarmee de commissie be zig was, maar nu is weer de leus: Jong Nederland, pak aan, de handen in een voor de toekomst van ons land, wij doen daaraan mee, help ons! Van de bezettingsautoriteiten heeft het Volkshoogeschoolwerk alle medewerking en in het raam van de thans bestaande moge lijkheden carte blancbe gekregen. Geen der concentreerende groepen in ons land, zal de bindende kracht van de Volkshoogeschool principieel iets in den weg kunnen leegen, en zoo hebben de heeren Dr. van der Wie len. Visser c.s. den wind weer in de zeilen. „Maar nu nog een Sinterklaas", zegt de beer Visser. Er kómt een volkshoogeschool bij, in Noordholland of in Zuidholland, maar heter is het in Noordholland èn in Zuidholland. De situatie is thans zoo: Tn Zuidholland Eunnen wij te Reeuwijk een terrein van de gemeente krijgen U heeft dat al in de krant gehad er is geld in Zuidholland beschikbaar om te bouwen èn er is een goede leider daar. De studenten hebben in Zuidholland het pionierswerk verricht, de belangstelling is in Zuidholland echter niet zoo groot als in Noordholland. In Noordholland is de belangstel ling veel grooter, we kunnen hier in Bergen een prachtig ter rein op aannemelijke voorwaarden krijgen, in de nabijheid een huis huren, maar de belangstelling heeft zich hier nog niet voldoende in klinkende munt omgezet. Nu wa? liet verleden week nog zóó, dat naar aanleiding van een gecom bineerde vergadering van de com missies Noord- en, Zuidholland, de school voor beide provincies tóch te Bergen zou worden gevestigd. Ber gen is nu eenmaal Bergen en ook vele Zuidhollanders wilden hier wel heen. On 't oogenhlik echter is sr weer eenige aarzeling. ]t Aanbod van Reeuwijk is héél mooi. de ver bindingen met de groote steden van Zuidholland zijn goed, er is inder daad ook véél, dat voor een school in Zuidholland pleit. Daarom geloof ik, dat wij het beste doen het op een eigen school vooi" Noordholland aan te sturen. In Bergen, mijnheer Visser? Als 't eenigszins kan, ja. We hebben aan biedingen uit de Rijp en uit Midden-Roem ster. In de Rijp kunnen we het gebouw van het Doopsgezinde Weeshuis krijgen, maar het noodige terrein is nogal veraf en bovendien zou er heel wat aan dat gebouw moeten gebeuren Er zijn dus ook gemeentebesturen, die 't belang van "t Volkshoogeschoolwerk inzien? Gelukkig wel, heel wat gemeenten in Noordholland zijn lid of donateur. Maar we kunnen er nog méér, véél meer gebruiken, zet IJ dat even in de krant? We hopen nu door giften en de plaatsing van rentelooze obligaties, waarvan er elk jaar een gedeelte uitloot, in staat te zijn hier „voor ons zelf" te beginnen. En liefst gauw! Hebben de gewijzigde omstandigheden nog invloed op het, leerplan of het pro gramma van de scholen? Niet het minste! Waarom zouden ze dat hebben? Wij kunnen ons zelf zijn en blij ven. Wat tóen als nuttig voor ons volk werd onderwezen, is nü nog niet verkeerd. Alleen besprekingen over de doelstellingen der verschillende politieke partijen, die al tijd zeer objectief werden gehouden, ver vallen. omdat er geen partijen meer zijn of althans zullen zijn. Ik vind dat heclemaal niet erg, zegt de heer Visser, ons arbeidsterein: de culturecle verheffing van ons volk, is geen meter kleiner geworden. 't Zou goed zijn, wanneer er een volks^ hoogeschool in Noordholland was. De ken nis van het eigen gewest is soms nog zoo héél erg pover. Wat is hier in Noordholland geen mooie helaas vaak later bedorven architectuur van oude boerderijen wat is hier een schat aan folklore, wat is het. niet goed als de leerlingen ook hier iets wordt bijgebracht van sociale geografie, van econo mie, \an de rijke historie van onze pro vincie. Eerst dus een Sinterklaas, meneer Visser? Eerst een Sinterklaas, en als die z'n goe de gaven gestrooid heeft, een leider. Dat is ook nog een probleem, een leider van een volkshoogeschool moet. iemand zijn, met een zéér ruime algemeene ontwikkeling, liefst 'met universitaire opleiding, met veel idealisme, een man die zich geheel aan ons werk geeft, en hij moet geen groote fi- nanticcle eischen hebben. Wij hebben geen band en kunnen dus ook geen vuist maken. Het rijk of de provincie een beetje heipen, meneer Visser 't is toch een landsbe lang? Ja. als dat kon. hesluit onze vriendelijke gastheer ons praatje, maar voorloopig zélf de hand maar aan den ploeg..-! Het enthousiasme van don heer Visser werkt aanstekelijk! Het is enthousiasme voor een groot doel, dat wij van heeler harte willen helpen verwezenlijken. Gaarne wek ken wij onze lozere op, het Volkshooge schoolwerk te steunen. Zij kunnen dit voor loopig doen. door een bijdrage te storten op de girorekening van den penningmeester van dc commissie tot oprichting van een Volkshoogeschool in* Noordholland, postreke ning 353693 de Rijp. Het geld. dat in die bedding stroomt, is wèl besteed. Het versterkt de geestelijke weerkracht van ons volk. Rechtstreeks had het bouwbedrijf met het veebedrijf tot heden zelden veel te maken. Beiden leverden hun producten aan dc markt en betrokken hun benodigdheden voor gezin en bedrijf ook van de markt. Het is dus geen wonder, dat een nieuwe verhouding, waarhij tussen bouw- en vee bedrijf vermoedelijk een direct contact zal tot stand komen, moeilijkheden schept.. Ik doel hier op het verbouwen van stoppel- gewassen door de landbouwers, die ze in ei gen bedrijf niet nodig hebben. En welke producten dus zullen moeten worden gecon sumeerd door de uitsluitend-veebedrijve'S. Als we onderstellen, dat bedoelde gewassen (wikken, haver-wikken, boterzaad, mergkool, stoppelknollen) niet als groenbemesting gebruikt zullen worden, clan dient bekeken, hoe ze tot hun recht zullen komen bij de vee voedervoorziening. De genoemde voeders zijn elk op zichzelf goed, al is er verschil in eigenschap. Het gebruik er van zal dus verschillend zijn (verschil in eiwitgehalte en in gevaar voor de melksmaak), maar hierover bedoel ik niet te schrijven. Evenmin als over de voeder- waarde, die de prijs tenslotte zal beïnvloe den. Welke mogelijkheden doen zich voor, om de stoppelgewassen van het uitsluitend-bouw bedrijf tot waarde te brengen in het veebe drijf? In de eerste plaats kan het voeder vers per schip, per benzinevoertuig of per paard en wagen worden vervoerd van de bouw naar het vee. Daartoe zal het óf dagelijks gemaaid en gegeten moeten worden, óf het zal op 't veebedrijff moeten worden inge kuild en dus in één keer gemaaid, voorzover het geen mergkool of knollen betreft. En dat vóór 't invallen van de vorst. Mergkool dient vóór half December, liefst vroeger geoogst. Knollen kunnen wat langer staan. Het dagelijks benodigde kwantum vers vervoeren is practisch alleen mogelijk als de bedrijven zeer dicht bij elkaar liggen, wat in 't algemeen niet liet geval is. Ook is het vaartuig als vervoermiddel dan dikwijls uit geschakeld. Of er nog benzine zal zijn tegen de winter is een grole vraag. Blijft over paard en wagen, die beide kans hebben, als de afstanden groot, zijn, uit. elkaar te vallen. Maar dan rest nog het bezwaar dat de bouwboer op zijn land meestal geen herfst- bewerking kan toepassen op de tijd, die het best geschikt is. Het kuilen bij de veeboer kan in vele ge vallen met minder moeilijkheden, doordat alles vlugger kan verlopen en het schip goe de diensten kan bewijzen. Echter zal het de vraag zijn, of 't ver werken van de massa naar schip of voer tuig cn vandaar naar de kuil of silo niet funest zal zijn voor de kwaliteit van het pro duct. Daar komt bij, dat de mogelijkheid van rotting in de tijd tussen maaien en kuilen met het uur kan toenemen, evenals de broei. Practisch lijken me til deze mogelijkheden over eenige afstand niet uitvoerbaar op een aanvaardbare wijze. In de tweede plaats is er de mogelijkheid van inkuilen o p het bouwbe- d r ij f, voorzover het bladgewassen betreft. Hier vervallen de grootste bezwaren bo vengenoemd. De voedermassa kan op tijd en goed tot voeder worden verwerkt Ze kan bij het vervoer gemakkelijk wor den gehanteerd doordat ze compac ter is en minder ruimte inneemt. De kwaliteit kan door 't vervoer niet worden geschaad. Mergkool en knollen kunnen ook ineens worden geoogst en „in het groot"- worden overgebracht, bij voor keur per vaartuig. De kwestie, of het eventueele inkuil-werk gedaan moet wórden door den verbouwer of door de afnemer valt onderling te regelen. Practisch uit te voeren lijkt deze manier van doen in elk geval wel. En dat met be houd van de voedingswaarde; dus aanvaard baar is deze wijze ook. Een derde mogelijkheid is, dat de bouw boer een aantal koeien opzet voorde mesterij en alzo zijn stoppelgewassen tot waarde brengt. Dit heeft als voordeel, dat niet het voe der naar 't vee gebracht wordt, maar omge keerd. Het is makkelijker een paar ton koeien te verplaatsen, dan enige tientallen tonnen veevoeder. Het laatste met bovendien waarschijnlijk meer risico voor verliezen. Dan is er nog een vierde geval. Dat n.1. de veeboer en de bouwboer tot een overeen komst. komen -voor een soort in de kost gaan van melkkoeien, b.v. voor de melk. Ik weet wel, dat voor „opzetten" en voor „in de kost nemen"' de bouwboer in 't alge meen niet is ingericht, maar waar een wil is, is ook een weg. En zo wordt het wederzijdse hulp en voor deel. Van de omstandigheden hangt af, wat het beste is. Eén van die omstandigheden is de goede wil der bedrijfsleiders en hun gezin nen. Een tweede, misschien de belangrijkste, hoe de voordelen voor de bouwboer zullen uitvallen. Een garantie, uit te drukken in geld, lijkt mij op zichzelf een maatregel, die toe te passen ware voor 't geval de bouwboer zelf kuilt (haver, snijrogge, wikken, haver-wik ken, boterzaad) of de oogst, in haar geheel aflevert (mergkool, knollen). Ten slotte. Dit zijn enkele beschouwingen. Misschien ben ik onvolledig geweest. Het is er om te doen, de kwestie tijdig aan de orde te stellen. Instanties, die als tusschenschakel fungeren, dienen bij voorkeur de organisaties te zijn. Voor de eigenlijke handel lijkt het me niet een geschikt object- Het meest lijkt me in aanmerking te ko men de coöperatie, de zuivelfabriek of een afdelingsbestuur. Mogelijk kan ook provin ciaal goed werk worden gedaan door de gezamenlijke bonden. Als er maar wordt aangepakt, om een goede oplossing te krijgen, vóór de bouwboer zijn stoppelgewas verbruikt als groenbemes ting, want. dat kan onze voedselvoorziening toch niet lijden. H. PILON. Leraar R.L.W.School. Schagen, 26 Augustus 1910. Er wordt gewerkt met uiterste zorgvuldigheid en ongekende nauwkeurigheid. Schilderwerk op het koepel gewelf van de Consistoriekamer Het werk aan de Groote Kerk is thans goed en wel begonnen. Zooals we reeds eer der berichtten, was het de bedoeling eerst het Koor onder handen te nemen. Inderdaad is men daar ook begonnen, doch tevens heeft men gemeend de consistoriekamer reeds nu een beurt te moeten geven. Dit laatste werk zou volgens het progam eerst over circa anderhalf jaar aan de orde zijn geweest. De reden van deze verandering is gelegen in het feit, dat de toestand van de consisto riekamer zeer te wenschen overlaat, terwijl de fraaie eikenhouten betimmering zeer leed onder het doorwateren van het dak. Onder dit dak bevindt, zich voorts een tongewelf, dat ten deele fraai is beschilderd en dat men op deze wijze voor een algeheele on dergang hoopt te redden. Zeer zorgvuldig wordt alles verwijderd. Stuk voor stuk worden de onderdeden weg genomen om ook deze. voor zoover noodig. apart te restaureeren en ze straks weer aan te brengen in het herstelde gebouw. Naast dit werk is men evenwel ook begon nen met. het koor. De meeste voorbijgangers, vermoedelijk tê zeer in beslag genomen dor de beslommerin gen van allen dag, letten er niet op. Wan neer ze echter even opletten zien ze. hoog boven de nu kale dakspanten van de con sistoriekamer de werklieden aan den ar beid. Van twee ramen reeds zijn de gothi- sche versieringen zorgvuldig uitgebeiteld en verwijderd. Men denke echter niet, dat ze als oude brokken op een puinhoop worden gesmeten! Geen sprake van! Alvorens ze te verwijderen worden de ra men, in den toestand waarin ze zich bevin den, op natuurlijke grootte op reusachtige borden uitgeteekend en afgebeeld. Men toonde ons zulk een bord en we konden zien. hoe de steenen versieringen, welke er doorloopen, volkomen uit hun verband wa ren geraakt. Op dit bord waren alle steen stukken gemerkt, terwijl de uitgebikte stuk ken zandsteen, die naast het bord keurig waren opgestapeld, alle een overeenkomstig merk droegen. Een tweede teekening gaf aan, hoe het raam er straks zai moeten uit zien. Ten einde docze nieuwe toestand te berei ken. worden, voor zoover mogelijk, alleen de oude steenstukken gebruikt. Vooraf wor den ze echter afzonderlijk nagezien en her steld, terwijl in eventueele hiaten door nieuw gehouwde stukken wordt voorzien. Voor de ze laatste stukken wordt echter uitsluitend gebruik gemaakt van oude steenklompen van hetzelfde soort, afkomstig van afbraak van andere oude gebouwen. Dit herstellen en nieuw houwen der zand- steenversieringen uit de ramen geschiedt in de steenhouwerskeet. We zagen de steen houwers bezig met hun merkwaardig werk, waarbij ze scheppen de „levende" steen, die alleen door den handwerksmeester wordt voortgebracht. Het zou kunnen zijn, dat een efficiency man van dezen tijd zijn schouders ophaalt voor de omslachtigheid, de nauwkeurigheid en ten slotte de langzaamheid, waarmede het werk geschiedt, terwijl daarnaast, o on doorgrondelijke dwaasheid, alles toch weer onnauwkeurig is. Want de bewerkingen ge schieden uit de hand. Dat wil zeggen, dat niet alles langs gladde linealen wordt afge past, dat niet alles met de centimeter wordt nagemeten. Maar hij trooste zich met de ge dachte, dat een machine geen kunst kan le veren en Nachtwachts van Rembrandt nim mer aan de loopende band "zullen worden geproduceerd. Buiten het herstelwerk aan de ramen, is men begonnen de zwakke muurgedeelten weg te bikken, waarvoor nieuw metselwerk in de plaats komt. Is dit alles geschiedt, dan eerst is het dak aan de beurt. Dit wordt dan weggenomen en daarna het bo venste muurstuk vernieuwd. Ten einde in het vervolg een naar alle zijdén verzakken te voorkomen, wordt straks op drie verschillende hoogten in de muur, die een dikte heeft van misschien drie kwart meter, een band aangebracht van gewapend beton. Deze drie banden, die dus het ge- heele koor zullen omsluiten, en die zullen worden verankerd in de muur van 't mid denschip, zullen aldus de opzichter, die zoo vriendelijk was ons alles te toonen de kerk voorloopig wel tegen nieuw verval behoeden. Groote verscheidenheid van produc ten goede kwaliteit en sorteering tuinders begrijpen in dezen hun belang de financieele uitkomsten tot nu toe bevredigend alles wordt verkocht nog geen con clusie over eindresultaat veel hangt van de winterkool af ver wachtingen vrij hoopvol doch toekomst nog onzeker minder aanvoer vroege aardappelen meer late prijzen van vroeger iets hooger late brengen betere prijzen op dan de laatste jaren geen groote aanvoer van tomaten om den minimumprijs weinig wortelen niet duur veel roode kool lichtere van 3.003.60, zwaardere 2.20—2.60 meer bloemkool tegen bevredigende prij zen betere prijzen voor gele kool er is nog boven 6.00 verkocht veel vroeger witte kool tegen be hoorlijke prijzen zuurkool wei nig snijboonen groote aanvoer slaboonen goede prijzen, goede oogst uien iets lager zilvernep duurder stationnaire prijs voor druiven weinig belangstelling voor bieten aanvoer van poot- aardappelen tegen redelijke prijzen. Een keur van producten verschijnt te genwoordig aan onze veilingen en over 't geheel mag gezegd worden, dat de kwaliteit maar weinig te wenschen overlaat en aan de sorteering weinig ontbreekt. De tuinders hebben langzamerhand ingezien, dat kwali teit en goede sorteering twee voorwaarden zijn voor het maken van goede prijzen en, Nog steeds vroege aardappelen dat de moeite ter verkrijging van beide ruimschoots wordt beloond. Vanwege de veilingsbesturen heeft men niet opgehouden de tuinders op het hart te binden, aan goede sorteering en het leveren van eerste kwaliteit producten alle zorg te besteden en uit den aard van het aangevoerde blijkt wel, dat deze aandrang niet zonder resul taat is gebleven. Letten we op de financieele uitkomsten op de veilingen, dan meenen we te mogen vaststellen dat deze zeer bevredi gend kunnen worden genoemd en dat ze een gelukkige tegenstelling vormen met die, welke de tuinders de laatste jaren verkre gen. De met zooveel zorg gekweekte tuin bouwproducten komen niet meer op de mestvaalt terecht of worden als koevoer gebruikt. Het blaadje is wel zeer ten gun ste van de bouwers omgekeerd, want nu haalt men het afval van de groenten en aardappelen op, om ze tot veevoer te ver werken Ongetwijfeld kan op het oogenhlik nog moeilijk een conclusie worden getrokken nopens de uiteindelijke resultaten, omdat we nog niet op de helft van het boekjaar zijn. Van den loop van zaken niet de win terkool zal immers nog veel afhangen. De stand van deze doet geen hooge. verwach tingen koesteren van den oogst, doch nu moge het waar zijn, dat men moet oogsten om te kunnen verkoopen, een middelmatige oogst tegen goede prijzen is toch altijd nog beter geweest dan een rijke, overvloedige oogst, die voor spotprijzen moest worden verkocht. En wat nu de prijzen betreft, wij zen vele verschijnselen er op, dat het daar mee wel zal losloopen. Toch zou het ge vaarlijk zijn, daarop reeds vast te rekenen, omdai de toekomst op zijn minst nog on zeker moet worden genoemd. In de afgeloopen week werd de aanvoer van vroege aardappelen, in het bijzonder die van Schotsche muizen, aanmerkelijk geringer. Daartegenover staat weer een grootere aanvoer van late, doch niet in die mate, dat de totale aanvoer gelijk is geble ven. Door de aanvoer van pootaardappelen is echter de aardappelmarkt weer van be- teekenis geweest Men leeft nu, wat de aardappelen betreft, nog in afwachting van antwoord op de vraag, wanneer de afzet van de ingekuilde aardappelen zal kunnen plaats vinden, waarvan voor velen nog heel wat afhangt. De prijs van de gewone Schotsche muizen liet deze week meer afwisseling zien dan we dit gewoon waren. De noteeringen la gen nu tusschen 2.80 en 4.50, waarbij de hoogste prijzen voor de lekkere aardappe len, voor het binnenland bestemd, betaald werden. Voor de drielingen werd 1.80 tot 2.70 betaald en voor kriel 1.50 tot 1.70. Van de late aardappelen werden verschil lende soorten aangevoerd. Ook voor de blauwe en blanke Eigenheimers lagen de noteering vrij ver uit elkaar, nl. tusschen 2.10 en 4.20. Kwaliteit en grootte bepaal den hier de verschillen. Voor het eerst kwa men Bintjes ter markt. Over de prijs viel niet te klagen er werd 2.70 tot 3.40 voor betaald, aanmerkelijk meer dan de laatste jaren. Ook blauwen brachten een redelijke prijs op. Ze werden betaald met 3.30 4.10 Bevelanders waren het vorige jaar ook goedkooper. De nu bestede prijzen va rieerden van 2.703.30. Bonken werden verkocht foor 2.403.70. Pootaardappe len waren duurder dan vorig jaar: A 28-35 bracht 5.50—ƒ5.80 op; 35-50 A deed 4.70— 5.28-35 B werd voor 5.105.20 ver kocht; B 35-55 noteerde 4.50. De aanvoer van tomaten week maar wei nig af van dien der vorige week, ongeveer 4300 Kg. De prijzen lagen in de buurt van de limiet, gesteld voor export. De A-sortee ring werd betaÉfld met 1112.10, B f 11.00 12 00, C. 11.00 en CC 8.00, een enkele maal 8.10. Wortelen kwamen er weinig, zoowel losse als bosworMen. De eerste werden verkocht voor 3.50—4.29. De laatste te Noord-Schar- woude voor 1.902.50. Roode kool kwam er weer heel wat. De prijs was niet slecht. De sorteering yan t.m 3 Kg werd voor 3.tot 3.60 verhan deld, de andere, zwaardere, voor 2.20— 2.60, soms iets meer. Bloemkool kwam in grootere hoeveelheid dan de laatste weken ter markt Er werden goede prijzen voor besteed. Eerste soort bracht 11.60—14.30 op, tweede soort 5.70 -ƒ 6.50. Gele kool deed het beter dan de laatste twee weken. Ze werd aan beide veilingen aangevoerd, de meeste aan de Broekervei- ling. Bijna alles kon worden verkocht voor prijzen, liggend tusschen 4.00 en 5.60. Enkele partijtjes kwamen nog boven die hoogste noteeringen uit. In zeldzame ge vallen werden prijzen beneden 4.— be taald. De verschillen werden bepaald door kwaliteit en gewicht, de zwaarste brachten iets minder op. Vooral aan de veiling van den Noorder- marktbond kwam heel wat vroege witte kool. Voor sommige gewilde partijen werd meer betaald dan de laatste weken. Er is nu tot 2.60 en 2.70, soms tot 3.40 be steed. Er werden er ook beneden 2.ver kocht, nl. 1.80 en 1.90. Doordat de zuur koolfabrikanten meer betrokken, was er vrij veel kooplust. Al naar gelang van de kwaliteit werd voor snijboonen 8.40 tot 10.30 betaald. Enkele partijtjes gingen daar nog boven, soms tot 15.30. De aanvoer van dit artikel was intusschen niet groot. Groote hoeveelheden slaboonen werden aangeboden, vooral te Noord-Scharwoude, waar meer dan 100.000 Kg werd aangevoerd. Ondanks den grooten aanvoer waren de prijzen zeer bevredigend. Er werd nl. van ruim 9.-^ tot 12.— voor betaald. De oogst valt bovendien mee. Van den uien zijn het de gele soort, die het meest wordt aangeboden. Ongeveer 10 spoorwagens kwamen aan beide veilingen. Tusschen de bestede prijzen lagen slechts betrekkelijk kleine verschillen. Ze waren intusschen iets lager dar! die der vorige week. Voor grove uien werd 4.90 tot ruim 5.00 betaald. Gewone gele uien brachten 4.00 tot 500 op, al naar gelang van kwa liteit. Voor drielingen werd 4.004.10 betaald en voor gele nep 4.50 tot 5.50 met geringe afwijkingen. Zilvernep was duur der, de aanvoer was echter klein. Er werd 11.90 tot 13.30 voor betaald, een enkel partijtje, van iets mindere kwaliteit 9.80 tot 10.Drielingen zijn nog weinig in trek, er werd 1.60 tot 2.30 voor betaald. Druiven kwamen er meer dan de vorige weken Voor Frankenthalers werd aanvan kelijk 24.1030.80 betaald, al naar ge lang van kwaliteit; later lagen de notee ringen tusschen 27.40 en 30.50. Alicante bracht in het begin der week 31.3032.00 op, later wrcrden ze iets duurder, nl. 32.30 33.10. Voor bieten bestond nog geen groote be langstelling. Al naar de kwaliteit en de sor teering. naar het gewicht werd er 0.90 tot 2.50 voor betaald.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5