Minder benzine in September De zorg voor Maximumprijzen voor kaas Het Nederlaodsche Roode Kruis Gereformeerd blad verschijnt niet meer De H.O.V. krijgt Doodeiijke aanrijding bij Zutphen Drie maanden tegen W.A. man geëischt Diefstal in oorlogsnood oorlogsinvaliden DE OORLOG TER ZEE m m m H 74 Officieele valuta-koersen Vier en dertig passagiers vonden den dood bij het ernstig treinongeluk op de lijn New York - Chicago nabij Little Falls. Vijftig personen werden gewond. Een overzicht op de plaats des onheils (Foto Weltbild) De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij heeft goedgevonden te bepalen: De maximumprijs voor kaas bij verhan delen en aflevering door den producent volgens normaal handelsgebruik aan groot handelaren bedraagt, exclusief verpakking en exclusief omzetbelasting, voor de na te noemen soorten de navolgende prijzen, ver minderd met 2 pet.: boerenkaas vv., voorzien van een Rijkscontrölemerk met serieletter Z of U: 0.78 per kg netto; fabriekskaas vv., voorzien van een Rijkscontrölemerk met een andere serieletter dan Z of U; 0.74 per kg netto; kaas 40 voorzien van een Rijks contrölemerk met serieletters NH: 0.64% per kg netto; kaas 40 voorzien van een Rijks contrölemerk met andere serielet ters: 0.61% per kg netto; kaas 20 0.64 per kg netto. Deze prijzen gelden voor jonge markt ri jpe kaas van zeer goede kwaliteit, zon der gebreken en van een volgens handels gebruik normaal gewicht. Voor kaas van uitzonderlijk goede kwaliteit of van een gewicht, waarvoor ook voorheen hooge prij zen zouden zijn gemaakt, mogen vorenge noemde bedragen worden verhoogd met ten hoogste f 0.03 per Kg. Voor kaas. niet vallende onder bovenge noemde, wordt als maximumprijs vastge steld de prijs, welke geldt voor de kaas, welke, wat ouderdom en/of soort betreft daarmede liet meest overeenkomt. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging cn eindigt met in gang van 1 Januari 1941. Het kan worden aangehaald onder den titel: Crisis-Zuivelbc- sluit 1940 (Maximum-prijs Kaas). Verder zijn in de „Staatscourant" van gis teren verschenen het besluit omtrent de be perking van aflevering van kaas cn de re geling van den kaashandel. roepschriften binnen. Ten departemente zijn defintieve richtlij nen nog in besprekingen. De materie is ech ter zeer ingewikkeld, daar de belangen zeer sterk uiteenloopen, zelfs in eenzelfde branche. Houders van benzinevergunningen moe ten er op rekenen, dat over de maand Sep tember minder vergunningen zullen wor den uitgereikt dan de voorgaande maan den. Het Vad. verneemt, dat vooral het parti culiere personenvervoer nog zal worden in gekrompen. Het guederenvervo.er en het personenvervoer met openbare diensten is reeds zoo krap met benzine voorzien, dat bier geen beperkingen meer kan worden aangebracht. Men verwacht, dat geen ver gunningen meer zullen krijgen verschillen de handelsreizigers, verzekeringsagenten e.d.. terwijl het verbruik voor doktoren, voor zoover mogelijk, nader zal worden beperkt. De Rijksverkeersinspectie wees er op, «dat de controle op den weg nog niet goed geregeld is. Hier ligt nog een taak voor gemeente en Rijkspolitie. Dat een verdere inkrimping haar moei lijkheden heeft, mag blijken uit liet feit. dat ivóór den oorlog het maandgebruik over het geheele land bedroeg 44 millioen liter, ter wijl over de komende maand slechts 8 mil lioen liter beschikbaar zal zijn. Dit is dus iets meer dan 18 procent van het normale gebruik. In Juli was noe beschikbaar 28 pro cent cn in Augustus 20 procent. Overigens is „men" het niet altijd eens met de verstrekte vergunningen, althans pver Augustus kwamen ongeveer 4000 be- Ambulance naar Frankrijk. Het doel is aan zieke of gewonde Nederlandsche vluchtelingen steun te verleenen. Gistermorgen is van het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis een ambulance, bestaande uit twee groöte reiswagens, artsen, verpleegsters en helpsters naar Frankrijk vert ok'kcn, ten einde zieke en/of gewonde Nederlandsche vluchtelingen te repatriccrcn. Dank zij de krachtige - medewerking der Duitschc autoriteiten waren binnen een zeer kort tijdsverloop de noodige passicrschcino verkregen. De medische leider dezer Roode Kruis missie, welke zich zoowel tot liet be zette als 't onbezette deel van Frankrijk zal uitstrekken, de arts A. D. A. van Ovcrecm was reeds eenige dagen tevoren naar Frank rijk vertrokken, om de zieke vluchtelingen op te sporen en in bepaalde plaatsen te ver zamelen: Als plaatsvervangster van den leider is hedenmorgen met de twee diescl-rciswa- gens waarvan één geheel uitgerust voor zieken vervoer, met 8 brancards voor liggende, patiënten en de 4 verpleegsters en 3 Roo-, de Kruishelpsters, afgereisd, uiej. Joh. Maria Reys, artse te 's-Gravenhage. De ambulance is uitgerust met verbandmateriaal. chirur gische instrumenten, medicijnen, verplc- gingsartikejen, enz., terwijl levensmiddelen en kookgereedschap wordt medegevoerd, teneinde zoo noodig zichzelf en de terug te voeren patiënten in de geteisterde gebieden zelf van leeftocht te kunnen voorzien. De dieselauto's zijn bovendien van extra brand stoftanks voorzien, zoodat de wagens zonder onderweg te tanken, de reis naar het zuiden van Frankrijk en terug naar Nederland kun nen maken. De leden dezer ambulance werd hedenmor gen in het gebouw van het hoofdbestuur, na de laatste instructies te hebben ontvan gen van dr. H. K. Offerhaus, hoofdcommis saris voor het ziekenhuiswezen, uitgeleide gedaan o.a. door den eerste-ondervoorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, mri W. J. Baron van Lynden, die de beste wenschen uitsprak voör het welslagen van hun zegen rijk werk ten behoeve van hun zieke land- genooten in den vreemde. voor het Haarlemsche muziekleven van zoo groote beteckcnis is, zou moeten verdwij nen. Het voorstel had de instemming van den raad, die het met op een na algemeene stemmen goedkeurde, nadat eenige wen schen waren geuit ten aanzien van de sala rissen der orkestleden en het benoemen van een vertegenwoordiger der gemeente in het bestuur. De stichting „Hnarlem's Bloei", die zeer veel doet Ier bevordering van het vreemde lingenverkeer, krijgt eveneens een hooper subsidie,n .1. van f ir>00.—aangezien het de' ze instelling door dc tijdsomstandigheden niet mogelijk is een lolerij le houden, welke andere jaren een belangrijke bron van in- 'komsten vormde. Het Hdbld. verneemt, dat de Duitsche au toriteiten alle bescheiden van het Gerefor meerd Weekblad „De Reformatie", onder hoofdredactie van prof. dr. K. Schilder, hóog- leeraar aan de Thëol. Hoogeschool te Kam pen, in beslag hebben genomen, zoodat het blad niet is kunnen verschijnen. Prof. Schilder had ih zijn blad een felle aanval gedaan op den Raad van Voorlichting voor de Nederlandsche pers en hioi alle autoriteit ontzegd. Daarbij had hij ijl bepaalde passages een zeer scherpe houding aangenomen,vvelke de Duitsche autoriteiten blijkbaar tot ingrij pen hebben genoopt. f. 10.000 subsidie meer Van groote beteekenis voor het Haarlemsche muziekleven. In de gistermiddag gehouden raadsverga dering van Haarlem- is het voorstel van B. en W. behandeld, om het subsidie aan de Haarlemsche Orkest Vereeniging van f 15.000.— op f 25.000.— te brengen, tenein- Architect reed een wielrijder aan, die aan zijn bekomen verwondin gen bezweek. Op 1(5 Mei j.1. reden eenige mannen, uit de richting Zutphen Komend, op den rijks straatweg Zutphen—Brummon. De fietsers hadden veel aandacht voor cle kazematten langs Uien weg, omdat zij nieuwsgierig wa ren naar dé beschadiging daarvan in het oor logstumult-, van de daaraan voorafgaande da gen. Zij moesten den weg oversteken F.en hunner, B. v. d. Veer gcheeten, was reeds aan den anderen kant van don weg op het fietspad aangeland, toen in snelle vaart een auto hem achterop reed, bestuurd door den 46-jarigen architect J. D. uit Vriezen veen, die hij het uitwijken voor het tegemoetkomende verkeer v: d. Veer met fiets cn al onderste hoven reed en zwaar verwondde. In het zie kenhuis to Zutphen is v. d. V. aan de beko men verwondingen overleden. De architect moest zich gisteren voor dc Zutphensche rechtbank verantwoorden we gens doo.d door schuld. De fietsers, die v. d. Veer op zijn noodlottigen tocht vergezelden, verklaarden positief, (lat de verongelukte op liet fietspad reed op liet oogenblik van de aanrijding, terwijl een hunner vertelde, dat, voordat verdachte met zijn auto passeerde, reeds eenige andere auto's voorbij waren ge gaan. Verdachte had met vele anderen voor de pontonbrug, welke toen bij Zutphen als ri- vierovergang diende, moeten wachten cn in file was men op weg gegaan. De officier van justitie, mr. v. d. Kun, acht- t,e het feit bewezen. De eisch luide een maand hechtenis en een jaar ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen. De verdedigster, mr. Vcth, pleitte clemen tie. Hij weigerde bevel van politie te Naaldwijk om colonne te ontbin den, op te volgen. Voor de vacantiekamer der Haagsche rechtbank stond gisteren, aldus het Hdbld. terecht een 20-jarige N.S.B.-er uit Naaldwijk, die op 3 Augustus had geweigerd liet bevel van de polRie voor een W.A. afdeeling, die in gesloten colonne door het dorp marcheer de en waarover hij het hevel voerde, 1c ont binden. Er was dien avond een liefdadig heidsfeest in het dorp en tusschen het vele publiek, dat dit trok en de N.S.B.-ers, waren moeilijkheden ontstaan, waarop de inspec teur het hevel had gegeven. Verdachte zei, dat hij geen vergunning noodig had voor den marsch, daar hieraan wérd deelgenomen door minder dan twintig man. Hij wilde zijn colonne niet uiteen la ten gaan, omdat het publiek uitdagend op trad en meende, dat de inspecteur niet juist was opgetreden. De officier van Justitie merkte op, dat in dezen tijd het handhaven van de openbare orde van het grootste belang is en alle on rust rtioet worden voorkomen. Verdachte is lid van qcr. beweging,-dié een krachtige over beid wenscht, welnu, hij moet weten, dat hij zich dan ook onder elke omstandigheid heeft te schikken onder de maatregelen van de overheid en haar bevelen opvolgen. Dit heeft verdachte welbewust niet gedaan en zulks wordt hem ernstig aangerekend. „Er is voor dergelijke delicten een streng en snel recht noodig, zoodat men wete, dat de Justitie het niet op volgen van bevelen niet zal dulden", aldus de officier, die drie maanden gevangenisstraf eischte. De mcening, dat voor een optocht van min der dan twintig personen geen vergunning noodig is, is onjuist, zoo deelde de officie verder mede. In Den Haag wordt gemaks halve automatisch ongevraagd verlof ver leend voor colonnes heneden genoemd aan tal, doch alleen in buitenwijken van de stad. In de stad zelf is evenals overal een vergunning noodig van den proc.-generaal. Al zou verdachte een vergunning hebben be zeten, dan nog had hij zich volkomen naar het hevel van de politie te gedragen. Anto met manufacturen wegge nomen. Sommigen mecnen, dat in oorlogstoestand alle wetten vervallen. De Zutphensche rechtbank behandelde vandaag de zaak tegen den 23-jarigcn chauf feur J. P. uit Rhenen, die terecht stond we gens diefstal in oorlosrsnood. Op 11 Mei had hij in samenwerking met J. K. te OJburgcn gemeente Steenderen, een auto met manu facturen weggenomen, welke daar onbeheerd aan den weg stond. Het O.M. eischte zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De raadsman van ver dachte achtte K. de aanstichter en hoofd schuldige van dezen diefstal en wees op den oorlogstoestand, waarin sommige denken dat alle wetten vervallen zijn. een der hoofd oorzaken van vcrdachte's misstap. De recht bank zal op 5 September a.s. uitspraak doen. 's-GRAVENHAGE. Onder leiding van den wnd. secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale za ken, cn met inschakeling van den mlitair- geneeskundigen dienst, het staatstoezicht op de volksgezondheid en de vereeniging tot be vordering van den arbeid voor onvolwaar dige arbeidskrachten (A.O.V.) is thans, in aansluiting op een inleidende vergadering in Juni, een aanvang gemaakt met de uit voering van de toon beraamde plannen ten behoeve van de oorlogsinvaliden. Deze plannen hebben ten doel het bevorderen van een zoo groot moge lijk herstel van de maatschappelijke geschiktheid van hen die door oor logsgeweld zijn getroffen militai ren en burgers en het verleenen van hijstand om een hii hun nog be houden gebleven arbeidsgeschiktheid passende plaats in het arbeidsproces te vinden. Dc geneeskundige zorg voor de militaire slachtoffers is in handen van den militair geneeskundigen dienst. Wat de burgerlijke oorlogsverminkten betreft wordt vanwege de inspcclie van de volksgezondheid 'n enquête bij de ziekenhuizen ingesteld naar hen, die vermoedelijk invalide zullen blijven Hierop volgt een onderzoek, of dc geneeskundige behandeling in alle gevallen geschikt is om e'en maximaal herstel van do validiteit te bewerken. Zoo noodig wordt, in daarvoor in aanmerking komende gevallen, het verleenen van specialistische hulp bevorderd. Wanneer bij de gewonden het „medische stadium" ten einde is, zoodat geneeskundige behandeling in het algemeen niet langer is vereischt, begint de zorg om hen allen te helpen bij de moeilijke opgave om weer een maatschappelijke functie, die voor hen ge schikt is. te vinden. Dit ccldt wederom zoo wel voor gewezen militiren als burgers. Deze laatste zorg wordt uitgeoefend in sa menwerking mot de Nederlandsche vereeni ging to bevordering van den arbeid voor Engelsche onderzeeër bij een po ging om een Duitsch convooi aan te vallen, zeli ondergegaan. Een Britsche duikboot heeft, naar het D.N.B. verneemt, getracht een Duitsch con vooi aan te vallen. Voor de duikboot echter een schot kon lossen, voer een schip, dat 't convooi vergezelde, in volle vaart op de duikboot af om den aanval te pareeren Don onderzeeër werden beide periscopen afge rukt. Naar uit een Reuterbericht blijkt, be treft liet de Britsche duikboot „Sealian", die tot dezelfde klasse behoort als de Spearfish, welks ondergang de Britsche ad miraliteit in den nacht van Dinsdag op Woensdag officieel bekend gemaakt heeft. Engeland heeft gebrek aan tor pedoboot jagers. In de „Evening Star" schrijft Lincoln SanJ uit beste bron te hebben vernomen, dat En geland in de wateren om de Britsche eilan den nog slechts 60 bruikbare torpedoboot- jagers heeft. Engeland verliest wekelijks 100.000 ton aan koopvaardijscheepsruimte. terwijl het niet over voldoende jagers be- chikt om de convooicn te beschermen. On der deze omstandigheden, aldus meent de schrijver, is het van veel belang, of de Vereeniede Staten niet aan Engeland de ge- wenschte oude torpedobootjagers kan af staan. DR. THIERS LEIDER VAN HET VERDINASO. Dc advocaat Dr. Thicrs tc Brussel, is be noemd tot leider van het Vcrdinaso (Verhond van Nationaal Solidaristen), als opvolger van Joris van Severen, die in Abbeville door de Franschen is vermoord. 1 Amsferdamsche effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 VIO 100 100 bOO 500 100 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 If 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1937 3 1937 (3%) 1938 3 (3%) 1939 3 ÜOST-INDIë. 100 1937 3 500 1937 3 100 1937a 3 500 1937A 3 V.K, 98% 98% 90 90% 76% 78% - 81% 74% 74% 743/4. L.K. 99V, 903/H 907/15 76 7/Jj 77V 81! 743'! 74% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. *38 3 N.-Holl, '38 II (3%) 3 R'dam '37 I. III 3% Z.-Holland 1937 3 80% 86 75 79%- 76 5/16 81 76 80 77$ HYPOTHEEKBANKEN. Ncd. Hyp.b. Veendam 3% 83% 84)£ AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A K.U. 83%-81% S4%-82 Calvé Delft c. v. A. 62 65 Ccntr. Suiker Mij. 140% 152 Fokker g. A. 204% 207 Lever Bros en Unilever c.v.A. 86 89% Ned. Ford 328% 330 Philips G.B.v.A, 159V.-156 163-157 Philipsp ref. A. 120% 121 Heemaf N.V. A. 82 85% Lever Br. en Un. A. Lev. Br. 6% p.A. 84 89% Ned. Kabelfabr. A. 384 389 Ned. Schecpsb. A. 115 114 Ver. Blikfabr. A. 180 1S6 Papierfabr. v. Gelder A 128% 129% Werksproor v. A. - A. 126 127 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 217% 227^ Ion. Petr. 22S-242 264-246% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsferd. Rubber 194%-1D8 209%-2 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 359%-372 390-375 Javaschc Cultuur 220 224% N.I.S.U. 210 214% Ver. Vorstenl. Cult. 93 94^ TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 129%-137 138-147 Deli Mij. c. v. A. 1S1%-192 195-198 Senembah 116-150 157-150 „Koersen van nog niet tot de officieel noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal. wnd. hoofd van het departe ment van financiën is toegestaan". AANDEELF.N: Ned. Scheepvaart Unie 133gb.-137gl, Anaconda Copper C.V.A. 21gb.-2lV Rethiehem ctpp| C.V. gew. a.d. 66% Rep. Steel C.V. g. a. 15%gb.-16 3/16 ('urtiss Wriehi C.V.A. 6%gl, Shell Union C.V. g. a. 9%-9% VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.883/16-1.889/16 75.28—75.43 30.11—30.17 3.81— 3.82 44.81—44.90 42.S4-42.92 1.86%1.90% 30.08-30.20 44.76—44.94 42.80—42.96 De voedselvoorziening in Engeland De Engelsche minister van land bouw, Hudson, heeft in een rede te Southport er bij de Engelsche tuin- bezitters op aangedrongen, dat zij met het oog op den stand der voed selvoorziening nog meer groente ver bouwen. Zij moeten niet slechts groente kweeken, die rijk aan vita minen is, maar ook die, welke „ge weckt" kan worden. De ..American legion" te New York aangekomen Gisteren is het Amerikaansche transport schip „American Legion" te New York in de haven aangekomen, waar een groote po liticmacht slechts personen, die in het be zit waren van een bijzondere vergunning, doorliet tot den aanlegsteiger. De kroon prinses van Noorwegen was reeds eenige uren eerder door een boot van de kustwacht aan land gebracht en daar door den chef an het protocol van het staatsdepartemént begroet. Dc „New York Sun" wijst er op, dat het nog altijd een raadsel is waarom de ge vaarlijke zuidelijke koers is gebruikt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2