Zetkool De Utrechtsche Jaarbeurs Qe Ntderlandschi arbeider Duitscha zeestrijdkrachten ie actie in de Indische Oceaan m Na de verovering van Somaliland Ijzer uit slik en zand De Fiatfabrieken leden geen zware verliezen Geen éénpartijenstelsél in Japan Enge'sche vliegtuigen boven Zwitserland Haifa opnieuw gebombardeerd EEN MERKWAARDIGE INDEELING VAN HET BOUWLAND AAN DEN LANGENDIJK. Wanneer een vreemdeling een tochtje on derneemt langs den Langendijk, dan spreekt het vanzelf, dat hij daar, zoover het oog reikt, ziet de velden met kool, Deensche witte, taaie gele, vroege roode of hoe ze alle mogen hee- ten. Zijn kennis gaat misschien zoover dat hij weet, dat de bodem van het vochtige, vlakke polderland bij uitstek geschikt is voor de teelt er van, omdat deze bodem het wa ter kan leveren, dat noodig is voor de ont wikkeling van de plant en dat de hoeveel heid, welke door den regenval wordt gele verd, verre overtreft. Hij heeft vermoedelijk wel eens gehoord, dat een felle strijd wordt gestreden tegen verschillende koolziekten, maar het is de vraag of hij wel eens heeft gehoord van zetkool en van de bijzondere vaardigheid, die in het bijzonder de Langen- dijker beeft in het winnen van zaad. De zetkool is de kool, die wordt uitgeko zen voor de zaadwinning en dit uitzoeken kan merkwaardigerwijze geschieden, zoowel op het veld als in de gewone bewaarplaat sen voor de winterkool. Want, wanneer deze laatste kolen met de snijvlaktc in het zand worden gezet, ontwikkelen zich daar nieu we wortels, zoodat de groei gedurende het tweede jaar, waarin zich het zaad ontwik kelt, normale voortgang kan hebben. Het uitzoeken zelf vereischt het oog van den vakman. Men zou zeer uitvoerige be schrijvingen kunnen geven van de eischen, waaraan de zetkool moet voldoen, doch het zou slechts theorie zijn. De Langendijker zou vermoedelijk lachen om zulke wijsheid en zonder zich er in het minst om te hekomme ren, zou hij met zijn kennersblik andere exemplaren kiezen, dan de theoretisch vol maakte en tegelijk betere! Het is reeds iang geleden, dat men de schadelijke gevolgen ontdekte van de kruis bestuiving der verschillende soorten onder ling. Men bemerkte, dat, wilde men zuivere soorten teelen, de velden, die met zetkool werden beplant, een bepaalde afstand van elkaar verwijderd moesten zijn. Over dezen afstand schijnt wel eens verschil van opvat ting te hebhen bestaan en dat er soms moei lijkheden uit voortsproten, spreekt wel haast vanzelf. De tuinbouwvereenigingen bemoei den zich echter met de aangelegenheid en zoo hebben wc aan den Langendijk een in deeling van het bouwland gekregen, die wel haast eenig in haar soort mag worden ge noemd. Ze komt er op neer, dat een strook land, waaron zaad van bepaalde koolsoorten wordt geteeld, is omgeven door een gebied, waar op geen kool voor zaad mag worden gezet. Het geheel is keurig op kaart gebracht en draagt den naam van „zetkoolregeling". „U moogt het kaartje gerust hebben, wij hebben er toch genoeg", zoo sprak de secre taris van een der tuinbouwvereenigingen, die ons de indeeling toonde. En zoo hebben we deze eigenaardige kaart thans voor ons liggen, waarop een deel van het rijk der 1000 eilanden staat afgebeeld. We zien een eiland, dat den naam schijnt te dragen van „Deensche witte" en dat rondom wordt omzoomd door andere eilanden, die alle heeten: „Mag niets worden gezet". Zoo is het bij de gewone witte, de winter roode, de huisgcle. Het is heel eenvoudig. „Simple comme bon jour", zou de Franschman zeggen. Maar het is afdoende. En het is een der redenen, waar om men aan den Langendijk de beschik king heeft over goed zaad, iets wat in andere streken, waar men zich op den koolbouw toe legt, nog al eens te wenschen schijnt over te laten. En toch, zoo men ergens een cultuur bedrijft, dan is het van zulk een groot ge wicht zelf de beschikking te hebben over goed zaaizaad en daarvoor niet aangewezen te zijn op andere streken. Het hoofd van het bureau voor Sociale Za ken bij den Staf van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend: Vaak heerscht er nog twijfel over, tot welk bedrag de in Duitschland werkzaam zijnde Nederlandsche werknemer, die niet aan de grens woont, overschotten van zijn loon naar huis kan zenden. Op grond van de verordening van don Duitschen Rijksminister voor Sociale Zaken van 29 Juni 1940 kan thans de Nederland sche werknemer in Duitschland het totaal op zijn loon bespaard geld naar Nederland zenden. Deze nieuwe regeling beteekent een belangrijk gunstiger positie van den ^eder- landschén werknemer, die tot dusver slechts in beperkte mate geld kon overzenden. Voor het overmaken van geldbedragen rei ken de Duitsche arbeidsbureaux speciale kaarten uit, welke aan de Nederlanders da delijk nadat zij in de bedrijven werkzaam zijn gesteld, worden overhandigd. Bij het toonen van deze speciale kaart, waarop de werkgever de hoogte van het be reikte nettoloon vermeldt, kan de betaling van het gespaarde loon bij iedere deviezen- bank of bij de Duitsche Rijksbank plaats vinden. Het doorsturen van het gespaarde loonbedrag geschiedt door het Verrekenings bureau bij den Nederlandschen rijksconsu lent voor sociale aangelegenheden te Ara- liem Voor een ongestoorde overmaking van het gespaarde loon is zoodoende zorg gedra gen. Bij eventueel rijzende moeilijkheden ge ven de Duitsche arbeidsbureaux inlichtingen. Zij beschouwen het als een bijzondere plicht dé Nederlanders te helpen. FUNESTE GEVOLGEN VOOR ENGELAND. De verovering van Britsch Somaliland door de Italianen krijgt in Oost-Afrika steeds duidelijker tot uitwerking een ver sterking van de Italiaansche posities en een verlies aan Britsch prestige. De verhouding van de Italianen tegenover de inlandsehe bevolking verschilt principi eel van de Britsche koloniale methoden. De ze Italiaansche politiek, steunend op een ervaring van vele jaren, is stelselmatig op de bevordering en economische en gods dienstige ondersteuning van de inlandsehe stammen gericht, die daarmee voor Italië en de Italiaansche belangen gewonnen worden. De Engelschen schijnen te vree zen. dat door onderaardsche kanalen uit het veroverde Somaliland een voor Italië gunstige stemming op de Inlandsehe stam men van de naburige Britsche kolonie Kenya zou kunnen overspringen. De Brit sche gouverneur-generaal van Konya heeft alle Noordelijke provincies van Kenya, die aan het veroverde Somaliland grenzen, la ten ontruimen. Daar hierbij strategische overwegingen wegens de eindelooze woestijn gebieden van Zuidoostelijk Somaliland geen beslisscnden rol kunnen spelen, moet deze maatregel worden toegeschreven aan be zorgdheid van politieken aard. Vijftigduizend inlanders van hetzelfde ras als de stammen in Somaliland zijn door de F.ngcl.schen gedwongen haastig naar het Zuiden te vertrekken. Groote land streken van de vruchtbare hoog gelogen Noordelijke provincies van Konva liggen thans verlaten. De Engelschen hebl>on bij den aftocht stelselmatig de dorpen en hut ten der inlanders verbrand. In de Oosf-Afrikaansche koloniale gebie den Kenya, Oeganda en in het mandaats- gebied Tanganjika beschikken de Engel schen thans nog slerhfs over weinig kolo niale troepen. Alles wat van Kenva tot Rhodesia kon worden gemobiliseerd, is ter stond na de Italiaansche oorlogsverklaring naar Ecvnte gezonden De noüverne>i'"-»iene- raal van Kenva zon zich. naar verlnMt. tot de Zuid-Afrtka^nsehe reoe°rmn ben met het ririnqeode verdoek terstond troepenversterkinnen te zenden. Een aftocht van do Britsche troenencontingenten uit de Unie van Zuid-Afrika is echter wegens de in Zuid-Afrika heer-schende onposffie tegen de pro-Engelsehe politiek van Smuts on denkbaar. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisterenochtend vroeg is op den Bosschen- weg nabij het benzinepompstation onder Vught de 27-jarige C. van Gemert, die met een paard aan de hand liep, tengevolge van de duisternis door een autobus aangereden De man was vrijwel onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar het Groot-Zieken- gasthuis overgebracht. Het paard bekwam geen* letsel. NAAR Tp.nTTCTrrrK VAN NORMALE OMSTANDIGHEDEN TE PARIJS. Nu de colleges aan de Panische hoogescho- len, inzonderheid ann de Soi-bonne, hervat ziin, koeren ook langzaam de studenten uit alle deelen van Frankrijk weer naar Pariïs terug. Trv het-Ouartier f.atin"*ht,«rint we^er bet normale leven. Tn onroeprn wórden stu denten opgewekt, elkaar te hel non. voor hun niet gedemobiliseerde kameraden te zor gen en als hoogste beginsel dat van den ern- stigen wofensehanpelijken arbeid te beschou wen. Reeds in de eerste week van de hel opening der Academie Frnnca'sa werden bij na duizend studeeranden ?n Parijs getem STOFFELIJK OVER SER"* VAN TROTZKY GECREMEERD. Het stoffelijk overschot van Leo Trofzky is Dinsdagmiddag te Mexico gecremeerd. De urn met de asch van Trotzkv is ter beschik king van zijn weduwe gesteld. Verloren gewaande Vlamingen in han woonp'aats terug Naar wij uit Dixmuiden vernemen zijn de heeren Clemens de Landsheer, een van de bestuurderen der Yaerbedevaart, en Raf Demoen, voorzitter van de Vlaamsche oud- strijdersvereeniging, van wie gemeld was, dat zij tezamen met den leider van het Verdinaso, wijlen Joris van Severen, in Fransche gevangenschap waren gefusileerd, thans beiden in hun woonplaats in Vlaan deren aangekomen. Aan het Lldo bij Ostia 2500 ton erts opgebaggerd. Een soort „huisindustrie". Als bewijs dat Italië alle zeilen bijzet om in het tekort aan metalen voor zijn oorlogs industrie zooveel mogelijk niet eigen midde len te voorzien, diene, zegt het Vad., dat men sedert ruim een maand bezig is met liet winnen van ijzererts uit liet opgebagger de slijk en zand, dat wordt medegevoerd door het Romeinsche Lido, bij Ostia. In dien tijd heeft men reeds meer dan 2500 ton erts aan de oppervlakte gebracht. Gezien hot gunstige resultaat, dat hier wordt bereikt, is men er thans toe overge gaan, dit systeem ook toe te passen aan de zeekust bij Fiumicino, aan de monding van den Tiber. Men zou het kunnen betitelen als een soort „huisindustrie", want aan elk ge zin, dat zich met dit werk bezig houdt, wordt één der machines verstrekt, niet behulp waarvan het ijzer en het erts van 't zand en de modder worden afgescheiden. De beta ling van het aldus verkregen ijzer hangt af van de hoeveelheid en de kwaliteit van het ingeleverde metaal. Deels bestaat de op brengst uit zuiver ijzer, deels uit erts. Ijzerhoudend zand. Door tal van proefnemingen is gebleken, dat ijzerhoudend zand voorkomt op verschil lende punten van de Italiaansche kust, o.a. bij Apulio, aan de Adriatische Zee tusschen de stoelen Manfredonia en Marglierita di Savoya, verder in Sardinië bij Bosa, evenals op Sicilië bij de stad Augusta. Ook in het achterland van het Lido liceft men groote la gen ijzerhoudend zand aangetroffen, die ech ter dieper in de aarde liggen en dus op an dere wijze zullen moeten worden geëxploi teerd. Bij de reeds in werking zijnde machines heeft men geconstateerd, dat deze per dag tot elf ton kunnen produceercn. Italiaansche in genieurs zijn voortdurend in de weer, om de om de machines te verbeteren en de pro ductie op te voeren. Het tot dusverre verkre gen ijzer is rijk aan titanium, hetgeen van groote beteekenis is voor de staalindustrie. Talrijke proeven hebben dan ook bewezen, dat het staal, vervaardigd uit het gewonnen erts, van uitstekende kwaliteit is en voor bepaalde doeleinden zelfs het koper kan ver vangen. De koning van Italië, die het aan zee ge legen landgoed Gastel Portiano bezit, legt groote belangstelling aan den dag voor deze nieuwe methode om ijzer te winnen en heeft enkele machines aangeschaft, die aan het strand in bedrijf zijn gesteld. Betreffende de door JLonden verspreide be richten over de buitengewone resultaten der bommen welke in den nacht van Maandag op Dinsdag op de Fiatfabrieken zijn gewor pen, verklaart men in bevoegde Italiaansche kringen, dat de werkelijke omvang der En- gclschc bombardementen in het Italiaansche weennachtshericht waarheidsgetrouw is weergegeven, d.vv.z. dat uitsluitend een pa viljoen der Fiatfabrieken getroffen is. Men voegt er aan toe, dat in dit paviljoen der enorme Fiatfabrieken. die een stad op zich zelf vormen en waarvan de vitale deelen sinds lang tegen eiken bomaanval beveiligd zijn, geen ernstige schade ontstaan is. Men vraagt zich af, waarom de officieele Engel- schc berichten nooit bijzonderheden geven over de dagelijks door liet Duitsche luclit- wapen gebombardeerde en zwaar beschadig de fabrieken der Engelsche oorlogsindustrie. Dit bewijst, dat men te Londen, in tegen stelling tot wat in Italië het geval is, er vooral naar streeft, aan de bevolking de waarheid te onthouden. ONTPLOFFING BIJ AMERIKAANSCHE MIJN. Door nog niet opgehelderde oorzaak is in Bates (Arkansas), een ontploffing ontstaan. Negen mijnwerkers kwamen om het leven. Ecnige andere mijnwerkers worden vermist. Een deel van de in de buurt gelegen steen koolmijnen is ingestort. Een bijzondere inzending van den Dnitschen boerenstand In de gisteren gehouden persconferentie heeft de Reichshauptabteilungleiter des Reichsnaehrstands Freihcrr de Marees van Swinderen een overzicht gegeven van de bijzondere inzending van den Rijkshoeren- stand op de komende Jaarbeurs te Utrecht. Hij sprak als volgt: „In de overtuiging, dat het werk van den Rijksboerenstand („Reichnaehrstand") ook voor de Nederlandsche landbouwers van groot belang is. zal de Rijksbocrcnstand met een bijzondere inzending, in samen werking met den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, groep voedselvoorziening en landhuishoudkunde, op de Jaarbeurs in Utrecht een deel van zijn arbeid toonen. De Rijksboerenleider R Walther Darrc heeft in 1933 in den rijks boerenstand den gcheclen Duitschen boe renstand en alle bij de bewerking en ver deeling van landbouwproducten betrokken instanties onder leiding van boeren bijeen gebracht en door twee fundamenteele wet ten, die der onvervreemdbaarheid van het boerenerf en de wet over de marktordening, een begin gemaakt met de opheffing van den Duitschen boer uit den grootsten nood. Ik zou op deze plaats een kort overzicht willen geven over de taak van den Rijks- boerenstand. De Rijksboerenstand is ver deeld in drie groote arbeidsgebieden: 1. De eerste hoofdafdeeling „de mcnsch" houdt zich bezig met de culturecle en met de wereldbeschouwing samenhangende op voeding van en de zorg voor de boeren en landarbeiders. In de overtuiging, dat een volk slechts gezond kan blijven, als aan wezig is een kinderrijk, van vader op zoon bekwaam en te allen tijde met den grond verbonden boerengeslacht, riep de Rijks boerenleider om dit doel te bereiken de „Reichserbhof'-wet in 't leven, die het boe renbedrijf ondeelbaar, onvervreemdbaar en onbezwaarbaar maakt. 2. Het tweede groote arbeidsgebied houdt zich bezig met de boerderij. Hieronder zijn te verstaan alle vraagstukken betreffende de voortbrengselen van landbouw en vee teelt. In 1934 heeft de Rijksboercnleider R. Walther Darre een oproep gedaan voor de productieveldslag. De boeren hebben aan dien oproep van den Rijksboei'enleider tot verhooging van de productie zoo grif gehoor gegeven, dat men er in slaagde, het aan deel van de zelfvoorziening met voedings middelen van 65°/» in 1928 tot 84% in 1939 te verhoogen. De aanikoop van landbouwmachines steeg hierbij van 136 milliocn r.m. in 1933 tot 593 milliocn r.m. 1939. Het verbruik van kunst mest rees in die periode van 2.4 millioen tot 4.7 millioen ton. 3. De derde hoofdafdeeling houdt zich be zig met de marktregeling. De- rijksboeren stand omvnt niet alleen de producenten, doch 'ook de verwerkers en verdeelers van voedingsmiddelen. Deze samenvoeging was de voorwaarde voor een geordende produc tie en distributie. De middelen der marktordening waren de vastgestelde prijs, de ordening van de maktdistricten en de beheersching van de gcheele productie, de voorraadvorming in begrepen Van dit werk van den Rijksboe renstand vindt u slechts een klein deel op de Utrechtsche Jaarbeurs, en wel uit de arbeidsgebieden van afdeeling 2 en 3 vat*# de producteveldslag en de marktordening. In Kroon en regeering concen treert zich de kracht van het volk. De Japansche Minister-President Prins Konoye, heeft in een vergadering van het voorbereidende comité een boodschap voor gelezen waarin o.a. gezegd wordt: Te midden van de verwarring der wereld rukt Japan voorwaarts om de taak van het vestigen eener nieuwe orde in Oost-Azië op te lossen. Wanneer Japan de Chineesche kwestie tot een succesvol einde wil bren gen, zich bij den internationalen toestand wil aanpassen en aan de oprichting van een nieuwe wereldordening actief wil deel nemen, moet het de geheele kracht der na tie volkomen op deze taak concentreeren. Daarom is het dringend noodig te werken voor den opbouw van een nieuwe structuur in de politiek, de economie, het onderwijs, de cultuur en alle levensgebieden van staat en volk, deze nationale eischcn reiken ver der dan regeering, partij of individu. De bloei of de ondergang.' des lands is er bij betrokken, óf het Japan gelukt een overeenkomstig sterke nationale structuur op te bouwen. Het doel der nieuwe natio nale structuur is de vereeniging van alle krachten van staat en volk om aan onze honderd millioen volksgenooten bestaans mogelijkheden te bieden. De nieuwe nationale structuurbe- weging streeft er naar de oude po litieke partijen, die gegrond zijn op het liberalisme, overbodig te ma ken Zij streeft naar de concentree ring en samenvatting der krachten van het geheele volk. Haar terrein van actie slrekt zich ook uit tot het gcheele leven der natie. Daar déze beweging een volksbeweging is, kan haar karakter ook niet gelijk zijn aan dat van een politieke partij in de oude beteekenis. Integendeel, liet zal een na tionale beweging zijn, die de oude partijen, fracties, economische en cultureele lidma ten tezamen brengt. Met een éénpartijen stelsel kunnen wij ons niet vereenigen. Dit politieke stelsel, leidt tot een uitoefening van de regeerende macht door een enkele partij. Afgezien daarvan welke schitteren de successen dit stelsel in andere landen behaald mag hebben, voor Japan is het on aannemelijk. De regeering treedt aan de spits van do nationale beweging om den troon te steunen. Verbetering der verkeersfoestanden in Frankrijk Met steun van de Duitsche bezettingsauto- riteiten kunnen in den loop van tien dagen tusschen 21 en 31 Auguslusniet minder dan 275 treinen met vluchtelingen uit het onbe zette gebied in Frankrijk naar hun woon plaatsen gebracht worden. Dit is mogelijk door dc zich voortdurend verbeterende ver- keerstoestanden. 79 treinen brengen vluchte lingen uit Zuid-Frankrijk naar liet gebied tusschen Loire en Somme, 74 gaan naar El- zas Lotharingen, en 66 naar België. 86 trei nen vervoeren gedemobiliseerden naar hun woonplaats. Naar de Paris Soir meldt, zijn tot 21 Augustus ongeveer 1.000 treinen de demar catielijn tusschen het bezette en onbezette gebied van Frankrijk gepasseerd. De Zwitsersche legerstaf deelt mede: In den nacht van 27 op 28 Augustus heb ben ecnige vreemde vliegtuigen boven het zuidwestelijke deel van Zwitserland gevlo gen. Zij vlogen kort na 11 uur 30 tusschen le Brassus de Jura van 't Kanton Vaud ep Genève binnen, om even later na boven het Meer van Genève gevlogen te hebben Zwit seriand le verlaten in de richting van Evian en hot gebied van den Mout Blanc. Vijftig minuten na middernacht keerden de vliegtuigen terug. In geheel Fransch- Zwitserland werd luchtalarm gemaakt. Uit de vliegrichting kan afgeleid worden, dat het weer Engelsche vliegtuigen waren. Zoo zal den Nederlandschen boeren in het bijzonder interesseeren de reportage over de vervanging van buitenlandsche voe dingsmiddelen door de gestegen binnen- landsche productie. 45 pet. van den invoer van de gezamenlijke voedingsmiddelen en 67 pet. van den invoer van voedingsgranen heeft Dutscliland in zes jaren door een ver hoogde productie van de eigen voedings middelen, door uitbreiding van den ver bouw van bakvruchten en betere oogst, en conserveeringsniethoden bespaard. Daarbij is de veestapel nog vermeerderd en is de productie van melk, boter en vleesch ver hoogd. De „Reichsnaelirstand" heeft, in sa menwerking mei Nederlandsche tak ken van dienst een informatieve afdeeling ingericht op het gebied van moderne Duitsche en Neder landsche landbouwmachines. In Duitschland zijn juist op dit terrein de laatste iaren belangrijke vorde ringen gemaakt. Het opvoeren der productie van voedings middelen is een taak. welke den geheelen Europeeschen boerenstand samenbrengt in een eemeeiKcbapnelijken arbeid. De Duit. sche en de Nederlandsche boer zijn daarbij in de gelegenheid, dit streven door weder- zijdschc uitwisseling van ervaring sterk te bevorderen on bij te dragen aan de wel vaart der helde volken. Het stimuleeren van deze samenwerking is de taalk van de bijizondere inzending van den „Reichs- neebrstand" op de Utrechtsche Jaarbeurs. Ik verzoek u. mijne heeren. bij uw be zoek aan de Utrechtsche Jaarbeurs aan de ze inzending bijzondere aandacht te schen kon. Duitsch weermacbtbericht Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Gisteren heeft de activiteit van de Duit sche luchtmacht zich in verband met het nevelachtige weer beperkt tot gewapende verkenning, in den loop waarvan bommen werden geworpen op de havenwerken van Gosport. In den nacht van 27 op 28 Augus tus hebben sterke formaties gevechtsvlieg tuigen aanvallen ondernomen op haven werken en werven, vliegtuig- en wapenfa brieken in Engeland en Schotland. Te Southampton, Aberdeen, Dundec, Leeds en Huil, en vooral in de vliegtuig- en motoren- fabrieken van Derby en Birmingham en op de staaswerf van Chatham toonden om vangrijke branden de uitwerking der bom bardementen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens door vliegtuigen werd voortgezet. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht bommen op Duitsch gebied geworpen zon der noemenswaardige uitwerking. Te Kiel werden eenige woonhuizen beschadigd. Door het gedisciplineerde optreden van de bewoners bekwam slechts één persoon lichte verwondingen. Drie Britsche vlieg tuigen werden neergeschoten, waarvan een door het geschut van de biarine. Een eigen' vliegtuig wordt vermist. Een onderzeeboot heeft 28.600 b.r.t. vijan delijke koopvaardijscheepsruimte uit krach- lig beveiligde convooien tot zinken ge bracht. Voor de Fransche Kanaalkust heeft Duitsche marine-artillerie twee vijandelijke onderzeeboolen beschoten. Aangenomen kan worden, dat zij vernietigd zijn. In den Indischen Oceaan hebben Duitsche zeestrijdkrachtcn het gewapende Britsche tankschip British Conunander van 6901 b. r.t. tot zinken gebracht. Italiaaasch weeraiachtbericht Het S2ste Italiaansche weermachtsbericht luidt: Het petroleumconcern van Haifa is gis teren op klaarlichten dag door onze forma ties vliegtuigen hevig gebombardeerd. Het spoorwegstation en de nieuwe raffi naderij zijn getroffen en overal ontstonden groote branden. Alle vliegtuigen zijn op hun bases terug gekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand een be langrijken luchtaanval op Dcrne onderno men. Een klein vrachtschip voor het ver- voer van hout werd getroffen. Overigens was de schade gering. Er zijn twee dooden en vijf gewonden ge vallen. In Oost-Afrika zijn vijandelijke luchtaan vallen ondernomen op Harrar. waar een militair hospitaal voor inboorlingen is ge troffen en op Dessie, waar het garnizoens lazaret werd geraakt. In totaal vielen er acht dooden en een twintigtal gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is neergescho ten. Te Massaoeah is een gevangenis ge troffen. waardoor geringe materieele schade werd veroorzaakt. Van de gevangenen weden er negen ge dood. Vijandelijke vliegtuigen, die in alle ge vallen van de Zwitsersche grens kwamen, hebben luchtaanvallen ondernomen op Pie- mont en Lombardije. In verband met den kraebtigen afweer door vliegtuigen en lucht doel geschut hebben zij zich er toe bepaald jn de buurt van Nichelino in de provincie Turijn enkele brandbommen van klein kali ber uit te werpen, waardoor in een boer derij brand werd gesticht. Italiaaasch coaiaiaaiqué over Eogelsche luchtaaovallen In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat de in den nacht van 26 Augustus door Engelsche vliegtuigen nabij Cassolo Nuovo, in de provincie Pavia uitgeworpen hommen, waardoor een boer gedood en een gewond werd, zeventien brandbommen wa ren, waarvan er zes niet ontploften en elf explosieve bommen, waarvan er twee niet tot ontploffing kwamen. Dit toont, dat de Engelsche bommenwerpers zich van hun bommenlast wilden bevrijden door ze op goed geluk te laten vallen. BANDIETENOVERVAL IN MEXICO. Het Verkeersministcrie van Mexico deelt mede, dat een troep bandieten een aanval heeft gedaan op het' postkantoor te Santa Anna Maya in den staat Michoagan. waar bij een regelrechte schietpartij tusschen dc ambtenaren en de bandieten ontstond. De strijd duurde van 9 uur des avonds tot den vroegen morgen. Troepen moesten te hulp geroepen worden. De directeur van het post kantoor is gewond en zijn zuster werd ge dood. De troepen achtervolgen de voortvluch tige bandieten. Engeland hoopt op storm en mist. Engelands hoop is thans gericht op de na jaarsmist. De conservatieve Observer geeft op dramatisch wijze uiting aan deze wensch en schrijft: In de zestiende eeuw is het een orkaan geweest, die de Spaansche Armada van de Engelsche kusten verdreef. Ook thans moet opnieuw op stormen en mist in het Ka naal gehoopt worden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6