Onderzoek van N.V. 's VERBOD Tweé-Kamerleden Standpunten van Hongarije en Roemenië worden gepeild 8.33 uur RHENEN BOUWT WEER OP DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER van verlaging van loonen en salarissen Verduisteren T elefoonautomaten een strop LUCHTBESCHERMING Koplichten voor auto's Geea machtspolitiek der asmogendheden Geen demonstraties op 31 Augustus Laan. Schaden. Tel. 444 (2 lijnen). VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940. Uitgave der N.V. Uitg.-Mjf. Kengetal 224A. 84e Jaargang. No. 11278. ,Ho Hands Noorderkwartier** In het gister verschenen verordeningen blad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende het verbod ?an verlaging van loonen en salarissen. Hierin wordt het volgende bepaald: Verlaging van de ten aanzien van de arbeidsverhoudingen in land bouw-, industrie- en handelsbedrij ven, alsmede in de vrije beroepen geldende loonen en salarissen is zonder vergunning verboden. Geen toestemming is noodig. wan neer bij een collectieve arbeidsover eenkomst de desbetreffende partij en. in andere gevallen de partijen bij een arbeidsovereenkomst het over de verlaging eens zijn. Onder geldende loonen en sala rissen worden doe voor een be paald werk werkelijk uitbetaalde tijd- en stukloonen, alsmede sala rissen, met inbegrip van regelma tig terugkeerende toeslagen eni an dere vergoedingen, verstaan. De voor de uitvoering van deze verordening noodige voorschriften worden door den secretaris-gene raal van het departement van So ciale Zaken uitgevaardigd en in de Nederlandsche Staatscourant be kend gemaakt. Deze voorschriften mogen strafbedreigin gen bevatten. Deze verordening treedt onmiddellijk, in werking, terwijl tegelijkertijd het besluit van den opperbevelhebber van land- sn zeemacht van 24 Mei 1940 (Staatsblad no. 800) buiten werking treedt. De besprekingen te Weenen Haagsche reiniging op lichtgas (Van onzen Haagschen correspondent.) Na eenige maanden proeven te heb ben genomen met houtgas en met lichtgas, heeft de directeur van den Gem. Reinigingsdienst te 's Graven- li age besloten, 50 vuilnisauto's te doen voorzien van een lichtgasinstal latie. waardoor dagelijks ongeveer 1200 liter benzine zal kunnen wor den bespaard. Er worden nu op het terrein van het Cen trale Depót van den Dienst aan den Loos- duinschenweg twee gashouders gebouwd met een inhoud van 5000 liter elk, waarin uit het gewone gasnet onder een druk van 30 atmosferen gas wordt geperst, zoodat in beide reservoirs samen 300.000 liter zal kun nen worden geborgen. Aan iedere auto wor den tusschen de wielen twee kleine reser voirs aangebracht, elk van 300 liter inhoud, dus kan iedere auto, onder 30 atm. druk 18.000 liter medenemen, een hoeveelheid, vol doende voor' een rit van 10 tot 15 K.M. Andere groote bedrijven overwegen ook reeds, op lichtgas te gaan rijden. Augustus als een normale weekdag moet beschouwd worden, zoodat alle bureaus en zaken op dezen dag niet vroeger mogen sluiten, dan zulks op iederen anderen Zaterdag het geval pleegt te zijn. Een even- tueele geheele of vervroegde slui ting van zaken, caié's, theaters, bios copen enz., kan derhalve niet wor den toegestaan. Zouden zaken, café's en andere ondernemingen op grond van een bepaalde versiering van hun etala ges en localiteiten of door het. op hangen van platen in de etalage en dergelijke den indruk wekken, dat zij een demonstratie van den in aanvang van dit stuk genoemde soort trachten tot uiting te brengen, dan hebben zij met het sluiten van hun ondernemingen rekening te houden. In aansluiting aan de verorde ning van 1 Augustus wordt er nog maals met nadruk op gewezen, dat overtredingen van bovenstaande be palingen op de scherpste wijze zul len worden gestraft en dat al naar den aard van het geval ook de ver ordening po. 33 van 1940 over in beslagneming van het vermogen toegepast zal kunnen worden. Bij zonder zware straffen hebben die personen te verwachten, die demon straties van de genoemde soort uit lokken, veroorzaken of begunstigen. Zoowel de Duitsche als de Ne derlandsche politie heeft de op dracht ontvangen, zorg te dragen voor de meest nauwgezette nako ming van deze bekendmaking. Rhenen zH niet bij de pakken neer en hebben 24 gezinnen de thans gerec naar zetelverplaatsing Eventueele afstempeling van ef fecten. Het Verordeningenblad bevat bijzondere maatregelen op economisch gebied over de zetelverplaatsing van N.V.'s naar gebieds- deelen buiten het Rijk in Europa, alsmede betreffende rechten uit.aandeelen buiten het Rijk in Europa. In het eerste artikel wordt de wet van 26. April 1940. waarbij .zetelverplaatsing naar alle gebicdsdèelen van het Koninkrijk der Nederlanden werd mogelijk gemaakt en waarvan verschillende groote maatschap pijen nog juist vóór 10 Mei gebruik maak ten. buiten werking gesteld. In datzelfde artikel wordt bepaald, dat verplaatsingen van den zetel, vóór 15 Sep tember a.s. bij den Secretaris-Generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart moeten worden opgegeven, ter wijl hij, die aan zulk een verplaatsing in overwegende mate heeft medegewerkt, daar van opgave moet doen of laten doen. De verordening verklaart Verder, dat alle uit de verplaatsing voortvloeiende rechtsge volgen, kunnen worden nietig verklaard. Afstempeling van effecten. De Rijkscommissaris voor het, bezette Ne derlandsche gebied kan voorts bepalen, dat de effecten, waarin de aandeelen en 'het ver mogen eener naamloze vennootschap of van een andere privaatrechtelijke rechtspersoon of vereeniging van personen tot uitdrukking sijn gebracht, binnen een door hem bepaal- >rgl voor hasr inwoners. Reeds :ijnde noodwoningen betrokken (Foto Pax-Holland) den termijn ter afstempeling worden aange boden. Hij kan tegelijkertijd bepalen, welke de rechtsgevolgen zullen zijn, voor het geval de bedoelde aanbieding niet binnen den aan gegeven termijn plaats vindt. Op niet naleving van de bepalingen der verordening zijn zware straffen gesteld. (Van onzen Haagschen correspondent.) Nu op 1 September het locale gesprekken- tarief van 2K. op 3 cent wordt gebracht, is men bij den Haagschen Telefoondienst druk bezig het hierdoor ontstane probleem der 2H cent telefoonautomaten op te lossen. Men is het er nog niet over eens, of het 3% cents, dan wel 5 centsautomaten moeten worden. Het laatste is -technisch gemakkelijker, maar tegenover h.et publiek onbillijker en daarom zit men nog te puzzlen. Er zijn in Den Haag 2000 telefoonautomaten in gebruik, de ver andering beteekent dus een omvangrijk werk je voor de telcfoonechnici. Een wijziging is echter noodig, omdat anders b.v. caféhouders een stroop zouden hebben. Een bekend, druk café op het Buitenhaf heeft gemiddeld per maand 5000 gesprekken van klanten gere gistreerd, zoodat op dezen telefoonservice, werd er aan de automaten niets gewijzigd per maand 125 zou worden verloren. BRITSCHE BOMMEN OP EEN LAZARET In den nacht van 26 op 27 Augustus heb ben Britsche vliegers een aanval onderno men op de bekende badplaats Homburg api Taunus, waar in wijden omtrek geen mi litaire doelen liggen. Verscheidene bommen werden daar op een lazaret neergeworpen. Er zijn maatregelen genomen om de ge vaarlijke. niet ontplofte projectielen waarschijnlijk zijn het zelfs tijdbommen onschadelijk te maken. (Van onzen Haagschen correspondent) Krachtens besluit van den Rijkscommis saris zijn de Eerste en Tweede Kamerleden op nonactiviteit gesteld. De Eerste kamer leden ontvangen 20.— per vergadering; deze staatsuitgave is dus terstond stopge- let De Tweede kamerleden ontvangen een ,st bedrag per jaar van 4500.aan scha- leloosstelling, vergoeding, salaris, tracta- mt, of hoe men het noemen wil. Zij ont vangen dit alleen niet, wanneer zij een ge- eel zittingsjaar geen vergadering hebben ttjgewoond, of zooals art. 92 der Grondwet hét uitdrukt: „De schadeloosstelling wordt niet genoten door de leden die gedurende een geheele zitting afwezig bleven". Zij hebben dus in in ieder geval tot het einde van het loopende zittingsjaar, dat is tot den Zaterdag voorafgaande aan den derden Dinsdag in September wanneer steeds de zittingsperiode geopend werd recht op hun schadeloosstelling, hebben ook steeds nog maandelijks sedert 1 Juni het twaalfde gedeelte van 4500.— ontvangen. Maar nu mag gerust worden aan genomen, dat op den aanstaanden derden Dinsdag van September niet een nieuwe zitting van de Staten Generaal zal worden geopend, zoo dat daarmede alle honderd auto matisch komen te verkeeren in het geval van het lid waarover de aan gehaalde bepaling van art. 92 der Grondwet handelt. De practijk gaat eigenlijk nog verder: niet de leden blijven afwezig, maar de zitting, en daarmede de Kamer als Staatscolle ge blijft afwezig! Tenzij de Tweede Kamer binnen het jaar weer bijeen zou komen, zullen dus hon derd parlementariërs gedurende het laatste jaar van hun vierjarige periode in 1941 zouden weer nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden hun 4500.moeten derven. Maatregelen ten behoeve van de luchtbescherming. Het verordeningenblad bevat thans een ver ordening van den rijkscommissaris betreffen de bijzondere maatregelen ten .behoeve van de luchtbescherming, waarin zijn opgeno men de reeds bekend gemaakte verbodgn om tusschen 22 uur en 4 uur motorrijtuigen in het openbaar verkeer te gebruiken en tot het betreden van het strand tusschen zons ondergang en zonsopgang. Verder is bepaald, dat met ingang van 5 September het vermogen van in motorrijtuigen gebruikte gloei lampen niet tè boven mag gaan: 35 watt voor koplichten en 10 watt voor spatbordlampjes of torpedo- frontlampjes. Op overtreding van bovenstaande be palingen is een hechtenisstraf van ten hoogste 6 maanden gesteld en een geldboete van ten hoogste dui zend gulden of een van deze straffon. Tenslotte is bepaald, dat motorrijtuigen, waarmede de genoemde bepalingen worden overtreden, voor onbepaalden tijd in beslag kunnen worden genomen, terwijl de bestuur ders van zoodanige motorrijtuigen in voor- loopige hechtenis kunnen worden genomen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.49 uur Officieel wordt uit Weenen medegedeeld, dat de ministers van buitenlandsche zaken Het A.N.P. meldt: s-GRAVENHAGE, Er wordt op grond van bepaalde omstandig heden uitdrukkelijk aan herinnerd, dat door de op 1 Augustus jl. in op dracht van den Rijkscommissaris uitgevaardigde verordening ieder, demonstratief optreden en elke be tooging van individueele personen of van groepen personen tegenover de bezettingsautoriteiten, inzonder heid ook demonstraties ten'gunste van leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het groot-Duit- sche rijk blijft voortzetten, straf baar gesteld zijn. Het doet hier bij niet ter zake, op welke wijze een dergelijke demonstratie tot uiting gebracht wordt en of een eventueel optreden ten gunste van het Huis van Oranje door een bevlagging of door het aanbrengen van andere opsieringsvoorwerpen aan gebou wen of door het dragen van een of ander insigne, gekleurde linten of door het dragen van bloemen en dergelijke plaats vindt. In twijfel gevallen wordt iedere buiten gewone gedraging als een de monstratie van bovengenoemde soort opgevat. In dit verband wordt er nadruk kelijk op gewezen, dat de 31ste De ouderwetacKe potk.ch.l U weer te eere ,0- kom.n en de vra.g neer dit getrouw. mingj- apparaat stijgt met den dag (Foto Pa*-Holland) der mogendheden van de spil, von Ribben- trop en graaf Ciano, gisterochtend bespre kingen hebben gevoerd met den Hongaar- schen minister-president, graaf Teleki, en den Hongaarschen minister van buitenland sche zaken, graaf Csaky. In den namiddag werd met den Roemeen- schen minister van buitenJandsche zaken, Manoilesceu, geconfereerd. Het onderhoud met' de Roemeensche delegatie duurde on geveer anderhalf uur en was om 17 uur ge ëindigd. De besprekingen worden heden voortgezet. Of als plaats van bijeenkomst het Belvedè repaleis zal worden gekozen staat nog niet vast. De thans te Weenen gehouden besprekin gen worden van toonaangevende zijde ge kenmerkt als een soort arbeidsconferentie. Uiterlijk wordt dit zichtbaar doordat geen vast program is opgesteld. Zuiver zakelijk gaat het er bij de bespre kingen in de eerste plaats om een platform te vinden, vanwaar de verdere kansen op succes der onderhandelingen kunnen wor den overzien. Door de ministers van buitenlandsche zaken van Groot Duitschland en Italië zijn beiden delegaties talrijke nieuwe gezichts punten ter overweging voorgelegd. Doordat de spilmogendheden er eerlijk naar streven de beide betrokken partijen de vormingsbe ginselen van hun meer intieme levensruim te zelf te laten vinden, wordt het streven van Berlijn en Rome als mogendheden der ordening oor den nieuwen Europeescheen opbouw ondubbelzinnig duidelijk óm de be trokkenen niet het voorwerp te laten wor den van een machtspolitiek, maar onderwerp van hun eigen levensvorming.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1