Nerveuze stemming in Londen Griekenland nauw De Engelsche luchtaanval op Berlijn Gebrek een goederenwagens in Engeland De melkvoorziening van ons land PLUNDERING IN OORLOGSNOOD Dover geen stad meer De Volksduitschers in Bessarabië ZWITSERLAND PROTESTEERT De regeeringscrisis io Argentinë Draverijen te Zaandam ATHENE in het sno 100 100 500 500 100 100 500 100 500 Officieele valuta-koersen Distributie niet waarschijnlijk. De Leidsclie corr. van dc N.R.Crt. heeft een onderhoud gehad met den heer J. v. d. Kooy, voorzitter van den Prot. Chr. Bond van handelaren in melk- en zuivelproduc ten in Nederland, inzake de melkvoorzie ning van ons land. De lieer v. d. Kooy was van meening. dat er geeli distributie van melk zal komen, ten zij door allerlei omstandigheden het ver bruik zoo groot zou worden, dat slechts door een distributieregeling.een billijke verdeeling wordt gewaarborgd. De geruchten dat volle, melk door tapte melk zou worden vervangen, achtte de heer y, d. Kooy echter uit .de lucht gegrepen. De m e 1 k*p r ij zen zuilen zich ongetwij feld op hetzelfde niveau, als voorgaande ja ren bewegen. Zooals altijd zal de melkprijs ook nu in het najaar resp. met één of twee cent de 'boogie ingaan. Maar hier ligt niets verontrustends in, daar dit' ieder jaar voor komt. Trouwens, in het voorjaar gaat dit percentage er weer af. Dat de melkprijs aan een extra verhooging onderworpen zou zijn, is niet te verwachten. liet vervoer is al tamelijk goed geregeld. Waren er in het begin enkele moeilijkheden te overwinnen, thans is voor een geregelde aanvoer naar de productie-centra gezorgd. Er wordt zoo economisch mogelijk gereden waartoe het melkwinningsgebied in rayons is verdeeld. •onze b o>t e r p ro d u c t i o, aldus de heer Van der Kooy, bedroeg in 1939 honderd-en- acht-millioen leg. Hiervan werd vijftig mil- lioen kg. in Nederland ve'rbruikt, 'terwijl de overige acht-eri-vijftig millioen werd uit gevoerd en wel in hoofdzaak naar Engeland. Daarnaast namen Duitschland en België ook nog wat boter van ons af. Door de thans geldende distributie-regeling ligt. het voor de, band, dat er in ons land meer roomboter voor de consumptie bestemd is. Dat dit uiteindelijk zou leiden tot een bo- tertckort, is vrijwel uitgesloten, daar toch altijd een afzetgebied gezocht moet worden voor de boter, die anders naar Engeland gaat. Wat de gecondensee rde melk be treft, is het te verwachten, dat deze eer lang weer vrij zal worden gegeven. Men wcrischte echter eerst de aan de fabrieken aanwezige voorraden op te nemen. Groote invloed van het afslachten van vee op de melkproductie is niet te verwachten, daar de goede melkkoeien van zelfsprekend niet worden geslacht. Zij zijn van te groote beteekennis voor de melk- opbrengst. Zeer zeker zal er ook voldoende win ter voer voor de'koeien zijn, 'De boeren, die zelf het grootste belang heb ben bij een mooie melkopbrengst, hebben er ongetwijfeld, voor gezorgd, dat zij voldoende voedsel in voorraad hebben. De meesten heb ben er rekening mede gehouden, dat waar schijnlijk niet voor Februari krachtvoer zal -f worden verstrekt,, T eijslo't té-'Verklaarde "'de heer Van der-Kóöyi dat er voldoende cónsumptierheik beschik baar zal blijven. Ook bij de industrie-melk zal dit wel het geval Zijn, maar in ieder ge val bij de consumptiemelk, daar, mocht hier de opbrengst maar even haperen, de boeren, die voor de industriemelk zorgen, dan con sumptie-melkers zouden, worden. Tegen twee Nijkèrkers elk 8 maan den gevangenisstraf gecischt. Er gaat bijna geen week voorbij of er staan inwoners uit Nijkerk voor de Zwpl- sche rechtbank terecht, wegens plundering tijdéns' de jongste oorlogsdagen. Gisteren hebben twee mannen uit Nijkerk zich te verantwoorden gehad. Hun geval be trof een der ergste in de lange rij van soort gelijke delicten. Op 10 Mei waren v. A. eri H., beiden Nijkerkers, doch geëvacueerd naar Ermelo, met een auto op weg naar Barne- vb'd gegaan om aardappelen te koopen. Ze reden over Putten en gingen onderweg in Nijkerk aan om te zien hoe het daar was •gesteld. Ze stopten er voor een winkel, die vernield was. H. ging naar binnen en haal de er honderd pakjes koffie, tien flesschen cognac en samos, potten jam en een paar pbt.jes pindakaas uit. Daarop reden ze weg. Dicht bij Nijkerk zagen ze twee varkens op den weg ïoqpen, waarvan er een werd aangereden. Beide dieren werden ook inge laden. Omdat het gewonde varken echter danig te keer ging, hebben de mannen ge tracht het dier in Barnevcld te verkoopen aan den boer, bij wieif ze aardappels moes ten halen voor het evacuatie-bureau. Deze ging op het aanbod niet in. Daarop zijn de mannen naar Harderwijk gegaan en daar is het hun gelukt een slager voor de var kens te vinden. Het overige hebben ze niet meer van de hand kunnen doen, omdat hun diefstal inmiddels aan de politie bekend was geworden. De officier van justitie achtte deze plunder ring een ernstig geval en eischte deswege tegen beide verdachten acht maanden ge vangenisstraf. De uitspraak zal over veertien dagen ge schieden. Ramsgate hééft reeds 93 maal luchtalarm gehad. I)e Londcnsche correspondent van „Stock- holms Tidningen" lieeft Dover en Ramsgate bezocht.. Zijn verhaal over Dover geeft de opvatting weer, dat men deze stad moet be schouwen als een voorpost, aldus het D.N.B., Meer dan de helft der bevolking heeft de stad verlaten. De openbare diensten functionnee- ren niet meer, men kan feitelijk niet meer over een stad spreken. Een inwoner van Ramsgate heeft hem verteld, dat de stad reeds 93 maal luchtalarm heeft beleefd. De doelen van de laatste groofen luchtaanval op Ramsgate waren de haven, de gasfabriek en het staiion. Naar Groot-Duitschland terug. Men verneemt, dat de onderhandelingen tusschen de regeeringen van Duitschland en Rusland over de verhuizing der volksduit schers uit Bessarabië en de noordelijke Boc- kowina zoo ver gevorderd zijn, dat de onder teekening van een overeenkomst van oogen- blik tot. oogenblik verwacht kan worden. Naar men verder verneemt, sluit de o ver in beginsel aan bij die, welke het vorige jaar November is gesloten voor de emigratie der volksduitschers uit Galicië, Wolhynië en het Narew gebied. Het is mogelijk, dat met de verhuizing, welke op 15 November ge ëindigd moet zijn, reeds begin September een aanvang wordt gemaakt. De emigranten- zullen over Belgrado 'naar Duitschland gebracht worden en dan over de streken,, die in aanmerking, komen, ver deeld worden. Een Duitsch commando is naar Bessarabië en de Boekówina onderweg, om de verhuizing te organiseeren. Het ach terblijvende vermogen der volksduitschers, voor zover het niet. volgens de Russische be palingen aan naasting was onderworpen', zal op een lijst worden geregistreerd. De waarde wordt dan door Duitsche en Russische auto riteiten geschat en later met Duitschland verrekend. Over den aanval van Engelsche vliegtui gen op Berlijn, waarover wij gisteren reeds berichtten, verneemt het D.N.B. van be voegde zijde, dat eenige Engelsche toestel- Jen over een breed front boven het stads gebied hebben gevlogen én van groote hoogte zonder systeem explosieve en brand bommen op uitsluitend niet-militaire doel witten hebben laten vallen. De inlichtin gen over de aangerichte schade en het ook door - huitcnlandsc.be journalisten ingestel de onderzoek bewijzen, felat in het gebied van de hoofdstad slechts woonhuizen en burgers getroffen zijn. Van, bevoegde zijde wordt nog verklaard, dat ook in de Leuna- fabriek, waar 15 explosieve bommen ge vallen zijn, slechts geringe schade is aan gericht. Er zijn een zwaar- en een licht gewonde. Duitsche pers verontwaardigd. De Berlijnsche avondbladen, veroordeelen eenstemmig de Engelsche bomaanvallen op de. hurgerhevolking van Berlijn als „moord" en „laffe schanddaad" en vooropgezette manoeuvre van Churchill om de Duitsche bevolking te terroriseeren. De Engelsche vliegers,, aldus de Berliner Nachtausgabe, zijn op bevel van Churchill boven Berlijn verschenen om op de burger bevolking op kleingeestige wijze wraak te nemen voor het feit, dat het ooj-logspian.de? Britsche plutocratie mislukt; en het Brit sche eiland frettoone'el van den krijg is geworden. In de Londenschë pers zijn stéeds meer artikelen verschenen, waarin ver langd wordt, dat de Britsche luchtmacht nu eindelijk „de burgerbevolking van Ber lijn zou afslachten". De Engelschen hebben in den afgeloopen nacht den Berlijners nog maals een bewijs gegeven voor do juist heid van de steeds weer door het Duitsche publiek verdedigde stelling,, dat het voor hen niet aankomt op het bereiken van mi litair#, doelwitten. Zij willen eerder schrik onder de burgerbevolking verspreidden. Want daar, waar de bommen vielen, al dus de Berliner Boersenzeitung, is in geen velden of wegen een object te vinden, dat ook maar bij benadering militair genoemd kan worden. Zooals in dergelijke gevallen, waarbij bommen boven groote Duitsche steden zijn uitgeworpen, is de bedoeling overduidelijk. De burgerbevolking moet geterroriseerd worden, haar zenuwen moeten murw ge maakt worden laatste en laagste mid del van een Engeland, dat nog wanhopig tracht te ontkomen aan de straffende ge rechtigheid, die het zelf heeft opgeroepen. Verlamming van het havenbedrijf het gevolg. Het gebrek aan goederenwagens -in Enge land, aldus een D.N.B.-bericht uit Londen, wordt van dag tot dag grooter. Meermalen liggen schepen langen tijd in de haven, zon der dat zij gelost kunnen worden, omdat de noodige soorten wagons niet beschikbaar zijn. Het gevolg hiervan is een voortdurend toenemende verlamming van het havenbe drijf, terwijl ook vele ladingen gevaar loopen te bederven. Het ministerie van verkeer heeft daarom thans, naar Reuter melfrt, den spoorwegmaatschappijen toestemming ver leend, aan bederf onderhevige goederen ook 'in open wagons te vervoeren. Van de verant woordelijkheid voor schade aan de goederen, die door deze wijze van vervoer zou kunnen ontstaan, zijn de spoorwegmaatschappijen uitdrukkelijk bevrijd. KANONNEN IN PLAATS VAN LEVENSMIDDELEN. Naar de New York Times uit Londen ver neemt, heeft de Engelsche regeering den Amerikaansehen autoriteiten en in het bij zonder het Amerikaansche Roode Kruis ver zacht, geen levensmiddelen als geschenk naai- Engeland te zenden. Alle beschikbare Engelsche scheepsruimte moet gereserveerd worden voor kanonnen en munitie, die En geland het meest noodig heeft. ENGELSCHE BOMMEN IN BELGIë. In den nacht van 26 op 27 Augustus heb ben Engelsche vlegers volkomen lukraak verscheidene hommen geworpen op het plaatsje Dilbeek, ten oosten van Ninove. Een kindertehuis werd beschadigd en een zuigelingcnverpleegster licht gewond. Door het voortdurende luchtalarm in dé Engelsche hoofdstad zoo meldt .de Londen sche correspondent van „Nya Dagligt" zijn de ochtendbladen de laatste dagen steeds met vertraging uitgekomen. De drukkers hadden urenlang,in de schuilkelders moeten zitten. Buitenlandsche correspondenten, die in het ministerie voor de inlichtingen door een luchtaanval werden verrast, werden eerst naar den schuilkelder gebracht, toen reeds een bom in de nabijheid van het mini sterie was neergekomen. De winkels in Lon den zijn de laatste dagen als het ware be-i stormd. Iedereen wil tentdoeken, baren, lig stoelen, kussens en dergelijke zaken koopen om het zich in de schuilkelders zoo gemak kelijk mogelijk' te maken. Regeering. Verkgeversorganisaties en vak verenigingen, zijn bezig een plan uit te werken voor de regeling van den arbeid tij dens luchtalarm. In een Londcnsche wijk, zoo meldt Aftonbladet, heeft men gemeend, dat de gasoorlög was begonnen. Plotseling werd gasalarm gegeven en alle menschen hadden met de grootste haast hun gasmas kers opgezet. Het betrof echter een vergis sing. Een man had óp straat een grooton olievlek gezien, die waarschijnlijk van een oude motor afkomstig was. In zijn angst ge loofde hij, dat'hef'de resten'van een gasbom warén en liet "hij alarhi makeïi. Bij den Britscheh gezant tegen het overvliegen door Engelsche vliegtuigen. Men meent te weten, dat de president van de Zwitsersche eedgenootschap gisteren op zeer energieke wijze persoonlijk bij den Brit- schen gezant heeft geprotesteerd tegen de systematische schending van het Zwitser sche luchtruim door de Britsche luchtmacht, Anderzijds verneemt men uit welingelichten bron. dat indien de schendingen zich herha len de federale regeering. ondèr druk van de algemeene verontwaardiging in den lande, zich zou genoodzaakt zien op ernstige wijze den geheelen diplomatieken toestand, welke tusschen Zwitserland en Engeland bestaat, te bestudeeren. Intusschen is het luchtaf weergeschut versterkt en is bevel gegeven met alle middelen op te treden tegen de schenders van 'de Zwitsersche neutraliteit Andere militaire maatregelen zijn in over weging. Het rommelt nog steeds. De regeeringscrisis in Argentinië is nog steeds niet tot een oplossing gebracht. Met de formatie van een kabinet heeft dr. Ortiz den vice president, Castilo, belast. Deze heeft besprekingen geopend met eenige persoonlijkheden. Volgens een verklaring van Castillo zal het nieuwe kabinet echter geen „bont mozaïek" vormen, maar een homogeen geheel waarhij zoo ver mogelijk rekening zal worden gehouden met de par tijen. Overigens zal de principieel oriënteering der regeering geen wijziging ondergaan. Verrassingen zijn deshalva niet te verwach ten. Om incidenten bij eventueele demonstra- tiès te voorkomen, heeft de politie alle be toogingen in de open lucht verboden. Op grond van een uitspraak van de eererecht bank is Ramon Moïina, generaal op non- actief, yoor den tijd van een jaar zijn rang ontnomen en het recht ontzegd uniform te dragen!. Ramon Moïina had in een open brief aan de commissie van onderzoek van den Senaat scherpe critiek uitgeoefend op het officierscorps. Generaal Bautista Moïi na, tegen wién een -disciplinair arrest was uitgesproken, is weer op vrije voeten ge steld.:, v,< SNEL DALENDE WERKLOOSHEID IN BELGIë. Het werkloózencijfer in België is in den lopp van een week gedaald van 491.213 tot 483.453. Ondanks het terugstroomen der vluchtelingen en krijgsgevangenen is het aantal werkloozenl dus met 7.760 vermin derd. De Duitsche- autoriteiten streven er naar bij alle opbouwwerkzaamheden zoo- veel mogelijk Belgische arbeiders aan het Zwitserland ontvangt overzeesche producten Met voldoening heeft men te Bern verno men, dat voor Zwitsersche rekening in de Italiaansche haven Savona vier schepen uit de Vereenigde Staten zijn aangekomen met ladingen steenkool en graan. Een ander schip met lading voor Zwitserland is in een Joegoslavische haven aangekomen. Het schip vervoert benzine, die door Italië naar Zwit serland zal worden vervoerd. PaalcUnlpoJii De uitslagen der gister door de Zaandam- sche harddraverij te Zaandam gehouden korte baanwedstrijden luiden als volgt Eerste prijs f 400. benevens een zilveren theeservies ter waarde van f 400, „Xerxes" van R. van Wieringen, te Alkmaar, berij der Jan van Leeuwen Jr., die als pikeur den zilveren Albert Heynbeker won. Tweede prijs f150, „Zonnestraal" van Ph. Knijncn- burg (Den Haag), berijder W. Geersen-, derde prijs f50 „Zoo Doorlooper", van U. W. de Jong te Oranjewoud, vierde en vijfde prijs, ieder f15, „Anzolor" van J. de Vlieger te Nieuw Vennep en „A Farm Relief", van E. G. in 't Veen te Voorburg. yUMelieU NIEUWELINGENDAG VOOR HET DISTRICT NOORDHOLLAND. Amsterdam, 29 Augustus. De nieuwelingendag van het district Noordholland welke in Mei uitgesteld móest worden, zal nu Zondag a.s. op de Sintelbaan gehouden worden. Er bestaat van de zijde der athleten zeer groote belangstelling. Voor al de loopnummers zijn goed bezèt. In totaal zullen 180 deelnemers onderling uitmaken, wie van hen het volgende jaar in een hoo- gere klasse mag uitkomen. Ofschoon volgens een bericht van Stefani uit A.thene, in Griekenland een zekere ontspanning geconsta teerd kan worden na de nervositeit van de afgeloopen dagen, verkeert het land toch in een zeer moeilijken toestand, waarvan het zich zeer goed bewust is. Het is het voorwerp van uiteraard tegenstrijdige belangen, waardoor het voortdurend gevaar loopt, in conflict te komen met een van de oorlogvoerende mogendhe- Een V.P.B.-correspondent schrijft hierover het volgende uit de Grieksche hoofdstad: De voorvallen van de laatste dagen heb ben hier een zeer gedrukte stemming te weeg gebracht. De wisseling van nota's met Italië verontrust de openbare meening. Het feit, dat de zee-ooi'log in de Middellandsche Zee zich voor een deel afspeelt in de nabij heid van de Grieksche kust maakt de Grie ken zenuwachtig. Officieel wordt natuurlijk beweerd, dat Griekenland in geen geval zijn neutraliteit zal prijsgeven en zijn uiterste best doet, deze naar alle zijden strikt te handhaven. Het is echter een bekend feit, dat dé stemming in verantwoordelijke krin gen verdeeld is Terwijl een deel der politici openlijk of in het geheim sympathiseert met Engeland waarbij men zelfs nog vaag zin speelt op hetgeen de Engelschman Byron meer dan een eeuw geleden heeft gedaan, om Griekenland de vrijheid te helpen her overen hellen anderen daarentegen over naar meer toenadering tot Italië. Weer an deren doen inderdaad eerlijk hun best, tus schen de beide klippen door te zeilen en neutraal te blijven. De „man in the street" is over het algemeen niet in staat om te he grijpen, waaraan de huidige moeilijkheden zijn te wijten. Hij verlangt niets meer, dan Griek te zijn en te blijven. Wie heeft de deerd? „Helli" getorpe- De heftige beroering, ontstaan door het ver raderlijk torpedeeren van een van Grièken- lands moderne oorlogsbodems, de „Helli". zonder de minste zichtbare aanleiding, be gint te luwen. De pers heeft zich, blijkbaar op aanwijzing van hoogerhand, zooveel mo gelijk onthouden van vermoedens en zin spelingen, doch onder de bevolking drong men zich deze beperking niet op en de wild ste geruchten deden de ronde. Velen zagen de naaste toekomst met groote bezorgdheid tegemoet. De vrees voor een onmiddellijk betrokken worden in den oorlog is nu eenigszins geweken, doch de dreiging blijft bestaan en drukt haar stempel op het da- gel ïjksche leven. Ook hier ziet men het verschijnsel, dat de meest bezorgden of de meest vooruitzien- den zich haasten .voorraden in te slaan, wat anders niet in het volkskarakter ligt. Veel valt er overigens niet te hamsteren, want men krijgt den indruk, dat de alge meene voorraden niet bijster groot zijn. Waar het volk over het algemeen de meeste belangstelling voor aan den dag legt, is meel en olie. Men is hier onder den indruk gekomen van de geruchten over Italiaansche troepen concentraties aan de grenzen van Albanië, welke geruchten overigens met bekwame spoed zijn tegengesproken. Bijzondere mili taire maatregelen, althans zichtbare, hebben de gebeurtenissen niet na zich gesleept. Men bemerkt in de straten van de hoofdstad niet meer drukte van soldaten dan vroeger. Mis schien heeft men zekere voorbereidingen ge troffen aan de grens, doch hierover lekt niets uit, ongetwijfeld om dit aan de andere zijde niet te doen opvatten als een provo catie. Wordt de JUbaneesche minderheid in Griekenland onderdrukt? In Grieksche gezaghebbende kringen wordt met klem tegengesproken dat de Albaneezen, die onder Grieksche heerschappij staan, on derdrukt worden, zooals Italië beweert. Ove rigens moet worden geconstateerd, dat de Griek over het algemeen niet erg goed op de hoogte is van geografie. Het is niet over dreven te zeggen, dat hij misschien meer af weet van het buitenland, dan van zijn eigen land. Als zeevarend volk komen de Grieken in alle havens van de wereld, maar het^tuk Albanië, dat deel uitmaakt van Griekenland, is den meesten onbekend. Iets anders wordt het echter, wan neer zij vrees beginnen te koesteren, dat dit deel vair hun gebied gevaar Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940.11 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1937 3 1937 (3%) 1938 3 (3V2) 1939 3 OOST-INDIë. 1937 3 1937 3 1937a 3 1937A 3 100 500 100 500 V.K. 9S% 991/4 90 3/16 98% 90 7/16 98% 76% 771/4 81% 81% 743/, 74% 74 Sl-% L.K. 98 13/16 98% 90 7/16 98 13/16 90% 89% 76% 76 9/16 81% 81% 733/4' 841/8 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 81 79% 's Grav. '37 I 3% 85% 86% N.-H0II. '38 3 76 76%' N.-Holl. '38 II (3%) 3 S0 80% R'dam '37 I, III 3% 77% 76% Z.-Holland 1937 3 77% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% S4% 84'1/8 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. 843/4-82 81%-78%' Calvé Delft c. v. A. 65 63 Centr. Suiker Mij. 152 154% Fokker g. A. 207 205 Lever Bros en Unilever c.v.A 89% 86 Ned. Ford 330 330% Philips G.B.v.A. 163-157 159-154 Philips-p ref. A. 121 120 Heemaf N.V. A. 85% 87% Lever Br. en Un. A. Lev. Br. 6% p.A. 89% S7 Ned. Kabelfabr. A.- 3S9 395 Ned. Scheepsb. A. 114 112 Ver. Blikfabr. A. 1S6 184 Papierfabr. v. Gelder A 129% 130 Werksproor v. A. - A. 127 126 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 227% 226% Kon. Petr. 264-246% 252-245 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 209%-203 206-204 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 390-375 376-380 Javasche Cultuur N.I.S.U. Ver. Vorstenl. Cult. 224% 223 214% 214 94% 95 1 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 138-147 148-143 Deli Mij. c. v. A. Senembah 195-198 157-159 198-195% 158-150 „Koersen van nog' niet tot de. officieels noteering toegelaten fondsen, waarvan do publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het departei ment van financiën is toegestaan". AANDEELEN: Ned. Scheepvaart Unie 134gb-137gl Anaconda Copper C.V.A. 2113/16gh.-23gl Bethlehem Steel C.V". gew. a.d. 70gl Rep. Steel C.V. s. a. 16%gb-1615/16 Curtiss Wright C.V.A. 71/16 Shell Union C.V. g. a. 9%gb-9 5/16gl VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.8S 3/16-1.88 9/16 75.28—75.43 30.11—30.17 3.81- 3.82 44.81—44.90 42.84—42.92 1.86%—1.90% 30.08—30.20 44.76—44.94 42.80—42.96 begint te loopen, door een andere mogendheid te worden bezet. Dan be ginnen zij hij voorbaat heftig te pro testeeren. Deze vrees voor gebieds- roof zit eiken bewoner van den Bal kan in het bloed, en verwonderlijk is dit niet, wanneer men bedenkt, dat bijna alle Balkanstaten te eeni- ger tijd hebben getracht, zich te verrijken ten koste van hun buren. En het heeft heel wat voeten in de aarde om het, door een ander gean nexeerde gebied weer terug te krij gen. Daarom speelt Griekenland tegenover Ita lië terecht of ten onrechte de beleedigende onschuld. Het. kent geen Albaneesche min derheidskwestie. Van ontevredenheid onder de GriekschAlbaneesche bevolking heeft het Jiooit gehoord. De menschen zijn tevre den, anders zouden ze wel geklaagd heb ben (of deze klachten ooit tot Athene zouden zijn doorgedrongen is een andere- vraag). Wat den moord op Hoggia betreft, waarover zooveel te doen is geweest ten eerste be weert men hier, dat hij niet door Grieken, maar door zijn eigen landslieden is ver moord wat de Italianen tegenspreken, en ten tweede heeft de politiek hier in elk ge val niets mede te maken, want hij moge dan een patriot* zijn geweest, dit neemt niet weg, dat hij een bandiet was, op wiens hoofd door de Grieksche regeering een premie wal gesteld. Dat niemand deze premie is komen opeischen, voert men hier aan als bewijs, dat de moordenaars Albaneezen waren Thans gaan er geruchten over een tweeden politieken moord op een Albanees, die wel licht aanleiding zal geven tot nieuwe moei lijkheden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2