Groningens ontzet in 1672 Engelsche steden gebombardeerd Zuinigheid met goederen wagens ie Oeitschlaud De kinkerstraatbom onschadelijk Ooeerlijke onderwijzeres gestraft Een eigenaardige gewoonte Geen bomtreffers te Berlijn De Engelsche bom, wel ke gedurende vele da gen in een perceel aan de Kinkerstraat te Am sterdam bekneld zat. is dank zij het deskundige werk van den Ober- feuerwerker Blumberg. bevrijd en door hem persoonlijk per auto naar het terrein aan 't einde van den Hoofd weg. even buiten de hoofdstad gebracht. Toen. het projectiel in de gereedgemaakte kuil was gedeponeerd, om tot ontploffing te wor den gebracht, zie de-fo to hierboven, werden vrijwilligers voorgeroe pen, om het monster met zand de bedekken, teneinde de explosie zooveel mogelijk te smoren De vrijwilligers aan den arbeid. Links: het oogenblik van de explosie. In dit jaar sedert 1938 voor het eerst weer gevierd. De commissaris van de provincie Groningen "heeft Woensdagavond een herdenkingsrede gehouden uit over Groningen's ontzet in 1672, waar- in hij er op wees, dat dit ontzet sinds 1672 ieder jaar tot heden is gevierd, behalve in de jaren 1795 tot 1837, 1914 en 1939 en waarbij hij ér voorts den nadruk op legde dat deze herdenkingsavond in bezet tingstijd eereplichten van loyaliteit oplegt-, welke tevens in het lands belang zijn. De verschillen van het Groningen van 1672 met onzen, tijd zijn op ieder gebied bij zonder groot, zoowel economisch en cultu reel als staatkundig en militair. Vvat moe ten nu onze richtlijnen zijn bij het willen herdenken van die oude gebeurtenis, welke voor oxize Vaderlandsche geschiedenis en voor de versterking van onze volkseenheid in dien tijd zoo belangrijk is geweest? Len groot denker heeft eens gezegd, dat een volk, een natie, iets is dat twee hoofd elementen heeft, het verleden en het heden. Het verleden is de rijke schat aan gemeen schappelijke herinneringen, zooals de vade ren ons die hebben gelaten, het heden is de vaste wil, tezamen door het leven te gaan en die oude schat van vroeger weer opnieuw en telkens wéér tot waarde te brengen ge lijk wij haar als iets gemeenschappelijks hebben gekregen. Dat wil dus zeggen, dat wij onze vaderlandsche herinneringen niet alleen als iets op zichzelf moeten zien, docli dat wij telkens onze geschiedenis in het licht der wereldgebeurtenissen moeten be schouwen en haar ook heden moeten wor men. De groote wereldstroomingen drukten steeds ook op onze kusten liaar teeken. Zoo is in tijden van groote veranderingen het oog niet alleen gericht op liet eigen verleden, maar ook op het geen de wereld nu doet zien. Len plaatselijke herinnering met vader landsche beteekcnis heeft hare waarde om ons aan te zetten tot plaatselijke en geweste lijke werkzaamheid voor ons deel des vader lands. Wij zien niet allen de toekomst gelijk, en ook de plichten egenover die toekomst niet. Wel hopen wij allen, dat een in zich zelf sterk Nederland.sch volk, in deze tijden gesterkt en opnieuwgevormd, door de la tere Nederlandsche geslachten met dank baarheid zal kunnen worden herdacht. God geve, dat dan waarlijk gezegd kan worden, dat wij onzen plicht hebben gedaan. Zij had 94)0 gulden bij een post- agent weggenomen. De Rotterdamsche rechtbank veroordeel de de 24-jarige bewaarschoolonderwijzeres A. P. G. H. te Rotterdam wegens diefstal van f900 ten nadeele van de Nederlandsche posterijen ontvreemd bij den postagent C. aan den Beukelsdijk. tot een gevangenis straf van acht maanden met aftrek der voorloopige hechtenis, waarvan vier maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en zich onder toezicht stellen voor den tijd van een jaar van het Nederlandsche genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. GOUDEN EN ZILVEREN VOORWERPEN IN PUIN VAN ROTTERDAM GEVONDEN. De politie te Delft heeft den 59-ja- rigen L. uit Rotterdam gearresteerd die bij een Delftschen goudsmid een aantal gouden en zilveren voorwer per wilde laten taxeeren. Hij bleek deze voorwerpen gevonden te hebben in het ppin te Rotterdam en zich deze te hebben toegeëigend. Hij en zijn medeplichtige B. zijn vandaag ter beschikking van de politie te - Rotterdam gesteld. Minder lesuren Bij nijverheidsonderwijs. Ook bij de avondscholen. Wij vernemen, dat gedurende de winter maanden het aantal lesuren op de am bachtscholen van 44 op 40 zal worden ge bracht. Het avondonderwijs dat normaal 10X60 minuten per week bedraagt zal worden verminderd tot 8 X 60 minuten. Het schijnt voorts in de bedoeling te liggen het avond- nijverheidsonderwijs voor meisjes en jonge vrouwen geheel te laten vervallen, met het oog op de verduisteringsmaatregelen en de veiligheid op straat. DOOR EEN BIELS OP HET HOOFD GETROFFEN. Gisterochtend is op een steiger in de Waal haven te Rotterdam de 21-jarige havenarbei der J. A. Rouwbos, afkomstig uit Poortugaal verongelukt. Hij was niet enkele andere ar beiders bezig met het lossen van spoor- dwarsliggers uit een binnenscheep,je. Met behulp van een hijschkraan werd een aan tal bielsen opgeheschen, waarbij echter de strop niet op de juiste wijze was vastge maakt. De dwarsliggers schoten uit de strop en Rouwbos kreeg een ervan op het hoofd. Hij werd op slag gedood. Het stoffelijk over schot werd per politieboot naar het bureau Parkhaven overgebracht. Rieten stoelen verdwijnen van de Amsterdamsche terrassen. In de afgeloopen zes weken is ver scheiden malen melding gemaakt van het verdwijnen van rieten stoe ien van de Amsterdamsche terras sen, in het bijzonder op het Rem- brandtsplein. Thans blijkt, dat hieraan schul dig zijn een kapper en een suiker werker, mannen van 52 en 27 jaar, die er een gewoonte van gemaakt hadden na een borrel laat in den avond zich tot eigenaar van een rie ten stoel te verheffen, hoewel zij vol gens hun eigen verklaring deze meu bels in het geheel niet noodig had den. Bij huiszoeking zijn drie rieten stoelen teruggevonden. Twee worden er nog vermist. De aangehouden mannen verklaren daarvan niets af te weten. Tweehonderd dweilen ontvreemd. In het westelijk gedeelte der hoofdstad heeft de politie gisteren een voorraad bre tels en dweilen in beslag genomen, welke afkomstig is van diefstal. In Verband hier mede zijn tevens twee mannen aangehou den, die van heling verdacht worden. Het aantal in beslag genomen dweilen bedraagt het niet onaanzienlijke aantal van twee honderd. NOODBEURS TE WINSCHOTEN In' tegenwoordigheid van talrijke verte genwoordigers van het handels- en zakenle ven is gisterochtend de noodbeurs te Win schoten geopend. De beurs heeft ten doel. om, nu door ben zinegebrek de reizigers en vertegenwoordi gers niet zoo gemakkelijk meer bij de klan ten kunnen komen, het noodige contact tus- schen gx-oothandel en detaillisten toch te laten voortbestaan. IN VEERTIEN GEMEENTEN BEROEPEN. Een niet alledaagsch verschijnsel De heer H. van Leeuwen, candidaat bij de Chr. Ger. Kerk te Rijswijk, nam het beroep aan naar Ermelo. Hierdoor moest hij dertien andere gemeenten, waar hij eveneens beroe pen was, teleurstellen. AUSTRALISCH PARLEMENT ONT BONDEN. De gouverneur-generaal van Australië, lord Gowriè, heeft het Australische parlement ontbonden. Op den 21sten September zul len nieuwe verkiezingen worden gehouden. De herfstmaanden stellen hooge eischen aan het vervoer. De Duitsche bladen wijzen er op, aldus de N.R.Crt., dat nog nimmer in de .Duitsche volkshuishouding een volledig gebruik van alle ver keersmiddelen zoo noodzakelijk is geweest als thans. Dat geldt voor vrachtauto's, binnen- en zeescheep vaart, doch in de eerste plaats voor het meest belangrijke verkeersmid del, de spoorwegen. Vooral de herfstmaanden stellen daar aan buitengewoon eischen. Ten eerste is bet verkeersgebied van de spoorwegen de laatste jaren belangrijk uitgebreid en de buitgemaakte spoorwagens zijn niet vol doende om in alle nieuwe verkeersbehoef- ten te voorzien. De fabrieken van spoor wagens werken thans, in de eerste plaats voor de wapeningsbehoeften. Verder zijn de vervoersafstanden langer geworden, bijv. petroleum moet nu per spoor uit Zuidoost Europa worden gehaald: vroeger werd het over de zeehavens inge voerd. Verder moet de oogst worden ver voerd, de voorziening met. brandstof van de bedrijven en de bevölking stelt haar eischen en bovenal stellen het leger en de wapenindustrie eischen aan de spoorwegen. Deze ongewone verkeersaandrang kan men slechts meester blijven, aldus schrijft het Hamb. Fremdenblatt, indien de om loopsnelheid van alle verkeersmiddelen in dé eerste' plaats van de goederenwagens van de spoorwegen, zoo hoog mogelijk wordt opgedreven. Men, heeft vastgesteld, dat van de 300 dagen een goederenwagon 200 dagen ge reed staat voor in- en uitladen,-terwijl de Deutsche Reichsbahn slechts 100 dagen voor het vervoer noodig heeft.. Kleine bespoedi gingen van het in- en uitladen beteekenen daarom reeds een groote besparing op het noodige aantal goederenwagons. De campagne voor besparing op vervoersruimte. Daarom worden alle betrokkenen door middel van artikelen in de Duitsche bla den, ondersteund door groote, -.lantxekke- lijke advertenties, die een beknopte hand leiding bevatten voor het beoogde doel, besparing van vervoersruimte, krachtig opgewekt, aan het nationale streven mede te werken. Slechts door goed gebruik van de aan wezige goederenwagons, aldus besluit het Hamb. Fremdenblatt zijn desbetreffende artikel, kan de thans bestaande schaarsch- te aan wagons aanmérkelijk worden ver zacht. De herinnering aan de verkeersmoeilijk heden van den zwaren winter 19391940 behoort alle betrokkenen duidelijk te ma ken, dat het vlotte vervullen van de ver- keerstaak tijdens de komende maanden vóór het invallen van den nieuwen winter een economische taak van de grootsté be- teekenis is. Het Leger des Heils in Japan Nadat de betrekkingen met het. hoofdkwar" tier te Londen zijn verbroken is hetLeger des Heils in Japan herboren onder den naam „Ivyuseidan" of Heilsbond welke orga nisatie uitgaat van een beginsel, dat ver- eenigbaar is met den JapanscTien geest. De leiders der organisatie hebben, op aanwij zing van de betrokken autoriteiten van het ministerie van ondex*wijs, na een aantal be sprekingen besloten: 1) alle betrekkingen met het hoofdkwai- tier te Londen te verbreken, terwijl in het vervolg nóch financieele nóch anderen steun van Londen zal worden aanvaax-d. terwijl naam „Kyuseidan" of Heilsbond, welke oga- noemti; 2) geen westexdingen zullen in den Heils bond met functies worden'belast. Levensmiddelenpositie van Engeland. Levensmiddelenpositie van Engeland Steeds moeilijker. De Duitsche tegenblokkade, aldus een be- x'icht van D.N.B. uit Stockholm, heeft tenge volge gehad, dat de levensmxddelenvoorzie- ning van Engeland de laatste weken voort durend met grootere móeilijkheden gepaard gaat. Teekenend is in dit opzicht de veror dening van den minister voor de levensmid delenvoorziening. volgens welke van 2 Sep tember af per pei-soon per week nog slechts hoogstens cix-ca 120 gram boter en gemengde margai-ine 'verstrekt mogen worden. Tot dus ver was het wekelijksch, rarxtsoen 180 gram per persoon. Gemeenschappelijke keukens voor de Engelsche bevolking. Het A.N.P. verneemt nog uit Geneve: Nadat verscheidene ministeries reeds voor- bex-eidingen hebben getx-offen voor een mas sale bediening van de Engelsche bevolking uit gemeenschappedijke keukens, gaan er in de pers steeds meer stemmen op, die er op wijzen, hoe nuttig een dergelijke maatregel zou kunnen zijn. De Daily Mail wijst bijv. op cle enorme beperkingen aan levensmidde len .brandstoffen en arbeid, die door het systeem van gemeenschapskeukens, waar bij in tegenstelling met de millioenen maal tijden, welke dagelijks in millioenen afzon derlijke huishoudingen toebereid worden, groepen van 50, 100, 1000 of zelfs nog meer bediend zouden kunnen worden, mogelijk zijn. Wie had zoo iets bij het begin vaxi den oorlog gedacht. Paratyphus In Lancashire. In verscheidene districten van het Engel sche graafschap Lancashire, aldus een D.N.B bericht uit New York. is pax-atyphus uitge: broken, meldt de New York Times uit Lon den. Ongeveer dertig personen zijxi reeds in ziekenhuizen opgenomen. Duitsch weermachtbericht Engelsche steden gebombardeerd. Het oppex-bevel der weermacht deelt mede: Foi'rnaties gevechtsvliegex's hebben Woens dag de vliegvelden van Eastburch en Southend aan de monding van de Theems, alsmede de haven van BognorRegis aan de Engelsche Zuidkust met goed gevolg aange vallen. In den nacht werden in verstei'kte mate de havenwerken v. Liverpool, Cardifl Bristol, Mïddlesborough, Chatham en Tha- meshaven, alsmede wapenfabrieken in Sheffield Norwich, cn Coventry met bommen bestookt. Het leggen van mijnen uit de lucht in Britsche havens werd voortgezet. Op ven scheidene plaatsen kwam het tot luchtge vechten, in het verloop waarvan 38 vijande lijke en 12 eigen vliegtuigen werden neen geschoten. Britsche vliegtuigen hebben des nachts stelselmatig woonwijken der ïïjkshoofdstad aangevallen. Door brand- en brisantbonmien wex-den talrijke bux^gers gedood of gewond, terwijl in vex'scheiclene huizen zolderbi'an- den en andei'e schade veroorzaakt werd. Een der aanvallende vijandelijke vliegtui gen werd door het afweergeschut neei'ge- •haald voor het het stadsgedeelte van Berlijn bereikt had. Ook de Leunafabx-iek was het doel van een Bxïtschen aanval. De hier aan gerichte schade is gering. Op vei'scheidene andex-e plaatsen in midden- en West-Duitsch- land, die met bommen aangevallen werden, ontstond eveneens geen noemenswaardige schade. De vijand vexioor Woensdag in to taal 44 vliegtuigen en een versperringsballon, terwijl de eigen vexiiezen in totaal 15 vlieg tuigen bedragen. Een ondei-zeeboot. onder commando van luitenant ter zee le klasse Schepke, heeft 7 gewapende vijandelijke koopvaardijschepen in totaal 43.000 bx\t.. tot zinken gebracht, waarvan 5 uit een krachtig bescheimd con- vooi. New York, 29 Augustus (D.N.B.) Bij' een bezoek aan alle belangx-ijke puntert van Berlijn kon geen enkele Engelsche bom- tx-effer worden vastgesteld, zoo meldt de New Yox-k Hei-ald Tx-ibune uit Berlijn. Ook uit de fabrieksvoorsleden van Berlijn kon niemand over ontploffingen of branden berichten. De geringe schade, die in wei'kelijkheid aange richt is, komt op rekening van neerkomen de scherven van Duitsche luchtdoelgranatenj, HET AANTAL TELEFOONS] IN ZWEDEN Tweede plaats voor Zweden In telefoonaansluitingen. Op elke zeven Zweden heeft er één telefoon. Stockholm, 29 Aug. (A.N.P. Zweden neemt op het oogenblik de tweede plaats in ter wereld voorop staan de Vereenigde Staten wat het aantal telefoonaansluitin gen betreft. Eind 1939 waren er niet minder dan 136 telefoons op duizend personen, te gen 127 in 1938. Het totale aantal toestellen bedroeg 845.000. In 1939 werdén er ongeveer 60.000 nieuwe toestellen aangesloten tegen 03.000 in 1938. Het aantal radio-ontvangers steeg met 131.000 tot. 1.358.000. Daar Zweden zes millioen zielen telt, blijkt uit deze getal- Ion, dat elke zevende Zweed zijn eigen tele foon heeft en elke vijfde Zweed een radio toestel bezit. In 1939 werden er in totaal 171 nieuwe automatische telefooncentrales in gebruik genomen. Daarmede is thans 45 procent van alle telefoons op het automatische net aan gesloten. Het ovei'schot aan inkomsten van het Zweedsche telegi'afiebedrijf, dat ook het telefoonnet controleert, steeg in 1939 met 2.9 millioen ki-onen tot 37.1 millioen, hetgeen 8.07 procent van het- gemiddelde bedrag uit maakt., dat de staat aan dit bedrijf ter be schikking heeft gesteld. DE STRIJD IN AFRIKA. - LIBYSCHE CAVALERIE TIJDENS EEN OFFENSIEF (Foto Weltbilql)

Schager Courant | 1940 | | pagina 4