NIPPER EN PELLE Eet peterselie Niet passief maar actief! blijf gezond Het lokkende Radioprogramma Na den val weer opstaan In de inleiding, welke de heer W. Graadt van Roggen, gedelegeerd lid van den Raad van Beheer van de Utrechtsche Jaarbeurs, ter gelegenheid van de 43e Jaarbeurs giste ren hield, zeide hij, dal de vraag, waarvoor wij ons na de eerste verbijstering der schok kende gebeurtenissen geplaatst zien, is: Hoe houden wij individueel: ons bedrijf, en c o 11 e c ti ef: de economische activiteit van ons land, zoo goed mogelijk en met de nog beschikbare middelen, gaande? Er kon op die vraag maar e e n antwoord zijn: d ooi- ar b e i d.. Toen de zakenwereld kon over zien, wat aan bezit verloren en van de naas te toekomst te verwachten was, heeft zij, be- heerscht, weerstand geboden aan de vertwij feling, die haar dreigde te overweldigen. Ge makkelijk was, na den val, het opstaan niet. De ruine op economisch gebied was groot. Spr. wees vervolgens op de noodzakelijk heid van het jaarbeursintermediair. Treffend waren de bewijzen van aanhan kelijkheid, die het jaarbeursbestuur in de afgeloopen maanden mocht ontvangen. Drie, het jaarbeurs- intermediair kenmer kende factoren, vragen in verband met de veranderde omstandigheden zeer bijzonder lijk de aandacht: het persoonlijk cont act, als gevolg van de dringende be hoefte aan herstel van oude en het zoeken van nieuwe relaties. De aanwezigheid van het verhandelbare product, in verband met. de vraag naar nieuwe arti kelen en de voorlichting van het bedrijfsleven, zich concentrcerend op de dringende, noodzakelijkheid met de be schikbare middelen het beste profijt voor de gemeenschap te bereiken. De najaarsbeurs 19-40 getuigt van den krachtigen wil, die nog altijd ons gewond bedrijfsleven bcheerscht. Deze beurs, zoo kort na de ramp, die in het economisch bestel van onze volksgemeenschap zulke diepe wonden sloeg, is een prestatie, waarop het Nederlandsche volk later met voldoening zal kunnen terugzien. Organisatorisch, administratief en tech nisch waren buitengewoon groote bezwaren te overwinnen. Door gelukkig initiatief, hard werken en toegewijde samenwerking mocht veel worden beereikt. Meer dan bij eenige vorige jaarbeurs moest een beroep worden gedaan op de medewerking van verschil lende overheids- en semi-overheidsorganen, Grooter zorg nog dan het vervoer van jaar beursgoederen baarde de regeling van het vervoer van Jaarbeurs-bezoekers. Te dezen aanzien heeft de directie der spoorwegen al het mogelijke gedaan om het alleruiterste te kunnen bereiken. Voor streken van het land, waar vervoer van Jaarbeursbezoekers per spoor niet kon worden ingeschakeld, zijn door medewerking van het departement van Waterstaat maatregelen getroffen om door het laten .rijden van autobussen ook daar mogelijkheden te openen deze najaarsbeurs onder niet al te bezwarende omstandighe den te doen bezoeken. Het internatinale deel van de jaarbeurs- taak heeft onder de gebeurtenissen der laat ste maanden natuurlijk zeer geleden. Tegen over het verloren gaan van buitenlandsche groepen en een eveneens verminderde indi- vidueele deelneming van buitenlandsche fir ma's staat een zeer veel vergroote en belang rijker belangstelling van Duilsche zijde. Dank zij de medewerking van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam, is ook op de 43ste Nederlandsche Jaarbeurs de afdeeling Nederlandsch Oost- en West-Indié we dei- aanwezig. Voor de vijfde maal vraagt het Nederland sche Jaarbeursinstituut aandacht voor zijn jongste spruit, de agrarische jaarbeurs. Een zeer attractief middelpunt daarvan vonnt in het parterre-gedeelte van het derde Jaarbeursgebouw de staatszorginzending van de directie van den landbouw. FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAVIS 29. De man had betere dagen gekend, zijn ver- Bleten zwarten jas had een goeden snit en zyn kapotte schoenen deden aan Bohdstreet denken. Nu was hij in hooge mate schunnig en verrafeld. Een massa vuil, goor haar hing over zijn schouders en de deukhoed die hy tusschen duim en vinger hield, bezat wéinig meer van zijn oorspronkelyken vorm en kleur. Het was gemakkelyk te zien wat de man in dezen toestand had gebracht. Het stond ge schreven in zijn doffe oogen en beverige han den. Hij keek schichtig naar Russell. Deze laatste stond op en wees zijn bezoeker een fltoel. Toen sloot hy omzichtig de deur. Ik hoop, dat ik op het goede oogenblik gekomen ben, zei de vreemdeling. O, dat is in orde, Goatley, antwoordde Russel. Laten we op ons gesprek van eer gisteren terugkomen. Het 4s zoowat twee jaar geleden dat je, toen ik aan den anderen kant van Londen woonde, bij my kwam en mij vroeg zekere informaties van je te koo- pen, Omdat de informaties niet volledig wa ren, weigerde ik op den handel in te gaan. Maar ik ben tot je dienst als je mij nu iets definitiefs kunt zeggen. De schunnige bezoeker boog zich naar het vuur en warmde zijn lange blauwe handen. Zyn mager lichaam trilde van tijd tot tijd. alsof warmte een gewaarwording was die hij Verleerd had. Ik denk, dat ik u kan helpen, zei hij. Ik ben er zelfs zeker van. Ik ben de laatste dagen achter dingen gekomen waarnaar ik lang heb moeten zoeken. U begrypt wel dat Samuel Flower Ah, nu begin je duidelijker te worden, onderbrak Russell hem. Als je me daar- Nipper en Felle ln het hol van den leeuw. 1. „N-nu g-gaat h-h-het op-p l-leven e-en d-dood...!" 2. „Ik zou wel eens willen weten of jij onder je cho colapantser' net zo bleek bent als ik, Nipper...!" Nipper en Pelle zijn ln het negerdorp niet erg op hun gemak „Ze kyken ons zo liefdevol aan, Pelle, dat komt me verdacht voor!" „Ik sta te trillen op mijn benen; ik voel een onweer staanbare drang om er van door te gaan, Nipper!" Niet minder belangrijk zijn de eigenlijke commercicele inzendingen op deze najaars beurs: de ditmaal zeer talrijke en geva rieerde collectie landbouwwerktuigen, de in zondingen van de landbouwsmeden. de be langrijke" groep machinerieën voor de zuivel industrie, de verschillende inzendingen van bestrijdingsmiddelen, veevoeder, meststof fen. de representatieve groepen zaaizaden en pootgoed. brouwgerst. en geneeskruiden, de expositie met sierteelt gewassen, de deelne ming, voor de eerste maal, van het centraal bloembollencomité, de belangrijke demon stralie van inlandsch hout. de helaas dooi de lijdsomstandigheden niet meer door le vende paarden en levend stamboekvee verte genwoordigde, maar toch acte de présenee gevende stamboekvereenigingen dit alles zal ongetwijfeld, naast hetgeen op het gebied der voorlichting geschiedt de aandacht trekken van allen, die bij landbouw en vee teelt belang hebben. Groote gebeurtenissen aldus eindigde de liter Graadt van Roggen zijn inleiding schrijven in snel tempo de geschiedenis van dezen tijd. Tegenover het machtig wereldgebeuren zullen wij in geen geval ons passief, in geen geval negatief, maar onvoorwaardelijk actief hebben te gedragen. Van deze levenshouding getuigt de 43c Ne derlandsche Jaarbeurs metterdaad. en WAT DOEN WIJ THANS NOG IN DEN TUIN? De Voedingsraad geelt goede wenken. Het kan niet genoeg "herhaald worden: wie van zijn tuin profijt wil trekken, moet allereerst trachten door een doelbewuste keuze der gewassen en door een zaakkun» dige bemesting, een zoo hoog mogelijke op brengst van den bodem te verkrijgen. Te gelijk echter dient meh ook de gezinsbe- hoeft'en en de daaraan verbonden voedings- eischen in het oog te houden. Derhalve is het noodzakelijk een zoodanig teeltplan te ontwerpen, dat men niet op bepaalde tijd stippen met groenten overstroomd, terwijl op andere oogenblikken geen mogelijkheid tol oogsten voorhanden is. Grondbeginsel moet daarom zijn een zoodanige verbouw toe te passen, dat men, zoo gelijkmatig mo gelijk, het geheele jaar door over verscho groenten de beschikking heeft. Want dit hoyde men goed in hot oog verscho groente is ten allen tijde te verkiezen bo ven inmaak, ook al mag de kwaliteit daar van nog zoo goed zijn. Het „teeltplan" herzien? Ongetwijfeld zullen vele zelfkweekers, die dit beginsel m toepassing willen brengen, hun teeltplan aan een grondige herziening moeten onderwerpen, waarbij zij d.e noodigc voorlichting niet kunnen ontberen. Te zij ner tijd zullen dienaangaande de noodige aanwijzingen worden verstrekt. Voor het lieden kan worden volstaan met. enkele be knopte mededeelingeh omtrent hetgeen thans nog in den moestuin kan geschieden, teneinde in herfst en winter die groenten op den disch te kunnen brengen, waarvan het gebruik in bijzondere mate aan de ge zondheid van het gezin ten goede kan ko men. Ook een goed samo^fgéstelde. oordeelkun dig bereide en voor den HollandscUen smaak aannemelijke maaltijd zal in het winterhalfjaar licht, wat het gehalte aan vitamine a en aan carotine betreft, gebre ken vertoonen. Dit euvel nu, waarvan men de beteekenis niet moet onderschatten, kan ten deele worden verholpen, indien wij zorg besteden aan het gebruiken vaii voedingsmiddelen, waarin ruimschoots carotine voor komt. het provitamiue, dat, voor al wanneer het tegelijk met vet in onze voeding woedt opgenomen, de kans op een tijdelijk tekort aan vi tamine a. vermindert. Wij moeten dus op zoek naar ca- rotine-bronnen; die do moestuin ons gedurende de wintermaanden kan leveren. Als zoodanig moeten wor den genoemd: boerenkool, wortelen, winterspinazie, winterandijvie, hlad- selderii. spruitjes en veldsla. Waar bij de peterselie afzonderlijk dient vermeld vanwege haar hoog caro- tinegehalte, hetgeen het mogelijk maakt, door simpele toevoeging van een kleine hoeveelheid van dit geu rige kruid, een bestaand tekort in een maaltijd aan te vullen. Ook in September nog nuttig werk. 'De zelftuiner, die met dit gezichtspunt voor oogen thans het een en ander wil doen om de opbrengst van zijn kweckcrij aan te passen aan de gezinsbehoeften, kan ook in September nog nuttig werk verrichten. -In den vollen grond kunnen nog wintcr- spinazie en veldsla worden gezaaid. Deze zijn'heide winterhard. Gewone spinazie is niet tegen vorst bestand, maar kan, indien direct gezaaid, nog voor den winter wor den geoogst. Onder glas is het nog tijd voor zaaisels van spinazie, postelein en snijsla.. Wie nog geen boerenkool heeft, kan zich wat planten aanschaffen en die uitzetten. Wil men heel den winter over verscho pe terselie en bladselderij twee uitnemende carotinebronnen beschikken, dan moet men de planten nu. ontdaan van de groot ste bladeren in de koude bak zettcïi, ver der vorstvrij houden en op tijd luchten. Heel praetiseh is ook oen tonnetje waarin, op onderlingen afstand van 10 centimeter, gaten zijn geboord. Onder het vullen met aarde wordt in elke opening een plant ge plaatst. terwijl aan de bovenzijde even eens planten kunnen worden gezet. Men geeft de aarde regelmatig water, zet het tonnetje op een vorst Vrije lichte plaats en zorgt er voor, dat, door af en toe te draaien, alle planten behoorlijk licht krij gen. Spoedig is de ton met fijn loof over dekt, waarvan geregeld kan worden ge sneden. Deze wenken zijn uiteraard in de eerste plaats bestemd voor de zelf tuinders, doch de vak tuinbouw zou aan onze volksgezond heid een goeden dienst bewijzen door zich in zoo ruim mogelijke mate toe te leggen op den verbouw van carotine-houdcnde groenten voor winterverbruik. In dit vcrr band zij nog in het bijzonder de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat op het oogenblik veel kasruimte beschikbaar is, die zich zeer goed eigent voor de cultuur van peterselie en bladselderij.. DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 G" mofooninuziek. 10.30 Voor de vrouvv. 10.35 Zang en orgel. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Omroeporkest. 12.00j.2.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. gramofoonmuziek. 1.0L AVRO-Amucementsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Het Nieuw Hollandsch strijkkwartet. 3.00 Cyclus „Vrouwenberoepen in Nederland" 3.30 Secco en zijn ensemble en gran lonmuz. 5 15 Berichten 'ANP. 5.30 De Vagebonden en solisten. 6 30 VPRO Cyclus ..Lezen in de Bijbel". 6.45 Gramofoonmuziek. mee kunt helpen, zal ik je goed betalen. Je ziet eruit, alsof je best een paar pond kunt gebruiken. Dat is het niet alleen, mompelde Goat ley, ofschoon een paar goudstukken mijn redding konden zijn! Als u mij vraagt hoe ik deze twee jaar heb geleefd, zou ik het u niet kunnen vertellen. Ik ben hoe langer hoe die per in de modder gezakt. Op het oogenblik ben ik aan myn laatste penny en ik zal uit mijn kosthuis weg moeten als ik vanavond niet minstens een souvereign weet op te doen. U zou ze geen kosthuis noemen, de holén waar ik gewoond heb; ze zijn nog niet eens goed genoeg voor een hond. En terwijl ik zonder kleeren en met een leege maag rond loop, heeft deze schurk het beste van het beste genoten. En daarbij mijn eigen vleesch en bloed, mijn volle neef! Ik zou wel eens willen weten wat Samuel Flówer nu was, als ik er niet was geweest! Ik gaf hem de kans om fortuin te maken; ik heb hem op de lad der gezet. En toen hij dacht, dat hij me niet meer noodig had, hielp hij me naar den kel der, alsof ik zijn doodsvijand was. Denkt u. dat hij ooit geld gemaakt zou hebben in Bor- neo als ik hem niet een handje gehplpen had? Ik zeg u dat ik hem wel zou willen vermoorden. Maar daar heb ik de zenuwen en durf niet voor. Ik ben zoover heen dat als ik hem op straat zou tegenkomen en hij mij een shilling zou toegooien, ik hem dankbaar zou oprapen. Maar er zijn wel anderen, die wel moed hebben. U bent een van hen, mr. Rus sell. Ik kan u den weg wijzen om hem te ver nietigen zooals hij mij gedaan heeft en hem tot een schurftig schaap te maken in de oogen van zijn rnedemenschen. Ik heb op deze vergelding jarenlang gewacht en het lot is mjj eindelijk gunstig geweest. Terwijl Goatley aan het woord was, had Russell onderwijl wat eten op tafel gezet en hij noodigde zijn bezoeker uit te eten en te drinken. Goatley wachtte niet op een tweede uit- noodiging. Hij viel als een wolf op den kou den maaltijd aan. Langzamerhand verdween de hongerige blik uit zijn oogen en hij leun de achterover in zijn stoel en stak de sigaret aan die Russell hem aanbood. Vertel me nu wat je ontdekt hebt, je zult er goed voor betaald worden, zei Russell aanmoedigend. Ik wou wel dat je me het spoor van Jansen kon verschaffendat is waarnaar ik dagen aan het zoeken ben ge weest. Goatley lachte terwijl hij zlchbaar van zijn sigaret genoot Wel, dat is het juist wat ik u kom ver tellen. Luistert u maar eens naar wat mij is overkomen gisterennacht. Ik was op weg naar Drury Lane, waar mijn „tehuis" is en liep langs de zijde van Gowerstreet. waar het huis van Samuel Flower staat. Het was al heel laat en juist toen ik bij het huis kwam, zag ik een man by de huisdeur praten met een van Flowers bedienden. Ik bleef staan en luisterde. Mijn gehoor is buitengewoon scherp en ik kon alles hooren wat er gespro ken werd. Ik hoorde dat de late bezoeker Sa muel Flower over zaken wilde spreken en dat mijn dierbare vriend nog niet thuis was. Er was iets eigenaardigs in het accent van den bezoeker, dat mij bekend voorkwam en deed wachten tot hij weer op straat zou komen. U kunt nu zeker wel raden wie het was? Ik denk van^ wel, zei Russell opgewekt. Je komt me vertellen, dat je Jansen ein delijk teruggevonden hebt. Wel, dat is geen slecht nachtwerk voor je geweest. HOOFDSTUK XXXV. Jansen's verblyf. Is deze inlichting u vyf pond waard? vroeg Goatley. Deze informatie is inderdaad vyf pond waard, zei Russel met nadruk. Voor al als je, wanneer ik dat wil, de hand op de zen man kunt leggen. En wat gebeurde ver der? Wel, ik bleef rondloopen en verloor den Hollander geen moment uit het oog. Ten 3lotte keerde hij naar Gower Street terug. Den tweeden keer dat hij by Flower's huis aanbelden, was hy gelukkiger. Hy bleef on geveer een uur binnen en toen hij er weer uitkwam, was hij blijkbaar heel tevreden met de resultaten van zijn bezoek en wandelde opgewekt naar Gray's Inn Road. Ik volgde hem tot aan een huis, waar ik vermoed dat hij woont, want hij opende de deur met een sleutel en ik zag dadelijk licht in een van de ramen boven den winkel. Het is een klein huisje; er woont een vogelkoopman, ik denk dat hij er een paar kamers heeft. Ik heb den naam en het adres. Schitterend! riep Russell enthousiast. Den je dat Jansen er nu is? Hij was er een half uurtje geleden. Ik ben regelrecht van Gray's Inn Road hierheen gekomen. Russell stond op. nam wat geld uit zijn zak en gaf het aan Goatley. Hier zijn om te beginnen de vyf pond, zei hij. En het hangt van jezelf af of het de laatste zullen zijn, of dat ze honderdvou dig vermeerderd zullen worden. Al9 je van den drank af kunt blijven, ziet de toekomst er niet slecht voor je uit. Ik zou nu willen, dat je terugging en egn oogje op Jansen houdt en 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.45 Gramofoonmuziek of reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelspel, de ..Song Singers" en de Hawaiian Serenaders". 9.00 Cabaretprogramma. 9.30 Omroeporkest en solist. 10.15 Berichten ANP, sluiting. -vootwyk 1875 m. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 10.00 Orgelspel. 10.45 Cramo-oonmu^lek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. I.U0 VARA-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.153.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keuken praatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.1 Berichten (LuiL-- 5.15 Berichten ANP. 5.30 Orgelspel. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Ermeralda. 7 00 Vragen van de dag (ANP). 7 15 Gramofoonmuziek. 7.25 Reportage. 7.45 Gramofoonmuziek, eventueel reportage 8.00 Berichten (Duitsch). *15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 VAR/-orkest. 9.159.30 Berichten (Engelsch). 10 00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.3010 45 Berichten (Engelsch) en sluitini II.15—11.30. 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten (Engelsch). als hij zyn kamers verlaat, kijk je uit waa hij naar toe gaat. Je kunt mij vinden in Wan derer's Club in Piccadilly, waar ik zal bly ven tot middernacht. Daarna heb ik voor he oogenblik je diensten niet meer noodig, maai je zoudt goed doen om met mij in verbindin* te biijven. Goatley vertrok, na Russell ook nog op dl hoogte gebracht te hebben van Flower's plot seling vertrek naar Maldon Grange. Russell vond dat hij zoo mogelijk moesi zien Uzali te bereiken. Deze laatste was ge heel gekleed. Hij had juist zijn avondmaal ge bruikt; de tafel was nog gedekt en de In diër zat voor den haard de courant te lezen Ik heb een ongeval gehad, lichtte hij zijn bezoeker in. De sporen ervan ziet c op mijn gezicht. Maar ik voel mij heel goed, Heeft u nieuws? Ik brand van verlangen om het te hooren. Wilt u niet liever eerst vertellen hoe u aan die wonden op uw gezicht gekomen bent? U hebt gelyk, antwoordde Uzali. U hebt er recht op om dit te weten. En hij vertelde" wat hem overkomen was. Vindt u het niet een slecht teeken dat uw eigen landgenooten u op die manier aan gevallen hebben? vroeg Russell ernstig. Het kan een ongeluk geweest zijn, meende Uzali. Ik heb deze mannen tot nu toe niet van aangezicht tot aangezicht ge zien, zoodat het mogelijk is dat zij mij niet hebben herkend. Misschien zijn het priesters. En als dat zoo is, heb ik niets meer over hen te zeggen dan u. Eerlijk gezegd vind ik de situatie ook een beetje verontrustend. Al wat wij kunnen doen is trachten een van die hee- ren te pakken te krijgen als zij weer bezig zijn een aanval op Mr. Flower te doen. Dat zal dan niet in Londen zijn, ant woordde Russel. Ik heb jseo juist èen man bij me gehad, een zekere Goatley. Ik ver onderstel dat u nooit eerder van hem ge hoord zult hebben, maar hij was juist degene, die Samuel Flower op het idee gebracht heeft de reis naar Noord-Borneo te ondernemen. Hij weet van de heele geschiedenis net zoo veel als wij en hij vertelde mij dat Samuel Flower terug is naar Maldon Grange; gister avond is hij gegaan. Er is geen twyfel aan of Samuel Flower is het slachtoffer geworden van een tweeden aanslag, want hij werd naar Maldon Grange vervoerd in een ziekenauto. Uzali sprong opgewonden op. Wordt vervnlqri

Schager Courant | 1940 | | pagina 7