„Ik prefereer thans te strijden" Hoe de bom huishoudt DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER De transactie van Washington Een nieuwe Staat Nieuwe belasting in voorbereiding Nederlandsche arbeiders naar Duitschland Verduisteren 8.19 uur Oogst in Frankrijk en in het protectoraat veilig gesteld Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224n DONDERDAG 5 SEPT. 1940. 84e Jaargang. No. 11283. Uitgav* der N.V. Uitf.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" fo II l*« III Hitler opent het achtste winterhulpwerk Het einddoel is: In een geweldige, groote betooging is gisteren in het Sportpalast te Ber lijn het achtste Winterhilfswerk van het Duitsche volk door den Fuehrer geopend, die in een groote en mee- sleepende redevoering het Duitsche volk opriep om opnieuw te werken vor het geweldigste sociale werk van alle tijden. Tevoren had Rijksmi nister Dr. Goebbels, rapport uitge bracht over het eerste winterhilfs werk van den oorlog, welke reus achtige getallen getuigen van de on wrikbare en innige verbondenheid tusschen front en vaderland. Op dezen dag, zoo verklaarde de Führer, eindigt het eerste oorlogsjaar. De successen van dit eerste jaar zijn uniek. Wij kunnen in het geheel geen vergelijking trekken met het eerste oorlogsjaar van den wereldoorlog, want in dat eerste oorlogsjaar zijn immers overal, ondanks de grootste dapperheid, on danks den ongehoorden omvang der offers, slechts gedeeltelijk resultaten bereikt en niet een definitief voltrokken oplossing. De Feuhrer wees vervolgens op de gewel dige geographische ruimte, die thans door de Duitsche weermacht wordt beschemid en verklaarde o.m.: een aantal tegenstanders 'zijn uit den weg geruimd. Alleen aan zijn gelukkige geographische ligging en aan zijn buitengewone snelheid in het vluchten heeft Engeland het te danken, dat hetzelfde lot het nog niet ten deel is gevallen. Want het is niet zoo, gelijk eenige Britsche politici dit zeggen, dat het Britsche leger als een wild paard aan den teugel rukt, brandend van begeerte om eindelijk te worden losgelaten tegen den Duitschen vijand. Zij waren im mers zeer dicht bij ons en konden zonder meer hun begeerte bevredigen Zij zelf hebben zich van ons verwijderd en het bleef hun voorbehouden deze verwijderingen als groote overwinning voor te stellen. Het groote gebied, dat door de Duitsche troepen op het oogenblik wordt beheei'scht is nog uitgebreid door onzen bondgenoot, Italië, die van zijn kant in Oost-Afrika het initiatief heeft genomen, daar zijn positie, versterkte en Engeland terugsloeg. Op ironische toon geeft de Führer dan eenige voorbeelden van Britsche „successen" Hun roemrijkste overwinning die welis waar in onze oogen het smadelijkste wan- succes was was de vlucht uit Duinker ken, aldus Hiller. Men zeide, zoo verklaarde de Fuehrer ten aanzien van Engeland verder, dat de oorlog drie jaar duurt en dat men zich instelde op drie jaar. Maar ik heb toentertijd tegen den Rijksmaarschalk gezegd: Goering. be reid alles voor op vijf jaar. Wij handelden zoo niet. omdat ik geloof, dat de oorlog vijf jaar zal duren. Maar wat ook moge komen, Engeland zal ineenstorten. (Minuten lang durend applaus). Ik ken geen anderen ter- Imijn dan alleen dezen (Applaus). Wanneer men nu in Engeland zeer nieuws gierig is en vraagt: „Ja, waarom komen je lui dan eindelijk niet?" dan antwoord ik: „Stelt u gerust, wij komen" (Donderend ap plaus). Men moet niet steeds zoo nieuwsgie rig zijn. Deze wereld, zoo riep de Fuehrer uit, zal vrij worden. Eens en voor altijd moet wor den afgerekend met het schandaal, dat het een natie mogelijk kan zijn al naar believen een geheel vasteland te blokkeeren. Het moet in de toekomst onmogelijk worden ge maakt, dat het een piratenstaat van tijd tot tijd steeds weer naar wensch en luim veroor loofd -wordt eenvoudig ruim 450 mililoen menschen min of meer aan armoede en el lende over te leveren. Ik vind het onver draaglijk, dat hier een natie van 85 millioen menschen door een ander volk, te allen tijde aan lichaam en leven bestraft kan worden, wanneer het de een of andere horde pluto craten past. De Fuehrer herinnerde er vervolgens aan, dat hij het Engelsche volk reeds zoo vaak de hand der overeenstemming had gereikt. Gij weet het zelf, zoo zeide hij: het was mijn buitenlandsc.il politiek program, Na een korte verwijzing naar zijn laatste beroep op Engeland, ging Adolf Hitier voort: Ik prefereer thans te strijden tot eindelijk een volkomen duidelijke beslissing tot stand is gebracht. En die duidelijke beslissing kan alleen zijn, dat het regime van erbarmelijke en laaghartige oorlogsopruiers uit den weg wordt geruimd en dat een toestand in het leven wordt geroepen, waarin het onmoge lijk is, dat een natie in het vervolg geheel Europa vermag te tyranniseeren. Duitsch- land en Italië zullen er. zorg voor dragen, dat dit zich in de geschiedenis niet herhaalt. En bier zullen Engeland ook al zijn bondgenoo- ten niets helpen, noch de plannen, die zij mogen ontwerpen. Wij zijn tot alles bereid, tot alles vastbesloten en van zins te allen tijde te handelen. En vooral, men maakt ons 1 door niets bang. Wij, Duitsche nationaal- socialisten, hebben de hardste school doorloo- pen, die menschelijk slechts denkbaar is. Men kan ons door niets intimidceren, men kan ons door'niets verrassen. Toen men in Engeland een jaar geleden ten oorlog trok, zeide men: Wij hebben een bondgenoot, hij heet generaal revolutie. Zij hadden geen be grip van den nationaal-socialistischen Duit schen volksstaat. Deze generaal revolutie was niet te vinden. Toen zeiden zij, dat zij nog een anderen bondgenoot hadden, gene raal honger. Wij hebben er van te voren re kening mee gehouden, dat de groote „men- schenvrienden", evenals in den wereldoorlog zouden probeeren, vrouwen en kinderen uit te hongeren en wij hebben ons er op voorbe reid. Ook deze „generaal" was slechts een verkeerde speculatie. Thans is men een der de generaal op het spoor gekomen. Het is generaal winter. De Engelschen moesten, wanneer zij al werkelijk zulke generaals ne men, niet vergeten hun belangrijksten ge neraal misschien tot Britschen rijksgeneraal- veldmaarschalk te benoemen, n.1. den gene raal Bluff. Dat is hun eenige solide bondge noot. Ons verslaat men echter met dezen ge neraal niet meer. Ik zou thans, zoo ging hij voort, vooral dank willen uitspreken aan het moederland voor dit achter ons liggende jaar. Het is iets wonderbaarlijks, ons volk in den oorlog te zien, in zijn gansche riscipline. Wij beleven dat juist ook nu in dezen tijd, nu de heer Churchill ons een vertooning geeft van zijn uitvinding der nachtelijke luchtaanvallen. Hij doet dat niet omdat, deze luchtaanvallen bijzonder effectief zijn,maar omdat zijn lucht- wapen overdag niet over Duitsch land kan vliegen, terwijl de Duitsche vliegers zich dag na dag boven Engelschen bodem bevinden. De Engelschen komen in den nacht en wer pen hun bommen lukraak en zonder systeem öp burgerwoonwijken, op boerenhofsteden en dorpen. Ik heb drie maanden lang daarop geen antwoord laten geven in de meening, dat zij dit schandaal zouden staken. De heer Churchill zag daarin een teekon van onze zwakheid. Gij zult begrijpen, dat wij thans nacht na nacht het antwoord geven en wel in stijgende mate. En wanneer de Britsche luchtmacht twee, of drie of vierduizend ki logram bommen laat vallen, dan laten wij thans in één nacht 150.000, 180.000, 230.000, 300-000, 400.000 en meer kilogram vallen. Wanneer zij verklaren, dat zij onze steden op groote schaal zullen aanvallen, dan zullen wij hun steden wegvagen. Wij zullen dezen nachtpiraten hun werk onmogelijk maken. Het uur zal komen, dat een van ons beiden ineenstort en dat zal niet het nationaalsocialistische Duitschland zijn. Ik heb reeds eenmaal een dergelijlcen strijd in mijn leven uitgevochten tot aan de laat ste consequentie. Juist ten aanzien van dezen strijd echter, zoo ging de Fuehrer verder, is het noodzake lijk te begrijpen, hoe belangrijk de opbouw en vorming van onze Duitsche volksgemeen schap is. Wat den Duitschen soldaat sterk maakt, is het bewustzijn en het weten, dat achter hem in ijzeren aaneensluiting en met fanatieken wil een geheel volk staat. En wel een volk, dat vervuld is van zijn hooge doel stelling. En die doelstelling gaat ver uit bo ven het alleen maar winnen van den oorlog. Neen, wij willen een nieuwen staat opbou wen. Daarom worden wij thans ook zoo gehaat door de anderen. Het zijn nu eenmaal plu tocratieën, waarin een heel klein groepje kapitalisten de. massa's beheerscht, natuur lijk in het nauwste contact met de internatio nale Joden en vrijmetselaars. Zij haten ons om ons sociale standpunt en alles wat wij van dat standpunt uit aan plannen ontwer pen en uitvoeren schijnt hun gevaarlijk toe. Zij zijn er van overtuigd, dat men deze ont wikkeling moet opheffen. En ik ben er van overtuigd, dat de wereld, de toekomst aan deze ontwikkeling behoort. Ik ben er van. overtuigd, dat Staten, die zich niet aanslui ten bij deze ontwikkeling vroeg of laat ineen storten. Maar omdat wij weten, dat deze strijd in laatste instantie een strijd is om den geheelen socialen grond slag van óns volk, die de substantie van ons leven is en tegen deze sub stantie is gericht, blijft ons in het geheel niets anders over dan juist in den strijd voor deze idealen ons steeds weer uit te spreken voor die idealen. En zoo is het Winterhulpwerk, deze gewel dige sociale hulpinstelling, de grootste, die er ook maar op aarde is, één machtige de monstratie van dezen geest. Het is de geest van onze volksgemeenschap, die ons alles doet verdragen en die ons volk sterk doet zijn voor alle krachtmetingen en beslissin gen der toekomst. Hoe meer de andere we reld ziet, dat dit groote volk één enkele ge- meensohap is, des te meer zal zijn inzien, hoe kansloos haar onderneming is. Men schen, die, van elkander gescheiden, ieder huns weegs gaan, kan men breken, 85 milli oen echter, die denzelfden wil hebben, het.zelf de besluit en bereid zijn tot dezelfde daad, breekt niemand. (Van onzen Haagschen correspondent) Ten departemente van Financiën zijn verschillende nieuwe hellingen in overweging, welke dan de goed keuring der Duitsche overheid be hoeven, teneinde de noodige dek king te vinden voor de sterk ge stegen uitgaven van den Staat. Het tariei der belasting op het In komen en het Vermogen kon uiter aard tusschentijds niet meer wor den verhoogd en hiernaast gelden dan nog de verhoogde opcents op de Gemeentefondsbelasting, zooals die verleden jaar voor 1940 zijn vastgesteld. (Van onzen Haagschen correspondent). Op 1 September j.1. hadden alleen uit 's-Gra- venhage 2555 werklooze vaklieden en onge schoolde arbeiders werk gevonden in Duitsch land, hieronder dan begrepen 46 jongelui, die voor drie maanden bij de landhilfe werk zaam zijn. Aldus neemt 'Den Haag een zeer goede plaats in de rij der groote gemeenten in. In de komende weken zullen nog zeer velen naar Duitschland kunnen vertrekken, aangezien het ambtelijk apparaat eerst thans op volle toeren draait. Aan de Gein. Arbeids beurs heeft men het dagelijks volhaudig met hei verstrèkken van inlichtingen en het ver der treffen van voorbereidingen. Den Haag kan vooral in allerlei categorieën bouwvak arbeiders-timmerlui, metselaars, stucadoors en electricicns nog zeer vele arbeidskrach ten leveren. In de technische branche is de kenze echter zeer beperkt. Steeds meer blijkt het, dat men in Duitsch land zeer op de Nederlandsche arbeiders ge steld is, omdat het gehalte over het alge meen zeer goed is. Zoo zijn ook Nederland sche koks zeer welkom. Ook plaatsing van wcrkloozen in Nederland, bij werkverrui- mingswerken enz., gaat geregeld door. Het overmaken van geld naar „huis" loopt nu ook vlot Duitsch oordcel over Zwitsersche neutraliteitskwesties BERLIJN. 4 September. De correspon dent der V.P.B. meldt: Men is hier weinig gesticht over de wijze, waarop Zwitserland op het regelmatig over vliegen van Zwitsersoh gebied door Britsche vliegtuigen reageert. De Zwitschersehe pro testen noemt men hier zwak en zonder eenig effect en men meent, dat de Zwitsersche re geering naar aanleiding van de Britsche on verschilligheid voor al deze protesten haar neutraliteitsrechten met meer kracht zal moeten handhaven. De verwondering over de platonische reactie van Zwitserland tegen deze brutale schendingen is des te grooter, omdat in vroegere gevallen, wanneer Duit sche vliegtuigen, kennelijk bij vergissing, bo ven Zwitsersch gebied vlogen, wezenlijk an dere accenten in de Zwitsersche openbare meening tot uitdrukking kwamen. Men ver heelt. te Berlijn niet, dat dit meten met twee maten een bepaald licht op de politieke hou ding van Zwitserland werp, dat weliswaar niet nieuw is, doch het daaromtrent, aan Duitsche zijdë reeds bestaande oordeel be vestigt. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6 59 uur DE RAVAGE AAN DE GROOTESLOOT. De foto genomen na den bominslag in de boerderij van den heer G. L. Waiboer aan de Grootesloot geeft een troosteloos beeld van de ramp, welke een plotseling einde maakte aan een nuttig leven en onbeschrijflijke rouw bracht over een jonge vrouw en verdere fa milie. Vrouw en kind zijn den dood- ont snapt. Als men de ravage ziet, zich in de ruïne, waagt en dan de situatie overzien kan, waarin de getroffenen zich hebben bevonden, vraagt men zich af, hoe redding nog mo gelijk was. De wieg, waarin het kindje sliep is verwrongen aan één zijde, balken of an dere vallende voorwerpen moeten de kleine rakeling voorbij geschoten zijn; hoe het kind er het leven heeft afgebracht is onbe grijpelijk. Ons bericht van gisteren, dat wij ontvingen even voor het ter perse gaan van de courant, konden wij op juistheid niet Berlijn acht het een onvriendelijke daad „Uitverkoop van het Britsche Rijk" Naar aanleiding van het Britsch-Amerï- kaansche accoord schrijft de Deutsche di- plomatisch-politische korrespondenz: Engeland heeft met de Vereenigde Sta ten een eigenaardige ruil-transactie geslo ten. De reden hiervan is, dat de middelen, waarover het beschikt om zijn heerschap pij over de zeeën te handhaven, in tegen stelling met de voortdurende beweringen der Britsche propaganda ever de „geringe Britsche vlootverliezen" zeer aanzienlijk in eengeschrompeld zijn Vijftig zooals van Amerikaansche zijde mèt nadruk verklaard wordt oude torpedojagers worden zoo dringend bcnoodigd, dat Engeland zich be reid verklaart, de belangrijkste strategi sche punten, die het op het westelijk half rond bezit, voor 99 jaren, d.w.z. tot St. Jut- temis, aan de Vereenigde Staten te „ver pachten". De nood van Engeland is, naar dus toegegeven wordt, reeds tot het onme telijke gestegen. Want voor vergankelijke materia len, zooals torpedojagers van oude, ja zelfs van moderne constructie zijn, biedt Engeland belangrijke con crete en duurzame waarden aar). Daarenboven doet het toezeggingen ten aanzien van de toekomst van dq Britsche vloot, die, hoe de loop der dingen ook moge zijn, door de overige Dominions, d.w.z. Canada, gestand zullen worden gedaan. Dit alles smaakt het, alleszins begrijpelijk, dat staatssecretaris Huil de desbetreffende voorstellen der Britsche regeering „met ge noegen" aangenomen heeft. Wel verre daarvan, dat het van Amerika voor zulke grootmoedige gaven ook slechts principieele concessies in de kwestie der oorlogsschulden heeft verkregen, is Enge land derhalve verder gegaan op den weg van den uitverkoop. Nadat de Britsche troepen, meer geschoven dan gegaan, hun oude steunpunten in Oost-Azië hebben prijs gegeven, nadat zij in „roemrijke terugtoch ten" de verschillende Baldwinsche grenzen aan de Weichsel, den Donau en den Rijn hebben opgegeven en het, beroemde „Pi stool van Antwerpen" thans aan hun Duit sche tegenstanders hebben overgelaten, terwijl de andere asmogendheid het eene succes na het andere in het Afrikaansche koloniale Rijk behaalt, is de Britsche we reldmacht thans ook op het westelijk half rond, voor hét eerst sedert de bevrijding van Washington op den terugtocht. De Vereenigde Staten schijnen bezig, maar ditmaal niet met geweld, doch ais erfgena men, de heerschappij en de macht over te nemen. Te Washington verheugt men zich. zooals vanzelf spreekt, over het goedkoope voordeel. De prijs, die men in materieel op zicht betaald heeft, was -niet noernenswaar- waardig. In hoeverre de koopprijs in mo reel opzicht te rechtvaardigen is, daarover mo&t echter diegenen na denken, wier voorvaderen door hun nakomelingen geenszins gede savoueerd in het geval van Alamba zich op het standpunt, ge steld hebben, dat het verleenen van steun van dezen aard in strijd is met het volkenrecht en tot aanspra ken op schadeloosstelling zou kun nen leiden. De Duitsche pers laat overigens geen twijfel over, dat men in officieele kringen te Berlijn de afstand der 50 torpedoboot- jagers als een onvriendelijke daad van de V.S. tegenover Duitschland beschouwd. Eigen opyiame.) meer controleeren en behoefft naar ons later bleek nog eenige aanvulling. Het slachtoffer, de heer Waiboer, moet op slag dood zijn geweest; dokter van Slooten, die bijna terstond ter plaatse was, zag direct dat geen hulp ^meer kon baten. Ook het hoofd van den luchtbeschermings dienst, de heer Dekker, was zeer spoedig aanwezig en nam alle noodige maatrege len. Zijn manschappen hadden er eerder kunnen zijn, als de uitkijkpost aldus de heer burgemeester Breebaart op het raad huis terstond het ongeval had bemerkt. Dit was niet het geval. De manschappen konden 's nachts bij het perceel, nadat het lijk van den heer Waiboer geborgen was, natuurlijk weinig meer beginnen. Rijks- en gemeente politie bepaalden zich tot Üe bewaking. Gis teren in den loop van den dag is men be gonnen van GêTi inboedel te bergen wat mo gelijk is. Dit is echter niet veel. Er zijn denzelfden nacht nog twee bom men gevallen en wel aan de Stolpe in de buurt van de woning van den heer De Wit en aan den Belkmerweg, bij het. huis van den heer Schoen, Deze projectielen richtten eenige schade aan, verschillende ruiten in de omgeving sprongen, in het weiland zijn groote trechters geslagen BERLIJN. 4 September. De correspon dent der V.P.B. meldt: Wij vernemen te Berlijn, dat de oogst van dit jaar, in het. protectoraat, die reeds is binnengehaald, de voeding der bevolking voldoende veilig stelt. De Tsjechische bla den stellen vast, dat er noch honger, noch tijdelijk gebrek zal heerschen, daar de on vermijdelijke verliezen tot een minimum beperkt zijn. Voorts wordt ons meegedeeld, dat de Duitsche legerleiding in Frankrijk onmid- delijk na het van kracht worden'der wapen stilstand maatregelen tot beveiliging van de Fransche oogst heeft genomen. Het ging om het binnenhalen van de oogst, die te velde stond en om de voorbereiding van de nieuwe oogst. Volgens onze inlichtingen zijn de resultaten van dezen arbeid zoo bevredi gend, dat. het gevaar schijnt opgeheven, dat het vruchtbare Frankrijk aan de voornaam ste levensmiddelen gebrek zou lijden. In het bijzonder is ook de voorziening van de groote steden en van het industriege bied van Parijs met groenten en melk be langrijk verbeterd. De voorziening van Pa rijs met melk kon in berekkelijk korten tijd van 4000 tot 150.000 a 200.000 liter ver hoogd worden. De verzorging der talrijke verlaten stukken grond wordt reeds door het Duitsche militaire bestuur, dat ^aartoe met de Fransche instanties samenwerkt, voorbereid

Schager Courant | 1940 | | pagina 1