Verdrinkingsgevaar in de duisternis Churchill De kolenvoorziening in Nederland Vrijmetselaarsloges in Nederland ontbonden DAGBLAD VOOR HOLLAHD'S NOORDERKWARTIER De strijd om een kind Huil over verwacht scherpen strijd Japansche eischen ten ramp voor Zwitserland Verduisteren 8.17 uur De binnenlaodsche moeilijkheden van Roemenië Zijn buurman bestolen Laan. Schagen. Tel 444 (2 lijnen). Kengetal 224A VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940. 84e Jaargang. No. 11284. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" De schooljeugd van Zaltbommel be ijvert zich met het aanbieden van kruiersdiensten aan de talrijke reizigers, die van het pontveer naar Waarden burg gebruik maken. (Foto Pax-Holland) Maatregelen moeten worden ge troffen om het gevaar zoo klein mogelijk te maken. Haarlem, 5 Sept. Het bestuur van den Nederlandschen Bond tot het redden van drenkelingen, heeft aan gemeentebesturen van waterrij ke gemeenten en aan heeren direc teuren van waterstaat het verzoek gericht de meest mogelijke aan- l dacht te besteden aan maatregelen, ter voorkoming van verdrinkingsge vaar voor mensch en dier, .vooral nu verduistering plicht is. Het bestuur van den bond wijst op de goede - beveiliging van den rijksstraatweg AmsterdamHaarlem, waar. alle boompjes j van den ruim 17 K.M. langen weg witom- i ringd zijn en ook alle palen witgekopt wer- j den. I Met groote waardcering is geconstateerd, dat verscheidene gemeentebesturen reeds verschillende veiligheidsmaatregelen namen, maar ook moet gezegd worden, dat vele ge meentebesturen nog geen of slechts zeer on voldoende maatregelen hebben getroffen. Wit-omringde hoornen, langs waterwegen, ook bij telefoon-, telegraaf en lantaarnpalen, meerpalen, duidelijke witte strepen bij wa terkanten, witte trottoirbanden, witte brug leuningen worden aanbevolen, strak gespan nen touwen kunnen goede diensten bewijzen op bepaalde gevaarvolle plaatsen, terwijl ook bet plaatsen van witte betonnen paaltjes, wit-zwarte of wit-rood geblokte hekwerken aanbeveling verdient. De bond roept, nu de avonden lengen en de noodzakelijke verduisteringsmaatregelen in vollen omvang, ook langs de wegen, bij avond en nacht moeten toegepast worden, aller medewerking in ter bestrijding van het verdrinkingsgevaar. ENGELAND GELOOFT WEER STAND TE KUNNEN BIEDEN. In zijn verklaring in het lagerhuis over den oorlogstoestand heeft Chur chill gisteren toespelingen gemaakt op den overdracht der Amerikaan- sche torpedobootjagers aan de Brit- sche marine. De torpedobootjagers, zoo zeide hij, zullen zonder verwijl in actieven dienst genomen worlen. Het zou een vergissing zijn, wanneer men in de officieele nota meer wil de lezen dan de documenten zelf zeggen. f Omtrent de Balkankwestie zeide Churchill ik ben steeds van meening geweest.' dat het zuiden der Dèhroedsja aan Bulgarije moest worden teruggegeven en ik bon nooit zeer verheugd geweest over de wijze, waarop Hogarije na den vorigen oorlog is behan deld. De Premier voegde hieraan toe: Wij stellen voor geen territoriale wijzigingen, die tijdens den oorlog plaats vinden, te er kennen, wanneer zij niet geschieden met vrije 'instemming van de betrokken partijen". Omtrent, de luchtoorlog zeide Churchill: „Wij moeten ons in deze maand voorberei den op den scherpsten strijd. De vijand zal zijn aanvallen in den loop van September nog vermenigvuldigen. Maar zelfs wanneer de aanval verdubbeld of verdrievoudigd is, gelooven wij toch Aveerstand te kunnen bieden. Curchill kondigde een Avijziging in het systeem van de luchtalarmsirenes aan, Avaardoor onnoodig alarm moet Avorden ver meden. Betreffende het Midden Oosten zeide Chur chill, dat Engeland daar verdacht moet. zijn op zwaren strijd. Zaak van de Haaqsche baby thans In hooger beroep. Gistermiddag heeft in het gerechtsgebouw te 's-Gravenhage ten overstaan van den raadsheer-commissaris, mr. A. L. M. van Berckel, getuigenverhoor plaats gehad in ver band met het dezer dagen in hooger beroep voor het gerechtshof geAvezen arrest in de procedure tusschen twee families om het bezit van een baby, welke procedure is ont staan na den bominslag in det Bethlehem- kliniek op 10 Mei j.1. De familie S. had na melijk te bewijzen, dat het lijkje, dat op 3C Mei in de puin'hoopen gevonden is. dat Avas van een kind, toebehoorende aan een moe der, die ffp zaal 9 lag. De procur-eur van de fam. S., mr. van Oven, had 12 getuigen voorgebracht. Arts Hoogeboom Averd gehoord in verband met het eerstgevonden kinderlijkje. Getuige beeft de doodsoorzaak vastgesteld. Het lijkje Was toen neergelegd op een binnenplaats. Even te voren Avas het gevonden in de puin- boopen. liet was van het mannelijk geslacht en 8 a 10 dagen oud, onherkenbaar. Eenige getuigen gaven een beschrijving van zaal 15, waar alleen bay's van het vrou welijk geslacht lagen. Een der zusters van de linnenkamer herkende een Aviegkleed dat Kevonden Avas, als een kleed, zooals dat op zaal 9 in gebruik was. Dit kleed lag in het Puin bij het lijkje. Hoofdinspecteur N. D. Pool verklaarde o. „TOKIO HEEFT TOEGEZEGD DE BESTAANDE TOESTAND IN DEN STILLEN OCEAAN TE WIL LEN HANDHAVEN". Japansch ultimatinum aan Indo-China niet bevestigd De hardnekkige geruchten over een Japansch ultimatum aan Fransch Indo-China en over de mo gelijkheid, dat de Japanners dit land zouden bezetten, hebben den Amerikaanschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Cordell Huil, aanleiding tot het afleggen eener verklaring gegeven. Huil zeide o.m.: De laatste maanden hebben de regeering der Ver. Staten en de regeeringen van ver schillende andere staten, o.a. Japan, uit drukking gegeven aan haar Avensch, dat in den Stillen Oceaan en speciaal in Ned. Oost-Indië en in Fransch Ipdo-China het principe van den status quo behouden blijft. Gezien het feit, dat een officieele bevesti ging van zekere geruchten over een ulti matum, dat Japan aan Fransch Indo-China gesteld zou hebben, ontbreekt, weigert de Amerikaansche regeering aan deze ge ruchten geloof te schenken. De politieke si tuatie en het onderwerp dezer geruchten zijn echter een zaak, waaraan de Ameri kaansche regeering beteekenis hecht. Het is duidelijk, dat, indien deze geruchten waar blijken te zijn, dit een „ongelukkigen" indruk op de openbare meening in de Ver- eenigde Staten zal maken. Het Japansche blad „Kokoemin Sjirnboen" aldus meldt D.N.B. uit Tokio, zegt vernomen te hebben, dat in een onderhoud tusschen den minister-president Konoye en den waar nemenden chef va den generalen staf, SaAva da, beslissende maatregelen genomen zijn ten aanzien van Fransch Indo-China. Te Hanoi, den zetel van de regeering van Fransch Indo-China, is, naar United Press meldt, een officieel communiqué uitgegeven, CHURCHILL m., dat het het meest aannemelijk is. dat het gevonden lijkje van een kind van zaal 9 \vas en ook de rechercheur Jurgens. die bij de onderzoekingen aamvezig was, deed Aveder mededeeling van zijn bevindingen. De heer M. Meeuwisse, portier van de Bethlehemkliniek, verklaarde als laatste ge tuige o.m. dat Avel een stuk van zaal 15 is weggeslagen, maar dat van die zaal geen Avieg naar beneden is gekomen. De contra-enquete werd vastgesteld op Woensdag 11 September 3 uur. Avaarin Avordt gezegd: „Frankrijk zal zijn verplichtingen, om de volken van Indo Chi na tegen iedere bedreiging te verdedigen na komen". In het communiqué wordt verder de rechtvaardigheid van eenige Japansche eischen toegegeven, maar anderzijds wordt aan de rechten van Indo-China vastgehou den. In officieele kringen te Tsjoengking, den zetel van de Chineesche regeering van Tsjiang Kai-sjek, Avordt de verklaring her haald, dat China den Japanners op Indo- Chineesch gebied zal aanvallen, ingeval Japan tot een bezetting van dit land mocht overgaan. Het bericht van de „China Mail", dat er een defensief verbond tusschen China en Indo-China zou bestaan, wórdt eA'emvel door een officieelen zegsman tegengesproken Het spoorwegviaduct bij Evires. De verdenking, dat het in de lucht vliegen van het spoonA-egviaduct tusschen Evires en St. Laurent aan 'n aanslag moet AA'orden ge- Aveten, wordt steeds si-erker. Onder de Fran- sche grensbevolking heerscht algemeen de meening. dat Engelschc agenten de daad be dreven hebben. De spoorlijn in kAvostie is do eenige, die over Annecy en Annemasse naar Genève leidt en Avaarlangs het goederenver keer tusschen Zwitserland en Frankrijk en in het bijzonder de Fransche Middeliandsche Zeehavens liep. Door de vernieling van het 100 me ter lange viaduct is de lijn voor vele V maanden onbruikbaar geworden. Den laatsten tijd Averd op deze lijn drukker gereden: er passeerden ongeveer 200 goede renwagons per dag. In officieele kringen te Bern heeft liet be richt van het ongeluk het grootste opzien gebaard. Het wegvallen van de lijn Avordt als een ZAvare slag voor de voorziening van ZAvitserland gevoeld. Men heeft thans het plan. in groot.en getale vrachtauto's van An necy naar Genève te laten rijden. ER BESTAAT VOORLOOPIG GEEN AANLEIDING TOT PESSIMISME. Naar aanleiding van de verschillende maat regelen, die thans bekend zijn geworden om trent de voorziening van Nederland met brandstoffen, hadden wij een onderhoud met den directeur van de Vereenigde Brandstof- fenhandel te Alkmaar. Wat hij ons meedeelde Avas zeer bemoedi gend!' I-Iij Avees ons op de maatregel, volgens Avel ke diegenen, die voor 30 September nog niet in hetb ezit der 20% van het verbruik over het afgeloopen jaar Avaren, deze niet meer zouden kunnen betrekken, doch gaf daarvan een zeer bijzondere lezing. Het was zijn snel lige overtuiging, zoo zei hij, dat deze brand stoffen toch aan de betreffende personen tei) goede zouden komen. Immers en dit ;s ook reeds bij andere artikelen geschied is het mogelijk om deze 20% bij diegenen, Avelke ze reeds in bezit hebben, in aftrek te bren gen op hun totaal rantsoen. Zij die. om wel ke reden dan ook, de datum van 30 Septem her zien verstrijken, zonden de brandstof dan straks op hun brandstoffenkaart of- bon kunnen betrekken. Dat de aflevering hier en daar vertraging ondervindt achtte onze zegsmans zeer begrijpelijk. Er zijn namelijk verschillende kolenhandela ren, zoo verklaarde hij, die vroeger eerst in de tAveede plaats ingesteld Avaren op het betrekken van kolen uit de eigen Nederlandsche mijnen. Zij hadden zich gespecialiseerd op Duitsche Belgische of Engelsche ko len. Zij nu, die vroeger reeds veel zaken deden met onze eigen mijnen, zijn in veel gevallen het eerst bediend. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 701 uur Men behoeft zich over iets dergelijks niet te verwonderen. Het waren nu eenmaal re laties, die men kende en die van hun kant den Aveg wisten. Toch is er niet de minste twijfel aan of alles Avordt gedaan om een zoo gelijkmatig mogelijke levering aan de verschillende handelaren voor de toekomst in de hand te werken. Er moest nu eenmaal veel worden geregeld, zoodra een en an der tot op zékere hoogte zijn beslag zal heb ben gekregen, zal alles vlotter gaan. Hoewel dit natuurlijk slechts persoonlijke opvattingen zijn, zoo zei onze zegsman uit drukkelijk, bestaat er voor mij geen tAvijfel of de bedoeling is, gelijk ik heb aangegeven. Over de levering A-an brandstof gedurende den Avinter wilde hij zich liever niet uitla ten. Er zijn tegenwoordig zooveel bijkomstige omstandigheden. Avaaromtrent men zich moeilijk een opvatting kan veroorloven, dat het beter is niet te ver in de toekomst te zien Toch was er al Aveer sprake van bijvulling der voorraden na aflevering van de 20%, zoo dat er geen aanleiding bestond tot pessimis me. Van groot belang bij een en ander is de transportgelegenheid en ook daarbij spelen zooveel factoren mede, dat men het beste doet zich aan voorspellingen niet te Avagen. Wie bij voorbeeld zal kunnen zeggen, hoe Snel het herstel der bruggen in zijn Avcrk gaat, terwijl ieder zal begrijpen, dat dit voor den toevoer uit Limburg naar hier van het uiterste gewicht is. Dooreen genomen kregen we echter den in druk, dat alles Avel redelijk goed zou mar- cheeren, zoodat het publiek goed doet zich voorloopig geen zorgen, te maken over de voorziening met brandstoffen gedurende den komenden Avinter! TREIN MET NEDERLANDSCHE EN BEL GISCHE VLUCHTELINGEN VER ONGELUKT. Vijftien personen gedood, vijftig gewond. Aan de Sambre is een vluchtelingen- trein, waarmede 1.200 personen uit Zuid-Frankrijk naar België en Ne derland vervoerd werden, door een goederentrein achterop gereden. Het laatste personenrijtuig van den vluch telingentrein Averd volkomen verbrij zeld. Een aantal andere wagons werd ZAvaar beschadigd. Ongeveer 15 per sonen kAvamen om het leven, terwijl omstreeks 50 personen ge Avond Aver- den. lil het raam der nieuwe orde EEN MYSTERIE ONTHULD, EEN ILLUSIE GEBROKEN. Van bevoegde officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat gisteren in ge heel Nederland de ontbinding der vrijmetselaarsloges is bevolen, zulks in het raam der herordening van het Nederlandsche maatschappelijke en geestelijke leven. Het A.N.P. deejt. hieromtrent nog het vol gende mee: Het is teekenend voor de Neder landsche partijen en groepen, Avelke zich naar haar zeggen tot een herordening geroe pen voelen, dat eenige groepen uitgezon derd nergens ook maar een poging wordt gedaan, om de loges als een product van de dwalingen van een voorbij tijdvak te brand merken en er definitief mee af te rekenen. Wat was de vrijmetselarij? Het is de vrijmetselarij geweest, aldus ver volgt het A.N.P., uit welker milieu eenmaal de leuzen van de Fransche revolutie van 1789 zijn opgekomen. Zij zelf Avas in haar later tot ontwikkeling gebrachte organisatie het politieke zij het onofficieelc machts middel van die cosmopolitische liberale krin gen, die in politieke en economische samen werking het aanschijn van de parlementen van vele staten hun stempel opdrukten. Het is teekenend voor den toestand der laatste decenniën, dat het aan geen andore politieke macht gelukt ik de vrijmetselarij uit den za del te Averpen. Alle aanvallen van de zijde der ker ken tegen de loges leidden niet tot resultaat en eerst aan de 'nationaal- socialistische en fascistische revolu ties bleef het voorbehouden, de orga nisatorische en grootendeels geeste lijke steunpunten van het Avereldlibe-- ralisme en van de geldheerschappij te overwinnen. Het mysterie onthuld! Natuurlijk zal ook de ontAvikkeling hier in Nederland na dezen maatregel met op merkzaamheid worden gevolgd. Hoe ook de resultaten van dit verbod mogen zijn, de vorm van de vrijmetselaarsloges is, nu zoo- velen een blik hebben knnnen slaan in de loges zelf en in heel de valsche romantiek van haar instellingen, van alle illusies ont daan. In ieder geval kan men zeggen, dat het z.g.mysterie dat vele kleinburgerlijke na turen heeft aangetrokken en anderen op rijn minst geïnteresseerd heeft, thans niet meer bestaat. Wel heeft zich eens in deze loges de politieke macht geconcentreerd, van hier uit zijn de groote transacties van de wereldpoli tiek en van de wereldeconomie gesloten. De materieele symboliseering echter van een vroeger dweepzuchtige idéé Avas dermate pri mitief en armelijk aan vormen, dat ook dit feit slechts een uiting is van heel de inner lijke leegheid, welke in de steeds verder ver vlakkende geestesAvereld van de vrijmetse larij naar voren komt. Onder de slagen van de niemve revolutie storten thans de steunpilaren van de liberale Avanorde overal ineen, hetzij 't gaat over de Avereldbeschouwing der vrijmetselarij, hetzij over haar complotten of over de door haai' nagestreefde slechts door goud gedekte Ave- reldvaluta en de heerschappij der geldtrusts. De thans nog steeds smeulende verlangens om de leuzen van de Fransche revolutie, van een wereldstatenbond of van een volken bond weder in oude glorie te herstellen, laat de natuurlijke revolutie van den nieuAven tijd zegepralend achter zich. Een Duitsche beschouAving. Bepaalde gebeurtenissen in Roemenië Avij- zen erop, dat de latente binnenlandsch-poli- tieke crisis in een toestand vaïi opgewonden bctoogingen is overgegaan, aldus een lezing uit Berlijn. Dit verschijnsel, zoo verklaart men in Berlijnsche politieke kringen, was te ver wachten. Roemenië heeft in de afgeloopen tAvaalf maanden de .eene kabinetswisseling na de andere meegemaakt, en telkens ging deze gepaard met een Avijziging der politie ke oriënteering. Het besef, dat zij hun huis op zand gebouwd hebben, is velen Roemenen ZAvaar gevallen. De thans te Weenen voltrok ken liquidatie van een op verkeerde grond slagen gebouwde politiek en de noodzakelijk geAvorden vervanging hiervan door een aan passing aan de nuchtere feiten kon nauAve- lijks zonder schokken in zijn werk gegaan. De terzijdestelling van Trianon heeft voor Roemenië het karakter van een niet bijster lichte operatie. Een uitgerekt staatsorganis me moest tot natuurlijke afmetingen Avorden teruggebracht. Een dergelijk ingrijpen ge schiedt zelden, zonder dat de bacillen van den ongezonde nog eenmaal viril worden en temperatuursverhoogingen tengevolge heb ben. Het genezingsproces mag daardoor niet vertraagd worden. Juist nu is voor alle Roe meensche patriotten het uur gekomen, dat nationale solidariteit en politieke rijpheid bewezen kunnen worden. Op den eersten oorlogsdag. Haarlem. Den eersten oorlogsdag acht ten vele beAvoners van Badhoevedorp het raadzaam hun woningen te verlaten. Een hunner verzocht voor zijn vertrek een 19- jarigen buurjongen, of deze op zijn huis Avilde passen. De „bewaker" beschaamde echter op schandelijke wijze het in hem ge stelde vertrouAven, want nauwelijk Avas de buurman met zijn gezin vertrokken, of hij drong liet huis binnen en stal een gouden armbandhorloge, d.ut hij later aan zijn meisje ten geschenke gaf. De jongeman stond heden voor de Haar- lemsche rechtbank terecht en zoowel de president als de officier van justitie laak ten in scherpe beAvoordingen zijn han han delwijze. De eisch luidde een jaar gevange nisstraf. Uitspraak 19 September.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1