Groentendrogerij geen oorlogskind! De onteerende gang naar de mesthoop behoort tot het verleden Machinegeweer in huis Haarlem past op zijn Groote Kerk Officieele valata-koersea CENTRAAL BUREAU OPENT OROOTE GROENTENDROGERIJ TE SCHIPLUIDEN. Voorzitter Valstar verrichtte de opennigsplechtigheid. Het was gisteren voor den Nederland- sclien Tuinbouw een belangrijke dag. In Schipluiden, op het terrein van de Delft- sche groentenveiling, werd een drogerij installatie van tuinbouwproducten in wer king gesteld. De belangrijkheid van dit feit werd in het licht gesteld door den voorzitter" van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland, den heer F. v. Valstar, die de installatie in werking stelde* Ruwweg kan men als gemiddelde op brengst aannemen 10 procent van de ver- sche groenten, waarbij weer volgt, dat 100 gram goed gedroogd product de voedings waarde heeft van 1000 gram versch pro duct de voedingswaarde heeft van 1000 gram versch product. Een goed gedroogd product moet na het weken en koken weer een belangrijk gedeelte van zijn oorspron kelijk vocht opnemen. Geen oorlogskindje In liet veilingsgebouw sprak als eerste de heer A. van 't Hart, dé vooorzitter der dro gerij en voorzitter van de Rotterdamsche groentenveiling. Spr. heette de aanwezigen welkom en wees er op, dat reeds lang voor den oorlog in 1939 zich een studie-commissie vormde om te onderzoeken: ten eerste de rentabiliteit van het drogen van groenten en ten tweede de eventueele afzetmogelijkheden. Uit dit feit alleen blijkt, dat deze drogerij geen oor logskind of oorlogsproduct is. Integendeel deed zich al lang de behoefte gevoelen on der de voormannen in den tuinbouw, om andere afzetmogelijkheden te zoeken, om in de toekomst eenmaal verlost te worden van hét veelvuldig doordraaien van verschillen de producten. De tijdsomstandigheden heb ben zich wel vlug gewijzigd. Opgezet met het doel stimuleerend op te treden ten op zichte van den prijs van verschil lende pro ducten, staat het thans zoo, nu het groote Duitsclie rijk weer als kooper op de markt is, dat met een handomslag het doordraaien dus het onverkocht-blijven van verschillen de exportproducten heeft opgehouden. Dat wil niet zeggen, dat alles naar Duitschland gaat, integendeel: wij weten peter. De ex- portregeiing die wij in zeer korten tijd heb ben gekregen, bepaalt zich alleen tot een aantal exportproducten en dan nog wel zoo dat eerst het binnenland zijn behoefe uit dep aanvoer kan koopen. Dat deze eenzienlijke export naar Duitsch land echter natuurlijk ook stimuleerd werkt op de prijzen van zuiver bïnnenlandsclie pro ducten zooals spinazie, andijvie, postelein en zooveel andere behoeft geen nader betoog. Gedurende een reeks van jaren heeft de tuin bouw voor zeei', zeer lage minimumprijzen zijn producten aangeboden, waarvan de con sument profiteerde. Noch de handelaren in onze producten, hetzij binnenlandsche of exporteurs, noch de verwerkers van ons product hebben kans gezien ons van dit sys teem te verlossen, integendeel hadden con serven fabrikanten zich op den minimum prijs ingesteld. Daarmede was de tuinbouw toch ook niet gebaat. Geen wonder dan ook dat de georga niseerde tuinbouw middelen beraamde om eenmaal uit die phase te geraken en tenslot te na rijp beraad en overleg er eindelijk toe over is gegaan te trachten zich zelf te red den. Op Donderdag 4 April j.1. werd de eerste paal geslagen voor de drogerij-installatie. Het tot stand komen van deze drogerij dan ken wij aan de eensgezindheid van den ge- heelen Nederlandschen tuinbouw, die veree- nigd is in het centraal bureau van de tuin bouwveilingen. Eendracht maakt macht. Dit is altijd de leuze geweest van het Centraal bureau der tuinbouwveilingen. Aan den wedloop tot concentratie behoeft de Nederlandsche tuin bouw dus niet deel te nemen. Spr. bracht voorts dank aan al degenen die de uitvoering van het werk hebben mo gelijk gemaakt en aan de uitvoerder ervan. De heer Valstar spreekt. Vervolgens opende de heer F. V. Valstar, voorzitter van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland de installa tie met een korte rede. Het inwerking stellen van deze drogerij voor groenten en fruit is in de geschiedenis van den tuinbouw een belangrijk feit, aldus spr. Die belangrijkheid zit niet hierin, al thans niet in de eerste plaats, dat voltooid is deze moderne, aan alle eischen voldoende installatie voor het drogen van groenten en fruit. Moderne, aan alle eischen voldoende, in richtingen voor den afzet van het product •heeft de tuinbouw de laatste 25 jaren overal gesticht, waar tuinbouw wordt aangetroffen. Ook zit de belangrijkheid van deze gereed gekomen drogerij niet hierin, althns niet in de eerste plaats, dat uit deze drogerij, die een stichting is van den geheelen georgani- seerden tuinbouw, van oost tot west en van noord tot zuid weer duidelijk blijk hoe eens gezind de tuinbouw zijn schouders zet onder het zoo belangrijke vraagstuk van den af zet van zijn nroduct. De tuinbouw was en is een en zal dit blijven. De belangrijkheid en groote beteekenis voor den tuinbouw van deze gereedgekomen dro gerij zit ergens anders in. De tuinbouw heeft een nieuwe stap gedaan op een terrein waar, wij zijn er ons van bewust, vele voetangels én klemmen liggen, waar de moeilijkheden vele zijn, maar die door de gewijzigde om standigheden noodzakelijk is geworden. De tijd, dat wij ons veilig voelden ten aanzien van den prijs bij verkoop van onze produc ten op de veilingen, is voorbij. Voor alles: prijsbeheersching! Indien men den aanvoer niet kan beheer- schen is iedere poging om den prijs te be- hoerschen vergeefsch. Is de aanvoer grooter dan de koopers in totaal kunnen afnemen, dan is het met den prijs hopeloos mis. Dan moet er worden ingegrepen. De onteerende gang naar den mesthoop is dan geen oplos sing. evenmin als de beschikbaarstelling aan werkloozen en armlastigen. De vernietiging van doorgedraaide produc ten behoort gelukkig practisch tot het ver leden, door de gunstige exportgelegenheid van ons product in verschen toestand naar Duitschland. Daarmede is het. probleem voor de toekomst echter niet opgelost. Wil men een regelmatige voorzie ning van eigen markt, en een regel- matigen afzet voor export tegen een voor den kweeker loonenden prijs be reiken, dan zal daarvoor iets moeten worden gedaan en zal daaraan door iedere veiling en iederen tuinder per soonlijk moeten worden medegewerkt Doel van de stichting dezer drogerij is niet het drogen op zichzelf. Doel is een nieu we stap te zetten op het bad, dat tot prijs beheersching kan leiden. Wanneer voor een product geen ongelimiteerde afzet aanwe zig is, moet door een goed beheerschte teelt regeling en verder door het correctief van verduurzaming de aanvoer en verkoop in overeenstemming worden gebracht met cle vraag. Dit wil de tuinbouw in de toekomst! Hoe de drogerij werkt. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de fabriek, waar de heer Valstar met behulp van een schakelaar het bedrijf in werking stelde. Een rondgang door het ge bouw besloot de plechtigheid. In het kort kan men het bedrijf als volgt beschrijven: De voorgereinigde en gesorteerde groen ten worden direct op de loopende band ge bracht of eerst in de snijmachines, die het op haar beurt op de band werpen. Van deze loopende band brpngt een Jacobslad- der de groenten in de waschbakken, die de groenten grondig reinigen van zand en aan hangend vuil. Automatisch wordt deze be werking driemaal herhaald, waarna de laatste waschbak het volkomen gereinigde product op een druipmat brengt. De mees te soorten vallen van deze mat direct op de leesbanden, waar eventueele ongerech tigheden verwijderd worden. Andere soor ten worden van de druipmat in de snijma chine gebracht en vallen daarna op de leesband, de beide leesbanden storten hun last op een loopende band, die recht streeks naar de tweede afdeeling voert. In deze afdeeling ondergaat de groente een hitte-behandeling, waarna het aldus be handelde product door middel van een kleine transportband in een Jacobsladder geworpen wordt, waarin 'n tusschedroging plaats heeft. De Jacobsladder brengt het pro duct tot voor de vulopening van de groote horrendrogers, waarin de einddroging plaats heeft. De horrendrogers hebben ieder negen drooghorren en drie sluishorren. Volkomen automatisch worden al deze horren op het juiste moment geopend en gesloten. Het volkomen droge product komt door een loopende band buiten de droger, na eerst een schraapinrichting te zijn gepasseerd. Inwoner van Lisse deed gevaarlijke dingen Een jaar tuchthuis. Het had de doodstraf kunnen zijn. Voor het Feldkriegsgericht te Amsterdam stond G. van der V. uit Lisse terecht, een 50-jarige man, die zich moest verantwoorden om dat hij in strijd met de verordening van 10 Mei jl. een mitrailleur in huis had gehad en iemand ge vraagd had het wapen te herstel len en hem patronen te verschaf fen. Voor het verhoor begint waar schuwt de president den verdachte volkomen de waarheid te zeggen. „Op uw misdrijf staat de doodstraf. De zaak ernstig". Curiositeit. Verdachte vertelt, hoe hij in het bezit van het wapen is gekomen. Zijn buurman was op Maandag 8 Juli bij hem gekomen met het verhaal, dat hij een machinegeweer had gevonden in een boschje aan de boschrand. President: „En wat wilde u er nu eigen lijk mee doen?" Verdachte: „Ik wilde het uit elkaar ha len, als curiositeit Hij was bij de vorige mobilisatie in dienst geweest, doch hij wist niet hoe een ma chinegeweer werkte. Op 9 Juli had zijn zoon Hendrik het wapen opgehaald. Ik heb het nauwelijks goed bekeken, zegt ver dachte. Wel had hij het aan een paar ken nissen, soldaten, laten zien. President: „Hebt u hen opdracht gegeven het wapen te repareeren? Neen, dat ontkende verdachte. Uit de grap. Vrijdag 12 Juli kwamen er twee mannen, een burger en een militair. Zij vroegen of zij het machinegeweer eens mochten zien en uit elkaar mocht halen. Een opdracht had hij echter niet gegeven. President: „Maar daarvoor had u toch iemand gevraagd het wapen voor u uit el kaar te halen". Neen, dit ontkende verdachte. De burger en de militair hadden het machinegeweer meegenomen. Maar verdachte had het direct teruggevraagd De mannen hadden gezegd: „Je krijgt het keurig gerepareerd terug". Verdachte: „Ik geloofde niet, dat zij dat konden doen en uit de grap zei ik toen: „Dan breng je zeker patronen ook mee?" De president waarschuwde den verdachte: „Probeer ons niets wijs te maken". Maar verdachte hield vol. dat het een grapje was. Hij ontkende, dat hij gezegd had, dat het nog wel eens te pas kon komen. Verdachte antwoordde op de vraag van den president, of hij niet wist, dat vuurwapens moesten worden ingeleverd, dat hij dit on bruikbare machinegeweer niet als een vuur wapen had beschouwd. Een getuige, een Nederlandsch militair, die het wapen bij verdach te gehaald had, verklaarde onder eede, dat verdachte hem gevraagd had het machinegeweer te herstel len, en hem patronen te leveren, „Het kan te pas komen, als het anders wordt", had verdachte gezegd. De Anklagevertreter ging in zijn requisi toir tot in bijzonderheden de feiten na. Ver dachte is reeds driemaal door de Nederland sche rechters gestraft. Verdachte dient zwaar gestraft te worden. Hij wilde een wapen heb ben om eventueel te gebruiken tegen ons. Spr. vorderde tegen verdachte drie jaar tuchthuisstraf. Verdachte bestreed de verklaring van den getuige en met klem betuigde hij," dat hij vol komen onschuldig is. Nooit had hij booze bedoelingen met het wapen gehad, dat bo vendien stuk was. De president las de verklaring voor van den tweeden man, die het wa pen bij verdachte had gehaald. Deze niet verschenen getuige had verdach te hooren zeggen, doelende op het machinegeweer: „Ik kan het gebrui ken als het begint te roeren." Het Kriegsgericht veroordeelde den ver dachte tot een jaar tuchthuisstraf. Wat verdachte met het wapen van plan was te doen, kan hier buiten beschouwing blijven. Verdachte aldus het Krijgsgerecht heeft een vuurwapen in huis gehad en dat is verboden Men kan dit geen licht ge val noemen. Verdachte heeft het machine geweer willen laten herstellen en heeft om patronen gevraagd, terwijl verdachte zich zelfs over een eventueel gebruik heeft uitge laten. Van gevangenisstraf kan hiergeen sprake zijn. Er is een betrekkelijke lichte tuchthuisstraf opgelegd, omdat verdachte goed bekend staat en een groot gezin heeft. ARRESTATIES IN CANADA. Jackson, dc vice-voorzitter van den Cana- deeschcn bond van werklieden in de electri- citeitsbedrijven. die als gast aanwezig is op de vergadering van vakvereenigingen te Cleveland, heeft meegedeeld, dat in Canada honderden arbeiders wegens uitlatingen over den Europecschen oorlog in hechtenis geno men zijn. Een aardappel voor reus Goliath 1200 gram zwaar. Uit. Aabenra, Denemarken, wordt gemeld, dat daar in een tuin een reusachtige aardappel gerooid is, die in grootte en gewicht alle Deen- sche records slaat. Men zegt, dat de aardappel 1200 gram weegt. De aardappel, op welks naam het oude record stond, woog 950 gram. MET EEN SPECIALE INSTALLATIE TEGEN BRANDGEVAAR BEVEILIGD. Als 't moet, drinkwater buiten de waterleiding om. Teneinde de beroemde Groote Kerk of St, Bavokerk in dezen tijd zoo goed moge lijk tegen brandgevaar te beveiligen, is on langs van gemeentewege een brandblusch- installatie aangebracht, welke geheel onaf hankelijk van "de waterleiding kan werken. Rondom het monumentale kerkgebouw zijn eenige pompen geslagen, van waaruit tot op ongeveer tachtig meter diepte het water wordt opgepompt door een motorpompinstal- latic, welke opgeseld staat in den kelder van de Vleeschhal op de Groote Markt. Deze installatie heeft een capaciteit van 85.000 liter water per uur. Tot boven in den toren zijn pijpleidingen aangebracht, waar op niet minder dan driehonderdvijftig sproeiers zijn aangesloten, welke het water in alle richtingen over de uiterst brandbare houten torenconstructie verspreiden. Boven dien is er op vele plaatsen in het kerkge bouw gelegenheid, brandslangen op de lei ding aan te sluiten. Tevens kan de pomp- installatie gebruikt worden ter verkrijging van een extra watertoevoer bij eventueele branden in de Vleeschhal of in het stadhuis. Mocht door een of andere oorzaak storing optreden bij het gemeentelijke waterleiding bedrijf, dan is het mogelijk gebleken de be volking door de nieuwe installatie ook van drinkwater te voorzien. De brandbeveiligingsinstallaties der historische Groote Kerk en Vleeschhal te Haarlem zijn thans gereed gekomen en werden Donderdag beproefd. De motorpomp, welke in een der kelders van de Vleeschhal is opgesteld en de zgn. sprenkelinstallatie in werking brengt (Foto Pax-Hollar>4) Amsterdamscbe effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND V.K. L.K. 100 1940 I 4 983^ 985/16 MO 1940 I 4 98% 100 100 1940 II 4 1940 II (m.b.) 89% 98% 89% 98 5/16 500 1940 II 4 91 90% 500 1940 II (m.b.) 100 1936 3 89 100 1937 3 76% 76% 500 1937 77 78 100 (3%) 1938 3 80% 81% 80% 500 (3%) 1939 3 81»% 75% - 75% 77 74 - 74 74% 20 21 65% OOST-INDIë. 100 1937 S 500 1937 3 100 1937a 3 500 1937A 3 DUITSCHLAND Dschl. '30 100 m.v. 5% Dschl. '30 500 m.v. 5% D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (F.B.) 4 60 Konv Kas (m.v.) 4 65 PROVINCIALE EN GEM. LEENINOEN. A'dam '37 I 3% 81 81% 's Grav. '37 1 3% 88% 90 N.-Holl, '38 3 79% N.-Holl. '38 II (3%) 3 80% 80% R'dam '37 I, III 3% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 84% 85 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 64 Gelsnk. Berg 5 50 KERK. EN LIEFDADIGHEIDSINST. Buitenland. Augustiness 7 30 BANK- EN CRED.-INST. Buitenland. Ldsb. Schlesw. 7 46 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. £KU- 77M-78% 801/478'/, Calvé Delft c. v. A. 62% 623/ Centr. Suiker Mij. 155 154% Fokker g. A. 206 200 Lever Bros en Unilever c.v.A 87 S8 Ned. Ford 322 330% Philips G.B.v.A, 146—144% 150%—154% Philipsp ref. A. 120 121 Heemaf N-V. A. 87 85% Lever Br. en Un. A, Lev. Br. 6% p.A. 86 86% Ned. Kabelfabr. A. 409 402 Ned. Scheepsb. A. 102 104 Ver. Blikfabr. A. 185 188 Papierfabr. v. Gelder A 112 110 Werksproor v. A. - A. 126 125% PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 204 213 Kon. Petr. 226%-221 228-233 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 196-198198%-199% SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 361-366 373-377 Javasche Cultuur 212 N.I.S.U. 206 210 Ver. Vorstenl. Cult. 95 95 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 137%-138 138%-140 Deli Mij. c. v. A. 194%—195% 197—199 Senembahï 157% 15?%—161 Koersen van nog niet tot de officieele no teering toegelaten fondsen, waarvan publica tie bij besluit van den wnd. secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het Departement van Financiën, is toegestaan. AANDEELEN: Ned. Scheepvaart Unie 131 gb'.132 gï. Anaconda Copper C.V.A. 22% gb. - 23% gl» BethlPhem Steel C.V. gew a d 71 gL Rep. Steel C.V. g. a. 17 5/16 gb.- 17 9/16 gf. Cnrtiss Wright C.V.A. 7 15/16 gb. Shell Union C.V. g. a. 9 gb.-9% VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.883/16-1.889/16 75.28—75.43 30.11—30.17 3.81- 3.82 44.81—44.90 42.84—42.92 1.86%—1.90% 30.08-30.20 44.7644.94 42.80-42.96 wielrijder door motor aangereden. NIEUWERSLUIS, 5 September. Gister avond omstreeks half negen begaf de 20-ja- rige boerenarbeider v. d. B. zich per fiets huiswaarts. Midden in het dorp is de rijweg tamelijk smal en vermoedelijk is het hier aan te wijten, dat hij dcor een achterop ko mende motor met zijspan werd gegrepen en over een afstand meegesleurd. Zoowel de wielrijder als de bestuurder van de motor fiets werden tegen den weg geslingerd en bleven ernstig gewond liggen. Nadat eerste hulp was verleend, heeft men beide slacht- offers naar Utrecht vervoerd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2