Ook het Weesmeisje moet met haar puntenkaart toe DEMONSTRATIE BIJ UW HANDELAAR Het vuur woedt over Engeland Zware strijd in de Egeïsche Zee Churchill Jr. parlementscandidaat Vier Nederlandsche films GEWELDIGE BRAND te Middelburg Hulp voor Zaltbommelramp Nog eeo radiozender gebruikt IK WH Dat is paedagogisch-juist, zegt de Weesvader. (van een speciale medewerkster) Wat is er voor onze bakvisschen heerlijker dan zelf een jurk te mogen uitkiezen? Als de tijd, dat moeder over kleur en snit besliste, voorbij is, en de jongedame wijs èn ijdel ge noeg bevonden wordt, om zelf een woordje mee te mogen sproken over haar uiterlijk, dan voelt ze zich den koning te rijk! Ook nu de bakvisch met behulp van haar punten kaart haar garderobe moet uitbreiden, veran dert dit feit niets aan haar uitbundige vreug de bij iederen aanschaf. Integendeel: de pun ten vormen bijna een extra-attractie; nu zul len immers niet slechts smaak en coquette- rie, maar ook overleg en zuinigheid den doorslag geven bij het koopen van een nieuw toilet. Opschrik een gruwel. Het zelf kiezen van kleeren behoort tot een van de voorrechten, waarvan talrijke jonge meisjes eeuwen lang verstoken zijn geweest! We hebben hier het oog op de weesmeisjes. Zij gingen steeds in de stemmige gestichtskleeding van donker effen katoen of laken, zij kenden niet het genot van vroolijk-gekleurde dessins van teere bloemetjes of pittige streep jes, van zachte zij en andere toilet- weelden. Opschik was den regenten een gruwel Vooral de Amsterdamsche Burgerweezen in hun rood-zwarte costumes waren op het punt van kleeding iets uitzonderlijks. We zou den echter het vroegere Weeshuisbestuur te kort doen, indien wij hierachter de bedoeling zochten, de weesjes te „brandmerken". De menschen waren vroeger nu eenmaal meer aan tradities gehécht dan tegenwoordig en bovendien had de onderscheiding der Burger weezen van de andere jongens en meisjes al lerlei practische voordeelen, bijv. herkennen en beschermen, welke voordeelen niet onder schat mogen worden. Wij kunnen ons niet temin voorstellen dat de kleederdracht der ouderloozen vooral hun, die onzen volks aard niet begrepen, aanstoot gaf. Typisch in. dit verband is een staaltje uit de vorige be zetting welke Nederland meemaakte, nu ruim een eeuw geleden. Het gebied des Konings. De Fransche heerschers vonden dat de wee zen door hun opvallende kleeren minach ting bij de bevolking wekten en gelastten den regenten hun pupillen in gewone klee ren te steken. Zoodra echter niet hadden de Franschen de hielen gelicht of de regenten herstelden de tradioneele costumes in eere. Zij waren van meening dat de kinderen door het rood-zwarte pakje niet zoozeer te lijden hadden als door de voedselrantsoeneering tengevolge van de beslaglegging door Na poleon Bonaparte op de gestichtsvermogens. En zoo kwam de fleurige noot in het stad- beeld terug: de meiskens in heur zwart-laken schen wijden rok en keursje, den zgn. „tab berd" met witte schort, fijn geplooiden wit ten schouderdoek met. „chemisetje" en sier lijk kanten mutsje, de jongen in zwarte buis en broek... De linker helft der klecdij was geheel in rood gehouden, vandaar het karak teristieke effect. Gelukkig werd in 1920 de schilderachtige kleederdracht voor goed afgeschaft en droe gen de weezen geen uiterlijke kenteekenön meer van hun droevigen staat. Ieder kind een puntenkaart. Dat een gestichtsbestuur vooral in deze dagen met bijzondere moeilijkheden te kam pen heeft, teneinde alle verplegden keurig voor den dag te laten komen, ligt voor de hand. We wilden hierover iets meer te we ten komen en zijn daarom even een praatje gaan maken met den directeur van het Bur gerweeshuis te Amsterdam: den heer H. A. van Ravestijn. Wij vernamen van hem eeni- ge bijzonderheden over de garderobe der weesjes, die onze lezeressen wel zullen in teresseeren. Ieder kind heeft zijn eigen tex- tiel-distributiekaart, dus 100 punten Gestichten kunnen weliswaar extra vergunning krijgen, maar de Wees vader vindt het niet paedagogisch, deze vergunning te gebruiken voor extra lijfgoed. De kinderen moeten maar zien dat ze ieder met hun 100 punten toekomen. Dat geeft moeilijkheden bijv. als een jon gen tegelijk en een nieuw pak èn een nieu we jas noodig heeft. Dan zijn 100 punten ab soluut ontoereikend en wordt slechts dat gekocht, wat het meest noodig is. Het uitzet. De meisjes krijgen ieder jaar één zomer jurk en één winterjurk en om de twee jaar een nieuwen winter- en een zomer mantel. Extra vergunning wordt aange vraagd voor tafel-, keuken- bedtlegoed, want men kan van het „gezinshoofd"!" in dit geval den heer van Ravestijn, niet eischen, dat hij zijn punten afstaat voor beddelakens en theedoeken! Waarvoor hij trouwens nog te weinig zou hebben... Een speciaal probleem ontstaat wanneer de weezen voor goed het huis verlaten en de maatschappij ingaan. Het uitzet'bestaat uit moderne kleeren, ook wat het onder goed betreft, hebben de keperen degelijk heden onzer grootmoeders het veld ge ruimd voor meer modieuze zaken. Wat een feestdag moet het voor de zes tienjarigen geweest zijn, toen ze voor het eerst een groot modehuis binnenstapten en daar uit de rijke voorraden confectie moch ten kiezen! Het viel den leidster daarbij op, dat de meiskens, die nooit iets an ders dan tabberts, schorten en muts- Drie Burgerweesjes in huisdracht naar een schilderij van Thérèse Schwartze. De half zwart, half roode japon of „tabbend" is van zwaar Leidsch laken, dat speciaal voor de weeshuizen geweven werd. Kunstig geplooide schouderdoek en sierlijk mutsje, waaraan de oorijzers niet ontbreken, werden van wit linnen gemaakt. Zondags droegen de meis jes glasbatisten of neteldoekschen schouder doeken en kanten hoofdbedekking. (foto Rijksmuseum.) jes hadden gedragen, een goeden smaak aan den dag legden en ge distingeerde stoffen en modellen uitzochten! De „Breistertjes waren be roemd. Ook in andere opzichten is het Burger weeshuis met zijn tijd meegegaan. Vroeger werden alle kleeren in het huis gemaakt; daar had je den „wolwinkel" en ddh „lin nenwinkel"; zelfs sprak men van een „lin nenmoeder". De „breistertjes" met hun lange blanke schorten en wit katoenen kapjes genoten een zekere beroemdheid; ze werden op schilderijen vereeuwigd. Te genwoordig wordt alles kant en klaar ge kocht; slechts verstellen gebeurt nog in huis. De meisjes die in een huishoudelijke betrekking gaan, ontvangen op de Huis houdschool les in naaien en knippen; dus niet meer thuis zooveel toeren breien... Zoo ademt alles in het eeuwenoude te huis een frisschen geest en we gelooven dat zelfs de puntenkaart den weesmeisjes het gevoel zal geven van verwantschap met haar, die nog onder moeders vleugels zijn. Evenals alle andere bakvisschen te passen en te meten, te wikken en te wegen, wat je nu wel voor je honderd punten koopen kunt, is in deze dagen de ijdele bezigheid óók van de degelijke Burgerweesjes Duitsch weermachtbericht TALRIJKE BRANDEN NA BOMINSLAGEN Hel opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De marine heeft de laatste dagen vijf Brit sche torpedojagers tot zinken gebracht. Be halve de beide torpedojagers, die, zooals reeds op 2 September medegedeeld, door Duitsche onderzeebooten op de Noordzee ver nietigd werden, zijn de drie moderne Brit- sche torpedojagers Express, Esk en Ivanhoe tot zinken gebracht. Een onderzeeboot heeft uit een krachtig beschermd convooi verschei dene gewapende koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 27.000 b.r.t. tot zinken- gebracht. Op den 4en September hebben onze formaties gevechts- en jachtvlieg tuigen herhaaldelijk vliegvelden en vliegtuigfabrieken alsmede een mu nitiedepot doeltreffend met bommen bestookt. In de vliegtuigmotorenfa- briek te Rochester en in de vliegtuig fabriek te Weybridge werden tref fers geplaatst op hangars en gebou wen. Bij deze aanvallen ontstonden verscheidene luchtgevechten, die voor onze jagers een gunstig verloop hadden. Des nachts hebben formaties gevechts vliegtuigen hoofdzakelijk haven- en dokin stallaties aan de West- en Oostkust van En geland, alsmede verscheidene vliegvelden aangevallen. Te Liverpool, Swansea, Bristol, Weymouth, Poole, Chatham, Tilbury, Great- Yarmouth en Huil ontstonden talrijke bran den. Het leggen van mijnen voor Britsehc ha vens door vliegtuigen werd voortgezet. Britsche vliegtuigen zijn gisternacht weder het Duitsche rijksgebied binnengevlogen. De poging, de rijkshoofdstad aan te vallen, strandde op den krachtigen luchtafweer. Slechts op twee plaatsen slaagde de vijand er in, boven het stadsgedeelte bommen uit te werpen, die hier, evenals op andere plaatsen in het rijk, slechts onbeteekenende schade aanrichtten. In een Noord Duitsche stad viel een bom in een schuilplaats voor arbeiders, waarbij 18 burgers, die zich buiten den schuilkelder ophielden, gedood werden. De vijand verloor gisteren in totaal 57 vlieg tuigen, waarvan 54 in luchtgevechten over dag. en een door afweergeschut des nachts neergeschoten en twee vliegtuigen op den beganen grond vernield werden. Zeventien eigen .vliegtuigen worden vermist. Italiaansch weermachtbericht ENGELSCHE AANVALLEN AF GESLAGEN. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: 3 Engelsche kruisers en 2 torpedojagers, die voeren ter hoogte van de kust van Algerije, zijn hevig door onze vliegtuigen met bommen bestookt. Twee kruisers wer den door hommen van groot kaliber ge troffen en men kon een grooten brand waarnemen op de brug van een der vaar tuigen. Op 3 September is een groot vijandelijk konvooi dat door vlootstrijdkrachten werd geëscorteerd, in dé Egeïsche zee waargeno men en achtervolgd. Teneinde tegen eiken prijs de veiligheid "van dit konvooi te ver zekeren, probeerden vijandelijke vloot- en luchtstrijdkrachten gistermorgen een aan val te ondernemen op onze lucht- en vloot- bases in de Egeïsche zee. De aanval werd geopend door twee lucht- formaties, die zich richtten naar de vlieg velden van Gadurra en Mariza, waar twee van onze vliegtuigen op den beganen grond werden geraakt, alsmede door een vloot- fonnatie, die Scarpanto bombardeerde, waar lichte schade werd teweeg gebracht aan de woonhuizen en verscheidene perso nen van de burgerbevolking gewond wer den. Door het optreden van onze ja gers en onze luchtdoelbatterijen werd de aanval snel afgeslagen. Zeven vijandelijke vliegtuigen wer den neergehaald. De bemanning van drie toestellen, acht personen in totaal, werden gevangen geno men. Toen de vijand aldus verdre ven was, gingen onze luchtstrijd krachten tot een tegenaanval over. Vanaf 7 uur tot 17.35 uur werden achtereenvolgens bombardementen tegen de vijandelijke formaties ont ketend. Ondanks het optreden van vijandelijke jagers en luchtdoelge schut, werden vier schepen ernstig getroffen en beschadigd, en werden vijf ^achttoestellen neergeschoten. Twee Italiaansche vliegtuigen keer den niet op hun basis terug. Aan boord van de andere toestellen wa ren eenige gewonden. Te zelf der tijd deden onze motortorpedo- booten een aanval op een vlootformatie in het kanaal van Caso (Egeïsche zee) t.w. op een vijandelijke kruiser en twee torpe dojagers, die met succes bestookt werden. Een van onze motortorpedobooten is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika heerschte .een groote bedrijvigheid van de beide luchtmachten. Vijandelijke luchtaanvallen veroorzaakten lichte schade alsmede een doode en elf ge wonden. Vier vijandelijke vliegtuigen wer den neergehaald waarvan twee door het afweergeschut Vier vijandelijke vliegtui gen werden neergehaald, waarvan twee door het afweergeschut. Al onze vliegtui gen keerden op hun bases terug. In Oost-Afrika is tijdens een vijandelijken luchtaanval op het vliegveld van Javello een toestel van het type Hampden neerge haald en een ander toestel waarschijnlijk omlaag gehaald. Een van onze formaties bommenwerpers heeft in de Roode Zee een Engelsch schip zwaar getroffen. Meteen vrij van dienst. Naar uit Londen gemeld wordt, is de zoon van Churchill. Ranrlolph, er in geslaagd zich aan den militairen dienst te onttrek ken door zich als conservatief candidaat voor het kiesdistrict Preston te laten stellen. Tot dusver was Randolph Churchill vaan drig in het vierde regiment huzaren, waarin ook zijn vader reeds gediend had. LANGER ZOMERTIJD IN ENGELAND. Naar de radio bekend maakt, zal de zomer tijd in Engeland verlengd worden om licht te sparen. Allerhande soort. In aansluiting op het onlangs verschenen bericht over het vervaardigen van een vier tal Nederlandsche films door de Haro van Peski filmproductie, deelt de directie ons thans het volgende mede: De eerste film-.is getiteld: „Scherven bren gen geluk". Dit is een licht blijspel zonder eenige verdere pretentie dan het bieden van een vroolijk amusement. De stof is gebaseerd op tal van komische verwarringen. De twee de film is getiteld: „Klaasje Zevenster", naai den beroemden roman van Mr. Jacob van Lénnep. De derde film is getiteld: „Zilveren vleu gels" en is gebaseerd op het leven van den grooten Nederlandschen vliegtuig-construc teur Anthony Fokker. De vierde film is een delective film en is getiteld: „Onzichtbare handen". Van de films „Klaasje Zevenster" en „Zil veren vleugels'' zullen tevens Duitsche ver sies worden gedraaid. Tien perceelen in de asch gelegd. Gisternacht omstreeks half 5 werd de brandweer te Middelburg gewaarschuwd, dat door onbekende oorzaak brand was uit gebroken in een der groote houtloodsen van den N.V. Houthandel v.h. G. Alberts en Zn., staande aan den Looierssingcl. Toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse was, stond niet alleen de ongeveer 100 meter lange loods geheel in lichte laaie, maar ook de zeven arbeiderswoningen, twee garages en een pakhuis, gelegen aan den Singel tegenover de loods. Op één na zijn al deze perceelen en ook het grootste deel van den inboedel een prooi der vlammen ge worden. Door krachtig optreden van de brandweer, later geassisteerd door de brand weer uit Vlissingen en Souburg, heeft men mede, dank zij de hulp van Duitsche mili tairen den brand beperkt en de zagerij, de schaverij, de kantoren en de verdere lood sen op 't uitgestrekte terrein weten te be houden Het grootste gedeelte wordt door de ver zekering gedekt. Puinruimer doodelijk gewond Betonnen balk op het lichaam gekregen. Gistermorgen omstreeks half twaalf is bij de opruimingswerkzaamheden aan het voor malige belastingkantoor aan de Boompjes te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. De heer A. de Haan, arbeidde ónder eenige zware betonnen balken, die gesloopt moes ten worden. Een dezer balken heeft losgela ten en viel neer op de plek, waar de Haan werkzaam was. De man kreeg het gevaarte op het lichaam en toegeschoten arbeiders moesten hem zwaar gewond bevrijden. Met een ziekenauto van den G:G.D. is De Haan in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Gift van commissaris van het N.V.V. Diep getroffen door het tragisch gebeuren bij de werkzaamheden aan de brug bij Zalt- bommel heeft de commissaris van het Ned. Verbond van Vakvcreenigingcn namens de Nederlandsche Vakorganisaties, onderge bracht bij het N.V.V., een bedrag van f800. beschikbaar gesteld ter leniging van den nood onder de slachtoffers van dit tragisclï ongeval. RESULTAAT: EEN JAAR GE- VANGENISSTRAF. Voor het feldkriegsgericht, dat gisteren te .Amsterdam zitting hield, stond de 30-jarige Nederlander L. G. S„ uit Laren terecht, om dat hij in strijd met de desbetreffende bepa lingen van den rijkscommissaris van 24 Ju ni 'n radiozender had gebouwd en gebruikt. Op 5 Juni was zijn zendertje klaar. De eerste proef mislukte. Hij bracht verbeterin gen aan door middel van een kameranten ne en toen kwam hij in de verleiding om 'n zendproef te nemen. Weer bracht hij verbe tering aan en draaide nog een „plaatje". Bij buren luisterde hij naar het resultaat van zijn eigen uitzending. Een paar dagen later werd verdachte gearxestcerd. Het is mij een raadsel aldus de voorzit ter dat iemand van uw ontwikkeling zich zoozeer in gevaar begeeft. Verdachte: „Maar ik heb nooit iets met de Engelsehen te maken gehad en berichten of inlichtingen heb ik nooit uitgezonden. Het was maar een proef." President: „Erg dom". Inspecteur N. W. Boog, gedagvaard als ge tuige, vertelde, dat hij den verdachte reeds lang kent. Getuige was overtuigd, dat ver dachte vriendschappelijke gevoelens koestert tegenover Duitschland. Hij is een radio- maniak. President: „Dus naar uw overtuiging heeft hij de zender niet gebouwd om met de En- gelschen in vei'binding te treden? Getuige: „Geen sprake van", naar mijn meening. De Anklagevertreter ging in zijn requisi toir zeer objectief de feiten na. Veertien dagen nadat de, verordening van kracht was geworden, werd verdachte ge snapt. Hij wist, dat hij in overtreding was. Verdachte echter en dat pleit voor hem was een typische radio-amateur, een ma niak. Niet is gebleken, dat hij in verbinding staat met den erfvijand Engeland. Maar wij dienen ons met grooten kracht te verweren legen alles wat op spionnage wijst. Spr. ï'equireerde tegen den vei'dachte een gevangenisstraf van een jaar. Het krijgsgerecht veroordeelde don ver dachte tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van zes weken voorarrest. De verdachte gaf toe, dat hij tei-echt ba» straft was, maar hij vond de straf te hoog.

Schager Courant | 1940 | | pagina 4