Weerluchtgevechten Engeland Zuidkust Uitverkoop" in Britsche goederen boven Incident teVichy Canada bij de Vereen* Staten? Luchtgevecht boven Malta Apen bezorgen last Den dood tege moet gereden Vrijdag 6 September 1940 Tweede blad IN DEN LOOP VAN DEN DAG VAN GISTEREN ZIJN TWIN TIG BRITSCHE TOESTELLEN NEERGESCHOTEN. - VIJF DUITS CHE MACHINES ZIJN NIET TERUGGEKEERD. LUCHTALARM TIJDENS ZITTING ▼AN HET LAGERHUIS. BIJEEN KOMST NA LANGDURIGE PAUZE HERVAT. BERLIJN, 5 Sept. (D.N.B.) Duit- sche groepen vliegtuigen, die, naar ihet D.N.B. verneemt, Donderdagmor gen met succes vliegvelden in Zuid- Enge land hebben aangevallen, zijn teruggekeerd, na eenige luchtgevech ten aan de Engelsche kust te heb ben geleverd, waarhij zij 20 Britsche toestellen hebben neergeschoten. Vijf Duitsche toestellen zijn nog niet teruggekeerd. De Londensche correspondent van de „New York Times1' bevestigt, dat de Duitsche groe pen bombardementsvliegtuigen bij hun ylucht over de Zuid-Oostkust van Engeland niet meer door Engelsche jagers worden aangevallen tot zij den beschermingscirkel van Londen bereiken. De luchtafweer aan de kust en ook de verder, het land in staande luchtdoclbatterijen, zoo wordt in een besehrij ving van een aanval gezegd, hebben binnen vliegende Duitsche bommenwerpers welis waar beschoten, maar de Duitschers kwamen er zonder eenig verlies doorheen. De correspondent bevestigt verder de ver nielingen op de vliegvelden Manston, Haw- kings en Lympne, die hij zelf heeft bezocht. Officieren van het lurhtwapen achten deze vliegvelden echter „niet onvoorwaardelijk noodig, daar andere vliegvelden in het gebied van Londen slechts 50 mijl van het Kanaal af liggen en de Engelsthe jagers even goed daar kunnen opstijgen". De correspondent geeft in. dit verband als zijn meening het volgende te kennen: Het Voortdurende gebruik van de kustvliegvel- den is wellicht voor de verdediging van Lon den niet noodig. Hun verlies kan echter een stige gevolgen hebben, wanneer de Duit schers trachten an de kust van Kent te lan den. Aangezien de Engelsche jagers veel ben zine verbruiken en slechts 50 minuten op top snelheid kunnen vliegen, is in geval van een invasie de start van de Londensche vliegvel den een groote belemmering. Groote indruk heeft op den cor respondent de volledige afwezigheid van scheepvaart in het Kanaal ge maakt. Tijdens een tocht van Dover naar Falmouth langs de kust heeft hij geen enkel convooi gezien. De koopvaardij schijnt ver te blijven van de Zuid- en Zuid-Oostkust van En geland. Voor de derde maal weerklonken Donderdagmiddag in de straten van Londen de alarmsirenes juist toen het Lagerhuis met'het gebruikelijke vraag- en antwoordspel was begon nen. De toeschouwerstribunes werden terstond Dntruimd. Enkele minuten later, toen Chur- chill juist was binnengekomen, verklaarde de speaker van het Huis, dat een luchtaan val dreigde en dat de zitting moest worden opgeheven De afgevaardigden brachten zich in veiligheid en eerst na een langdurige pauze kon de zitting worden hervat om de aangekondigde verklaring van Ghurchill aan te hooren. De Londensche correspondent van het Spaansche blad de „A. B. C." meldt, dat de Engelsche regeering het voornemen heeft een verordening uit te vaardigen, welke het op zoeken van schuilkelders en liet voortdurend bij zich hebben van gasmaskers verplicht stelt. Duitsch frontbericht. B e rlij n, 5 September. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De succesvolle activiteit van de Duitsche marine tegen eenheden van de Britsche ma rine en koopvaardij duurt onverminderd voort. Immers, de Engelsche marine heeft de laatste dagen niet minder dan 5 lorpedoboot- jagers verloren en de koopvaardijvloot boek te een verlies van verscheidene gewapende handelsschepen met in totaal 27.000 brt., die in een sterk beveiligd convooi voeren. Duitsche groepen vliegers hebben in den loop van gisteren wederom militaire doelen met bommen bestookt. Een vliegtuigmotoren- fabriek te Rochester, het startterrein van een in de nabijheid gelegen vliegveld, fabrieken van vliegtuigdeelen in Weybridge, ten Zuid westen van Londen, kregen talrijke treffers. In midden-Engeland is een munitie-inrich ting met reeksen bommen bestookt, die ver scheidene munitiebunkers en andere gebou-1 wen vernielden. In den nacht van 4 op 5 September heb ben groepen Duitsche gevechtsvlicgers de West- en Oostkust van Engeland met succes aangevallen. In Liverpool, Swansea en Bri- stol zijn weer de havens, maar ook wapen fabrieken gebombardeerd. Scheepswerven en haveninstallaties werden in Huil en Great Yarmouth vernield. Talrijke branden getuig den van de uitwerking. Behalve de staats- werf Chatham zijn verscheidene militaire doelen in de omgeving van Londen, o.m. in Tilbury, met bommen bestookt. Onder de aan de Zuidkust van het eiland vooral zwaar ge troffen haven zijn Weynouth en Poole te noemen. De nachtelijke vijandelijke vluchten naar het rijksgebied hebben ook ditmaal geen noe menswaardige materieele schade veroor zaakt. Hoe weinig de Britsche vliegers zich bekommeren om 't doel van hun aanval len, blijkt uit hun aanval van gisteren op het bekende bad Kissingen, waaraan een in brand gestoken woonhuis ten offer viel. Talrijke buitenlandsche gasten hadden hier de gelegenheid het ontbreken van ieder mili tair object in de naaste of in verre omgeving te constateeren. De nieuwe poging om de rijkshoofdstad wederom aan te vallen, mis lukte wederom door het goede luchtafweer- vuur. Slechts op twee plaatsen lukte het bommen neer te werpen op het stedelijk ge bied van Berlijn, maar ook hier werd slechts onbelangrijke materieele schade aangericht. In het Hotel du Pare te Vichy, den zetel van den Franschen minister-president en het ministerie van buitenlandsche zaken, heeft zich Woensdagavond een incident voorgedaan door toedoen van den chef van het kabinet van den vroegeren minister van binnenlandschc zaken, Mandel. Deze man Rocfues genaamd, die sedert twee weken ongeveer te Vichy verbleef, is zonder toe gangskaart in het. Hotel gekomen en meng de zich onder de gasten, die in de ont vangst zaal bijeen waren Zijn verschijnen wekte verontwaardiging bij een deel der aanwezigen, zoddat de mobiele garde moest ingrijpen. Zij verwijderde Roques uib het Hotel. De veeteelt in Engeland Inzameling van keukenafval voor veevoeding. De Britsche radio-omroep heeft den En- gelschen boeren medegedeeld, dat voeder middelen voor varkens en pluimvee den komenden herfst in geheel Engeland zeer schaarsch zullen zijn. Het.;, is derhalve raadzaam, aldus.de omroep,"dat de boeren keukenafval uit hotels, huishouding, enz. trachten te krijgen. In drogen toestand kan deze afval ook tot den winter bewaard worden. In sommige deelen van het land is de inzameling reeds georganiseerd. Naar een groote Angel-Saksische statengemeenschap In politieke kringen te Londen is men volgens berichten der Italiaan- sche pers uit San Sebastian van meening dat de Engelsch-Ameri- kaansche transactie: stennpnnten tegen torpedojagers slechts be schouwd moet worden als een voor- looper van de inlijving van Cana da bij de V.S., waarop Washing ton het in het geheim al lang toe legt. De Engelsche plutocratie, zoo verneemt men, die tijdens den wereldoorlog Canada en West-Indië nog als het zwaarste geschut en de sterkste stelling tegen eventueele he gemonieverlangens van de V.S. beschouw de, heeft de laastc maanden met het toene mend verval van het Engelsche wereldrijk deze traditioneele politieke opvatting laten varen en beschouwt thans Canada en de Antillen als een podium voor een Engelsch- Amerikaansche fusie en voor de schepping van een groot Angelsaksisch statenconglo- meraat, dat in geval van ineenstorting van het Engelsche wereldrijk in plaats daarvan zou moeten treden, maar natuurlijk door Washington beheerscht zou worden. De huwelijksgift van de Engelsche plutocratie voor dit nieuwe statenconglomeraat zou dan moeten bestaan uit de resten van den uitverkoop van het Britsche wereldrijk, die reeds aan den gang is. Japan over de Amerikaansche ruilovereenkomst. Ook de vijftig oude Amerikaansche tor pedojagers kunnen, naar het Japansche blad Yomiueri Sjimboen constateert, En- gelands militaire positie niet verbeteren. Wanneer Engeland desondanks deze sche pen overneemt en belangrijke steunpunten verpacht, heeft bet daarmede uitsluitend op het oog, Amerika bij den oorlog te be trekken. Tevens wil het daarmede de stem ming in Engeland doen opleven. Het En- gelsch-Amerikaansche pact beteekent in ieder geval, dat Engelands nederlaag voor de deur staat. De „Kokoemin Sjimboen" ziet in het ver drag ook de poging om grooteren invloed te krijgen op den Stillen Oceaan en het Verre Oosten. Deze nieuwe toestand kan Japan wegens zijn Zuidzeepolitiek niet voorbijzien. Ook de „Yomioeri Sjimboen" gelooft rekening te móeten houden met een sterkeren Engelsch-Amerikaanschen druk op Japan. ITALIAANSCHE SCHOLEN IN GRIEKEN LAND HEROPEND. Medegedeeld wordt, dat binnenkort de Ita liaansche scholen in Griekenland worden heropend en dat de jongelieden, die hun va- cantie in Italië in kampen en kolonies in badplaatsen hebben doorgebracht, terugkee- MUSSOLINI OP INSPECTIE. Parade op het vliegveld Fano. Bezoek aan een vacantiekolonie. Mussolini heeft op zijn inspectiereis door de Romagna Donderdag op het vliegveld Fa no aan de kust van de Ariatische Zee een parade aanschouwd van ruim 2500 jonge fas cisten, die deelnamen aan den grooten marsch van de jeugd van den Lictorenbundel door Italië. De Duce werd geestdriftig toege juicht. Na de parade begaf Mussolini zich naar Pesaro, ten einde aldaar een vacantie kolonie voor kinderen van Llbysche kolo nisten te bezichtigen. De Nederlandsche Smalfilm Centrale is te Heemstede begonnen met de eerste opnamen voor de nieuwe film .Zeven jongens en een oude schuil" naar het gelijknamige boek van den bekenden schrijver A. C. de Vletter. (Foto Pax-Holland) 99 DE ENGELSCH-AMERIKAANSCHE RUILOVEREENKOMST. DUITSCHE PERSSTEMMEN Het Hamburger Fremdenhlatt bespreekt uitvoerig de tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten gesloten overeenkomst. En geland, zoo schrijft het blad, heeft nog op de jaarwisseling van 19391940 het Amerikaan sche voorstel eener Pan-Amerikaansche vei ligneidszöne verworpen, omdat liet zijn tradi tioneele poliliek geweest is, ongehinderd en met het stevige pantser van zijn Amerikaan sche vlootbases, zijn vlootdictatuur juist ook in de wateren van de Amerikaansche repu blieken inclusief de Vereenigde Staten uit te oefenen. De grondslag van de ruilovereen komst tusschen Engeland en Amerika is vol komen eenzijdig ten gunste van de Vereenig de Staten. Juist daarin komt de zwakheid van de Engelsche positie tot uiting. Amerika welks woordvoerder in tegenstelling tot 1917 oo,k thans betoogt, dat de bedoeling van de ruilovereenkomst niet is de deelneming van Amerika aan den oorlog, is de vruchtgebrui ker van de Engelsche verlegenheid. Dat blijk! duidelijk uit alle verklaringen welke uit Washington ontvangen worden. Oude types torpedojagers, die Engeland dat de zee be weert te behecrschen eigenlijk heelemaal niet moesten, interesseeren, worden gegeven tegen liet uiterst waardevolle geschenk van vlootsteunpunten met welker verlies het Britsche gemeenebest beeft opgehouden in den eigenlijken zin van het woord als een Amerikaansche macht te gelden. Het getuigt van den ongekenden onder- ganq van een eens de wereld beheerschende mogendheid, wanneer in het verloop der transactie tusschen de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië de mogelijkheid van een vlucht der Britsche vloot uit de Engelsche wateren op papier gebracht wordt. Dit is voor Engeland het begin van het einde. Onder het opschrift: „Uitverkocht", schrijft de „Lokal Anzeiger": De ware toedracht zegt alles: voor vijftig oude torpedojagers, voor een hoop oud ijzer en moeizaam boven wa ter te houden schuiten, staat Engeland prac- tisch zijn rechten op zijn bezittingen, ja deze zelf in haar strategische waarde aan Ame rika af. Dat doet het wereldrijk Engeland, dat zich er tot dusver op beriep nooit weer iets af te staan, wat het eenmaal onder zijn banier gebracht heeft. Zoo diep is het Empira gezonken Uitverkoop in Britsche goe deren in het Westen, in het Oosten en in Afrika. Na een jaar van den moedwillig ont ketenden oorlog. Meer steunpunten voor de V.S.?C De minister van marine, Knox, heeft in Een Duitsch militair, die tijdens een luchtgevecht boven Engeland aan zijn voet werd gewond, maakt van de ge dwongen rustperiode gebruikt, om zijn sokken te stoppen (Foto Weltbild) een persgesprek verklaard, dat er onderhan delingen gaande zijn over de verwerving van de Cocoseilande'n en de Gala.pagoseilari- den, die resp. aan Costarica en Ecuador be- hooren. Beide eilandengroepen vormen de flankdekking van het Panamakanaal, de be langrijkste Amerikaansche levensader. De speciale correspondent van Stefani voor het luchtfront meldt, dat gisterenoch tend Italiaansche verkenningsvliegtuigen, begeleid door jagers, een vlucht naar Malta hebben gemaakt. Verscheidene Britsche vliegtuigen trachtten de formatie aan te vallen, doch twee der Britsche toestellen werden neergeschoten. In den middag heeft een afdeeling speciale Italiaansche bom menwerpers een aanval op Malta gedaan. Zij deed het fort St. Lucien met de afweer- batterijen en een munitiedepot in de nabij heid in de lucht vliegen. Overvallen op van Gibraltar. burgerwoningen De apen van de rots van Gibraltar berei den den Engelschen autoriteiten onaange naamheden en zorgen. Voor eenigen tijd was een verbod uitgevaardigd om de dieren, die door de voortdurende beschietingen angstig zijn gewoi'den, buiten de vastgestelde voeder plaatsen te voederen. Daar na de jongste aanvallen van Italiaansche vliegtuigen deze voederplaatsen gedeeltelijk vernield zijn, en de bevolking van Gibraltar zich niet meer zooals vroeger om de apen bekommert, over vallen deze uitgehongerde dieren thans de menschelijke woningen. Voor eenige dagen heeft een uitgehongerde troep apen zelfs een gezelschap jongelui aangevallen, die hals- over kop een goed heenkomen moesten zoe ken om den aanval te ontkomen. De politie moest met de vuurwapenen de hongerige apen verdrijven. Het afscheid. Een aardig moment tijdens de openbare verkooping van paarden, welke Donderdag op de veemarkt te Amsterdam door de Duitsche legerautoriteiten gehouden is. (Foto Pax-Holland) De jaarlijksche geitenkeuring, uitgaande van den bond van geitenfokvereenigingen in Gelderland, is Qonderdag te Culemborg gehouden (F0to p«-Holl«nd) Ernslio verkeersongeluk te Barneveld. Bij het uitgaan der school zijn gistermid dag te Barneveld twee zoons van den land bouwer Broekhorst uit de buurtschap Dron- kelaar resp. tien en elf jaar oud, door een auto overreden en ernstig gewond. De jon gens reden op de fiets naar huis achter een a.uto, welke plotseling remde voor een ver keersopstopping. De knapen zwenkten om de auto heen om een botsing te vermijden. Zij reden echter recht op een van de tegen overgestelde richting komende vrachtauto in. De bestuurder poogde door krachtig rem men een aanrijding te voorkomen, doch slaagde hierin niet. De jongens kwamen onder den wagen terecht, en werden ernstig gewond. In zorgwekkenden toestand zijn zij naar bet academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5