NIPPER EN PELLE Er dal Kit N.A.S. wordt ontbonden Door vrachtauto overreden en gedood Het lokkende De bloedzondag van Bromberg doet schoenen langer meegaan! Radioprogramma Scholier onder een zware vracht- anto qekomcn en op slag gedood Op den Schoterweg te Haarlem is gister morgen een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Twee H.B.S. leerlingen. J. V. en C. S.. beiden dertien jaar oud. waren per fiets op weg naar school. Ter hoogte van de dr. Leydsstraat weken zij naar links uit, om en kele andere wielrijders voorbij te rijden, doch juist op dat oogenblik passeerde een zware truck met oplegger. C. S. kwam met den op legger in aanraking, waardoor hij viel en een der wielen van den zwaren wagen over het lichaam ging. De jongen was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar een der ziekenhuizen vervoerd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag en heeft den truck met oplegger in beslag ge nomen. ERNSTIG ONGEVAL TE MAARSEN. Op den rijksstraatweg AmsterdamUtrecht is de 70-jarige K. uit de gemeente Maarsen, bij 't plotseling oversteken door een vracht auto overreden. Ernstig gewond is liet slacht offer naar een ziekenhuis te Utrecht over gebracht, waar hij is overleden. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Een aanhouding die meer resul taat opleverde, dan men ver wacht zou kunnen hebben. De politie van het bureau aan het J. D. Meyerplein te Amsterdam, heeft gisteravond een man aangehouden, een aanhouding, welke meer resultaten opgeleverd heeft dan men wel verwacht zou kunnen hebben. Deze 22-jarige man, afkomstig uit 't Zuiden van ons land, was in het bezit van een heeren- rijwieL De politie vertrouwde het zaakje niet heelemaal en op de aanhouding volgde een uitvoerig verhoor. Met veel moeite kreeg men tenslotte uit den man los, dat hij het rijwiel gisteren te Utrecht ontvreemd had en ermee naar de hoofdstad gekomen was. Hij is thans ter beschikking van den com missaris van politie te Utrecht gesteld. Ergerlijke onvoorzichtigheid Scherpe patroon met hamer be werkt I Gisteravond wilde de arbeider L. alhier met behulp van een hamer en spijker een scherpe patroon „demonteeren". Plotseling ontplofte het projectiel, waardoor de onvoor zichtige ernstig werd gewond aan heide handen. Een vijfjarig knaapje, dat in de buurt stond, liep verschillende verwondin gen aan armen en beencn op en moest zich eveneens onder doktersbehandeling stellen, Waar ls Karo? 1. „Kinderen, wat ben ik jullie' dankbaar, dat jullie me ge red hebt!" 2. ,,'t Kost wat 't kost, maar we moeten weer naar het dorp om Karo terug te vin den!" 3. „Daar hebben we het woon- scheepje, het is bijna, alsof je weer thuis bent!" Nipper en Pelle zUn niet helemaal waschecht. 1. „Hoor eens Karo, weet je wel, dat we voor jou ons leven in de waagschaal moesten stellen?" ,Het begint te regenen! Dat ls niet bepaald gunstig voor ons!" 2. „Nu zal blijken of onze schmink tegen water be stand is! 3. „Hmm! HmmGebraden kip!!" van de verdiensten van dienstboden op vol komen gelijke wijze dient te worden gehan deld, als ten aanzien van de verdiensten van andere inwonende kinderen. De steunberekening voor c-boeren en c- tuinbouwers blijft voor 1940 echter ongewij zigd gehandhaafd. Kleine tuinders en hun dienstboden Ten aanzien van de steun te be handelen als inwonende kinde ren. In aansluiting op zijn circulaire d.d. 19 Augustus 1940, heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, me de namens zijn ambtgenoot van het departe ment van landbouw en visscherij, aan de ge meentebesturen bericht, dat voortaan ook bij de berekening van de steunbedragen der kleine boeren cn tuinbouwers, ten aanzien FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAVIS HOOFDSTUK XXXVII. Uitstel. Wilfrid stond naar den stapel vernietigde documenten te kijken. Zijn eerste gevoel was onuitsprekelijke opluchting. Ongetwijfeld zou Flower na zijn herstel als hij herstelde zijn rechten laten gelden op de vordering, maar dagen en weken konden waarmee voor bijgaan, nu hij het schriftelijk bewijs niet meer in zijn bezit had. Voordat Flower kon bewijzen dat. het vernietigde document be staan had, zou Wilfrid wel in de gelegenheid zyn het geld te vinden. Maar een andere gedachte flitste hem door den geest. Was het niet zijn plicht de stukken van dit papier aan den rechtmatigen eigenaar ter hand te stellen Was het wel heelemaal in den haak, dat hij zijn voordeel deed met deze onverwachte complicatie, die zyn redding kon beteekenen? Het eenige excuus was dat de oorspronkelijke geldschie ter ongetwijfeld zooals hij beloofd had uitstel zou hebben gegeven, en aan Flower's kant kwade trouw was. Wat is er aan de hand? vroeg Beatrice. Dat kan ik je in een paar woorden uit leggen. Je kent de geschiedenis van het accept, dat vandaag vervalt en dat je oom heeft opgeocht om mij uit den weg te krij gen. En zonder dit onverklaarbare wonder zou ik va:.? vond si mijn hebben en houden kwijt zijn geweest. We kunnen het als een uitgemaakte zaak beschouwen dat Cotter op weg was naar Castlebridge om maatregelen tegen mij te nemen, toen hem dit overkwam. Maar dat moeten vrienden van je ge- Bezittingen overgegaan aan het N.V.V. Arbeiders kunnen in het N.V.V. worden opgenomen. De door den Rijkscommissaris gemachtig de commissaris voor het nationaal arbeids secretariaat, het „N.A.S.", heeft besloten de tot die landelijke organisatie behoorende bonden en arbeidersorganisaties met ingang van 8 September a.s. te ontbinden, behou dens de volgens artikel 15 van het werkloos heidsbesluit 1917 vereischte goedkeuring. Tot liquidateur is door den commissaris, rnr. M. M. Rost van Tonningen, benoemd de heer H. J. Woudenberg, in diens hoedanigheid van commissaris van het Ned. Verhond van Vakvcreenigingen. In dit besluit van Mr. Rost van Tonningen is verder bepaald, dat de liquidateur. na aan het bepaalde bij art. 1792 van het burgerlijk wetboek en bij het werkloosheidsbesluit 1917 te hebben voldaan, aan do bezittingen Mer ontbonden organisaties 'n bestemming zal ge ven, die zooveel mogelijk overeenkomt niet die. waartoe zij zijn bijeengebracht, met na me dooi- die bezittingen aan te wenden ten behoeve van de bii het Ned. Verbond van Vakvereenigingen aangesloten vakorganisa ties in dezelfde bedrijfstakken. Welke bonden het besluit treft. Naar aanleiding van dit besluit van mr. Rost van Tonningen beeft de commissaris van bet N.V.V., Woudenberg, een schrijven gericht aan de bij bet „N.A.S." aangesloten organisaties, t.w. den Algcmeenen Nedcr- landschen BouwaVbcidersbond. de Nedcr- landsche Vcreeniging van Fabrieksarbei- ders(sters),. den Algcmeenen Nederlandschen Bond van Meubelmakers, den Nederland schen Bond van Arbeiders in het T.andbouw- Tlinbouw- en Zuivelbedrijf, den Algcmeenen Nederlandschen Metaalbcwerkersbond, den Nederlandschen Sigarenmakers- en Tabaks- bewerkersbond, den Ccntralon Bond van Transportarbeiders en den Algemcenen Ne derlandschen Textielarbeidersbond „De Een dracht", waarin van dit besluit wordt ken nis gegeven, en waarin mededceling wordt gedaan van een nadere beslissing van com missaris Woudenberg, dat alle leden van een bij het „N.A.S." aangesloten organisatie, die zi'-h voor of op 9 September a.s. aanmelden voor bet. lidmaatschap van de overeenkom stige bij bet N.V.V. aangesloten vakvcrecm- ging, als zoodanig moeten worden aangeno men. Hierdoor worden de leden van bet „N.A.S." in de gelegenheid gesteld voor het vervolg hun krachten te blijven wijden aan de vak beweging en de daaraan verbonden voor dcelen te blijven genieten. REGEERING VAN WARSCHAU GAF BEVEL TOT DEN MOORD. Uitvoerig berdenken de Duitschc bladen deze weck de bloedige gebeurtenissen in Polen op den derden September 1939, een dag die in de herinnering zal blijven als de „Bloedzondag van Bromberg", toen in de eerste dagen van den Duitschen veld tocht tegen Polen niet minder dan 60.000 Duitsche menschcn door de Polen zijn vermoord. De Bloedzondag van Bromberg. In deze symbolische naam ligt een der grootste tragedies van het Duitsche volk besloten. Op beestachtige wijze, zoo niemoreeren de Duitschc bladen, zijn deze 60.000 mannen en vrouwen afgeslacht en ten diuxlc toe gefolterd Zij hadden niets gedaan. Echter, zij waren Duitschers Daarom moesten zij streven. Wij willen en zullen het nooit ver geten, schrijft de „Voelkischer Beobachter" niet alleen om wille van de gevallenen die voor Duitschland hun leven gaven, maar ook om wille van de moordenaars. Het ge- heclc Poolsche volk droeg schuld aan den dood van de 60.000. De regeering van War schau had tot den moord bevel gegeven. Poolsche officieren controleerden de uit voering, Poolsche soldaten waren dc wild ste slachters. Toen de Poolsche troep op Zondag 3 September uit Bromberg weg trokken, was dit bet teeken voor de achter gebleven Polen, die allen bewapend waren, om de ongewapende Duitschers te over vallen. Een ontzettend bloedbad werd in de stad aangericht, liet was een georganiseerde massamoord die zich ook tot andere doe len van het land uitstrekte. In lange rijen lagen do slachtoffers van deze moordpartij op de straten Thans liggen zij naast el kaar in lange rijen op de kerkhoven van Bromberg, Thorn. Posen en vele andere weer Duitsch geworden plaatsen als getui gen van een Bartholomeusnacht, zooals de wereld nog nooit beleefd beeft. Een jaar na den Bloedzondag van Bromberg knielt het Duitsche volk neer voor de slachtoffers en gedenkt hunner die onschuldig in den dood gedreven werden. De bladen wijzen er ten slotte op, dat het Duitschc volk dank baar moet zijn jegens den Fuellrer en de Duitsche weermacht, die aan de gekwelde Duitsche volksgroep na 19 smartelijke ja ren de vrijheid en den terugkeer naar bet groot-Duitsche rijk gebracht hebben. Voor de te Bromberg vermoorde Volks- Duitschers zal een ecrekerkhof worden in gericht. ZATERDAG 7 SEPTEMBER. Jaarsveld 414.4 in. NCRV-Uitzending. 8.00 Belichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewyde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Marcando-ensemble en gramofo.nmuziek. 10.15 Orgelconcert (opn.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuizek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Orgelspel (opn.) en gramofoonmuziek. 1.45 Pro Arte-trio en Gramofoonmuziek. 3.00 Christ lectuur. 3.30 Christ. liederen (gr.pl.). 3.45 Gramofoonmuziek. 4.15 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 5.15 Berichten 'ANP. 5.30 Voor de jeugd. 6.1u Gramofoonmuziek. daan hebben, zei Beatrice. Het moet iemand geweest zijn die wist wat Cotter ging doen. Natuurlijk wist ik niet veel van dergelijke dingen, maar ik zou zeggen dat je op het oogenblik vry bent. Denk je niet dat het het beste is om aan een advocaat om advies te vragen? Ik denk, dat ik je raad zal opvolgen, zei Wilfrid na eenig nadenken. Ik zal je naar Maldon Grange brengen en daar by je terugkomen als ik mijn Vriend Vardon ge sproken heb. Ik hoop alleen dat je overtuigd zult zijn, dat ik alles eerlijk doe. Daar ben ik zeker van. zei Beatrice warm. Maar er is nu geen reden, waarom je verder met me mee zult gaan; ik denk dat je wel graag met je advocaat spreken wilt. Wilfrid trof Vardon gelukkig op zijn kan toor. De advocaat begroette hem hartelijk. Ik had je al veel eerder verwacht, zei hij. Het spijt me toch zoo dat ik niet ge slaagd ben Myn cliënt was niet te bewegen iets te riskeeren. Maar kan ik anders nog iets voor je doen Ja, je kunt mij een paar inlichtingen geven, zei Wilfrid. Voordat Cotter een rechterlijke toestemming tot beslag kan krijgen, moet hij de origineele schuldbeken tenis kunnen overleggen Natuurlijk! Waarom vraag je dat? Omdat de oorspronkelijke schuldbeken tenis in MIJN handen is. zei Wilfrid opge wekt. Het is een buitengewone geschie denis, je zult het nauwelijks kunnen geloo- ven. Maar ik heb het bewysstuk in mijn bezit! Wilfrid haalde de snippers papier uit zijn zak en begon ze aan elkaar te passen op Vardon's schrijfbureau. De advocaat keek met studie naar deze puzzle. Dat is het origineele stuk, zei Wilfrid en hij vergastte zyn vriend op het verhaal van zijn avonturen. Als ik dit in het vuur gooi, heb ik dan niets meer met Samuel Flower uit te staan eindigde hy. Geen sprake van, zei Vardon met na druk, als hij op een andere manier zyn vordering kan bewijzen. Het geeft je alleen tijd en je moet zelf weten in hoeverre dit je helpt. Als je het stuk op den duur on der je hieldt en het zou later uitkomen, zou je in een moeilijk parket komen! Maar het is een middel om tyd te winnen, dat is zeker. Ik zou je het volgende willen advisceren: Je hebt in deze zaak met niemand iets te ma ken, behalve met Flower. Gelukkig voor jou is hy niet in staat zich met zaken te be moeien. Als ik in jou plaats was, zou ik die stukken in een envToppe doen en ze hem ge- en als hQ weer opgekrabbeld is. Tegen dien tijd zal jij je zaken wel hebben kunnen regelen en kun je Flower eens goed je mee ning zeggen. Zou je deze snippers in bewaring willen nemen? vroeg Wilfrid. Ik niet. dank je wel. protesteerde Var don, het is zelfs jammer dat je mij dit alles verteld hebt, Er zijn dingen die een cliënt nooit met zyn advocaat moet bespre ken! Ga naar huis en bewaar deze stukjes heel zorgvuldig en doe niets zoolang Flower buiten gevecht gesteld is. Dit is het beste advies dat ik je geven kan. Wilfrid besefte, dat hij niet beter kon doen dan Vardon's raad opvolgen. HOOFDSTU XXXVIII. Het zinkende schip. Hg kon voor het oogenblik weer vrij ademen. Deze gedachte vervulde Wilfrid op zijn terugweg naar Maldon Grange. Nu kon hy zijn volle aandacht weer wyden aan het mysterie dat over Flowei en zijn huis hing. Hij was benieuwd hoe .iet met Uzali en Rus- sell zou zijn. Hij was overtuigd, dat zij hun tijd in Londen niet ongebruikt voorbij had den laten gaan en zou niet verbaasd zyn, als hy hen plotseling hier zou zien opduiken. Toen gingen zijn gedachten uit naar Bea trice. Het was heerlijk te bedenken dat het liefderyk tehuis dat zij gevonden had, voor- loopig veilig was. Wilfrid nam zijn weg door de velden. De weg was eenzaam en Wilfrid keek nieuws gierig op toen hem een vreemde passeerde, die een kleine platte koffer droeg. De voor bijganger was klein en enorm dik, en zyn oocen glinsterden achter groote zilver-om rande brilleglazen. Neemt u my niet ltwalyk, zei de vreem de, maar ik ben bang dat ik den weg ben kwyt geraakt, kunt u my zeggen waar Maldon Grange ligt? Tk ga er juist heen, deelde Wilfrid den man mee als u er zaken hebt... In het geheel niet. Maldon Grange is enkel een oriëntatie-punt, dat mij in het dorp opgegeven is. I1' moet op een boerderij zyn. daar dicht in de buurt, om naar een schildery te kijken voor een cliënt van my. Ik ben namelijk kunsthandelaar. Misschien kent u de boerderij el. Ze heet „Giletto". O. dan weet ik wel hoe u moet gaan: van het grasveld vlak voor Maldon Grange kunt u het huis zien. U doet heusch het beste met mij mee te gaan. Maar de vreemdeling scheen voldoende in gelicht; hij nam zijn hoed af alsof hij zijn weg wilde vervolgen. Er was iets aan den 6.30 VPR Bijbelvertellingen. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten ANP, hierna: Toespraak (opn.) 8.15 Arnhemsche orkestvereeniging. 8.45 „Dé wacht by het signaal", causerie. 9.05 Postil'ons en een mannenkwartet. 9.45 Gewyde muziek (gr.pl.). Hierna: Schrift lezing. 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. Kootwijk 1875 m. VARA-Ultzendlng. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 VARA-orkest. 12.3012.45 Berichten (Duitsch) 12.451.00 Berichten ANP. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Esmeralda en solist. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Tuinbouwpraatje. 4.15 De Ramblers. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Orgelspel. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.^0 Esmaralda. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.25 Reportage. 7.45 Gramofoonmuziek, eventueel reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.10 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 VARA-orkest. 9.15—9.30 Berichten (Engelsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch) en sluiting 1..15—11.30. 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten (Engelsch). vreemdeling dat Wilfrid opmerkzaam stem de hij was onder deze omstandigheden uiteraard geneigd om achterdochtig te zyn. U moet niet weer verdwalen, zei hij. Als u met mij meeloopt, zal ik u den weg wyzen. Ik vermoed, dat u hier vreemd is. Ik ben hier nooit eerder geweest, ant woordde de dikke man. Dit gedeelte van het land is mij totaal onbekend. Is dit Mal don Grange Ik herken het dakvenster met De vreemdeling hield snel op en mompelde een paar verwarde woorden en begon over het mooie landschap. Wilfrid's argaan was vol komen na deze loslippige vergissing. Boven dien, als Wilfrid een pad insloeg ging de vreemdeling, die nu toch meeliep, zonder aar zelen mee en Wilfrid kreeg de overtuiging, dat zijn metgezel den weg net zoo goed kende als hijzelf. Een volkomen vreemde was hij in deze streek niet! Ik stop hier, zei Wilfrid, en als u dit pad hier volgt, komt u aan een hek dat naar den weg leidt, en enkele honderden meters verder heeft u de boerderij waar u zijn moet. De vreemdeling putte zich uit in dankbe tuigingen en liep daarop vlug het pad af. Na een oogenblik aarzelen volgde Wilfrid hem. Het kronkelde sterk en door het struikgewas kon Wilfrid den vreemdeling in het vizier houden. Opeens stond deze van aangezicht tot aangezicht met Cotter. Deze laatste zag groen van angst en zyn mond hing open. Oh. zoo. dat had je niet verwacht, be groette de vreemdeling hem. Je dacht dat jullie afgedaan had met mij, maar dat had je mis. Dr. Jansen laat zich niet met een kluitje in het riet sturen. Ik heb jaren gewacht op het goede oogenblik en eindelijk is het geko men. Maar persoonlijk hoef je niet bang te zijn. Geloof me. het schip van je baas is aan het zinken. Het lijkt een prachtig schip en de eigenaar denkt dat hij een goed kapitein is, maar het zal toch zinken. En spoedig ook. Kom, vriend Cotter, heb ik het soms niet bij het rechte eind? Cotter stond rusteloos zijn handen tegen elkaar te wrijven. 6 En weet je nu waarvoor ik gekomen ben gmg hij dreigend voort. Weet ie waarvoor, vriend Cotter? Ik ben nu gekomen om het einde te zien en de buit binnen te halen en dat weet jij net zoo goed als ikï -— Waar spreek je over, Jansen stamelde Cotter. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7