JAPQNSTQFFEN KACHELS RADID APPARATEN 1940 1941 LICHT-AFSLUITER J. Posthumus De Groot - Nederlandsche zaak Licht uit! J. VROEGOP Jr. Ontvangen G. HART P. NIEMAN Beste Schoenen VROEGOP W. HALBERSMA de nieuwe serie LENGHAUS Co. WINKEL BALDER INLEVERING Mn en Bonnen W. v. d. Heerik Zwemmen Snelbooten in den aanval Groote brand in Kobe Het verbod van verlaging van loonen en salarissen VOOR EEN PAAR met prima pasvorm,, moet U bij zijn. Wij zijn nog ruim gesorteerd in HEEREN- en DAMES-, JONGENS- en MEISJESSCHOENEN. Ziet onze étalage. Aanbevelend. SCHOENHANDEL. BROEK OP LANGENDIJK. Ondanks den moeilijken toestand, zijn wij er in geslaagd een schitterende collectie KACHELS le ontvangen. HAARDKACHELS - SALAMANDER en HUISHOUDKACHELS - KACHELPLAAT JES - KOLENKITTEN, enz. Een pracht collectie HAARDKETELS, meer dan 10 verschillende modellen, staan voor U gereed. Ziet onze étalage. PHILIPS en ERRES apparaten Voor herfst en winter ontvingen wij de NIEUWE COLLECTIE waaronder zeer mooie ruiten VELOUR CHIFFON, 90 c.M. breed, vanaf f 1.40 per nieter, zonder punten. Aanbevelend. Tninbouwers en Groentenhandelaars Ik maak van Uw ZAKKEN machinaal DEKKLEEDEN Reparatie van kleeden en stop pen van zakken. DEKKLEEDEN in voorraad. Te koop gevraagd: GROVE ZAKKEN van 100 Kg. ZUIDSCHARWOUDE. VervoerbewijzeP en zakken verkrijgbaar bij NOORDSCHARWOUDE. TEL. 158. Geen vrachtkosten. OUDKARSPEL. ZUIDSCHARWOUDE. Dat hoort U niet meer met onze die direct op de deur staat en het licht voor U uit doet zoodra Uw klant binnenkomt. Kost 12.25. Overal te plaatsen. Vraagt proef of bel op 104. OUDKARSPEL. Winterprogramma van het Kringbestuur Het zomerseizoen 1940 loopt ten einde. An dere jaren begon half September de winter slaap van de zwemmerg in ons district, maar dit jaar zal het anders zijn gesteld. Het is het Bestuur van den Zwemkring ernst met haar voornemen om dat te maken van den haar toevertrouwden Kring wat men ervan kèn maken. In de laatste vergaderingen is men tot de conclusie gekomen, dat nog vele onder werpen een grondige bespreking, reglemen- teêring en organisatie vereischen. Daarom is besloten dezen winter de geheele zaak af te handelen voorzoover dat mogelijk is. Mede dank zij dit werkprogramma en de voorloopige organisatie is de Kring sterk uitgebreid. Momenteel zijn aangesloten: de Bruinvis- schen en Frissche Morgen (Den Helder), Oude Veer (Anna Paulowna1 Z.V. Wieringerwaard, de Wiel (Schagen) en de Wirg (Winkel). Onderhandelingen loopen nog met 't Skarpet t Waardje (Oudkarspel). Deze besprekingen (Oude Niedorp), de Rijd (Nieuwe Niedorp) en zijn zeer gunstig, zoodat men aan het succes niet behoeft te twijfelen. Met andere clubs zullen ook spoedig de noodige besprekingen worden gehouden. Volgend jaar mag men dus een sterke bezetting verwachten. Vooral het vraagstuk der training ver- eischt de aandacht. Hier en daar laat deze te wenschen over. Men hoopt dan ook, vooral met het oog op do training van de uitblinkers en belovende jonge krachten, een eerste klas trainer te kunnen vinden, die in Kringverband de training zal -leiden. Nauw hangt hiermede samen de polo-trai ning. Waar tot nu toe niet gepolo-ed werd, zullen de eerste beginselen moeten worden aangeleerd. Zoo mogelijk zal volgenden zomer al een competitie worden ingesteld. Een goede oefening voor de pas beginnende teams en een steun voor club-verband en club-liefde. Van zeer groot belang is ook de medische zijde der zwemmerij. In Dr. Spits (te Wierin gerwaard) heeft het Kringbestuur een advi seur gevonden, die van onschatbare waarde VLAMINGEN ZIJN MEER DAN „GOEDE BUREN". De kwestie niet direct dringend De Groot-Nedcrlandsche kwestie is niet direct actueel, zegt het Vad. Wij hebben dit, aldus het blad, reeds geschreven en zullen er niet op terugkomen, zoolang de toestand blijft zóoals hij thans is. Intussehcn kan het toch wel niemand verba zen, dat er steeds meer stemmen gehoord worden, die in ieder geval de vraag stellen: hoe staat het met die zaak? Een krachtiger optreden in do allereerste dagen na 15 Mei had wellicht een andere situatie kunnen scheppen en hot vraagstuk wel actueel doen zijn. Maar ook de Groot-Nederlanders hebben toen ge twijfeld en zaten nog te vast aan hun oudo denkgewoonten om in den nieuwen toestand een actieve rol te kunnen spelen. Thans is het parool: wachten. Wie toch wat lezen wil over de zaak de Nederlan der is een mcnscli, die graag wat lezen wil over allerlei zaken dién raden wij aan eens kennis te nemen van een artikel in het jongst verschenen nummer van Neer land ia. De schrijver ervan is Jan de Vries, de Leidsche hoogleeraar. Zijn betoog is zeer verstandig, veel beter dan wat hij in het vorige nummer van hetzelfde tijdschrift liet verschijnen. Zeer interessant is ook een artikel in het Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland van Maandag j.1 Daar wordt de vraag be handeld. in hoever wij het recht hebben ons te mengen in de zaken van onze Zui delijke buren. Het antwoord van dit blad van bij de grens luidt natuurlijk, dat de Vlamingen toch heel wat meer dan buren zijn, zeker „goede familie". Het Vad. geeft vervolgens tal van bij zonderheden over de Groot-Nederlandsclie kwestie, waaraan wij het volgende ont- leencn: Het is op dit. oogenblik nog zeer moeilijk de oplossing van het Groot-Nedcrlandsche vraagstuk aan te geven, omdat de status van de Nederlanden in het nieuwe Europa eerst zal kunnen worden bepaald, nadat door liet vredesverdrag de verhoudingen Duitschland—Frankrijk en Duitschland Engeland vastgelegd zijn. Dit geldt in het bijzonder voor de afbakening van de gren zen. De oplossing, die door de Dietsch-natio- nalisten als ideaal wordt nagestreefd, is deze waarbij België volgens de Vlaamsch- Waalsclie taalgrens wordt verdeeld en het gebied ten Noorden daarvan bij den tegen- woordigen Nederlandschen staat wordt ge voegd. Volledigheidshalve hoort hierbij nog een klein gebied in Noord-Frankrijk, de „Westhoek", omsloten door de Noordzee, Ge Belgische grens en de rivieren de Lcic en de Aa, en waarin ongeveer 250.000 Vla mingen wonen. 14V2 millioen. Het Nederlandsche gebied benoorden de taalgrens of „Dietschland" telde einde 1939 ongeveer veertien en een half millioen in woners, waaronder in het zuiden onge veer een half millioen niet-Dictschers, d. w.z. Walen en vreemdelingen, voornamelijk in de Brusselsche agglomeratie, de Bel- gisch-Limburgsche mijnstreek cn de kust streek. Of deze afbakening volgens de taal grens zal kunnen worden verwezenlijkt is zeer onzeker, o.a. omdat zich hierbij de moeilijkheid voordoet, wat met Wallonië moet gebeuren. Een zelfstandig Wallonië is onmogelijk, terwijl het wel niet de be doeling van een overwinnend Duitschland zal zijn, Wallonië aan Frankrijk te schen ken. Aan den anderen kant, als Duitsch land annexaties uit strategische overwe gingen zou nastreven, dan ware de Vlaamsch-Waalsche taalgrens als strate gische grens volkomen ongeschikt. Ook de zuivere Dietsch-nationalisten zullen dus wel de eventualiteit van een Groot-Neder- landschen staat met andere grenzen onder de oogen moeten zien. Nederland en België weer samen? Tegenover de Dietsche oplossing volgens de taalgrens staat de z.g. Burgondische op lossing. Onder de Burgondische Nederland schen, begrijpt men gewoonlijk, gemakshal ve. de tegenwoordige staten Nederland en België, doch dit is onjuist. Aan den eenen kant heeft 't prinsbisdom Luik nooit tot de z.g. Burgondische Nederlanden behoort, ter wijl, 't hertogdom Luxemburg slechts in 'n zeer los verband met het Nederlandsche hoofdgebied stond. Aan den anderen kant behoorde tot de Burgondische Nederlanden ook Noord-Frankrijk, ongeveer tot aan de Somme en de Oise, omvattende declen van dc graafschappen Vlaanderen (la Flandre gal- licante) en Henegouwen, Artesië en Picar- dië. Moeten wij nu, behalve den Westhoek, dit groote Noord-Fransche gebied met zijn ruim 3 millioen inwoners gaan inlijven, overeen komstig de leuze „van Booncn (Boulogne) tot Delfzijl" of „van de Somme tot de Eems?" Er wordt aangevoerd, dat in de vroege mid deleeuwen de schaarsche bevolking tot in de streek van Boonen en misschien zelfs tot aan de Somme een soort Dietsch of Ger- maansch heeft gesproken. Zou dit ook niet het geval geweest zijn in het nog verder ge legen Normandië? Wel vertoont de bevolking van Noord-Frankrijk, evenals die van Nor mandië, een vrij sterken inslag van het Noordsche ras: bovendien vindt nog voortdu rend inzijpcling van Vlaamsch bloed door immigratie uit Belgisch-Vlaanderen plaats. Dit alles neemt echter niet weg, dat in Noord-Frankrijk, den Westhoek uitgezon derd, de groote meerderheid der bevolking Fransch is van taal en van nationaliteit, zonder eenig spoor van Nederlandsch of Ger- maansch stamgevoel. De economische gevolgen. Mocht het, vraagstuk van den overgang van Noord-Frankrijk tot den Groot-Ncder- landschen staat ernstig gesteld worden, dan zou ook het volle licht moeten vallen op de economische gevolgen daarvan. Dit dichtbe volkte land is niet alleon een vruchtbaar landbouwgebied, maar het is vooral belang rijk voor zijn industrie en kolenmijnen. De Noord-Fransche industrie heeft zich voor spoedig ontwikkelt, dank zij de bescher ming door de Fransche tariefmuren; haar behoud wordt nu voor Frankrijk van des tc meer belang, daar het verlies van de El- zas-Lotharingsche industrie- en mijngebie- den waarschijnlijk is geworden. Het verlies van het Fransche afzetgebied ware voor de Noord-Fransche industrie een onoverkome lijke ramp, die ook de vele duizenden Vlaam- sche arbeiders zou treffen, die er werkzaam zijn. Dit geldt in het bijzonder voor de zeer uitgebreide textielindustrie van Rijssel, Rou- baix, Tourcoing. Armentières, enz. waarvoor geen plaats is in de Nederlanden naast de gelijkwaardige textielindustrie van Belgisch Vlaanderen en van Twente. Deze overwegin gen, die sterk tegen afscheiding van het Noord-Fransche industriegebied pleiten, gel den niet voor den Westhoek, die in hoofd zaak een landbouwstreek vormt. Men kan zich afvragen, of de plannen t.o.v. Noord-Frankrijk niet bewust of onbewust zijn ingegeven door veronderstellingen om trent de strategische belangen van Duitsch land (met het oog op de bcheersching van het Nauw-van-Calais en de in de buurt gele gen havens), meer dan door de zorg voor de werkelijke belangen van de Nederlanden. In ieder geval, de stelregel „geen tweede Ver- sailles" is ook van toepassing op den Groot- Nederlandschen staat, deze moet niet wor den ingericht naar de voorbeelden van het vroegere Tsjecho-Slowakije, Polen of Roeme nië. T. o. v. Wallonië staan de zaken cehee) anders. Ware het zeer bezwaarlijk Noord- Frankrijk uit zijn historisch gegroeid, eco nomisch verband met het Fransche achter land los te rukken, het zou omgekeerd ook bezwaren opleveren Wallonië in zijn geheel van de Nederlanden af te scheiden, 't Groo te argument van de Belgicisten tegen Dietschland is iuist altijd geweest het be staan van de Belgische economische een heid, die Vlamingen en Walen zoo vast aan elkaar zou hinden. Er kan b.v. ook worden gewezen op het zeer helangriike feit, dat het drinkwater voor Brussel en het grootste ge deelte van Vlaanderen tot aan de kust wordt aangevoerd uit de Ardennen, in het bijzonder uit de I.esse en de Boeg, zijrivie ren van de Maas. Het belang van deze drink watervoorziening zal vooral spreken tot de talloos velen, die gedurende de oorlogsda gen in de woelige Meimaand de afsluiting van de waterleiding aan den lijve hebben gevoeld. Alles bij elkaar genomen kan men zeggen, dat al zou de Dietsche oplos sing volgens de taalgrens wellicht theoretisch de voorkeur verdienen, er toch goed redenen van practi- schen aard kunnen zijn om de grens van de Nederlanden meer Zuidelijk te trekken. Zoodoende zou de Groot- Nederlandsche staat dan in hoofd zaak uit de tegenwoordige staten Ne derland en België worden gevormd, echter met zekere grenswijzigingen. Het Vad. laat hierbij geheel buiten be schouwing het vraagstuk van dc strategische grenzen, die door Duitschland zouden kun- nen worden opgeëischt. Afgezien daarvan is. Daarnaast zal het contact met de medisch* sportkeuringsbureaux worden hervat, of waar een dergelijk bureau niet bestaat, een gunstige regeling worden getroffen. Bevordering van een regelmatige water-contróle staat natuur lijk ook op het programma. Op deze plaats is er reeds op gewezen, dat ook de groote „massa" moet gaan zwemmen. De propaganda is hier het middel. Hoe dat moet geschieden zal de taak zijn van de be staande propaganda-commissie Een belangrijk element is in dit verband het z.g. schoolzwem men. Met alle kracht dient dit bevorderd te worden. Het mag niet meer voorkomen, dat gezonde kinderen de lagere school verlaten zonder de zwemkunst te hebben geleerd! Een zegen zou het zijn, indien alle kinderen in ons waterrijk land konden zwemmen. Ook het schoonspringen en bet reddend zwemmen verdienen de aandacht. Vooral het laatste. Het bestuur van den Kring heeft, daarom ook besloten op iederen wedstrijd, in dien mogelijk, een nummer te plaatsen dat verband houdt met reddend zwemmen. Prac- tische toepassing der vervoergrepen dus! Het Huishoudelijk en Technische Reglement zullen totaal worden herzien. Het Technische Reglement is, door de instelling der A. B. en Adspiranten klassen, 'verouderd. Ook zal het Bestuur, via daartoe bevoegde organen, trachten verandering te brengen, in toestanden, welke in geen enkel opzicht de zwemsport bevorderen. Ziet hier slechts een greep uit de lange lijst van de te behandelen onderwerpen. De wintermaanden zijn lang genoeg om een grondige behandeling te waarborgen en men hoopt 1941 te beginnen met een organisatie, die klinkt als een welluidende klok. Maar, zoo zal men dadelijk vragen, de zwemmers en zwemsters dan? Komen zij de heele winter niet op het startblok? Wees ge rust, lezeressen en lezers. Ook daaraan is ge dacht! Helaas hebben wij in ons district nog geen overdekte inrichtingen, maar in de over dekte in Alkmaar hoopt het Bestuur dezen winter nog een of meerdere zwemwedstrijden uit te schrijven. Het contact zal daardoor niet verloren gaan. In overweging zijn nog onderlinge club-wed strijden te Winkel (de Wig) en Oudkarspel ('t Waardje). Bij gunstig weer zullen beide Zondagmiddag plaats vinden. Duifsch weermachtbericht Hevige luchtgevechten Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Duitsche zeestrijdkrachten hebben in Overzeesche wateren koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 41.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Zooals reeds gemeld, heeft een flottielje motortorpedobooten in den nacht van 4 op 5 September voor de Brit- sche oostkust een Britsch convooi aange vallen. Daarbij werden 5 bewapende vijan delijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 39.000 b.r.t, waaronder een tankschip van 12.000 b.r.t., alsmede een tor pedojager der Imogen-klasse tot zinken ge bracht. Nog een ander schip is ernstig be schadigd. Een duikboot heeft verscheide ne bewapende vijandelijke koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 19.100 b.r.t. tot zinken gebracht. Onze formaties gevechts- en jachtvlieg tuigen hebben op 5 September de bomaan vallen op vijandelijke vliegvelden in Zuid- Engeland voortgezet en treffers geplaatst op gebouwen cn onderkomens. Het groote oliedepot van Thameshaven werd in brand geworpen In den loop dezer aanvallen ontstonden luchtgevechten, die voor ons gunstig verliepen. In den nacht hebben for maties gevechtsvliegtuigen verscheidene vliegvelden in de buurt van Lincoln, ha venwerken le Livcrpool, Portsmouth, Sun- derland, Blyth, Huil, .fabrieken te New- Castle, haven- en dok werk en in het ooste lijk deel van Londen, alsmede opnieuw het groote oliedepot te Thameshaven doeltref fend met bommen bestookt. Engclsche ha vens werden verder met mijnen afgesloten. Britsche vliegtuigen zijn des nachts het Duitsche rijksgebied binnengevlogen 'en hebben op énkele plaatsen bommen gewor pen zonder noemenswaardige schade aan te richten Slechts op één plaats werd een boerenwoning getroffen. Daarbij zijn vijf burgers op weg naar den schuilkelder ge dood en twee gewond. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 46 vliegtuigen. Daarvan werden er twee in den nacht door lucht doelgeschut neergehaald. Het gelukte voorts, 6 versperringsballons te vernietigen. Zestien eigen vliegtuigen keerden niet te rug. Behalve vier reeds genoemde officieren hebben in de luchtgevechten der laatste weken nog drie jachtvliegers 20 of meer luebtoverwiningen behaald, en wel kapi tein Mayer, kapitein Oesau en kapitein Tietzen Aan het hoofd der overwinnaars in de luchtgevechten staat majoor Moel- ders met 32 overwinningen. De bewapening van Amerika Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft het wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in een crediet van 5.2 milliard dol lar voor het bewapenen van een leger van twee millioen man en voor den bouw van een zgn. „Twee Oceanen vloot". Het wetsontwerp gaat thans naar den Se naat voor het eenige door het Huis van Af gevaardigden aangebrachte veranderingen. is reeds het gebied van Eupcn-Malmcdy ge- desannexeeid en is het groothertogdom Lu xemburg uit zijn economische unie met Bel gië losgemaakt en binnen de Duitsche tol grenzen gebracht. Verdere grenswijzigingen zijn niet uitgesloten. Zoo bevindt zich in de Belgische provincie Luxemburg nog een klein Duitschsprekend gebied, dat bij het groothertogdom zou kunnen komen. Overi gens zou de afstand van den Westhoek door Frankrijk kunnen worden geregeld door ruil met Waalsch gebied. Hierbij kan worden ge dacht aan de Zuidelijke gedeelten van dc provincie Luxemburg en van het Entre- Sambre-et-Meusc; nog in 1814 bij het eerste verdrag van Parijs werden deze gebieden aan Frankrijk toegewezen, met het stadie Bopillon aan de Semois en de plaatsen Phi- lippeville, Marienbourg. Chimay en Beau- mont in het Entre-Sambre-et-Meuse; in 1815 bij het tweede verdrag van Parijs werd dan de tegenwoordige Fransch-Belgische grens vastgesteld. Hoe moet de staatsvorm zijn? Tenslotte rest nog de vraag, op welke wij ze de Groot-Nederlandsche staatsvorming moet geschieden. Dit is het aspect van het vraagstuk, dat de meest grondige studie vcreischt en hier dus niet met enkele woor den kan worden afgedaan. Wij stellen ons in ieder geval voor. dat men er niet aan moet denken met één slag een nieuwen, ge- ccntra liseerden staat te verwezenlijken. Men dient alleen te beginnen met de vesti ging van een federatief staatsverband, waar bij men de twee staten Nederland cn België, of Noord- en Zuid-Nederland, geleidelijk naar elkaar laat toegroeien om later tot grootere eenheid in de staatsvormen te ko men. Hierbij kunnen ook nieuwe grenzen tussehen Noord- en Zuid-Nederland wensche- lijk zijn. Het grootste werk zal in België moeten geschieden, waar. met behoud van de cultu- reele autonomie der Walen, de Vlamingen den thans nog overhccrschenden invloed van de Franschsprekendcn op ieder gebied van het openbare leven zullen moeten teniet doen. Bij den bestaanden overvloed van in- tcllectueele krachten in Noord-Nederland ligt er wellicht voor ons een vruchtbare taak om bii het proces van vernederlandsehing van het Zuiden doelmatige hulp te bicden. In de Japansche havenstad Kobe ontplof ten gistcrenochtcnd vroeg verschillende olie tanks. Dc brand greep met razende snel heid om zich heen, waardoor nieuwe ontplof fingen ontstonden. Een in de omgeving lig gend fabrieksgebouw werd geheel in de asch gelegd. Over de oorzaken van dezen ramp, waarvan de gevolgen nog niet zijn te over zien, is voorloopig nog niets hekend. Personen zijn niet om het leven gekomen. Mutatie in het Japansche kabinet Officieel wordt uit Tokio het aftreden ge meld van den piaatsvervangenden minister van Marine, Soemiyama. Hij zal worden op gevolgd door den huidigen chef van liet ma rine-luchtvaartbureau, vice-admiraal Toyoda. Het aftreden van Soemiyama staat in ver band met het ontslag van den huidigen mi nister van marine Yoshida. De leider van de afdceling sociale zaken bij den commissaris-generaal voor financiën en economie deelt mede: De rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft eenige dagen ge leden een verordening uitgevaardigd over het verbod van het verlagen van loonen en salarissen. De verordening heeft de bedoeling de werknemers te beschermen tegen willekeu rige verlaging van hun ontvangsten, d.w.z. tegen kortingen, die niet geboden zijn dooi de economische verhoudingen in het bedrijf. De verordening eischt voor het doorvoeren van een loonsverlaging van den werkgever het bewijs, dat deze in de voorgenomen om vang door den economisclien toestand van het bedrijf dringend noodzakelijk en met de sociale verhoudingen van zijn werknemers vereenighaar is. Nieuw is dat de werkgever niet zelf zon der meer tot een loonsverlaging kan beslui ten, maar zich hierover eerst met zijn werk nemers beraden moet.

Schager Courant | 1940 | | pagina 7