ZEEI ERNSTIGE pÉitkt lolsiij LONDEN HEVIG GEBOMBARDEERD Ti delijk Duitsclie te efonisten DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER in Den Haag VIER Groote schade aangericht Rijksmaarschalk Goering leidt persoonlijk de aanvallen Bommen in Heerhugowaard Verduisteren BONNEN die deze week gelden SHuu SihÜ*en" TeI 444 <2 »Jn®n). Kengetal 224A MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940. 84e Jaargang. No. 11286. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Verschillende N.S,B.'ers zwaar gewondéén gedood Van officieele zijde wordt uit Den Haag gemeld: Op Zaterdag, in den namiddag, mar cheerde een afdeeling van den „Na- tionalen Jeugdstorm", ter sterkte van ongeveer 200 jongens en meisjes, be geleid door eenige W.A.-mannen van de N.S.B., door de stad in de richting van de Balistraat, om daar het N.S.B.-huis op te zoeken. Juist voor dit huis reed met een duidelijke pro- voceerende bedoeling een wielrijder op deze afdeeling in, waardoor een meisje op den grond werd geworpen. Hoewel van dezen marsch aan de po litie mededeeling was gedaan en hiervoor toestemming was gegeven, grepen de slechts in geringe sterkte aanwezige Nederlandsche politie ambtenaren niet in. Daarop ontstond tumult, hetwelk in een handgemeen overging. De ter plaatse aanwezige Nederlandsche politie-mannen van de gemeentepoli tie waren niet opgewassen tegen deze situatie, doch maakten op een door den toestand niet gerechtvaardigde wijze van hun wapens gebruik, waar door verschillende N.S.B.'ers zwaar gewond werden, tengevolge waarvan een hunner nog denzelfden avond in het ziekenhuis is overleden. Ook bij de verdere behandeling van dit inci dent openbaarde zich een gebrek aan organisatie bij de gemeentepolitie. De Rijkscommissaris heeft op grond van dit feit den hoofdcommissaris .van politie in Den Haag uit zijn ambt ontzet en aan den S.S.- und Po- lizeifuehrer, S.S.-brigadefuehrer Rau- tre, het verdere onderzoek inzake dit .voorval opgedragen* IN HET KUSTGEBIED NA TIEN UUR 'S AVOND BINNEN -BLIJ VEN. ALLE NEDERLANDERS BOVEN 15 JAAR LEGIMATIEPLICHT. GEEN ZWERVERS MEER IN 'T KUSTGEBIED. GEEN VLIEGERS MEER OPLA TEN. Vier nieuwe zeer belangrijke en in grijpende verordeningen zijn afge kondigd. In het kustgebied zullen al le niet-Duitschers zich van 10 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens zich niet op straat mogen ophouden, be halve in bepaalde zeer uitzonderlijke gevallen. Voor ons gebied betreft dit de wad deneilanden, Den Helder, alle plaat sen ten Westen van het Noordhol- landsch Kanaal, dus Julianadorp, Koegras, Calantsoog, een gedeelte van de Zijpe, Schoorldam, Schoorl, Camperduin, Bergen, Egmond, Alk maar. De beperking gaat vandaag in. De tweede verordening bepaalt dat alle Nederlanders boven 15 jaar in het bezit moeten zijn van een identi teitskaart, voorzien van foto en ge waarmerkt door een autoriteit. Deze bepaling gaat 1 October in. Volgens de derde bepaling zullen zwervende kunstenmakers, mars kramers enz. niet in het kustgebied worden toegelaten. Tenslotte is bepaald, dat van heden af in het geheele land geen vliegers meer mogen worden opgelaten. Voor nadere bijzonderheden zie taien elders in dit blad. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De aanvallen van ons luchtwapen tegen de voor de oorlogseconomie bij zonder belangrijke objecten van Lon den, die in den nacht van 6 op 7 Sep tember zijn begonnen, werden oop op 7 en in den nacht van 7 op 8 Sep tember met zeer sterke krachten en met gebruikmaking van de zwaarste bommen voortgezet. Deze aanvallen vormen de vergelding voor de door Engeland begonnen en in de laatste weken nog toegenomen Britsche nachtelijke aanvallen op woonwijken en andere niet-militaire doelen in het Rijksgebied. De Rijksmaarschalk leidt persoonlijk het optreden van Noord-Frankrijk uit. In ononderbroken volgorde vielen tot nu toe meer dan een millioen ki logram bommen van alle kalibers op het haven- en industriegebied aan de Theems. Kade-installaties, koop vaardijschepen, dokken en graanpak- huizen, electrische centrales, water leidingsbedrijven en gasfabrieken, alsmede arsenalen, fabrieken en ver- keersinstallaties werden getroffen en gedeeltelijk door zeer zware ontplof fingen vernietigd. Groote branden woedden in de omgeving der dokken. Door krachtig optreden maakten jacht vliegtuigen den weg voor de gevechtsvlieg tuigen naar Londen vrij. Andere aanvallen waren gericht, tegen de groote olieopslagplaafsen en dokinstallaties van Thameshaven, tegen de springstoffen fabrieken van Chatham en het vliegveld van Hawkings. Bovendien vielen gevechtsvliegers industrie- en havendoelen in Liverpool, Man chester, Birmingham, Cardiff, Bristol, Southampton, Portmouth, Porland en tien andere plaatsen aan. De vijand vloog wederom des nachts naar Duitschland. Een golf vloog naar Zuidwest- Duitschland en wierp hier en daar bommen die geen schade aanrichtten. Het andere ge deelte der Britsche gevechtsvliegtuigen pro beerde, evenals in de vorige nachten naar Berlijn te vliegen. Zij werden echter door den geconcentreerden afweer in het. westen tot omkeeren resp. tot het vroegtijdig neer werpen van hun bommen gedwongen. Alleen in een kerk te Hamm richtten de bommen eenige schade aan. De vijand verloor bij de gevechtshandelin gen van gisteren 94 vliegtuigen. 26 eigen vliegtuigen keerden niet terug. Een duikboot heeft uit twee convooien vijf bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 33.400 brt. tot zin ken gebracht en een ander schip van 4.000 brt. beschadigd. In den nacht van 6 op 7 September ont moetten twee motortorpedobooten een door torpedojagers en bewakers zwaar beveiligd vijandelijk convooi. Ondanks hevigen afweer brachten zij drie zwaar beladen schepen met een gezamenlijken inhoud van 11.000 brt. tot zinken en keerden onbeschadigd op haar steunpunten terug. Een door Duitsche zee- strijdkrachten in overzeesche gebieden opge bracht vijandelijk koopvaardijschip, is bij het ontmoeten van een Britsch oorlogsschip door het aan boord zijnde Duitsche prijzencom- mando tot zinken gebracht Engelsche lezing. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: „De vijandelijke luchtaanvallen op Londen hebben zich verschillende malen herhaald en in grooteren omvang dan ooit te voren. Onze verdediging trad overal te gen den vijand op, terwijl de burgerlijke ver dediging zich bewonderenswaardig heeft ge dragen. Alle berichten over de aanvallen melden, dat de Duitschers groote afdeelin- gen bommenwerpers en jagers in het vuur gebracht hebben. Een bewoner van Londen zeide, dat hij minstens vijf afdeelinggen van honderd toestellen had gezien. Kort na het tweede alarm hoorde men het geraas der Duitsche motoren. Luchtafweer en brand weer traden niet op gedurende het tweede alarm, dat te 19.30 uur werd gegeven. Even na het tweede alarm werd het geluid van een groote ontploffing uit Oost Londen ge hoord. In een der wijken konden honderden Londenaars hun niet op de gewone manier bereiken. Zij moesten in de schuilkelders vluchten. Geweldige branden. Naar van de Fransche kust gemeld wordt, heeft men gedurende den nacht de ontzag-ij- ke brand in Londen niet alleen kunnen zien van de Kanaalkust bij Calais, maar zelfs den geheelen bocht van de Seine tot aan Cher- bourg toe. Even. ver is overdag de geweldige rookmas sa te zien, die van Londen naar de kust trekt De rookwolken schuiven tot wolkbanken in een, welke reeds een hoogte van verscheide ne duizenden meters hebben bereikt. Zondagochtend weer aanvallen op Londen. In den loop van gis tel ochtend hebben op nieuw talrijke Duitsche gevechts- en jachttoe stellen aanvallen ondernomen op Londen op de zelfde wijze als Zaterdag. De militaire doelen dezer formaties waren vitale industrie en haveninstallaties te Londen. De sinds Za terdag op elkander volgende aanvallen op Londen hebben, naar het D.N.B. van militai de zijde verneemt, getoond, dat Engeland Op de grootst* Nederlandsche telefoonkantoren. Ten behoeve van een vlotte afwikkeling van het telefoonverkeer van en met de Duitsche bezetting in Nederland zijn bij wijze van tijdelijke maatregel op de grootste telefoonkantoren Duitsche telefonisten in geschakeld, die beschikken over een zéker aantal telefoonverbindingen, welke op af zonderlijk daarvoor ingerichte telefoonpos ten zijn verbonden. De afwikkeling van het Nederlandsche telefoonverkeer zal onder dezen maatregel niet lijden, aagezien met de ter zake be voegde Duitsche autoriteiten is overeenge komen, dat het mede tot de taak van de Duitsche telefonisten behoort voor zoover daartoe gelegenheid bestaat, haar zorg te wijden aan de afwikkeling van het Neder landsche telefoonverkeer, ingeval dit dreigt te vertragen. Zij zullen die afwikkeling in voorkomende gevallen op dezelfde zorgvul dige wijze behartigen als het telefoneerend publiek van de Nederlandsche telefonisten gewend is. niet in staat is zijn hoofdstad tegen Duitsche luchtaanvallen te verschermen. Men had van Engelsche zijde tot dusverre steeds verklaard dat alle Duitsche aanvallen op Londen wor den afgeslagen. In werkelijkheid echter waren dergelijke aanvallen in het geheel niet ondernomen. De Duitsche aanvallen op Londen zijn eerst gis teren begonnen en hebben getoond, dat het den Duitschcn vliegerformaties mogelijk is iedere willekeurige hoeveelheid bommen van alle soorten en ieder kaliber bij dag en bij nacht op militaire doelen van Londen te wel pen. Londen zal met millioenen kilogram men bommen bestookt worden zoolang de aanvallen van vijandelijke op niet militai re doelen in Duitschland worden voortgezet. VIER SCHAPEN GEDOOD. Het verhaal van een ooggetuige. Gistermorgen zijn twee bommen gevallen in het land van den land bouwer H. Stuyt aan den Jan Glij- nisweg en den Huygendijk, nabij Alk maar dus. De projectielen kwamen 300 meter achter de boerderij neer en troffen daar vijf schapen. Twee van deze wa ren terstond dood, twee anderen moesten worden afgemaakt. Van de boerderij van de landbouwers Schil der Sr. en Schilder Jr. gingen rui ten aan scherven. Een ooggetuige vertelde ons het volgende: Zondagmorgen ongeveer 11 uur bevond ik mij per rijwiel aan het Zuideind van den Middenweg. Daar reeds eenigen tijd motor geronk uit oostelijke richting geklonken had, keek ik naar boven om te zien of ik een vliegtuig ontwaren kon. De hemel was ech ter zeer bedekt en de bron van het geluid was boven de wolken. Plots schoot, iets zwarts uit de wolken naar beneden en kort daarop zag ik in de richting van den Jan Glijnisweg achter de Ooster- tocht op ongeveer 700 a S00 M. een rookzuil omhoog stijgen, vermengd met brokken en stukken. Kort daarop klonken twee slagen zoo kort op elkaar, dat zij als het ware in één slag overgingen. Ik zag koeien, die aan deze zijde van de Oostertocht graasden, angstig uit elkaar stui ven, juist zooals dat ook wel plaats vindt bij een naderend onweer. - In het land van den veehouder H. Stuijt, gelegen achter de boerderij in den hoek van den Jan Glijnisweg en den Huijgendijk, op ongeveer 300 M! achter de hoeve, waren twee groote gaten, ieder van ongeveer 3 4 M. doorsnee en 2 M. diepte in den grond ge slagen. Vijf schapen bleken getroffen. Twee hier van werden op slag gedood, terwijl er nog twee moésten worden afgemaakt. Op de nabij gelegen boerderij, bewoond door de families Schilder Sr. en Jr., op on geveer 350 M. afstand, die juist in de wind richting gelegen was, sprongen meerdere ruiten, terwijl stukken bagger er terecht kwamen. De inslag, die over den geheelen polder gehoord werd, lokte veel toeschouwers, daar juist de kerk bij het Kruis uitkwam. Het terrein werd echter al spoedig door de politie afgezet Drie bommen in een polder te Orthen terecht gekomen. Gisterennacht hebben Engelsche bommen werpers in de omgeving van 's-Hertogen- bosch een drietal bommen neergeworpen. De projectielen kwamen terecht in een polder te Orthen nabij Den Bosch. Een door dezen pol der loopehde kabel van het P.E.N. werd ge troffen, tengevolge waarvan de kabel niet meer functionneerde. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De materieels schade is gering. Als onderdeel van de werkzaamheden in den N.O. polder is men thans bezig met het gra ven van een scheeps vaartkanaal tusschen Blokzijl en Vollenhove. Aan de polderzijde werd een dijk opgewor pen, die aansluit met de zgn. uiterdijken. (Foto Pax-Holland) Vanavond gaat de verduistering in om 8.10 uur en duurt tot morgenochtend 7.06 uur OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 5 (nieuw broodbonboekje): geldig van 9 September tot en met 15 September (niet gebruikte tot en met 17 Sep tember), rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de bonnen van serie 4 nu nog geldig tot en 12 September. Bon 05 t.m. 12 (boterkaart)gel- die van 24 Augustus tot en met 18 October. Elk der bonnen geeft recht op 1/2 pond boter. Bon 05 tan. 07 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en mei IS Oc tober. Elk der bonnen geeft recht op Vz pond margariné of Vz pond boter. Bon 08 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met IS October. De ze hon eeeft recht op Vz pond ge smolten spijsvet of V> pond boter. Bon 09 t.m. 12 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oc tober. Elk der bonnen geeft recht op het koopen van Vz pond boter met 10 cent reductie. Bon 15: Naar keuze 1 ons vermi celli. spaghetti of macaroni, tot en met 1 November. Bon 28: Naar keuze 1 ons maizena, griesmeel. puddingpoeder of pud- dingsauspoeder. Tegen afgifte van twee der boven genoemde bonnen kan men. zoo lang de voorraad strekt een pakje maizena. wegende 225 gram. ver krijgen. Tevens kan men voor bon „28" twee pakjes puddingpoeder verkrijgen. elk bevattende ten hoogs'te 50 gram zetmeel of wel drie pakjes, elk bevattende ten hoogste 33 gram zetmeel. Deze bon eeeft ook recht on een nakie pudding- sauspoeder. ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel. Bon 41: Naar keuze Vz pond rijs- temeel, rijst of rijstebloem tot en met 4 October. Bon 54: Naar keuze Vz poncj ha vermout, .havervlokken, gort of grutten, tot en met 4 October. Bon 71: Naar keuze Vz pond 'tar wemeel. tarwebloem, roggemeel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. Bon 72: 1 kilo suiker tot en met 27 September. Bon 73: Vz pond koffie of Vz ons thee tot en met 27 September. Bon 115: Naar keuze 150 gram toi letzeep 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep, 250 gram zeeppoe der,, indien voorradig, 125 gram zeepvlokken. 250 gram zelfwerkende wasmiddelen of 200 gram vloeibare zeep, geldig tot en met 24 Septem ber. Zij, die de gezinswasch naar een wasscherïj sturen, zullen voor elke 8 kg. droog waschgoed één bon „115" aan de wasscherij moeten af staan. Scheerzeepbon 116: geldig van 31 Augustus tot en met 31 December, rechtgevende op 50 gram scheer zeep of één tube scheercrême of één pot scheerzeep (alleen voor manne lijke personen boven 15 jaar). Petroleumzege! periode 6: Geldie voor 2 liter petroleum tot en met 3 November (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Kolen, enz Tot 30 September kan men hii handelaren kopen ?0% van het vprhruik van April 1939 tot en met Maart 1940.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1