Fokken Gokken? Distributie Kleine zaken Tuinbouwgrond Ook voor Reparatie gaan verdwijnen Hoornsche Crediet- Effectenbank N.V. St Maarten, Schagen, Zijpe. Gezellige Uitvoering met BAL „Het Groene Kruis" Centraal Distributiekantoor wil ze nitsluiten van toewijzing der gedistribueerde artikelen. Wat moeten de kleine plattelandswinkels 1 In Den Helder een bijzondere toestand I Een zeer belangrijke maatregel, wel ke In haar uitvoering, vooral op het platteland velen zal treffen is, naar wij uit goeden bron vernemen, in voorbereiding. Het Centraal Distri butiekantoor in Den Haag is niet meer of minder dan voornemens om alle kleine zaken, waaronder dus buurt- en kleine dorpswinkeltjes val len, uit te sluiten van distributie producten. Deze komen dus niet meer in aan merking voor de op de bon gezette artikelen. De maatstaf welke zal worden aangelegd, is als volgt: iedere winkelier, die per vastgestelde peri ode niet het voorgeschreven mini mum van veertig bonnen per artikel kan overleggen, komt niet meer voor een toewijzing daarvan in aanmer king. Op het platteland vooral, zullen velen hierdoor gedupeerd worden. Hoeveel winkel tjes zijn er niet door weduwen gedreven, die door een kleine nering hun zeer beperkt in komen vergrooten, of van hun zaakje ge heel trachten te leven? Dan is er nog een categorie, waaroor „de winkel" een noodzakelijke bijverdienste is, wanneer de man door lichamelijke onge schiktheid niet geheel het brood voor zijn gezin kan verdienen en tenslotte kan nog genoemd worden de combinatie winkel-café, winkel-kleine patroon, die men op het platte land ook meermalen aantreft. In de stad zijn het de buurtwinkeltjes, welke slechts de bewoners van enkele stra ten tot klant hebben. Deze categorie slinkt weliswaar door de concurrentie der groot winkelbedrijven en bazars, doch zij is nog steeds te belangrijk om zonder meer weg te cijferen. In Den Helder staat men xfoor een bijzonder geval! Door de groote uittocht hebben de winkels na tuurlijk vrijwel hun debiet verloren. Nu de normale toestand, hoofdzakelijk door de be kende maatregelen tot terugkeer, zich be gint te hei-stellen, wordt ook het debiet weer grooter, maar het is duidelijk, dat vele win kels nog lang niet aan hun vroegeren om zet toe zijn en vele winkeliers nog niet de vereischte veertig bonnen zullen kunnen in leveren. De leider van het Heldersche dis tributiebedrijf. de heer W. A. Everards. heeft zich, terstond na het bekend worden der maatregelen, tot het Centraal Distribu tiekantoor in Den Haag gewend. Slechts uitstel van executie kon worden verleend, in dien zin, dat winkeliers, die in normalen tijd wel in staat zouden zijn geweest veer tig bonnen van elk artikel in te leveren, hun bedrijf voorloopig mo gen voortzetten. Het zwaard van Da- mocles blijft echter boven hun hoofd hangen, want zoodra de toestand in Den Helder stabiel geacht wordt, gelden ook voor hen de algemeene bepalingen. Kunnen zij dan nog geen veertig bonnen inleveren,1 dan wor den ook zij van de lijst geschrapt. Zoo staat thans het bestaan van zestig zaken in Den Helder op het spel. Wat nu? Combinatie van kleine zaakjes schijnt thans dé eenige oplossing, in dien zin, dat twee zaakjes bijvoorbeeld samen bonnen inleve ren en dan de toegewezen hoeveelheid in verhouding van den omzet, weer samen dee lcn. In de praktijk zal dit zeker moeilijkhe den geven, allereerst moet het begrip „nering is nijdig" verdwijnen, met anderewoorden men moet „collega's, inplaats van „concur renten" worden. In dc dorpen en buurtschap pen treft men vaak slechts, naast de „groote" zaken, nog maar één zaakje aan, dat niet aan de bonnengrens zal toekomen. Die moet het dus met een collega van elders vinden. En... het is de vraag of combinatie zal wor den goedgekeurd. Wanneer het dc bedoeling is, uit een sociaal-economisch oogpunt, zaak jes op te heffen, die het nimmer tot behoor lijke middenstandsbedrijven kunnen brengen dan zeker niet. Men zal, naar wij hopen en vertrouwen, betreffenden op andere wijze tegemoetkomen Het ligt niet in den geest van den nieuwen tijd, hen, die werken kunnen ledig te laten gaan, en te laten verkommeren. Een oud gezegde, dat vroeger misschien juist was, maar tegenwoordig nog slechts een kern van waarheid bevat. Sinds eeuwen heeft de overheid zich bemoeid met de paardenfokkerij, reglementen uitgevaar digd op het houden van hengsten, echter was er van esn stamboekhouding toen ten tijde geen sprake. Na de oprichting van de stamboeken is men begonnen met een meer rationeele fokkerij en men kan gerust zeggen, dat de laatste 30 jaar de fokkerij met groo te sprongen is vooruit gegaan. Met de tijden is ook het type veranderd. Fokte men vroeger voor de markt, d.w.z. -het soort wat op dat oogenblik gevraagd werd, ook in het buitenland, dus paarden geschikt voor het leger, voor rijpaard of voor koetspaard, na de invoering van de auto is hierin een groote verandering ge^ komen. Het koetspaard is van het tooneel dwenen, terwijl door de ver doorgevoerde mechanisatie van het leger het typische ca- valleriepaard veel minder gevraagd wordt Wat gebleven is, is het paard dat gebruikt wordt op de boerderijen en landbouwbedrij ven en waarop dus de tegenwoordige fok kerij geheel is gericht. Welke eischen mag men nu stellen aan een dergelijk paard? Hoewel men hierover, naar gelang de aard van dé bedrijven nog verschillende eischen kan stellen, kan in 't algemeen aangenomen worden, dat in de eerste plaats het paard mak moet zijn in het gebruik, zoo goedkoop mogelijk in onderhoud en in goede condi tie te blijven, niet spoedig versleten zijn, kortom een paard dat zoo voordeelig moge lijk is in het boerenbedrijf. Hier nu is een groote en mooie taak weggelegd voor de stamboe ken, een taak die door de stamboe ken begrepen wordt en met mede werking van de fokkers tot een goed einde zal voeren. Schreef ik hierboven fokkenis gokken, door een zeer nauwkeurige teeltkeuze is het gokken voor een groot gedeelte uitgescha keld. Om te beginnen met de dekhengsten. Welk een selectie wordt er toegepast eer ze het predicaat „goedgekeurd" verkrijgen! Werd er vroeger uitsluitend op exterieur gekeurd, tegenwoordig spelen afstamming, bevruchting en getoonde verrichtingen een minstens zoo groote rol. Vandaar dan ook dat elke hengst van 4 jaar zich aan een verplichte keuring zoowel ingespannen, als onder den zadel moet onderwérpen, terwijl hij op 7-jarigen leeftijd afstammelingen moet toonen om definitief in het stamboek opgenomen te worden. Uit den aard der zaak zijn de eischen die aan een stamboek merrie gesteld worden, niet zoo streng, daar hier ook de selectie op het bedrijf zelf al gehouden wordt Welke fokker zal nog een De paardenfokkerijdie zooveel jaren in ons Noorderkwartier schromelijk is verwaarloosd begint meer en meer de belangstelling, welke zij zoo ruimschoots verdient te herwinnen. Wij meenen het belang der paar denliefhebbers te dienen door zoo nu en dan eenige artikelen over dit belangrijke onderwerp op te ne men. De bekende paardenliefhebber en enthousiast fokker, de heer F. A. Melchior uit de Groetpolder ver klaarde zich bereid in een serie artikelen in ons blad als deskundi ge voorlichter op "te treden. Wij vragen gaarne belangstel- lina voor nevenstaand eerste arti kel. merrie voor de fokkerij gebruiken, die onge- wenschte erfelijke eigenschappen bezit? Dit is economisch toch niet te verantwoorden, zeker niet voor jezelf, omdat je dan in je be drijf met dergelijke dieren verder moet tob ben en bij verkoop want dit is spoedig genoeg bekend voor de afstammelingen slechts een lagere prijs dan dè normale kan bedingen. In de eerste plaats moet de boer dus de paarden voor zijn eigen bedrijf fok ken. Paarden die hierin het beste passen. Kan de kbeboer in 't algemeen met een lich ter type volstaan, de bouwboer, vooral op dc zwaardere gronden, ziet liever een zwaar der soort, hoewel hier ook de smaak wel de gelijk een woordje mede spreekt. Kiest men het laatste, het z.g. Groningsche type, dan zal men zeker iets moeten toegeven op de gangen. Hooge, verheven, vooruitgrijpende gangen met een mooie opgerichte hals gaan hiermede nu eenmaal moeilijk samen. Dit vindt men in het lichtere Geldersche type. Hier in het Noorden van N.H. ligt op het gebied van de paardenfokkerij nog een groot veld braak, hoewel in de laatste jaren een vooruitgang duidelijk merkbaar is. Fok kers, wil niet steeds in Uw uil een valk zien, komt met Uw fokmerries en fokproduc- ten op de keuringen, dén pas is een verge lijking mogelijk en kunt ge de verschillen tusschen Uw paarden en die van anderen zien en wellicht tot het inzicht komen, dat het fokken met een goede stamboek-merrie toch zoo gek nog niet is. Ze kosten in on derhoud niet meer dan een ander en ge zijt zekerder van Uw fokproducten. De gokkerij in de fokkerij is dan een heel stuk minder geworden. F. A. MELOHIOR. ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN Dal 8 SCHAGEN Torenplein E 76 Alle Bank- en Effectenzaken. Moderne Kluisinrichting. Tot ons leedwezen moeten wij U in kennis stellen met het overlijden van onze lieve Moeder, Grootmoe der en Overgrootmoeder, Mevrouw Maartje van der Oord, Wed. van den heer P. GLIJNIS, in den ouderdom van bijna 89 jaar. Barsingerhorn: Wed. G. SPAANS—Glijnis. Anna Paulowna; G, M. GEERLIGS—Spaans. G. H. GEERLIGS. J. P. SPAANS. M. SPAANSKoopmans. C. S. SPAANS. L. SPAANSDu ijkers. M. P. WESTENBERG—Spaans. J. L. H. J. WESTENBERG. P. N. SPAANS. E. M. SPAANS—Eccen. en Achterkleinkinderen. Barsingerhorn, 15 September 1940. De teraardebestelling zal plaats vinden op de Alge meene Begraafplaats te Barsingerhorn, Woensdag 18 September. Vertrek sterfhuis 2.30 uur. Amsterdam: Amsterdam: Broek op Langendijk: Barsingerhorn: SCHOENEN. Ook degenen, die' nog niet dringend een paar schoe nen noodig hebben, dienen de ze vroegtijdig aan tc vragen. Er kunnen thans in ruimer mate schoenenbonnen afgege ven worden. Aanvraagformu lieren dagelijks verkrijgbaar. Bonnenuitreiking (onder over legging stamkaarten) voor Scha gen en Zijpe 's Dinsdagsmor gens, St. Maarten 's Maandags 7—8 uur n.m. VLEESCH. Uitreiking gewone en extra vleeschkaarten bij overlegging van distributiestamkaarten: ST. MAARTEN: Distributiekantoor 47 uur n.m.: Woensdag 18 September 1940 voor St. Maarten, Valkoog en Groenveld; Donderdag 19 September 1940 voor Stroet, Rijpje en Eenigen- burg; SCHAGEN; Distributiekantoor 9—11% u: v.m. en 15 uur n.m. Woensdag 18 September 1940 voor wijken.A en F; Donderdag 19 September 1940 voor wijken B. E. G. H, J en K en Kanaal- en Veldstraat; Vrijdag 20 Séptember 1940 voor wijken D en C; ZIJPE: 3 O. L. Scholen 911% v.m. en 15 uur n.m.: Woensdag 18 September 1940 te Schagerbrug voor St. Maar tensbrug en Schagerbrug; Donderdag 19 September 1940 te Oudesluis voor 't Zand en Oudesluis: Vrijdag 20 September 1940 te Burgerbrug voor Petten ep Bur- gerbrug. Schagerbrug Hedenavond Enlrée 25 cent. Aanbevelend, S. KUIPER. PASFOTO'S 4 stuks 50 cent. Dagelijks na 7 uur 's avonds. J. DE JONGH, Kanaalstraat 17 - Schagen. GELDBELEGGING. Uit de hand te koop: 2 H.A. 11 Are. in den Noordscharwouderpol der. Zich te vervoegen bij den kassier der Coöp. Boerenleen bank, J. DU BURCK te Zuid- scharwoude. AAN BRILLEN 't best en billijkst: J. H. Vrielink BOOGZIJDE 115 - SCHAGEN. „Heldersche Express" Billijk tarief. Adres: JANZENSTR. 49, en IJstent 't Zand. OHicieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart ZEEFDISTRIBUTLE. De Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van het Departe ment .van' Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat voor wasscherijen, die waschgoed van onderdeelen van de Duitsche weermacht in be handeling nemen, de volgende regeling is getroffen: De Commandanten van de be treffende legeronderdcelen zul len aan de wasscherijen een z.g. „Bcscheinigung" afgeven, waarop het gewicht van de hoe veelheid droog waschgoed, die in behandeling wordt gegeven, vermeld staat. De wasscherijen dienen deze „Bescheinigungen" op te zen den aan het Rijksbureau voor Chemische Producten, Sectie Zeep, Laan Copes van Cattcn- burch 16 te 's-Gravenhage, door welke instantie hun een toe wijzing voor de benoodigde hoe veelheid zeep verstrekt zal wor den. Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij SLACHTVEE. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat door de Nederland- sche Veehouderijcentrale de volgende plaatsen voor de leve ring van voor de slacht bestemd rundvee zijn aangewezen. Ach ter iedere plaats staat vermeld de dag waarop het vee moet worden geleverd. Groningen: Winschoten, Maan dag, Groningen, Dinsdag. Friesland: Sneek, Dinsdag, Wolvcga, Woensdag; Drachten, Donderdag; Leeuwarden, Vrij dag. Drenthe: Assen, Woensdag, Hoogeveen, Donderdag. Overijssel: Steenwijk, Maan dag; Deventer, Dinsdag; Rijs- sen. Woensdag; Zwolle, Vrij dag. Gelderland: Arnhem, Maan dag; Nijkerk, Maandag; Nijme gen, Maandag; Doetichem, Dinsdag, Apeldoorn, Woens dag; Borculo, Woensdag; Tiel, Donderdag; Zutphen, Donder dag. Utrecht: Utrecht, Vrijdag. Noord-Holland: Amsterdam, Maandag (Woensdag uitslui tend voor vette kalveren); Alk maar, Maandag, Purmerend, Dinsdag; Hoorn, Woensdag, Schagen, Donderdag. Zuid-Holland: Gorichem, Maan dag; Rotterdam, Maandag en Dinsdag: 's-Gravenhage, Dins dag; Middelharnis, Woensdag; Delft, Donderdag; Gouda, Don derdag; Leiden, Vrijdag. Zeeland: Hulst, Maandag: Goes, Dinsdag: Vlissingen, Woensdag; Zierikzee, Donder dag; Breskens, Vrijdag. Noord-Brabant: Breda, Maan dag; Eindhoven, Dinsdag; Til burg, Dinsdag; Bergen op Zoom Woensdag; 's-Hertogenbosch, Woensdag; Cuyk, Donderdag; Roosendaal, Vrijdag; Limburg: Maastricht, Maan-» dag; Horst, Dinsdag; Valken-, burg. Woensdag; Roermond, Donderdag; Venlo, Vrijdag. Opgaven ter levering moeten in het bezit van de kringzaak- voerders zijn uiterlijk op den Woensdag der week, vooraf-» gaande aan die, waarin men wenscht te leveren. Opgave, kaarten zijn verkrijgbaar bij de zaakvoerders en kringzaak-» voerders d. Nederlandsche Vee houderijcentrale, alsmede bij de plaatselijke bureauhouders van de provinciale voedselcommis» sarissen. Bij de opgaven voor levering op de Rotterdamsche markt moet worden aangegeven of men op Maandag of Dinsdag wenscht te leveren. Weging en uitbetaling vinden plaats op den dag na de leve-» ring. De prijzen, waartegen de Ne« derlandsche Veehouderijcentra* le voor slachting bestemd rund. vee koopt, worden vastgesteld op de volgende bedragen gel dende per kilo levend gewicht voor de daarbij aangegeven soorten rundvee, klassen en kwaliteiten, uitgedrukt in een. ten: 1 Vette koeien, ossen en stieren! aa a. b. c. w. 1. 61 55 4.9 43 36 2. 59 53 47 41 33 3. 57 51 45 39 30 Vette kalveren; aa. a. b 1.03 88 68 78 60 52 Gras Nuchtere kalveren kalveren a. a. 45 44 35 36 27 30 Voor afwijkende dieren wordt de prijs naar kwaliteit vastge steld. Bij levering op de ontvangst, plaatsen te Amsterdam, Rot» terdam, Den Haag, Alkmaar^ Hoorn. Purmerpnd, Schagen, Delft, Leiden en Utrecht wor den de prijzen voor vette koeien ossen en stieren in de klassen aa, a, b en c en der vette kal veren in de klassen aa, a, en b met 2 cent verhoogd. Op de uit te betalen bedra gen worden de fondsgelden in mindering gebracht. Verloren; Een BRUIN DEKZEIL, 4x4 meter, tusschen Winket en Schagerbrug. S.v.p. terug te bezorgen bij J. PEETOOM, Win. kei. Gevraagd door Echtpaar zon. der kinderen: ZITSLAAPKAMER, liefst met gebruik van keuken. Aanbiedingen onder letter SE31 Bur. van dit blad. Adverteert in dit blad BERGEN OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de collecte voor de Re- classeering, welke Zaterdag j.1. in onze ge meente gehouden werd, heeft in totaal f 150.53 opgebracht. Voorwaar een mooi re sultaat! DE HAND AAN DE PLOEG! „Onverdeeld naar de Openbare School". Verlenging der leerplicht en lichamelijke opvoeding. Een belangwekkende circulaire! He Hoofdbestuur van Volksonderwijs ver gaderde in de afgeloopen week met zijn pro pagandisten voor de vereeniging en voorliet openhaar onderwijs in Amsterdam en in Zwolle. De Algemeene Secretaris hield een inlei ding over „de positie van Volksonderwijs in deze dagen" en over de te voeren actie spra ken beide bijeenkomsten unaniem de wen- schelijkheid uit, dat het Hoofdbestuur der Vereeniging de propaganda voor liet Open baar Onderwijs onverzwakt zou voortzetten en alle voorkomende gelegenheden zoo inten sief mogelijk zou benutten ter versterking van de positie van het openbaar onderwijs en van de organisatie zelf. Het H.B. besloot daarop de propaganda te voeren en te richten naar dezelfde lijn wel ke de vereeniging nu reeds bijna 75 jaar lang heeft gevolgd, onder de bekende leuze: „Onverdeeld naar de Openbare School". Daarnaast, geheel en al in overeenstemming met de doelstelling, van V. O. „Verbetering van het Onderwijs", besloot het H.B. zijn steun te verïeenen aan de beweging welke reeds sterk groeiende is en welke beoogt te komen tot uitvoering van de lichamelijke op voeding bij het lager onderwijs over de gc- heele linie. Ook zal het H.B. blijven ijveren voor verlenging der leerplicht. Dit is eisch, welke vooral in dit tijdsgewricht moet wor den gesteld. Het H.B. wendt zich in een circulaire tot zijn afdeelingen, kringen, propagandisten en zijn ruim zestig duizend aangesloten leden en roept allen op den strijd te voeren voor: versterking cn uitbreiding van het open baar onderwijs, invoering van de lichamelij ke oefening op alle lagere scholen en ver lenging van de leerplicht. LANGENDIJK DE BLOEMBOLLENHANDEL. Met den handel in bloembollen gaat het nog maar steeds niet naar wensch. Er zijn zoovele afzetgebieden van vroeger niet te be reiken. En als hel aan de noodige vraag mangelt, dan weet men wel, dat het spaak loopt. De hoop is nu gevestigd op Duitsch- land. Als daar voldoende afzetmogelijkheid komt, dan zal er zeer zeker wel een ople ving in den bollenhandel ontstaan. NIEUW RAADHUIS TE BROEK OP LAN- DIJK EN LANGENDIJK ÉÉN. Broek op Langendijk heeft een nieuw raad huis, dat eerlang officieel zal worden geopend Het is een flink gebouw, forsch cn stevig en van binnen heeft het een indeeling en com fort, welke, vele plattelandsgemeenten het zullen benijden. Er juist tegenover staat het betrekkelijk nog nieuwe Postkantoor, da,t weldra aan zijn bestemming, in zijn tegen- woordigen omvang zal worden onttrokken, als de automatiseering van de telefoon in werking treedt. Dit gebouw is eigendom van de gemeente Broek op Langendijk, die het aan het Rijk verhuurt We memoreeren deze feiten, omdat we den laatstcn tijd telkens lezen van vereeniging, samenvoeging van ge meenten. Men weet, dat dit tegenwoordig op korten termijn en zonder veel so'esah kan geschieden door den Secretaris Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken. Daar de vereeniging van de Langen- dijker gemeenten de aandacht van de betrok ken instanties heeft, is zeker. En men deelde ons mee, dat zeer waarschijnlijk wel zeer spoedig een beslissing zal vallen. Wat die beslissing zal zijn, is vanzelf niet bekend, maar bij velen hoeft de meening de overhand dat het wel tot vereeniging zal komen. En men begint zelfs al bespiegelingen te hou den over de vraag, wie er dan burgemeester zal worden, wie secretaris, welke wethou ders we zullen krijgen en wie op de overig® raadzetels zitting zullen nemen. Als het zoo ver komt, zal toch het Broeker raadhuis wel niet het raadhuis worden voor de vereenigd® gemeenten? Dat behoort toch meer in het centrum te staan. Maar wachten we nog wat af. Dan zullen we weten, of het Broeker Raadhuis zijn bedoelde bestemming zal krij gen en of behouden. BROEK OP LANGENDIJK. DISTRIBUTIEKANTOOR. Weldra zal hier een afzonderlijk distribu-» tie-kantoor worden gesticht. In het achter gedeelte van het bekende perceel van Jb. Balder tegenover het raadhuis, is men druk bezig met een en ander in orde te maken. WIERINGERWAARD BEWUSTELOOS GEVONDEN. Toen de vrachtrijder C. M. Vrijdagavond ruim 9 uur vanaf de Kleine Buurt kwam rijden, zag hij op een gegeven oogenblik ie mand naast een fiets op den weg liggen Hij wist nog juist op tijd te stoppen, om niet over hem heen te rijden. Of hij hem toch nog geraakt heeft of wel dat de man, een zekere J! v. V., die met een rijnaak aan de Nieuwesluis ligt, gevallen was, kon nog niet worden uitgemaakt, omdat de man bewus- telaos was en niet gehoord kon worden. Me dische hulp werd spoedig verleend, waarna hij door den heer Breed naar het zieken huis te Alkmaar is gebracht. Rijksveldwach ter Samplonius en gemeenteveldwachter v; d. Brink zijn meegegaan. De man had een kaakfractuur en een groote wond aan het achterhoofd. In Alkmaar aangekomen was hij weer bij kennis en was de toestand naar omstandigheden vrij goed.

Schager Courant | 1940 | | pagina 4