von Ribbentrop in Rome Het karakter van liet Engelsche volk EINDSTRIJD tegen Engeland AUTO's die benzine verdienen DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Minister Ghandi beveelt: afwachten Meer zeep wegens inkwartiering Verduisteren Laan. Schagen. Tel 444 (2 lijnen). Kengetal 224A VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940. 84e Jaargang. No. 11296. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" vriende en representatieve volken belang hebben en dat niet alleen als toeschouwer. Twee uur lang heeft de Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop geconfereerd met Mussolini. De Italiaansche minister Alfiexi en de Duitsche ambassadeur von Mackensen woonden deze confe rentie bij. IN HARTELIJKE SFEER Omtrent het eerste onderhoud, dat de Duit sche minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop als afgezant van den Führer in het Palazzo Venezia met den Duce en graaf Ciano heeft gehad, wordt in politieke krin gen te Rome vernomen, dat deze bespreking is gevoerd in een sfeer van bijzondere har telijkheid. De groote problemen, waar het thans om gaat, zoo verklaart men, zijn aan een uitvoerige en diepgaande bespreking onderworpen. Het is bij de As-mogendheden niet gebrui kelijk, dat bij besprekingen, die de groote problemen betreffen, lang over en weer wordt gepraat of dat de wereld tot in bijzon derheden op de hoogte wordt gesteld van hetgeen is beproken. Eén ding is echter ze ker: het onderhoud werd gekenmerkt door de wederzijdsche volkomen overeenstemming op alle besproken punten. Ook is daarbij de groote voldoening over den militairen toe stand tot uiting gekomen. De besprekingen met den Duce, zoo betoogt men verder, worden gevoerd op het oogen- blik, waarop Duitscheland en Italië tot den grooten aanval tegen Engeland zijn over gegaan. Terwijl Duitschland het hart van het Britsche wereldrijk in Europa aanvalt, marcheert Italië op tegen de sleutelstelling van het Engelsche koloniale rijk in Afrika, opdat eindelijk de weg vrij wordt voor de nieuwe orde, waarvoor de As-mogendheden strijden. Uitvoerige perscommentaren. De besprekingen van minister von Ribben trop op het Palazzo Venezia en het Palaz zo Chigi hebben de levendige belangstelling van Italiaansche politieke kringen. Ook de avondbladen wijden uitvoerige artikelen aan de besprekingen. De „Gior- nale d'Italia" zegt. dat na het regeleii der problemen tusschen Roemenië en Honga rije en tusschen Roemenië en Bulgarije en na de liquidatie van de internationale Do- nau commissie, opnieuw een belangrijke stap is gedaan en opheldering tusschen hen en de spilmogendheden. Deze feiten hebben nationale en internationale gevol gen gehad, welke een onderwerp van ge sprek voor Duitschland en Italië kunnen vormen. Wat den oorlog betreft, zijn de mogendheden der spil vastbesloten den strijd voort te zetten tot een totale en de finitieve overwinning. Zij weten, dat deze overwinning zeker is; zij weten, dat bij de overwinning ook andere, zeer met haar be- Besprekingen met den Engel- schen onderkoning. Ghandi, die nog steeds de onvoorwaarde lijke leider van het „All India" congres is, is naar Wardha vertrokken. Hij heeft instruc ties achtergelaten, volgens welke alle aan hangers de wet moeten gehoorzamen en moe ten wachten op verdere instructies, welke na de komende besprekingen met den onder koning gegeven zullen worden. Het Congres heeft Maandag de verplichting op zich ge nomen, de Engelsche politiek niet te dwars- boomon, doch tegelijkertijd de propaganda tegen den oorlog op den grondslag van lijde lijk verzet verder te voeren. Luide toegejuicht. Op zijn tocht van het station naar Villa Madama werd von Ribbentrop luide toege juicht door een groote menschenmenigte, die hoera's aanhief voor Fuehrer en Duce. Na in de Villa Madama het noenmaal te hebben gebruikt, begaf Von Ribbentrop zich naar het Palazzo Venezia voor de bespre kingen met den Duce, die van 5 tot 7 uur hebben geduurd. Na afloop werd een offi cieel communiqué gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat de Duce den rijksminister van buitenlandsche zaken ontvangen heeft voor een hartelijk onderhoud. Spanje kan niet afzgdig bljjven De spilmogendheden een ideaal verbond. In buitenlandsche perskrineen te Berlijn wordt de reis van von Ribbentrop naar Rome, onmiddellijk na het bezoek van den president van 'den Spaanschen Phalanx, Su- ner, met het naderend deelnemen aan den oorlog van Spanje aan de zijde der spilmo gendheden in verband gebracht. In de Wil- helmstrasse werd gisteren opgemerkt, dat deze reis niets bijzonders behoeft te betee- kenen. Intusschen ziet de Berliner Boersen- zeitung, wier goede betrekkingen met het ministerie van buitenlandsche zaken be kend zijn, in de reis een uiting van eenheid der spilmogendheden bij het maken en uit voeren van nieuwe plannen. „Duitschland en.Italië", aldus genoemd blad, „zijn idëeel en materieel zoo nauw verbonden als tot dusver nog nimmer tusschen twee sterke en zelfbewuste mogendheden het geval is geweest. In hun bondgenootschap van geest hart en wapen staan Duitschland en Italië niet naast elkaar doch zijn zij één met el kaar. Gemeenschappelijk overleg en gemeen schappelijke besluiten verzekeren hun ge meenschappelijke daden het grootste succes. Dit hebben de gebeurtennissen van den laatsten tijd bewezen. Het zal ook in de naaste en verdere toekomst het geval zijn. Besprekingen tusschen de leidende staats lieden der asmo'gendheden plegen tot posi tieve resultaten te leiden, die door hun vrienden gewaardeerd, door hun vijanden gevreesd worden." Het is zeer opmerkelijk, dat de Berliner Zeitung am Mittag boven een telegram uit Madrid het opschrift plaatst: „Spanje kan niet afzijdig blijven." Naar wij vernemen, wordt overwogen voor huisgezinnen, welke Inkwartie ring hebben, een evenredig extra rantsoen zeep beschikbaar te stellen met het oog op de vergrootte wasch aan lakens, sloopen e.d. Geen wandeltochten van de N.W.B. Rust tot 1941 Ter vermijding van eventueel misverstand maakt de Nederlandsche Wandelsportbond, opgericht ten departemente van 0„ K. en W.* te 's-Gravenhage, bekend, dat in het jaar 1940 geen enkele wandeltocht door dezen bond georganiseerd zal worden. Duitsche pers dreigt Groote verontwaardiging over de Engelsche bombardementen. De luchtaanval van de Royal Air Force op de in de geheele wereld bekende zieken huizen van Bethel te Bielefeld heeft in de Duitsche pers zeer felle reacties veroorzaakt Deze inrichtingen zijn in 1S72 gesticht en hebben door hun werk in Duitschland talrij ke diaconessenhuizen, inrichtingen voor gees teszicken, de verzorging van kreupelen en anderen een groote vermaardheid gekregen. Al deze inrichtingen dragen 't roode kruis teek en. Drie huizen van dit groote complex zijn in den afgeloopen nacht door bommen getrof fen. Negen kinderen werden op slag gedood, een aantal andere werd zwaar gewond. Ook op andere plaatsen in Duitschland zijn weer slachtoffers onder de bevolking gevallen. Aan Duitsche zijde weigert men aan te nemen, dat hier van een be treurenswaardige vergissing sprake zou kunnen zijn. iftt is onmogelijk, dat dit groote gebouwencomplex, van roode kruisteekens voorzien, door de Britsche vliegers voor een militair object is aangezien. Men vermoedt in Duitschland veeleer, dat dergelijke aanvallen het begin vormen voor de uitvoering van een voorstel, dat in het Engelsche Lagerhuis aan de orde gekomen is, om 12 Duitsche steden met haar burgerbevolking te vernie tigen. De toon, waarop de Duitsche pers aan haar verontwaardiginig over deze Britsche daden uiting geeft, is zeer dreigend. De vergeldings gedachte wordt zo sterk .op den voorgrond geplaatst, dat de verwachting gewettigd is, dat 't vergeldiiigskarakier van de Duitsche luchtaanvallen op Engeland, naar aanleiding van dit feit, nog aanzienlijk verscherpt en dat deze aanvallen zelf nog feller zullen wor den. AANKLACHT TEGEN DALADIER EN GAMELIN INGEDIEND. Het Fransche departement van justitie deelt mede. zoo wordt uit Viohv gemeld, dat het openbaar ministerie van 't staatsge- rechtshof thans de aanklacht tegen Dala- dier en Gamelin. die zich in het kasteel Chazeron bevinden, heeft ingediend. De strijd wordt slechts voortgezet door het geloof aan een wonder. De Völkische Beobachter wijdt volgens het Hdblri., In een hoofdartikel een beschoüwing aan het karakter van het Britsche volk, waaraan wij het volgende ontleenen: De vraag rijst of en hoe lang het Britsche volk Churchill op zijn weg zal volgen. Slechts een onderzoek naar het Engelsche volkska rakter en zijn reactie op belangrijke oogen blikken kan tot bepaalde gevolgtrekkingen leiden. Wil men zich een voorstelling maken van de moraal in den strijd en van de stemming onder de Britsche bevol king, dan moet men uitgaan van het feit, dat de Engelschman geenszins laf is. Zijn geheele opvoeding die niet zoo zee op de wetenschap is ingesteld, is er op ge richt tot moed, en vooral „civielen" moed, aan te sporen. Zware lichamelijke, straffen behooren in Engeland niet tot de zeldzaam heden. Gehardheid wordt geprefereerd boven weekheid. De persoonlijke moed is echter niet gedisciplineerd. Het zou echter ook on juist zijn te meenen dat de Engelschen ge heel ongedisciplineerd zijn. Wie wel eens gezien heeft hoe de Londe- naars zich zonder morren in lange files voor de autoliushalten opstellen en ook bij andere gelegenheden de moeilijke kunst van het wachten weten te beoefenen, zal daarover verbaasd zijn geweest. De liefde van den Engelschman voor zijn land is voor hem zoo van zelfsprekend, dat daarover niet behoeft te worden uitgeweid. Zonder te letten op rang en stand hebben de Engelschen steeds één lijn getrokken. De Engelschen bevinden zich thans te midden van de ernstigste crisis in hun geheele ge schiedenis. Zullen zij die kunnen verdragen? Hun ontbreekt namelijk, aldus vervolgt het artikel in de „Völkischer B.eobachter" de organisatie. Zonder organisatie kan men geen totalen oorlog voeren. Wat op het oogen- blik de Engelsche moraal nog in stand houdt is het geloof aan het wonder, de hoop op de Amerikaansche hulp en de herinnering van precedenten in de geschiedenis. „God bliesen de schepen van koning Philips van Spanje werden uiteengedreven. Prins Eugenius hielp den hertog van Marl- borough, den voorvader van Churchill zijn Vanavond gaat de verduistering in om 7.44 uur en duurt tot morgenochtend 7.24 uur oorlogen winnen. De oude Blücher steunde den hertog van Wellington zoodanig, dat de ze den slag van de Belle Alliance", den slag van Waterloo kon winnen. In den Wereld oorlog was het reeds voldoende de New Yorksche bankiers en de eigenaars der wa penindustrieën te mobiliseeren. Waarom zou dat ook ditmaal niet gelukken? De Engelschen zullen dus voortgaan te strijden tot op het oogenblik, dat het geloof aan het wonder onvervuld zal zijn gebleken en de hoop op aanzienlijke Amerikaansche hulp is verdwenen. Dit tijdstip wordt ech ter, zoo besluit het artikel, door ons bepaald. SOEPELHEID MET DE identiteitskaarten (Van onzen Ilaagschen correspondent.) In lange slierten staan de menschen voor de fotografische ateliers te wachten, nu er op eens een ongebreidelde hausse in pas foto's is gekomen vanwegede uitreiking op korten termijn van voorloopige identiteitsbe wijzen voor alle Nederlanders boven 15 jaar. Vele menschen voelen zich al zwaar gedu peerd, omdat meer dan één fotograaf ak thans hier in Den Haag vijf dagen of meer levertijd bedingen, terwijl Zaterdag reeds met de uitreiking of waarmerking van de voorloopige bewijzen wordt aangevangen. Nu is er sedert Donderdag nog een moei lijkheid bijgekomen, hierin bestaande, dat verschillende fotografen ongeveer een enkele al heelemaal door hun materiaal, vooral papier, heen zijn. Zoodat men maar ziet, dat de moeilijkheden van den Neder- landschen burger thans velerlei zijn. Gelukkig heeft het departement van Bin- nenlandsche zaken voor dezen overgangstijd uitkomst gebracht, door goed te vinden, dat bij de stamkaart een foto wordt aangeboden, teneinde er op bevestigd te worden, welke niet aan alle vereischten voldoet, dus b.v. met een hoed op, met twee ooren zichtbaar enz. Alleen moet de foto 4.5 c.m. hoog en 3.5 cm. breed zijn. Blijkbaar zal dus voor den overgangstijd een groote soepelheid worden betracht. De definitieve identiteitskaarten zooals die over eenige maanden zullen worden afgegeven, zullen echter in ieder opzicht model zijn. Maar daarvoor zal dan ook weer betaald moeten worden. Wéér een probleem! Kamer van Koophandel heeft be zwaren tegen de wijze waarop motorbrandstof wordt toegewezen De Kamer van Koophandel en - fabrieken te Utrecht heeft zich met een uitvoerig schrijven gericht tot den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Waterstaat, naar aanleiding van het door deze Kamer dezer dagen ingestelde onder zoek waarbij gebleken is, dat door den Rijksinspecteurs van het verkeer geenszins dezelfde criteria worden aangelegd bij het verstrekken van rij- en motorbrandstof ver gunningen ten aanzien van de groep. wei- Door toedoen van de Fokvereeniging .Hoogland" zijn 25 stuks Friesch vee met zeer hooge productie of productie-afstamming naar de landerijen in de omgeving van Amersfoort overgebracht (Foto Pax-HollancD ke onder het personenvervoer moet worden gerangschikt. Met name doelt de Kamer hier op de handelsreizigers. Veelal stelden, de rijksverkeersinspecteurs zich op het standpunt, dat hier sprake is van een personenvervoer. Aldus wordt derhalve de categorie uitge schakeld, welke juist een belang rijk aandeel heeft bij het zooveel mogelijk op gang brengen en in stand houden van het bedrijfsleven. In een aantal districten wordt ech ter een minder rigoureus standpunt ingenomen en gaat men niet vol gens denzelfden maatstaf te werk. In eenige andere districten worden handelsreizigers, die met zware kof fers op reis plegen te gaan of goe deren hebben af te geven, dan wel gelden hebben af te rekenen, onder het eigen vervoer gerangschikt, zoo dat zij voor hij- en benzinevergun ning in aanmerking kunnen komen. Naar het de Utrechtsche Kamer wil voor komen, begaat men bij het classificeeren van de handelsreizigers onder het personen vervoer de onjuistheid, dat als criterium wordt aangemerkt de aard van het voertuig, inplaats van den aard van het bedrijf en wordt aldus uit het oog verloren, dat de handelsreizigers zijn te beschouwen als de zakelijke buitenposten van het bedrijfsleven. Derhalve is de Kamer van meening, dat het niet juist is te achten .wanneer aan de han delsreizigers in het algemeen geen vergun ning wordt verleend, gelijk onder meer in het district Utrecht het geval is, doch dat het wel degelijk aanbeveling verdient om, wanneer normale communicatiemiddelen ontbreken en derhalve abnormaal veel tijd verloren gaat voor het bereiken van het be oogde doel, in uiteraard strikt noodzakelijke gevallen aan deze groep gelegenheid tot vervoer per motorrijtuig te geven. Het be zwaar, dat, wanneer dit vervoer per per sonenauto plaats vindt, de praktijk heeft uitgewezen, dat misbruik plaats vindt, kan worden ondervangen door het op de vergun ning te stellen verbod om op Zondag te rijden, alsmede door een krachtige politiecle controle, welke momenteel op dit punt nog allerminst efficiënt is te noemen. Tenslotte sprak de kamer nog als haar meening uit, dat zij het uit een oogpunt van billijkheid ten zeerste zou waardeeren, wanneer zou kunnen worden bevorderd, dat ook ten aanzien van de classificatie van de groep handelsreizigers dezelfde richtlijnen in alle districten van de rijksverkeersinspec teurs van het verkeer worden gevolgd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1