Duurdere rookertjes Wat zal Egypte doen? De bomaanval op de „Stad der Barmhartigheid" De opbouwd enst is... niet duurder BOMMEN in Zeeland STALEN PLATEN GESTOLEN Een Manet, die geen Manet was Amerika moet op inflatie rekenen Het huis waar Ado'f Hitier woonde Officieele valuta-koersen MAAR DE SIGAAR BLIJFT GOED. Sigaretten, elk het zijne! Geen nieuwe merken meer? Blijkens prijscouranten, door de sigaren winkeliers van verschillende fabrikaten ontvangen, hebben deze laatstcn de bedoe ling om, naar aanleiding van de op 15 September ingegane aecijnsvenhoofring, de sigaren prijzen als volgt vast te stellen: De sigaar van 3cent wordt 4% cent, die van 4 cent komt op 5 cent. die van 5 cent op 6, die avn 6 cent op 8, die van 8 op 10. die van 10 op 12, die van 12 'cent op 15 en die van 15 op IS cent. De prijsverhoogine voor de senoritas zou dan als volgt worden: die van 2% rent worden 3 cent. die van 3 cent 4. die van 3% cent 1% cent, d'e van 4 cent 5 en die van 5 worden 6 cent. De kwaliteit zal blijven zoo ze nu is. Naar de Tel. verneemt, staat het ech ter nog niet vast, dat deze verhoo ging die ver uitgaat boven de op centen op den accijns welke per 15 September van kracht zijn geworden ook inderdaad tot stand komt. De fabrikanten hebben een uitvoerige motiveering ingediend bij het bureau Prijzen van het departement van Handel, N. en S., dat dit rapport in studie heeft. Hierin wijzen zij op hun gestegen onkosten en in het bijzonder op de opgeloopen prij zen van ruwe tabak, terwijl tevens als grond van de prijs verhooging wordt aangevoerd, dat men een wachtgeldregeling voor de ar beiders in het leven wil roepen voor het ge val te ecniger tijd op grond van de voorraad- positie, der ruwe tabak 'n gedeeltelijke of al gchcele stopzetting der productie onder de oogen gc jpn zou moeten worden. Waar blijven de sigaretten? Een vraag, waarmede rookend Nederland zich den laatsten tijd nogal eens bezighoudt is: waar blijven toch de sigaretten? In do eerste plaats moet worden vastge steld: dat, wanneer omtrent een artikel ook maar het gerucht de ronde doet., dat het wel eens schaarsch zou kunnen worden, de prij zen oploopen en de voorraden op mysterieuze wijze verdwijnen. Is er van een bepaald pro duct ook slechts een fractioneel tekort, dan zal de gewone koopcr de neiging krijgen, meer in te slaan dan gewoonlijk. Op deze wijze wordt het tekort kunstmatig vergroot, waardoor de toestand ongunstiger lijkt dan hij is. Een wijziging in dezen toestand zal eerst intreden, wanneer de aanvoeren grootcr zijn dan de consumptie. Dit is dan ook de reden, dat het rijks bureau voor tabak, den sigarettenfabrikan- ten toestemming heeft verleend, de produc tie. die aanvankelijk was bepaald op 120 van den omzet over 1939, tot het maximum op te voeren. Hoe was nu de verdeeling van deze 120 die gedurende de jongste maan den de fabrieken heeft verlaten? In de eerste plaats moest een gedeelte ge reserveerd blijven voor de Duitsche weer macht. Voorts kreeg de opbouwdienst een toewijzing, die gebaseerd is op zes sigaret ten per man per dag. Hierna blijft plus mi nus 70 over van hetgeen in de overeen komstige periode van 1939 werd verkocht. Welke waarborgen zijn er. dat deze hoeveel heid eerlijk wordt verdeeld? De grootste waarborg, aldus onze zegslie den, bestaat in de Nationale Organisatie van Sigarettenfabrikanten, het officieele klachtenbureau van het rijksbureau voor ta bak. waarin vertegenwoordigers van fabri kanten, grossiers en winkeliers zitting heb- b en.Iedere belanghebbende, die meent, niet rechtvaardig behandeld tc zijn d.w.z. niet bet kwantum te hebben ontvangen, waarop bij op basis van zijn omzet over 1939 recht heeft kan zich tot genoemd bureau wen den. Alle klachten worden onderzocht. Verschuiving in de consumptie. Toegegeven wordt, dat door de demobili satie een verschuiving in de consumptie heeft plaats gehad. Winkeliers in Brabant- sche en Geldersche dorpjes hebben verleden jaar naar verhouding uiteraard veel meer omgezet door de aanwezigheid van mili tairen. Maar deze militaren betrokken toch ook veel uit de cantines en het wordt bo- dicn ondoenlijk geacht, al deze gevallen stuk voor stuk te gaan onderzoeken. Zoo groot is de invloed hiervan echter niet, naar men ons verzekerde. Evenmin is er weinig te beginnen tegen een verkapte prijsopdrijving, door het uit de circulatie nemen van goedkoope merken en het in den handel brengen van eenzelfde sigaret onder een ander, duurder merk. De controle op den kostprijs van sigaretten is uiterst moeilijk,, zoo niet ondoenlijk. Daar bij komt. dat sigaretten een zg.n. fancy-arti- kel zijn, hetgeen wil zeggen, dat een sigaret waard is wat iemand er voor wil geven. Niettemin wordt op het oogenblik overwo gen, een verbod tot het in den handel bren gen van nieuwe merken uit tc vaardigen. Tenslotte mag, naar de meening van des kundigen, nog met zekerheid worden ge constateerd, dat Nederland op het oogenblik aanzienlijk meer rookt, omdat de menschen klaarblijkelijk zenuwachtiger zijn. Kosten voor de gemeenten niet hooger, dan bij tewerkstelling van wexkloozen. Er blijkt in sommige gemeenten ecnig misverstand te heerschen omtrent de tewerk stelling van personeel uit den opbouwdienst. Met name is er niet voldoende klaarheid .over de financiëele regeling, welke bij de uitvoering van werkobjecten zal moeten gel den. Ten aanzien van deze materie kan worden medegedeeld, dat er nauw contact bestaat tusschen den opbouwdienst en den rijks dienst voor de werkverruiming. Plannen van eenigen omvang worden door dezen dienst in overleg met de betrokken afdeeling van den staf van den opbouwdienst onderzocht en zoo noodig verder voorbereid. De bere kening van de kosten welke belanghebben den bij door den opbouwdienst uit te voeren werken zullen hebben bij te dragen, zal op overeenkomstige wijze geschieden als ge bruikelijk hij de tewerkstelling van werkloo- zen door bemiddeling van den rijksdienst voor de werkverruiming. Aldus wordt getracht te voorkomen, dat om financiëele redenen aan personeel van den opbouwdienst de voorkeur zou worden gegeven. Slechts ligging en aard van het werkobject mogen doorslaggevend zijn voor de toewijzing. Van den anderen kant behoeft het geen betoog, dat in geen geval de kosten-bij dra ge van belanghebbenden bij uitvoering door den opbouwdienst grooter zal mogen zijn dan bij uitvoering door werkloozen. De vrees, dat het inschakelen van een groot aantal werkers uit den opbouwdienst zal leiden tot hoogere loonkosten is derhal ve geheel ongegrond. Door samenwerking van de betrokken in specties van den rijksdienst voor de werkver ruiming met de betreffend® afdeeling van den staf van den opbouwdienst is de behar tiging dor woderzijdsche belangen volkomen gewaarborgd. Zulks js van bijzondere beteekenis met het oog op de voortzetting van werken, welke aan de voedselvoorziening van ons land ten goede komen, doch welke als gevolg van de huidige omstandigheden niet met het ge- wenschte tempo kunnen worden uitgevoerd door werkloozen uit de groote steden. Westkapelle opgeschrikt. Weinig schade. Gistermiddag is een drietal hommen bui len de kom der gemeente Westkapelle ge vallen. Een sloeg een trechter van zes me ter. de heide andere waren lichter. De ma- terieele schade is gering, aangezien op de plaats, waar de bommen neerkwamen, de oogst reeds binnen was gehaald. Weer bommen op Vee re. In den nacht is onder deze gemeente, door Britsche vliegers een aantal tijdbommen neergeworpen, die alle in hot weiland aan de overzijde van het kanaal zijn neergeko men. Er werd geen schade aangericht. De Amsterdamsche politie heeft een man aangehouden, die er op een bakfiets met een stalen plaat vandoor wilde gaan. Deze man. niet al te jong meer, had kans gezien een stalen plaat, welke in de St. Agniete straat een kelderruimte van het stadhuis af sluit, weg te halen en op zijn bakfiets te Iaden. Een voorbijganger, wien dit ongewoon toe scheen, waarschuwde de politie, doch bij aankomst op de plaats van het incedent was de dader reeds verdwenen. Een agent zette per fiets de achtervolging in en wist den man in de Damstraa.t te achterhalen. Schilderijenvervalschers melden zich bij'de politie. Het raadsel van het schilderij van Manet, dat bleek geen Manet te zijn en waarover wij indertijd schreven, is thans volledig op gelost. Eenigen tijd geleden heeft een schilderij van Manet, een rustende vrouw voorstel lende, dat op een tentoonstelling in een der Haagsche kunstzalen was opgehangen, veel belangstelling getrokken. Het werk was namelijk niet. bekend als behoorende tot het oevre van Manet .Het bleek, dat het schilde rij. dat met „Manet" gesigneerd was, inder daad niet door dezen Franschen meester is vervaardigd, maar behoort tot het werk van een Haagsche schilderes, die eenigen tijd geleden naar Indië is vertrokken. Een "riendin van deze ^schilderes, die het werk kende, bezocht de'tentoonstelling en herken de de „rustende vrouw" als het werk van haar vriendin. Het schilderij was blijkbaar door onbekenden met „Manet" gesigneerd en was door den kunsthandel voor oen bespot telijk lagen prijs aangeschaft. Men hoopte er bij verkoop ruim 3000 gulden voor te krijgen. Omdat geen aangifte werd gedaan er ontbrak immers een benadeelde stelde de Haagsche politie ambtshalve een onderzoek in. Vrij onverwacht heeft dit Woensdag re sultaat gehad. De politie had allereerst ontdekt, dat het schilderij door vele handen was gegaan. Nu eens was het verkocht, dan weer als ge schenk weggegeven. Tenslotte was het te rechtgekomen bij een jeugdigen Haagschen restaurateur, die. tezamen met een eveneens jeugdigen Haagschen kunstschilder, de ver- valsching pleegde en de „rustende vrouw" met „Manet" signeerde. Voor een bespotte lijk lagen prijs was het schilderij daarna overgegaan in handen van den kunsthan del. Tegenover de rechercheurs, die met het onderzoek waren belast, ontkenden zij aan vankelijk dat zij de vervalsching hadden gepleegd, doch toen de grond hun tc warm onder de voeten werd, besloten zij de po litie voor te zijn. Woensdagavond vervoeg den zij zich ten huize van den nieuwen Haagschen hoofdcommissaris, mr. Hamer, tegenover zij een volledige bekentenis af legden. Mr. Hamer heeft de twee jeugdige vervalschers uiteraard direct laten arres teoren. Zij beweren de vervalsching te heb ben gepleegd om te zien hoe de kunstcriti ci hierop zouden reagecren. Nieuwe zetel van Tsjang Kai Sjek 500 K.M. van Tsjoengking. Volgens uit Tsjoengking ontvangen berich ten heeft de opperste raad voor de lands verdediging Hsitsjang. 500 Km ton Z.W. van Tsjoengking en .300 km ten noorden van Koenming gelegen, gekozen als nieuwe ze tel van de regeering TsiangkaisjVk. Rede van Oud-president Hoover. Oud-president Hoover heeft in een rede voor de economische faculteit der universi teit van Pennsylvaniö voorgesteld, dat de Ver. Staten in plaats van zich met oorlogs gedachten bezig te houden, zich zullen voor bereiden op de verdediging der Amerikaan- sche economie na afloop van den oorlog, door de industrieels capaciteit van het land EEN REIS DOOR DE OOSTMARK. Onze reis door de Oostmark, waarop wij volop gelegenheid kregen ons op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waaron der de Nederlandsche kinderen in dit ge deelte van Duitschland waren onderge bracht, aldus een redacteur van het A.N. P„ had ook ten doel ons een indruk te ge ven van land en volk. Wij hebben gepraat met vele menschen van zeer verschillenden aanleg en stand, wij hebben gewandeld door de stille bergdorpjes en door de oude schilderachtige steden van dit goede land, waar Nederland zooveel vrienden telt. Wij hebhen slechts tevreden en gelukkige men schen ontmoet, die volop werk hebben, die weten, dat zij in moeilijke tijden leven, die beseffen, dat er hard gewerkt moet wor den die weten hoe een nationale eenheid een kostbaar goed is cn die vol vertrou wen de toekomst van hun geliefde .Oost- mark tegemoet zien. Zij weten, dat zij zich verschillende dingen moeten ontzeggen, dat het overgroote deel van de levensmid delen gedistribueerd is en dat van ver schillende waren dn voorraden klein zijn. Maar er heerscht in geen enkel opzicht gebrek. Nóch in de woningen van arbeider en burger, nóch in de restaurants, waar men nog een zeer goed menu voorgezet krijgt. De ouders van den Fuehrer kregen op 14 November 1898 in Leonding het door don postmeester Breslmayr gebouwde huis in hun bezit, en reeds enkele maanden later, in Fe bruari 1899 betrok het gezin de vriende lijke woning aan den stillen dorpsweg. Adolf Hitier was toen een knaap van 10 jaar. Slechts weinige jaren was hot de familie gegund rustig te genieten van het dorp- sche leven, reeds in Januari 1903 stierf de vader en op het stille dorpskerkhof. tegen over de woning gelegen, vond hij zijn laat ste rustplaats. Met het oog op de opvoeding harer kinderen verkocht de moeder huis en tuin en verhuisde naar Linz. Geheel zooals in het jaar 1903 staat het huisje nog te droomen temidden van tuin en boomgaard. Het is een eenvoudig, pre tentieloos huis, zooals een dorpswoning moet zijn, een spiegel van de eenvoudige arbeid zame bevolking van het land. Wij kennen ze ook zoo op ons eigen platteland: licht van kleur, twee vensters aan iedere zijde van de brcede voordeur. Voor het huisje staat een eenzame appelboom en een coni feer, erachter ligt een groote schuur en een boomgaard. Wij gaan het huis binnen, een breede trap voert ons naar de zolderverdieping waar een laaggezolderde, ruime kamer is. die haar licht krijgt door een smal venster op het westen. Het is de kamer van den tegenwoordiger leider van het Duitsche rijk. Aan de wanden hangen met overgave cn liefde gemaakte teekeningen, die hij vele jaren geleden maakte. Het zijn kijkjes op de omgeving van Leonding. Tevens zien wij er een portret van den Leider van het Duitsche rijk. Verleden en heden zijn in het eenvoudige vertrek vereenigd. Het is een schoolvriend van de vroegererv bewoner van deze kamer, die ons rondleidt. Hij weet met vereering en enthousiasme te vertellen van de dagen van weleer, het ver leden, dat na de verecniging van Oosten rijk met Duitschland zoo nauw verbonden is aan het heden. Hij vertelt hoe. de Fuehrer reeds op school een groote liefde had voor geschiedenis van land en volk en hoe hij graag toekende en schilderde. Ook als jon gen was hij reeds een leider. Hij was de aanvoerder van ziin kameraden. Moegespeeld nam hij zijn vriendjes dikwijls mee naar de huiskamer, waar écn versnapering de kin deren dan wachtte Wij brengen ook een bezoek aan het grot van de heide ouders van den Fuehrer. Het kerkhof ligt vlak bij de woning. Het is ook weer een echt dorpskerkhof: vriendelijk cn eenvoudig, een rustplaats voor avm cn rijk, gesierd met vele bloemen cn eenvoudige kruisen en gedonkteekens. Zoo is ook het graf. waarvoor wij staan. Een eenvoudig gedenkteeken cn heel veel bloemen. Bloemen en kransen, ook, daar ge bracht door de Nederlandsche kinderen, die thans in het geboorteland van Hitier ver toeven en die een bezoek brachten aan dit graf in het symbolische Leonding, het sym bool voor den Ostmarker van verleden, he den cn toekomst. I.angs den weg over den Roemerberg ver lieten wij het dorp, wat door duizenden be zocht wordt om een wijle te vertoeven in het jeugdhuis van Hitler cn op het vriende lijke kerkhof aan de voet van het bedehuis. te verhoogen, zich van buitenlandsche grond stoffenmarkten onafhankelijk te maken en wederzijdsche handelsverdragen te sluiten. Daar het goud, aldus Hoover, als internatio naal betalingsmiddel een groote waardeda ling zal ondergaan, moet met een periode van inflatie rekening gehouden worden. Hoover gaf als zijn meening te ken nen, dat een deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog de hoop op het behoud van een vrijen we reldhandel voor geslachten lang zal verijdelen Het denkbeeld, dat den laatsten tijd in de Ver. Staten wordt gepropageerd volgens het- welke de vrije landen zich na den oorlog in economisch opzicht zullen aaneensluiten tegen de totale staten noemde hij onzin. De verovering van Sidi el Barrani door de Italiaansche troepen heeft, naar uit ver schillende Engelsche uitlatingen blijkt, de Engelsche combinaties over de vooruitzichten van de oorlogsontwikkeling in Afrika gewij zigd. Woensdagmiddag verklaarde de En gelsche radio, dat de Britsche militaire auto riteiten te Cairo zich door de jongste ont wikkeling niet verontrust gevoelden. Een feit is, dat de Italiaansche opmarscb over 120 km. in drie dagen de nog tot Dinsdag middag te Londen gehoorde uitlatingen over de mogelijkheid van zulk een offensief weer legt Tn berichten uit Cairo wordt bevestigd, dat Sidi el Barrani door twee gemotoriseer de colonnes is ingenomen. Dinsdagavond zijn besprekingen geopend tusschen den Egyptischen minister van de fensie, Mahmoed Fahtnv, cn den chef van het BritschEgyptische officierskorps, El- kiss Pasja. Het voorwerp van bespreking was volgens een bericht van het Zweedsche blad „„Nya Dagligt Allehanda" uit Caïro, de houding van Egypte na de Italiaansche grensoverschrijding. In dit verband deelt liet Zweedsche blad mede, dat het staande Egyp tische leger 873 officieren en 24.000 man sterk is. Onze correspondent uit Berlijn meldt: Bevindt Italië zich thans, nu de Italianen de grens hebben overschreden, met Egypte in oorlog! Naar aanleiding van deze vraag wordt van Duitsche politieke zijde opgemerkt dat Italië, cn niet Duitschland, bevoegd is daarop te antwoorden. Uit rechtskundig oog punt beschouwd behoeft er echter van een oorlog tusschen Italië en Egypte geen sprake te zijn. Immers op grond van het Britsch Egyptische verdrag verkreeg Engeland in Egypte het recht de miliaire steunpunten, luchtbases en verkeersmiddelen te gebruiken. Engeland heeft echter dit verdrag misbruikt door vanuit dit gebied Italië te bestoken. Italië wil thans Egypte van de Britsche heerschappij bevrijden, wetend, dat het daar bij de waardeering van de- overgroote meer derheid van de Egyptenaren kan rekenen, hoewel in Caïro Engelsche troepen liggen, zal Italië Cairo niet bombardeeren. De in Egypte bezette gebieden worden niet door Italië veroverd, maar voor Egypte heroverd. Omtrent de bomaanval op de inrichting Bethel bij Bieleveld, die in de geheelc we reld als „Stad der Barmhartigheid" bekend staat, vernemen wij de volgende bijzonder heden. In den vorigen nacht vloog een vijandelijk vliegtuig twintig minuten voor een over het gebied van de inrichting Bethel en wierp achtereenvolgens acht brisantbommen uit, deels van vrij zwaar kaliber. De eerste bom trof den grooten winkel van de inrichting en richtte aanzienlijke materieele schade aan. Daarbij werden -drie personen in de gang gekwetst, toen zii op weg naar den schuilkelder waren. De tweede bom trof de verpleeginrichting voor zwakzinnige en epileptische kinderen „Klein Bethel" en sprong op de eerste ver dieping. Daardoor werd een slaapzaal met vijftien kinderen op den leeftijd van negen tot achttien jaar getroffen en totaal ver woest. Viif vrouwelijke verpleegden waren terstond dood. De anderen waren alle deels zwaarder, deels lichter gewond. Twee an dore patiënten gaven na hun overbrenging naar het ziekenhuis den geest. Voorts verkeeren er nog twee in levensge vaar. Deze kinderen lagen nog in bed. daar zij voor het grootste deel volkomen hulpeloos waren in den korten tijd tusschen alarm en aanval niet naar den kelder gebracht kon den worden. De derde hom viel omstreeks tien meter van bovengenoemde verpleeginrichting in den tuin en ontplofte daar. De scherven richtten schade aan het gebouw aan en aan de eveneens omstreeks op tien meter afstand gelegen verpleeginrichting Siloah. Hier wer den twee volwassen vrouwelijke patiënten gedood en een verpleegster zwaar gewond. De vierde bom viel een meter of vijftien verderop, vlak naast het lazaret en zieken huis „Nebo" in den tuin en explodeerde op slechts acht meter van dit gebouw. Hier werd slechts schade aangericht door scher ven. De vijfde bom viel een 25 meter verder op het kerkhof van „Bethel" en vernielde een groot aantal graven. Grafsteenen en doodkisten liggen rondom verspreid. De zes de hom kwam een vijftig mter verderop in een boschje terecht. De zevende en achtste kwamen vlak naast de verpleeginrichting „Magdala" neer. Hier zijn geesteszieke vrou wen ondergebracht. Ofschoon beide bommen slechts op enkele meters afstand insloegen, werd hier slechts door scherven aan de bui tenmuren en ramen schade aangericht en een deel van den inboedel werd vernield. Op de gebouwen bevindt zich een groot, duidelijk en ver zichtbaar rood kruis. Voor het uitwerpen der bommen cirkelden een of meer vijandelijke vliegtuigen een minuut of twintig boven de omgeving, blijkbaar om de doelen te onderkennen. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat zij in het schijnsel van de parachutefakkels de vele roode kruisen van de negentien afzonderlijke gebouwen hebben moeten opmerken. Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 *no 100 100 500 500 100 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 11 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1937 3 1937 (3%) 1938 3 (3%) 1939 3 V.K. L.K. 98% 98% 98 7/16 98% 90% 90 15/16 98% 98% 917/16 91 11/16 98 7/16 98% OOST-IN DIë. 100 1937 3 500 1937 3 100 1937a 3 500 1937A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 91 77% 80% 81 76% 75% 75% 91 77% 77% 81 5/16 81% 76 13/16 77 7/16 75% 75% 62% 70 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 81% 81% s Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 81% 81% R'dam '37 I, III 3% Z.-Holland 1937 3 87 87% HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hyp.b. Veendam 3% 87% 87% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 80 80 Gelsnk. Berg 5 63 65 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 145 148 Ned. Ind. Hanrlelsb. A. 95 95% Ned. Handel Mij. c.v. A. 80 81 Ned. Handel. Mij. r. A, AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 87%93% 99%97% Calvé Delft c. v. A. 66 71-73 Gentr. Suiker Mij. 166 Fokker g. A. 190 199 Lever Bros en Unilever c.v.A 8390% 93%98% Ned. Ford 320 330 Philips G.B.v.A. 154—156% 160%158 Philipsp ref. A. 125 127 Heemaf N V. A. 92 87 Lever Br. en Un. A Lev. Br 6% p.A. 84% 86% Ned. Kabelfabr. A. 378 3S5 Ned. Scheepsb. A. 113 1*5 Ver. Blikfabr. A. 187 Papierfahr. v Gelder A 126 1|8% Werksproor v. A. - A. 134 13a Buitenland. Anaconda copper c.v. A 21%—21%^^^, Beth. Steel c.v. A 68 67% Gen. Motors c.v. A. 42% 41% Int. Nickel c.v. A. 00i7~" Kennecot Copper c.v. A 28 ogog 15/16 North. Am. Aviation c.v. A. 19 7/16 19% Rep. Stee! c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 47% 48% PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. 202 205% Kon. Petr. 219—!222 221%—228 Buitenland. Shell Union c.v A. 8 5/168 7/16 Tide Water c.v. A. 8%8 7/16 8%8% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 197%—198 198%200% Bandar Ruhber Mij. A. 145 Deli Batavia Mij. A. 142 148% SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 369-371 374-376 •lavasche Cultuur 212 213 NI.S.U. 213 215 Ver. Vorstenl. Cult 92 94 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 137%-139 140%-142 198% 198%-201% 159 158%-162 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland-Amerika lijn A. 94-96 100-98 Java-China Japan lijn A. 128130% 131—133% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 119-121 122-125 Kon. Paketvaart A. 200 204 Ned. Scheepv. Unie A. 129%-132133%-138 Rott. Llovd A. 109%-110 113 Stoomv. Mij. Nederland A. 110% 113 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16—1.88 9/16 75.28—75 43 30.11-30.17 3.81- 3.82 44.81-44.90 *4,8442.92 1.86%—1 90% 30.08-30.20 44.76-44.94 42.80-42.96

Schager Courant | 1940 | | pagina 2