Zondagsschool of opdreuninstituut Ernstig verkeersongeluk te Den Haag Twintigjarig meisje vermist Joodsche syoagogen in Roemenië blijven Luchtaanvallen van beide zijden Britsche aanval ter zee afgeslagen Vrijdag 20 September 1940 Tweede blad In de Paktuinen te Enkhuizen zijn Donderdagmorgen de ring schoonrijderijen gehouden. Het West-Friesche paar Houter uit Wognum in actie (Foto Pax-Holland) De „vragenleerderij" van vroeger vormt thans de geestelijke schat kamer van velen! Tijdens de te Hoorn gehouden landbouw- jongerendag, laakte mei. van der Ileydcn, een der vooraanstaande mcnschen van het Vol kshoogeschool wérk het ziclloozc buiten leeren, dat nog al te vaak op onze scholen wordt beoefend. Niet alleen op de scholen! Ook hij liet godsdienstonderwijs wordt vol gens velen te weinig rekening gehouden met de eischen der moderne opvoedkunde, en ve ilen zien in de Zondagsschool slechts een op dreuninstituut. Een medewerker van de N. 31.C. denkt er anders over. Want zegt hij, toch zal menigeen afgezien nog van het feit, dat de jeugdige geest geschapen is om „van buiten te leeren" thans erkentelijk zijn voor hetgeen hij onder de abnormale omstandigheden van het oogenblik aan het zoo gesmade „vraaglecren" te danken heeft. Het is geenszins toevallig, dat men vroe ger zoo aan deze methode gehecht is ge weest, en dat men in den modernen tijd haar heeft laten varen. Vroeger was hetgeen men van buiten geleerd had, het cenige geestelijke bezit. De analfabeet uit vorige eeuwen kon niet lezen; bovendien waren hoeken schaarsch en kostbaar. Doch al werd het oog hierdoor op de letters weinig ge oefend, één orgaan functionneerdc vrij wat heter dan nu: het geheugen, dat spoediger opnam en minder snel weer'vergat. Men had geen gedruktcn Bijbel noodig, want men föcp mict den Bijbel in zijn hoofd. De term „Bij belvast" zou men tegenwoordig niet heb ben uitgevonden. En gelijk het met den Bij- hel ging het met de kerkliederen en ook met stichtelijke lectuur buiten Schrift en Belijdenis. De vroegere vromen kenden tal- looze spreuken, verzen, verhalen en aanha lingen uit het hoofd, dank zij de methode [van het van buiten leeren. Ook wanneer zij als kinderen, bij wie het geheugen het ontvankelijkst is. van het van buiten ge leerde weinig hadden begrepen, vormde dit onbegrepen materiaal een kostelijke geeste lijke voorraadschuur voor de dagen der vol wassenheid. Dan eerst kwam het geleerde lot zijn recht. Waarom blijft de kerk „ouder- wetsch"? Waarom de kerk deze ouderwetsche me- jthode gehandhaafd heeft, ook nadat de mo derne paedagogiek had uiteengezet, dat men kinderen alleen datgene mag toedie nen, wat zij kunnen bevatten? Uit louter con servatisme alleen? Of ligt er de waarheid ten grondslag aan de opvatting, dat er ach ter het conservatisme der kerk een door de eeuwen bevestigde ervaringswijsheid ver- Scholen is? Het laatste zou men gaan denken, nu haar onderwijsmethode de juiste blijkt ten over staan van anders niet op te lossen moeilijk heden. Men kan het gezichtsvermogen verlie zen en hierdoor van zijn boeken als geeste lijke bron verstoken raken. De hoeken kun nen ook om de een of andere reden aan de Circulatie worden onttrokken. Onze tijd le- Nert een ander voorbeeld van dergelijk on gemak. De verduistering moge gelegenheid genoeg laten om in de huiskamer een boek ter hand te nemen, in menig gezin zal men toch de schemer wat rekken. Ook zal het kerkelijk leven en inzonderheid ook liet godsdienstonderwijs wat worden belemmerd. Godsdienstoefeningen, bijeenkomsten, cate- chisatiën geven thans minder gelegenheid dan gewoonlijk tot geestelijk verkeer; ook het uitleenen en koopen van boeken lijdt on der dc tijdsomstandigheden. Geesteijlke provisiekamer thans een mooi bezit. Gelukkig hij, die er in zijn geheugen een geesteijlke provisiekamer op nahoudt, met [voldoende voorraden om tijdens de schrale jaren op te kunnen teren! Gelukkig hij. die ook zonder boeken, zonder Bijbelclub of ca techisatie in het verduisterde vertrek zijn huisgenooten een opbeurend vers. een troost rijke spreuk of een zinrijk verhaal ten ge- ihoore kan geven, dat in zijn geheugen ig blijven hangen van die ouderwetsche bijeen komsten. in het catechisatielokaal, waar hij als kind tegen zijn zin werd gedwongen din gen van buiten te leeren, welke hij toen piet begreep. Nu op velerlei gebied de moderne tech- piek, welke -het den mcnsch zoo gerieflijk miaakte, en waardoor hij meer en meer zon der eigen krachtsinspanning kon leven, ons wat in den steek laat, komen de ouderwet sche methoden opnieuw in gebruik. Zoo zal de kerkelijke gemeente zich mogen Verheugen, omdat men bij alle andere ouder wetsche dingen, die men bewaard heeft, aan gezien zij misschien nog wel eens te pas kon den komen, ook de ouderwetsche „vraagleer" ïncthode thans opnieuw uit de stoffige kast yan het verleden te voorschijn kan halen, Grafische arbeiders vereenigen zich Na liet besluit tot fusie tussclien het Ne- derlandsch Verhond van Vakvereenigingen en de N'edcrlandsche Vakcentrale is men ijve rig begonnen met de verdere voorbereiding van de versterking van de algomeene positie der vakarbeiders. Naar buiten werd de een heid, waarnaar thans gestreefd wordt en die na jaren nu ook bereikt zal worden, reeds gedemonstreerd door bovengenoemde fusie, terwijl thans ook naar binnen aan de een heidsgedachte, aan de vorming van sterke vakgroepen gearbeid is door vereenigingen of honden, waarvan de leden in één bedrijfs groep werkzaam waren, samen te doen smel ten. In vele oragnisaties. welke tot hef Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen be- hooren of vroeger in de Nederlandsche Vak centrale vcreenigd waren, werd dit punt zeer actueel. Zoo bleken door dc. fusie tusschen N.V.V. en N.V.C. samengebracht te zijn dc Alge- meene Nederlandsche Typografenbond, dc Nederlandsche Litho-, Foto- en Chemigra- fenbond en dé Nederlandsche Grafische Bond Dit heeft ertoe geleid, dat de Algemeene Ne derlandsche Typografenbond, als grootste der drie organisaties, de opdracht van Com missaris Woudenberg ontving, deze groepen lot één vakgroep te vereenigen. Terstond zijn besprekingen gehouden tusschen de drie ge noemde organisaties, met het' gevolg, dat thans algeheele overeenstemming is bereikt. Door dc fusie tusschen N.V.V. en N.V.C. en door de samensmelting van de drie organi saties in liet grafische bedrijf zullen dc wer kers in dit bedrijf sterker dan ooit als geor ganiseerde vakgroep naar voren treden. Spelen met lucifers eischt slachtoffers Zesjarig meisje om het leven gekomen. Het zesjarig dochtertje van den landbou wer M. uit Vierakker, dat Woensdagmiddag op den zolder bij buren met lucifers speel de, is in brand geraakt. Overdekt met brand wonden is het meisje in het R.K. ziekenhuis te Zutphcn opgenomen, waar het gister nacht is overleden. Eenige andere kinderen hebben minder ernstige brandwonden opge- loopen. Postzegels met beeltenis van maarschalk Pétain Het ministerie van financiën in Frankrijk deelt mede, zoo wordt uit Vichy gemeld, dat binnenkort een nieuwe .postzegel met de heel tenis van maarschalk Pétain zal worden uit gegeven. Tevens zullen de muntstukken van vijf francs, die tijdens don oorlog werden in getrokken, met den beeldenaar van het Fran sche staatshoofd weer in omloop komen. Eén slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. Op het kruispunt Rijswijkscheemveg Wal dorpstraat te Den Haag, sloeg Woensdag middag een paard, dat voor een wagen was gespannen, op hol. Ntf eerst een benzine pomp omver te hebben gereden, botste de wagen tegen den 54-jarigen J. L. F. uit de FaLckstraat, die ter plaatse op een rijwiel reed. De man werd tegen den grond gesla gen en brak een rechterbeen. De voerman was intusschen van den wagen gevallen en ernstig gewond. Beide slachtoffers werden naar het zie kenhuis gebracht, waar de voerman kort na aankomst is overleden. Sedert Maandag j.1. wordt te Amsterdam vermist de 20-jarige Elisabeth Johanna Tenge, van beroep dienstbode in de hoofd stad. Het signalement van de vermiste luidt: Lang circa 1.00 meter, gezet postuur, blee- ke gelaatskleur, lichtblauwe, oogen, breede neus, gekruld lichtblond haar, eenigszins scheeve mond. Zij waS gekleed met donkerblauwe pluche mantel, blauwe klokrok, lichtblauwe ge streepte blouse, lage zwarte peau de peche schoenen, blootshoofd. Zij draagt een rood handtaschje bij zich. Opsporing en aanhou ding van deze minderjarige wordt verzocht. Vele andere religieuze secten verboden. De Roemcensche minister voor kerkelijke aangelegenheden, Budistiani, gaf een reeks verordeningen met betrekking tot de rechts positie van de kerken en religieuze gemeen schappen uit. Daaruit blijkt, dat de staat de volgende gemeenschappen erkent: de Grieksch-Katholieke, de Roomsch-Katholieke, de Hervormde (Gereformeerde), de Luther- sche, dc Armeensche en de Mohammedaan- sclie. Dc Joodsche religieuze gemeenschap is niet van Staatswege erkend, doch wordt geduld. Voor het gebruiken van de synago gen is een door de regeoring afgegeven toestemming noodig; in de steden wordt voor iedere 400 gezinnen en in de dorpen voor iedere 200 gezinnen een synagoge toe gestaan. Alle andere religieuze gemeen schappen en secten zijn verboden, zij moe ten oogcnblikkelijk hun actie stopzetten en hun kerken, gehouwen en andere bezittin gen ter beschikking van den staat stellen, in wiens bezit ook de synagogen overgaan, voor welker gebruik 'geen toestemming wordt verleend. Onder de als verboden „sec- ten" genoemde religieuze gemeenschappen zijn ook gerekend: de Baptisten, aan wie de laatste jaren reeds sterke beperkende bepa lingen waren opgelegd. Hun aantal bedroeg op het oude Roemoenschc gebied ongeveer 200.000. Reeds in 1938 werd een reeks sec- ten verboden, welker leer en ritueele ge bruiken tegen het belang van den staat en de staatsinstellingen en tegen de goede ze den en de openbare orde waren. Hun aantal liep in de tienlallen. In Spanje weer priesters op school Een oud gebruik hersteld. In Spanje worden dc wettelijke bepalingen van de vroegere republikeinsche regeering opgeheven, die den priesters het geven van onderwijs aan middelbare en kweekscholen verboden. In Spanje zal voorts de katholieke bijbel verspreiding met nieuwe kracht worden ter hand genomen. De verecniging tot bevorde ring der bijbelstudie is voornemens een nieuwe kastiliaansche bijbelvertaling in het licht te geven en het wetenschappelijke tijd schrift „Estudios Biblicos" uit ie breiden, terwijl zij er zich voorts op zal toeleggen den bijbel zoowel in de kringen der ontwikkel den als bij de grootc schare des volks in gang te doen vinden. De zuurkool-inmaak is in den Langendijk begonnen. Aan voer langs den loopenden band (Foto Pax-Holland) Het product is gereed, de zuurkool is ingemaakt, de vaatjes zijn gevuld en worden gesloten (Foto Pax-Holland) Duitsch weermaehtbericht Het opperbevel van de Duitsclie weer macht deelt mede: Het luchtwapcn viel ook gisteren ondanks de slechte weersomstandigheden verschil lende voor den oorlog belangrijke doelen in de omgeving van Londen aan. De haven complexen en haveninstallaties in Tilbury, dc staalswerf in Chathain en de grootc olieopslagplaat'sen van Port Victoria wer den doeltreffend met hommen bestookt. Ver scheidenc olietanks en een tankschip gin gen in vlammen op. In den nacht werden dc vergeldingsvluch- ten tegen Londen in versterkte mate voortge zet. Vooral de Silvertown- en Royal Albert- docks, alsmede andere belangrijke doelen kregen onophoudelijk talrijke homtreffers van het zwaarste kaliher. Tn vele stadsdee- Ion van Londen ontstonden uitgebreide bran den. Ook in andere dcelen van Engeland worden voor den oorlog belangrijke doelen, zooals dc haveninstallaties in Livcrpool, de chemische fabrieken in pillingham, de Tyne docks in Newcasflc, alsmede vliegvelden in Middcn-F.ngeland met succes aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in Noord- Frankrijk en België op verscheidene plaat Hoogland gaat schapen teelen. Een aantal boeren in de omgeving van Hoogland heeft de handen ineen geslagen en is gezamenlijk begonnen mét den teelt van schapen (Foto Pax-Holland) sen bommen, zonder noemenswaardige mi litaire schade aan te richten. Het versperren van Zuid-Engelsche ha vens door mijnen werd voortgezet, In den nacht van 18 op 19 September wer den Britsche vliegtuigen. die West-Duitsch- land binnenvlogen door den Duilschen af weer tot terugkeeren gedwongen. Zij wier pen hun bommen op niet-militaire doelen en vielen daarbij liet herstellingsoord van Bethel aan. Drie ziekenhuizen werden ver nield, hoewel zij door het Roode Kruis duidelijk als zoodanig gekenmerkt waren. Hierbij, werden negen kinderen gedood, en twaalf gewond. Tijdens den nacht werden negen vijande lijke vliegtuigen door luchtdoelartillerie en twee door nacht jagers, overdag 24 vlieg tuigen in luchtgevechten neergeschoten. Aan de Noordzeekust schoot de marine- artillerie oen vijandelijk vliegtuig neer. Twee andere vliegtuigen werden zoo zwaar be schadigd, dat zij als verloren beschouwd kunnen worden. De gisteren door den vijand geleden totale verliezen bedragen dientengevolge 38 vlieg tuigen. 13 eigen vliegtuigen worden ver mist. Ifaliaansch weermaehtbericht Het 104de Italiaansche weermachtsbericht luidt: Eenheden van de vijandelijke marine heb ben langs de kust tusschen Bardia en Sidi el Barrani een actie tegen onze troepen ge voerd. Onze luchtmacht kwam tusschen- beide, bombardeerde den vijand en noopte hem zijn actie te staken en te vluchten. Een kruiser van 10.000 ton werd getroffen door een torpedo, uitgeworpen door een onzer torpedovliegtuigen, en zwaar bescha digd. Onze luchtmacht wierp bommen van klein kaliber en gaf machinegeweervuur, waardoor overal vijandelijke .kolonnes en gemotoriseerde strijdmiddelen op de vlucht getroffen werden, alsmede versterkingen te Mersa Matroeh en andere militaire doelen. De vijand voerde luchtacties uit in de omgeving van Tobi-ock. Bomba en Bcng- hazi, waardoor beperkte verliezen en scha de veroorzaakt werden. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten door on ze jagers, drie werden waarschijnlijk neer geschoten en een ander werd neergescho ten door het luchtafweergeschut van de marine. Al onze vliegtuigen keerden terug. Vijandelijke vliegtuigen vielen de eilan den Rhodos en Laos aan, waarbij lukraak bommen uitgeworpen werden. Een deel daarvan viel in zee of veroorzaakte kleine branden en zeer geringe schade aan een huis, doch geen slachtoffers. Een vijande lijk vliegtuig werd door het luchtafweerge schut neergeschoten. In Oost-Afrika deed de vijand luchtaan vallen op Kassala, Assab. Djavelle, Moga- disco, Diredaoea, eZila, Mersa, Tcclai en de Roode Zee, waarbij in totaal aan Italia nen en inheemschen zeven personen gedood werden en onheteckenende schade werd aangericht. Onze luchtmacht bombardeerde te Aden mailbooten, die voor anker lagen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5