Een nieuw Gibraltar in Zuid-Amerika NIPPER EN PELLE De Mascotte Dc vliegende vestingen voor Engeland GEEN TI|D OM HAAR TE KNIPPEN De Zweedscbe pers over de vergeldingsactie Radioprogramma ALS AMERIKAANSCHE TROEPEN LANDEN IN URUGUAY STEUNPUNTEN OP DE KUSTEN VAN URUGUAY. (Van een bijzonderen V.P.B.-medewebker) Washington, September 1940. De oorlogszuchtige stemming in be paalde Amerikaansche kringen, die nietis liever zouden zien dan dat de Vereenigde Staten zich in het conflict mengden, neemt eer toe dan af. Zoo heeft de opper bevelhebber van de Amerikaansche strijd krachten, Generaal Marshall, de opperbevel hebbers van de strijdkrachten van de ver schillende Zuid- en Middel-Amerikaansche staten uitgenoodigd, in Octobcr a.s. een be zoek te brengen aan de Vereenigde Sta ten, ten einde hen vertrouwd te maken met alles, wat dezen op het gebied van militaire voorbereidingen presleercn. Met welk een volharding deze pogingen om don militairen geest aan te wakkeren door het ministerie van Oorlog worden voortgezet, blijktwel uit het feit. clat reeds in Juni van dit jaar onderhandelin gen hebben plaats gevonden tusschen dc generale staven van de Vereenigde Staten en die van Uruguay. De „New York Ti mes" weet zelfs te melden, dat de gene rale staf van de Vereenigde Staten aan dien van Nicaragua een volledig plan heeft voorgelegd, waarbij ondersteld werd dat beide generale staven nauw zouden sa menwerken en zelfs het landen van Ame rikaansche troepen in Montevideo werd voorzien. Hebben de Vereenigde Staten een Gibraltar noodig? Hiertegen zijn echter ook in Uruguay stem men opgegaan. Men voorziet niet de moge lijkheid, dat Uruguay in zoodanige situatie zou kunnen komen, dat 't noodzakelijk zou zijn, Amerikaansche troepen op Uruguee- schcn bodem toe te laten. Intusschen merkt de „New York Times" tusschen twee haakjes op, dat Uruguay door zijn ligging als geroepen is, om op te treden als bewaker van dc Zuid-Bra/.iliaanschen zoowel als van den geheelen La Plata-handcl Militaire steunpunten, opgericht langs de kusten van Uruguay, zouden er zelfs toe kun nen bijdragen, een Zuid-Amcrikaansch Gi braltar in het leven te roepen! Intusschen is het. nig een open vraag, of Amerika op een dergelijk steunpunt reflecteert. Intusschen geeft, het standpunt, dat men ten aanzien van Uruguay inneemt, te den ken. De pogingen van de zijde der V.S. om mi litaire resultaten te bereiken met Costa Ri- ca, Nicaragua en andere Middel-Amerikaan sche staten door middel van militaire com missies, worden intusschen voortgezet. Staatssecretaris IIull heeft op de perscon ferentie geweigerd zich uit te laten over een radiobericht, volgens hetwelk het Ameri kaansche Ministerie van Oorlog binnenkort vier vliegende vestingen aan de fabrikanten zou teruggeven, opdat deze dan aan En geland verkocht kunnen worden. Algemeen wordt aangenomen, dat het radiobericht juist is geweest. Feuilleton Door H* dc Vere Stacpoolc HOOFDSTUK VI. Hetgeen Carnahan vertelde. Den volgenden morgen wandelde Cray reeds vroeg naar de haven, om Carnahan zijn besluit mede te deelen. De lucht was helder en daardoor onder scheidde de jonge man ver aan den horizon een grooten mailstoomer, die koers zette naar de haven van Sandabar. Die boot, waarschijnlijk een Nederlandsche, bracht reizigers aan uit het verre Europa. Zij was een stukje Europa, een stukje Wester- sche beschaving. In gedachten kon Cray de bel voor het .ontbijt hooren luiden, zag hij de passagiers zich naar de ruime eetzaal be geven, om hun laatsten maaltijd aan boord van het zeekasteel te gaan gebruiken. Wat een verschil, die groote, luxueuse boot, met de kleine, aftandsche „Itang" die op korten af stand in de haven lag, zoo dacht de jonge man. Hij had den vorigen avond de schuit niet van buiten kunnen zien. Nu, bij daglicht, zag hij eerst goed hoe vervallen en verwaarloosd het schip er uit zag, ofschoon het wel sterk en zeewaardig leek. Wat was het toch, dat een schip persoon lijkheid gaf, zoo vroeg hij zich af. Terwijl hij naar de „Itang" keek, zag hij als het ware haar eigenaar voor zich: slordig, onverschillig en avontuurlijk, een echten vrijbuiter, met toch een zekere vastberadenheid en wils kracht. Wat zou een reis met die aftandsche schuit hem brengen, zoo peinsde hg verder. In elk geval bracht zij hem vrijheid, een zekere zor geloosheid misschien wel geld en bovendien het „onbekende". Hij kende het Oosten slechts door hetgeen hij er van gehoord had en door het lezen van reisverhalen. Hij was nog te kort in Indië om het door ondervinding te kennen. Een zeker iets zei hem, dat de reis, welke hij nu ging ondernemen, een radicale verandering in zijn levensomstandigheden zou brengen. Over den aard van de onderneming, No. 86. Er wordt vriendschap gefloten 1. „Wij verstaan er geen woord van, wat je zegt, Kurrki; maar wanneer je bedoelt, dat het een stout moedige redding was, dan zijn we het met je eens." 2. „Zeg, hg is zeker een net jonget>; zullen we niet met hem naar zijn huis gaan?" Onderweg naar het huls van Kurrki. 1. "k verheug me er verschrik kelijk op je huis te zien, Kurrki. Wij zullen je later dan ons drijvend paleis la- „en zien. 2. Intussen ligt „Lily Dale" in de bocht voor anker in afwachting van de terug keer der jongens. 3. Tevergeefs tuurt kapitein Knacks naar de woonschuit en haar beide passagiers. De aanvallen op Londen Tegenstrijdige Engelsche berich ten. Volgens een Engelsch .radiobericht deelen het Engelsche ministerie van luchtvaart en dat van Binnenlandsche veiligheid mede, dat dc Duitsche luchtaanvallen ook gedurende den vorigen nacht voortgezet zijn. Weer wordt toegegeven, dat door bommen „vaak van van het zwaarste kaliber" in vele wijken schade aangericht werd waarbij deofficicele Engelsche berichten evenwel klaarblijkelijk trachten te verbloemen, dat de Duitsche aan vallen objecten golden, die voor den oorlog van belang zijn. Voorts blijkt uit de Londensche berichten, dat de Duitsche aanvallen niet lot 'het ge bied van Londen beperkt bleven, doch ook op doelen van militair belang in andere stc den gericht waren. Er worden bomaanvallen in Hertfordsliire Essex, Kent, Berkshire, Sussex, de Mid- lands alsmede „in het noordoosten en zuid westen" gemeld. Kenmerkend voor de onnauwkeurigheid van de Engelsche opgaven respectievelijk de verwarring, die door de censuur in de Engel sche verslagen gesticht wordt, is een ander radiobericht uit Londen, waarin aanvanke lijk gezegd wordt, dat bij de aanvallen van Woensdag voortdurend brisantbommen in het hart van de city gevallen zijn. terwijl twee zinnen verderop in hetzelfde bericht te kennen gegeven wordt, dat volgens een mededeeling van het ministerie van lucht vaart bij de zeven aanvallen,'die Woensdag overdag gedaan werden, geen bommen in de city gevallen zijn. Zwitserland in contact met de Znid-Amerikaansche markt De Koelnische Zcitung meldt: De Zwitscrsche consulgene-aal in Lima heeft bekend gemaakt, dat het handelsver keer van Zwitserland met Noord- en Zuid- Amerika ondanks den Europceschcn oorlog wordt voortgezet. Eensdeels worden goede ren verzonden met Grieksche schepen wel ke de Zwitser.sche regeering gecharterd heeft. Deze schepen varen van Genua naar New Yoidi vanwaar de goederen naar Zuid- Amerika worden, overgeladen. Anderdeels worden de Zwitsersche goederen over land van Genève via Barcelona naar Lissabon overgebracht, vanwaar zij met Amerikaan sche schepen naar New York vervoerd wor den. Op «grond hiervan is het mogelijk ook de handelsbetrekkingen met Peru te hand haven. HET WONDER VAN DEN H. JANUARIUS Gistermorgen om 9.36 uur op den feest dag van den beschermheilige der stad Na pels, den H. Januarius. heeft zich weer het traditioneele wonderbare feit voltrokken, dat het bloed van den Heilige, dat in een relie- kcnschrijn bewaard wordt, weer vloeibaar geworden is. De gedaanteverandering van het bloed voltrok zich in tegenwoordigheid van een groote menigte geloovigcn. (Onder het hoogaltaar der kathedraal van den H. Januarius bevindt zich een crypte met het graf van den patroonheilige dei- stad. Een kapel is aan den heilige toegewijd omdat hij in 152? „Napels bevrijd heeft van pest, hongersnood en oorlog en van het vuur van den Vesuvius". In een zilveren tabernakel achter het altaar van deze ka pel worden de twee ampullen bewaard wel ke gedeeltelijk met het bloed van den hei lige gevuld zijn. De periodieke gebeurtenis van het weer vloeibaar worden van dit bloed vormt een belangrijk feit in het gods dienstige leven der stad Napels. Red.). Woensdag hebben de sirenes te Londen prachtisch den geheelen dag geloeid, meldt cle Londensche correspondent van Stock- holmsTidningen Gewéldige gevechten hebben zich boven de Theems afgespeeld Het Duit sche luchtwapen heeft steeds weer opnieuw in sterke formaties aangevallen. Vooral wa ren er veel jachtvliegtuigen waar te nemen. Ook de Londensche correspondent van het Madrilecnsche blad A.B.C. schrijft, dat de Duitsche bommenwerpers zich geen rust schenen te gunnen. De correspondent pro beert al sinds tien dagen zijn haar te laten knippen, maar dat was tot dusver onmoge lijk, want telkens als hij de kapperswinkel wilde binnengaan, loeiden de sirenes en wer den de zaken terstond gesloten. De corres pondent meldt vervolgens, dat er om de an dere straat van de Londensche City in puin ligt. Wie Londen vroeger gekend heeft en het thans terugziet, zou het nauwelijks her kennen, daar dc stad in een toestand ver keert, alsof alle Bijbelsche plagen over haar zijn losgebroken. De Zweedsche bladen houden zich weer bezig met de Duitsche vergeldingsactie te gen militair belangrijke doelen in Engeland. Daar de Britsche censuur hun streng ver biedt mededeeling te doen van de verwoes ting van objecten, die voor den oorlog van betcekenis zijn. moeten de Londensche cor respondenten zich beperken tot verspreiding over schade van anderen aard, die ten ge volge van de verspreiding der uit militair oogpunt belangrijke installaties over Lon den onvermijdelijk zijn. Stockholms Tidningen weet te melden, dat drie leden van de regeering bijzonder te lij den hadden van dc Duitsche bomaanval len. Een minister had in een hotel moeten overnachten, omdat zijn huis door een bom verpletterd was. Een andere minister had niet naar huis kunnen eaan, omdat het aan grenzende huis verwoest was en voor het huis van den derden minister was een nict- ontplofte bom ingeslagen, zoodat de minis ter er de voorkeur aan gaf zijn woning te mijden. Ook de huizen van enkele lager huisleden zijn in vlammen opgegaan. Het blad wijst er op, dat men te Londen onmiskenbaar den indruk heeft, dat de Duitsche aanvallen heviger worden. In de straten van de Engelsche hoofdstad zijn de hoopen glasscherven zoo hoog en zoo talrijk, dat men ze met de -sneeuwhopen van een Zwecdschen winter kan vergelijken. 4.35 Zang met pianobegeleiding en gr.muz. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Bijbelvertellingen. 6.45 Berichten. 7.00 Vragen van -den dag (A.N.P.) 7.15 Reportage of muziek. 7.45 Orgelspel. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. 8.10 Causerie: De kleine zelfstandtge. 8.30 Gewijde m uzi ede (opnamen). 8.50 Sc'hiftlezing. 8.559 uur Nieuwsberichten (A.N.P.) Kootwtyk, 1875 m. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld. 414,4 m. NCRVUitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing. Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.15 Apollo-ensemble en gramofoonmuziek. 10.20 Arnhemse orkestvereniging (opn.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.25 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Postillons en gramofoonmuziek. 2.15 Orgelconcert. 3.00 Christ. lectuur. 3.«50 Piano, 2 violen en gramofoonmuziek. 4.15 Gramofoonmuizek. VARA-Ultzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 10.00 Orgelspel. 10.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest (1.452.00 Gramofoonmuz. 2.002.15 Berichten Duits). 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engels). 3.45 Tuinbouwpraatje. 4.15 Orgelspel (m.t gramofoonmuziek). 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Esmeralda. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 Viool en piano. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 VARA-orkest. 7.49 Reportage. 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten A.N.P., eventueel gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.55—9 uur Nieuwsberichten A.N.P. waarin hij Carnahan's partner zou worden, verkeerde hij absoluut in het onzekere en ter wijl deze onzekerheid hem het eene oogenblik aantrok, voelde hij het andere moment een zekeren tegenzin tegen de geheele zaak in zich opkomen. Den geheelen nacht had hg in tweestrijd verkeerd, het voor en tegen over wogen en nog steeds was h\j besluiteloos. Wat zou hij doen, naar de Itang gaan of terug- keeren naar zijn hotel? Op het moment dat hij zich dat afvroeg, zag hij een figuur op het dek van de Itang verschijnen, waarin hij Carnahan meende te herkennen. Carnahan zwaaide met zgn hand in de rich ting waarin Cray zich bevond, waaruit de jonge man moest opmaken, dat de ander hem had gezien. Het volgende oogenblik verscheen de inlander Piroli op het dek, liet zich over de verschansing in de sloep zakken en roeide naar het land. Cray daalde een der trapjes van den steiger af en wachtte op het nader komende bootje. Nu was hij in elk geval ver plicht om naar de Itang te gaan, maar wat hinderde dat eigenlijk? Hij kon immers eerst hooren wat Carnahan te vertellen had en dan was er nog tijd genoeg om een beslissing te nemen. Cray nam weinig notitie van den jongen inlander die hem naar de Itang roeide. Ge dachteloos keek hij een oogenblik in het don kere gezicht met de melancholieke, zachte oogen. Had hij geweten welke rol deze jonge inlander in zijn, Cray's levensdrama zou spe len, dan zou hij hem zeker aandachtiger be keken hebben. Carnahan zou hem, wanneer hij dezen er naar gevraagd had, verteld heb ben dat Piroli een Javaan was, met een tikje Maleisch bloed. Piroli's grootvader was een Maleier geweest en iets van diens vuAgen, min of meer kwaadaardigen aard had zich in het karakter van den jongen gepaard aan de melancholieke, slaafsche zachtheid van den Javaan. Piroli was in zijn soort een knappe jongen, met een goed gevormd gezicht en een slank lichaam. Met zijn korte, blauwlinnen broek, wit, aan den hals openvallend shirt en bontgekleurden hoofddoek vormde hij een schilderachtig beeld tegen den helderblauwen achtergrond van den hemel. Toen Cray door Carnahan aan boord van de Itang was geholpen en naar de kajuit werd geleid, zag hij nog juist een glimp van het meisje, dat voor op het dek bezig was met een of anderen arbeid. Een oogenblik hief zij het hoofd op en keek vluchtig naar den jon gen man, om daarna weer met haar bezig heden voort te gaan. Je bent dus gekomen, zei Carnahan bij wijze van welkomstgroet. Ja, ik ben gekomen, antwoordde Cray. Hg nam plaats op een der banken en legde zijn hoed naast zich neer, terwijl Car nahan tegenover hem ging zitten en een siga- i*et begon te rollen. Eerlgk gezegd, was ik bang, dat je niet zou komen. Ik meende, dat ik je te weinig van de zaak had verteld om je belangstelling voldoende op te wekken, maar juist genoeg om je er over te laten praten met anderen. Ik heb me blijkbaar vergist en nu zal ik je alles eens haarfijn vertellen...... Een maand of drie geleden doorkruiste ik met de Itang de Mindorozee, een binnenzee, welke zich uit strekt van Noord-Borneo tot Mindoro, in het Westen begrensd door Palawan en in het Oosten door de Soeloe-eilanden en de andere Philippijnen. Welnu, iets ten Noorden van de Soelo-eilanden bevindt zich een ruw, woest eiland, geheel bestaande uit rotsen, klippen, inhammen en holen, en slechts be woond door een vreemd soort watervogels. Schepen komen nimmer in de nabijheid van dit eiland, omdat het gevaarlgk is door de riffen en klippen, welke zich in de omgeving bevinden. Bovendien staat het eiland bij de Chineezen en andere inlanders in een kwa den reuk. Zij beweren dat de holen van het eiland bewoond worden door draken en booze geesten. Natuurlijk kun je als nuchter den kend mensch lachen om dergelijke denk beelden, maar als je zooals ik het eiland van nabij hebt gezien, kun je je toch wel inden ken, dat eenvoudige Oosterlingen, met hun sterk ontwikkeld gevoeld voor mystiek, er ten opzichte van dat eiland dergelijke denkbeel den op na houden. De Noord-Borneo-bevolking heeft het een naam gegeven, namelijk „Het Verloren Vrouwen eiland" en afgaande op de geluiden, welke men er dikwijls na zons ondergang verneemt, is dit wel een zeer goed gekozen naam. Deze geluiden bestaan uit gillende kx-eten, welke men zeer goed kan verslijten voor het geschrei en gejammer van vrouwen. Werkelijk Cray, ik ben voor geen geruchtje vervaard, maar ik moet je zeggen, dat mij een rilling over den rug voer toen ik die kreten hoorde. Ik kan me zeer goed voorstellen, dat het eiland door de inlanders gemeden wordt. En dat het gemeden wordt was voor mg een geluk, want anders zou ik nimmer de ontdekking hebben kunnen ma ken, welke ik thans gedaan heb. De bijzonderheden aangaande, dit eiland, welke ik je thans heb verteld, vernam ik van Piroli, die bovendien beweerde, dat de holen en rotsen van het vreemdsoortige eiland val zaten met vogelnesten van formidabele grootte. Dit was voor mij aanleiding genoeg om ondanks alle verhalen over draken en verloren vrouwengeesten een onderzoek in te stellen, want de handel in vogelnesten Is, vooral in Canton, zeer winstgevend. Indien de voorraad nesten op het eiland nu van dien aard was, dat er belangrijke winst zou zijn te behalen, was ik van plan een conces sie aan te vragen en met een paar Hollan ders, waarmede ik wel eens Trieer zaken had gedaan, een syndicaat te stichten. Dus toog ik op onderzoek uit. Het gelukte me een be hoorlijke inham tusschen de klippen te vin den en de Itang daar veilig binnen te lood sen. En inderdaad, ik vond de hoeveelheid nesten ruim voldoende om er een goed, winst gevend zaakje van te maken. Maar ik vond nog meer, iets wat wellicht veel meer geld opbrengt dan alle vogelnesten van hier tot Shanghai. Ik zal je vertellen wat ik vond. In mijn sloep langs de rotsachtige kust van het eiland varend, op zoek naar nesten, kwam ik plotseling terecht in een zeer diepe, breede spelonk, een soort grot,, in de rotsen uitge hold. Het water is op die plaats wel twin tig vadem diep en aan één zijde van den in ham bevindt zich een strook vaste grond van ongeveer tien voet breedte, compleet een soort natuurlijke steiger, waaraan je een. schuit kunt vastleggenDaar ligt een schip gemeerd! Na deze laatste, op geheimzinnigen toon uitgesproken woorden, zweeg Carnahan eenige oogenblikken en besteedde zijn aan dacht wederom aan het rollen van een sigaret. Het was stil in de kajuit en Cray kon thans duidelijk de stemmen hooren van het meisje en Piroli, die op het dek met een of andere werkzaamheid bezig waren. Je kunt de schuit niet zien, vervolgde Carnaha eindelijk zijn verhaal, voor je een flink eind de grot bent ingevaren en dan ruik je haar nog eerder, dan dat je haar ziet, in de halve duisternis, welke in die grot heersc'nt. Maar zij ligt er, dat staat vast, naar mijn schatting een tweehonderd tons schuit, met breeden, hoogen achtersteven. De aanblik welke het schip biedt is bepaald griezelig, zooals het daar opdoemt in het schemerdon ker. Voor zoover ik in die halve duisternis kon nagaan, moet het bij hoog water de grot zijn binnèngeloopen en toen op de een of sndere manier beklemd zijn geraakt tusschen een paar rotsblokken. Het verschil in den water stand kan hoogstens zes voet bedragen en dit verklaart, waarom het schip nimmer meer vlot kon worden gekregen. Wederom zweeg Carnahan een oogenblik en van deze gelegenheid maakte Cray gebruik om te vragen: Ben je aan boord van het schip geweest? Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7