Ü0ie bouuuueAJUn u-cui de indianen ïi-eAJte. jonqeni en meiijeA,! Ik was verschrikkelijk nieuwsgierig hoe veel van mijn raadselvrienden en vriendin nen er deze week opgekomen zouden zijn. En hier ligt nu de stapel briefjes voor me: het valt mee en... het valt tegen. Het valt tegen omdat er heel wat oude kennissen zijn wier naam ik nu vergeefs zoek. Maar ik heb nog een kleine hoop dat ze volgende week zullen opdagen. We zullen zien. Ik vind het leuk, dat diegenen, die me wel schreven van die gezellige brieven pen den. Ja, ja, jullie hebt er nog slag van. Het raadsel vonden de meesten gemakke lijk. Daar ben ik blij om, want ik vreesde al, dat jullie zouden zeggen: wat was het weer moeilijk. De eerste die een prijs gewonnen heeft is: I JANNIE BIJPOST, Valkkoog. 1 En nu de briefjes: Minke v. d. By, Edam. Zo Minke, speel jij zo fijn met die nieuwe vriendin van je. Nu, als het een aardig meisje is, is dat ook wel te begrijpen. Er is een oud spreekwoord Minke en dat zegt: „de derde man, die brengt de ruzie an". Was dat met jullie ook het geval? Kom, kom, er is al ruzie genoeg op de wereld... Tot volgende week! IMiekje Mink, Warmenhuizen. Wat een geweldig grote brief was dat Miekje, die ik van jou ontvang. Eigenlijk zijn het drie brieven! M'n compliment hoor. De tuin van Kruijt ken ik wel. En goed ook. Lekker smaken die appelen hè? Ik heb ze ook daar wel eens geproefd. Ga je misschien naar de ULO??? Ja, ja, zo langzamerhand wordt de kleine Miekje een... grote Miek! Dag! Jacomijntje van Ryn, Oude Niedorp. 1 October wordt Jacomijntje 13 jaar en nu schrijft ze me dat ze dat jaar eigenlijk maar moesten terugzetten omdat het een onge luksgetal is. Ik ben het daar helemaal niet mee eens vriendinnetje. Integendeel. Onge luksgetallen bestaan niet, hoewel de mensen het tegendeel beweren. Maar ik geloof er niets van. Krijg ik volgende week weer een brief van je? Alsnog bedankt voor je wen sen op m'n verjaardag. Nellie Pauw, Kolhorn. Wat ziet jouw brief er keurig geschreven uit, Nellie. Dat heb je knap gedaan. Ik wed dat jij een hoog cijfer voor schrijven hebt. Is dat niet zo? 28 September ben je jarig? Dat is al gauw. No vóór Jacomyntje van Rijn. Ben je niet nieuwsgierig wat je krijgt? Dat hoor ik wel van je, hè? Pietertje Kleimeer, Venhuizen (Heer Hu- gowaard). Je hebt je zeker wel best ge- a.'museerd in Winkel en Schagen Pietertje? Vond je het kantoor van onze krant niet mooi? Ik denk van wel! Hoe maakt Annie het? Doe haar mijn groeten maar eens. En vergeet ook niet moeder van me te groeten. Myn vrouw is weer thuis en... helemaal beter. Als er geen oorlog was zouden we ons geluk niet opkunnen. Maar zo blijft er nu eenmaal altijd iets te wensen over, hè? Bep Tjjsen, Wieringerwerf. Fijn dat jij me nog niet vergeten bent Bep, Ik dacht al zou ze er weer bij zyn. En ja, daar ben je weer. Ik vind het echt leuk, ook al bep je nu op de ULO in Medemblik. Wat moet je aan een eind fietsen beste meid... 9 kilo meter. Met tegenwind lijkt me dat geen pretje. Maar enfin... je moet maar denken: ik kryg er sterke benen van. Is 't moeilijk op de ULO Bep? Schrijf je er eens zo'n ouderwets gezellige brief over, volgende week? Ik reken er zo half en half op hoor...! Trien Tjjsen, Wieringerwerf. En zie hier, ook Trien heeft me niet vergeten. En... ook daar rekende ik op! Ik zal de groeten van jou aan m'n vrouw overbrengen. Trien. Hoe maken de 10 kleine biggen het Dat zal me wel weer een geronk, en gewroet en ge snuffel in de schuur geven, denk ik. Trien... tot volgende week! Coba Blom, Petten. Jij was gisteren jarig Coba en daarom: myn hartelijke ge lukwensen beste vriendin. En ik hoop maar, dat ik je het volgende jaar weer mag feli citeren. Hoe oud ben je nu geworden Jij bofte even om een doos van die zalige Zeeuwse boterbabbels te krijgen. Ik ken dat goedje en weet dat het naar méér smaakt. Bewaar je er een voor me Coba, tot wederschrijven! Gerrit Blom, Petten. Hou jij veel van lezen, Gerrit? Ik geloof van wel. Nu, de Kindervriend is ook een boekenliefhebber, zodat we best met elkaar zullen kunnen op schieten. Heb je veel boeken, Gerrit? En van welk soort houdt je het meest? En laat ik niet vergeten ook jou nog te feliciteren met je verjaardag van Coba, die jullie gis teren gevierd hebt. Was het een leuke dag? Jannie Bijpost, Valkoog. Gezellige da gen gehad in Beverwyk en Oudesluis? De ruïne van Brederode ken ik heel goed. Ben je in de kamers en zalen geweest? Ik vind het altijd een prachtig slot. Echt iets uit de oude tijd! Wat heb je een aardig postpapier, Jannie! Ik zal het bewaren voor een kennisje van mij, die graag plaatjes van kabouters heeft. Tlny Snooy. Gisteren was ook jij jarig, Tiny en dus ook: myn beste wen sen! Je postpapier met Shirley vind ik heel mooi. Maar zo klein en jong als Shirley er hier op staat is ze niet meer. Want weet je wel, dat die Shirley zo langzamerhand al een grote jongedame begint te worden? Had je een prettige verjaardag Tiny? Annie Speets, Warmenhuizen. Noord- scharwoude en Camperduin zijn wat aardige plaatsen en je kunt je er in de vacantie best vermaken. En dat hebben jullie dan ook zeker wel gedaan, ook, niet? Die verjaardagen van jou en Cees vallen vlak op elkaar. Dat is wel leuk. Temeer als je zo'n goeie verjaardag hebt als jij! Alsnog mijn felicitaties hoor! Trijnie Wormsbecher, Oudkarspel. Zo, zo Trijnie, heb jij op de laatste brief nooit antwoord ontvangen? Dat is een vervelende historie. Ik zal m'n best doen er voor te zorgen, dat zoiets niet meer gebeurt! Daar kun je op rekenen. Dat je voor rekenen een laag cijfer hebt, heb ik gelezen. In vertrouwen gezegd: reke nen was vroeger ook nooit de sterkste zijde van den Kindervriend. Maar dat blijft onder ons natuurlijk. Bram en AH Borst, Keins, Schagen. Zo, hebben jullie intusschen een broertje gekre gen? Ik lees dat het Kees heet. Dat is een mooie naam voor een jongen. En hij heeft al tanden ook? Dat is wel heel vlug. Heeft hij hard geschreeuwd toen ze kwamen? Jacob de Goede, Oudesluis. Ja, jam mer is het zeker, dat de schoolfeesten geen doorgang konden hebben dit jaar. Maar je moet maar zo denken Jacob: na deze tyd komt er weer een andere tijd en dan vieren we dat feest maar dubbel. Wat jij! Het was een grote brief Jacob. Komt er volgende week weer zo een? Piet de Vet, Schagen. En hier is m'n vriend Piet de Vet ook weer. Ik wist wel zeker dat die niet ontbreken zou vandaag. Was me dat een verrassing Piet, dat je daar zo maar onverwachts een brief van vader thuis kreeg. Heel uit New Orleans. Dat is een verschrik kelijk eind weg. Maar'.jullie weten thuis tenminste waar vadèr zit. Ja, mijn vrouw is thuis gekomen en ze maakt, het best Piet. Bedankt voor de be langstelling. Entot volgende week! Sjaantje Zeeman, Schagerbrug. Sjaantje denkt dat ze een geheim weet. Ze schrijft een naam onder haar brief en zet daaronder: bent U dat, ik zal het niet verklappen. Maar Sjaantje heeft zich leelijk vergist, want op m'n woord van eer: die meneer ben ik heus niet. Ik ken hem wel en heb hem wel eens ontmoet, maar hij is de Kinder vriend werkelijk niet. Nog maar eens raden,. Sjaantje. Maar dan beter hoor!! Agatha Swager, Noord-Scharwoude. Hartelijk dank voor je gezellige brief Aga tha. Ik was er heel blij mee. En vooral om dat je zo prettig en onderhoudend schrijft. Je kunt zeker prima opstellen maken op school, is het niet? Ik lees, dat je plannen hebt naar de Land bouw Huishoudschool in Alkmaar te gaan. Ja, ja, jij bent ook al niet meer die kleine Agatha van 3 jaar geledenMijri vrouw is inderdaad thuis en maakt het heel goed. Jongen en meisjes, dat was het laatste briefje, dat ik beantwoorden moest. Ik ben benieuwd of er volgende week weer nieuwe gezichten bij zijn. Tot zolang! Oplossing raadsel vorige week P loeg A arde S teen C ocon H emel E nkel N ooit Goede oplossingen ontvangen van* Annie S., Warmenhuizen; Tiny S.; Janny B., Valkoog; Bep T., Wiei'ingerwerf; Tien T.; Gerrit B., Petten; Coba B.; Pietertje K., Heerhugowaard; Nellie P., Kolhorn; Jaco.- mijntje v. R., Oude Niedorp; Miekje M., Wax-menhuizenMinke v. d. B., Edam. Agatha S., Noordscharwoude; Sjaantje Z-, Schagerbrug; Piet de V., Schagen; Trientje B., Schagen; Jacob de G., Oudesluis; Trijni W., Oudkarspel. Nieuw Raadsel ...x dier ...x jongens-naam ...x lekkernij ...x niet volwassen insect ...x aardvrucht ...x vogel ..,x jongens-naam ...x zuivel-product. Op de plaats der kruisjes, v. boven naar beneden gelezen, een moeilijke opgave op school. Slaapliedje Slaap kindje slaap Daar buiten loopt een schaap Een schaap met vier witte voetjes Slaapt er het kindje zo zoetjes Slaap kindje slaap Daar buiten loopt een schaap. Van de geschiedenis van de volkeren van het Westelijk halfrond weten we veel minder, dan van die van de Aziatische vol keren, ofschoon die veel ouder is. Hun staakundige en cultuurgeschiedenis werd met geweld vernietigd, zoodat hij blijven de invloed op het nageslacht heeft gehad. Toch kunnen we nog een paar overblijf selen van hun beschaving aanwijzen, o.a. de bouwwerken van de oerbewoners van Midden-Amerika. Deze mensen hadden een uitgebreide mythologie. Hun goden genoten grote ver ering. Dit bleek uit de pompeuze begrafe nissen. Het gebruik van beeldschrift op gebouwen deed de schilderkunst ontstaan, die zo z'n eerste opdracht vond. De machtigste stam, die in het land Ana- huac (nu Mexico) leefde, de Olmeken, leefde in Tlascala. Hun grafheuvels wa ren meestal van aarde gemaakt; slechts een paar waren met stenen bekleed. Hun belangrijkste tempel (Teocalli) stond op de pyramide van Cholula, die aan de voet 453 meter in 't vierkant en 55,7 meter hoog en van tegels zonder kalk opgebouwd was. De ruimten dezer pyramide en in de grafheu vels zijn door een laag stenen bedekt. Bo vendien zijn er geweldige muren, waar schijnlijk overblijfselen van vestingen, tanken en waterleidingen gevonden. De waterleidingen bestaan uit open kanalen, die door dijken over de dalen gevoerd wor den. Teoealli van Cholula. Het gebruik van kalk kenden ze blijk baar niet. 596 jaar n. Chr.-vielen de Tolteten Mexi co binnen en namen Anahuac in bezit Ze onderwierpen de ölmeken en stichtten eerst de hoofdstad Tula. Later vonden ze in de ruines de hoofdstad Palenque terug. Die bouwden ze toen weer prachtig op en maakten hem weer tot hoofdstad. Van hun bouwwerken zijn tal van over blijfselen gevonden, waaruit de ontwikke ling van hun kunst duidelijk te zien is. In het begin werkten ze nog met steen en hout. De pyramiden warert van steen en om de grote treden lag een reeks van ver trekken, waartussen verbindingstreden naar boven leidden. De daken van deze vertrekken en het dak van de tempel, die op de top lag, waren van hout en met aar de bedekt. Ook de voorste muren beston den gedeeltelijk uit hout. Later werden die van steen gemaakt. De tempel Las Llajas bij Palenque is omstreeks deze tyd, dat is 1050 gebouwd. Het derde tijdperk wordt gekenmerkt door de algehele invoering van het gebruik van steen. De ramen hadden blijkbaar geen luiken, maar deuren kenden ze wel. Hout en tegels werden niet gebruikt. Ook wer den er geen gewelven gemaakt. Openingen en binnenverstrekken werden door een hoop stenen gesloten. Vaak zijn deze da ken van boven open en hebben ze een op zuiltjes rustend dakje, zoals de grote tem pel van Palenque die op een onderbouw van 253 meter en op een hoogte van 19 me ter staat. De beeldhouwwerken herinneren aan de oude Egyptise kunst. Meestal zijn ze in gips uitgevoerd. Teocalli Las Llajas. De huizen van de ryke mensen hadden meestal twee étages en waren van steen en kalk gebouwd. Ze hadden meestal een plat dak, maar ook wel torentjes met schietgaten er in. De huizen van de arme mensen waren van ruwe tegels of van steen gemaakt. Behalve een huiskamer en een graanzolder, hadden ze toch nog een badkamer en een slaapkamer. Aan het einde van de 12de eeuw ver schenen de Azteken in Anahuac, onder wierpen de, toch al door pest en hongers nood in aantal verminderde Tolteken en heerschten tot 1519 in Mexico. Toen kwa men de Europeanen. De godsdienst en de kunst van de Azte ken was zooiets als die van de Tolteken. Ze tekenden op papier dat ze van de aga ve maakten. De tempels liggen op kunstmatig aan gelegde heuvels die soms kegelvormig zijn. Op de top stonden vaak beelden van go den. Ook^stonden zulke beelden vaak naast het altaar voor het heilige vuur van de tempel. De muren waren rood beschilderd en met uit steen gesneden versieringen bedekt. Het rijkst zyn de Aztekische bouwwer ken van de latere tijd versierd. Aan mooie bloemenranden, uitgesneden figu ren èn beschilderingen kunje zien, dat deze volkeren al ver met de bouwkunst waren. Toen Cortez en zijn Spanjaarden Deel van het Paleis Zagi. in de hoofdstad van de Azteken kwamen, telden ze 360 torens die boven de huizen van Mexico uitstaken en 3000 tempels. Alle huizen waren door galerijen op de eerste verdieping met elkaar verbonden. Dit maakte het voor de Spanjarden veel moeilijker om de stad te veroveren, omdat de Azteken zich vanaf deze galerijen ver dedigden. Het gehypnotiseerde luciferdoosje Tante To gaf een kinderpartij. Zo maar, er was niemand jarig, Daarvoor was het ook Tante To. Bestond er wel een leukere tante dan zij? Ze was de tante van de drie kinderen Vermaas, woonde in dezelfde stad als de familie Vermaas en was door ieder kind geliefd. Het was tante To die haar nichtjes en neefje dikwijls van school kwam halen; het was tante To die haar nichtjes op een nieuwe jurk of pop tracteerde; het .was tante To die haar neef geld gaf voor een tennisclub en .zo kun nen we door gaan. Ze bewoonde een aardig huis met een grote tuin, even buiten de stad. Ze woonde daar alleen met Dora, de huishoudster. Je zou zeggen, waarom heeft ze dan zo'n grote tuin nodig? Nu, ten eerste hield tante dol veel van tuinarbeid en ten tweede had ze een groote tuin nodig voor haar „jongens." Die f,jongens" waren de fox-terriers Flip en Flap, twee levens lustige hondjes, voqr wie géén tuin groot genoeg was. Ook Flip en Flap waren in de hele buui'f bekend: Ze gingen vaak met tante mee, als deze haar nichtjes en neef van school ging halen. Dat was een trak tatie voor de diertjes. Want tien tegen één dat ze een koekje van de kleine vrouwtjes en het baasje kregen. En koekjes, daar wa ren ze dol op, zoals iedere gezonde hond. Tante To gaf dus een kinderfeest. Joeke en Nettie, haar nichtjes en Karei, haar neefje mochten een paar vrienden en vrien dinnetjes vragen. Of de jongens en meisjes dat fijn vonden! Op 't laatst hadden ze zes tien kinderen bij elkaar, die vol verlangen de grote dag tegemoet zagen. Nu, het is een geweldig feest geworden! Nog weken daarna praatten de kinderen er over. Over de heerlijke taartjes die tan te had, over de mutsen en papieren pak jes die ze gekregen hadden, over de spel letjes die er gedaan waren, kortom over al het plezier dat ze gehad hadden. En dan de wedstrijd niet te vergeten. Tante To had een wedstrijd georganiseerd, waarbij ieder kind een kunstje moest doen; wie het Het voornaamste wapen van een ridder leukste kunstje deed, kreeg de hoofdprijs, terwijl de anderen die een kunstje deden een troostprijs kregen. Zij die geen kunstje deden mochten een taartje hebben. En wie de wedstrijd won? Nico de Leeuw Met het volgende kunstje. Hij legde een lucifersdoosje op de rug van zijn hand. „Sta op!" riep hij toen en direct richtte het doosje zich op. „Ga liggen!", comman deerde Nico, en het doosje ging liggen. Niemand begreep er iets van. Het leek wel of het een betoverd lucifersdoosje was. Later heeft Nico de zaak uitgelegd. Van te voren had hij het doosje een eindje uit het omhusel geschoven, toen het doosje op zijn hand gelegd en het doosje er weer in ge schoven. Daarbij ging een stukje huid mee. Als hij z'n vingers nu en beetje krom de, spande de huid zich en richtte het doosje zich op. Als hy z'n vingers weer iets strekte, ging het doosje weer liggen. Het was dus een heel eenvoudig kunstje maar met dat al, liep hij met de eerste prijs een mooi boek, weg. En de anderen beslo ten op hun beurt met dit kunstje een prijs te winnen, als ze nog eens aan zo'n wed strijd deelnamen. Dcgeheimzinnigc wekker Voor knappe rekenaars. Op mijn nachtkastje staat een wekker. Die wekker is zeker wel tien jaar oud en loopt, toch nog net zo, alsof hij gisteren ge kocht was. Maar hij heeft één fout. Hij heeft een haakje te weinig. In het uurwerk schijnt een tandje of haakje afgebroken te *ijn. Je moet namelijk maar eens meetel- Ten als de wekker tikt. 1 2 3.... 18 19 20, bij 20 houdt het getik eventjes op. Altijd één seconde. Nu begrijp ik ook, waarom mijn wekker achter loopt en ik de laatste tijd te laat op school kom. Dat zal me niet nog eens gebeuren, denk ik, en begin te rekenen. Bij 20 hapert de wekker één seconde. Hoeveel seconden zijn dat per minuut? En hoeveel seconden per uur? Dat kun je precies uitrekenen. Begin maar vast. Dan kun je ook uitrekenen' hoe veel minuten dat per uur zijn. Omdat ik meestal om half negen naar bed ga en om half zeven moet worden gewekt, zijn er precies tien uur tussen het stellen van de wekker en het wekken. Ik moet dus het wekwijzertje niet op half zeven zetten, maar op.ja, rekenen jullie dat maar eens uit. Zoals gezegd, het is niet moeilijk. Je moet je alleen een beetje inspannen. •U9H91S rnn saz do' uapjoM (tav lï[aAV9§ uaAaz Jieq uio 2fi sib Ma^jjaAv ap snp jaoux -uadoi jalqoê uapunui OS snP ja^aAv ap noz 'uadeis ann oi fia •uainmui aup jo uapuooas 081 'Jtnvjad si ibq 'uapuoo -as aup 'innuiui jad ;ep sr 'jaadeq apuooas uaa fi'q la^aM ap siv rSuissojdo Het lot De dichter Grbbe kreeg eens van een collecteur een lot toegestuurd, waarop in elk geval, zo beweerde de collecteur, geld zou vallen. Verder schreef hij: „Daarom stuur ik u lot no. 1111, en verzoek het geld per omgaande te sturen, daar de trek king over 14 dagegn begint. Mocht u, uw geluk van de hand wijzen, dan verzoek ik u het lot terug te sturen." -Grebbe antwoordde het volgende: „Uw lot waarop in elk geval geld valt, houd ik. Om de porto van de geldzending te bespa ren, verzoek ik u de prijs van het lot van „de zekere winst", af te trekken en de rest van de winst na de trekking te sturen. Mocht het lot, ondanks de verwachtingen toch een niet zijn, beschouwt u dan het verlies als een straf voor uw valsche be wering dat er „in elk geval" geld op het lot zou vallen." Een paar minuutjes Dierkunde Op de plaat zei je de volgende acht dieren: 1. Zebra, 2 boerenzaluw op nest, 3 mieren eter, 4 zwemmende tapir, 5 koningspinguin, 6 muilezel met jong, 1 tijger die een ta pir besluipt, 8 panter. In elk van deze die ren zit een fout. Wie kan de fouten aanwij zen? Oplossing: 1. Dit is geen zebra, maar een paard, waar de tekenaar strepen op gezet heeft. 2 De vleugels zijn korter dan de staart, terwijl ze in werkelijkheid be duidend langer zijn. 3e De mieren-eter loopt op de rug van zijn „hand" en buigt als hij loopt, de klauwen naar achteren. 4 De mierenter heeft een slurf die hij in en uit kan trekken. Als hij in 't water is, trekt hij hem in. 5 Koningspinguin's hebben aan hun vleugels geen lange veren. 6 Een muil dier is een kruising van een paard en een ezel en kan zich meestal niet voortplan ten. 7 De tijger heeft geen kwast aan z'n staart; aan de achterkant van z'n oren ont breken de witte vlekjes, die de tijger heeft; de tijger leeft in Indië, waar de mieren eters witgevlekt zijn. De geteekende mie reneter is een Amerikaanse, maar in Ameri ka zijn geen tijgers. 8 Het getekende dier is geen panter, maar een jachtluipaard.

Schager Courant | 1940 | | pagina 12