RADIO NIPPER EN PELLE Europa De Mascotte houdt contact met den wereldhandel Haagsche gemeenfepiepers PROGRAMMA Ds resultaten van de Leipziger- Yoorzoovcr men tot heden heeft kunnen vaststellen, heeft de Leipzigermesse aan de deelnemers een gezamenlijke omzet van 300 millioen mark opgeleverd. Dit resultaat be wijst, hoezeer de intensiteit van het economi sche verkeer in Europa is toegenomen. Ne derland heeft van alle deelnemende landen het grootste aantal koopers naar Leipzig ge stuurd. Het spande de kroon met 964 koop lieden, doch ook de deelname van Denemar ken ws bijzonder groot met SS9 koopers. Daarop volgden Zweden, België, Italië, Joe- go-Slavië en Zwitserland. De landen van Zuid-Oost Europa waren tezamen door 720 koopers vertegenwoordigd. Van buitenland- sche exposanten zijn berichten binnengeko men, dat zij niet alieen van Duitschers maar ook van huitenlandsche klanten belangrijke orders genoteerd hebben. Europa wordt niet van den we reldhandel afgesnoerd. Het streven om met alle middelen de hui tenlandsche handelshetrekkinggen binnen Europa te intensiveeren, heeft gedurende de laatste maanden meermalen aanleiding ge geven tot de vrees, dat men het er in Duitsch land op zou aansturen om het continent van de andere wereldmarkten af te zonderen. Sinds statistische gegevens hebben aange toond, dat het Europcesche vasteland in hooge mate in eigen behoefte kan voorzien, als gevolir waarvan de Britsche blokkade vol ledig zonder uitwerking is, gevoelde men zich in bepaalde handelskringen in die over tuiging gesterkt. Toen Engeland als afne mer was uitgeschakeld, hebben b.v. de lan den, die boter en eieren naar Engeland uit voerden met verbazing vastgesteld in hoe grootc mate de staten van het vasteland on derling elkander kunnen voorzien. Van Duitsche zijde wordt echter niet nadruk verklaard, dat het hui dige autarkische streven in Europa niet voor de eeuwigheid bestemd is. Zoo heeft dr. Schlotterer. een van de leiden de figuren van het ministerie van economi sche zaken in een redevoering verklaard, dat een van de belangrijkste opgaven na den oorlog zal beslaan uit het bevorderen van een op verstandige wijze met elkaar in even wicht brengen van den Europeeschen handel en den handel overzee. Uit veiligheidsover wegingen verandert Duitschland zijn econo mie in het vasteland van Europa, zonder echter in de fout te vervallen dit vasteland van de overzeesche landen af te snoeren. In Europa zelf moeten echter de economie en der afzonderlijke landen door samenwer king en arbeidsverdeeling elkanders wel vaart bevorderen. Men spreekt in Duitschland de verwachting uit, dat deze duidelijke verklaringen de vrees van de voorstanders der wereldhandel zal opheffen en men voegt er nog aan toe, dat Duitschland na den vrede alles in het werk zal stellen om met de groote grondstoffen markten van overzee een zoo intensief moge lijken handel te drijven. De ontwikkeling aan de Berlijn- sche beurs. Het is interessant om de ontwikkeling van het koers-niveau aan de Duitsche beurzen na te gaan. In December 1938, toen er bij het beurspolitiek nog geen enkele vrees ,-oor een eventueel uitbreken van een oorlog bestond, stond de index van alle aandeelen aan de Berlijnsche beurs op 108.7, drie maanden na het uitbreken van den oorlogen in December Feuilleton Door H* de Vere Stacpoole Natuurlijk, maar het was te donker om veel te kunnen ontdekken. Ik heb alle lucifers gebruikt die ik bjj me had en bij dat flakke rende, flauwe licht ontdekte ik toch genoeg om tot de conclusie te komen, dat hier wel licht een goudmijntje verborgen lag. De luiken waren gesloten en de grendels en sloten zaten dik onder den roest, het was dus niet moge lijk, deze zonder hulp en zonder gereedschap te openen. Aan den achtersteven leidt een trapje van drie vier treden naar een soort stuurmansbrug. waarin zich een kompashuisje en een stuurwiel bevinden. Vlak vóór deze brug is de deur van de kajuit. Die deur kon ik niet openmaken, want ze was versperd door een stuk van een gebroken mast. Dat is zoo onge veer wat ik ontdekt had, toen mijn lucifers opgebruikt waren. Een paar flinke electrische lampen kunnen ons goed te pas komen. Bij het licht daarvan is het een klein kunstje om de luiken open te hakken, de lading te bekij ken en naar boven te halen. De gebroken mast vóór de kajuitsdeur is eveneens spoedig genoeg verwijderd, wanneer we dat samen doen met het noodlge gereedschap en dan kun nen we de kajuit eveneens van binnen be kijken. Juist, mompelde Cray peinzend toen Carnahan eir.delijk zweeg. Hij was min of meer teleurgesteld. Gedurende den loop var. het verhaal had hij verwacht iets meer positiefs te zullen hooren, aangaande de lading van het schip. Dat Carnahan daar in 't geheel niets van had gezien viel hem danig tegen. Het was natuurlijk mogelijk dat zich onder de luiken van het schip een lading bevond, maar zou deze lading wellicht niet zijn vergaan en ver teerd Hij vertelde Carnahan zijn meening hier omtrent. Deze lachte. Die mogelijkheid bestaat natuurlijk, zei hg. Maar is het je niet duizend gulden waard om eens een kijkje te nemen In die oude schuit en daarmede de kans te loopen die duizend gulden wellicht honderd maal ver- Bjj de boot. 1. Spoedig kwamen de jongens bij een brede stroom, waar Kurrki zijn boot had liggen 2. TVaw Hoj beschouwde het zeker als een gewoon tochtje want hg zette zoo maar het bootje In 't water. Vertrek. 1. Nou, als we nu eens omsloe gen, Pelle, dan zouden we er leelijk aan toe zijn." 2. „O!!! Daar brak de peddel in tweeën; nu zijn we aan de monsters overgegeven." 1939 was dit gclal reeds tot 108.61 gestegen. Het hoogst werden mijnwaarden en waarden van de ruwe industrie gewaardeerd. Deze vertoonden een gemiddelde van 115.61, terwijl de veredelingsindustrie een index van 101.3 en handels- en verkeerswaarden er een van 107.67 bereikten. Sindsdien heeft een voortdurende verbetering aan de beurs met de successen aan het front gelijken tred ge houden. Medio September 1940 bedroeg de algemee ne index voor alle aandeden 130.81. De ruwe industrie had daarin een aandeel van 134.32 de veredelings-industrie van 127.28 en handel en verkeer van '133.83. Het meest op vallende hiervan is. dat de aandeelen der veredelingsindustrie de hoogste vlucht geno men hebben en dat de handels- en verkeers waarden bijna het niveau van de papieren der ruwe industrie bereikt hebben. Hieruit blijkt tevens, dat er in Duitschland geen oorlogswinstmakers zijn en dat de interes sen van het publiek aan de beurzen zich ge lijkmatig over alle takken van het econo misch leven uitstrekken. Niet minder indrukwekkend is de ontwik keling van de koersen der obligaties. In De cember 1938 kwamen alle 5 procent obliga ties met 100.21 a pari te staan. Medio Septem her hadden zoowel de pandbrieven der hypo theekbanken als de leeningen van landen en gemeenten een koers van hoven de 100 pro cent bereikt. De algemeene index voor lee ningen van dezen aard is thans 100.96. ter wijl' zij anderhalf jaar geleden nog 99.21 be droeg. Het hoogst staan ook hier de indu strie-obligaties, die tegenwoordig een gemid delde noteering van 104.17 hebben. Te Berlijn is men van oordeel, dat deze koers-ontwikkeling een duidelijk teeken is van het vertrouwen, waarmee de toekomst van de geheele Duitsche economie beoordeeld wordt. (Van onzen Haagschen correspondent). Deze week worden van Haagschen Ge meentegrond de eerste aardappelen gerooid. Eigenheimers en Bevelanders. Ongeveer 18 H.A. braakliggende bouwgrond is hierme de in den voorzomer bepoot en dit is zoo goed bevallen, dat ook reeds begonnen is met het pootrijp maken, voor de teelt 1941, van nog epns 10 H.A. er bij. Eind Mei zijn in verschillende buitenwij ken der stad bouwterreinen in gereedheid gebracht voor den verbouw van voedings gewassen. Het was toen reeds vrij laat in den tijd en daarom heeft men zich bij deze eerste proef bepaald tot aardappelen, booncn en enkele koolsoorten. Rond 300 menschen hebben hieraan eenige weken werk gehad. Over de eerste aardappeloogst heerscht nogal tevredenheid; menig landbouwer noemt 300 H.L. per H.A. een werkelijk goe de oogst; dan moet men op deze vrijwel niet gecultiveerde gronden toch zeker te vreden zijn met 250 H.L. per H.A.1 Wij vernemen, dat B. en W. waarschijn lijk nog 13 H.A. voor den verbouw van voedingsgewassen beschikbaar zullen stel len en dat ook in overweging is, 20 H.A. uit te geven aan particulieren voor eigen tuinderij. Onderzocht wordt ook, in hoe verre onvolwaardige arbeidskrachten tewerk gesteld zullen worden. In de Gem. Verzorgings- en Ziekenhuizen zijn de aardappelen van de braakliggende bouwterreinen repda gegeten en goed be vonden. Een deel-.van deze oogst.zal voorts ter beschikking .worden gesteld van arm lastigen. ZONDAG 22 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld 414,4 m. 8.00 KRO. 8.30 VPRO. 9.00 KRO. 5.00 NCRV 7.45—9.00 KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Wij beginnen de dag. 8.30 Korte ochtenddienst. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuwsberichten ANP. 1.00 Boekbespreking. 1.15 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Radiotoneel. 3.00 Fluit, viool en altviool. 3.25 Gramofoonmuziek. 3.50 Fluit, viool en piano. 4.10 Akener Domkoor (opn.). 4.30 Ziekenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.15 Wekelgksche gedachtenwisseling (ANP). 5.30 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr.pl.). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 KRO-Kamerorkest en solist. 8.50 Wij sluiten de dag. 8.55—9.00 Nieuwsberichten ANP. Kootwyk 1875 m. VARA-Uitzendlng. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Piano en gramofoonmuziek. 10.30 Orgelspel. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 De Krekels. 12.00 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuwsberichten ANP. 1.00 Esmeralda en solist. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 VARA-orkest. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 Berichten (Engels). 3.45 Zang, piano en gramofoonmuziek. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (ANP). 5.30 Esmeralda. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 VARA-orkest. 7.00 Reportage. 7.20 VARA-orkest. 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 8.55—9.00 Nieuwsberichten ANP. Sluiting. 8.30 Berichten (Engels). MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld 414,4 m. VARA-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Viool en piano. 10.45 Declamatie. II.05 Orgelspel. 11.40 Declamatie. 12.00 Berichten. 12.05 Esmeralda. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 VARA-orkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.30 Cello en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. meerderd te zien? Misschien wil ik dat wel doen, ant woordde de jongeman en vervolgde: En hoe groot is mijn aandeel, wanneer er werke lijk iets van waarde gevonden wordt? Fifty-fifty, antwoordde Carnahan zonder een moment te aarzelen. Het vermoeden kwam in Cray op, dat Car- nahari even hard twijfelde aan het welslagen van de onderneming als hij zelf en vreemd ge noeg, deed dit hem toch niet besliten zich terug te trekken. Het twijfelachtige, het avontuur lijke van de heele geschiedenis trok hem juist aan. Heb je al de noodige gereedschappen en lampen aangeschaft? vroeg hij. Ja, ik heb een en ander gekocht op drie- maandel\jksche rekening, bij Blohm, dat is een andere handelaar in scheepsbenoodigd- heden. Wanneer jij echter die duizend gulden in de onderneming steekt, kan ik Werdeman betalen en bovendien de rekening van Blohm voldoen. Heb je dan nog geld genoeg over om gedurende de reis te kunnen gebruiken? Er zal dunkt me toch zoo nu en dan wel wat geld noodig zijn. Zoo goed als geen cent, lachte Car nahan vroolgk. Ik bezit niet meer dan vgf of zes gulden, dat is alles. Cray begon te lachen. De verregaande zor geloosheid, om nagenoeg zonder een cent een reis van eenige maanden te durven onderne men, was wel echt iets voor Carnahan. Maar deze woorden toonden Cray tegelijkertijd het eigenaardige karakter van deze reis; een zee reis waarvoor geen geld noodig zou zijn, om dat op de plaats van bestemming geen haven geld worden geëischt en er geen andere be woners leefden, dan eenige vreemsoortige vogels. Terwijl Carnahan nog eenige bijzonderheden aangaande de Itang Vertelde, keek Cray het interieur van de kleine cabine wat aandachtig rond en ontdekte een klein schilderstukje, dat tegen een der zgwanden was geprikt. Hij stond op en bekeek het schilderij nauwkeurig. Het was tamelijk slordig afgewerkt, maar machtig mooi van kleur en teekening. Heb jij dat gemaakt? vroeg Cray. Carnahan keek op. Oh ja, dat prul heb ik geschilderd, zei hij onverschillig. HOOFDSTUK VII. De voorbereiding tot de reis. Van één ding was Norman Cray zeker. Car nahan mocht dan gedurende een twintigtal jaren de zeeën in dit deel van de wereld heb ben bevaren, hg was niet zgn leven lang een zwervende zeeman geweest. Dat schilder stukje aan den wand was een stille getuige van zijn vroeger leven; het stempelde hem tot een artist van niet geringe beteekenis. Wat was het, dat dezen man had doen wegtrekken van zijn vrienden en hem had gemaakt tot den vrijbuiter die hij thans was? Deze laatste ont dekking droeg er toe bjj opi de figuur van zijn toekomstigen partner nog belangwekkender voor hem te maken. Ik doe mee! zei hjj plotseling, zich van het schilderijtje afwendend. Goed, zei Carnahan eenvoudig en ver volgde: Nu je besloten bent, zullen we aan land gaan en de noodige dingen in orde maken. Maar eerst zal ik je de Itang van onder tot boven laten zien, zoodat je zult weten met wat voor soort schuit je de reis zult aanvaar den. Hij opende een deurtje in den achterwand van de cabine, hetgeen toegang verleende tot een tweede, nog kleiner vertrekje, dat klaar blijkelijk bewoond werd door het meisje. Daarachter bevond zich een waschkamertje, waarin een soort waterleiding was aange bracht welke in verbinding stond met een groot reservoir. Hierdoor was het mogelijk dat men zich kon wasschen met helder water in plaats van met zeewater. Carnahan was vrij trotsch op wat hij zijn „badkamer" noemde. Ik ben nogal gesteld op comfort, zei hg lachend. Een kleine boot kan met een beetje goeden wil evengoed geriefelijk zgn in gericht als een groote... Hier is de kombuis, Piroli's domein! vervolgde hij, zgn gast een klein maar smetteloos keukentje binnenlei dend. De potten en pannen glommen als nieuw en nergens was een spatje of vuiltje te be speuren. Piroli verzorgt de maaltijden, ver telde Carnahan. Soms help ik hem een handje; ik mag graag koken. Maya kent er niets van, zij is precies als haar moeder, die kon ook niet koken. Haar moeder was een inlandsche uit Salong, die ik huwde omdat ik haar liefhad, zei hij eenvoudig en terwijl zgn oogen spotachtig tintelden vervolgde hij: Natuurlijk bestaan er de noodige vooroor- deelen tegen zoo'n soort huwelijk, maar ik lach om alle vooroordeelen. Wat is er onder de huid tenslotte voor verschil tusschen een blanke en een bruine? Voor m(j zgn alle men schen gelijk, onverschillig wat voor huidskleur zij hebben. Hoe dan ook, Maya's moeder is dood en haar lichaam rust op den bodem van de Bandazee... Hier is het vooronder, daar slaapt Piroli. Kom laat ons aan dek gaan. Een klein laddertje leidde van het broeierig warme vooronder naar het dek, waar het meisje een wit zeil zat te verstellen, terwijl 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 VARA-orkest en soliste. 6.15 Esmeralda en solist. 6.45 Berichten. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Zang met pianobegeleiding. 7.35 Orgelspel. 7.50 „Zomerpostzegels" toespraak. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Radiotooneel. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. NCRV-Uitzending. Kootwyk 1875 m. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schirftlezing, meditatie. 8.25 Gewjde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool, piano en gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 G-amofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Amsterdams Salonorkest en gramofoon muziek. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Vervolg concert. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engels). 3.45 Zan„ met pianobegeleiding en gramofoon- muziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws- en economische berichten en so list. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage. 7.30 Reportage of muziek. 7.50 „Zomerpostzegels", toespraak. 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.55—9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Piroli, niet ver van haar verwijderd, bezig was het koperwerk te poetsen. Op een wenk van Carnahan hield de jongen met zijn werk op, volgde de beide mannen in de roeiboot en roeide hen naar land. Allereerst begaven zg zich naar Werdeman om de oude rekening te betalen en alzoo de Itang uit de handen van het gerecht vrij te maken. Daarna gingen zij naar Blohm en kochten daar, behalve de reed3 bestelde car bidlampen, nog twee electrische lampen met krachtige batterijen, een paar takris en nog wat andere benoodigdheden, alles tezamen voor ruim tachtig gulden. Vervolgens ging het naar een levensmiddelenwinkel, waar de noodige blikken conserven werden ingeslagen. Toen alles besteld en betaald was, warén er van de door Cray aan Carnahan overhandigde duizend gulden, nog slechts tien of twaalf over. Kom mee, dan nemen we een borrel! riep Carnahan vroolijk en hij liet het overge bleven geld in zijn zak rinkelen. Toen de beide mannen zich op het terras van het Hooft-restaurant hadden neergezet, richtten vele bezoekerj hun oogen nieuws gierig op Carnahan. Zooals hg daar zat, on verschillig in den rieten stoel weggezakt, zijn linkerarm, met de slanke, nerveus bewegende hand, waar aan een der vingers een vreemd soortige geel-gouden ring glansde, rustend op het tafeltje, zijn eeuwige sigaret tusschen de lippen, was hjj inderdaad een schilderachtige figuui'. Zijn Johannes de Dooper-kop was on bedekt, zijn kleeding bestond uit een smette loos wit zijden shirt en een onberispelijk zit tende, lange witlinnen broek. Z(jn bloote voe ten staken in een paar sandalen van zacht, wit leder. Hij had zich blgkbaar voor deze gelegenheid opgeknapt, althans de Carnahan van heden verschilde in uiterlgk met dien van den vori- gen ochtend als de dag met den nacht. Maar ook in zijn optreden tegenover Cray was hij heel anders. Diens woorden: „Ik doe mee", hadden deze verandering te weeg gebracht. Na die woorden had hij zich als het ware open gesteld tegenover zgn nieuwe partner, had hem onmiddellijk alles verteld over Maya en de inlandsche vrouw, die zijn echtgenoote was geweest. Thans, op het door markiezen be schaduwde terras van het Hooft-restaurant, uitte hij vrijmoedig zijn levensbeschouwing en zijn meening over menschen en dingen. (Wordl vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 6