Brindwser uit Barsingirhorn bluscht brand te Schagen Uit Alkmaar j. Pijn - Pijn - Pijn Maandag 23 September 1940 Tweede blad SCHAGEN PE SC HA GE R BRANDWEER KWAM, TOEN T BIJNA NIET MEER NOODIG WAS. Wanneer eindelijk eens een behoorlijk alanneeringssysteem en telefoons voor de gemeentepolitie? Toen de vrouw van den landbouwer Jb. Zeeman, wonende op een boerde rij bij het Wad alhier Zaterdagmid dag omstreeks één uur bezig was met pannekoeken bakken, sloeg plotseling de vlam in de pan. Dit had nood lottige gevolgen. Het vuur sloeg in het houtwerk van de keuken en in minder dan geen tijd stond de oude boerderij, waar het vuur gretig voed sel vond, in lichter laaie. In de meening, dat de brand woedde in ile gemeente Barsingerhorn de weg waai de boerderij stond, vormt juist dc scheidings lijn met Schagen, rukte de brandweer van eerstgenoemde plaats, waar burgers in de, .verte rook en vuur hadden gezien en waar schuwden terstond met de motorspuit uit en was na zeer korten tijd bij den brand aanwezig. De brandweer van Schagen had den omwonenden terstond telefonisch opge roepen, doch deze liet op zich wachten. De heer Wissekerke, wethouder van Schagen, bevond zich toevallig in de buurt, zag de boerderij branden en spoedde zich direct baar de plaats des onheils. Hij nam, waar gevaar dreigde voor uitbreiding naar de schuren en een hooiberg, de verantwoording pp zich bij ontstentenis van den burge meester, en verzocht den brandweerlieden Van Barsingerhorn water te geven. Met kracht werd toen het vuur bestreden. Ongeveer drie kwartier later arriveerden Örie Schager brandweerlieden met de Scha- ger motorspuit aan een auto gekoppeld, doch <le brand was toen reeds voor een groot ge deelte gebluscht. Later kwamen er .drup pelsgewijs" nog wat Schager spuitgasten bij. De spuitgasten van Barsingerhorn rukten toen in en onder leiding van brandmeester Molenaar werd het blusschingswerk, dat spoedig het karakter van nablusschen aan nam, door de Schager spuit voortgezet. De boerderij met veertig wagens hooi is geheel verloren gegaan, schuur en de buiten staande hooiberg bleven behouden. Van den inboedel had men, hoewel het 'vutir in de woning zeer snel om zich heen greep, nog pen groot gedeelte kunnen redden. Op het terrein van den brand, merkten wij nog op den burgemeester van Schagen, den fhr. J. Comelissen en den gemeente-architect den heer Rezelman, die even nadat de Scha ger brandspuit was gearriveerd, per auto waren gekomen. Naar wij vernomen is de heer Zeeman verzekerd, doch blijft natuur lijk het verlies van het hooi in dezen tijd jeen schadepost. Waar bleef de Schager brand weer? Het verwonderlijke feit dat een brand weer uit een nabijgelegen gemeente een brand komt blusschen te Schagen, omdat de éigen brandweer uitblijft, vindt oorzaak in het primitieve alarmceerings-systeem in on ze gemeente. Het is niet de eerste keer, dat een dergelijk feit plaats vindt, het moet, ons inziens, in dezen tijd, waar de branden ook „uit de lucht kunnen komen vallen, de laat ste keer zijn geweest, dat ons brandweerap paraat niet feilloos werkt. Zoodra de gemeentetimmerman Zwart, bij wiens woning de spuit gestationneerd is, bericht kreeg is men vertrokken, door de de wegwer ken aan de Hoep moest men nog een kleinen omweg nemen, doch naar men ons verzekerde beeft de rit zelf nog geen kwartier geduurd. De aanwezige spuitgasten gaan dus geheel vrijuit. Er is veel te veel tijd 'n half uur ruim verloopen tus- schen de telefonische waarschu wing en liet uitrukken! Het doet er weinig toe, wie nu precies bier van dc schuld heeft, dc oorzaak van de fout is niet anders, dan dat het groote publiek niet weet, waar het centrale punt is voor waarschuwing bij brand. In de telefoongids is „brandweer" nergens te vinden, dc opper- brandmeester beeft geen telefoon! Wel zijn enkele bran dm esters telefonisch aangesloten doch achter hun nummer staan hun namen en andere kwaliteiten, doch niets, wat er op wijst, dat zij tot de brandweer in betrekking staan. Men moet dat toevallig weten. Politiebureau heeft zelfs geen te lefoon! Bovendien js geen der gemeentelb'! die haren van politie per telefoon te bereiken. De burgemeester, als hoofd der politie bui ten de bureau-uren r>: H.-Het hoofd van de luchtbescherming niet. De veldwachter Flapper en van Haren Jniet. De nachtvoM- cV4er Botman, als mon het wéét. aan zijn privéadres p.a. don h?"r Does in de traaf, op wiens naam de tele foon staat. Ook de wachtpost aan de markt ons „poli tiebureau" is niet eens een telefoon rijk, na bureau-uren kan men trachten de politie op te scharrelen door den gemeentebode den heer de Vries op te hellen cn het is natuur lijk geenszins gezegd, dat men dan steeds gehoor krijgt. Men kan van den bode niet eischen en verwachten dat er steeds iemand thuisblijft omdat men de politie eens noodig zou kun nen hebben. Wij hebben in omliggende ge meenten tevergeefs naar dergelijke toestan den gezocht. 't Is overal beter, en waar het niet geheel in orde was, beeft de burgemeester er achter gezeten, dat het in dezen gevaarlijken tijd terstond in orde kwam. Recent voorbeeld de gemeente Heerhugo- waard naar elke brandweerman een alarm- schel thuis he°ft en vanuit een, aan ieder bekend, centraal punt wordt opgeroepen. De kosten bedragen tweehonderd gulden. Een dergelijk alarmeerings-systeem achten wij ook in Schagen thans dringend noodig plus telefoonaansluitingen voor den burge meester aan zijn privé-woning ©n voor de gemeenteveldwachters. Deze brand kost Schagen geld, want na tuurlijk stelt Barsingerhorn zijn fraaie mo derne spuit niet voor niets ter beschikking. Laat men in Schagen toch eindelijk eens deze belangrijke zaken regelen! KRIJGSMAN'S KINDERKOOR SLAAT EEN GOED FIGUUR Succesvol debuut in den muziek- tuin. Een flinke schaar meisjes en enkele jon gens zongen gistermiddag ten bate van de Rotterdamsche blinden in den muziektuin. en de belangstelling had veel grooter moe ten zijn. Naar „Schager muziektuin- maafstaf" gerekend viel ons liet bezoek niet tegen, maar het blijft mot de liefde voor de schoone kunsten hier toch maar povertjes gesteld. Mogen wij hopen dat voor het goede doel meer kaarten zijn verkocht, dan er be zoekers waren, opdat de blinde leider van het koor, de Heldcrsche musicus Krijgsman, zijn loffelijk streven bet lot van zijn ge- nooten te verzachten beloond ziet. Eén belooning heeft hij gehad: veel suc ces, het publiek juichte de jeugdige zange ressen en zangers luide toe. liet was verdiend, want in aanmerking genomen de korten tijd van voorbereiding werd er goed, soms zelfs voortreffelijk ge zongen, frisch. met tekstbegrip en zeer zui ver. Het programma bestond uit eenvoudige tweestemmige Hollandsche liedjes van Van Rcnnes en anderen, als muzikaal aardig heidje was er een bewerking van een stukje amusementsmuziek van Paul Lineke, waar bij zelfs nog „coloratuur" viel te bewonderen cn een flinke kleppcrmarsch, die geblisseerd moest worden vormde het slotkoor. Mej. lgesz had de pianobegeleiding op zich genomen, zij deed dit op haar bekende vak kundige en gevoelige wijze. Ook de heer Krijgsman zelf toonde zich een vaardig pia nist. Het was voor den heer Krijgsman cn zijn koor (waarin tusschen haakjes de disci pline uitstekend schijnt) een goed debuut. Een goedbedoelde opmerking. Voor het pu bliek. zou het wel prettig zijn geweest, wan neer de nummers zouden zijn aangekondigd, of b.v. op de entreekaarten zouden zijn af gedrukt. Nu was het programma voor velen minder makkelijk te volgen. Medegedeeld werd dat het koor thans de operette „De fee van de bron" in studie neemt, welke men over enkele maanden .denkt op tc voeren. HEERHÜGOWAARD ALLEN KWIEK EN SJIEK OP DE KIEK. De per 1 October vereischte identiteitsbe wijzen brengen, vooral wat het zich doen verschaffen van een pasfoto betreft, veel drukte in stad en dorp te weeg. Gelukkig behoeven de dorpelingen zich niet exoresse- lijk voor deze gelegenheid naar de stad te be geven, voor zoover een dorp althans geen fotograaf rijk is, doch bieden de fotografen den plattelanders in eigen gemeenten, hun diensten aan. En zoo begeven zij zich in bonte mengeling naar den fotoman. 't Oude vadertje en moedertje, prontjes, voorzichtig cn kalmpjes schuifelend, een beetje onrust in 't hart:.wie had kunnen denkon dat zij zich nog eens zouden laten portretteeren. De arbeidsman, 't werk nee'rgelegd, 't ge zicht gauw .effen" met dc handen gewas- schen of de handdoek er over gehaald: een das om, in een opknappersjasjc gesloken. De vrouw, bezadigder, den man terechtstel lend in z'n gauwigheid. De jonge deern, blij dat beur haar nog zoo goed zit, zich langdurig opsmukkend voor den spiegel of ontstemd dat zij zich dan en dan niet onder kappers behandeling heeft mogen stellen, „dan was 't nu goed geweest; anderen mogen alles van thuis, zij niks. De opzettelijk nonchalant doende manlijke jeugd, die zich snottend voor de lens plaatst, maar niet minder ongeduldig naar dc pasfo to zal uitzien. HARENKARSPEL WAARLAND VERGADERING DAMCLUB. De Damclub „Perseverantia" vergaderde dezer dagen ten locale van J. A. Bos te Waarland. Voorzitter G. Bof-st opende de vergadering met een hartelijk woord" van welkom. Secretaris W. Zwagerman las ver volgens de notulen welke onveranderd wer den vastgesteld. Voorzitter bracht in bespreking de aan sluiting bij de Westfriesche Dambopd. Na eenige besprekingen werd besloten toe te treden, echter niet mee te spelen althans niet voor het komende seizoen voor de com petitie. De heeren W. Zwagerman en N. Bruin Sz. werden wederom met bijna algemeene slem- men als Bestuurslid herkozen. Wetens bedanken als Bestuurslid van den lieer A. Komen werd met bijna algemeene stemmen gekozen de heer G. Jonker. Hierna werden boetebepalingen vastge steld voor de z.g. wegblijvers op de dam- avonden. Eveneens werd vastgesteld de indeeling van de onderling te houden competitie. Volgende week Donderdagavond 26 Sep tember zal met het dammen worden be gonnen. Voorts werd besloten eenige prijzen aan Ie koopen, voor de a.s. winnaars der compe titie. Sluiting onder dank. De voorraad voor het komende Jaar. De bietenoogst is begonnen en binnenkort worden ze weer bij honderdduizenden tegelijk in de fabrieken verwerkt De eerste oogst wordt in de Haarlemmermeer verzameld (Foto Pax Holland) DEN HELDER ACHTDUIZEND KEEREN NIET WEER Naar wij uit de beste bron vernamen is het aantal afschrijvingen uit het bevolkings register van onze gemeente, tot op dit oogenblik 8000 personen. Daarbij zijn dus de marine-gezinnen, die naar elders vertrok ken, de gepensionneerden, die besloten niet meer terug te keeren naar Den Ilelder, kort om alle stadgenooten, die na den lOen Mei Den Helder den rug toekeerden met het voornemen, niet meer terug te komen. VERPACHTING VAN GROND TE BERGEN. B. en W. schrijven aan den raad: Bij Uw besluit van 3 Maart 193S, werden wij gemachtigd he tstukje bouwland gelc- gen tegenover het gasdistributiestation in de gemeente Bergen, groot 2609 M2., met ingang van een door ons te bepalen datum voor ten hoogste vijf jaren te verhuren voor ten minste f 10.voor het eerste jaar, f 15.- voor het tweede jaar en f 20.voor het res- teerende tijdvak. Sinds 15 Maart 1910 is dit perceel onver- pacht. Een gedeelte er van is inmiddels in l>eslag genomen dooi- eCn schuilplaats ten behoeve van de luchtbescherming. Voor het resteerende gedeelte, ongeveer groot 2180 M2., beeft zich een gegadigde aangemeld, die bereid is dit gedeelte voor den tijd van vier jaren te pachten tegen een jaarlijksche pachtsom van f 20. Wij stellen Uw Vergadering voor ons te machtigen dit perceelsgcdeeltc tegen ge noemd bedrag te verpachten. DE ALKMAARSCHE EIERVELING De Alkmaarsche eïervciling bezit de repu tatie, dat er over bet algemeen zeer hooge prijzen worden gemaakt en deze roep werd Zaterdag j.l. ten volle gehandhaafd. Op de veiling werden nog slechts 67 kisten aangeboden. Dat echter hooge prijzen te verwachten waren, was zij voorbaat duide lijk aan degenen, die wisten, dat de totaal- aanvoer deze week een 120.000 eieren had bedragen, dat de rest evenwel gedurende do afgeloopen 'lagen was weggehaald De veiling zette in met .een prijs van f 6.90 voor enkele kisten 62-gram eieren. Bij een detailprijs van 7/4 cent voor eieren van dit gewicht leek di< een topprijs. Immers een vergoeding van 0.6 cent per stuk lijkt nauwelijks een loonende vergoeding voor gemaakte onkosten en winst. ïntusschen bleek weldra, dat de markt toch nog zou oploopen en naarmate duidelijk werd, dat de handel uit Alkmaar en omgeving, die zich gedurende enkele weken betrekkelijk rustig had gehouden, behoefte had aan eieren, gingen de prijzen naar boven. Orders van buiten kwamen dit keer nau welijks aan bod en ten slotte ging alles wat meer dan 60 gram woog voor prijzen, die varieerden van f 7.10—f 7.15. Er komen langzamerhand meer en meer kuikeneieren, waarvan het gewicht varieer de van 41—47 gram en dié noteerden van f 4.55f 5.35. Buiten dc eerste koop ad f 6.90 en een enkele post 59 gram eieren, die voor f 6.95 van de hand ging. brachten de zware eieren op van f 7.C0—f 7.15. We kregen den indruk, dat de prijsverschillen geen rede lijke vergoedingen inhielden voor de ge- wichtsvcrschillen. Waar alles zich dicht op hoopte onder de maximumprijzen kon dit ook nawelijks anders. ïntusschen is nauwelijks aan te nemen, dat de Zaterdag verkochte eieren met voor deel door den winkelier kunnen worden om gezet. Hoe ze toch aan een redelijke winst zullen komen, ziedaar een vraag, waarover men zich te vergeefs het hoofd breekt. DE ALKMAARSCHE WIELERBAAN IS NIET MEER. Dat er moeilijkheden waren gerezen voor de exploitanten van de Alkmaarsche wieler baan is bekend. Reeds eenigen tijd geleden is de kwestie in de Alkmaarsche gemeente raad ter sprake geweest. Er kon toen echter niets worden gedaan én menigeen zal zich hebben afgevraagd, of de exploitatie zou worden voortgezet. Het pleit is thans beslist en het zijn ver moedelijk niet in de laatste plaats de bij zondere omstandigheden, die hierbij door slaggevend zijn geweest. Deze bijzondere omstandigheden kwamen hier tot uiting in zeer hooge hout prijzen. De ondernemers heb ben de kans, die hen zoo onverwacht werd geboden .aangegrepen^ en het overgroote deel van het vele hout, dat aan de baan was verweifct, heeft reeds een nieiiwe bestem ming gevolgd. De Alkmaarsche wielerbaan is niet meer. Een kort bestaan heeft ze gehad, niet meer dan een zestal jaren heeft de wielersport hoogtij gevierd. Enkele glorieuze namen zijn er op gekomen. Doch dat behoort nu alles tot het verleden. Slechts aan de tribune en een aantal fundamenten is te zien, dat er een maal een wielerbaan stond. Doch ook dat zal aanstonds wel veranderen. Dan zal de wielerbaan niet meer zijn dan een herinnering. Door luin uitdrijvende en pijnstillen de werking helpt hierbij altijd vei lig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Caehets, ge naamd „Mijnhardtjes". Doos 10 en 50 ct. LANGEN Dl JV, DE H.A.B.O. GAAT MET DEN TIJD MEE. Naar wij vernemen, heeft de H.A.B.O. een houtgas-generator aangeschaft voor een der autobussen dier onderneming. Wan neer de resultaten van de proefnemingen gunstig zijn. zullen wel meerdere volgen. ZUIDSCHARWOUDE. BRUGGENBOUW. Begin October zal door de Prov. Waterstaat worden aanbesteed het bouwen van twee vaste bruggen van gewapend beton over dc Achtergracht en over de Kerke A in de ge meente Zuidscharwoude. NOORDSCHARWOUDE „SCHAAKMAT" COMPETITIE 1940—'41. Ie klas: K. BiermanJ. Klinkert 01 C. Witsmeer—H. Hart VzVi G. Keppel—D. Koorn 1 G. KeppelH. Stins 01 W. KaanH. Stins afgebr. 2e klas: K. de Vries—A. T. Slis V2—V2 K. de VriesG. Goudsblom 10 J. DeutekomN. Kaan V2—rVs J KroonJb. Molenaar 1—0 M. KuilmanJ. Ootjers afgebr. 3e klas: G. v. LoenenG. Moraal 0—1 J. SmitK. Glas 0—1 J. SchenkT. de Jong 0—1 HeidsmaJ. Kamper 10 BROEK OP LANGENDIJK. MINIMUMPRIJZEN. In de minimumprijzen voor de verschil lende tuinbouwproducten is geen wijziging gekomen. Alleen is aan de lijst toegevoegd het artikel langeb iofon. waarvoor de mi- ninmumprijs f 2.— per 100 K.G. is. W1ER1NGERWAARD BURGERLIJKE STAND VAN 14—20 SEPT. Geboren rC.ornelis, z. van B. Ton en E. Janse: Gorrit Jan. z. van G. Bruijn en J. Brouwer: Pieter Andries. z. van C. Franse en S. de Koning: Hendrika. d. van W. J. Groeneveld en E. II. Monshouwer. EEN TROUWE KOSTGANGER Den 8en October a,s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat den heer Jb. Kaan Jz.. op 39-iarigo loeftiid als betalend logé bij de fa milie Jb. Kooii Cz. is gekomen. Dit kan wel als een bijzonderheid worden vermeld. Z1JPF. OUDESLUIS ONGEWONE DRUKTE. Onze halte is- zeer druk geworden, nu de' bussen de treinpassagiers van hier naar Anna Paulowna brengen en weder terug. ,t Is een indrukwekkend gezicht soms een tiental groote bussen met passagiers afge laden te zien voorbij snorren, 's Ochtends als de eerste treinen vertrekken hoort men het regelmatig geschuif der honderdon voe ten en lijkt het wel of de tijden van den Watersnood (1916) teruggekeerd zijn. Ingezonden VERDUISTERING VAN VAARTUIGEN Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik eenige plaatsruimte voor het volgende, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Een waarschuwend woord tot automobi listen, wielrijders en overige bestuurders van voertuigen. Algemeen schijnt men nog van meening te zijn, dat de vroegere bepa lingen in zake het voeren van licht nog gel den, t.w. een half uur na Zonsondergang tot een half uur vóór Zonsopgang. Dit is sinds de invoering der verdijisteringsvoorschrif- ten niet het geval. Tengevolge van de invoering deze voor schriften moet onmiddellija na Zonsonder gang automobiel, rijwiel en andere voertui gen van licht zijn voorzien en dooving mag niet eerder plaats hebben dan op het oogen blik dat de zon opkomt Men zij dus gewaarschuwd en leve deze voorschriften nauwgezet na, want bij over treding zullen zeer zeker zwaardere straffen worden opgelegd, dan voorheen. Oudkarspel. 20 September 1940. A. J. Wijnveldt. consult A.N.W.B. PAARDENKEURING Verrichtingsproeven in de provincie Noord- Holland vanwege de afdeeling Noord-Hol land van de- V.L.N. Volledigheidshalve vol gen hier de premies aan de onderscheiden klassen toegekend: Klasse A f 22.50. Klasse B f 17.50. Klasse C f 15.—. Voor de hengsten worden de premies nog nader bekend gemaakt. Er is nl. voor liet geheele werkgebied der V.L.N. totaal f 1200. voor de hengsten uitgetrokken. Eerst wan neer in alle afdeelingcn de verrichtings proeven zijn gehouden kan genoemd bedrag van f 1200.verdeeld worden. ST. MAARTENSVLOTBRUG. GEZELLIGE VOETBALMIDDAG. Petten favoriet. Gisteren zouden alhier de uitgestelde serie wedstrijden uitgeschreven door de voetbal club alhier, gespeeld worden, maar, doordat een paar vpreenigingen afberjcht hadden ge zonden, werd deze omgezet in eon halve com petitie-wedstrijd, waaraan door Winkel II en een. combinatie van Petten I en II werd deelgenomen. In de morgenuren speelde Winkel II te gen St. Maartensvlotbrug I. Voor de pauze speelden de cftallen gelijk op, en de rust kwam met 11 Na de pauze begon de Vlot brug forscher to spelen en Winkel II moest al zijn krachten ontwikkelen, om niet te veel achterstand te krijgen en zoo.kwam 't einde met een 31 overwinning voor de Vlotbrug. Na loting werd bekend gemaakt, dat Win kel TI om 2 uur tegen de combinatie van Petten zou spelen. Reeds spoedig na den af trap was te zien, dat Petten met een sterk elstal in 't veld was gekomen, maar Winkel IT gaf uitstekend tegenpartij, maar kon niet verhinderen, dat de rust kwam met een 31 voorsprong voor Petten. Na de rust wist Petten, ondanks het har de werken van Winkel II, nog twee doelpun ten te maken, zoodat het einde kwam met oen 5—1 overwinning voor Petten. Thans was de beurt nan de Vlothruggers hun kun nen te vertoonen tegen Petten. Zij gaven de Petteners flink tegenpartij. De rust kwam met eon vo"-'"m van 30. na de rust kwam nog een doelpunt voor de Vlot brug, maar Petten wist er nog 3 te scoren, zoodat het einde kwam met een 6—1 over winning voor Petten. In het lokaal van den hear Homan wer den de beschikbare prijzen met een toepas selijk woord door den voorzitter van St. Maartensvlotbrug uitgereikt. Petten werd de beker aangeboden als le prijs en een lauwer tak voor het hoogste gemiddelde. De lau werkrans als 2e prijs werd aangeboden aan St. Maartensvlotbrug, en de 4e prijs of troost prijs een medaille, aan Winkel II. Tevens werd den scheidsrechter, den heer Wiering, dank gebracht voor de correcte en sportieve leiding. Vermelden wij nog dat de lauwertak voor het hoogste gemiddelde werd beschikbaar gesteld door den heer A. v. d. Sluijs en de 4e prijs door de familie Homan alhier, en dat 's middags veel publiek aanwezig was, om van dezen sportieven wedstrijd te kunnen genieten.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5