Harddraverij te Schap De tegenwoordige Kaasregeling Het Callantsooger scheepje moet boven water blijven! Woensdag 25 September 1940 Tweede bl Worden de maximumprijzen overschreden Onjuiste uitlegging der overheidsvoorschriften ïn verschillende bladen kan men tegen woordig soms lezen, dat er met de regeling yan de kaas iets niet in orde zou zijn. De maximumprijzen zouden worden overschre den, waardoor de consument voor de nood zakelijkheid wordt gesteld een prijs te be talen, die hooger is, dan hem volgens de bestaande- voorschriften mag worden 'be rekend. Ook op de Alkmaarsche kaasmarkt, gaan geruchten in dozen geest, zonder dat echter met zekerheid valt uit te maken iof deze op waarheid berusten. Dat kaas. die niet behoort tot de extra extra-klasse door den handel zou worden overgenomen tegen den prijs van f 3.— bo- yen den voor zeer goede kaas vastgestelde maximumprijs ad f 64.50 per 100 kg dunkt ons onwaarschijnlijk. De kwestie is. dat al- Je kaas, die door handelaren van producen ten is gekocht, gedurende 14 dagen ter be schikking moet blijven ten einde door re- geeringskeurmeesters te kunnen worden onderzocht. Blijkt bij deze keuring, dat door den handelaar een te hooge prijs is be steed. dan wordt de partij door de keur meesters gewaardeerd en moet de kaas te gen een lagere prijs dan de aankoopsprijs aan de regeering worden afgestaan. Dit beteekent dus een onmiddel lijk verlies en het is ons bekend, dat sommige handelaren het slacht offer zijn geworden van hun on juiste uitlegging der overheidsvoor schriften. Wij gelooven dan ook niet, dat op deze wijze wordt te werk gaan. Het kan zijn, dat gedu rende de eerste dagen, toen men nog vreemd stond tegen den nieu wen toestand, deze weg is ingesla gen door kooplieden, die zeer ver legen waren om kaas, thans ge schiedt dit waarschijnlijk niet meer. Of de maximumprijzen nu toch worden Overschreden is een kwestie, waarover de buitenstaander onmogelijk een oordeel kan afgeven. Naar verluidt zouden hier en daar afspraken zijn gemaakt tusschcn kooper en producent, waarbij boven de prijs, die of ficieel wordt berekend, nog een extra toe slag wordt gegeven. Dez» toeslag zou ner gens zwart op wit wordei vermeld en con trole is dus uiterst motilijk. Het is ons verder bekend, dat geregeld iederen Vrijdag een aantal controleurs uit den Haag op de kaasmarkt aanwezig is om te waken tegen een dergelijke fraude, doch we hebben niet vernomen, dat te Alkmaar gevallen zijn achterhaald. Nu dient hierbij te worden opgemerkt, dat soortgelijke handelwijzen stellig moge lijk zijn. Immers de detailprijs is niet aan een maximum-limiet gebonden, liet, eenige voorschrift, wat hier bestaat, is dat, waar bij aan de kleinhandelaren is verboden prijzen in rekening te brengen, die zijn ge legen boven de basis van 9 November j.1. Ten aanzien van kaas nu is hiervan sterk afgeweken. liet motief daartoe moge zeer juist zijn, immers de kaasprijzen waren destijds voor den producent allesbehalve loonend, een feit is, dat men ton aanzien van den detailverkoop tegenwoordig in het minst niet weet, waaraan men gebonden is. Hel bek is van den dam, de prijzen van 9 Mei gelden niet meer en welke prijzen wel gelden, kan niemand zeggen. Want daaromtrent bestaan geen voorschriften. Onder deze omstandigheden kan de practijk geen andere zijn, dan dat iedereen zich vol maakt vrij gevoelt cn eenvoudig berekent, wat hij meent te moeten hebben. Regeling als vodje papier be schouwd. Zoo is het wel mogelijk, dat jonge kaas wordt overgenomen tegen prijzen, die gele gen zijn hoven den maximumprijs. Want de gelegenheid om deze met winst hij den con sument te brengen is niet buitengesloten. Iloe weinig men zich gelegen laat liggen aan de regeling, dat de prijzen van 9 Mei behooren te worden gehandhaafd, blijkt wellicht het duidelijkst uit dc prijzen, die. vandaag aan den dag in de winkels geno teerd worden voor de oude kaas. Deze kaas was op 9 Mei lang en breed niet meer in liet bezit van den consument. Ze wordt te genwoordig echter verkocht tegen prijzen, die dc gedachte wekken, dat aan een kaas je een kaasje is verdiend. Dc prijs, die des tijds. zeer laag was, heeft die, van de jonge kaas op de voet gevolgdo en is daarmee sterk opgeloopen. Het zwakke punt in de tegenwoordige re geling dunkt ons daarom het ontbreken van een regeling voor den detailverkoop. Bij een vroegere gelegenheid hadden we al eens gelegenheid er op te wijzen, dat de regeling uit den vorigen oorlog doeltreffen der was en daarom beter voldeed. De kaas werd toen van de producenten overgenomen door de regeering. Nadat de partijen in de regeeringspakhuizen waren aangeleverd, werden ze door rijkskeurmees- ters geclassificeerd en aan de hand dezer waardeering uitbetaald. De regeering leverde af aan de handelaren, aan wie een bepaal de winstmarge was toegestaan, terwijl de detaillisten aan maximumprijzen voor den kleinverkoop waren gebonden. Op deze wij ze marcheerde alles vlot en correct. Zoolang op het oogenblik de de tailhandel betrekkelijk vrij wordt gelaten, blijven overtredingen tegen de bestaande voorschriften mogelijk. Al is nimmer met zekerheid te zeg gen, dat ze inderdaad voorkomen. Indien ze voorkomen, zijn beide par tijen, kooper zoowel als verkooper, in overtreding. RAAD CALLANTSOOG Er wordt op de Secretarie hard gewerkt, maar nu ook er meer voor betaald. Buitennissige be lasting, die niet gemist kan wor den. Burgemeester R-ehorst is niet bang dat de gemeente-ont vanger er met de kas vandoor zal gaan. Het lijkenhuisje geen rouwkapel! De hoofdschotel van de agenda v^n de gisteravond gehouden gemeenteraadsverga dering was de vaststelling van de begrooling 1941, welke reeds veertien dagen na de aanbieding in behandeling werd genomen. De voorzitter, burgemeester Rehorst. deelt mede, dat naai den vorm de begrooting wei nig veranderd* is, voor een groot deel zijn de posten geraamd als andere jaren. Een gelukkig omstandigheid is, dat reserve uit vorige jaren voorkomt, dat men een beroep op het rijk moet doen, want het werkelijk tekort van de begrooting bedraagt f 2797.96. De eindcijfers van de begrooting zijn als volgt: gewone dienst in ontvangsten en uit gaven f 45085,*4, met een sluitpost onvoor zien van f 3(0.—, kapitaaldienst f 7324.83 Gereserveerd kan worden f 1180.59. De com missie tot nazien der begrooting had slechts een drietal opmerkingen, twee van meer ad ministratieven aard, de derde betreft het Salaris van den ambtenaar der Secretarie, hetwelk zij wil brengen op f 950.— plus f 100.— voor de arbeidsbemiddeling. B. en W. hadden het salaris op f 900.— willen brengen, doch nemen nu het voorstel van de commissie over. De salarisverhooging houdt verband met verlenging van den arbeids tijd. door de bijiondere drukke werkzaam heden moet de ambtenaar twee uur per dag langer ter Secretarie blijven. De raad gaat met een en ander accoord. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN De heer van der Plas zou gaarne zien dat de brandverzekiringsbelasting werd afge schaft. Men trefl hier veel menschen mee met een klein intomen, die „gelukkig of on gelukkig" een bescheiden bezit aan onroe rend goed hebben, terwijl personen met grootc inkomens,die een huis huren er vrij van loopen. Spr. ziet aan de bcgrootings- cijfers wel. dat débron van inkomsten moei lijk gemist kan vorden. Zou men geen andere vorm van heffing kunnen vinden, waarbij ook kapitaalkrach tigen met alleen roerende goederen belast worden? Nu de inkomens stijgen, verwacht spr. een hoogere opbrengst van de inkom stenbelasting, in ieder geval hoopt spr. dus, dat B. en W. terzake diligent zullen blijven, om wanneer de inkomstenbelasting meevalt met een voorstel in den geest van spr. be doeling te komen. De voorzitter ziet in de woorden van den heer v. d. Plas een kern van waarheid, is inderdaad een buitennissige belasting, maar deze bron waaruit f 700.geput wordt zal men nu en ook volgend jaar nog niet kunnen missen. Beter is het nog even te wachten. De heer Mooij wijst er op, dat de brand verzekeringsbelasting toch ook velen treft, die elders wonen en hier hun bezitting heb ben. Hoe spr. het ook bekijkt, geld moet er zijn en ontlast met den een, dan treft men weer den ander. Aan den anderen kant zou men kunnen overwegen heelemaal niets te heffen en dan maar noodlijdend te worden. Voorzitter: Nee, nee, we zullen het schip hoven water houden, zoo lang we kunnen. (Instemming). De raad gaat met de zienswijze van B. en W. accoord, men zal deze zaak voorloopig laten rusten. ARTIKELSGEWIJZE BEHANDELING volgt. Bij het punt fraudeverzekering ont vangen B. en W. machtiging naar een an deren verzekeraar om te zien, nu het risico dat ondergebracht is bij Engelsche 7naat- schappijen, ongedekt is. Een bedrag van f 30 zal hiermede gemoeid zijn. Men zal de zaak even in beraad houden, wij zullen hopen, aldus voorzitter, niet direct met fraude te maken te zullen hebben. In dit verband bepleit de heer Mooij de wenschelijkheid kas en boeken te laten na zien door het accountantsbureau der Ned. Gemeenten. Voorzitter ontraadt dit. Het zal zeker f 60 a f 70 per jaar kosten en voor een kleine ge meente is dat overbodig. Men zou een par ticulier bureau kunnen inschakelen, het col lege wil dit in beraad houden. Aldus besloten. Tot moleslrisico-verzekering besluit men nog niet over te gaan. De kosten zouden wol f 400.per half jaar kunnen bodragen, dat is voor Callantsoog niet te betalen. ONDANKS HET GEMIS VAN HET VUUR WERK VEEL BEZOEK, DUS EEN GOED GESLAAGDE DAG. Héél vroeg in den morgen is het lied van de harddraverij-arbeid al begonnen, bij het onzekere licht van een afnemend maandje bewegen zich de schimmen van Ben van der Hoven cn zijn mannen langs dc Gracht en over de Markt en de maagdelijke ochtend- stilte wordt wreed verstoord door hun ha- mergeklop en hun hoorbaar gesleep met de onmisbare attributen. De staaldraden zijn ook al gespannen, zwarte lijnen in een zwarte ruimte, zandhoopen en graszoden ge ven evenmin licht af cn zoo is hel. voor den vroegen voorbijganger voorloopig een zoeken*en tasten om den weg niet te ver liezen cn niet tegen een of ander wat bar der aanvoelt dan zichzelf aan te botsen. Maar al waren dan dit jaar door dc ver duistering honderd moeilijkbeden te over winnen, als dc klok tien uur slaat, kun nen de paarden draven en de boeren hun geld verliezen. liet weer houdt zich prach tig, bet bezoek is voor de ochtenddraverij opmerkelijk goed, met don trein van tienen, zijn de „onmisbaren", de kurken waarop de drafsport drijft, gekomen, en voor ze hun „anderhalf Welkom" cn „twee om drie Bruno' gaan fluisteren, rukken ze in gesloten co lonnes naar Bol en Roggeveen om koek. IN VOLLE ACTIE. Een spannende rit, waaraan de echte liefheb bers hun hart kunnen ophalen. (Foto Fred. Groot.) 't Zal op koek aan moeten vandaag, de worst is op de bon. In dc ,1)aan slenteren de paardenknechts, dikgebuikte mannen met paardenverstand houden geheimzinnige con ferenties bij de start, pikeurs vertellen el kaar dat ze vooral zakelijk moeten blijven en de commissieleden nemen zich voor van daag hun lakensche bril op te zetten, om van de draverij inderdaad een sport te ma ken, waar niet alleen dc beroepsgokker maar ook de échte liefhebbers, die geluk kig in groote getale aanwezig zijn, hun ple zier kunnen vinden. De échte draverijsfeer! De handicapdraverij. Aan de voormiddaghandicapdraverij ne men elf paarden deel, waaronder Cisca B van den heer Bakker, Wieringerwaard, cn Cavalvade van den heer Dekker uit Burger- brug. De heer Bakker rijdt zelf. op de sulkey achter Cavalcade zit C. Bak. Starter is de heer J. de Wit, keurmeesters de hoeren 3b. de Veer, veearts de Boer cn D. P. Timmer man en G. v. d. Akker, handicapper de heer R. P. Wigboldus. De draverij heeft een vlot verloop en is om 12.15 geëindigd. Voor de laatste omloop bleven over Bc- Het lijkenhuisje geen rouwkapel Bij het punt onderhoud begraafplaats ver zoekt de hr. Mooij zoo spoedig mogelijk het; lijkenhuisje te vergrooten. Er liggen thans twee lijken, cn de deur kan nu niet eens dicht, Men moet met een paal te gen de deur zoo goed en zoo kwaad mogelijk de zaak afsluiten. Het is per saldo geen stapelgoed wat daar ligt! Spr. begrijpt wel, dat men met de bijzondere omstandigheden geen rekening kan houden, maar ruimte voor twee lijken moest er toch steeds zijn. Voorzitter zal dc zaak gaarne onder oogen zien. De begrooting wordt hierop z.h.s. aange nomen, en de rekening van het Alg. Armbe stuur goedgekeurd. Deze sluit, in ontvangsten cn uitgaven tot een bedrag van f 4635.met een onvoorzien van f 5897, en een gemeente- subsidie van f 2850. DE REST VAN DE AGENDA wordt voor en na de begroot in-g vlot afge werkt. Bij den aanvang der vergadering deelt, voorzitter mede, dat, wethouder Jirn- mink door ziekte verhinderd is aanwezig te zijn. Spr. wehscht den heer .Timmink een spoedig herstel.. Bijzondere ingekomen stuk kon zijn er niet. Het bekende ook elders be handelde voorstel inzake de co.upon-belas- ling wordt aangenomen. Echter heeft de gemeente zóó voordeelig geld geleend, dat. B. en W. mecnen billijkheidshalve deze be lasting niet door den geldschieter te moeten laten dragen, doch het bedrag van f 16.32 voor gemeenterekening te nemen. Aldus be sloten. RONDVRAAG. De heer ten Bockel vraagt of B. en W. weten roe lang wethouder .Timmink ziek zal blijven, en of niet tijdelijk in de vacature moet worden voorzien. Voorzitter heeft geen oordeel over de tijds duur van de ziekte, het moet met rust ge nezen, enkele maanden zijn er misschien mee gemoeid. Spr. vindt het echter niet noo- dig een tijdel ij ken wethouder te benoemen, men gaat den stillen tijd tegemoet, men kan het wel af. Zou de ziekte onverhoopt langer duren, kan men weer eens praten. Aldus besloten. Hierna sluiting. minde. Claudy O en Welkom. Zeer span nend was de rit WelkomBeminde, welke door Beminde werd gewonnen. Het „stil staande" paard Claudy O liep daarna tegen Beminde en ging als eerste over de eind streep. De tol aaluitslag werd nu: 1. Claudy O, eig. G. v. d. Oord, Badhoeve dorp berijder J. Kruithof. 2. Beminde, eig. J. dc Vlieger, Nieuw- Vennep, berijder idem. 3. Welkom, eig. J. v. Leeuwen Sr., Bak- kum, berijder J. v. Leeuwen Jr. Welkom stond dc geheele course boog ge noteerd, trots dat werd bij dus derde. Dc prijzen bestonden uit contanten, resp. f 100.—, f 50.— en f 25. De namiddagdraverij. Dc groote prijzendraverij beeft evenmin over gebrek aan belangstelling te klagen. Niet minder dan 17 paarden nemen aan de course deel, waarvan de moeste ook des ochtends al geloopen hebben. Er is veel pu bliek langs de lijn, doch gemeente en rijks politic (ook de rijksveldwachters in oplei ding deden straatdienst) zorgen uitmuntend voor de orde, zoodat de draverijen een on gestoord. rustig verloop bobben. Er zijn dit jaar geen stalletjes en paling- venters. wat aan de kleurigheid van het geheel wel afbreuk doet. Opgemerkt kan nog worden, dat het plan om voor de café's van de heeren Peetoom, Van Erp en lgesz een dubbele afscheiding te maken, geen doorgang hoeft gevonden, het is daar als vanouds. Veel sensatie heeft de middagdraverij niet. gebracht, en, ging het in het begin vrij vlot, .later werd door de heeren pikeurs als ge woonlijk verbazend „getrokken" en verliepen kwartieren tusschcn elke rit. Het mooie weer hield het publiek echter tot het laatst bijeen. Voor dc prijzen bleven over: Bemin de, Sister Boiuk A Farm Relicf, Aura V en Flora Mc. Elwyn. In de kamp om de vierde prijs viel Flora Mc. Elwyn uit, Sister Bond, Beminde en A Farm Relief reden om de eerste, tweede, en derde prijs. Ook deze ritten gaven weinig spanning te zien, ingewijden voorspelden den uitslag reeds een half uur voor den afloop. Deze luidde tenslotte: 1. A Farm Relief, eigenaar E. G. in 't Veen, Voorburg, berijder l.. Ensing. 2. Sister Bond, eig. mvr. Jacobs Amster dam, berijder K. Bakker. 3. Beminde, eig. J. de Vlieger, Nieuw Ven nep, eig. idem. 4. Anna V, eig. J. Haan, Wijde Wormer, berijder J. Vergav. De prijzen bestonden uit contanten, resp. f300.—, f 100.f50.— en f25.—. De middagfeesten werden bijgewoond door B. en W. met hun dames. Ongeveer kwart over vijf waren de dra verijen afgeloopen. In de café's, waar over het algemeen ook in den loop van den dag goede zaken waren gemaakt, bleef het nog druk en gezellig. Helaas kon dit jaar ons beroemde Schager Vuurwerk geen doorgang vinden, maar des ondanks kan het Bestuur van de Harddra verij vereeniging tevreden zijn over de be langstelling! CONSULTATIEBUREAU. Uit een, in dit nummer voorkomende ad vertentie blijkt, dat a.s. Maandag begint het Consultatie-bureau voor Kleuters. Zooals wij reeds eerder mededeelden, sluit deze zitting aan op die voor zuigelingen. Waar een cn ander kosteloos geschiedt, rekent bet bestuur van Het Witte Kruis op grootc deelname. COLLECTE WITTE KRUIS. De gister gehouden collecte ten bate van het Witte Kruis, bracht f }77.op. Een mooi resultaat, waarvoor de collectanten zeker mede dank hebben verdiend. BRUTAAL! Slechts even heeft het rijwiel van den heer Schilder, het raadslid, onbeheerd gestaan tegen dc muur van de boerderij destijds be woond door den heer Henneman aan het Noord. Maar... toen de heer S. terugkwam van zijn boodschap, waarvoor hij een paar minuten werk had gehad, was de fiets ver dwenen. Tot heden heeft de heer S. zijn karretje nog niet teruggezien. OOK DE NACHTPOLTIE HEEFT GEEN TELEFOON! Men maakt er ons opmeikzaam op. dat ook de nachtveldwachter de heer Botman, niet telefonisch is te bereiken. De heer Does. bij wïen hij thuis is. beeft slechts tijdelijk een aansluiting gehad. Wij meenen een en ander, ter aanvulling van ons artikel van Maandag niet onvermeld te moeten laten. HOOGWOUD VOETBAL. V.C.I.. 1—Sport 2 V.C.L. 2—Oudendijk V.C.L. adsp.Winkel adsp. afgelast afgelast 1:3—0 de onmisbaren Er is zoo'n vaste „hoek" bij de harddraverij waar mannen met boekjes en potlooden enfin, men komt niet alleen voor zijn plezi naar de dravende paardjes kijken! (Foto Fred. Groo DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. Vreemde toestande Voor het eerst had gisteren onder de g wijzigde omstandigheden de veemarkt plaat Voor zoover het rundvee betreft, kon va een markt eigenlijk niet worden gesproke al waren voldoende dieren aanwezig. In de Doorbraak was een gedeelte afgeze waar de keuringscommissie, bestaande u een slager, een boer en een Handelaar, ha£ werkzaamheden verrichtte, die bestonde uit het classificccren van het aangeleverd vee. Daaromheen was de belangstelling vr groot. Het waren voornamelijk veehouder, die de verrichtingen volgden, waarschijnüj met de bedoeling daaruit leering te trekke en een idee te krijgen van de waarde va het eigen vee. De keuring ging voort tot vrij laat in dc namiddag en tegen den avond stonden ruir 100 koeien op stal, die nu heden zullen woi den gewogen. Daarnaast werd voor de Duitschc weoi macht het een en ander gekocht, tervvij door toevallige omstandigheden ook hande nog mogelijk was. De kwestie was namelijk dat gister voor het inleveren nog geen vor deringsbewijs verplichtend was. Het gevolj daarvan was, dat ook een handelaar, di< het vee intusschen had overgenomen, di dieren kon aanbieden. Verschil van inzich omtrent de waarschijnlijke classificatie er omtrent het gewichtsverlies der beesten waren voldoende factoren om hier cn daal zaken tot stand te doen komen. Het ligt ech ter in de bedoeling deze vorderingsbewijzen die deze week door verschillende boeren blijkbaar niet op tijd waren ontvangen, in bet vervolg wel te vragen, zoodat, soortge lijke transacties dan niet meer mogelijk zouden zijn. Belangrijk was heden de aanvoer van schapen. Met 303 stuks werd een aantal be reikt, dat even ongewoon map worden ge noemd als de aanvoer van rundvee geduren de de laatste weken voor de regecringsbe- moeiing. Dc handel was uitstekend en er werden zeer hooge prijzen besteed, waarbij vooral tot uitdrukking kwam de behoefto aan vet. BENOEMD. Bij besluit van den secrcitaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van finan cien van 24 September 1940 is met ingang van 1 October 1940 benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scbeepsbevvijzen te Alkmaar, A. Tepper, landmeter van het kadaster te ,s-Graven- hage. EEN ZILVEREN BRUILOFT. Het echtpaar PraatIJpelaan ge huldigd. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat P. Praat en W. IJpelaan in den echt werden vereenigd. Dat deze dag niet onopgemerkt mocht voorbijgaan, stond al lang vast bij de bewoners van het noordelijk deel onzer gemeente, liet. betrof hier immers niet een gewone herdenkingsdag, een dag, waarop vader en moedor, omringd door hun meer of minder talrijke kroost, nog eens een te rugblik werpen op den afgelegden weg, zich dankbaar herinneren het vele goede, dat ze mochten beleven enz., enz., neen, de bevol king wilde op dezen dag tevens huldigen den brievenbesteller, die een kwart eeuw door weer en wind overal goede en soms slechte tijdingen bracht, de vraagbaak en helper soms van velen, en de welwillende, steeds tot helpen bereide stationshoudster. De ambtenaar en de monsch waren hier niet te scheiden, zooals de heer W. Deké. die ais nestor van dit gedeelte de feestrede hield, terecht opmerkte. De sympathiebetuigingen, die van alle zijden kwamen, golden het echt paar cn het amhtenarenpaar. De eenvoudige, bescheiden jubilarissen waren er wel wat verlegen mee. Het was dan ook overweldigend: een stroom van felicita tie* een huis vol bloemen, een compleet stel meubels, enz., enz. Mina was er beduusd van, maar 't was toch aardig. De bewoners hebben op overtuigende wijze uiting gegeven aan hun groote waardeering voor dit populaire echtpaar en getoond bui tengewoon te zijn ingenomen met. dc wijze, waarop bier dc postzaken worden behandeld.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5