schroot meer oit Vereen. Staten Been de naar Japan Britsche strijdkrachten van Dakar NOORDHOLLAND DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIE teruggetrokken drinkt straks „rivierwater" nu »g Ciano's bezoek aan Berlijn In Den Haag kun je Verduisteren oud worden HULP BELOOFD aan Indochina 7.28 uu r turgia— We#t- (Zaan- tllandla, erstejjn, VI- George idesluis ïen, zjjn Tap, da trainer Zonnen- ie even- rkzaam heeren. .an, dat onder weer weer v.w.c. em den sen aar /an ren lge met op noodig egel en, l maat rgoede 1. Het telers wordt .ndsche voed- om on- rede- elen te de ste rerbod, welke den, is akker- ig van -s van larlem- Vijker- vaste- Deze m een t naar Am- dagen en. In-, van 'erheid tandig n om geval g aan n be- n van en ge- 'ER en in ïcning 0 Sep- ?eland week Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224H VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940. 84e Jaargang. No. 11302. Ifitgcivc der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Amerikaansche AURE TAN IE Daarbij is ervan uitgegaan: Dat aan de reeds bestaande water leidingbedrijven een zoo groot moge lijke mate van vrijheid wordt ge laten. Dat dé op grond van de provin ciale waterleidingsverordeningen ee- troffen regelingen zooveel mogelijk in stand blijven. Dat rechtstreeksche schade, ver oorzaakt door het ingrijpen van de overheid in het algemeen belang, naar billijkheid kan worden vergoed. De commissie heeft tenslotte een schade vergoedingsregeling voorgesteld, benevens de vorming van een waterleidingsfonds, ge voed door bijdragen, van waterleidingsbe drijven te heffen. De duinen zullen onvoldoende opleveren. Voortzetting van de onderhande lingen van Rome. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, Ciano, komt heden te tien uur op het. vliegveld Tempelhof aan. Hij wordt vergezeld onder meer door-den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, Alfieri, den ambas sadeur Buti, den gezant Vitetti, den chef van het Italiaansche protocol, andere hoog geplaatste ambtenaren en vertegenwoordi gers der Italiaansche pers. Graaf Ciano zal door minister von Ribhentrop verwelkomd worden en zich tegen elf uur naar de Rijks- kanselerij hegeven. Omtrent, het bezoek van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken aan Ber lijn zijn voor het oogenblik geen gegevens van officieele zijde beschikbaar. Wellicht zal men evenwel niet ver bezijden de waar heid zijn als men aanneemt, dat de bespre kingen, die graaf Ciano met den Duitschen minister van buitenlandsche zaken te Ber lijn zal voeren, als voortzetting zijn te be- voerd zijn tijdens het bezoek van den rijks- schouwen van de gesprekken die te Rome ge minister van buitenlandsche zaken aldaar. Reeds eerder hebben wij er op gewezen, dat op den duur in het. westen van ,ons land een gebrek aan drinkwater zou kun nen ontstaan, daar te groote bevolkings dichtheid te hooge eischen stelt aan de duin- waterwinplaatsen. Dit heeft destijds aanlei ding gegeven tot de instelling van de „com missie drinkwatervoorziening westen des lands". Dezer dagen is het rapport van de bedoel de commissie verschenen. Daarin wordt be toogd, dat maatregelen ter verzekering van een goede drinkwatervooziening in 't bij zonder noodig zijn voor het westelijk deel van Noord- en Zuid-Holland. De commissie onderzocht in de eerste plaats welke bronnen voor de drinkwater voorziening in aanmerking komen en kwam tot de conclusie dat. tot. in lengte van dagen voldoende hoeveelheden water kunnen wor den ontleend aan de groote rivieren, mei name aan de Lek. In de toekomst zal ooK het IJsselmeer van gröot belang kunnen zijn. De duinwaterwinplaatsen zullen lbo houden moeten blijven. De door de commissie voorgestelde rege ling beoogt nu, eenerzijds de betreffende landgebieden en wateren te beschermen, an derzijds een rationeel gebuuik ervan te bei vorderen; Vanavond gaat de STAAL- EN IJZERSCHROOT NA 16 OCTOBER ALLEEN NAAR LANDEN OP WESTELIJK HALFROND EN NAAR ENGELAND. Was hing ton 26 Sept. (D.N.B.) President Roosevelt heeft bepaald, dat ijzer- en staalschroot met ingang van 16 October alleen nog mag wor den uitgevoerd naar landen op het westelijk halfrond en Groot Brit- tannië. In een. officieele mededee- ling wordt de maatregel gemotiveerd met de toenemende behoeften van het Amerikaansche wapenprogram ma, doch volgens Associated Press is het buiten twijfel, dat hij in hoofd zaak tegen Japan gericht is. De „New York Daily News" meldt uit Washington, dat de regeering van de Ver- eenigde Staten aan Fransch Indochina alle beschikbare hulp met.wapenen, met uitzon dering van deelneming aan den oorlog, heeft toegezegd, onder voorwaarde, dat de Fran- sche kolonie den strijd tegen Japan doeltref lend zal voeren. Zoowel Washington als Londen knoopen volgens het blad daaraan de verwachting vas[, dat vastberaden tegenstand van Indo- China andere Fransche koloniën tot stëun- yerleening aan De Gaulle zal bewegen. Van bevoegde zijde (e Tsjoengking wordt verklaart, dat China vorloopig niet denkt aan een verbreken der diplomatieke betrek kingen met de regeering te Vichy, daar.de toestand in Indochina nog alle mogelijkhe den openlaat. De Chineesche troepen aan de grens van Indochina nemen voorloópig slechts een afwachtende houding aan. Anderzijds meldt het Chineesche persbu reau „Central News" echter (aldus een U. P.-bericht), dat. Chineesche troepen voorbe reidingen treffen om Indochina binnen te rukken. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft het Chineesche consulaat te Hanoi op dracht gegeven zorg te dragen voor een snelle evacuatie van alle Chineezen uit In dochina. Voorts moet. dit consulaat onder handelen over een schade vergoeding, die China tengevolge van 'het Fransch-Japan- sche pact toekomt. Japansceh troepen opgerukt tot Chineesche grens. De Japansche troepen, die Woensdagoch tend in de buurt van Haifong aan'land zijn gegaan, zijn inmiddels te Lagsong binnenr gerukt, aldus meldt blijkens- een D.N.B.-be- richt uit Sjanghai het hoofdkwartier van het Japansche leger in Zuid-China. Te Lafig- song, dat het eindpunt is van den spoorweg van Hanoi naar de Chineesche grens, was tevoren een overeenkomst tusschen Fransche en Japansche officieren tot stand gëkomen. ONTEVREDENHEID IN ENGELAND. BIJEENROEPING VAN HET PARLEMENT GEëlSCHT. Officieel wordt door Reuter uit Londen medegedeeld, dat alle Engelsche strijd krachten en die van de Gaulle van Dakar zijn teruggetrokken na een hevig vuurge vecht met de Fransche kustbatterijen en oorlogsschepen en na mislukte landings pogingen. De Fratusche admiraliteit in Vichy beves tigt dat hef Engelsche eskader voor Dakar Woensdagmiddag definitief den strijd heeft opgegeven, nadat de beide pantserkruisers „Resolutión" en „Barham" door zware tref fers van de Fransche bustbatterijen en door het. geschut van het slagschip „Riehe lieu" buiten gevecht waren gesteld. De oorzaak. De Engelsche minister van voorlichting heeft beweerd, dat de Britsche regeerinp niet het plan heeft gehad, de door Fran- schen verdedigde Fransche koloniën aan te vallen en daarom besloten had van Dakar weg te trekken. In een officieele Fran sche mededeeling wordt hierop geant woord: „In werkelijkheid zijn de oorzaken, wel ke tot de door Londen genomen beslissing hebben geleid, de slagen, welke eenige der besies cliepen der Britsche marine hebben moeten incasseeren en het bombar dement van Gibraltar". Omtrent dén strijd van Woensdag zijn te Vichy de eerste bijzonderheden bekend ge maakt. Na een luchtgevecht tusschen Fran sche jagers en Engelsche verkenners - ver scheen voor Dakar een F.ngelsch eskader, bestaande uit twee slagschepen, twee krui sers en twee torpdeobooten. Het in de ha ven liggende Fransche slagschip ..Riehelieu" en de kustbatterii van Dakar openden om negen uur een hevig vuur op de Engelsche oorlogsschepen. De Fransche onderzeeër „Bévezïers" slaagde er in het Engelsche slagschip „Resolution" met een torpedo t» treffen. Een tweede torpedo trof het andc re Engelsche slagschip aan den boeg Fran sche jachtvliegtuigen schoten twee Engel sche toestellen neer, waaronder een kata pult vliegtuig. Na een gevecht van slechts een hglf uur moesten de Britsche oor logsschepen zich terugtrekken. De door de Engelschen afgevuurde gra naten vielen in de nabijheid'van de Fran sche' kustbatterij, zonder dat deze buiten gevecht werd gesteld. De stad Dakar werd door een salvo getroffen, waarbij verschei dene burgers werden gewond. Op het Fran sche slagschip „Riehelieu" viel even,een? een granaat, die evenwel schade noch ver liezen veroorzaakte. Ontevredenheid in Engeland. De mislukking van de onderneming tegen Dakar heeft, volgens U. P„ in alle politieke kringen in Engeland groote ontevredenheid gewekt. Men EEUW INGAAT. Over een paar dagen heeft Den Haag al weer een 100-jarige erbij. Om -precies te zijn: op Maandag a.s., 30 dezer, .gaat. de heer L. van Dorsten, rustend zeekapitein, zijn tweede eeuw in. De krasse oude baas, die dikke verhalen kan doen over zijn reizen met zeilschepen om de Kaap naar Indië en over zes weken vastgevroren zit ten in het ijs bij Nova Zembla, hoopt den dag temidden van zijn uitgebreide familie vijf kirftieren. elf kleinkinderen en zes tien achterkleinkinderen gezellig en lus tig te vieren. De horlepiep danst hij niet meer, maar op zijn stoel, met sigaar of pijp, is hij nog aardig wat mans en lezen gaat ook nog best. Zeven jaar geleden mocht hij zijn 70 jarigen huwelijksdag herdenken, sedertdien is hem zijn trouwe Vrouw ontvallen. in welk verlies hij niet gemakkelijk heeft kunnen .berusten.. Er zal Maandag een receptie zijn en een rustig familiefeestje, ten huize van de fa milie van Rossen, Valkenhoschkade 324 waar de oude zeeman sedert eenige jaren inwoont. DE DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIEBONNEN Thans reeds elf arrestanten. De .groote wasch" van de kleinen man 'F0to Weltbil Duitsch schip opgebra< Schending van de Amerili sche neutraliteifszóne. Te Ottawa is officieel medegedeeld, een Canadeesche hulpkruiser in den loopen nacht ter hoogte van de Mexh sche havenstad Manznnillo het Dui vrachtschip; „Weser" heeft opgebrachl Wéser had sedert Juli in Manzanillo gë, en was thans uitgeloopen. Het schip is, onomstootelijk kon worden geconstat binnen de door de pan-Amerikaansche ferentie vastgestelde neutraliteitszóne a htmden. De Amsterdamsche recherche zet. met groote kracht hel onderzoek inzake den diefstal van distributiebonnen uit het. kan toor Laanweg voort. In den loop van giste ren zijn opnieuw twee mannen gearresteerd, waardoor het totale aantal arrestanten tot elf is gestegen. Acht van hen zijn reeds voor den officier van justitie geleid, terwijl de negende heden naar de Prinsengracht zal worden gebracht. De beide arrestanten van gisteren hebben liet groolste deel van de bonnen ongeveer tweederde van den buit van den rijwielhan delaar K., hij wien een deel van het gesto len goed is aangetroffen opgekocht. Zij betaalden hiervoor.de som van 1700 gulden. Het tweetal is voorloopig in verzekerde be waring gesteld. Duitsche jeugd uitslaf na luchtalarm Volgenden morgen geen sc De Duitsche Rijksminister voor d opvoeding heeft bepaald, dateer de ochtends op de scholen geen ondei richt zal worden gegeven, indien i den vorigen nacht na nüddernacl: luchtalarm is gegeven. Dit verzuimd onderricht zal des middags worde; ingehaald. Op bovenstaand kaartje is de ligging van Dakar (Fransch bezit) in West- Afrika aangegeven, waar Engelsche oorlogsbodems te vergeefs getracht hebben troepen aan wal te zetten. spreekt algemeen van het. „fiasco van Dakar" Eenige Lagerhuisleden,! met wie „United Press" zich in verbin ding stelde, waren van meening, dat de toenemende ontevredenheid over de mislukte ^ctie cischt, dat wordt uitgëmaakt, wie verantwoordelijk is voor deze onderneming. Men spreekt van een „avontuur" en eischt een spoedige bijeenroeping van het Parle ment, opdat een debat over deze geèegenheid kan worden gehouden. Vaak hoort men een vergelijking maken metd en terugtorlit uit Noorwegen Vele Par lementsleden zijn ook ontevreden over de of- cieele verklaring omtrent de toestemming, welke aan de Fransche oorlogsschepen is gegeven om Gibraltar te passeeren. Voorts vraagt men zich af, wie de regeerinp zoo slecht heeft ingelicht over de beweerde on- dersteuninp van De Gaulle in Fransch Equa toriaal Afrika. Amerika ontgoocheld. Een knap generaal begint geen slag, zon der dat hij de kracht en de vastberadenheid heeft dien slag te doorstaan, aldus schrijft de „New York Times" ten aanzien van de Engelsche onderneming tegen Dakar, welke het blad een groote domheid noemt. Het hekelt verder het Britsche besluit om den strijd plotseling af te breken, nadat, de beschieting der Fransche stad reeds was be gonnen en talrijke burgers reeds waren ge dood. De Engelschen en hun-vrienden, zoo merkt het blad op, moeten dezé nederlaag niet goedpraten. Engelands .prestige in geheel Afrika zal hieronder lijden. Duitsche priester door Chineezen mishandeld Volgens berichten in de Chineesche pers is een Duitsch Katholiek priester den 14den September in Noord Sjantoeng mishandeld en gewond door acht Chineezen in uniform, die beweerden deel uit le maken van het achtste Chineesche leger. De Chinezen eisch ten vijfduizend dollar en plunderden het stuk land van den priester. (Van onzen Haagschen correspondent) Den Haags oudste inwoonster, de weduwe Klaasje van Eyk. heeft op haar -101 sten verjaardag niet over belangsteling te klagen gehad.- Tal van familieleden waren naar de Paramaribostraat 121 gelogen, ter eere .van dit uitzonderlijk feest Vele bloemstukken, taarten, fruit manden en heel belangrijk in dezen tijd! pakjes thee en zelfs steenkolen werden er bezorgd, even ais boter en eieren. Van den waar- nemenden burgemeester, prof. ir. C. C. van der Bilt was er eveneens een taart met een hartelijke brief erbij. NOG EEN. DIE ZIJN TWEEDE Rechts: Onder: De olifanten van een in ons land rondreizend circus hebben thans in verband met de benzine distributie extra veel en zwaar werk te verzetten i Een der jumboo's met zijn last bij aankomst op het circusterrein in Den Bosch (Foto Het Zuiden) verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.35 uur Bruine boonen van Haagschen bodem. De in en om Den Haag braakliggende velden die van gemeentewege omgewerkt en bezaaid waren, werpen thans hun vruchten af. - Het opstapelen der za. boo- nentollen voor het dro gen. (Foto Schimmel- penningh).

Schager Courant | 1940 | | pagina 1