NIPPER EN PELLE De Mascotte Nieuwe postzegels Brandstoffenbijs'ag Ongeoorloofde handel in zeep In de Zaan gereden Groote partij haver in beslag genomen Noodlottige autobotsing in Zeeland Radioprogramma Geen opschrift „bezet gebied". De op het oogenblik geldige gewo ne postzegels met een waarde van 5 cent en hooger zullen door nieuwe zegels worden vervangen, waarop al leen do waarde-aanduiding zal voor komen. De uitvoeringsbeschikkingen zullen door den directeur-generaal der posterijen worden uitgevaar digd. Hierbij kan nog worden opgemerkt dat in alle door de Duitsche troepen bezette gebieden, overal de daar tot dusver geldende postzegel ongeldig is verklaard en in plaats daarvan zegels zijn ingevoerd met het op schrift: „bezet gebied". Wanneer thans in Nederland een nieuwe postzegelserie wordt inge voerd, dan wordt hiermede uitdruk kelijk een verschil gemaakt tnsschen Nederland en de overige bezette ge bieden. VOOR KOSTWINNERS MOETEN BIJZONDERE VOORZIENINGEN WORDEN GETROFFEN. In verband met de kolendistributie-regc- ling is bepaald, dat men vóór 1 Octobcr 19940 20% van de hoeveelheid kolen, waarover men den vorigen winter heeft beschikt, kan lnkoopen. In afwachting van een nader te ont werpen regeling inzake de verstrek king van een brandstpffcnbijslag in de komende wintermaanden, beeft het hoofd van het afwikkelingsbu reau van het departement van de fensie aan de burgemeesters mede gedeeld, dat voor kostwinners bij zondere voorzieningen moeten wor den getroffen. Deze voorzieningen houden in, dat de ver wanten van de dienstplichtigen, ook voor zoover deze bij den opbouwdienst zijn ge plaatst, te wier aanzien kostwinneïsver- goeding wordt toegekend en die ten tijde van hun opkomst steun genoten of in werk verruiming geplaatst waren, in de gelegen heid worden gesteld om 20% van hun kolen verbruik in den winter 1939-1940' in le slaan. Te dien einde kan aan de verwanten van de bovenbedoelde dienstplichtigen voor zoo ver deze als gezinshoofd worden aangemerkt een voorschot op de kostwinnersvergoeding worden verstrekt ten bedrage van f 5.75. Dit bedrag beloopt ongeveer het 1/5 gedeelte van het totaalbedrag, waarmede gedurende den winter 1939/1940, terzake van het gemis van brandstoffenbijslag, de kostwinnersver goeding is verhoogd. Uit den trein gevallen en gedood Woensdagochtend omstreeks 11 uur is op het baanvak LeidenDen Haag van de N.S. een ernstig ongeluk gebeurd-, waarbij de 24- jarige medische student L. P. wonende te Oegstgeest, wiens ouders in Den Ilaag woon achtig zijn om het leven is gekomen. P. bevond zich in den trein op weg naar Leiden, Nabij Leidschendam leunde hij uit het raam en waarschijnlijk is daarbij de cou pédeur opengegaan. De man is op het naast liggende baanvak terecht gekomen en dcor een uit de richting Leiden komenden trein' gegrepen en gedood. Feuilleton Door H* de Vere Stacpoolc 11. Als de muiters er op uit waren om te plunderen en ze kenden de plek waar de schat ten verborgen lagen, dan wel, antwoordde Carnahan. Maar muitend scheepsvolk heeft meestal een ander doel voor oogen dan plun dering. Meestal is het de drank, d!e hen tot muiten drijft. Cray gaf dit toe. Met zijn kin in dé handen luisterde hij naar Carnahan's argumenten, zonder zijn gedachten te kunnen afwenden van dat wat hij gezien had in het ruim, een scheeps ruim, bestemd voor scheepslading, dat veran derd was in een luxueus ingericht vrouwen verblijf. Dat vertrek met zijn luguberen inhoud kon hij maar niet uit zijn gedachten verban nen. Die arme vrouwen moeten van honger en dorst zyn gestorven. zei hij peinzend. Zy zaten als ratten in een val. Ja, antwoordde Carnahan kort. Op hem scheen hetgeen hij gezien had niet veel indruk te hebben gemaakt. Hij sprak er on verschillig overheen en zijn houding in het ruim getuigde ook niet bepaald van medelijden of weerzin, bedacht Cray, en voor het eerst zoo lang hy hem kende kwam er een gevoel van afkeer in hem op tegen zijn compagnon. Of schoon hij den ander steeds min of meer had beschouwd als een man, die 't niet zeer nauw nam met wetten en moraal, had hij toch nim mer afkeer voor hem gevoeld. Nu, vervolgde Carnahan na een korte pauze, in elk geval zullen we (Nir een paar dagen weten waar we aan toe zijn. Deze onder neming is even goed een kansspel als eén roulette... Heb je de mascotte nog? Ja. Cray begon te lachen. Wat een vreemdsoortig type was zijn partner toch; het heele leven leek voor hem te" bestaan uit kans spelen. De wind was gaan liggen. De Soeloezee ge leek onder de verzengende zonnestralen een kleed van glinsterend satijn. Het gekrysch en Kurrki voelt, dat er gevaar dreigt. 1. Uit het diepst van het oer woud klinkt een dof ge rommel; de grond trilt onder hen en Jumbo, de oppasser van Kurrki, wordt door zo'n angst aangegre pen, dat Kurrki niet begrijpt wat dat wel kan zijn. 2. Snel als de wind vliegt hy naar zijn provisiekast en grijpt snel een eigenaardige kist. 3. „Nipper! Pelle! Waw Hoo! komt, komt!" schreeuwt hij", zo hard hij kan. Op de vlucht. 1. Zeg eens, waarom is die Kurrki zo opgewonden? Wat jammer, dat we. niet met hem praten kunnen. 2. Waw Hoo bedoelt het goed. Vergeet dat niet, wanneer hij je soms een beetje te hard zou drukken." 3. Ky'k die Kurrki eens; het schijn- bittere ernst te zijn. Ik zou wel eens willen we ten, of zijn tes'.ament in die koffer zit. HET AANTAL FRAUDES MET BONNEN EN ONGEOORLOOFDE HANDEL NEEMT STEEDS TOE. De recherche van de onderafdee- ling distributie van de afdeeling handelsinlichtingen van hst hoofd bureau van politie te Amsterdam heeft op het oogenblik een drukke taak. Het aantal fraudes met bonnen en de onregelmatige handel in ge distribueerde artikelen neemt steeds toé, doch de politie hondt scherp toe zicht en met succes. Gistermiddag omstreeks vier uur is op het VVeesperplein een koopman, die op een bak fiets ongeveer 5000 stukken zeep vervoerde aangehouden. Daar hij geen toewijzing bezat en naar later bleek bovendien te hoogc prij zen had betaald is zoowel tegen hem als te gen degenen van wie hij de zeep had gekocht proces-verbaal opgemaakt. De partij zeep, welke bestaat uit zeep van een verminderd vetgehalte, is in beslag genomen. Inzittende met groote moeite uit de auto gehaald. Gisterochtend is de 27-jarige dame S. die per auto op weg was naar Purmerend, ter hoogte van bet Kalf, waar de weg niet breed is en vol bochten, vermoedelijk door te krach tig remmen in een der bochten, in de Zaan gereden. Gelukkig was spoedig hulp bij -de hand. Omstanders slaagden er in, oen gat te maken in de linnen kap, waardoor het ge lukte de dame, met behulp van een dreg. uit haar gevaarlijke positie- te bevrijden. Aangezien zij reeds bewusteloos was, werd terstond kunstmatige ademhaling toegepast, met het gunstige resultaat, dat de drenke linge 'ot heb ewustzijn werd teruggebracht Haar toestand was echter nog van dien aard, dat zij in het ziekenhuis te Zaandam moest worden opgenomen. Bij een, een dezer dagen ingesteld onder zoek door controleurs van de afdeeling al- gcmecne controle van den centralen Crisis- controledienst bij een der grootste transport ondernemingen te Amsterdam, werd op een der zolders een partij van ongeveer i2.000 kg. haver aangetroffen. Daar het, in verband met de huidige bepalingen, uitgesloten is, dat een veehouders e'en dergelijk enkelvoudig voer, waarvan het vervoederen eveneens ver boden is, in voorraad kan hebben, werd een verder onderzoek ingesteld. Hierbij kwam vast te staan, dat na het tijdstip, van het in werking treden van het Koninklijk Besluit van Augustus 1939 staatsblad 079 j, door di verse leveranciers tot en met beden totaal ongeveer 70.000 haver en ongeveer 5500 kg. ander veevoeder frauduleus werd afgele verd. Wegens het vervoederen van deze partij ha ver weid de afnemer-verbaliseerd, terwijl de nog aanwezige haver in beslag werd geno men. Het onderzoek wordt met spoed voort gezet en naar het zich laat aanzien, zullen de véle verdachten in deze zaak zich straks niet alleen hebben te verantwoorden voor deze frauduleuse leveringen,'doch ook wegens het misdrijf genoemd in de prijsopdrijvings- en hamsterwet van 1939^ daar de prijzen in som mige gevallen uitermate hoog waren, Aangifte van buiten'andsche effecten Het verordeningenblad van gisteren bevat een besluit van den secretaris-generaal van bet departement van financiën betreffende de aangifte van buitenlandschc effecten. Hierin wordt bepaald dat ingezetenen ver plicht zijn van buïtenlandsche effecten, wel ke -hun bij het in werking treden van dit besluit toebehooren, binnen een maand na dit in werking treden aangifte te doen bij' de verceniging voor den effectenhandel te Amsterdam. Het deviczeninstituut kan bepalen, dat buitenlandsclie effecten, waarvoor reeds uit andere hoofde een opgave of registratie heeft plaats gevonden of die een geringe waarde hebben, van de verplichting tot aan gifte uitgezonderd zijn. Van certificaten behoeft geen aangifte te worden gedaan. Na aanxijding tegen een paal van het electrisch net gebotst. Zes personen gewond. Gisterochtend zeven uur is op den weg Middelburg—Vlissingen onder de gemeente Koudekerke een vracht auto door een personenauto aange reden, waardoor eerstgenoemde wa gen tegen een paal van het eléctri- sche net reed. Zes personen werden hierbij gewond, van wie twee ernstig. De vrachtauto kwam uit Middelburg én vervoerde werklieden naar Vlissingen. Drie mannen zaten in de cabine, terwijl zich twin tig menschen in den bak bevonden. Op den nieuwen Vlissingschewcg werd de wagen door een personenauto, die uit een zijweg kwam, aangereden. Door de botsing reed de vrachtwagen in volle vaart, tegen een paal van de electrische tram. Dit verhinderde, .dat de auto in de watergang terechtkwam. De schok was echter zoo hevig, dat de twintig mannen uit den bak werden geslingerd. Het bleek, dat zes personen waren gewond, van wie twee ernstig. Geneeskundige hulp werd verleend door de dokter uit Koudekerk, die de gewonden liet rvoeren naar het ziekenhuis te Middelburg, waar zij zijn opgenomen. Het 'zijn vijf werk '«eden uit Aneldoorn en een uit Middelburg. De overige inzittenden van de vrachtauto werden niet gewond en zijn met een andere auto naar hun werk vervoerd. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld 414,4 m. AVRO- U i t zending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Zang met pianobegeleiding. 11.00 Causerie „Kleding voor de schoolgaande jeugd". 11.20 Omroeporkest. (Om 12.00 Berichten en gramofoonmuziek 12 45 Nieuws- en economische berichten ANP, gramofoonmuziek. geroep van de zeevogels was verstomd, alles was verzonken in diepe rust. Van de menschen op de Itang had zich een loome moeheid meester gemaakt, waarvan ieder naar zijn geaardheid uiting gaf. Toen eindelijk de zon als een groote gouden bol onderging, zette zij alles, de zee. de rotsen en de boomen in een rood-gouden gloed, welke langzaam vervaag'de in violet, totdat tenslotte de maan het werk van de zon overnam en alles bestraalde met haar zachten, zilveren schijn. Carnahan en Piroli waren beneden, doch Cray kon niet genoeg krijgen van de schitte rende kleurwisselingen. Peinzend leunde hij tegen de reeling, den rook van zijn sigaret automatisch uitblazend. Plotseling zag hij een licht figuurtje op zich toekomen. Het was thans voor den tweeden keer dat zij uit eigen beweging naar hem toe kwam. Stil bleef zij naast hem staan, evenals hij genietend van de heerlyke avondlucht. Geen van beiden sprak gedurende eenige minuten. Opeens zei het meisje: - Het land waar u vandaan komt is zeker ver weg? De vraag verbaasde hem. Er bleek hem uit, dat Carnahan met haar over hem moest heb ben gesproken en verteld, dat hy uit Enge land kwam. Ja, antwoordde hy glimlachend. Mijn geboorteland ligt aan de andere zijde van de aarde. Ze knikte, zwijgend en bleef stil naast hem staan. Cray constateerde met verrassing, dat er een zekere vertrouwelijkheid was in dat stilzwijgende samenzijn. Zij waren niet langer vreemden voor elkaar. Dit moest begonnen, zijn toen hij haar op het geheimzinnige schip had gezegd, hoe blij hy was, dat ze niet mee naar beneden was gegaan. Gisteren was zij voor hem nog een vreemde geweest, een in teressante vreemde weliswaar, doch nu was er plotseling, door een kleine toenadering van haar kant, heel veel veranderd. Plotseling verstrakte het figuurtje van het meisje en zij hief het hoofd op alsof zij ergens naar luisterde. En inderdaad, ook Cray ver nam een vreemdsoortig geluid, dat van de plaats kwam waar zich het geheimzinnige schip bevond. Het was 't geluid van een men- schelijke stem, schreiend en weeklagend. Even was het stil, doch toen weerklonken, als in antwoord op het eerste geschreeuw, de zelfde kreten, thans echter luider uit de rotsen en de meer zuidwaarts gelegen wouden. Opeens wist Cray wat dit beteekende. Dat moesten de vreemdsoortige vogels zyn, waar over Carnahan gesproken had. De vogels? vroeg hij zacht. Het meisje knikte en wees naar het Noor den, waar nog ver weg en vaag iets groots en wits zweefde, dat steeg en daalde en dan in de schaduw van de klippen verdween. Even later zagen zij in het zuiden andere schim achtige wezens, zwevend, dalend en rijzend boven de rotsen, steeds hun klagende kreten uitstootend en tenslotte verdwijnend in de schaduwen. Nog nimmer had Cray door vogels derge lijke kreten hooren sjakên. zoo absoluut men- schelyk, zoo smartelijk klagend en schreiend. Geen wonder dat Maleiers en Chineezen dit eiland schuwden en er niet toe waren te krij gen 't dicht te naderen. Eenige oogenbllkken tuurde hy naar het zuiden om te zien of er nog meervan die vreemde wezens zouden komen, maar ze kwa men niet terug. Hij wilde zich tot het meisje wenden, doch ontdekte, dat ze verdwenen was. Hadden de vreemde vogels haar ver schrikt en was zij naar beneden gevlucht? Cray bleef wachten, speurend en luisterend. Daar was het weer, dat wee-klagende geluid en even later, veel dichter by thans, zag hy een wit, zwevend wezen in de richting van de Itang komen. Steeds duidelijker kon hij het dier of wat het dan ook was onderscheiden. Het passeerde de Itang op een afstand van ongeveer 20 meter en Cray zag thans duidelijk een grooten vogel, invorm geheel verschil lend van eiken anderen vogel. Het had iets van een uil, hoog in de schouders en even langzaam en zwevend in zijn vlucht. Een vliegend iets, meer gelijkend op een zweven- den geest, dan op een vogel. Met een huivering, wendde de jonge man zich van het vreemdsoortige wezen af en ging naar beneden, naar de beschuttende veiligheid van zyn kleine hut. HOOFDSTUK XIV. Het onderzoeken van de kajuit. Met geen woord repte Cray den volgenden morgen over de vogels. De gedachte aan die lugubere wezens had hy met kracht uit zjjn hoofd gezet. Hij wilde niet toegeven aan het gevoel van angst, dat hem telkeps beving als hij aan de vogels dacht. Hy was nogal gevoelig voor indrukken van allerlei aard, maar hij had nimmer den drang gevoeld om zich te verdie pen in bovennatuurlijke dingen: daar hadden zijn gezonde geest en zijn heldere verstand hem steeds van teruggehouden. Het wilde hem voorkomen, dat alles wat hij den laatsten tijd ondervonden en gezien had, zijn geest een weinig uit het evenwicht had gerukt en dat beviel hem niet.- Hij wilde zyn hoofd koel hou den, om de gevolgen van zijn avontuur kalm onder de oogen te kunnen zien. Vandaag of uiterlyk den volgenden dag zou hy weten of 1.00 AVRO-Musette-ensemble en gramofoon muziek. I.30 Viool en piano. 2.00 „II Trovatore", opera (gr.pl.). 4.00 Omroeporkest en solist. 5.15 Nieuws- en Economische berichten ANP. 5.30 De Romancers. 6.2(ï Gramofoonmuziek (met toelichting) (6.45 Berichten). 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.40 Causerie „Een open brief aan de mannen van 2—1—13 R.A." S.00 Nieuwsberichten ANP. 8,10 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, slliiting. Kootwijk 1875 m. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). '7.30 Wij beginnen de dag. 8.0Q Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. II.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-orkest. 2.0,0 Berichten (Duits). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.30'Berichten (Engels). 3.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Musiquette en gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 Réportage. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 KRO-Groot Amüsements-orkest en so listen. 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 4 8.50 Wij sluiten de dag. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. de onderneming de kosten en onpleizierigheden waard zou zijn of niet. Na het ontbijt gingen de mannen naar boven, om gedurende den tijd, welken Piroli noodig had om de ontbijttafel af te ruimen, nog een pijp te rooken voor ze weer naar het schip zouden trekken. Aan dek gekomen ont dekte Cray, dat hij zijn tabakszakje beneden had laten liggen. Hij ging dus terug naar de cabine om het te halen en terwijl hij het van de tafel nam en in zijn zak stak, bemerkte hy op den grond onder een kastje, waarin Car nahan de scheepspapieren en eenige andere dingen bewaarde, een stuk papier. Hy raapte het op en zag, dat het beschreven was met een mooi en duidelijk .handschrift: Hy wilde het op het kastje leggen, toen plotseling zyn oog getroffen werd door eenige woorden op het papier, welke zyn nieuwsgierigheid wakker maakten. Deze woorden hadden betrekking op het geheimzinnig schip. „Het schip ligt in een van de grotten van het eiland Ashaura," zoo luidde het begin en vervolgens: „Het was het schip van den Sul tan. Toen het scheepsvolk het gebracht had op de plaats waar zy het op bevel van Fernandez moest brengen en waar l^t nu nog is, ver lieten zij het in een paniek, omdat de vloot van den Sultan uit het Noorden het buitge maakte schip achtervolgde. De kapitein Abu Beek, voerden zij met zich mee. In de haast en uit angst voor de vreeselyke pijnigingen, welke zij zouden moeten verduren als zij in handen van den Sultan zouden vallen, namen zij de waardevolle lading niet mee. Om de vloot te ontloopen gingen zy zoo vlug mogelijk zuidwaarts." Zy^ wrden een dag latqr overvallen door een gt Vdigen storm en slechts één man ge lukte hec zijn leven te redden, een jonge kerel van nauwelijks 18 jaren, Perira genaamd. Hij vertelde niemand iets van het avontuur dat hij beleefd had, gi»g als matroos werken bQ de Hollanders en stierf in Makassar toen hy ruim 80 jaar oud was. Op zijn sterfbed ver telde hij 't verhaal zekeren Ahrens, 'n matroos uit Bengkoelen en 't was deze man, die mij op zijn beurt het geheele verhaal vertelde. Een merkwaardige zaak. maar hoogstwaarschijn lijk zonder waarde na al die jaren en van te weinig nut om geld Voor uit..." Hier eindigde het geschrift. Het stuk papier was waarschijnlijk een blad uit een notitie boek, meende Cray. Hij vouwde het op, stak het in zijn zak en ging naar het dek. vprrolnd.V

Schager Courant | 1940 | | pagina 7