De beteekenis van het Driemogendhedenpact Geen volk wordt bedreigd of uitgedaagd. - De voorgenomen reorganisatie der wereld moet echter voortgang vinden. Houtgasblokjes aan de benzinepomp Hoe vaak de Nederlanders in 1939 uitgingen Slaapwandelaar stak het licht op DE DIEFSTAL VAN DE DISTRIBUTIEBONNEN Hoe laat moeten de lichten aan? KALVERLIEFDE Drijvende mijn bedreigt pier te Scheveningen Drie Britsche militairen begraven Noorderlicht in Zeeuwsch-Vlaanderen waargenomen Officieele valuta-koersen De onderteekening van het driemogendhe denpact tusschen Duitschland, Italië en Ja pan heeft aanleiding gegeven tot tal van commentaren van vooraanstaande staatslie den alsmede van persorganen. Wij laten hier een korte bloemlezing van ecnige markante uitspraken volgen; De Koning-Keizer van Italië in een tele gram aan den Keizer van Japan: „Ik ben er van overtuigd, dat onze drie rij ken tezamen de taak zuilen verwezenlijken, die hun is aangewezen door onze oude en roemrijke beschavingen." Mussolini aan den Japanschen' Premier, Prins Konoye: „Het fascistische Ttalië heeft sedert lan gen tijd met onveranderlijke sympathie de ontwikkeling gevolgd van de Japansche poli tiek, welke ten dool hoeft, het volk grootere levens- en macbtsmogelijkheden te verzeke ren. De hooge richtlijnen dezer politiek moes ten logisch uitloopen op de gebeurtenis van heden, welke voor het lieden en de toekomst dc krachten der drie rijken voreenigt." Graaf Ciano aan zijn Japanschen collega, den minister van buitenlandsche zaken, Mat- socoka: „Ik wil uwe excellentie mijn diepe voldoe ning doen toekomen voor de onderteckcning van dit pact, dat op definitieve wijze de een heid tusselien Ttalië, Japan en Duiterhland bezegelt en een gebeurtenis vormt van ge weldige beteekenis voor het lot der wereld". Van Ribbentrop aan den Japanschen Pre mier Prins Konoye: „Tk ben er zeker van, dat dit verbond c|o uitbreiding van den oorlog zal verhinderen en bet herstel van den algcmecncn vrede dienen." Van Ribbentrop in zijn verklaring in de Rijkskanselarij na de onderteekening van het pact: „Dit pact is tegen geen 'ander volk ge richt, doch uitsluitend tegen die oorlogsop hitsers en onverantwoordelijke elementen in een overige wereld, die naar een verdere ver lenging of uitbreiding van dezen oorlog te gen de werkelijke belangen van alle volkeren streven. Elke staat echter,''die bet voornemen zou hebben, zich in de eindpbase der oplos sing van deze vraagstukken in Europa of Oost-Aziëi te mengen en een staat van dit driemogondbedcnpact ann te vallen, zal het hoofd hebben te bieden aan dc totale ver eende kracht der drie volkeren, van ruim 250 millloen zielen." Graaf Ciano in de Rijkskanselarij direct na de onderteekening van het verbond: „De drie mogendheden willen niemand uit dagen of bedreigen. Wij strijden thans voor het scheppen der grondslagen en voorwaar den eener nieuwe ordening, welke liet ge dijen en bet welzijn der volkeren, moet be vorderen en waarborgen." De Japansche gezant Koeroesoe direct na de onderteekening van het pact: „Ik voel mij gedrongen uiting te geven aan de hoop, dat dit pact in de handen der voorvechters voor de gerechtigheid in de drie landen, Japan, Duitschland en Italië tot het zwaard in de hand van den waren strijder wordt en daarmede bijdraagt tot het herstel van den wereldvrede." De Japansche minister van buitenlandsehe zaken, Matsoeoka, in een radiorede tot het Japansche volk: „Dit pact beteekent niet. dat Japan voor nemens is thans aan den Europeesehen oor log deel te nemen, noch dat bet van plan is een mogendheid zonder provocatie aan-te val len. Hieraan mag ook toegevoegd worden dat het onderhavige verdrag op geen enkele wijze den politieken toestand zal aantasten, zooals deze beslaat tusschen Japan, Duifsch land en Italië aan de ocne zijde cn Sovjet- Rusland aan dc andere." En dezelfde minister in een verklaring aan de pers: „Alle moeite, die .Tapan zich getroost heeft om met verschillende mogendheden tot he tere betrekkingen lo konion, is vergeefseli geweest, zoodat Japan des internationale ont wikkeling niet langer den vrijen loop kon laten." Uit de Japansche pefs: „De aanmatigingen van Engeland cn Ame rika en hun pogingen om zich overal en ook in Japansche dingen te mengen, zijn hier door onmogelijk gemaakt. De jongste drei gementen van Amerika laten Japan koud. Japan is van zijn zending in het Verre Oos ten en van zijn succes overtuigd." „Een botsing tusschen Japan cn de Vcr- eenigde Staten, die zich in Japansche aange legenheden mengen, schijnt onvermijdelijk te zijn. schrijft de „Asahi Sjimboen". De tijd is gekomen waarop alle Japanneezen pal moeten staan tegenover de Amerikaansche poging op Japan druk uit te oefenen." „POMPPRIJS" MOET NOG WOR DEN VASTGESTELD. Volgens de Ned. Heidemaatschappij zal binnenkort de distributie van houtgasblok- jes geschieden aan de groote benzine-maat- schappijen, zoodat zeer binnenkort over het gehecle land op verschillende plaatsen hout verkrijgbaar zal zijn aan de benzine-uom- pcn. De „pompprijs" van het hout zal in overleg met de bevoegde instanties worden vastgesteld, doch zal weinig verschillen met de prijzen, die reeds thans voor de blok jes worden betaald. Verdere prijsopdrijving is dan door dezen maatregel tevens voor tkomen. De wel eens geopperde vrees, dat er niet voldoende afvalboris beschikbaar zouden zijn voor dc houtgaswagens— welker aan- tal thans hier te lande sterk touneemt behoeft niet te bestaan, en is ten eenenmalc ongegrond. Immers het Centraal Instituut voor Industrialisatie (C. I. V. I.) te 's-Grn- venhage treedt hier regelend op en reikt niet meer vergunning uit, dan in verband met het beschikbare houtafval mogelijk en gewcnscht is. Dit maximum is nog niet be reikt. Men kan dug in dit opzicht volkomen gerust zijn". Gemiddeld negen maal en het kostte hun f 4.21. Het Centraal Bureau voor dc Statistiek heeft wederom een. statistisch onderzoek in gesteld naar 't vermaakslcven in Nederland. Deze uitgave beeft betrekking op alle ge meenten met een verordening op de vermake lijkheidsbelasling. Voor dc gezamenlijke gemeenten met een heffing op vermakelijkheden beteekent deze belasting een inkomst van 5% millioen. De inwoners dezer gemeenten bijna 7 millioen kochten te zamen ongeveer 59 millioen toegangskaar- t.jos in 1939 en betaalden hiervoor 29 millioen gulden. Dit beieekent, dat elk der inwoners bijna 9 maal per jaar een instelling van vermaak be zoekt, hetgeen hem In totaal op een uitgave van f 4.21-komt te staan. Ken toegangsbewijs kost tc onzent dus ge middeld 50 cent. „VERPLEEGSTER" GING UIT TOEREN. Taxirijden, maar niet betalen. Vorkleed in een vcrplcegsterscostuum, heeft een 19-jarig meisje uit de hoofdstad per taxi verschillende tochten 'gemaakt. Zelfs moest zij een bezoek brengen 111 Eindhoven. Aan betalen dacht bet meisje niet Gistermorgen is zij in baar woning aan de Ortheliusslraat aangehouden en overgebracht naar het bu reau Adm. de Ruyterweg, verdacht van op lichting. Heden zal zij zich voor den Officier van Justitie hebben te verantwoorden. Zonderling geval voor den kantonrechter. De aanpassing aan de veranderde tijds omstandigheden stelt velen voor wonderlijke problemen. Stel u het geval voor van een slaapwandelaar, lijder aan een onschuldige psychische afwijking, die in de beste fami lies voorkomt, die in de kuststrook waar men van 10 tot 4 uur 's nachts binnen moet blijven eon escapade op de dakgoot gaat maken en dat vermoedelijk nog wel zonder zijn identiteitsbewijs met zich te voeren. Een dwaze hypothese werpt ge ons tegen? Muar de Hilversumsche kantonrechter moest gisteren reeds een geval behandelen van een slaapwandelaar, die het met de verduis tering te kwaad had gekregen, door al wan delend door het huis in trance het licht op te steken .1 Hetgeen natuurlijk net gezien word door een controleur. Voorzoover wij konden begrijpen uit dc verklaringen van den verantwoordelijken huisgenoot, aldus het Hsbl., was alles goed nfgeloopen. behalve dan dat een proces ver baal onvermijdelijk was gebleken. De man die voor den kantonrechter verscheen en die niét de slaapwandelaar bleek te zijn, vertelde, dat hij maatregelen had getroffen om den jongeman, die des nachts wande lingen maakte, in het oog te houden. Voor hij nu bij het knopje kan komen moet hij namelijk eerst over het bed van zijn ver zorger klauteren. De kantonrechter, de omstandigheden in aanmerking nemend, verklaarde den ver klaarde den verdachte schuldig, maar leg de lieui geen straf op. TWEE ZAKKEN VOL KAARTEN EN BONS OPGEVISCHT. Dank zij het krachtige recherchewerk van de Amsterdamsche politie van bureau Ade- laarswcg onder leiding van commissaris M. O. F. van der Heul is men er gistermiddag in geslaagd dc diefshy van distributiebon nen uit het kantoor Laanweg geheel op te lossen. Met grootste gedeelte van de buit die nog steeds zoek was, is thans ook ge vonden. Eergisteren en gisteren had com- niissaris Van der Heul een eergisteren ge arresteerde verdachte uitvoerig verhoord, hetgeen tenslotte voor den man aanleiding is geweest om te bekennen, waar hij zijn buit had verborgen. Dit bleek te zijn in de nieuwe vaart op Zeeburg. Rechercheurs van het bureau Adelaarsweg hebben in samen werking met de politieboot daar gedregd en inderdaad Irehben zij gistermiddag 0111- slrpeks een uur twee groote gonjezakken met distributiebonnen^ en kaarten opgehaald De verdachte had zelf de plaats, waar zij verborgen waren, aangewezen. Behoudens enkele kleine partijen bonnen, die vermoe delijk reeds ingeleverd zijn, heeft de politie daarmede de hand kunnen leggen op alles, wat ongeveer een weck geleden is gestolen uit het distributiekantoor cn daarmede een der grootste fraudes in distributiebonnen, welke tot nu toe in ons land is voorgeko men, achterhaald. De A.N.W.B. meldt ons: Gebleken,is, dat het voorschrift, volgons hetwelk alle verlichting tusschen zonsonder gang en zonsopgang verduisterd moet zijn, aanleiding hoeft gegeven tot de opvatting, dat automobilisten cn wielrijders verplicht zouden zijn de verlichting In genoemd tijdvak te ontsteken. Deze zienswijze, die wij aan- troffên zoowel in een aantal bladen als ook hij sommige poiitie-instanties, is echter niet juist. Zooals algemeen hekend is, schrijft het Mo tor- en Rijwielreglement voor, dat de rijwiel en autöverlichtlng moet branden van een half uur na zonsondergang tot een haft uur voor Zonsopgang. Deze bepalingen zijn niet huiten werking gesteld. Naar het oordeel van den A.N.W.B. moet men dus 't nieuwe verduisteringsvoorschrift aldus opvatten, dat automobilisten en wiel rijders ook thans nog hun lichten alleen be hoeven aan te hebben in juistgenoemd tijd vak. Ontsteekt men echter de lichten reeds binnen het half uur resp. vóór zonsonder gang of na zonsopkomst, dan moet die ver lichting afgeschermd zijn. Het Departement van Waterstaat deelde den A.N.W.B. mede, dat deze opvatting juist Duisternisslachtoffers in Den Haag Ernstig gewonden. Op den hoek van de groote Marktstraat en de Lutherschebrugwal te Den Haag is gisteravond even voor tien uur de 59-jarige G. W. W. C. van H., door duisternis misleid zoodanig met zijn fiets tegen den trottoir hand opgereden', dat hij eon zware hersen schudding bekwam. De man ts in het zie kenhuis aan den Zuidwal opgenomen. Ongeveer ter zelfder tijd is in de Vlier boomstraat de 28-jarige voetganger M. M. K. wonende te Monster, gestruikeld, waar bij hij zijn linkerheen brak. Ook dit slacht offer va# de duisternis is opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. HET GROOTSTE DROOGDOK TER WERELD Voor de slagschepen van 45.000 ton. die op het oogenblik in Amerika gebouwd worden wordt in Bayonne In New Jersey het groot ste droogdok ter wereld gebouwd. De be- grootings-commissie heeft daarvoor 10 mil lioen dollar uitgetrokken. op het platteland Vijftien jaar, bier en verkeering, een combinatie, die tot kleer scheuren leidde! Volgens de psychologen, u weet wel, van die menschen, die je intiemste binnenste uit elkaar plegen te plui zen, heeft het milieu veel invloed op de karaktervorming van de individu. En de verwikkelingen, die de Haar- lemsche politierechter gisterochtend voorgelegd kreeg, vormden in elk ge val prachtig bewijsmateriaal voor die stelling, vertelt het Hdbld. Want het leed geen twijfel, of het glanzende bonte vee van de Boemster, had een belangrijken invloed gehad op de jeugdige personen, wier moeilijkhe den voor den politierechter werden blootgelegd. Een Invloed, die zich uitte in een verschijnsel, dat overi gens in de steden ook duidelijk merk baar is: de kalvercnliefde. Zoolang deze nu maar beperkt blijft lot het gedierte, waaraan het zijn naam tlankt, hoeft de politierechter zich er geen zorgen over te maken. Maar zoodra dit verschijnsel op menschenkinderen overslaat, kunnen er ernstige verwikkelingen ontstaan. Hetgeen voor de hand ligt, want kalveren zijn jeug dige koeien en moeten nog heel wat leeren, voor ze hun plichten in de volkshuishouding naar behooren kunnen verrichten. En zoo is het met-de jeugdige iiteuschonklnderon,'die aan dit verschijnsel lijden al net zoo. Door Duitsche militairen onscha delijk gemaakt. Het A.N.P. meldt: Een drijvende mijn heeft gistermiddag op Scheveningen groote consternatie veroor zaakt, omdat het gevaarlijke ding in de rich ting van het Wandelhoofd dreef, zoodat het gevaar groot was, dat het tegen het stalen netwerk van de pier zou botsen met alle ge volgen, die daaraan zijn verbonden. Duitsche militairen hebben de mijn kort na één uur met eenige schoten tot ontploffing gebracht. De mijn was de pier op dat oogenblik dicht genaderd. Tengevolge van de explosie spron gen de ruiten van. verscheidene zich in de nabijheid bevindende gebouwen, voorzoover deze aan de zeezijde zijn gelegen, zoo o.m. ruiten van. het Kürhaus en van de hieronder gevestigde winkels. Kransen van de Duitsche weer macht. Onder groote belangstelling zijn gisteren in ons land drie leden der bemanning van een Engelsch vliegtuig, dat in den loop van de vorige week door de Duitschers naar bene den is gehaald, ter aarde besteld. De stoffe lijke overschotten konden in verband met liet gevaar voor bomexplosies eerst thans geborgen worden, nadat een deskundige de niet ontplofte hommen onder de machine had weggehaald. Een afdeeling S.S. vormde een cerewacht Een predikan* las eenige tek sten uit het oude en nieuwe testament in de Duitsche taal voor cn eindigde met het Onze Vader. Namens de Duitsche weermacht werden drie kransen on de groeve gelegd, gevolgd door een salvo door Duitsche militairen In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men Don derdagavond het Noorderlicht waargeno men. Aan den helderen sterrenhemel was een ijle zacht rood gekleurde gloed waar te nemen, terwijl zich op den achtergrond daarvan lichtgroene vlekken vertoonden. Ilicrtusschen schoten verschillende rose ge kleurde stralen on. Aanvankelijk meende men. dat op groote afstand een brand woed de. en de stralen die opschoten aan dc wer king van zoeklichten te moeten toeschrij ven. doch het grootschr rustige beeld deed concludeeren. dat men hier met een natuur verschijnsel te doen had. Het K.N.M.I. noteerde een vrij sterke mag netische storing, welke de oorzaak is van Noorderlicht. HELDENKERKHOF wordt niet verplaatst Bciichlen omtrent de Grcbbc- berg tegen gesproken. Van zeer goed ingelichte zijde wordt aan het Volk medegedeeld, dat er vooralsnog geen sprake van is om het militaire kerkhof op de Grebbeberg te verplaatsen. Naar men ons verklaarde, zijn er destijds weliswaar voorloopige besprekingen gevoerd, daar het kerkhof aan een zeer drukke ver keersweg is gelegen, doch deze besprekingen hebben geen resultaat gehad. VOOR EEN NIEUWE OVERJAS? Eerst colbertcostuum en deken gestolen! Een pensionhouder, wonende aan do Ro zengracht te Amsterdam, kwam gisteren tot de ontdekking, dat een van zijn gasten er vandoor was gegaan met een colhert rostuum en een wollen deken. Gistermorgen zag de pensionhouder hem ioopen. waarop hij de politie waarschuwde. Deze Heeft den man gearresteerd en opgesloten in liet bureau Marnixstraat. De hoofdpersoon van dit drama in zak formaat was een jeugdige inwoner van For merend, een stadje dat tusschen de grazige weiden van de Beemstor veel van zijn lan delijkheid heeft weten te bewaren. En do bei de ineiskes. die in het drama betrokken wa ren kwamen regelrecht uit de Beemster zelf zoodat dc landelijkheid van het geval er dus dik op lag. Vijftien Jaar en eerlijke ver keering. Toen een der meisjes vijftien lentes telde, kreeg ze „verkeering" niet den Pumercn- der, die toen nog in korte broek liep. Doch toen hij uit dit kleedingstuk was gegroeid, verdween de genegenheid van het meisje, er kwamen andere „mannen" in het spel. van wier klceding de lengte niet werd ver meld, doch het gevolg was. dat toen het meisje op een Augustusavond uit een loge ment in Pui-merend kwam. waar men op Zondagavonden pleegt te dansen (1e Offi cier informeerde belangstellend of het wel licht een kinderbal was geweest een handgemeen onistond tusschen den afge wezen Purmerondor en een nieuwen aan bidder, waarbij ook het meisje in den meest letterlijken zin des woord kleerscheuren op liep, die door haar op oen rijksdaalder wer den geschat. Bier De Purmerender zelf kon zich weinig meer van het gebeurde herinneren, omdat hij een paar biertjes op had. drank die ook al wei nig geschikt Is voor jeugdige snaken. Maai de jas met de scheur en de verklaringen van het meisje en haar vriendin lieten aan dui delijkheid niets te wonschen, zoodat de tank van den Officier ton aanzien van de be wijsvoering niet erg moeilijk was. Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 I 4 99% 100 Nederland 1940 II 4 97% 95% Idem met bel. fac. 09% 100 Nederland 1938 3.3% 85%-86 86%-87% Jost-Indië 1937 3 83 83% Oost Indië 1937A 3 -Sl% 82% Duitschland 1930 5% 31%^-33% 33%-35% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 73 75 Konv Kas (m.v.) 4 76 7S% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 85% 86 's Grav. '37 13% N.-Holl. '38 3 83% N.-Holl '38 II (3%) 3 83% 85 R'dam '37 I, III 3% 94% Z.-Holland 1937 3 95' HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hyp.'b. Veendam 3% 91% 9134 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farhenind. I. G. Z 93 96 Gelsnk. Berg 5 72 80 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 155 Ned. Ind. Handelsb. A. 103% 103 Ned. Handel Mij. c.v. A. 92 90 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 103%104% 10534—110 Calvé Delft c. v. A. 78% 78% Ontr. Suiker Mij. 166 163 Fokker g. A. 195 202 Lever Bros en Unilever c.v.A 117-113 114-119% Ned. Ford 334 330 Philips G R v A. 179-1S1% 177-179% Phlllpsp ref. A. 139 13834 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 22%—223/t 2134-21% Beth. Steel c.v. A .69%—68% 68-66 Gen. Motors c.v. A. 42 15/16 41 Kenneeot Copper c.v. A 30%—-;30% 29%—28% North. Am Aviation c.v. A. 2034 19 Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 5034—51 49%—48 PETROLEUM ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. 209% Kon Petr. 229-233 231%-227 Buitenland. Shell Union c.v A. 8 13/16—8 15/16 834—8% Tide Water c.v. A. 8 13/16—S% S'%-8% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amstcrd Rubber 199-203 201-105 Bandar Rubber Mij. A. 114 139 Deli Batavia Mij. A. 145% 143% SUIKER ONDERNEMINGEN. H.V.A. 367-364 364-362 Javasche Cultuur 209 N I S tl. Ver. Vorsfenl. Cult. 93% 00% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Rafavie Mij. Deli Mij. c. v. A. Sencmhah 139 136 201% 198-194 161-163 164%-162% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland Amerika lijn A. 99-OS 94% 96 Java China Japan lijn A. 127-126% 125-123 Kon. Ned. Stoomh Mij. nat. .hez. v. A. 127-124% 126-124% Kon. Paketvaart A. 196 104 Ned. Scheepv Unie A. 137-133% 135%-138 Rott Llovd A. 116 115 Stocmv. Mij. Nederland A. 115% 115 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürlch BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 3 3/16-1.88 &/16 ?p, 98—75 43 30 11-3017 3 81— 3 82 44 81-44 00 42.91—43.— 1.86%—1 90% 30 08—30.20 44 76—44 04 42.87-43.04 Minder eenvoudig was de bepaling van de strafmaat. Want de Officier verklaarde, dat hij het gebeurde heel ernstig vond, om dat uit dergelijke dingen de ernstigste mis drijven kunnen voortvloeien. Spr. meende "venwel, dat het gedrag van het meisje ook wel eenige aanleiding had gegeven tot cri- 'iek, al was het dan niet eewenschf. dat die door verdachte en op een zoo hardhandige Wij se werd uitgeoefend. Daarom wilde de Officier der iongen echter nog een kansje geven, zoodat hij een voorwaardelijke ge vangenisstraf van veertien dngpn eischte, met een proeftijd van drie iaar. waarin de jongen moet toonen, dat hii dit justitieel© vertrouwen waardig is. Bovendien zal hij «Ie op een rijksdaalder geschatte scheur in dc mantelmouw moeten vergoeden, een eisch. dien de politierechter lot vonnis maak te. Waarna de jongelui weer konden terug- keeron naar liet land der koeien en kali „veren.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2