Een stakkerd Het IJselmeer is van de Urkers!" wA Jffeft Op het IJselmeer vermist De schoenenindustrie Bende rijwieldieven opgesloten Met Quisling voor Noorwegen Haifa weer met bommen bestookt Spitfirefabrieken zwaar getroffen Zaterdag 28 September 1940 Derde b'ad DE STAAT DER NEDERLANDEN ZOU GEEN ENKEL RECHT OP HET WATER HEBBEN. Voor het Kantongerecht, te Hoorn stond yolgens de Enkh. Crt. dezer dagen terécht de voormalige Urker Noordzeevisscher Klaas Jelles K., die op het IJselmeer was. aange troffen, toen hij kuilnetten vervoerde, zón- dér te kunPen aantóonen daartoe .be.^ógjh te zijn. -Heel-, netjes legde" de Ambtenaar.-iMf.^dé^ B.hieys Tack. door middel van !ëen ÊOtetPr; Kj-ke getuige, zijn juistitie'el/neT-o^-..i^tlei/ hals en fulmineerde hevig, te'geióUl'kéjts. 'Hij noemde het een bé'ncje óp." Vrk eri-^^r- gpelde dat dit. anders zouAvordétv.-j De. volle medewerking de.t;.,Dm tsehe éöfctó-' riieiten is toegezegd eh'desnoods za'ljd^I^iV «phe marine optreden, riep de Ambt-ëhïfrar Vit!' i - Deze zaak zou met r het geven ^y^v^eén fiksche boete zijn geëindigd -én veraér? gelijks de aandacht hetïben gelrokÉ^e «i,v Vó'fe het niet dat Mr. Frimalilt Anieésïcfört een expert in oud-Gennaansch recht —-een pleidooi had gehouden dat de Urkers-van ge noegen deed stralen en Mr. dè Brueys Tack,'. die overigens de zaak blijkens zijn repliek sportief opnam, toch wel ietwat in verlegen-* heid moet hebben gebracht Het IJselmeer is van de Urkersl Mr. Frima deed in zijn pleidooi namelijk niet meer of minder dan h.et eigendomsrecht yan de Staat op de voormalige-Zuiderzee en op het, IJselmeer betwisten, aaufoon'en- de aan de han'd van geschriften van rHirgo de Groot, dat de Zuiderzee immer binnen water geweest is. waarop iïugo de Groot zijn mening grondde, dat de rechten op die zee kwamen aan de „aanpalende volken". Tallooze jaartallen, historische figuren, uit spraken, privilegiën en sententies kwamen hjerbij aan de orde tot eèn plakkaat, van 1569 van Enkhuizen toe, welke gemeente den Drechterlandschcn visschers verbood in de limiet van Enkhuizen te visschen. Voorts kwamen de Ilooge Raad van Merhelen, Ka- rel V, Philips de Ile en zelfs de 9e eeuw aan dit „historisch" pleidooi té pak, dat in. het kort hierop neer kwam: De Zuiderzee was eertijds land. Steeds meer werd dit land afgevre- ten door de waterwolf, maar het land bleef eigendom van den oor- spronkelijken bezitter, iets wat na drukkelijk geregeld was. .Die bezitters werden noodgedwongen van bóer visscherman, vischten eerst op. hun ei gen terrein, tot de kennis van de omtrekken daarvan vervaagde en een combinatie ont stond, zooals uit gedingen van Kampen o.m. jbleek. Geleidelijk werd dit oude visclirecht verge ten. door de ambtenaren van later., dagen heelemaal genegeerd, ook wellicht wegens onbekendheid met de juiste historie, maar dit alles nam niet weg, dat dit oeroude volk- sche vischrecht nog altijd bestaat, nimmer ongedaan gemaakt is, niettegenstaande de gebruikers van dit recht er zelf niet meer van wisten. Op dit vischrecht grondt spr. zijn verweer. Alle visschers uit de echte visschersgeslach- ten hebben recht ou de Zuiderzee, als zijnde nazaten van de oorspronkelijke bezitters en spr. ontkent alle vischrechten van de Staat der Nederlanden op het IJselmeer, mede op grond van de uitspraken van niemand min der dan Hugo de Groot. Want men meende ten onrechte, dat de Zuiderzee vóór de afslui ting binnenwater was, waarop de volkomen onwettige maatregelen werden genomen. Spr. constateerde in verband met de houding der Urkers, dat de visschers hun oude recht van nature aanvoe len, zonder dit historisch te kunnen bewijzen. Wat zijn cliënt betreft,v kan spr. aantoonen, 'dat ouder op ouder gcvischt heeft- tot ver yoor 1795 toe. De Ambtenaar had ondértusschen den ver dachte een stoel aangeboden om het interes sante geval op zijn gemak te .kunnen vol gen! Van repliek dienende, constateerde Mr. de Brueys Tack, dat de pleiter in het kader van het Germaansch recht sprak, dat inderdaad yeel schoons en veel oude historie in zich Twee officieren niet teruggekeerd van zeiltocht. Op 14 September huurden twee - officieren fvan den Opbomvdienst te Harderwijk een zeilsloepje om daarmede een tochtje op het IJselmeer te maken, 's Avonds waren de officieren niet teruggekeerd, doch aanvan kelijk wekte dit geen argwaan omdat het vaker gebeurt, dat men Harderwijk bij het yerloopen van het getij niet meer kan be reiken. In zulke gevallen doen de zeilers dan een andere Zuiderzeehaven aan. en melden van daar dat zij niet meer naar Harderwijk kunnen .komen, of wel men komt den volgenden morgen of hoogstens een paar dagen later terug. Van deze officieren van den Opbouwdienst ïs echter heelemaal niets meer vernomen, zoodat thans slerk het vermoeden rijst, dat er een ongeluk is geschied. De Harderwij- iker politie denkt hieraan te meer. omdat het op den lien September zeer onstuimig was op het IJselmeer en men wel een bijzonder goed zeiler moet zijn. om behouden thuis te komen. Een uitgebreid onderzoek is inge steld, docli tot dusverre is men nog niets .van de officieren te weten gekomen. In Spakenburg heerschte groote vreugde, toen een schip met turf in de haven aankwam en per hoofd honderd stuks verstrekt konden worden (Foto Pax-Holland) bërgt.' Maar de huidige reclftfcprdak'is Voort gevloeid uit het' Roineinsehe récht en om pleiters rneening opgang te dóen vinden, zal eerst het recht anders ingedeeld-moeten wol - den. Overigens had spr. eenige aanvallen op onderdeelen van liet- pleidooi om de moei lijkheden van de geponeerde stelling aan te toon en, om tenslotte bij zijn eisch te jxer- sistecren. De verdediger had .hierop uiteraard weer het zijne te zeggen, waarop de kantonrech ter concludeerde: De Urkers zullen wel verbijsterd zijn, als ze deze opvatting hooren! Pleiter bad hierover evenwel reeds eerder in beperkten kring gesproken. Over 14 dagen zal de Kantonrechter uit spraak doen! Soepeler regeling voor de klei nere gemeenten. Van de zijde van liet Centraal Distribu tiekantoor te Den Haag wordt het volgen de medegedeeld: Naar aanleiding van de omstandigheid, dat ten aanzien van de verstrekking van sch'óenenboruien bij de kleincrp gemeenten een groote achterstand valt te. cohstatceren in tegenstelling met de uitgifte van deze bonnen in de groolere gemeenten deel ik u mede, dat het noodzakelijk is. dat door do dïgtributiediensten van. deze kleinere ge meenten ter zake een soepeler standpunt wordt ingenomen. Als richtlijn kan worden genomen, dat de voor de distributiediensten gereserveer de bonnen ook inderdaad in de desbetreffen de maanden moeten worden uitgegeven. Voor zoover in de vorige .perjode dit to taal niet werd bereikt, moeten de .overgeble ven bonnen gedurende de volgende'maand extra worden uitgegeven. De opzet van 'deze regeling moot derhal ve zijn, dat zoo weinig mogelijk bonnen onuitgegeven blijyen. Het is derhalve gewenscht, dat de desbe treffende distributiediensten hieraan in de plaatselijke bladen bekendhei'd' gevên, met dien verstande, dat hot publiek er op wordt gewezen, dat zij, die nog een paar schoenen noodig hebben. Zich tot den plaat selijken distributi'edienst kunnen wenden. De nieuwe postzegels Zooals wij reeds mededeeldon zullen de postzegels in de waarden van 5 cent en hóo- ger, met uitzondering van het 15 cents ze gel, dat vervalt, door nieuwe worden ver vangen. Hiertoe wordt het bestaande ze gel van 3 cent (groen) voorzien van een guilloche opdruk en de waarde-aanduiding beide in zwarten druk. De frankeerzegels van *!¥i en van 12Vï cent krijgen echter, in verband met de bestaande internationale bepalingen, een- rooden, resp. een blauwen ondergrond. Tevens zal in deze reeks een zegel van 17cent verschijnen. De formulieren met zegelopdruk van 5 cent en hooger zullen evenwel in het nieu we type verschijnen, met uitzondering van de briefkaarten met zegelopdruk va'n 10 ct (Amsterdam—Bandoeng), die vervallen. Ook zullen postzcgelrollen met zegels van het nieuwe type worden uitgegeven. Verdachte mannen In den vorige nacht zag oen agent van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam uit een kelder in de Korter Dijkstraat een drie tal mannen komen, die. een groo«n zak bii zich hadden en een-v>iv'nrMo ïndp'k maak ten. De agent vroeg belangstellend wat er wel in de zak zat en toen dat een groote. partijen sigaretten bleek te zijn. heeft de agent de mannon naar het-bureau overge bracht, waar zij voorloopig zijn. ongesloten; Daar zij. allen oude bekenden van do po litie-zijn, wordt een uitvoerig onderzoek in gesteld. V Poging tot inbraak in juweliers winkel. Het was een zielige figuur, die zich gis teren voor de rechtbank te Amsterdam to verantwoorden had. Hij stamt uit een zie kelijk gezin. Tijdens 'den wereldoorlog maakte bij in 1914 het beleg van Antwerpen mede. verhuisde later naar Amsterdam en kwam in bet diamantvak terécht. Hij ver diende aanvankelijk een behoorlijk week loon, maar was later lange. pcriodoVi werk loos. Begin Mei van dit jaar liep hij zon der werk rond. de oorlogsgebeurtenissen maakten 'diepen indruk op hem en hij ge raakte geheel overstuur. Zijn steun ver zuimde bij zei Is te halen. Op een vooravond in Juni sloeg hij met een mes de ruit in van een juwelierszaak in de. Woubuurt. Ilij deed een greep naar de 'kostbaarheden in de etalage. Staar op hetzelfde oogonblïk voelde hij de stevige vuist van een agent in zijn nek. die hem 'naar het politiebureau transporteerde. Hij vertoeft thans reeds drie en een halve maand in voorloopige hechte nis in liet huis van bewaring. Een psychiater heeft-hem onderzocht, ver dachte is wel hypernerveus en bóogsj on evenwichtig en overspannen, maar niet ver minderd toerekeningsvatbaar. Verdachte weet zich van het gebeurde eigenlijk weinig meer te herinneren. Hij wist niet meer wat hij deed. De officier van justitie vond de bepaling van de strafmaat moeilijker dan de juridi sche bewijsvoering. De feiten immers staan vast. doch deze man is geen gewone mis dadiger. Zijn verleden is goed. bij is nooit eerder met de justitie in aanraking geko men en ook liet reclasseeringsrapport luidt gunstig. Spr. vorderde acht maanden gevangenis straf. waarvan vier maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. De verdediger kon zich in groote trekken met het humaan requisitoir vereenigên. PI schetste het leven van verdachte en het milieu waaruit hij komt. De verdediger zou gaarne de voorloopige hechtenis in minde ring gebracht zien, zoodat verd.'s straftijd bij dc uitspraak van het vonnis, die op 10 Octobcr werd vastgesteld, verstreken zal zijn. GEEN STALEN HELMEN MEER IN ENGELAND. Daar men in Engeland staal noodig heeft voor wapens en munitie, zullen de Engel sehen spoedig geen stalen helmen meer dragen, meldt de Associated Press uit Lon den. De burgerbevolking zal uit lompen ge maakte helmen gaan dragen. Inbraak ten huize van hoofdinspecteur van politie Op Zondag 9 Juli brak een 21-jarige jon geman in in de woning van een inspecteur van politie te Amsterdam. De echtgenoote \an don inspecteur kwam thuis en snapte den inbreker, die juist mot een koffer niet gestolen goed liet hazenpad wilde kiezen. Zij greep den koffer en de jeugdige dief vluchtte. 'Kon buurman zette hem na en tenslotte kon de inbreker door een agent worden gegrepen. In de koffer werden tal van sieraden, tafelzilver en kostbaarheden teruggevonden en bii fouilleering bleek hij ruim f 400.— te hebben buitongemaakt. De Beeldbank veroordeelde gisteren den inbreker, tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het O.M. had een jaar en drie maanden gcrcquircord. BUSSUM LANGEN TIJD ONVEILIG GEMAAKT. Den laatsten tijd werd de geVneonte Bus- sum onveilig gemaakt door rijwieldieven, waardoor \ele rijwielen van eigenaar verwis selden. De politie stond aanvankelijk voor een raadsel, doch thans schijnt eenig licht in de zaak gekomen te zijn. Met medewerking van de politie te Naarden en eenige burgers hééft de Bussutnsch'e politie thans.de hand weten te leggen op een bende rijwieldieven. Gisteravond zat in een café te Bussum een man, die zich vreemd gedroeg. Een andere bezoeker besloot den man te volgen en hij zag, dal de man uit een portiek een fiets weg nam. Iiij zette een achtervolging in onder het geroep „houdt don dief". Eenige jongens, door het geroep opmerkzaam gemaakt, zet ten eveneens ecu achtervolging in en op den rijksweg onder Naarden w isten zij den man te grijpen en aan de Naardensche po litie over te leveren. Deze bracht den dief naar Bussum over, waar liij opgesloten \verd. Daar hij onder den invloed van stérken drank verkeerde, kon hij nog niet geboord worden. Het is een 35-jarige Amsterdammer. Intusschon had de Bussumscbe politie ook niet stil gezeten. Bij een rijwielhandelaar w.erd een fiets aangeboden door een 20-jari- gen M. uit Bussum. De rijwielhandelaar ver- Bcloorjinq van. dc „Nasjonal Samling". De thans als eenige partij nog bestaande „Nasjonal Samling" heeft te Oslo een mas- sabctooging georganiseerd, waar haar lei der. Vidkun Quisling, voor dc eerste maal na de instelling der nieuwe orde het woord voerde. Formaties in uniform gaven den loon der betooging aan. Reusachtige span doeken met spreuken gaven liet parool der „Nasjonal Samling":: „Met Quisling voor Noorwegen." Majoor Quisling stelde de nieuwe orde in Europa in bet middelpunt van zijn uit eenzettingen. Hij verklaarde: „het nieuwe Noorwegen zal in overeenstemming met de gedachten van den tijd en in liet kader van de nieuwe orde worden opgebouwd, welke zich thans uitstrekt over geheel Europa". Noorwegen is tot overeenstemming geko men met den grooten Gennaanschen broe der en zal nu zijn plaats in bet nieuwe Europa innemen. In het verleden heeft En geland een tyrannie uitgeoefend over de zeeën evenals over het Europeesche wereld deel. Duitscbland is de strijd tegen Polen door Engeland op dezelfde wijze opgedron gen als de neutraliteit-van Noorwegen her haaldelijk door-Britsche .willekeur geschon den is. Zoo is Engeland geworden tot een rem voor de Germaansche ontwikkeling. Ook op het gebied der economie heeft Noorwegen dat duidelijk gemerkt. In dit verband kondigde Quisling aan, dat hij zou strijden tegen het internationale financieele kapitalisme, welks winzucht Noorwegen herhaaldelijk heeft verhinderd zijn natuurlijke rijkdommen op te bouwen. De werkloosheid zal derhalve nu eprst doel treffend bestreden kunnen worden. De „Nasjonal Samling" zal. naar Quisling aankondigde, een vernieuwing van Noorwe gen ten uitvoer leggen. „Wij zullen de ont bindende krachten in ons volk bestrijden." Qndanks de onzaglijke middelen, die door het oude systeem gebruikt zijn tot onder drukking van de „Nasional Samling", heeft de idee gezegevierd. De oude partijenwe reld ligt thans begraven onder baar eigen puincn, terwijl alle opbouwende krachten van hot Noorsche volk zich aaneensluiten voor een nieuwe, duizendjarige sage van de Noorsche historie. „Dat alles is de eerste stap op den weg naar de wederoprichting van de Noorsche zelfstandigheid, lot de vorming van een nationale Noorsche staatsleiding." Vidkun Quisling is militair. Ilij heeft de Noorsche rniltaire academie bezocht. Thans is hij 45 jaar oud. Als militair attaché is hij'herhaaldelijk in het. buitenland werk zaam geweest, tot Fridtjof Kansen hem uit- noodigde voor verscheidene internationale hulpacties. Na zijn terugkeer in Noorwegen bekleedde bij de functie van Noorseh minis ter van defensie. In 1933 richtte hij de „Nas jonal Samling" op. BOM OP TEXEL Engelsche brandbommen in het Noorden des lands. In den vorigon nacht hebben Engelsche vlie gers op verschillende plaatsen in het noor den des lands brandbommen en brandplaa tjes geworpen. De schade is overal zeer gering. Nabij St. Anna Parochie zijn drie brand bommen op bouwland terecht gekomen. Na bij Coevorden zijn brandplaatjes gevonden. In de buurt van Ooststellingwerf is een begin van brand veroorzaakt, doordat de neervallende brandplaatjes het dak van een boerderij vlam hadden doen vatten. Nabtj de vuurtoren van Texel zijn bom men neergeworpen die echter ln zee terecht kwdnien. tróuwde' bet zaakje, niet en waarscliw(lé£de politie. Deze hield Hen man aan en nam fieiu ëëii VoiMióór a,f. M. hóemde tevens twee an dere peéfciïnefi, die-schuldig zourten zijn aan rijwieldiefstallen. Dit tweetal. (Ie 60-jarige. V. en. zijn 35-jarigén zoon wééden in'den afge- Itoopen 'nacht van bed. gelicht. Hef drietal lllé'clc' in coinbinalie te werken. In verband met 'hét oiiderzoék ontbreken ofr het oagen- blik' verdere gegevens. Italiaansch weermachtbericht Het Italiaanselie hoofdkwartier deelt in zijn weermachtsbericht het volgende mede: In Noord-Afrika was bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen. Tijdens de vijande lijke aanvallen op onze troepen en op Sol- loom werd een persoon gewond. Men heeft kunnen vaststellen, dat een vliegtuig van de toestellen die gisteren als waarschijnlijk neergeschoten vermeld werden, inderdaad is neergehaald. Onze luchtmacht bombardeer de het petroleumeehtrum van Haifa en raak te de petroleumreservoirs, de militaire op slagplaatsen in de haven, de pakhuizen, de spoorweg!ijuen en de havenwerken vooral in de duikhoothaven. Ondanks het hevige luchtdoelgeschut keerden al onze vliegtui gen behouden terug. In Oost-Afrika bestookte onze luchtmacht met bommen van groot en klein kaliber een kamp ten westen van Gallabat. Een andere formatie wierp hommen van klein kaliber op vijandelijke afdeelingori aan de oevers van de rivier Atbara in dén Soedan. Vijan delijke luchtaanvallen op Ilargeisa, Berbe- •ra, Djidjiga. Agonlat en Gocra verwondden in totaai twee manschappen en veroorzaakte lichte materieels schade. Te Mctemma wer den zes personen gedood en 23 gewond, bij na allen behoorden tot de Inlandsche be volking. Twee vijandelijke vliegtuigen wer den brandend neergehaald door onze lucht doelartillerie. Duitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Sterke krachten van het lucht wapen deden gisteren weer aanyallen op militaire en voor de oorlogvoering belangrijke'doelen in Zuid en Midden-EngelanÖ. In den loop van den dag hebben afdeelingen van het vijfde vlie gercorps de Spitfire montagefabriek Wool- ston bij .Southampion met bommen bestookt en door voltreffers in hallen en andere fa- brieksdeelen zware verwoestingen aange richt; ln andere wapenfabrieken van Midden Engeland ontstonden hevige ontploffingen en aanhoudende groote branden. Ook de haven werken en gasfabrieken van Southampton leden door bomtreffers zware beschadigin gen. Bij Liverpool gelukte het een sluis en een koopvardijschip te treffen. Afzonderlijk varende vijandelijke oorlogschepen werden aan de kust van 't Kanaal door welgemik te salvo's van de marinearlillerie verdreven Verdragend geschut, van de marine nam Dover onder vuur. Aan de Schotsche kust werd een convooi met. bommen aangevallen. Twee schepen kregen voltreffers en geraak ten in brand. In den loop van den dag ontstonde er ver scheidene voor hef Duitsche luchtwapen suc cesvolle luchtgevechten. Nachtelijke vergel- dingsaan vallen richten zicli in de eerste plaats weer tegen Londen. Voorts werden de havencomplexen van Liverpool en Birken- head met bommen van zwaar kaliber be stookt. Overal ontstonden zware branden. In de pakhuizen van Liverpool brak een groote brand uit. Bij de militaire doelen van Lon den. vooral ten noorden en ten zuiden van de West India Docks, konden talrijke ont ploffingen met daarop volgende branden worden waargenomen. Talrijke kleinere brandhaarden ontstonden in liet overige kerngebied van de Britsche hoofdstad. De vijand, die overdag geen aanvallen on dernam. vloog An den nacht van 26 on 27 September slecTits met zwakke krachten naar Nederland, België en Noord-Frankrijk en met afzonderlijke vliegtuigen naar het. Noordwest-Duitsche grensgebied. Lukraak geworpen bommen richtten nergens mili taire schade aan. Het Britsche luchtwapen verloor' gisteren in totaal 27 vliegtuigen, waarvan 24 in luchtgevechten en drie door luchtdoelartillerie. Zes Duitsche vliegtuigen keerden niet terug. Een duikboot bracht twee gewapende vijandelijke koopvaardij schepen van tezamen 8700 b.r.t. tot zinken. De bemanning van een gevechtsvliegtuig onder bevel van kapitein Storp heeft zicli hij de aanvallen op Midden-Engeland door '""Idhaftig optreden bijzonder onderschei den.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8