AANDACHT Amerika dringt naar het Oosten op Duitsche oudhsidkundigefl in ons land stevig ontbijt DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER voor een Een „rustig" ontbijt Nieuw voorstel tot het p'achteii van Britsche bezittingen Zomertijd blijft voorloopig nog Amerikaansche auto-firma's staken bedrijf in |apan Omzetbelasting in restaurants Verduisteren 7.16 uu r Predikanten mogen na 10 uur buiten KINDJE GESTIKT Laan. Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224A WOENSDAG 2 OCTOBER 1940. 85e Jaargang. No. 11306. Uitgave der N.V. Uitg.-Mir. ..Hollond» NoofOerkwortier" Het is van groote beteekenis, dat men zich 's morgens behoorlijk voedt. 's GRAVÉNHAGE, Zeer velen plegen het met het ontbijt minder nauw te nemen. Haastig wordt een slok thee en een onvoldoende hoeveelheid voed sel n#ar binnen gewerkt. Menigeen gunt zich zelfs de rust niet om hier voor even te gaan zitten. Onder het aankleeden nuttigt met den eersten maaltijd van den dag. Er is reden om met eenige klem tegen dit ver keerde gebruik te waarschuwen. Waarom niet een kwartier of een half uur eerder opgestaan en zich op zijn gemak voor zijn dagtaak voorbereid? Het jachtige dag begin brengt een element van onrust met zich mede, dat zijn nawerking nog gerui- men tijd laat voelen. Reeds daarom is het van groote heteekehis, dat men er voor zorgt voldoenden tijd beschikbaar te hebben voor een. rustig ontbijt in den gezinskring, ter- loops mag in dit verband nog wel worden gewezen op de waarde, die zulk een samen zijn van de gezinsleden, bij het begin van dén dag, ook voor de bevordering van een goed familieleven vertegenwoordigt. Uit een oogpunt van doelmatige voeding verdient een rustig ontbij't uiteraard warme aanbeveling. Er be staat een nauwe samenhang tus- schen onze spijsvertering en onze psychische gesteldheid. Wil men van zijn voedsel een zoo hoog moge lijk rendement hebben en zijn spijs- veteringsorganen niet onnoodig be- lasten, dan verdient het aanbeve ling, dat men zich voor iedèrén maal tijd den noodigen tijd gunt en dezen zoo mogelijk in een aangename en gezellige omgeving nuttigt. Bovendien is het van groote beteeke nis, dat men zich 's ochtends behoor lijk voedt. Het ontbijt moet dus niet alleen rustig genuttigd worden, maar bet moet ook voldoende voe dingsstoffen bevatten. Brood en bo ter vormen de kernbestanddeelen van het Nederlandsche ontbijt. Hiervoor komen in aanmerking een glas melk 1 of wat kaas, ook wel een ei, terwijl rauw fruit een rauwe tomaat, een paar plakken komkommer, eventueel radijs of rammenas een zeer waardevolle aanvulling vormt. Men denke vooral niet, dat melk een kinderachtig voedsel is. Twee flinke glazen melk per dag kunnen den voe dingstoestand en daarmede "het alge meen welbevinden van volwassenen zeer gunstig beïnvloeden. Een ontbijt ziet er dan b.v. als volgt uit: 200 a 250 g. melk met 15 a 20 g. vlugko- kende havermout tot pap gekookt, 5 a 10 g. suiker, prijs 4 a 5 cent. 2 sneetjes bruin brood met boter, tomaat, komkommer of radijs, prijs 4 a 5 cent. Zoodat men per hoofd hiervoor op een uitgave van S a 10 cent moet rekenen. Wil men ter afwisseling in plaats van pap eens een ander gerecht probeeren, dan kan men een smakelijke variatie ver krijgen door hangop met geraspten appel te nuttigen. Daartoe legge men reeds den avond van tevoren een doek in een ver tiet en giete diaarin i/2 a 1 liter karnemelk lit. 's Ochtends vindt men dan op het loek de ingedikte „hangop", die wan- leer men er een geraspten appel door- nengt tot een vrij dikke zelfstandig- leid wordt. De smaak van dit gerecht is bizonder frisch en er behoeft nauwelijks siiker aan te worden toegeveogd. In Zwitserland is de „Müsli" een bijzon- d(r gewaardeerd ontbijtgerecht. Om dit op tael te kunnen brengen, zette men per pe-soon den vorigen avond een afgestreken eelepel havervlokken of havermout te weken in 3 eetlepels water. Den volgen de, morgen mengt men de geweekte ha- vemout met wat citroensap en met een eetepel gesuikerde gecondenseerde melk of hoiing. Nu wordt een groote appelv die vai te voren goed gewasschen en droog gevreven is, met schil en al geraspt en dirct in de pap geroerd. De echte lief- hebers strooien tenslotte een eetlepel ge- maln noten over dit gerecht. Hofdzaak bij deze voorbeelden is. dat men doordrongen wordt van de beteeke nis, die het ontbijt voor het gezinsleven en vor het behoud van gezondheid en werkracht heeft. Inzonderheid zij, die door hun verkzaamheden in het middaguur op een luchtige of in samenstelling beperkte maalijd zijn aangewezen, zullen verstan dig Óen door een dergelijk ontbijt te nut tigen. Gedacht wordt hier o.a. aan kan toor. n aan winkelpersoneel. Is dit inzicht eenmei aanwezig, dan zal het niet moei lijk v.llen om ook aan dezen maaltijd de "laats in te ruimen, die hem toekomt. NEDERL.INDIë AFHANKELIJK VAN DE V. S. ZEGT EEN JA- PANSCH BLAD. U. P. meldt uit Washington aan zijn bladen, dat Senator Klng een voorstel heeft gedaan waardoor Roosevelt machtiging krijgt onmid dellijk onderhandelingen te beginnen over het pachten of koopen van "Brit sche bezittingen in den Stillen Oceaan, aan de tot het Britsche Empire behoorende landen leenin gen en credieten ter beschikking te stellen, de Engelsche oorlogsschuld te verminderen en de Johnson-Aot en de neutraliteitswetten in een voor Engeland gunstigen zin te wij zigen. Men neemt aan dat het voorstel op sterk verzet bij de isolationisten zal stniten. In antwoord op het artikel dat de journa list Roy Howards in de „World Telegram" heeft geschreven over de mogelijkheid van een verbetering der Amerikaansch—Japan- sche betrekkingen door de uitzending van een speciale commissie naar Tokio verkla ren Japansche politieke kringen, aldus het Hsbl., dat bet zeer onwaarschijnlijk is dat Japan zich met dit voorstel of van een soort: gelijke strekking bezig zal houden zoo lang de Vereenigde Staten tegenover de Japan sche eischen een vijandige houding in blij ven nemen. De woordvoerder van de Japansche regee ring, Soema. verklaarde, dat het denkbeeld zeer goed is, doch dat de uitvoering afhangt van den geest waarin een dergelijke com- mssie wordt uitgezonden. De Japansche regeering heeft de hoop op een verbetering van de be trekkingen met de Vereenigde Sta ten nog niet opgegeven, doch alle pogingen der Vereenigde Staten in die richting zouden gebaseerd moe ten zijn op een erkenning van de nieuwe orde in Oost-Azië. Amerika en Rusland moeten kleur bekennen. In een artikel in het „Hamburger Frem- denblatt" is de uitnoodiging aan Rusland en de Vereenigde Staten te lezen, zicli openlijk voor de eene of de andere partij in den oorlog te verklaren. Het blad meent dat daar Duitschland, Italië en Japan thans in een verdedigingsverbond zijn vereenigd. de twee andere groote mogendheden den plicht heb ben stelling te nemen, of aan de zijde van Engeland, of aan de zijde van de nieuwe or de. „Zeer nuchter gezegd", aldus hetb lad, „ver vangt het nieuw geschapen driemogendhe- denpact het traditioneele Angelsaksische universalisme door een nieuwe wereldbe schouwing waarin vier continentale sferen, die van het Amerikaansche halfrond, het Russische ijk, Goot Oost-Azië -en de Euro- peesch-Afrikaansche wereld, in de toekomst in vredigen dedijver met elkaar zullen le ven. Het blad besluit zijn beschouwing met de vooi-spelling der door Rusland in te nemen houding. Het is van meening dat thans de tijd rijp is om door een'Èuropeesch-Aziatisch mogendhedenblok de te Berlijn gesloten mili taire alliantie te voltooien waarin dan Rus land zijn plaats zou hébben. Dit blok zou dan de uitgesproken vijand van alle door Enge land en bepaalde interventionistische krin gen gewenschte oorlogsuitbreiding zijn." Japan toont zijn macht. Ter eere van den 2600sten verjaardag van de stichting van het Japansche rijk zal 11 dezer .ter hoogte van Jokohama een groote vlootrevue gehouden worden, naar het Japansche ministerie van marine be kend gemaakt heeft. De beteekenis van deze massale demonstratie van Japans macht ter zee blijkt uit een verklaring van schout bij nacht Massao Kanazawa, direc teur van het persbureau der marine: de omstandigheden hebben de .belangrijke ver antwoordelijkheid van de keizerlijke vloot verdubbeld. Voorts betoogde hij, dat de natie „na een heiligen veldtocht van drie jaar voor een gebeurtenis zonder weerga staat, nu zij zich zet tot den houw van een nieuwe orde in Oost-Azië zoowel als in Europa in samenwerking met Duitschland en Italië. Nederlandsch Indië afhankelijk van de V. S. Het Japansche blad „Kosji" stelt volgens U. P. de regeering de vraag, of het niet wenschelijk is - Kobajasji uit Nederl. Indië terug, te roepen. Het blad betoogt, dat het pact tusschen Japan en de As-mo- gendheden de geheele situatie in de Stille Zuidzee heeft veranderd. De besprekingen' die nu gevoerd worden, zijn volgens het blad van zoodanigen aard, dat het paard achter den wagen wordt gespannen. Voorts is het blad van meening, dat het zinloos is verder te onder- handelen, zoolang Nederlandsch- ïndië militair en economisch van de Vereenigde Staten afhankelijk is. Naar uit Bandocng wordt gemeld, is al daar de Japansche kolonel Isjooto. een der leden van de missie Kobajasji, overleden. Hij is bezweken aan pernicieuze anaemie. IN DUITSCHLAND EN DE BE ZETTE GEBIEDEN. De zomertijd heeft zoo goed vol daan, dat hij tot nadere aankondi ging gehandhaafd blijft. De desbe treffende verordening van den mi nisterraad voor de rijksverdediging zal in de komende dagen in het staatsblad gepubliceerd worden. Volgens de Deutsche Zeitung in den Niederlanden-geldt deze maat regel ook voor de door de Duit- schers bezette- gebieden, zoodat de zomertijd ook in Nederland voor loopig zou blijven. Stamverwantschap tusschen Ne derlanders en Duitschers bewe- Een gezelschap Duitsche oudheidkundigen maakt thans een reis door Nederland ten einde studie te maken van de oudste bewij zen van DuitschNederlandsche stamver wantschap, inzonderheid uit prae-hïstori- schen tijd. De excursie staat onder algemeene lei ding van dr. F. S. Bursch uit Leiden en diens medewerker, den heer P. Felix, terwijl de Duitsche deelnemers zijn: Prof. dr. von Stol zar, van de Keulsche universiteit, dr. A. Stee- ger, directeur van het Neder-Rijnsche Hei mat museum te Krefeld, dr. R. v. Uslov en dr. Walter Kersten van het. landesmuseum te Bonn en dr. Peutzer, vertegenwoordiger van den rijkscommissaris in Nederland. Na een bezoek aan het rijksmuseum te Enschede en eenige uit praehistorisch oog punt belangrijke plaatsen op de Veluwe, kwam hel gezelschap maandag te Emmen aan, waar men bijzondere belangstelling had voor de hunnebedden en het eenige in ons land aanwezige langgraf. Dit langgraf, zoo verklaarde Prof. von Stolzar ons, levert het onweer sprekelijke bewijs, dat 4000 jaren voor onze jaartelling dezelfde Ger- Japan als automobielexporteur De Deutsche Bergwerks-Zeitung meldt: De General Motors Japan Ltd. en de Ford Motor Co. of Japan Ltd. hebben besloten hgar productie in Japan te staken. De b'cide firma's moesten sinds het uitbreken van den Japansfih-Chineeschen oorlog en de daardoor ontstane productie- en deviezen- controle haar bedrijf reeds sterk inkrimpen, daar het steeds moeilijker werd de noodige onderdeelen voor montage uit de Ver. Sta ten te importeeren. Daar ook een invoer van wagens kant en klaar door de invoer beperking voor auto's zoo goed als onmoge lijk is, willen beide ondernemingen zich uit sluitend op den handel in onderdeelen be perken. De hierdoor ontstane bedrijfsleemte moet vervangen worden door een uitbrei ding der organisatie in China. Men is voor nemens nieuwe montagefabrieken ïn Sjang- maansche stammen ons land en Noord-Duitschland bewoonden. Dat in Nederland de overheid reeds een eeuw geleden deze monumenten onder bescherming heeft genomen, veel eerder dan dit in Duitschland gebeurde, prezen de Duitsche deskun digen zeer. Geruimen tijd vertoefden zij ook in de. oudheidkamer „de Hondsrug" te Emmen, welker inrichting zij, den beperkten omvang in aanmerking nemende, lofwaardig achtten. Het gezelschap zal ook Noordholland bezoe ken. Koffie, thee, enz. mogen niet in prijs verhoogd De borreltjes één cent duurder. Nu de verhooging van de omzetbelasting is ingegaan, blijkt onder de hotel- en de restauranthouders eenige verwarring te zijn ontstaan in de wijze waarop zij de omzet belasting op het publiek moeten verhalen. Met name - meenen sommige restau rateurs gerechtigd te zijn een toeslag van 4% ook te heffen op prijzen van drank (koffie, thee, enz.), welke als losse vertering, d.w.z. buiten menu- verband worden genuttigd. Horecaf meldt ons, dat zulks niet. toelaatbaar is. Met deze wijze van handelen zou men hét gevaar loopen in botsing te komen met het verbod van prijsver- hooging. Wei is thans van hooger hand toegestaan den verkoopsprijs van gedistilleerd met één cent per glas te verhoogen. Voorts bestaat er onder het publiek ver warring omtrent de portie vleesch, waarop het krachtens zijn vleeschbonnen in een res taurant recht heeft. Het publiek heeft recht op het volle gewicht aan vleesch (rauw ge wogen), dat vefmeldt staat op de bonnen, waarvan de restaurateur afschrift verzoekt. Daarom is de restaurateur verplicht op de kaart bij elk gerecht, waarin vleesch wordt verwerkt te vermelden, hoeveel gram vleesch het bevat. Gebruikt men in een restaurant vleesch- waren (broodje met ham, worst enz.), dan kan* men op zijn bonnen aldaar dezelfde hoeveelheid verkrijgen als bij zijn slager. Da nieuwe distributie-regeling voor de restaurants bracht op den eersten dag van October voor het bedienend personeel, dat zich in de situatie moest inwerken, buitengewone drukte. Kellners wachtend met de bonnen der gasten aan de kajsa (Foto Pax-Holland) BEZITTINGEN VAN PIERRE COT IN BESLAG GENOMEN. De rechtbank van Ghambery heeft volgens berichten uit Vichy alle bezittingen van den gewezen Franschen minister van luchtvaart. Pierre Cot, in het district Cham bery in beslag laten nemen. Pierre Cot, aan wien het Fransche staatsburgerschap ontomen is, woont te Parijs. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.43 uur De ontmoeting. Herfst-kout op een kouden herfstdag, waar het zonnetje haar best deed, om de temperatuur nog een zomersch allure te geven (Foto Weltbild) hai op te richten, ter bediening van de Clii- neesche markt. Daarmede volgen de auto firma's het voorbeeld van de,National Cash Register Co., die onlangs haar belangrijke montage fabriek in Tokio heeft verkocht en ook voornemens is zich sterker op de Chi* neesche markt, te concentrceren. Voorts wordt gemeld. ,dat de Japansche automobielindustrie besloten heeft mét den uitvoer van Japansche auto's naar landen buiten'hot blok te beginnen. Het Japansche ministerie van economische zaken zou aan dergelijke plannen grooten steun willen verleenen. De beide automobielfabrieken in Tokio zullen eerst de marktpositie in Zuid- Oost-Azie bcstudeeren.- Zoo heeft b.v. de Toyota aulomobielmaatschappij, die een mo dernen kleiden wagen maakt, reecis vak- menschcn naar Nederlandsch-Indië ge stuurd. terwijl de Nissan automobielmaat- schapbij, die voor de Japansche weermacht een vrachtauto van \Vs en 2 ton fabriceert, zich vooral aan de markt van Thailand (Siam) wil wijden, daar als gevolg van het grootsche programma voor wegenaanleg al daar een goed afzetgebied voor vrachtauto's te venvachten is. Een bus vol brandplaatjes DIRECT ONSCHADELIJK GEMAAKT. Te Klarienaveen (gem, Emmen) werd een dezer dagen door kinderen een blikken bus gevonden, die bij opening gevuld bleek te zijn met Engelsche brandplaatjes, die blijk baar door een vlieger waren uitge worpen, De bus werd bij de mare. ohaussee ingeleverd en onschadelijk gemaakt. In de omgeving vond men ook eenige losse plaatjes. Het is bij verordening van den Rijkscom missaris voor bepaalde deelen van ons land verboden dat personen zich tusschen 22 uur en 4 uur buitenshuis bevinden. Daarbij wordt een uitzondering gemaakt voor dok toren en verplegend personeel. Deze uitzon- dei'ing is thans ook uitgebreid tot predi kanten, die zich, voorzien van hun legiti matiebewijs, voor de vervulling van hun ambt jegens zieken en stervenden buiteg hun woning moeten begeven. Moeder vond het dood in den kinderwagen. Gisteravond omstreeks zes uur is in den tuin van een perceel aan den Amstèldijk te Amsterdam een wel zeer tragisch ongeval gebeurd. In den tuin stond 'n kinderwagen, waarin een jongetje van negen maanden lag. De moeder had het kindie in de zon gezet en om te zorgen dat het niet uit den wagen kon vallen, met een riem over het borstje vastgebonden. Het wichtje is waar schijnlijk gaan woelen, waardoor de riem over 't keeltje is geschoven en het jongetje is gestikt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1