eo sociale verzekering LUNCH Ons toekomstig economisch leven Grage waar Betere uitkomsten voor kleine boerenbedrijven Taalincident in Brusselsche stadhuis Een gevaarlijk spelletje De Distributie Officieele valuta-koersen De Angriff publiceert een hoofdartikel van Rijksorganisaticlcider dr. Ley onder het „Het staatssocialisme breekt zich Dr. Ley spreekt allereerst over de tot den van Bismarck teruggaande grondgedach der sociale verzekering en ouderdomsver- die volgens Hit Iers uitspraak in Kanipf" in de kinderschoenen moest staan, „omdat werkelijke" geestelijke voor dezen strijd ontbraken." Na auwelijks een half jaar, aldus dr. Ley, heb t thans den Fuehrer het eerste ontwerp oor jle eerste periode in den grooten socia- »n arbeid van Duitschland ter beschikking esteld. Door de opdracht, een veelomvatten- e ouderdomsverzorging voor hot Duitsche olk voor te bereiden, hoeft de Führ-er een raagstuk aangesneden, dat tot dusverre in een enkele kapitalistische volkshuishou- ling ook maar hij benadering geregeld is. Al kapitalistische volkshuishoudingen heb de ouderdomsverzorging beschouwd of lis eiuen hulp der .armen menschen", of aalmoes van den Staat aan de bezitloo- Aan de komende nationaal-socialis'i- iche ouderdomsverzorging zal voor het co-st n de sociale geschiedenis de gedachte der van de wederkeerige verplichtingen van volksgenoot en volksge ten grondslag liggen. Het nationaal-socialisme verlangt van iede volksgenoot den meest noesten arbeid in van hef volk, hij het dagelijkse!) werk zoowel als in den wapendiensl. Daaruit leidt het echter ook af de verplichting der volks gemeenschap, ieder, die slachtoffer wordt van de vervulling van zijn plicht of in den dienst vergrijst, een waardig bestaan te ver zekeren. Plicht tot arbeid beleekeiit recht op verzor ging, wanneer de arbeidskracht taant. Die verzorging is de dank der volksgemeenschap voor het plichtsbesef hij den arbeid. De aan spraak op verzorging is, in tegenstelling tot het tegenwoordige, zeer ingewikkelde, ver zekeringsrecht, slechts aan een enkele, overi gens zeer belangrijke voorwaarde gebonden: verzorging geniet hij. die zijn plichten als burger van het Groot Duitsche Rijk heeft vervuld, onverschillig op welke .plaats en in welke sociale positie hij zijn volk gediend heeft. Buitengesloten worden slechls de elementen, die zich buiten de gemcenschan geplaatst hebben door een houding, die de gemeen schap benadeelt. De ontwikkeling van liberalen staat tot volksstaaf, zal ook voor de verzor ging gevolgen hebben. De middelen voor die verzorging zullen dan ook niet meer door de afzonderlijke verze kerden worden opgebracht: dat zal de taak van de gemeenschap in haar geheel zijn. De volksgemeenschap vraagt niet, zooals de verzekerings maatschappij: „Hoeveel hebt u ge stort?" Zij vraagt alleen, of men zijn plicht als Duitscher heeft vervuld. Als dat het geval is. zorgt de gemeen schap voor de middelen." De verzorgde le vensavond behoort tot de natuurlijke grond rechten van den Duitscher. Als hij niette min op zijn ouden dag nog wil werken, zal de volksgemeenschap hem een gunsti ger plaats geven. In de eerste plaats ech ter moet er voor gezorgd worden, dat de ouden van dagen, die nog wil werken, tot lichteren arbeid kan overgaan, zonder dat hij daardoor in stoffelijk opzicht benadeeld wordt. Dezelfde beginselen géiden voor den in valide, onverschillig door welke oorzaken het arbeidsvermogen verminderd is. Dat tenslotte ook weduwen en wcezen voldoen de verzorgd moeten worden, zij, aldus dr. Ley, hier slechts volledigheidshalve ver meld. Volgens deze eerste beginselen moet de verzorging van menschen op leeftijd en in validen tot stand gebracht worden. Tallooze bijzondere punten moeten nog geregeld wor den, doch een ding is zeker: het komende sociale recht zal geen geheime wetenschap zijn zooals-het tegenwoordige, dat is ver brokkeld in meer dan 170 wetten en ver ordeningen. welke tezamen meer dan 3000 artikelen tellen. Het zal volgens duidelijke beginselen de verzorging van alle werken den in toereikende mate verzekeren. Nauw verbonden aan Duitsch- land. AUTOWEGEN EN ELECTRISCHE VERBINDINGSNET. Gisteren publiceerden wij een en ander omtrent de uiteenzettingen van commissa ris-generaal Dr. Hans Fïsehböch betreffen de het toekomstig economische leven" van Nederland. Volgens de D. Z. heeft Dr. Fïsch- boch o.a. nog gezegd: De activiteit in de Nederlandsche indus trie is in het algemeen wel beter dan in vele jaren voor den.oorlog, maar nog geens zins bevredigend. Het doel dient hier dus te zijn het algehcele gebruik van alle pro ductieve krachten te benaderen zooals dat in Duitschland geschiedt. Voor zoover voor de uitvoering van deze taak de be schikking over grondstoffen, die in het bin nenland niet aanwezig zijn, noodig is, kan er op gerekend worden dat deze grond stoffen in dezelfde mate en onder de ge lijke voorwaarden verworven en aangevoerd kunnen worden als in Duitschland. Hot Ne derlandsche economische leven zal zich hierbij met het feit moeten verzoenen, dat de door de beperking noodzakelijk gewor den zuinige verdeeling (Bewirtschaftung) aan de inkoopers andere problemen stelt dan die. welke op de vrije wereldmarkt opgelostmoesten worden. Voor den onder nemer zelf volgt hieruit verder de taak om zi.in producticprogramma niet alleen in te deelen naar de vraag van de clien tèle, maar dit in de eerste plaats te rich ten naar de noodzakelijke eischen van den staat, waarbij de verdeeling van de aan wezige hoeveelheden grondstoffen den door slag geeft. Ten einde de belanghebbenden nader tot el kaar te brengen en een duidelijker beeld te krijgen van de bestaande mogelijkheden, -be staat het. nlan, in bijeenkomsten van leidende industrieelen uit Duitschland en uit. Neder land tot resultaten te geraken, welke een voorbereiding zullen zijn*-voor de principes van de indccling van den arbeid in het kader van de bestaande productietakken op den grondslag van de gelijkgerechtigdheid. Hierbii wordt er absoluut niet aan ge dacht, om de in Nederland sinds den vorigen wereldoorlog bevorderde in- dustrialiseering om deze reden weer te reduceercn; integendeel, het plan bestaat om daar, waar de totale Eu- ropeesche situatie op het gebied der industrialiseei'ing 'n uitbreiding of het oprichten van industricele instal laties wenschelijk doet voorkomen, dergelijke taken aan de Nederland sche economie over tc dragen en daar door aan de ondernemersactiviteit ook nieuwe mogelijkheden op indu strieel gebied te openen. Bij de verwezenlijking van deze of soortge lijke taken zal het menigmaal nuttig blijken, nauwere economische betrekkingen tusschen Nederland en Duitsche belanghebbenden te vestigen, maar ook liet nemen vaij belangen door Nederlandsche ondernemers en kapita listen in het Duitsche rijk boven den thans reeds bestaan den omvang uit, moet met vol doening worden begroet. Autowegen. Er moet voor gezorgd worden, dat de aan leg van den autoweg in aansluiting aan de rechts van den .Rijn uit hel Roergebied ko mende verbinding over Emmerik wordt voortgezet, tot waar deze zijn aansluiting vindt aan den Nederlar^dschen stedendrie hoek. Verder moet ook meer naar liet Noor den een West-Oostelijke autoweg tot stand worden gebracht om een kortere verbinding te scheppen niet de provincie Oyerijsel en verder naar het Oosten met aansluiting naar Berlijn. In hef electriciteitshedrijf heef 'de beper king tot de behartiging van individueele be- drijfsgangen tot schade van het geheel zich bijzonder duidelijk daarin geuit, dat een verbind ingsnef, dat de bedrijven in staat stelt elkaar over en weer te helpen, en daar door het bedrijf oeconomisehcr te maken, niet aanwezig is. Het valt op. dat vrijwel alle Nederlandsche centrales over aanzienlijke technische reserves beschikken, die niet wor den gebruikt. De verbinding van de bedrij ven onderling zal tezamen mei de reeds voor bereide aansluiting aan het West-Duitsche hoogspanningsnet een rationeel gebruik van de aanwezige productiemogelijkheden schep pen Honderden distribxitiekaarlen gestolen. In den ïiacht van 30 September op 1 Oeto- ber is in liet distributiekantoor., dat geves tigd was in het gebouw van de openbare lagere school te Dieren, ingebroken. De daders hebben zich via een raam toe gang kunnen verschaffen tot. de school en vervolgens tot de kast, die eenvoudig gefor ceerd is, waar de distributiekaarten opge borgen waren. Er worden ongeveer duizend kaarten ver mist, waarvan plus minus vijfhonderd tcx- tielkaarten en plus minus \ijflionderd boter en vleesclikaartcn. De poüfie beeft ter plaat se een onderzoek ingesteld pd beschikt over nauwkeurige gegevens betreffende de kaar ten. v Rijkscommissaris verwelkomt laatste kinderen uit den Oosfmark EEN HARTELIJK WEERZIEN. Gistermiddag om vijf uur te de laatste trein met 750 Rotterdamsche kinderen, die een heerlijke vacantie in de schoone Oost mark hebben genoten, aan het Station- Maas te Rotterdam aangekomen. En nie mand minder dan de Rijkscommissaris zelf, door wiens toedoen zooveel duizenden Nederlandsche kinderen in een mooie om-, geving konden vertoeven, was aanwezig, om de laatste kleinen, die uit zijn eigen geboorteland .terugkeerden, te verwelko- komen. Om zes uur nriveerde de Rijkscommissa ris op het station, waar de vroolijke en uitgelaten kinderschare hem reeds wachtte. Met zichtbaar genoegen monsterde de Rijks commissaris de opgeruimde kinderen. Ver volgens stapte het jongetje Louis Brugman naar voren, om voor den Rijkscommissaris een gedicht op te zeggen, waarin tot ui ting kwam. hoe de Rotterdammertjes het in de Ostmark naar den zin hebben geliadv Hierna ging Rijkscommissaris Seyss-In- quart de rij eens langs, om den kinderen persoonlijk te kunnen vragen, wat zij zoo- al hadden beleefd, en wat hun uit de schoone Oostmark wel het meeste was bij gebleven. Voor de microfoon hield hij ver volgens een toespraak. Deskundige voorlichting werpt vruchten af. De rijkslandbouwconsulent Witteveen doet in het Friesch landbouwblad mededeeling van de geldelijke uitkomsten van een 12-tal klein-landbouwbedrijven. De boekhouding werd bijgehouden door devoorlichtings dienst voor de kleine boerenbedrijven. De geldelijke inkomsten zijn verminderd met- de uitgaven, doch vermeerderd met de even- tucele waardestijgng van de inventaris en een bescheiden bedrag voor het genot van vrij wonen. Van het daar verkregen totaal wed weer de rente van het in het bedrijfjes gestoken eigen kapitaal afgetrokken. Het eindresultaat was, dat van 12 bedrijfjes, totaal 64.46 ba. groot (gemiddeld 5.37 ha.) de totale winst f 12469,26 heeft bedragen of een gemiddelde winst van f 193,60 per ha. Van elk bedrijfje dus gemiddeld f 1038.63. De heer Witteveen concludeert o.m.: „Uit de bovenvermelde cijfers blijkt wél. dat bij oordeelkundig werken de kleine boer een vrij redelijk be staan kan hebben en ik ben er van overtuigd, dat de intensieve voor lichting van de laatste drie jaren, gevo.egd^bij. ejm geleidelijk herstel - der prijzen, hiertoe zeker het zijne heeft bijgedragen. Vele eertijds op de kleine bedrijven gemaakte fouten zijn goedeéls weg gewerkt. De kleine boer heeft een beter inzicht gekregen in bemesting, veevoeding en in de gcheele bedrijfs exploitatie en daardoor is zijn eco nomische positie zeker verbeterd en versterkt. Over het algemeen heb ben de kleine boeren in de (Fries- che) Wouden van de gegeven voor lichting een dankbaar gebruik ge maakt en is hun medewerking ook met meer of minder succes bekroond geworden." VLAMING WILDE VLAAMSCH HOOREN! „Volk en Staat", een Belgisch black be vat een ingezonden stuk. waarin een Vla ming zijn ervaringen vertelt in- het stad huis van Brussel op Donderdag 19 Sep tember j.I. toen hij zijn distributiekaarten ging afhalen. Door den ambtenaar aan het loket werd hij in de Franschc taal toegesproken en hij bespeurde, dat a.l de mededèelingen aan het publiek uitslui tend in het Fransch gesteld waren. Hij maakte den afdeelingscbef opmerkzaam op het feit. dat de taalwet niet werd toegepast en dat de mededeelineen in beide talen dienden te worden opgehangen. Toen hem naar de volmacht gevraagd werd die hem het recht gaf dit te eischen, heeft hij. door dien onwil getergd, de eentalige" mededeö- lingeu van den muur getrokk^i. De chef liet terstond twee politie agenten halen, die hem in het Fransch verklaarden, dat hij gear resteerd werd. Ik eischte, dat zij mijn taal zouden spreken, aldus de inzender, maar daarop werd niet ingegaan en ik werd letterlijk weg gesleurd door de twee Waalsche politie-agentcn en door vijf inmidL dels binnengekomen gendarmen, die geen woord Vlaamsch spraken. Twee uren heeft men mij in het politiebureau opgesloten gehouden en mij verboden den raa.d in te roepen van een Vlaamschen advo caat te Brussel. Namens alle Vlamingen van Brussel her haal en proteste°" ik. dat dergelijke schan delijke feiten zich in Brussel nog kunnen voordoen. Drijfhout in Denemarken Visscher bij het bergen om het leven gekomen. Behalve waardevol hout van Canadeeschen oorsprong, dat in de Jammerbocht aange spoeld is, zijn dezer dagen aan de Dcensche kust ook groote hoeveelheden mijnhout aan land gedreven. Naar uit Hjocrring ge meld wordt, is dit wellicht afkomstig van de lading van twee schepen, die op de Noord zee vergaan zijn. Bij de berging van de aan gespoelde balken is een visscher uit Iljoer- ring om het leven gekomen. Tsjang Kai Sjek en de n^uwe orde China, zal de leiding van Japan nimmer erkennen. In een verklaring van den Cliineeschen minister van buitenlandsehe zaken der re geering Tsjang Kai Sjek wordt betoogd, dat men nooit een nieuwe orde in Groot-Oost- Azië zal erkennen, en in het bijzonder wei gert. de hegemonie van Japan in Groot-öost- Azic te aanvaarden. ODERHANDELINGEN TUSSCHEN GANDHI EN DE ONDERKONING. Naar in Kaboel bekend wordt, zijn de on derhandelingen tusschen Gandhi en den on derkoning van Indië zonder resultaat ver- loopen. Gandhi verdedigde het standpunt, dat het Indische volk niet vrijwillig, maar onder dwang met Engeland samenwerkt. De onderkoning verklaarde, dat het Indische congres antioorlogspropaganda voert en de Indiërs dwingt zijn denkbeelden te volgen. Er is nog niets bekend omtrent de verdere besluiten van Gandhi. Op de tram geklommen. Gistermiddag omstreeks 12 uur is een ern stig ongeluk voorgekomen o. d. Parallelweg ter hoogte van de Osseslraat te Den Haag Een zevenjarige jongen, C.' S. uit *le Falck- straat, was op het acliterbalcon van een motorwagen geklommen Hij viel van de Iree plank en kwam onder den aanhangwagen te recht niet liet gevolg dat zijn beide been tjes werden verbrijzeld. Door den geneeskun digen dienst werd hij overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal waar hij werd opge nomen. Zijn toestand is ernstig. DE OBER: „TOON MIJ UW BON NEN EN IK ZAL ZEGGEN, WAT GU KUNT ETEN." „Ober. de kaart!" „Mijnheer, uw bon!" Het is niet meer zoo eenvoudig. Ik had er vandaag al op gerekend en thuis heimelijk van de brood- en vleeschkaart een paar bonnetjes afgeknipt om in de stadi een of andere lunch Ie kunnen ge bruiken. Voor dezen bonnendiefstal zal er natuurlijk thuis wel wat zwaaien. Maar goéd. ik vroeg de kaart, want dat mag men nog vragen en wat men mag móet men blijven waarnemen. En de ober vroeg den bon. Dat mag hij. Wij hebben toen maar samen overlegd. Ik legde mijn vele bonnen open op tafel en de ober liet er zijn blik over dwalen. Hij teek wel een kaartlegger toen hij mij daaruit de mogelijkheid van een vleugje bief; stuk voorspelde. Nader legde hij mij uit: er schoo! in mijn bonnen een complete biefstuk, maar wan. neer ik niet compleet wilde doen en min of meer met het idéé en den geur wilde volstaan, kon ♦bi hij een half-rantsoenbonnetje re tour geven. Ik opperde toen het denkbeeld van een ge wone Hollandsche lunch, zoo'n heel gewone met broodjes, kaas, worst, een gebakken eitje jam, pastei, een sla'tje. een paar vruchtjes, kortom een gewoon Hollandseh lunchje. De ober liet andermaal zijn blik over mijn open kaart dwalen en voorzag zeer positief twee kadotten met kaas. Tk schrok, want dat mag. Mijn schrik bracht den ober tot een her nieuwd onderzoek der bonnen en liii be zwoer mij. dat hij alleen brood ren geen vleèschwaren daarin zag. Mijnerzijds deed ik een voorstel om het geheel te combinee ren, de twee kadetjes en het ideetje bief stuk, maar was het biefstukje een vleesch waartje? De ober zou" even gaan informee- ren. „Mijnheer" vooisde achter mij een zachte vrouwenstem. Men is in het restaurant, waar ik soms een warm hapje, anderen keer een gewoon Hollandseh lunchje tot mij pleeg te nemen, niet gewoon door bezoeksters te wor den aangesproken. Tk reageerde dus niet Maar de stem herhaalde: .Mijnheer, kan ik u misschien van dienst zijn?" Ik voelde mij gedwongen om te zien en ont waarde een uiterst correcte mevrouw, die tusschen haar spitse vingers verlokkend en verleidelijk een half kadetje liet pirouettee ren. Het is nu geen tijd meer om achter een half kadetje iets minder oirhaars tc zoeken en dus aanvaardde ik het eeschenk en toon de hef triomfantelijk aan. mijn ober, die na mens de dirpetie kwam mededeelen, dat een biefstuk of het idee er van niet als een vleesrhwanr mocht worden beschouwd tj^ sloot toen tot meergenoemden biefstuk of deszelfs idee en genoot hiervan even later, onder medewerking van het halve kadetje. „Mijnheer" vooisde het wederom achter mij en ik durfde nu aanstonds om te zien. ..Ts het. onbescheiden ge vraaprl... ziet u, ik heb niet aan eej) vleeschbon gedacht, kunt u mis schien de overgebleven ins missen". Ik liet deze kans om cavalier de lunch te zijn niet ongebruikt en over handigde zonder aarzeling den scho tel. waarop een eeoefend waarne- mer niet alleen de jus. maar ook nog het laatste ideetje, van wat eens een ideetje van een biefstuk was ge weest, kon waarnemen. Mijn buur vrouw dankte beminnelijk. De biefstuk had mij overigens niet recht in stemming gebracht en ik ontbood den ober. die nu naderde achter een serveerbov. op dewelke een .rekenmachine. Mijn truitje, zei hij, was zonder omzetbelasting, maar het vet, dat aan mijn biefstukidee was geplengd, vereischte zes pro cent omzetbelasting en het. padden stoeltje, dat er zich zoo eenzaam ter garneering bij te koesteren had ge legd en ontijdig aan mijn buur vrouw was gegeven was zoo weel derig dat er twaalf procent aan ten offer moest worden gelegd. Ik zei den ober, dat ik hem vol- Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 1 4 100 1/16 100 1/16 Nederland 1940 II 4 97% 96 15/16 Idem met bel. fac. 100 1/16 100 1/16 Nederland 1938 3.3% 87%—90% 88%—90 Oost-Indië 1937 3 85% 86 Oost Indië 1937A 3 833^ 84% Duitschland 1930 5% 42%—47% 52-54% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 - 88% Konv Kas (m.vO 4 '83 78 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 87% 89% 's Grav. '37 13% - N.-Holl. '38 3 85 N.-Holl '38 II (3%) 3 86 R'dam '37 I. III 3% 95 95 Z.-Holland 1937 3 *3 95 15/16 HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hyp.b. Veendam 3% 11% 92 INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN Buitenland. Carbenind. I. G. 7 107% 115 Gelsrik. Berg 5 62 90 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 145 148% Ned. ïnd. Handelsb. A. 104 104% Ned. Handel Mij. c.v. A. 90 90 AANDEELEN. INDÜSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 112—117% 120—121%' Calvé Delft c. v. A. 80 Centr. Suiker Mij. 170 1693,4 Fokker g. A. 191 Lever Bros en Unilever c.v.A 117%—122 123%—126% Ned. Ford 335 340 Philips G B v A. 179-182 184-189% Philipsp ref. A. 142 141 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 2h%—21 9/16 21%—21% Reth. Steel c.v. A 67%-66% 67-663,4 Gen. Motors c.v. A. 41% 40% Kennecot Copper c.v. A 2S%—28 5/16 28%—28.7/16 North. Am. Aviafion c.v. A. 19 Rep. Steel c.v. A. S. Steel c.v. A. lS%-49% 49—49% PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. 209 Kon. Petr. 223-227 231-236 Buitenland. Shell Union c.v A. 8%-83/«. 8 15/16 Tide Water c.v. A. S%-S% 8%-S 3/16 RUBBERONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber ,195 1973,4-201 Bandar Rubber Mij. A. .140 Deli Bajavia Mij. A. 143 145 SUIKER ONDERNEMINGEN. H V A. 360-363 363-370 Javasche Cultuur 210 N I.S.U. 207% 207% Ver. Vorstenl. Cult. 90 91%\ TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 183 134-136 Deli Mij. c. v. A 103193% 193%-19 4% Senembah 155%-156 157%-159 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland Amerika lijn A. 98 9834 Java China Japan lijn A. 124-125 126-128% Kon. Ned. Stonmh. Mij. 12i%-126% nat. hez v. A. 127%-129% Kon. Paketvaart A. 190 104 Ned Scheepv. Unie A. 132-133 136-134 Rott Llovd A. Hl 115-116 Stocmv. Mij. Nederland A. 111 115-116 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.SS-S/1B1.88 9'16 7rS 28— 75 43 30-1130.17 3 SI— 3.82 41.81—44 90 43.1443,22 1.86^—1.90% 30.08—30.20 44.70-44 94 43.10—43.26! lodijr vertrouwde en daarop zette hij zich aan zijn rekenmachine op den serveerboy. Het ding ratelde, re kende, vermenigvuldigde, procentu eerde en daarop vloog ergens ondet aan mijn rekeningetje er uit. Ik bt- taalde, kreeg geld en bonnen tcrig en hij het weggaan groette ik wl beleefd maar toch zoo ingetogen min buurdame, dat zij uit mijn greri kon afleiden dat zij mij morgen net te zelfder plaatse als lunchcomp^C- non zal aantreffen. Later miste ik een terug ontvin gen bon voor een half rantsoen vleesch. Ik weel nog wel dat ik den portier, die de draaideur voor mij op dreef bracht, gedachteloos iets in de hand stopte en begin nu te begrij pen, waarom hij zoo uitermate opge wekt en dankbaar keek. „Alg. Hsb!."

Schager Courant | 1940 | | pagina 2